TUSSEN LICHT EN DONKER Wol tijdens het feest ONS MENU Freddie's Sinterklaasfeest in Canada ZATERDAG 8 DECEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Kunstzijde en tule hebben niet het monopolie! VAN WEEK Londen, december 1956 Behoort ge tot de kouwelijken en ziet ge op tegen de feestdagen, waarop ge U, de traditie getrouw, in koude kunstzijde of dunne tule hult? Geen nood. Want noch aan kunstzijde, noch aan tule bent ge gebonden. Ge kunt tijdens de feestdagen, die het hartje van de winter zo gezellig maken, rustig wol dragen. De mode staat het U toe en geeft U zelfs ontelbare voorbeelden en aanwijzingen, opdat ge er in die behaaglijk warme wol feestelijk en charmant uit kunt zien. Overigens hoeft ge maar rond te kijken in die welvoorziene stoffenwin- kels, die met de tijd mee gaan en ge zult er allerhande wollen stofjes zien, die een feestelijk, gekleed karakter hebben. Ge vindt er tegenwoordig al lerlei bedrukte wollen mouselientjes - sommige zelfs snoezig van kleur en dessin. Ge vindt er vanzelfsprekend ook soepele zwarte wollen stof, die klassiek is en zich tot een cocktail- of dinertoilet laat verwerken. De mode heeft ook jersey lamé ge lanceerd en „worsteds" met ingeweven goud- of zilverdraad. Zelfs gewone jer sey, mits mooi van toon en kwaliteit, heeft dit seizoen toegang tot het feest, en ook machinaal (of uiterst fijn en kunstig hand-) breiwerk blijft echter niet achter. Broderie van feestelijke allure kan tenslotte menige klassieke wollen stof een gekleed aanschijn ge ven. Uit het jaarboek van Vrouw Mode zochten we de modellen, hierbij afge beeld. Ze zijn bestemd voor de feeste lijkheden van deze maand, het een is wat meer gekleed dan het ander, maar alle zijn ze flatteus enwarm! 1). De machinaal gebreide cardigan, vestje dat elke sportieve vrouw met zo veel plezier draagt, heeft zijn weg ge vonden naai* die plaatsen, waar for meel toilet vereist is. Verschijnt het echter op het feest, op dansfuifje of cocktailparty, dan is het doorgaans van heel zachte, mooie pasteltint, heel fijn gebreid en opgewerkt met zacht gekleurde stenen, strass of pailletten. Ook het wollen vestje met bontkraag (.en klein nertz kraagje of een grote vossenkraag) heeft een vrijgeleide tot menige fuif en is heus niet het privi lege van de „teenagers". 2). Een geheel wollen feestensemble. dat flatteus is en zelfs temidden van zijden en kanten toiletten niet uit de toon valt, toont de tweede figuur. De De wintermaanden zijn zo echt de peulvruchtenmaanden. Op koude dagen *tJn erwtensoep, bruine- of witte bonen een traktatie en het is een genot af en toe een lekkere peulvruchtenmaaltijd klaar te maken. Wordt het een maaltijd zonder vlees, zoals dat deze week het geval is, dan is het wel aan te bevelen als aanvulling een nagerecht met melk of yoghurt te geven. ZONDAG :Ananastoost met kaas, rundertong, doperwtjes, zure saus, aardappelen, caramelpudding. MAANDAG Kerryrijst (met rest tong), sla, appelkoekjes. DINSDAG Hutspot met klapstuk, sinaasappel. WOENSDAG Witte bonen met tomatensaus, spek en aardappelen, yoghurt, met banaan. DONDERDAG Witte bonensoep, runderrolletjes, spruitjes, gebakken aard appelen. VRIJDAG VIsgehakt, sla van andijvie, biet en appel, aardappelen, gries- meel met gember. ZATERDAG Macaronieschotel met ham en kaas, stoofpeertjes. basis is een wijde, glad uitstaande rok, die over een stijve onderrok wordt ge dragen, en die uit zwarte breiwol werd gehaakt. Ter aanvulling een gedecol leteerde blouse van zwarte wollen jer sey en als garnering van deze beide een gedrapeerde taillesjerp van linde- bloesemkleurige satin duchesse. Bij dit feestelijke toiletje kunnen bescheiden strass bijoux worden gedragen en ook lange witte handschoenen zijn er een passende, formele accessoire bij. Verhaal voor jongens Het was er dan eindelijk van geko men i de emigratie, de verhuizing naar het verre land waar vader en moeder al zo heel lang over gepraat hadden. Deze zomer waren ze met een grote boot van Nederland naar Canada ge varen. Freddie had het prachtig ge vonden. die lange reis. hij maakte on derzoekingstochten door het hele schip en kwam op allerlei plaatsen waar kleine jongetjes helemaal niet komen mogen. Opeens wist Freddie het zeker: Sin terklaas kwam niethij kwam nooit in Canada. In het nieuwe land was het eerst niet zo prettig: vader en moeder had den het heel druk en Freddie logeerde zo lang bij tante Tine en oom Henk, die nu al vier jaar in Canada waren. Tante Tinc leerde hem Engels spre ken „want anders kun je, als je volgend jaar naar school gaat, de meester niet verstaan", zei ze. Aafje, Freddie's nichtje, sprak het al heel goed. maar Freddie verstond daar bijna niets van. En hij verstond de kleine jongetjes, met wie hij op straat speelde, ook niet, dat was wel wat las tig. Toch begrepen ze elkaar wel: „Ik kom uit Holland", zei hij tegen een parmantig Canadees jongetje met een grappig geruit jasje aan. Het Cana- deesje knikte ernstig. Het was een aardig jongetje, het heette Brian en woonde in hetzelfde laantje waar Freddie met z'n vader en moeder het meest. Vader zei, dat Sinterklaas nu eenmaal meer van kinderen hield dan van grote mensen. Hier. in Canada, sprak niemand over Sinterklaas. Wel had Freddie op.aller lei plaatjes het kerstmannetje gezien hij had een vrolijk hoofd met appel wangetjes maar Sint-Nicolaas nee, nergens. Daarom vroeg Freddie aan vader: „Komt Sinterklaas ook, pappie?" Maar vader zat aan de tafel uit een dik boek te studeren en hij schreef dingen in een schrift. Hij zag er heel geleerd uit, zo, en hij hoorde niet eens dat Freddie iets vroeg. „Komt Sinterklaas ook. pappie?" vroeg Fred nog eens. Vader zei: „Je moet stil zijn, Freddie, ik kan zo niet werken". Zo zat Freddie bedremmeld voor het haardvuur, hij keek naar de grappige kleine vlammetjes, en opeens wist hij het zeker: Sinterklaas kwam niet in Canada. Als Sint op vijf december in Nederland was en dat was hij. dat wist Freddie zeker dan kon hij 'toch niet op vijf december ook in Canada zijn? Hij kwam regelrecht uit Spanje naar Nederland, op een grote boot. en daar na ging hij met dezelfde boot weer naar Spanje terug, dat wist iedereen. Hij kwam dus niet in Canada. Freddie wist het héél zeker. En de jongens en meisjes die in Canada woonden, kre gen nooit iets van Sinterklaas, ze ken den hem niet eens. Brian kreeg niets en hij, Freddie, ook niet. Helemaal niets. Freddie kreeg er tranen van in z'n ogen. Vorig jaar kreeg hij een drie- wielertje en hij had nu zo graag speel goedautootjes willen hebben en eigen lijk ook heel graag een garage om ze in op te bergen als hij 's avonds slapen ging. Freddie voelde steeds meer tra nen komen, hij probeerde ze tegen te houden, maar het lukte niet, ze rolden uit z'n ogen, over z'n wangen, warm en nat. Freddie draafde de kamer uit waar was moeder? Hij ging de keuken in, moeder was er niet. „Mammieriep hij, hij huilde luidkeels nu. Daar kwam moeder de trap af. Ze duwde hem de kamer in, knielde naast hem neer. „Sinterklaassnikte Freddie. „Sinterklaas komtkomt niet in Canadaik wil naar huisik wil naar oma Moeder keek naar vader. Vader keek op de kalender. „Het is één december" zag hij. Hij stond op. ging naar Fred die en zei: „Zie je, de kindertjes in dit land kennen Sinterklaas niet en Freddie schudde z'n hoofd. ,.Ik wil graag een autootje hebben", zei hij. Eigenlijk wel twee. En ook wel graag een garage. En een boek met prenten". „Ik zal het opschrijven en het lijstje vlug aan Sinterklaas sturen", beloofde moeder. „Ik weet zeker dat hij je niet vergeet". Moeder kreeg gelijk. Op vijf decem ber stond een heel groot pak voor de kachel en er zaten maar liefst vijf autootjes in en twee boeken met pren ten en een grappig aapje waar je je hand in kon steken zodat je hem kon laten bewegen, en marsepein, borst plaat en een pop van speculaas en... en„en nog veel meer", jubelde Freddie. Hij keek stralend van vader naar moeder. Moeder begon te zingen: „Zie de maan schijnt door de bo menen vader en Freddie zongen direct mee. Zo werd het in dat verre Canada een prachtige Sinterklaasdag voor Freddie! m. F. B. 3). Het zwarte jersey avondtruitje, met korte of driekwart mouwen, is al lang geen nieuweling meer op het to neel der mode. Maar na vele seizoe nen handhaaft het zich nog steeds en in voorbeeld 3 werd het gecompleteerd met een wijde rok van bedrukte wol len mousseline in mooie tinten. Een zwart fluwelen ceintuur of een taille band van ribslint in een kleur die bij de tinten van de rok past is er de ac cessoire bij. 4). Nummer 4 is een feestjaponnetje van mooie, soepele (zwarte) wollen stof of wollen jersey. Het decolleté is met zwart fluweel afgewerkt en van het zelfde glanzende materiaal is ook de ceintuur. De zeer wijde rok, die over een stijve onderrok breed uitstaat, is geheel met zwarte pailletten bestrooid. Een stool van witte (of gekleurde) wollen jersey is er het warme comple ment bij. 5). Tot slot een hoogst modern ge kleed toilet voor informele feestelijk heden. Het meest ongewone onderdeel is een pantalon, ja, een nauwe, enkel- vrije pantalon van zwarte jersey of mooie zwarte stof. De pantalon is natuurlijk van eerste klas snit en wordt over nylon kousen gedragen. Als complement een ruime overhemdblouse met driekwart mou wen van heel mooie geklede wollen stof met kleur- en goudopdruk. Om de taille een sjerp van goudlamé en aan de voeten platte slofjes van goudleer of gehaakt van goudkleurig garen J. V. Recept: Ananastoost met kaas. 125 gr. kaas, 75 gr. amandelen, 1 schijf ananas, 65 gr. mayonaise. De kaas, de amandelen (die men in wat heet water heeft laten broeien waardoor het schilletje gemakkelijk loslaat) en de ananas in fijne reepjes snijden en met mayonaise en even tueel nog wat citroensap op smaak afmaken. Langwerpige toostjes ermee bedekken. Recept: Appelkoekjes. 200 gr. bloem, 2/2—3 dl melk, 1 ei, zout. 1 theelepel bakpoeder, 2 grote appelen, bruine suiker naar smaak, 50 gr. boter om te bakken. De appelen boren, schillen, in plakken snijden en bestrooid met wat bruine suiker, wegzetten. Een beslag van bloem, zout. bakpoe der, ei en melk maken. De boter in de koekepan heet maken, hierin als voor drie-in-de-pan schepjes beslag doen en op ieder koekje een plak appel leg gen. Daarop weer wat beslag gieten. De koekjes langzaam aan beide kan ten gaar en lichtbruin bakken en met bruine suiker bestrooid opdienen. Op 5 december stond een heel groot pak voor de kachel kwam te wonen. Dat was natuurlijk heel prettig en het maakte dat Fred die z'n vriendjes uit de Hyacintstraat, ver weg in Nederland, niet zo miste. Maar nu was het één december en Freddie dacht veel aan Nederland. Dat kwam omdat het bijna vijf december was. Sinterklaasdag. Freddie herinner de zich hoe Sinterklaas vorig jaar bij hem op de kleuterschool was gekomen, hij had twee Zwarte Pieten bij zich die pepemoten strooiden en ze hadden allemaal een presentje gekregen. Fred die wist het nog best. Sint had tegen hem gezegd, dat ie een lieve jongen was, maar dat ie wat stiller en rusti ger op z'n stoeltje moest zitten. En 's avonds thuis was oma er geweest en iedereen had een heleboel cadeau tjes gekregen, maar hij, Freddie, kreeg Sinterklaas kent hen niet. Ze kennen wei het kerstmamietje dat hen pre sentjes en verrassingen brengt net zoals Sinterklaas aan de kindertjes in Nederland. Begrijp je, Fred?" Ja, Fred begreep het. Maar zijn stemmetje klonk nog wat beverig toen hij vroeg: „Maar ik dan? Krijg ik dan niets? Het kerstmannetje kent mij niet, hoe moet dat dan?" „Het kerstmannetje kent jou nu nog niet, maar hij zal jou dit jaar voor liet eerst zien en dan krijg jij volgend jaar net zoveel cadeautjes van nem als nu van Sinterklaas", wist moeder, want Sinterklaas vergeet jou natuur lijk niet. hij is al vier jaar bij je op bezoek geweest en hij weet best dat jij nu hier bent Heb je hem al verteld wat je graag hebben wilt?" ZWART-WIT is deze foto, gelijk het leven. Duisternis en zonneschijn wisselen elkaar af, misschien krijgen we van het eerste méér dan van het tweede. Het hangt er van af, hoe uw bestie ring, uw lot is, het hangt ook van uzelf een beetje afMéér dan u denkt. KIJK, deze mensen gaan naar hun dagelijks werk. Voor de één een beproeving, voor de anderach, hij vindt het zo kwaad nog niet. Het is maar wat ge ervan ma ken kunt: a. begint iedere mor gen met een zucht, B. loopt met een kwinkslag van stapel en zijn hele dag wordt er goed door. Zeg nu eens: zoudt u het prettig vinden thuis te zitten en te moeten luisteren naar het belletje van de melk- of groen teboer. de man met de elektrici teitsrekening of de bode van het fonds? Nee: het is beter midden in het leven te staan, méé te doen met het „produktièproces" zoals dat heet en, al mag uw deel daarin eentonig zijn, er uit te halen, wat er in zit. NU is het voor een journa list heel gemakkelijk een een ander, te „beleren". Want voor de journalist is iedere dag anders, is iedere dag vol schokkende verrassingen of decepties, maar hij leeft ten minste in de volle afwisseling der gebeurtenissen, die zonder onderbreken als een lawine op hem afstormen. Voor de „lopende-bander" is dat natuurlijk anders, hij is mis schien blij als het „klokje der verlossing" slaat, maar dat is altijd nog heel wat beter dan de de hele dag door de ramen te koekeloeren DE mannen van het „gareel" doen zichzelf de das om. Ze knappen voortijdig af en zien de éne dag somber in de volgende verglijden, tot het jaar er weer op zit. Ik heb dat zo indertijd een tijdlang op een buraeucratische instelling aandachtig geobser veerd en nooit begrepen, hoe honderden mensen op zo'n ma nier tóch het leven door kwa men en.wat het gekste was. er zich blijkbaar niet ziek bij bevonden. Misschien zal de automatie ervoor zorgen, dat ze hun vastgeroeste zetel eenmaal kunnen verwisselen voor een ambulanter werkkring, wat in ieder geval hun spierenstelsel en humeur ten goede kan ko men. WIE deze heren, die ge zo fier naar boven ziet klauteren ook zijn mo gen beursspeculanten, politici of gewone handelaren, be lastinginspecteurs of misschien zelfs journalisten ze lijken ons vastberaden en energiek ge noeg. om er een goede dag van te maken, een van de vele dagen, die hen, die gelukkig geen een tonig werk behoeven te verrich ten, als zand door de vingers glippen en het jaar zó kort ma ken, dat Oudejaarsavond alweer voor de deur staat eer we er erg in hebben. Tussen- licht en donker be weegt zich aller leven. Laten we in deze donkere de- Foto Will Eiselin, Rijswijk. cembermaand hopen op véél licht. Speciaal voor hen, wier le ven eentoniger is dan voor de genen, die dag aan dag met de bewogenheden van het actuele leven geconfronteerd worden FANTASIO

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 13