Zie: de maan schijnt door de bomen donderdag 6 december de Bijenkorf Den Haag geopend vanaf I uur West-Duitsland houdt nu reeds rekening met Grünwalder Kreis GELADEN STEMMING ONDER Huygens geëerd door DE MOSKOUSE STUDENTEN Z 85ste jaargang Woensdag 5 december 1956 Tweede blad no. 29004 (Ingez. Med.-Adv.) Vanavond gebeurt het! Ge ziet, als het met 't weer wil meelopen, de maan door de bomen: het „heer lijk avondje" is tóch gekomen! Sint, liever gezegd een van de ontelbare Sinten, die in optoch ten, warenhuizen of op club- verenigings- en personeelsavon- den met waterige oogjes en een wankele mijter op het baardige hoofd is verschenen, haalt van avond zijn opperste stunt uit: hy rijdt fier en triomfantelijk over de gladde daken en laat in mil joenen schoorstenen zijn „snoep je van het jaar" vallen. NIET alle kinderen weten waar ze aan toe zijn. Velen vinden Sinterklaas langzamerhand een raar man netje, dat de laatste weken wel 1000 maal op de gekste plaatsen is opgedoken en blijkbaar overal tegelijkertijd kan zijn Hele „scholen ter opleiding van Sinterklazen" wezen hem de juiste weg. Tussen werkelijkheid en schijn beweegt zich het kinderbrein: bestaat-ie écht of bestaat-ie niet? Een angstige vraag voor ouders, die het met de pedagogie ernstig nemen. Maak U niet te grote illusies: de meeste kinderen worstelen helemaal niet meer met het pro bleem van de tientallen Klazen en Pieten, die de commercie erbij sleepte. Ze weten drom mels goed, dat er iets niet ia de haak is, maar ze zingen tóch hun schoonste Sinterklaaska poentje. als het op een pakje aankomt. De hebzucht is de mens aan geboren Tien tegen een hebben ze in de gaten, dat er wèl een ge heimzinnige, listige en aartsva derlijke figuur in het spel is, wanneer Sint binnenkomt. Maar hij is beslist niet de „heilige" uit Spanje, waarover zoveel ophef wordt gemaakt. Kinderen van deze eeuw zijn vroeg rijp ACH: vanavond gluurt U tóch maar door de ramen naar de échte Sint. Die moet toch ergens zijn? Wie weet dus Er is op deze wereld zó veel in gruzelementen geslagen, dat we soms allen behoefte hebben, de werkelijkheid te ontvluchten en te spelen met het „bovennatuur lijke". Een eerbiedwaardige Sint. die van een goeie mop houdt en een onafscheidelijke Piet, die het goed met mensen meent, gaan energiek op stap om wél te doen in deze. afge zien van de heldere maan, ver duisterde wereld. Daar is „moed" Bestrijding van politiek radicalisme Vereniging van schrijverspolitici e.d. legt vinger op helaas nogal vele iconden (Van onze correspondent in West-Duitsland). De Grürtwalder Kreis", in het buitenland nog onbekend, is in West- Duitsland een organisatie, waarmee meer en meer rekening wordt gehouden. Hoewel pas opgericht in februari van dit jaar in het dorpje Grünwald, dat ten zuiden van München ligt en waaraan de kring zijn naam heeft ontleend, heeft deze groep van schrijvers, journalisten, politici en andere in het geestelijk leven van dit land vooraanstaande figuren al enige malen van zich laten spreken. De kring heeft tot ideaal het bestrijden van elk politiek radicalisme en wil voorkomen, dat wantoestanden, zoals die tijdens het nazi-regiem bestonden, een kans zullen krijgen het Duitse volk, dat al genoeg te lijden heeft gehad, opnieuw te teisteren. De geestelijke vader en een van de voornaamste oprichters van de Grünwalder kring is de schrijver Hans Werner Richter uit Miinchen. Hij heeft een aantal romans met een sterk politieke inslag op zijn naam staan en is voornamelijk daardoor bekend geworden. toe nodig, nu bedrog en geweld hoogtij vieren! ZET een moment de nuchter heid opzij en doe. als het even kan, mee met hun „spel der betovering", waarmee mensen en kinderen blij gemaakt worden. Morgen is die betovering al weer verbroken. En de resten van het kortston dig geluk liggen in de asbak Ook de maan is verdwenen. Maar zij komt terug! Foto Will Eiselin, Rijswijk Bij leven en welzijn: tot vol gend jaar, Sint! Dan in een „betere" wereld? STADSNIEUWS Almanak L.S.C. Gisteren vond de officiële uitreiking plaats van de Almanak van het Leid- sche Studentencorps. Deze honderdnegenendertigste valt uiterlijk reeds onmiddellijk op door niet op te vallen. Het experiment van vorig jaar, toen de almanak uit zijn oude vertrouwde donkerblauwe jasje was ge haald om in een nieuw opvallend muis grijs gewaad gestoken te worden, is blijkbaar niet bevallen. Wat geen ver wondering baart wanneer men ziet in welke kleur dit tere grijs na een Jaar hanteren reeds is vervallen. Wat er binnen die oude vertrouwde blauwe band met zilveren letters te vin den is wijkt in wezen en vorm niet zo veel af van vroegere almanakken (wan neer we uiteraard de wijziging van tal loze namen even voorbijzien). Een vol ledige opsomming van data van alge mene aard, betrekking hebbende op het corps en voor wat betreft de Universi teit. De indeling is afgestemd op het tweeledig doel van het tweede gedeelte, namelijk onderdeel van de Corpsalma nak en hoofdmoot van de Civitas-al- manak. Opvallend is de grote ruimte, die dit maal door mengelwerk in beslag wordt genomen; werk van uiteenlopend ge halte, waaronder zeer goede bijdragen. De kleine en grote illustraties zijn goed verzorgd, al is het mogelijk, naar gelang van smaak, ze al of niet beter te vinden dan voorgaande jaren. Bijzonder goed is dit jaar de keuze geweest van het portret van het Ko ninklijk Paar, dat in het inleidende al gemene gedeelte is opgenomen. De typografische verzorging is zoals wij gewend zijn van deze almanak die in opdracht van het L.S.C. door H. E. Stenfert Kroese N.V. is uitgegeven: uit stekend. HALVE EEUW GETROUWD Morgen gaat voor het echtpaar J. Calkhoven-van Stralen, wonende in de Langestraat 39 de gouden bruidstijd in, terwijl op 19 december de trouwdag valt De bruidegom thans 82 jaar stond reeds op jeugdige leeftijd in de toenma lige Leidse Katoenfabriek achter het weefgetouw. Dertien jaar is hij hier werkzaam geweest om hierna nog weer 22 jaar in dezelfde functie elders in de stad zijn krachten aan het produktie- proces te geven. Daarna is hij nog drie jaar als hulpvakarbeider (steenklopper) tewerk gesteld op de stadstimmerwerf Uit dit huwelijk werden 12 kinderen geboren, van wie er thans nog tien in leven zijn. De verdere nakomeling schap bestaat uit veertien kleinkinde ren die zich met de kinderen verheugen in dit a.s. gouden feest van bruid en bruidegom. FOTOTENTOONSTELLING Van 7 tot en met 31 december a.s. wordt in het Rijksprentenkabinet in de Kloksteeg een fototentoonstelling ge houden van werk der leden van de Nederlandse Fotografen Kunstkring. Aan prof. dr. E. H. Vogelenzang al hier is bi.i K b toestemming verleend tot het aannemen van de hem verleen de benoeming tot ridder in de Orde van Openbare Gezondheid van Frankrijk. Loiulense expositie Uifvinder slingeruurwerk Fel verweer tegen naziverschijnselen Het centrum van de kring bevindt zich eveneens in München en daarom hebben wp daar ons licht eens opge stoken. De leden zijn aanhangers van diverse politieke partijen. Ofschoon de socialisten de overhand hebben, zijn er ook uit de linker vleugel van de christelijke regeringspartij supporters toegestroomd. Af en toe worden in diverse plaat sen grote bijeenkomsten gehouden. De eerste heeft te Münohen plaats gehad, de tweede in Hamburg, de derde in oktober te Keulen en de vierde zal in januari of in het begin van februari in West-Berlijn op touw worden gezet. Op de druk bezochte vergadering te Keulen heeft o.a. de president van de Westduitse Bondsdag, dr. Gerstenmaier, het woord gevoerd. Hii verklaarde daarbij dat hij zich vol komen met het werken en streven van de Grünwalder kring kan verenigen. Binnen de kring heeft zich een ..Club republikanisoher Publizisten" gevormd, die thans reeds ongeveer honderd jour nalisten en radio-commentators omvat. Het bestuur van deze club bestaat uit Honderd moesten hun boeltje pakken, daar zij kritiek hadden durven leveren (Van onze Londense correspondent) De correspondent in Moskou van de „Daily Mail" heeft een reeds eerder door het blad gedane onthulling bevestigd, dat in de afge jopen twee maanden meer dan honderd studenten van de Moskouse universiteit zijn ontslagen we gens kritiek op en demonstraties tegen het communistische regiem. Vele studenten, onder wie vrouwelijke, protesteerden ertegen dat de hand boeken voor propaganda werden gebruikt. Anderen werden uit de universiteit gezet, omdat zij BBC-berichten en ander buitenlands nieuws in een muur- krant hadden opgenomen. Zij deden dit, omdat hun dagbladen niet al het nieuws gaven. De meerderheid van de getroffen studenten kreeg ontslag in de eerste dagen van de Hongaarse opstand, toen de Russische bladen weinig of geen nieuws uit Boedapest afdrukten. Een Engels-sprekende student, die toegaf aan de demonstraties te hebben deelgenomen, doch niet ontslagen was, heeft de correspondent meegenomen naar zijn kamer en hem verteld, dat er onder de Russische studenten reeds lange tijd een geladen stemming heerst. ten niets gaven over wat er werkelijk ge beurde. Het maakte hen woedend: zij hadden het gevoel als kinderen te wor den behandeld. Door het feit, dat Hon gaarse studenten aan de opstand deel namen, verlangden de Russische studen ten nog sterker naar nieuws. Verschei dene zeer rumoerige studenten-bijeen komsten werden gehouden, waarin werd geëist, dat de Russische bladen geen nieuws zouden onderdrukken. In Lenin grad waren soortgelijke bijeenkomsten. Toen de eisen onbeantwoord bleven, be sloten de studenten hun eigen muur krant te maken. Hoewel het verboden is om naar de BBC te luisteren, namen de studenten de Londense uitzendingen in steno op. typten ze uit en publiceer den ze op het aankondigingenbord van de universiteit. De eerste muurkranten werden door de autoriteiten verwijderd, daarna bewaakten de studenten om beurten hun muurkrant. Spoedig daar na werden studenten, die deelgenomen hadden aan de protestvergaderingen, bij het hoofd van de faculteit geroepen, die hun mededeelde, dat zij de universiteit onwaardig waren. Zij moesten hun boeltje pakken en de universiteit ver laten. Tal van rumoerige bijeenkomsten De moeilijkheden begonnen echter pas goed, toen sommige studenten, die in het buitenland hadden deelgenomen aan uitwisselingsbezoeken. de berichten in hun bladen lazen over landen, waar zij waren geweest. Zij beseften, dat die niet alle waarheid bevatten. Toen de Hon gaarse gebeurtenissen begonnen en die studenten naar de buitenlandse radio luisterden, zagen zij dat hun eigen kran- Sint Nicolaas bezoeken af legt Ondanks zjjn drukke werkzaamheden verhinderde het St.-Nicolaas niet, om even van zijn trouwe schimmel af te stijgen en via vele omwegen op bezoek te komen zij de Leidse Watervrienden. Circa 400 kinderen woonden deze ont vangst bij. Na het zingen van vele St.-Nicolaas- versjes, enkele goede demonstraties op zwemgebied, een gekostumeerde water- polowedstrijd met tot slot vele komische sprongen van de hoge veerplank. nam men weer afscheid van Sint-Nicolaas. Alle kinderen keerden met een verras sing naar huis. Gisteravond vierden de pupillen en adspirantleden van L.F.C. hun Sint- Nicolaasfeest in het clubgebouw aan de Ten Ka test ra at Na een inleidend woord van de secre taris, de heer Brouwer, bracht de voor zitter de heer Van Waveren, de jeug dige leden nog eens onder het oog om toch vooral de goede clubgeest in ere te houden. Vervólgens werd een vrolijk en ge varieerd programma afgewerkt. Mede werking hieraan verleenden Jerry Bey als conferencier. Anverdi een humoris tische clown en goochelaar en Wim Marks „Rhythm Makers". Hedenmiddag bracht St.-Nicolaas een bezoek aan de kinderen van de „Profes- sorenwijk" terwijl hij morgenavond aan wezig zal zijn op het in de Doelenka zerne te houden feest voor de militairen. Franse grammatica met propaganda doorspekt De student toonde de journalist een boek over Franse grammatica met een leesles over het leven van de Franse mijnwerkers. De oefening beschreef, hoe de Franse mijnwerker onder het kapi talistische systeem lange uren voor wei nig loon moest werken. „Hij gaat aan het werk", zegt de „les", enkel met een homp brood en een stuk vlees. Onder de mijnwerkers zijn jongens van 12 tot 15 jaar. Zij werken voor een schijntje. In feite zijn de eigenaren koning in de mijnen. Het werk is hard, de lonen zijn bedroevend". De datum van het boek was 1954. Dat zei 1e Rusisohe student, is het waar tegen wij bezwaar maken. De Russische studenten hebben hun muurkrantstopgezet, maar luisteren nog muurkrant stopgezet, maar luisteren nog zendingen. Zij, die vreemde talen stu deren, mogen soms een buitenlandse courant inzien Ondanks de onrust on der de studenten, is er echter in de Russisohe pers niets veranderd. (Van onze correspondent in Londen) In Londen is een tentoonstelling ge opend. gewijd aan de herdenking van de uitvinding drie honderd jaar geleden van het slingeruurwerk door Christiaan Huygens. Dp tentoonstelling, welke ge houden wordt in het Science Museum, is ingericht met medewerking van de Antiquarian Horological Society, het Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen in Leiden en het Hessisches Landes Museum in Kassei, terwijl er ook inzendingen zijn van par ticuliere verzamelaars. Huygens' uitvinding was de grootste stap voorwaarts op het gebied van de tijdmeting. Hij maakte een einde aan de onnauwkeurige klokken van de 17de eeuw, welke hij verving door een waar lijk precisie-instrument, dat de weg baande voor de hedendaagse uurwerken. Een aantal van de oudste slingeruur werken uit Nederland, Frankrijk, Duits land, België en Engeland zijn tentoon gesteld. De expositie is gisteren door de Nederlandse ambassadeur in Londen, mr. D. U. Stikker, geopend. Vandaag zou dr. C. A. Crommelin (Leiden), een lezing houden over de door Huygens gedane uitvindingen. Elf kinderen omgekomen door verkeerde injecties IJit het rapport van een speciale me dische commissie van onderzoek blijkt dat in de afgelopen dagen in het kin derziekenhuis te Skoplje Joego-SIavië) elf kinderen zijn omgekomen door tu berculeuze meningitis (nekkramp), ver oorzaakt door foutieve penicilline injec ties; 21 andere kinderen verkeren in ernstig levensgevaar en slechts drie van de 35 meningitis-patiëntjes zijn aan de infectie ontsnapt. De commissie, samengesteld uit tien specialisten en professoren, wijt deze tragedie aan de nonchalante manier waarop de verpleegsters van het zieken huis. behorende bij de universiteit in Skoplje, injecties hadden toegediend. Was sabotoge oorzaak van ontploffing in Brooklyn Het hoofd van de brandweer van New York. Cavanagh, heeft de Amerikaanse legerleiding verzocht te willen nagaan of zich in Brooklyn (een havengedeelte van New-York) materiaal voor de ver vaardig van atoomwapens, of zeer krachtige springstoffen hebben bevon den ten tijde van de ontploffing, die maandag jï. aan tien mensen het leven heeft gekost, terwijl er 247 werden ge wond. Cavanagh is er namelijk niet van overtuigd, dat de explosie het gevolg is van een ontploffing in gewone lading. De inlichtingendiensten van leger en vloot der V.S. achten sabotage als oorzaak van de ontploffing niet uitge sloten. Noordse notities i (Van onze correspondent in Stockholm) De Zweedse socialisten hebben weer een brok ideologische ballast (lage ren te) over boord gegooid door het bank- disconto van 3 3/4 op 4 procent te ver hogen en een lening tegen een rentevoet van 4 3 4 uit. te geven. Een Zweed heeft zijn dissertatie gewijd aan Pieter Breughel en hij komt o a. tot de conclusie dat Breughel niet sympathiek tegenover de boeren stond en weinig hield van de landelijke taferelen, die hij schilderde. „Als man- van-de-stad" heeft Breughel de boeren veracht en hun doen en laten beschouw de hij als het tegendeel van een men selijk bestaanaldus de Zweed C. G. Stridbeck. Vijf meisjes uit de op één na hoogste HBS-klas te Jönköping in Zweden heb ben een kinderoppas maatschappij in het leven geroepen. Bel maarwij komen! Zij vragen f. 1.30 per uur. maar hebben een extra tarief van f. 2.25 voor ouders, die slechts naar de bioscoop wil len. dus geen dringende reden voor hun uitgaan hebben. Een kinderwagen, waarmee U de trap op en trap af kunt rijden, is een Stock- holms nieuwtje. In plaats van vier wie len heeft deze wagen slechts twee naven, waar aan iedere kant tien „spa ken met voeten" zitten. Terwijl de Nederlandse Politiebond zich bij het NVV aansluit, zijn de Finse agenten uit hun vakverbond getreden. „Fosfatbolaget" de grootste elektro chemische onderneming van Zweden komt. met een nieuwe vezel op de markt. Het is een akrvlvezel en heet tacrvl. Wij zagen dekens en stoffen, welke daarvan waren vervaardigd. Het is de bedoeling der Zweden om het patent te verkonen en dus niet met eigen garen- produktie te beginnen, als dat niet nood. zakelijk is. De 72-jarige Axel Andersson uit Malmö in Zweden verkocht, vele jaren achtereen garen en band langs de hui zen. „Sinds 1914 verlamd" stond op een bordje dat hij over zijn nek had han gen. Hij is nu overleden en heeft 120.000 gulden nagelaten!! Een ander mens heeft slechts herin neringen om na te laten. Wij denken aan een zeer oude vrouw, die Dag Ham- marskjöld nog op haar armen heeft ge dragen. „Zijn moeder heeft altijd ge wild dat het een meisje zou worden verklapte ze nu. Over Hammarskjöld gesproken men zegt in Zweden dat hij zeer gods dienstige mensen in zijn (particuliere) dienst heeft. „Ik moet mensen hebben die kunnen bidden"zou hij hebben gezegd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Johannes Cornells Antonlus, zn v. A. C. C. J. Duindam en C. M. v. Haasteren: Arle. zn v. A. Smlttenaar en J. C. C. Elder- broek: André Carel Hendrlkus. zn v. H. E. v d. Wijngaard en C. Versteegh; Henrlcus Nicolaas Leonardus Gregorius Gerardus. zn v. J. Corten en M. P. Hoogervorst: Hen- drika Elisabeth Maria, dr v. L. W A. van Es en H. Kuipers; Margaretha Elisabeth, dr v. J. Vlasman en C. W. van der Mey. OVERLEDEN: D. J. Abelskamp. man. 58 J.; L. Krom- j been, man. 53 J.; C. Gestman, weduwe v. Rlebeek, 69 J.; A. Slra, man, 5-1 J. Ericih Kuby en Jesco van Puttkammer van de „Süddeutsohe Zeitung" en Klaus Stephan van de Bayrische Rundfunk. Maandelijks bulletin Circa de helft van de leden woont in München. De overigen zijn over geheel West-Duitsland en West-Berlijn ver spreid. Maandelijks wordt een bulle tin uitgegeven, waarin de buitenwereld op allerlei uitwassen in de bondsrepu bliek opmerkzaam wordt gemaakt. Dat zijn er helaas nog al veel. Vooraanstaande figuren uit de nazi- wereld verkeren thans elf jaren na het eind van de oorlog namelijk in de absurde mening, dat hun tijd weer is gekomen. Ze schrijven boeken, pam fletten en „memoires", die een strijd zuchtige nazigeest ademen en daar bluft het niet bij. Want helaas vinden zij genoeg uitgevers, gewezen nazi's zo als zij, die geen gewetensbezwaren hebben om die pennevruchten te publi ceren. En het gevaar is natuurlijk, dat het Duitse volk, dat al vaker heeft be wezen vrij spoedig voor verleidelijke leu zen en brallende tiraden te zwichten, opnieuw zou kunnen worden vergiftigd. Andere nazi's bedienen zich bovendien bij hun toespraken van uitdrukkingen en een taal. die iedereen terstond aan de ergste redevoeringen van de Duitse nazibonzen tijdens het derde rijk doet denken. Het druist vaak Ijjnrecht in tegen alle opvattingen van fatsoen en democratie. Verbaasd Zo heeft de wereld er nog onlangs van opgekeken toen zij vernam, dat een ge wezen S.S.-officier. Erich Kernmavr. hoofdredacteur van de reeds jaren in München verschijnende .jSoldatenzei- tung" in een rede had gezegd, dat de 400.000 nog in leven zijnde vroegere le den van de Waffen S.S., weieens een op stand tegen de bondsrepubliek zouden kunnen beginnen. Het is goed, dat tegenwoordig onmid dellijk een vinger op dergelijke kwalijk riekende wonden wordt gelegd en dat er publiciteit aan wordt gegeven. Goed. niet alleen voor West-Duitsland zelf, maar ook voor de omringende landen. Men is namelijk na het bekend wor den van zulke gevallen al enkele malen in staat geweest klachten bij de Justitie in te dienen. De Grünwalder Kreis is, ondanks zijn korte bestaan, dan ook een instelling, waarmee in West-Duitsland reeds terdege rekening wordt gehouden. Bar slechte toestand van Westduitse wegen Vele ongelukken hef gevolg (Van onze correspondent In West-Duitsland) Het grote aantal ernstige auto-onge lukken vestigt telkens opnieuw de aandacht op de buitengewoon slechte toestand, waarin zich vele wegen in de Westduitse Bondsrepubliek bevin den. Wegen, die toch hoofdverkeers aderen zijn en daardoor vooral in de zomermaanden veel door buitenlandse toeristen worden bereden. In Baden-Württemberg heeft men vast gesteld, dat 75 procent van alle wegen in dat land geen goede onderbouw be zitten. Daardoor raakt het wegdek veel te vlug versleten, verzakken de wegen en worden ze ongelijk. Door het gebrek aan 'n behoorlijke fundering hebben ze bovendien iedere winter zeer sterk van de vorst te. lijden. Vele wegen zijn ook te smal en te heuvelachtig, terwijl de auto mobilisten niet in staat zijn tegemoet komend verkeer voldoende te overzien. Men geeft in Baden-Württemberg on omwonden toe. dat de onrustbarend hoge cijfers Van de auto-ongelukken tijdens de laatste jaren een direct gevolg zijn van de slechte gesteldheid der wegen. Slechts 20 procent beantwoordt aan de eisen van het moderne verkeer. Anderhalf jaar geleden besloot de Landdag van Baden-Württemberg daar om een groots verkeersplan op te stel len, volgens hetwelk men een groot bedrag aan het verbeteren van wegen zou besteden. De huishoudelijke com missie van de Landdag heeft dit plan thans goedgekeurd. En men hoopt, dat ook de Landdag zelf het spoedig zal aannemen. Inmiddels zijn maar 40 procent van de wegen in dit plan opgenomen, net is verder nog de vraag, wanneer men met de herstelwerkzaamheden zal be ginnen en waar het geld vandaan zal moeten komen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3