Benauwde overwinning van India in de liockey-eindstriid Honga,ar Hongaarse waterpoloploeg steeds ongeslagen nog Overtreders zondagsrij verbod voor de Haagse politierechter DONDERDAG 6 DECEMBER 195S Olympische Spelen J «r polo- India is nog steeds het sterkste hockeyland ter wereld. In de finale van het Olympisch hockeytoernooi wonnen Balbir Singh en zijn mannen met 1—'0 van Pakistan, waarmee zij het fraaie Indische record, sinds 1928 alle Olympische toernooien te hebben ge wonnen, handhaafden. Deskundigen kregen echter de indruk, dat de Indische ploeg, vergeleken bij die van 1952, toch op het stuk van vaart en sticktechniek iets achteruit gegaan was. Maar men mag natuurlijk niet vergeten, dat goalgetter Balbir Singh met een gebroken vinger speelde. Het enige doelpunt van de wedstrijd, die in het Olympisch Stadion ten aan- sohouwe van 20.000 toeschouwers werd gespeeld, werd twee minuten na de rust gescoord. Uit een straf corner schoot de Indische linksachter Randhir Gentle de bal zuiver en hard achter de Pakis taanse doelman Zate. In de resterende speeltijd liepen de Pakistani wanhopig storm op de Indische veste, evenwel zon der succes, al scheelde het soms weinig. Het was in ieder geval zo, dat de Indi sche spelers het eindsignaal met een opvallend grote opluchting begroetten. De strijd om de bronzen medaille, tussen Duitsland en Engeland, werd door de Duitsers met 31 gewonnen. „JULLIE ZIJN FASCISTEN" In het waterpolotoernool is de Hon gaarse ploeg nog steeds ongeslagen. Gyarmati c.s. wonnen met 40 van Duitsland en met dezelfde cijfers van Rusland. In deze laatste wedstrijd, die een onaangenaam verloop had, zeiden de Russen bü elk doelpunt tegen de Hongaren: „Jullie zijn fascisten". Na afloop van de wedstrijd hebben de Russen hun spijt betuigd over het ge beurde. De stand in het waterpolotoernooi is thans: 4 4 0 Hongarije Joego-Slavië Rusland Italië Ver. Staten Duitsland 18— 2 10— 5 8—10 9—11 10—20 7—14 VERTREK HONGAREN UITGESTELD Het vertrek van de Hongaarse Olym pische ploeg, waarvoor twee vliegtuigen waren gecharterd, is uitgesteld om de atleten enkele dagen langer tijd te ge ven voor zichzelf uit te maken of ze het aangeboden politiek asiel in Austra lië al dan niet zullen aanvaarden. Tot nu toe hebben ongeveer 20 atleten zich met de Australische autoriteiten in verbinding gesteld en inlichtingen ge vraagd. Dit betekent niet dat ze ook allen zullen achterblijven, maar aan de andere kant zouden anderen misschien nog politiek asiel kunnen vragen, voor de vliegtuigen Melbourne verlaten. Janos Somogyi, de snelwandelaar, heeft wel formeel om politiek asiel ge vraagd. JAPANS SUCCES De finale van de 200 meter schoolslag heren heeft voor de Japanse zwemmers een succesvol verloop gehad. Zij legden beslag op de gouden en zilveren me dailles. Winnaar werd Furukawa in de nieuwe Olympische recordtijd van 2 min. 34.7 sec. Zijn landgenoot Yoshimura eindigde met 2.36.7 op de tweede plaats en de Rus Iounitchev werd derde in 2.36.8. Het Olympisch record stond reeds op naam van Furukawa. Hij vestigde het tijdens de series van de 200 meter schoolslag. VOETBAL Engeland sloeg Denen met 5-2 De eerste wedstrijd tussen Engeland en Denemarken in de voorronde van het toernooi om het wereldkampioen schap, te Wolverhampton gespeeld, is door de Engelsen gewonnen met 52. Bij de rust hadden de gastheren de leiding met 21. Alle Engelse doelpunten kwamen van de voeten van twee spelers van Man chester United. Tommy Taylor en Dun can Edwards. Taylor, die de beide goals in de eerste helft maakte, (na twee mi nuten stond Denemarken reeds met 0—1 achter en na 19 minuten was de stand 20 voor Engeland), scoorde de hattrick 7 minuten na de hervatting. Aan de Deense zijde was het de kleine midvoor Nielsen, die de eer van zijn team ophield. Na twee Engelse doelpunten verkleinde hij nog voor de rust de ach terstand tot 21 en na de derde goal van Taylor sloeg hij terug en bracht hij de stand op 32. Daarna nam Edwards de taak van zijn clubgenoot over. Met twee goals in de 66e en 77e minuut be zorgde hij Engeland de overwinning met 5—2. WIELRENNEN Nederlandse ploeg in Ronde van Italië Kees Pellenaars heef te Milaan be sprekingen gevoerd met de heer Tor- riani, secretaris van de organisatie van de Ronde van Italië, over de deelne ming van Nederlandse renners aan de wedstrijden in het komende seizoen. Vast staat, dat wederom een Nederlandse ploeg van zeven man In de ronde van Italië zal starten. Verder zal Pellenaars met enkele jon gere renners, waarschijnlijk drie of vier. uitkomen in de eerste klassieke koers van het nieuwe seizoen Milaan-San Remo, welke wegwedstrijd op 19 maart op de internationale kalender staat NOG EEN RECORD Ook in de finale van de 100 meter rugslag heren sneuvelde het Olympisch record, dat in de series door de Austra liër Monckton op 1 min. 3.4 sec. werd gebracht. In de eindstrijd liet Monckton de horloges stilstaan op 1.03,2. maar dat was toch niet snel genoeg om met goud gehonoreerd te worden. De gouden plak ging naar zijn landgenoot Theile, die won in de fraaie tijd van 1.02,2. De bron zen medaille werd veroverd door de Amerikaan Mckinney. Hij zwom een tijd van 1.04,5. WERELDTIJD De Australische meisjes hebben hun suprematie tijdens het Olympisch zwemtoernooi nog eens duidelijk on derstreept door de 4 x 100 meter vrije slag te winnen in de nieuwe wereld recordtijd van 4 min. 17.1 sec. Het of ficiële record stond sedert 1 augustus 1952 (Helsinki) op naam van Honga rije met een tijd van 4 min. 24,4 sec. Op 20 oktober van dit jaar liet een Australische ploeg, bestaande uit Lor raine Crapp. Dawn Fraser. May Gib son en Betty Jackson een tijd van 4.22,3 afdrukken en vijf dagen later zwommen dezelfde meisjes dit num mer in 4.19,7. De laatste twee presta ties zijn evenwel nog niet als wereld record erkend. De Australische ploeg bestond dit maal uit Dawn Fraser, Faith Leech, Sandra Morgan en Lorraine Crapp. De zilveren medaille ging naar de Ver. Staten, die een tijd maakten van 4.19,2, terwijl Zuid-Afrika het brons veroverde. Daarachter volgde Duitsland 4.26,7; 5. Canada 4.28,3; 6. Zweden ;aars- Russische polo-botsing Tijdens de waterpolowedstrijd riongarije—Rusland, die in een 40 overwinning voor de Honga ren geëindigd is. hebben sommige toeschouwers luidruchtig gemani festeerd tegen de Russen. Op een gegeven moment renden ze naar het bad en daagden de Russische spelers uit, hun toeschreeuwend uit het water te komen en te vech ten. Dit gebeurde toen de Hongaar Zador een klap in het gezicht kreeg en met een wond aan het linkeroog uit het bad klom. Australische of ficials zorgden er voor dat het niet tot een handgemeen kwam tussen Russische spelers en de opgewon den Hongaarse supporters, terwijl door de luidspreker aanmaningen werden omgeroepen tot de toe schouwers om terug te keren naar hun plaatsen. De match werd gekenmerkt door tal van inbreuken op de regels waaraan beide ploegen zich schul dig maakten. Toen de Russen het bad verlieten werden ze door een deel van het publiek uitgejouwd. Indo-Europese minderheid in Parlement J. PRINCEN E.A. BEËDIGD De voormalige Nederlandse soldaat. J. Princen. die in 1948 uit het Neder landse leger deserteerde en zich toen bij de Indonesische troepen in West- Java aansloot, werd heden als lid van het Indonesische parlement beëdigd. Hij werd door de Indonesische regering aangewezen als vertegenwoordiger van de Indo-Europese minderheid in het Parlement, tezamen met E. F. Wens. J. L. Schemrev, D. Hage en Ch. M. Dupuy, die eveneens heden beëdigd werden. Boycot-acties worden beëindigd De boycot-actie tegen schepen, varen de onder Britse en Franse vlaggen, of met lading bestemd voor Engeland en Frankrijk, zal zeer binnenkort worden beëindigd, aldus heeft een woordvoerder van de vakbond meegedeeld. De Indonesische woordvoerder, Ahem Ernig Pradja, zei. dat de boycotacties en stakingen, die door de Vakbonden worden gevoerd, „in overeenstemming waren met de maatregelen en zienswij zen van de Indonesische regering". De boycot van de Britse en Franse particuliere luchtvaartmaatschappijen is al beëindigd. Dit zijn twee van de vele Neder landse cn Deense bergingsexperts, die gisteren van Schiphol naar de Suezkanaalzonc vertrokken om de verwijdering van de wrakken in het kanaal te regelen. Rechts mr. W. F. P. C. Victor, van Smit en Co. en links zijn Deense collega H. Kiaer m gesprek op het vliegveld koii voor het vertrek. 4.30,0; 7. Hongarije 4.31,1; 8. Groot Brittannië 4.35,8. SABELTOERNOOI In het individueel sabeltoernooi is de gouden medaille gewonnen door de Hon gaar Karpati, de zilveren medaille kwam in handen van de Pool Pawlowski en de Rus Kouznetzov legde beslag op de bronzen plak, na ban'age met de Frans man Lefevre. NACHTELIJKE STRIJD De politie van Sydney is in de afge lopen nacht gealarmeerd wegens nach telijk rumoer en verstoring van de orae door Amerikaanse en Britse Olympische atleten. In de strijd op en rond de sin- telbaan waren er nogal wat records ge sneuveld en daardoor was men in een dergelijke staat van enthousiasme ge raakt, dat de dadendrang verder tot uiting kwam tijdens een 's avonds te houden feestje. Eerst bestormden de Amerikanen het hotel van de Britten. De partijen verzoenden zich en trokken gezamenlijk naar het strand om zich uit te leven in een soort Romeins wagen rennen, zij het zonder paarden. Pas tegen de ochtend kwam er een einde aan dit vrolijke spel. De klachten van de politie werden door de ploegleiders weggewim peld. „Het was helemaal niet zo wild. „Ik was het totaal vergeten (Van onze Haagse redactie) „Ik was het helemaal vergeten", zo zei een 45-jarige Haagse radio- en rijwielhandelaar, die gisterochtend wegens overtreding van het zondagsrijverbod terecht stond voor de economische politierechter te Den Haag. Zondagochtend 25 november was deze Hagenaar door de politie in de Pletter ij straat aange houden, toen hij in een kleine auto reed, terwijl hij geen ontheffing van het rijverbod op zondag had. „Er is anders héél wat ruchtbaarheid aan dit zondagsrijverbod gegeven", zo meende de politierechter. vorm van malaria, de z.g. „zwartwater- koorts". Deze belangloze medewerking van de Kon. Luchtmacht is geen uitzondering. Reeds in het verleden heeft men der gelijke hulpacties op touw gezet. Daar bij komt. dat de vliegers toch een aan tal vlieguren moeten maken en zodoen de „het nuttige met het nodige" wordt verenigd. „Dat ik het rijverbod totaal vergeten had, is door een misverstand gekomen", zo vertelde verdachte. „De avond tevo ren had mijn broer opgebeld of ik hem nog een paar schakelaars wilde komen brengen, die hij nodig had. Ik zei hem dat ik op zaterdagavond daar geen zin in had en dat ik de andere ochtend wel langs zou komen. Dat heb ik gedaan. Ik ben in mijn auto gestapt en heb nergens meer aangedacht". De politierechter hield verdachte hier op voor. dat hij anders heel aandachtig had moeten zijn bij de handelingen die hij verricht en wel speciaal op zondag. Weerzinwekkende moord in Frans dorpje bij Nancy (Van onze Parijse correspondent) Alle Franse couranten stonden van ochtend vol over een bijzonder afzich telijke misdaad, die gisteren aan het licht is gekomen in het dorpje Uruffe, dat ten noordoosten van Nancy is ge legen. Maandagavond had de negentien jarige Regine Fay haar ouderlijke wo ning verlaten, zoals zij zei, om een bood schap bij de kruidenier 'e gaan doen. Toen zij na enige uren nog niet was teruggekeerd, besloot haar ongeruste vader de politie te waarsch iwen. Hij had hiervoor des te eerder reden,- om dat zijn dochter enige maanden geleden onthuld had. dat zij binnenkort een kind verwachtte. Zij had eohter steeds :eweigerd de naam van de vader te noemen en tenslotte had haai familie zich daarin geschikt. Al spoedig waren verscheidene dorpelingen in samenwer king met de politie bezig naar het verdwenen meisje te zoeken en de plaatselijke pastoor, de 37-jarige abbé Desnoyers, stelde voor dit doel zijn autootje beschikbaar, waarmede hij te zamen met drie anderen de omgeving ging verkennen. Op een stille buitenweg ontdekten de inzittenden het lijk van de jonge vrouw, die door een kogel in het achterhoofd was gedood. Even ver der lag het lijkje van een pasgeborene van het vrouwelijk geslacht. In beide gevallen was op een gruwelijke wijze geweld gepleegd. Ogenblikkelijk werd de gendarmerie gewaarschuwd die het on derzoek met kracht ter hand nam. Reeds spoedig vond men in de slaap kamer van de pastoor een revolver van het merk. waarmee ook de ongehuwde moeder moest zijn gedood. Ofschoon de ..U bent zonder na te denken aan het rijden geslagen". De Officier van Justitie vroeg ver dachte of deze, als zijnde ook radiohan delaar, niet door de radio de berichten over het verbieden van rijden op zondag gehoord had. „Ik heb mijn radio niet veel aanstaan", zei verdachte. „Wel in de winkel tijdens het demonstreren". In zijn requisitoir vond de Officier hetgeen verdachte had gedaan een ern stige overtreding. „Opzettelijke overtreding" was ver dachte niet ten laste gelegd en daarom vorderde spreker, die ook nog wees op de ergernis onder het publiek als men tóch auto's ziet rijden, die daartoe niet gerechtigd zijn. f. 100 boete of 40 dagen hechtenis, waarvan f. 60 voorwaardelijke boete met een proeftijd van een jaar. „Het is niet niet opzet gedaan", zo zei verdachte nog. waarna het vonnis luid de: f. 100 boete, waarvan f. 75 voorwaar delijk met een proeftijd van een jaar Verdachte zag af van zijn recht om bij de Hoge Raad in cassatie te gaan. De tweede overtreder van het verbod was een Haagse scooterrijder, die niet verschenen was. Hij was zondagavond j.l. aangehouden. Bij zijn aanhouding had hij gezegd dat de cilinderinhoud van zijn scooter overeenkwam met die van een bromfiets en daarom was hij maar gaan rijden. ..De wet zal wel uitmaken", zo zei de Officier, „of deze verdachte een scooterberijder is of een bromfietser en niet de mensen, voor wie de wet ge maakt is". Hij vorderde f. 100 boete of 40 dagen hechtenis tegen deze niet verschenen verdachte. Het. vonnis van de politie rechter was conform deze eis. Zwartwaterkoorts teisterde twee studenten j KardinaalMindszenty Kon. Luchtmacht redt een zieke over gevangenschap Kardinaal Mindszenty heeft in een vraaggesprek met een vertegenwoordiger van het Amerikaanse tijdschrift „Look" verklaard, dat de communistische ge heime politie hem in 1949 na zijn arres tatie op beschuldiging van spionage, ge durende 29 dagen en nachten had ge marteld. De kardinaal zei. dat men hem zijn kleren had ontnomen en dagenlang met een rubberslang had geslagen. Om zijn zwakke longen te irriteren, had men hem in een koude, vochtige cel opge sloten. Voorts was hij gedwongen ge weest, te kijken naar obscene orgiën. Voortdurend had de politie hem onder vraag zonder hem rust te gunnen, wan neer hij het bewustzijn verloor, werd hij onmiddellijk weer bijgebracht. De ge heime politie had echter geen verdo vende middelen gebruikt om hem te dwingen op het proces een (valse) be kentenis af te leggen. Het eerste deel van het vraaggesprek met de vertegenwoordiger van „Look" vond op 4 november in een huis nabij het parlementsgebouw plaats, kort na dat de kardinaal na ruim zeven jaar in de gevangenis te hebben gezeten, was bevrijd. Het vervolg van het gesprek werd gehouden in het gebouw van de Amerikaanse legatie, waar de kardinaal een toevlucht heeft gezocht. Bij zijn vlucht was hij nog door een Sovjetrus- sische tank achtervolgd. De primaat is bezig zijn gedenkschrif ten te schrijven. Het geld, dat deze ge schriften zullen opbrengen, zullen de r.-k. kerk in Hongarije ten goede komen. Dakota naar Cherbourg (Van onze Haagse redactie) Een Nederlandse student, die ernstig ziek in een hospitaal in Cherbourg lag, doch daar niet de juiste medische behandeling kon krijgen, is door de Kon. Luchtmacht met een Dakota uit deze Franse havenstad opgehaald en overgebracht naar Nederland, waar de jongeman, de 28-jarige L. Korlen- horst, uit Waalre, een neef van de Tweede Kamer-voorzitter mr. L. G. Kortenhorst, is opgenomen in het Binnengasthuis te Amsterdam. Men heeft thans goede hoop. dat de stu dent. die in Wageningen studeert, een volledige genezing zal vinden. De heer L. Kortenhorst, die met een vriend enige tijd op het eiland Martmi- que op kosten van de Nederlandse rege ring heeft gestudeerd, was per schip op weg naar ons land, toen tijdens deze reis beiden ernstig ziek werden. De mede-student overleed spoedig, waarna de kapitein van het schip besloot de heer Kortenhorst af te zetten in Cher bourg. Hier werd hij opgenomen in een hospitaal, dat weinig comfort bood en waar de medische verzorging niet toe reikend bleek om hem in leven te hou- I den. Een ijlings overgekomen arts. een broer van de zieke, constateerde deze feiten en stelde zich in verbinding met de Aircent. het luchtmachtcommando van de NAVO in Fontainebleau. Daar werd contact opgenomen met de Lucht machtstaf in Den Haag, waarna met toestemming van de Staatssecretaris van Oorlog, mr. F W. Kranenburg, on middellijk een Dakota naar de Franse havenstad vertrok, die daar in de nacht landde op een provisorisch, met olie pitjes, in gereedheid gebrachte lan dingsbaan. Bij terugkomst op Schiphol stond een ambulance gereed, die de jongeman overbracht naar het Binnen gasthuis in Amsterdam, waar hij onder behandeling is gesteld van prof. dr. J. G. G. Borst. In het ziekenhuis te Cherbourg was men bij machte geweest de aard van de ziekte te bepalen: een kwaadaardige Gebroeders Messina ook in hoger beroep veroordeeld Het Belgische Hof van Beroep te Brussel heeft gisteren Eugenio Messina tot zes jaar en vijf maanden gevange nisstraf veroordeeld zeven maanden minder dan het vonnis, dat een recht bank te Doornik in juli over hem had uitgesproken. Zijn broer Carmello werd tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld. hetgeen veertien maanden meer is dan het oorspronkelijke vonnis. Eugenio Messina was schuldig bevon- y_ I uiucsi 55B gcuuuu. uiiuiuuu uc den aan het overhalen tot ontucht, ter- Netofandte rerae?s^an zefen belMr-'h^,Zlt? aanVankelilk^beriep,t>P ZT wijl hem coorts ilIegaal ™P">bezit en Italiaanse weew^striïden zoals I b'eoht&eheïtn .emand zou hem de grensoverschrijding met een vals pas- rijse itanaanse wegwedstrijden, zoais revolver hebben toevertrouwd in de poort ten laste waren ^ele^d die tussen Milaan en Turijn, te laten biechtstoel - stapelden de bewijzen Carmello MeSrina dfe in juli werd nog nader ZU'""n °r^ plotte vrijgelaten, omdat hij' 4, Uen' maand™ nog naaer woraen uitgewerkt. gaf hlJ toe dat hyzelf de veerzinwek-1 gevangenisstraf al in de vorm van voor- GEWICHTSGRENS BACONVARKENS i ^enc^e misdaad op de jonge vrouw en j arrest had uitgezeten was niet aamve Het Produktsohap voor Vee en Vlees deelt mede, dat de Engelse baconmarkt zich gunstig ontwikkelt. Het is daarom niet nodig de gewichts- grenzen voor baconvarkens te beperken, zoals werd verwacht. In de week ingaan de maandag 10 december mogen dus wederom varkens met een koud geslacht gewicht van 63 t/m 72 kg voor de bacon- bereiding worden bestemd. haar baby had gepleegd. Wat de ver moedelijke motieven waren, is wel niet was ten laste gelegd, dat hij onwettig moeilijk te raden. Het bisdom van Nancy heeft vannacht een speciaal com muniqué uitgegeven, waarin de nabe staanden van de vermoorde jonge vrouw de diepste deelneming wordt betuigd voor een „misdaad, die het menselijk oorstellingsvermogen te boven gaat en zig bij de uitspraak te Brussel. Hem een vuurwapen had bezeten én met een vals paspoort België was binnengeko men. Zijn straf werd niet alleen met veertien maanden verhoogd, maar hij werd bovendien no2 tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld, omdat hij ge tracht had een Frans meisje over te v». _n s>"">. I ..„II 1.V.1I i 1 1 IO llltlOJt UÏCI IC waaraan een der onzen schuldig is be- I halen tot daden in strijd niet de goede vonden'. zeden. Giro 777 en 999 De stand van giro 777 van het Ned. Roode Kruis voor hulp aan Hongarije was vandaag (Den Haag) f 3.290.789.84. De stand van giro 999 van het Natio naal Comité Hulpverlening Hongaarse volk (Amsterdam) was f 2.874.558.66. Onbewoonbaar Een Amsterdammer, die het dinsdag avond zeer laat maakte en eerst woens dagochtend boven water kwam, heeft gisteravond niet in zijn eigen woning Sinterklaas kunnen vieren. Tijdens zijn afwezigheid was zij woonscheepje, dat in deplorabele toestand verkeerde, in de Prinsengracht gezonken. Hij was er de enige bewoner van. Toen hij 's ochtends thuis kwam. lag het scheepje op de bo dem van de gracht Koninklijke onderscheidingen Bij K.b. zijn benoemd: tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: prof dr J. H. Thiel. ondervoorzitter van de afdeling Letterkunde van de Konink lijke Nederlandse Academie van Weten schappen. wonende te Utrecht; prof. dr. J. P. Wibaut, hoogleraar aan de Ge meentelijke Universiteit van Amster dam. wonende aldaar en dr. F. Bender. wonende te Amsterdam. Extra St.-Nicolaas-verrassing O.A. VOOR KLASSE IN LEIDERDORP Meer dan 17.000 schoolklassen hebben dit keer meegedaan aan de kinderpost zegelactie een leger van ruim 500.000 kinderen Ze konden met al hun geloop en gebel niets verdienen: het ging erom zoveel mogelijk kinderpostzegels en prentenbriefkaarten aan de man te bren gen. Maar zoals ieder jaar heeft St.- Nicolaas, met medewerking van enkele grote bedrijven, voor 20 klasseneen ver rassing. Zelfs de wijze grijsaard had moeilijk heden met de toewijzing van de geschen ken. vandaar dat de hulp van een no taris werd ingeroepen. Vanzelfsprekend speelden de grootte en de ligging van de scholen en de prestaties van de klassen daarbij helemaal geen rol. Het lot moest de beslissing brengen. Tot de prijswinnaars behoort: klas 5 "an de hervormde school te Leidedroro een-daagse schoolreis in Nederland). Een verzoek van de procureur-gene raal om de onmiddellijke aanhouding van Carmello te gelasten, werd door het Hof ingewilligd. De boete, die Eugenio was opgelegd, werd van 114.000 Belgi sche franken tot 108.000 frank vermin derd. De boete, waartoe Carmello was veroordeeld, werd evenwel van 8.000 tot 20.000 frank verhoogd. Franse socialisten protesteren tegen regeringspolitiek Negen maanden zit de socialistische premier Guy Mollet thans in het Franse regeringszadel en voor de eer ste maal krijgt hü een aanval te pa reren van eigen partijgenoten. Zeven tien socialisten van de linkervleugel, merendeels sympathiserend met de radicale leider Pierre Mendes-France, hebben in een brief aan Pierre Com- min, plaatsvervangend secretaris-ge neraal der partij, geprotesteerd tegen de regeringspolitiek van Algerië en het Midden-Oosten. Zij veroordelen de Brits-Franse actie in Egypte en noemen deze een „ramp zalige operatie". Er wordt uiting gege ven aan solidariteit met de „Meerder heid der buitenlandse socialistische par tijen". Voorts wordt de regering verwe ten de socialistische parlementsfractie in de kwestie Suez voor een voldongen feit te hebben geplaatst. (Deze fractie telt honderd leden). De ondertekenaars van de brief zijn ook reeds lang onte vreden over Mollet inzake zijn harde militaire politiek in Algerië. De radicalen van Mendes-France intensiveren hun campagne om de ra dicale ministers in de regering tot af treden te dwingen. Ook de rechtse en centrum-oppositiefracties in de Na tionale Vergadering, die tot dusver de regering gesteund hebben, beginnen onrustig te worden. Zij vrezen dat Mollet politieke concessies in Algerië zal doen, die zij afkeuren. Militaire paraatheid in Zwitserland Do Zwitserse minister voor militaire aangelegenheden. Paul Ohauöet, deelde gisteren in het parlement mee. dat als voorzorgsmaatregel alle Zwitserse grensfoiuen in gereedheid zijn gebracht en voorzien van munitie. Ook zijn maat regelen genomen om de gehele winter de passen van de St. Gotthard, Oberalp, Furka en Simplon open te houden om de verbindingen te verzekeren. De mi nister deelde dit igi de nationale raad mede, toen hij een toelichting gaf op de besteding van aanvullende defensie- kredieten tot een bedrag van 140 mil joen gulden, waarom de regering met het oog op de internationale toestand wil vragen. De Nationale Raad (de Zwitserse Tweede Kamer) heeft eenstemmig maatregelen goedgekeurd, die de rege ring machtigen manschappen van het leger op te roepen voor buitengewone dienst. Dit was reeds gebeurd met het oog op het vervoer en het onderbrengen van een deel dei' 10.000 Hongaarse vluchtelingen, die naar Zwitserland mo gen komen, doch een dergelijke mobili satie is nu ook toegestaan voor de voor bereiding van de ver dediging. Minister Chaudet heeft voorts nog medegedeeld, dat 220 nieuwe anti-tank- kanonnen met een kaliber van negen centimeter zijn besteld en dat er nieuwe automatische geweren zo licht als een gewone karabijn doch met een magazijn dat 30 patronen kan bevattenaange schaft zullen worden. Ook worden stappen ondernomen om meer tanks en vliegtuigen te bestellen, doch dit zal wel enige tijd vergen, om1 dat de aflevering van reeds besteld ma teriaal traag verloopt. Poolse lezers krijgen wat meer leesvrijheid Het officiële Poolse persbureau „PAP" meldt, dat alle tevoren in Polen be staande ..zwarte-literatuurlijsten" zijn ingetrokken en vervangen door een kor te lijst, die vermeldt dat niet in omloop mogen zijn: stukken met vertrouwelijke inhoud, pornografische, zeldzame en waardevolle boeken en ..geschriften, die door het bureau voor toezicht op de pers verboden zijn". In de thans ingetrokken voorschriften was bepaald, dat „geen geschriften in omloop mochten zijn, die schadelijk zouden kunnen zijn voor de opvoeding van het publiek in socialistische geest". De Poolse bibliotheken kunnen zelfs de nog verboden geschriften in haar verzamelingen opnemen, indien zij hier voor vergunning van de overheid hebben verkregen. Amerikaans konvooi moest naar Berlijn terug Een konvooi van Amerikaanse mili taire vrachtauto's, dat zoals tot dusver iedere week is geschied, van Berlijn naar West-Duitsland zou rijden, is gisteren naar West-Berlijn teruggekeerd. De Russische functionarissen van de con trolepost te Dreilinden hadden gewei gerd de tien wagens door te laten als zij de inhoud van elk der wagens niet mochten controleren, een procedure die tot dusver nog nimmer is gevolgd. .Sinds de opheffing van de blokkade van Berlijn in 1949 zijn de Amerikaanse militaire konvooien zonder enig incident van Berlijn naar Helmstedt in West- Duitsland gereden. Dienstplicht in Duitsland Het parlement van de Duitse bonds republiek heeft gisteren in tweede en. derde lezing het ontwerp van wet op de dienstplicht van twaalf maanden aan genomen. De sociaal-democratische op positie had zich heftig verzet daar naar haar inzicht met een beroepsleger aan de verplichtingen kan worden voldaan en een algemene dienstplicht niet nodig is. De Westduitse minister van verdedi ging, Strauss, hield de oppositie voor dat de Duitse bijdrage aan de NAVO onontbeerlijk is en de regering te Bonn vastbesloten is haar NAVO-verplichtin- gen na te komen. Dienstplichtigen kunnen vrijwillig ook anderhalf jaar onder de wapenen blij ven. De eerste 15 000 dienstplichtigen zullen op 1 april 1957 moeten opkomen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Ermelo (vac. G. Spilt) J. P. van Roon te Zierlkzee. die bedankte voor Emmeloord (N.O.P.). Naar Sas van Gent-Phlllppine E. E. Stern, kand te Amsterdam. Bedankt voor Mlddelharnls J. C. Stel wagen te Hillegersberg. Beroepen te Ter Aa (U.) J. Spelt te Dlnteloord. GEREF. KERKEN. GER. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. Beroepen te Dokkum-Wierum G. B11J- p. kand. te Rotterdam J Bruin te Eeverwijk. OIR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Broek onder Akkerwoude M. Drayer te Drachten. GEREF. GEMEENTEN. OlD-GEREF. GEMEENTEN. BURGERLIJKE STAND YAN LEIDEN GEBOREN. Pleternella Hermlna. dr. van A. Moeli- kcr en P. H. Heus; Wilhelmlna. dr. van P. Llndhout en C. J. Posthouwer; Constance Jacqueline Maria. dr. van H. J. C. Zwfjsen en J. Maas; Johannes Cornells Simon, zn. van J. Poot en Th. Klink; Adrians Christina Maria, dr. van J. P. Meijer en C. M. Hijdra: Raymond Henry Jean Marie zn. van G. H M. Sanders en M. J. Koek koek: Johannes Hermanus Maria, zn. van J. A. M van Ha aster en J G. Kors. OVERLEDEN. P. Heeres, zoon, 2 weken.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5