ZWITSALINE gelee Weer kritiek op de tweeslachtige Amerikaanse houding ZO RIJDT U IN 1957 Europese eenwording noodzaak Franse voorbereiding van vrije verkiezingen in Algerije Vandaag overleg in Parijs over maatregelen olieerisis Europa SAN O STOL Met een enkel woord Agenda DONDERDAG 6 DECEMBER 11SS «V.S. willen gunst anti-Westerse landen" (Van onze parlementaire redacteur) Ook gisteren is in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken weer kritiek uitgeoefend op de tweeslachtige houding van Amerika in het conflict met het Midden- Oosten. Rusland is aan de winnende hand, constateerde de heer Weiter (KVP); China is gewonnen voor het anti-westerse communisme en ook in Noord-Afrika wint het communisme terrein. Daarom is het zijn stel lige overtuiging, dat de actie van Israël, Frankrijk en Engeland te juis ter tijd kwam om het Russische spel in het Midden-Oosten te doorkrui sen. Het is te betreuren, dat daardoor een verwijdering is ontstaan tus sen de bondgenoten in de NAVO. De eenheid dient zo spoedig moge lijk te worden hersteld en dan moet de NAVO worden verdiept en verstevigd. Zij moet worden verbouwd van een zuiver militair verdrag tot een verbond, dat ook politiek en economisch is gefundeerd. De werkelijkheid is voorlopig echter, aldus de heer Weiter, dat Amerika ge leidelijk van zijn bondgenoten in de NAVO is afgedreven doordat Amerika niet alleen NAVO-politiek, maar ook wereldpolitiek wil voeren. Het wil in concurrentie met Rusland de gunst winnen van de anti-Wes terse landen, met het gevolg, dat deze landen alleen maar worden geprikkeld steeds hogere eisen te stellen terwijl de positie van het Westen geleidelijk wordt ondermijnd. Maar Amerika moet begrijpen, dat het de verantwoordelijkheid draagt voor de leiding van het Westen, die verantwoordelijkheid kunnen de VJf. in laatste instantie nooit overne men. In de afgelopen jaren is de heer Berk houwer (VVD> als advocaat meermalen opgetreden als pleitbezorger van de rechtsbelangen van de Ambonezen en nu hij Kamerlid is geworden, nam hij de gelegenheid te baat er de aandacht op te vestigen, dat er principieel geen verschil bestaat tussen Ambon en Hon garije. Vandaag zal minister Luns uiteen zetten wat het officiële standpunt is van Nederland in de diverse internatio nale kwesties. Joego-Slavië steunt eisen van Cyprioten De Joegoslavische vice-president Kar- delj heeft woensdag in een rede ver klaard, dat zijn land de „gerechtvaar digde eisen" der Cyprioten steunt. „De toestand in Cyprus is een ana chronisme, dat in de huidige, moderne ontwikkelingen niet meer past. Boven dien is deze toestand in strijd met de beginselen, waarop de Verenigde Naties werden gegrondvest", aldus Kardelj). De op bezoek zijnde Griekse premier Karmanlis verklaarde in een ant- woordtoespraak o.m., dat Turkije „niet gehandeld heeft in de geest der bond genootschappelijke verhouding" en dat het „met betrekking tot Cyprus een on gerechtvaardigde houding heeft aange nomen" Hij ze! ook: „Griekenland, Joego- Slavië en TurkUe hebben het Balkan- verdrag gesloten met het doel de vrij heid hunner inwoners doelmatiger te kunnen verdedigen. Maar het is niet mogelijk de vrUheid op de Balkan te verdedigen en op Cyprus te vertrap pen". Borstkas door auto ingedrukt Een 43-jarige bedrijfsleider uit Den Haag is overleden, doordat zijn auto, die hij van achter had opgecrickt van de crick afgleed en op hem terecht kwam. De man lag onder de wagen om enige reparaties uit te voeren. Zjjn borstkas werd door het gewicht van de auto ingedrukt. De politie deed deze ontdekking 's nachts omstreeks vier uur. toen zij werd gewaarschuwd door de echtgenote van het slachtoffer, die ongerust werd daar hij nog niet thuis was gekomen. (Ingez. Med.-Adv.) FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen Bevallen: MyersLouwerse, zn., Ca nada: En delSparreboom, dr.. Haar lem; BremerVis, zn., Zwolle: Boogaard De Haan, dr., Rotterdam; M. Vaan dragerDe Roon, dr., Utrecht. Overleden: C. E. GooszenLand, vr. 86 Jr., Colmschate; A. W. Schneyder— Benders, vr. 72 jr., Hardinxveld; J. Ger ritsen, m. 77 jr., Zeist; C. E. Tiemstra, m. 62 jr., Nijmegen; J. de GrootBlan kevoort, vr. 76 jr., Bloemendaal; A. Ver hagen, m. 67 jr., Enschede; J. A. van Reenen, m., Rotterdam; G. H. te Siepe, m. 66 Jr., Ruurlo; A. Wegerif—Hoogwin- kel, vr. 82 Jr., Den Haag; H. Wins, m. 53 Jr., Den Haag. (Ingez. Med.-Adv.) Ondermijning van het Westen Dat Frankrijk en Engeland in hun recht waren met hun ingrijpen, zette de heer Berkhouwer (VVD) uiteen in een goed gedocumenteerd betoog. De natio nalisatie van het Suez-kanaal door Nasser kan niet worden beschouwd als uitoefening van de nationale soeverei niteit, want de Suez-kanaalmaatschap- pij was een internationale rechtspersoon die niet was onderworpen aan het Egyp tische reoht. Groeiend anti-Amerikanisme Het groeiende anti-Amerikanisme in Engeland en Frankrijk en ook in ons land, was voor prof. Scholten (AR) aanleiding erop attent te maken, dat Amerika de leiding heeft in de V.N.. waarin het bindende element is: het geloof in de fundamentele rechten van de mens. Wanneer deze grondslag wordt aangetast dient Amerika op te treden omdat het anders op den duur het geestelijk leiderschap verspeelt. De westerse gedachte van een volke renorganisatie heeft gelukkig ook aan knopingspunten in niet Westerse be schavingen, maar zij blijft toch aan het Westen verbonden. Dit betekent, dat elke aanslag op het Westen tevens een aanslag is op de toekomst van alle na ties. Helaas moet worden geconstateerd, dat de V.N. hun geestelijke leiding inde waagschaal stellen en hun verantwoor delijkheid tegenover het Westen niet al tijd blijken te beseffen. De samenwer king tussen Amerika en West-Europa moet niet altijd zijn gebaseerd op af weer van Russische agressie, maar ook op het bewustzijn, dat het Westen ver antwoordelijk is voor de toekomst van de mensheid. De heer Bruins Slot (AR) onder streepte nog eens, dat de jongste poli tieke gebeurtenissen de noodzaak van de Europese eenwording duidelijk in het licht hebben gesteld. Het is nodig de Europese zienswijze in de Westerse sa menwerking door concentratie krach tiger tot uiting kunnen brengen. Ben Goerion over de Sovjet-Unie en V.N. De Israëlische premier Ben Goerion heeft woensdag in een te Tel Aviv tot het bestuur van het Israëlische vakver- hond gehouden toespraak scherpe kri tiek geoefend op de Sovjetrussische po litiek. Hij voorspelde, dat het huidige bewind aldaar vroeger of later zou op houden te bestaan. „En dan zullen wij weer kunnen verkeren met de twee mil joen Russische Joden, van wie wjj thans zijn afgesneden. Zij zullen ons nog eens helpen bij de opbouw van Israël", aldus Ben Goerion, die zijn gehoor ook nog waarschuwde de „waarde der Verenigde Naties als vredesinstrument niet te on derschatten". „Wij moeten zoveel, als ons maar enigszins mogelijk is. met de interna tionale organisatie samenwerken. Hier bij moeten wij er krachtig naar blijven streven, dat de vertegenwoordigers der leden-staten de beginselen van het handvest hoog houden, zonder dat er sprake is van be voor- of benadeling", verklaarde hij. Ben Goerion sprak ook nog over de „onvriendschappelijke, vijandige en on rechtvaardige houding" van verscheide ne Aziatische landen jegens Israël, waaraan hij echter toevoegde: „De Is raëliërs moeten zich niet zonder meer door hun verontwaardiging laten mee slepen. Wij moeten begrijpen dat de volken van Azië, van India .Jot Japan, niets weten van bijbelse tradities Vele dezer volken hebben zich eerst enkele jaren geleden vrij weten te maken. Zij staan wantrouwend tegenover iedere blanke en elke blanke staat," aldus de Israëlische premier Ben Goerion. De secretaris-generaal van het Israë lische vakverbond, Pinhas Lavon zei nog dat de Sovjet-Unie „aan het hoofd staat, dergenen, die samenzweren om in het Midden-Oosten een door haat ge voed vuur te stoken" waaraan hij toe voegde: „de Sovjet-Unie probeert elke vreedzame regeling der vraagstukken van het Midden-Oosten tegen te gaan. Zij is bezig dit gebied te veranderen in één grote opslagplaats van wapens, waarmede Israël moet worden vernie tigd en dat dient ter versterking van het godsdienstig-fanatieke en fascistische nationalisme der Arabische militarische kringen. Eden plotseling onwel Zondagavond is in Kingston een dok ter ontboden voor de Britse premier. Sir Anthony Eden, die zich onverwacht niet geheel wel voelde Wa.t Eden ge mankeerd heeft, is niet bekendgemaakt. De arts bezocht Eden maandagochtend weer. De premier had maandag een goede nacht. (Ingez. Med.-Adv.) VJCtA, Zuiver Uw lucht wegen snel en grondig van vastzittend slijm en ziektekiemen met Overstromingen troffen honderdduizenden mensen De overstroming, die vorige week Medan, de hoofdstad van Sumatra en honderden omliggende desa's heeft getroffen, heeft honderdduizenden mensen getroffen. 17 mensen zijn verdronken en 7 wor den nog vermist. De overstroming ver nielde een aantal desa's langs de weg van Medan naar de haven van Belawan. Tienduizenden verloren hun meubilair en andere kostbare goederen. De over stroming. die tweederde van Medan on der water zette, was de grootste sinds 1940. Hulp voor de vluchtelingen stroomt nog steeds binnen. voor mooiezachte handen '-••• rr--\\T*m^-m«mmm(NmiÊOKUiBÊUÊÊÊÊÊBE?MMSBËKKÊÊtlÊKiïBIIKIKHKÊi Parijs maakt bescheiden begin met de reeds lang aangekondigde hervormingen (Van onze Parijse correspondent) De Franse regering heeft gisteren besloten de gemeenteraden in Algerije te ontbinden: er zullen nu Frans-Algerijnse commissies worden benoemd, die in het hele land vrije verkiezingen zullen moeten voorbereiden. Met dit besluit doet Parijs nu een eerste voorzichtige stap naar de politieke hervormingen, waartegen de minister-president in Algerije, Robert Lacoste, zich tot dusver altijd had verzet. De 363 Algerijnse gemeenten werden totnutoe bestuurd door raden, waarin de Fransen drie vijfde van de zetels bezetten, ofschoon zij nog niet een tiende van de totale bevolking vertegenwoordigen. In de nieuwe gemeenteraden is het de bedoeling deze verhoudingen tot redelijker percentages terug te brengen, doch het is $eer de vraag, of de Algerijnen zich in grote meerderheid onder de huidige gespannen omstandigheden bereid zullen tonen samen met de Fransen enige be- stuursverantwoordelijkheid te aanvaarden. Een te late stap Men heeft, dan ook de sterke indruk, dat de regering-Mollet zich nu genood zaakt gevoelde zowel door de druk van de Ver. Naties, die de Algerijnse kwestie binnenkort opnieuw willen behandelen, als van een steeds groter deel van het eigen parlement, te tonen, dat Frankrijk bereid is de Algerijnen minstens enige binnenlandse autonomie toe te kennen. Gevreesd moet echter worden dat deze late - zo niet te late - stap door de bui tenlandse en de binnenlandse oppositie tegen de huidige regering nog veel te bescheiden zal worden bevonden De officiële verklaring van de rege ring-Mollet omtrent de verdere plannen, die zij in Algerije denkt uit te voeren en waarvan de laatste dagen herhaaldelijk sprake is geweest, schijnt op uitdrukke lijk verzoek van Lacoste niet voor eind december of zelfs begin januari tege moet te mogen worden gezien. INTERESSANTE TENTOON STELLING IN DE DIERENTUIN TE DEN HAAG. Vele automobilisten, motorrijders en bezitters van scooters en brom fietsen in ons land zullen er waar schijnlijk graag een ritje naar Den Haag voor over hebben om kennis te maken met de technische won deren-van-de-weg, die 1957 ons zal brengen. Want van donderdag 6 december tot en met zondag 9 de cember worden in de Haagse Die rentuin de produkten geëxposeerd van de DKW, BMW, BSA, e a. fa brieken. Als U ook gaat, hebben wij een goede tip voor U: vraag Uw vrouw om met U mee te gaan. Want op dezelfde show worden speciaal voor de moderne huisvrouw de nieuwste elektrische naaimachines, breimachines. wasmachines en koelkasten getoond. Talloze nieuwe praktische snufjes zullen haar be slist aangenaam bezig houden, ter wijl U van auto naar auto stapt. De poorten van de Dierentuin zijn voor U geopend van 's morgens 10 tot 's avonds 10 uur. (Zondag vanaf 's middags 1 uur). De toegang is vrij. Als U 't ons vraagt: beslist de moeite waard om er een paar uurtjes voor vrij te maken Zonder krachtige maatregelen slechts 60 pet van behoeften leverbaar De Zweden hamsterden voor een volle maand Voor het uitbreken van de crisis rond Suez leverde de voorziening in de snel toenemende oliebehoeften van Europa, en trouwens in die van de gehele wereld, geen moeilijkheden op, behalve dat deze in feite het volledige gebruik van de tankervloten der wereld betekende. De verbreking van de olieverbindingen als gevolg van de uitschakeling van het Suezkanaal en de sluiting van de pijp leidingen der Iraakse Petroleum Maat schappij hebben echter een radicale verandering teweeg gebracht in de Europese olievoorziening. Ongeveer 80 van Europa's behoeften (d.w.z. rond 100 miljoen ton per jaar op basis 1956) werd normaal gedekt door aanvoer uit het Nabije Oosten. Een tankschip op de route van de Perzische Golf naar Europa kan thans, via Kaap de Goede Hoop. ongeveer 60 pet van de olie transporteren, die ze in een bepaalcje periode via het Suezkanaal kan vervoeren, terwijl tankers, die in normale gevallen geladen worden aan de mondingen der pijpleidingen aan de oostkust van de Middellandse Zee, bij terugkeer via de Kaap, slechts 25 pet van de normale vervoerscapaciteit be zitten! Wanneer men de voorziening, die normaal van het Westelijk halfrond en uit eigen produktie wordt verkregen, in aanmerking neemt, dan is het duide lijk, dat, zonder de krachtigste maat regelen tot uitbreiding van de beschik bare hoeveelheden van het Westelijk halfrond. Europa als geheel slechts kan rekenen op het ontvangen van weinig meer dan 60 pet van zijn geschatte be hoeften. (Ingez. Med.-Adv.) dfyn &Uet*t£ va*. Sepietnóet tot Mei k Ook deze maand - elke dag - Geef Uw kind méér weerstand na deze zon-arme Zomer het héérlijke levertraanproduct, (met vitamines A. B, C en D) bereid uit heilbot- ,en kabeljauwlevers BINNENLAND De 43-jarige E. J. de Neef. wonende op de Oudedijk te Rotterdam, is gister middag. toen hij met zijn fiets op het Oostplein reed. door een auto overreden en vrijwel op slag gedood. De Christelijke Emigratie Centrale zal op zaterdag 8 december ln het N V. huis te Utrecht een algemene ledenverga dering houden. Gistermiddag ls de 43-Jarige beton werker, H Bogaarts. wonende op de 's-Gravenweg te Rotterdam, in de Waal haven verdronken Hij was bij pier 1 bezig een werkbakje dat ln het water lag. te verhalen. Dit bakje liep vol. waar door hij te water raakte en verdronk. Het stoffelijk overschot van de man is door de rivierpolitie met dreggen opgehaald. Op 4 en 5 januari zal de jaarlijkse tuln'bouwconferentie van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond worden gehou den in het ..Henri Dunanthuis" op het terrein van het conferentie-oord Woud- schoten te Zeist. Gistermiddag heeft de 7-jarige Meta Burgerhout, het jongste dochtertje van de heer H. A. Burgerhout, zoon van de oprichter van ..Aviolande". maatschappij voor vliegtuigbouw N.V. de eerste steen gelegd voor de nieuwe hangar met werk plaatsen en magazijn van „AviolandaT' vestiging te Woensdrecht. De eerste van de 25 z.g. gelede tram wagens. voorzien van verwarming, zullen ln maart van het volgend Jaar worden afgeleverd aan het gemeente vervoerbe drijf in Amsterdam en enige tijd later verschijnen in de Amsterdamse straten. Gisteravond ls de 65-jarige gehuwde timmerman-aannemer J. van Olst wonen de te Oldebroek op de Zuiderzeestraatweg bij het per rijwiel oversteken van de weg door een passerende personenauto gegre pen en op slag gedood. BUITENLAND De beheerschapscommissie van de V.N heeft gisteren goedgekeurd, dat Brits Togoland bij de Goudkust wordt gevoegd, die 6 maart a.s. onafhankelijk wordt. De nationale bank van België heeft met ingang van vandaag het bankdisconto verhoogd van 3 tot 3.5 procent. De Chinese premier. Tsjou en Lal. die thans een bezoek aan India brengt, heeft te Madras verklaard, dat India en China volkomen gelijke standpunten in nemen in hun verzet tegen kolonialisme en oorlog en in hun verdediging van na tionale onafhankelijkheid en vrede. Ook zijn zij beide krachtige voorstanders van internationale samenwerking, ai<hi6 de premier. Duizenden Duitsers die ln en rond om Szczecin (Stettin) wonen, zullen toe stemming krijgen zich naar West-Duits- land te begeven, aldus heeft het Poolse persbureau PAP. woensdag gemeld. De Poolse regering heeft plaatselijke autoriteiten gemachtigd uitreisvergunnin gen te verstrekken, aldus het persbureau. Amerikaanse onderhandelaars, die met de Philippijnse regering een herzie ning bespreken van het akkoord van 1947 krachtens hetwelk de Verenigde Staten militaire bases op de Phillppijnen mogen houden, hebben gisteren voor onbepaalde tijd de 'nu vier maanden durende onder handelingen afgebroken. Zij zullen van daag naar Washington terugkeren De onderhandelingen zijn voornamelijk door het vraagstuk van de bevoegdheid tot rechtspreken binnen het gebied van de bases op dood spoor gekomen. De Unesco, die vier weken ln Nieuw Delhi heeft vergaderd, heeft besloten haar begroting voor de 'komende twee Jaar met een miljoen dollar te verhogen. Zij zal zich met voorrang met de vol gende drie projecten bezighouden: 1. bevordering van het culturele begrip tussen Oost en West. Hiervoor is een tienjarenplan opgesteld. 2 uitbreiding van het lager onderwijs in Latijns Amerika. 3 een zesjarenplan voor wetenschappe lijk onderzoek in een aantal woestijn gebieden. Er wordt 200.000 dollar uitgetrokken voor het onderwijs aan kinderen in Hon garije en Egypte die het slachtoffer van de strijd zijn geworden. Kauwgum, dat in Tsjeoho-Slowaklje lang als „een symbool van het decadente Amerika" is .beschouwd, is ln ere her steld. Men gaat dit produkt nu in Tsje- Cho-Slowakije maken, voorlopig alleen voor mijnwerkers .ln de hoop dat zij daar door het pruimen van tabak opgeven De buitenlandse scholen in Egypte zullen worden heropend. De buitenlandse leerkrachten zullen evenwel door Egyp tische worden vervangen en ook ln de leerstof zullen wijzigingen worden aan gebracht. Een Sinterklaas uit Nederland, die per vliegtuig reisde, heeft woensdag op de vliegvelden van Bremen en Hannover geschenken aan kinderen uitgereikt. De Russische geleerde Georgi Po- krowski. heeft voorgesteld een spoorlijn door de Himalaja, van Kirghizie naar Delhi (India), aan te leggen. Bij de aan leg zou men gebruik kunnen maken van atoomontploffingen. Op dit traject zouden voorts atoomlocomotieven gebruikt moe ten worden, aldus zijn voorstel. „Nieuw-China" het officiële persbu reau van communistisch China, meldt dat de vlce-voorzitter en drie leden van de staatscommissie voor het opstellen van plannen voor de uitvoering van het nieu we. op reusachtige schaal ontworpen Chinese vijfjarenplan, zijn ontslagen. „Nleuw-Ohlna" vermeldde geen reden tooi dit oatalfio. De commissaris van politie in New York heeft verklaard dat de geweldige ontploffing van maandag op een kade ln Brooklyn heel goed kan zijn veroorzaakt door soringstof ln de ruïne. Op de haven is namelijk een connossement gevonden, waarop 1950 kisten detonators staan ver meld Een onderneming In Connecticut heeft intussen bevestigd deze partij aan haar agent ln Californlë te hebben ver zonden. vla New York. Op 11 februari 1931 werd ln Wilno in Polen het huwelijk voltrokken tussen Emllïo Sokolowsky en Maria Sobolowska. Zes dagen daarna vertrok de bruidegom naar Argentinië en het duurde tot 1956 voordat hij het geld bij elkaar had om zijn bruid in het nieuwe vaderland te la ten overkomen. Hij kwam hiervoor bij de K.L.M. en betaalde in Argentinië de pas- sageprijs voor zijn vrouw. Het paar ls nu herenigd. Emilio ls al die Jaren overweg- wachter op het station van Salta, ln de provincie Buenos Aires geweest. Uit Russische bron ln Belgrado ls gisteren vernomen, dat de Sovjetrussische communistische partij de Joegoslavische communistische partij de vorming zal voorstellen van een gemengde commissie voor een oplossing van het Ideologische geschil tussen belde landen. Naar verluidt zouden de Russen er op staan, dat de rol van hun partij als „lei dende partij" en voorbeeld voor de an- partijen erkend Het proces tegen Milovan DJilas. oud- voorzitter van de Joegoslavische natio nale vergadering, die 19 dezer werd ge arresteerd wegens staatsvijandlge activi teit. zal naar verluidt 12 december achter gesloten deuren beginnen William Faulkner de bekende Ame rikaanse auteur en winnaar van de Pulit zer prijs heeft gisteren de Engelse actie ln het Midden-Oosten verdedigd. „We hebben nu de kans gekregen om ons te realiseren dat we niet alle oorlogen kun nen afkopen maar ze ook zullen moeten vechten", aldus Faulkner. De Ver. Staten zijn bereid ongeveer twintig miljoen dollar bij te dragen voor de bouw van een centrum voor kernon derzoek Ln zuldoost-Azië, dat te Manilla op de Phillppijnen zal worden gevestigd, zo heeft de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Walter Robert son te Wellington bekendgemaakt. Robertson vertegenwoordigt de Ameri kaanse regering op een bijeenkomst van ministers van landen van het Colombo- pian. die dinsdag is begonnen en tot za terdag zal duren. De Franse ministerraad heeft gis teren premier Mollet gemachtigd de ver trouwenskwestie te verbinden aan be krachtiging van de Frans-Duitse akkoor den inzake het Saargebled door de Na tionale Vergadering. In Polen wordt intensief Jacht ge maakt op honderden wolven, die uit de So vlet-Unie afkomstig zijn. Dit Jaar zijn reeds meer dan 400 wolven gedood. DONDERDAG Hotel Central: Ledenvergadering Ver. tot IJsbestrijdlng. 4 uur nam. Den Burcht: Speeltuinver. Ons Eiland. 7.30 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Spr. K. C. van Oos- sanen: „De tijden der Messias". VRIJDAG Avondgebed 7.157.45 uur Prev. Geneeskunde: K. en O.- ,Van kind tot volwassene". 8 uur Pieterskerk nam. Inst. cursus: nam. Zaal Mekel (Hogewoerd)De Zanger. Wedstrijd ln kleur- en zangkanaries. 8 uur nam. ZATERDAG. Rijksmuseum voor Geologie (Garen- mankt) Excursie Kon. Ned. Natuurhis torische Ver. 2.30 uur nam. Schouwburg- „De Sleutelspelers". Opv. van „Vandaag is morgen". 8 uur nam. Doelenkazerne: St.-Nlcolaasfeest voor de kinderen van de leden van de Bond Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers. 2.45 u. nam, MAANDAG Schouwburg: K. „De volle waarheid" De Doelen: Leldse Amateur Fotografen vereniging. Spr. ir. A. M. Overeljnder. 8 uur nam. Warmond: „De Stad Rome". Jaarver gadering Warmondse IJsclub. 8 uur nam. DINSDAG Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. J. H. C. Kern over Apulische Gnathla- ceramiek In Leiden. 8 uur nam. De Harmonie: Ver. Expogé Spr. W. M. Offrlnga over Rembrandt. 8 uur nam. WOENSDAG. Het Gulden Vlies: Leden verg. Ned. Ver. van Hulsvrouwen. 2J uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Start V". (Tot 10 december) Ned. Legermuseum: Lustrumtentoon stelling „Pro Patria". Werkd. 105 uur; zondags 15 uur (t/m. 16 december). Prentenkabinet (Kloksteeg): Fototen toonstelling Ned Fotografen Kunstkring (t/m 31 december). BIOSCOPEN Luxor „Het trottoir" 18 Jr. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur: zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „Zolang er vrouwen zullen zijn" 18 Jaar: Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino „Mens durf te leven!" a.l. Werkd 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino Donderdagcyclus. „La Ronde". 18 Jr. Trianon „Inspecteur Callaghan en de geheime code" 14 Jaar; werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur: zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur Rex „Meisjes van de grote stad" 18 Jaar Werkd. 2.30. 7.15 en 9.15; zondag 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. (bovenstaande theaters geven op 5 dec slechts één avondvoorstelling en wel te 7 uur.) De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 8 december 8 uur waar genomen door Apotheek Boekwijt, Bree- straat 74, tel. 20552, Apotheek Haven Ha ven 18. tel. 20085 en Apotheek Oegstgeest. Wllhelmlnapark 8, Oegstgeest. Tel. 26274. tel. 26274. BR geen gehoor b(| Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Vertegenwoordigers van zes Ameri kaanse en drie Europese oliemaatschap pijen zouden hedenmiddag in Parijs met de oliecommissie van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king (O.E.E.S.) bespreken op welke wjjze kan worden samengewerkt om de oliecrisis in Europa te overwinnen. Onder meer zullen de behoeften aan olieprodukten. de produktiemogelijkhe- den en de vervoersmogelijkheden aan een onderzoek worden onderworpen. Het Zweedse ministerie van Handel raamt, dat de Zweedse auto- en motor- bezitters sedert het ontstaan van de Suezkanaalcrisis bijna 50 miljoen liter benzine hebben gehamsterd. Deze hoeveelheid is voldoende om de normale behoeften van alle Zweedse particuliere automobilisten en motor rijders gedurende een maand te dek ken! De benzine is in Zweden niet op de bon, maar er geldt een rijverbod voor het weekeinde van zaterdag 18.00 uur tot maandag 05.00 uur. Radio- Stockholm heeft gewaarschuwd, dat moderne benzine met hoog octaange halte niet houdbaar is. Men wordt aan geraden de gehamsterde benzine zo spoedig mogelijk te gebruiken. (Ingez. Med.-Adv.) Eet wat U wilt- Maar wees wel voorbereid ala ar leta .verkeerd valt" Zorg veor Rennleel 'n Uitkomst die Rennies voor alle lijders aan brandend maagzuur. Zorg steeds ze bij de hand te hebben. Mak kelijk bij U te steken één voor één hygiënisch verpakt nog makkelijker ln te nemen, zonder water of wat ook. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. U moet ze in huis hebben, voor Uzelf, voor Uw hulsgenoten. Dulles hersteld, zeggen dokters Gesproken met ambassadeurs van vier landen Bagdadpact John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft ongeveer een maand na zijn operatie in het Walter Reedziekenhuis te Washing ton, zijn werkzaamheden hervat. Dezer dagen hebben zijn artsen hem nog eens grondig onderzocht en verklaard, dat zyn algemene toestand „uitstekend" is. Aldus zei gisteren een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, die daarmede kennelijk geruchten de kop in wilde drukken volgens welke Dul les zou overwegen zijn functie neer te leggen. Gisteren nog heeft Dulles geconfereerd met de ambassadeurs van vier landen van het Verdrag van Bagdad, Irak, Tur kije, Perzië en Pakistan. De ambassadeurs hebben Dulles in kennis gesteld van de bezorgdheid van hun regeringen naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen in het Midden- Oosten. De Pakistaanse ambassadeur. Moham med Ali. deelde de pers uit naam van zijn ambtgenoten mee, dat, hoewel de spanning in het Midden-Oosten vermin derd mocht zijn door de ontwikkeling van de Suezkwestie. de situatie in het betrokken gebied niettemin nog steeds ernstig was. Mohammed Ali deelde mee. dat de ambassadeurs bij het onderhoud met Dulles de kwestie van de ondermij ning in het Midden-Oosten hadden aangeroerd. Hij weigerde evenwel zich uit te laten over de vraag of de Sovjet- Unie achter de ondermijnende elemen ten waarvan hij gewaagde schuilt. Men had met Dulles ook over de toestand in Syrië gesproken. Tenslotte zei Mohammed Ali, dat de ambassadeurs Dulles hun tevredenheid hadden betuigd over de verklaring van het State Department, dat de Ver. Sta ten de landen van het Verdrag van Bag dad zullen steunen in hun pogingen om hun onafhankelijkheid en soevereini teit te bewaren. Deze verklaring is de vorige week gepubliceerd. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) S 60 *3 u V o, £3 a S/UI tem 7 u O Stockholm sneeuw nw 3 -2 0.1 Oslo onbewolkt w 2 -1 0 Kopenhagen onbewolkt wnw 6 3 4 Aberdeen zwaar bew. windstil 4 1 Dublin geh. bew. w 6 9 0.5 Londen zwaar bew. w 4 10 0.1 Amsterdam zwaar bew. wnw 9 10 1 Brussel motregen w 5 8 2 Parijs motregen w 4 9 0.1 Bordeaux zwaar bew. zw 2 6 0 Grenoble nevel nino 4 4 0 Nice geh. bew. nnw 4 10 0 Berlijn regen w 9 9 9 Frankfort regen wzw 7 8 1 München regen wzw 10 3 1 Zürich geh. bew. wzw 4 4 0 Genève nevel O 2 3 0 Locarno onbewolkt O 2 -2 0 Wenen regen w 17 7 0.1 Innsbruck sneeuw w 2 1 0.1 Rome nevel windstil 3 O Malloroa onbewolkt) nw 8 8 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2