IN KAMER EN TUIN Jean Louis Bernadotte wilde een „mannenleven" leiden Geslaagde ontvluchting WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Bewogen Leven Hij had hart voor zijn soldaten Kijkje* in de Natuur Vlaamse gaai genoot IV2 jaar gastvrijheid A' De witte Aronskelk, een mooie kamerplant Toen hij ging zeiden duizenden dat ze hun vader verloren hadden In de jeugd van Theroigne de Méricourt waren geen belangrijke tekenen die er op wezen dat ze over de ganse wereld eens bekend zou worden. Zij werd bekend ondanks zichzelf. De tijdgeest greep haar, had haar nodig. De tijdgeest speelde met haar en verwoestte haar toen hij het spelen beu was. Dank zij haar gevoeligheid, haar ontvankelijkheid, haar - zo men wil - hartstochte lijkheid, kreeg de tijdgeest vat op haar. Waarlijke grootheid leefde in haar niet. GEHEEL anders is dit bij Jean Bernadotte. eens een gewoon soldaat in het leger der Revolutie, later maarschalk onder Napoleon en tenslotteKoning van Zweden. In hem is de kracht van de persoonlijkheid, hij is geen prooi van de maalstroom In zijn tijd, zeer doelbewust gaat hij daar soms tegen inen met succes. Hij was bijvoorbeeld een der weinige hooggeplaatste officieren die Napoleon niet hielp bij zijn Staatsgreep, omdat hij die gevaarlijk vond voor het Franse volk. Zijn vijanden hebben wel beweerd omdat hij Bonaparte niet mocht, aangezien deze Désireé Clary, een dochter van een rijke zijdekoopman uit Marseille „had versmaad" terwille van de „Creoolse" Josephine de Beauharnais. Doch is dit verwijt niet onlogisch? Bernadotte had Désireé getrouwd, en behoefde zich volstrekt geen wreker te gevoelen voor zijn vrouw, want Désireé en Bonaparte waren in de beste harmonie gescheiden. Wat ook de bewuste of onbewuste beweegredenen van Bernadotte geweest mogen zijn, wij erkennen gaarne, dat de wegen rond het pad der liefde daar niet altijd logisch op aansluiten zijn be sluit om Bonaparte n i e t te helpen getuigde van een eigen wil en van grote moed. Napoleon werd geboren toen zijn vaderland stierf, zo zei hij zelf en deze uitspraak weerspiegelt zijn persoon lijkheid, zijn genialiteit. Wat was dat voor een vaderland, dat gestorven was? Corsica, voor het gevoel van ieder een armelijk, onaanzienlijk gebied. Maar èlles wat Napoleon aanraakte werd „geëlictriseerd door zijn persoonlijkheid". Bernadotte werd geboren in het Zuidfranse stadje Pau, in Carnavalstijd. Men zegt zelfs dat gemaskerde carna valsvierders. die zijn moeder vreselijk lieten schrikken, zijn geboorte hebben verhaast. Zijn vader was advocaat, behoorde dus tot de midden stand. tot de stand der gegoede burgerij, zo men wil. En in die stand was het de gewoonte dat men het pasgeboren kind aan een min gaf, die het moest voeden en opvoeden. Jean Louis werd geboren in 1163, in de tijd dus van de Verlichting. Rousseau, die zich de profetenmantel der Natuur had omgehangen, fulmineerde in ongeveer dezelf de tijd tegen het onnatuurlijke systeem in de opvoeding. Waarom, als de Natuur het kind uit de moeder geboren liet worden en haar melk gaf, gaf die moeder het aan een ander die niet de ideale voeding kon hebben noch de ideale opvoeding kon geven? Wij weten dat Jean Louis, ouder geworden, zijn min vaak heeft bezocht en haar zijn ganse leven niet heeft vergeten. ]EAN LOUIS was een levendige jongen, die volslagen ongeschikt was om op een kantoorkruk te zitten. Maar wat móest hij? Zijn vader wilde dat ook hij advocaat zou worden. Tegen een vaderlijk gebod ingaan? Dat ge beurde zelden in die tijd. Wel kon hij proberen zijn vader duidelijk te tonen hoe groot zijn ongeschiktheid wel was en dat deed hij dan ook, bij elke gelegenheid die hem geboden werd. Hij was haantje de voorste in zijn vriendenkring. Hij maakte goede sier. Er kwamen zelfs mensen die hem een losbol noemden, doch als ze zich tegenover hem bevonden waagden ze het niet dit te zeggen. Uit de heldere ogen straalde zulk een energie, uit zijn houding sprak zulk een zelfverzekerheid, dat een woord van kritiek de aanschou wer op de lippen bestierf. Hij leefde in een roes van vrolijkheid, maar daar achter lag de ernst. Toen zijn vader stierf, hfl was toen zeventien jaar, kwam die ernst plotseling naar voren. Duidelijk zag hij in, dat hij twee jaar van zijn leven had verknoeid. Wel had hü iets van de wet en recht opgestoken, dat hem later zeker te pas zou komen, doch hij had niets gedaan voor zijn toekomst. Hij had eerzucht genoeg. Hij wilde een belangrijk man worden. Maar niet door de pen of het woord, veeleer door de kracht van zijn geest en door weergaloze moed. Hij wilde geen klerkenleven, doch een „mannenleven". O' Toen hij eens met zijn legerafdeling, die hij naar Napoleon moest brengen, die in Italië streed, door het gebied trok waarin velen van zijn soldaten geboren waren, gaf hij hun permissie hun familie te bezoeken, onder voorwaarde, dat ze zich op een afgesproken plaats weer bij hem zouden voegen. Duizenden verlieten het leger, bepakt en bewapend. Niet een ontbrak later op het appèl. En dat in een tijd waarin desertie aan de orde van de dag was. Onder de generaals der revolutie was Bernadotte een der eersten. Hij was meer dan een uitnemend generaal, hij was ook een goed bestuurder. Dat bleek in Triënt, waar hij korte tijd gouverneur was. Daar werd hij wel dra door de bevolking op de handen gedragen. Hfl was ook een goed organisator, dat bleek toen hij, tijdens het Directoire, minister van Oorlog was. Er ging een roep van hem uit in alle legers. Bernadotte was de man die hart had voor soldaten. Hij zorgde voor hun welzijn! NAPOLEON kwam uit Egypte terug. Het volk had geroepen om de verbannen held. Napoleon bereidde een Staatsgreep voor. Hij wilde het Directoire omver werpen en een nieuwe regering stichten, die Frankrijk machtig zou makenen welvaart geven. Bernadotte. de minister van Oorlog had een machtige steun voor Napoleon kunnen zijn. Doch hij weigerde zijn medewerking. Hij zag in die Staatsgreep een gevaarende karakters der beide mannen harmonieerden niet. Het genie is onberekenbaar, uiteindelijk geeft het alleen koers aan eigen leven en niet aan de gemeenschap, die het beweert te dienen. Napoleon heeft Désirée bewerkt. Het hielp hem niet. Zij. die met twee Bonapartes verloofd was geweest, eerst met Josef, daarna met Napoleon, kon de held aan wie ze zich eindelijk had toevertrouwd, niet bewegen tot ander inzicht. Bernadotte trotseerde Napoleon en toen de Staatsgreep was gelukt, kreeg hij zijn ontslag. Toen zelden duizenden soldaten, dat ze hun vader verloren hadden. REIN BROUWER. KOM vooruit! schiet een beetje op. Daar moet je geen ge woonte van gaan maken!" Dat zei ik tegen Gijs, mijn Vlaamse Gaai, terwijl ik hem van mijn schouder afschudde, met de bedoeling, dat hij zijn hok weer zou binnenvliegen. Maar wat enige keren goed was ge lukt, vlotte deze keer niet. De vogel wipte de verkeerde (voor hem de goede) kant op en schoot over mijn hoofd heen, de tuin door en beland de met een forminabele gaaienkrijs in een topje van een hoge larlx. En met deze onverwachte sprong naar de vrijheid was zeer abrupt een einde gekomen aan een langdurige vriendschap tussen ons beiden. Hoewel .vriendschap", hij was per slot van rekening mijn gevangene. Ruim anderhalf Jaar geleden heb ik eens geschreven over een jonge vlaamse gaai, waarover ik me had ontfermd. Had' moeten ontfermen, want er was voor mij weinig keus, toen het diertje, verwaarloosd en schreeuwend van hon ger, me in de handen werd gedrukt. Zijn vlerken waren stuk geknipt. Kwajongenswerk, dat was duidelijk. Het is nu ongeveer winter, terwijl ik dit schrijf, dus de meimaand is nog ver. De maand van het schooieren langs de houtwallen en de struiken. Dan worden de jonge vogels weer ver kwanseld en volgstopt met brood, dan worden hun vleugels verprutst en als de lieve jeugd genoeg heeft van het levend speelgoed, kijkt ze er niet meer naar om en dan mag een ander, nee! dan moet iemand anders er zich over ontfermen, pit is gewoonlijk de gang van zaken. Nu kan men van mening zijn, dat kraaien, eksters en gaaien schadelijke vogels zijn en dat het dus niet. zo erg is. als men deze dieren slecht behandelt, maar dit is een foute redenering. Mjjn stelregel is: wie een dier on der zjjn hoede neemt, is verplicht het te verzorgen, zo goed, als maar in zyn vermogen ligt. Met schadelijk of nuttig heeft dit niets te maken: deze begrippen zijn trouwens menselijke bedenksels, waar over heel wat verschil van mening be staat. Het zou goed zijn, als menig va dei* en moeder deze stelregel over nam en ze als eis hun spruiten voor hield, wanneer deze met een vogel thuiskomen. NDERHALF JAAR hebben we onze Gijs gehad. Van een onge lukkig verfrommeld scharminkel is hij in die tijd opgegroeid tot een prachtige, kerngezonde vogel, waaraan tenslotte nog slechts één ding ontbrak n.l. de vrijheid. En deze moeilijkheid heeft hij nu zelf opgelost. Waarom zó lang?, zal men vragen. Het antwoord is niet zo moeilijk te geven: de vogel was immers gekortwiekt, dat wil zeg gen, de lange vleugelpennen waren rits-rats tot op de helft afgeknipt, dus dit betekende, dat we een jaar moes ten wachten tot hü na de zomerrui zijn niernve veren had gekregen. Dit gebeurde inderdaad. Midden in de zomer komt zo'n eerste jaarsvogel zo dun in zijn veren te zitten, dat Je jezelf ongerust afvraagt, waar dat op uit moet draaien. Kraaien en eksters vertonen dezelfde ruimoeilfjkheden, maar ook zij komen die tijd glansrijk door en prijken daarna met een veren kleed, gla-nzender en intenser van kleuren dan ooit te voren. Er is echter een „maar aan verbon den. Een vogel komt alleen goed door de rui heen, als zijn levensomstandig heden gunstig zijn, hetgeen vooral be tekent: als zijn voedsel goed is. De in het wild levende vogel weet precies, wat hij moet eten en hoeveel. Maar de verzorger van een jonge vogel weet dat meestal niet en zeker niet een kind, dat zo'n beetje op goed geluk knoeit met geweekt brood, wormen en gekookte aardappels, want daarop komt het doorgaans neer. Een jonge gaai gaat er vast en zeker aan dood. We moeten immers niet ver- P een dag weerklonk de werftrom in Pau. Bernadotte voelde dat die trom voor hém werd geslagen. Hij ging naar de werfofficier en gaf zich op. Een adspirant-soldaat met de maarschalkstaf in zijn ransel... Moeilijk zou de weg zijn van soldaat tot maarschalk. Maar omdat liet de weg van zijn leven was aanvaardde hij de moeilijkheden als iets vanzelfsprekends. Een soldaat in die voór-revolutietijd was niet hoog in aanzien Dit ondervond hij op een kwade dag in Mar seille. Hij was toen nog in het regiment Royal la Marine en begaf zich met een inkwartieringsbrief naar het huis van een welgesteld burger. Er waren veel soldaten in Marseille, de kazernes waren te klein. Doch de bewoner van het deftige huis toonde zich volstrekt niet ingenomen met de soldaat. Hij gaf hem dan ook een brief voor zijn regimentschef. waarin hij die mededeelde, dat hij gaarne een officier in zijn huis op zou nemen, doch dat aan het opnemen van een soldaat vele bezwaren waren verbonden. Bernadotte kon gaanom vele jaren later terug te komenvragend om de hand van een der dochters uit dat huis. Désirée Clary. Vaak heeft Koningin Dési- derla van Zweden dit verhaal verteld. Toen ze oud was vertelde ze het aan een ieder die het maar horen wilde. Ze vertelde het -Isof ze er by was geweest, en dit kan zo geweest zijn ook, doch dan moet ze nog wel heel erg jong geweest zijn. Want de geschiedenis hier bedoeld kan zich hebben afgespeeld in 1782 of eerder. Niet later dus en ln 1782 was de lieftallige Désiréevijf jaar... BERNADOTTE was een ridderlijke figuur, iemand die bewogen werd door het zien van mensen in nood. Zijn helder verstand, zijn persoonlijke moed. zijn volslagen eerlijkheid, maakten, dat hij al spoedig bevor derd werd. En als de Revolutie gekomen is. treffen we hem weldra aan als generaal. Aan een generaal van toen werden andere eisen gesteld dan aan een generaal van nu. Toen hij eens met zijn leger het riviertje de Piave door moest waden het was in de veldtocht tegen Oostenrijk stortte hij zichzelf het eerst in de kokende, buiten de oever getreden stroom. En de twee die hem blindelings nasprongen, een prooi werden van het kolkende water geweld. redde hij. ten aanschouwe van zijn leger van een wisse verdrinkingsdood. Zulk een generaal kan veel met zijn mensen doen! De Aronskelk ln volle bloei. De witte Aronskelk is niet alleen een zeer mooie snijbloem, doch ook een uitstekende kamerplant; een plant waarvan men veel bloemen kan ver wachten, doch die op de juiste manier verzorgd wenst te worden. De meeste planten bloeien slecht <en soms hele maal niet), omdat men vergeet dat ze beslist rust nodig heeft. Neen nu niet, doch in het vroege voorjaar of meer in de voorzomer. De plant moet na half mei niet meer begoten worden en dan krijgt ze ook geen kamerplantenkunst- mest meer. Het blad zal dan geel wor den en afvallen en dat is juist hetgeen U moet zien te bereiken. Laat de plant dan ongeveer tot half juni rusten en haal haar dan uit de pot. Alle oude en droge grond dient men dan te verwij deren en een plantgat in de volle grond van de tuin is dan al in ge reedheid gebracht. Daar moet ze dan een zeer voedzaam grondmengsel heb ben en de tuingrond dient dus extra bemest te worden. Oude koemest is voor dit doel uitstekend, doch men kan ook heel goede resultaten bereiken met de bekende kamerplantenkunstmest. Heeft de plant een zonnig plekje, dan zal zich in de loop van de zomer veel blad ontwikkelen. Tegen eind septem ber neemt U de plant met een flinke grondkluit op en dan wordt ze direct in een ruime pot geplaatst in voedza me grond. Laat haar een paar weken buiten staan en tegen half oktober moet ze dan naar binnen. Een aronskelk ontwikkelt veel blad en uit die bladscheden komen de bloemknoppen te voorschijn en zonder blad dus ook weinig of helemaal geen bloemen. Daarom dient ook 's winters veel bemest te worden en wekelijks zult U haar dus een weinig moeten be mesten. Een Aronskelk verlangt ook een vochtige atmosfeer. Als het goed is. moet er 's morgens aan de uiteinden van het blad een druppel water han gen: dat is dan voor U een teken dat de atmosfeer voldoende vocht bevat en dat de plant het naai- haar zin heeft. Gewone kamertemperatuur is misschien net iets te veel van het goe de. doch als ze voor het venster ge plaatst wordt, zal ze daar toch wel vol doen. In december kan ze dan al wel enkele bloemen voortbrengen, doch in januari-februari kunt U de meeste bloemen verwachten. Ik geef toe: het is een plant, die nogal wat ruimte ver langt. doch als ze met een paai- bloe men prijkt, is het toch ook echt iets bijzonders. O. KROMDIJK geten, dat hij door zijn eigen ouders in de eerste weken wordt gevoerd met zacht vlees, n.l. van jonge vogeltjes, die door vader en moeder gaai uit de nesten worden gehaald, een manier van doen. die hun een plaats op de zwarte lijst heeft bezorgd. Het zou me te ver voeren,als ik uit en ter na ging beschrijven, hoe we onze jonge vogel zo prachtig hebben gekregen. Wie dat wil weten, kan van mij alle inlichtingen 'krijgen. Een ding wil ik echter vermelden en wel dit: toen hü kind-af was, gaf hü om rauw vlees veel minder dan om pinda's, eikels, beukennootjes, bessen van aller lei soort, krenten en rozijnen. Zo sterk bleek deze voorkeur, dat ik de vlaamse gaai (buiten de maanden van broed- zorg) eerder een vruóhteter zou willen noemen, dan een vleeseter! WAAROM zo lang een vogel hou den?, vraagt de lezer. De vraag of ik hem tenslotte zou houden of loslaten heeft me erg beziggehou den. We weten allemaal te goed. hoe gebeten de mensen op hem zijn, van wege dat nestplunderen. Vreebdtoch: een kind rooft een nest leeg zonder enige noodzaak en niemand geeft een kik. Een vogel doet hetzelfde uit le vensnoodzaak en hü wordt vogelvrü verklaard Ondertussen heeft onze Gü's zelf het heft in handen genomen, maar hü deed het wel op een heel slecht ogen blik, aan het begin van een plotselinge hevige vorstperiode. Dit is dan ook de reden, waarom we ons ernstig ongerust maken. Dat is toóh niet abnormaal als je bezorgd 'bent over een dier, dat. ie zo lange tü'd da.g aan dag hebt ver zorgd, dat op je hand kwam zitten of op je schouder en waarmee je je zo vaak hebt vermaakt, Weinigen onder de lezers zullen namelük weten, dat een vlaamse gaai heel lieflük kan zin gen. heel zaöht en zuiver, en dat hü meesterlük de meest uiteenlopende ge luiden kan nabootsen, van het kef fende buurhondje tot de welluidende wielewalenroep. Nu staat zijn hok leeg en doods, en de pinda's, die ik er bovenop heb gelegd, blüven onaangeroerd. Ik mis de veelkleurige gekwiekste banjer be slist en ook de kleine samenspraak- jes. die we dagelijks even hielden. Van samenspraak jes gesproken: de laatste tijd kreeg hij dikwijls bezoek van een wilde gaai, die hem dan tegen het gaas van zqn hok aange drukt, aandachtig zat te bestuderen. Zou die de hand in het spel heb ben gehad? SJOUKE VAN DER ZEE MALLE GEVALLEN Een dievenbende, die vijf jaar lang be zig was geweest, met het graven van een gang via een riool naar de kluis van een bank in Noviliguri (een klei ne plaats niet ver van Genua), heeft op het laatste ogenblik haar poging tot roof verijdeld gezien tengevolge van een wolkbreuk. Volgens de thans eerst door de politie gedane mede delingen was de tunnel tegen Kerst mis gereed gekomen. Drie bendele den hadden zich op de avond voor Kerstmis via deze tunnel toegang tot de kluis verschaft en waren op het punt de brandkast, waarin zich een waarde van ruim viereneenhalf miljoen gulden bevond, te forceren, toen een wolkbreuk losbarstte. Het riool en de tunnel raakten vol water en liepen over zodat de inbrekers zich genoodzaakt zagen hals over kop te vluchten. Zeven mannen, die de tunnel hadden gegraven, werden gearresteerd. In het Britse Brighton deden de school tand artsen tot nu toe vergeef se pogingen de jongelui ertoe te be wegen appels te eten omdat die zo foed zün voor het gebit. Hun jeug- ige klanten hadden liever chocolade. Een van de artsen is nu op een schitterend idee gekomen. Volgende maand zullen kinderen gratis cho colade krijgen als ze er een appel bij nemen en die onmiddellijk opeten wanneer 't laatste stukje chocolade in de mond is gesmolten. Eddie Williams in Detroit heeft leer geld betaald. Nooit meer neemt hü onbekenden na een borrelpraatje in een café mee naar huis. Dat zit zo. Onlangs nodigde hij drie mannen uit. met wie hij enkele uurtjes aller genoeglijkst had doorgebracht in een café. .bü bpm thuis naar een late 1 levisieuitzending te komen küken. Eddie had er al gauw genoeg van en viel in slaap. Toen hij weer wakker werd waren zijn bezoekers verdwe nen. Het televisietoestel ook.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 12