Kadar weigert waarnemers tier Ver. Naties in Hongarije toe te laten Lontlen en Parijs teruggekrabbeld, zij het met enkele „troostprijzen" WEERBERICHT Dag Jlammarskjöld mag later kijkje komen nemen wanneer de communistische zaken op orde zijnl Met bergingswerk wordt nu zo spoedig mogelijk aangevangen 95ste jaargang DINSDAG 4 DECEMBER 1956 No. 29003 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per Kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Gedurende de wintermaanden i den uitgegeven. Gisteren was liet Amsterdam luistert naar de vooruit- het K.N.M.l. een weer- de eerste dag, dat dit geschiedde. richten voor de eerste uren. zal door het K.N.M.l. een xveer- j de eerste dag bericht voor de bouwvakken wor-1 De voorman van een bouwwerk in Toeschouwers zijn niet welkom Terwijl de Russische troepen in Hongarije ver geefse pogingen' doen de hardnekkige haarden van verzet, die op sommige plaatsen nog steeds stand houden, uit de weg te ruimen, terwijl de berichten blijven binnenkomen over voortdurende arrestaties en deportaties en terwijl de arbeiders door marionet Janos Kadar steeds weer met een kluitje in het riet gestuurd worden, ontving de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, van de Hongaarse waarnemend minister van Buitenlandse Zaken, Istvan Sebes een telegram, waarin kort en goed gezegd wordt, Er gaan stemmen op om Hongaarse delegatie uit de Algemene Vergadering te sloten Dit telegram kwam kort voordat de Algemene Vergadering, die herhaalde ver zoeken om toelating van waarnemers heeft gedaan, bijeen kwam om opnieuw het Hongaarse vraagstuk te bespreken. De Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, Imre Horvath, tevens leider van de delegatie in de V.N., kwam het stand punt even verduidelijken. „Het is een binnenlandse aangelegenheid en wij erken nen de Ver. Naties niet als een instantie om daarover te"oordelen. De regering Kadar kwam voort uit een worsteling op twee fronten, de strijd tegen de Rakosi- kliek en het verzet tegen de pogingen om de fascisten weer aan de macht te brengen. En de Russische troepen zijn op verzoek van de regering komen helpen om te voorkomen, dat de tegen-revolutionaire beweging de overhand zou krijgen" Maar op initiatief van veertien landen, met als woordvoerder de Nederlandse afgevaardigde, mr. C. W. A. Schürmann, werd opnieuw een resolutie in behande ling genomen, waarin de Hongaarse en Sovjetrussische autoriteiten alsnog worden verzocht instemming te betuigen met toelating van waarnemers der Verenigde Naties, niet later dan 7 december a.s. definitieve stap kan eerst worden overwogen, wanneer de erin gestelde tijdsgrens is overschreden. Deze grens werd gesteld om duidelijk te maken, dat de Algemene Vergade ring aan het einde van haar geduld is gekomen. De veertien-landenresolutie geeft de betrokken twee staten-leden der Ver. Naties een laatste kans om te bewijzen, dat zij het lidmaatschap der volkeren organisatie niet onwaardig zijn. Mogen zij deze benutten", aldus de Nederlandse delegatieleider, mr. C. W. A. Schür mann. dat waarnemers van de V. N. nooit zullen worden toegelaten. De Hongaarse regering kan nu geen toeschouwers gebruiken. Wanneer Dag Hammars kjöld zelf eens zou willen komen kijken, dan is hij „over enige tijd" welkom. Nu nog niet, maar wel op een tijdstip „dat beide partijen past". Op het moment dus, dat het verzet definitief in bloed is gesmoord, dat de bloem van de Hon gaarse jeugd ergens in Siberië wegkwijnt en dat „Judas" Kadar stevig in het communistische zadel zit. Dan mag Hammarskjöld komen kijken naar het „nieuwe Hongaarse paradijs". moesten de vertegenwoordigers van de Hongaarse marionettenregering, die nie mand vertegenwoordigen en naar de As semblee durven te komen om ons allen met valse papieren te misleiden, uitsto ten". zo zei hij. De Italiaanse gedele geerde zeide. dat de enige samenwerking, die de Hongaarse regering tot nu toe had aangeboden het verzoek is de vluch telingen te laten terugkeren ..opdat zij hen kan ophangen". Natuurlijk bereden de Tsjechoslowaakse minister van Bui tenlandse Zaken. Vaclav David, en de Russische onderminister van Buiten landse Zaken Wassili Koeznetsof het. paardje van de ..binnenlandse aangele genheid". Vanmiddag wordt de zitting voortgezet. Slot op pag. 2 Tegenstrijdigheid in berichtgeving Mr. Schürmann wees erop, dat de Sovjetrussische en Hongaarse auto riteiten doof zijn gebleven voor vroe gere resoluties der Algemene Verga dering. „Duidelijk is, dat de Algemene Vergadering niet kan instemmen met deze schaamteloze tarting van haar bevelen, en dat zij haar eer zal verliezen, wanneer zij niet alles in het werk stelt om het Hongaarse volk in zijn beproeving bij te staan", verklaarde hij, hieraan toevoegend: „De thans ingediende resolutie kan slechts van inleidende aard zijn. Een Aanhoudend zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met verspreide opklarin gen, overwegend droog weer. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 5 december Zon op: 8.33 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: 10.42 uur; onder: 19.42 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.59 en 17.11 uur. Laagwater te 0.46 en 13.01 uur. Dit nummer bestaat alt 10 pagina's. Machteloosheid De Deense. Amerikaanse en Canadese afgevaardigden drongen er sterk op aan dat de Hongaarse regering alsnog haar standpunt zou wijzigen. „Het is gewoon ongelooflijk, dat een staat, lid der Ver. Naties, weigert in te gaan op een aan bod van de secretaris-generaal", aldus Cabot Lodge. De Belgische afgevaardigde Fernand van Langenhove wond er geen doekjes om: „In de volkerenorganisatie wint meer en meer een gevoel van machte loosheid en gelatenheid veld ten aanzien van de staten onder communistische in vloed. Dit kan er toe leiden, dat de Ver. NaMes in een vreselijke crisis worden ge stort. Doch er is nog één sanctie, die de internationale organisatie kan toepas sen". aldus de Belg. die hier .liet verder op inging, maar in politieke kringen werd vermoed, dat hij zinspeelde op een uitsluiting van de Hongaarse delegatie. Misleiding De vertegenwoordiger van Cuba ver klaarde. dat de Sovjetrussische agressie in Hongarije meer dan 75.000 mensen heeft gekost, ruim 100.000 vluchtelingen en 40.000 deportatie-gevallen. „Wij wonen, De Brits-Franse bezetting van Suez-zone (Van onze correspondent in Londen) Zoals de Brits-Franse troepen in etappes uit Egypte worden terug getrokken, zo is ook de Britse regering in het Lagerhuis elke keer een beetje verder teruggekrabbeld. Gisteravond heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, staande op de laatste barri cade, het besluit aangekondigd van de definitieve en ogenblikkelijke aftocht, zonder enige waarborgen wat betreft de vrijmaking of het toe komstig beheer van het kanaal. Maar ook nu weer noemde hij geen termijn, al weet iedereen wel, dat de troepen Egypte vóór Kerstmis zullen hebben verlaten. Over het tijdschema wordt thans door de Geallieerde opperbevel hebber Keightley met generaal Burns overleg gepleegd. De Britse regering, welke al haar troeven uit handen gaf, had niets positiefs meer aan te bieden en stelt nu maar haar vertrouwen op de goede afloop van de hele onverkwikkelijke affaire in de Ver. Naties, die nog maar kortgeleden door haar in gebreke werden gesteld. Engeland schijnt geen enkele waarborg te hebben, dat de Britse vitale belangen zullen worden behartigd, maar Selwyn Lloyd zou wel van de secre taris-generaal van de V. N. de verzekering hebben ontvangen, dat er zodra dit technisch mogelijk zal zijn met het bergingswerk begonnen zal worden. Lloyd had nog een andere troostprijs: Hammarskjöld zal zo spoedig mogelijk de onderhandelingen over de toekomst van het kanaal op gang brengen. Lloyds taak was allerminst benij denswaardig, want de oppositie had voor zijn argumenten, dat het hoofddoel van de actie tenslotte ge slaagd was, alleen maar verachte lijk gebrul over, terwijl de Suez- rebellen aan conservatieve zijde in de somberste stemming verkeerden en venijnige vragen stelden. Lloyd betoogde in feite, dat alles best in orde zou komen. De oppo sitie sputterde nog. dat de onder handelingen worden hervat op het punt. waar zij voor de militaire actie waren afgebrokenzodat die actie overbodig was. Daartegenover stelde Selwyn Lloyd. dat er nu pas hoop is. dat de besprekingen inder daad tot een goed einde zullen worden gebracht en een oplosing bespoedigd, dank zij de aanwezig heid in het gebied van de V.N.- troepen. al gaf hij toe. dat het niet tot zijn functie behoort de toekomst van het kanaal te verzekeren. Mogelijk wordt Brits materiaal gebruikt De Suez-rebellen keken bjj het aanho. ren van Lloyds uiteenzettingen steeds zwarter en koelden hun woede door de Kalender werkt mee Lang verlof voor militairen (Van onze Haagse redactie) Naar verwacht wordt zullen de onder de wapenen verkerende militairen dit jaar met betrekking tot de kerst- en nieuwjaarsverloven een meevaller heb ben. Er bestaan namelijk geen plan nen om de parate eenheden op de maandag vallende tussen de zondagen en resp. eerste kerstdag en nieuwjaar terug te laten keren. Van deze parate eenheden zal de ene helft op 21 december na 18 uur met verlof vertrekken, terwijl deze groep eerst op 27 december behoeft terug te keren. Voor de andere helft zijn deze data 28 december en 3 januari. Militairen die niet behoren tot de parate troepen, degenen dus, die op depots of scholen worden opgeleid of aldaar instructeur zijn, zullen een verlof krijgen dat loopt van 22 december 's morgens vroeg tot 2 januari. Abdoelgani naar Genève De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Roeslan Abdoelgani. is gisteravond per vliegtuig uit New York naar Genève vertrokken, waar hij van 5 tot 7 december een confe rentie zal leiden var de diplomatieke vertegenwoordigers van Indonesië in de Europese landen. Abdoelgani. die aan het hoofd staat van de Indonesische delegatie ter alge mene vergadering van de V.N. zei, dat hij voor de sluiting van de huidige zit ting vp de Assemblée naar New York zal terugkeren om het debat over de I kwestie Nederlands-Nieuw-Guinea bij te oppositie door middel van interrupties met verwijten te overladen. De specia listische leider Gaitskell moest het als „vijand des volks" ontgelden. Ook voor de Ver. Staten hadden zij geen goed woord over evenmin als voor hun eigen partijgenoten, die de militaire actie had den afgekeurd. Er was nog een pleister op de wonde: volgens Lloyd is er alle kans, dat de Ver. Naties van het Britse bergingsmateriaal gebruik zullen maken. Nieuw was zijn betoog, dat Israël zich uit het Gazagebied behoort terug te trekken, waarna de verantwoordelijkheid ervoor aan de Ver. Naties moet worden overgedragen. Tot zover onze Londense correspon dent. Onze correspondent in Parijs tele foneerde dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau gistermiddag de gelegenheid kreeg de debatten over de begroting te onderbreken voor het voorlezen van de Frans-Engelse verkla ring waarin de ontruiming van Egypte wordt aangekondigd. Een verrassing is het bericht uiter aard niet geworden, maar Pineau zal zich vermoedelijk zelf toch wel ver wonderd hebben gevoeld, dat zijn ver klaring door het parlement vrijwel zon der enig protest werd ontvangen Een overwinning van zijn diplomatie kon door de minister immers bepaald niet worden aangekondigd, maar niettemin werd Pineau na zijn spreekbeurt door haast alle parlementariërs de Kamer was trouwens heel slecht bezet op de communisten en schaarse Poujadisten na, tamelijk uitbundig toegejuicht. Vooral met zijn opmerking, dat Frankrijk zich wilde onderwerpen aan de richtlijnen der Verenigde Naties, of schoon andere landen en de steek was natuurlijk voor Moskou en Egypt# bedoeld zich daar minder aan gele gen lieten liggen, oogstte Pineau een zeker succes. Hoewel de buitenlandse politiek van Frankrijk pas op 18 decem ber in den brede door de kamer zal wor den behandeld, zag het er gisteren niet naar uit, dat Pineau. en de regering in het algemeen zich over dat vooruitzicht overdreven ongerust behoeven te maken. Israëlisch geld in de zone van Gaza De Israëlische autoriteiten hebben maandag alle transacties met Egyptisch geld in de zone van Gaza verboden. Het Israëlische geld is nu het enige officiële betaalmiddel. De wisselkoers is ten gun ste van het Israëlische pond gewijzigd. Waarnemers zien in deze maatregel een stap in de richting van inljjving van de strook van Gaza bij Israël. Waarnemers te Jeruzalem zijn ervan overtuigd, dat de Israëliërs een belofte van generaal Burns, de opperbevelheb ber van de internationale politiemacht, trachten te verkrijgen, dat zijn troepen en niet de Egyptische de door de Israë liërs ontruimde positie op Sinai zullen bezetten. Volgens semi-officiële kringen heeft de stafchef van het Israëlische leger, generaal-majoor Mosje Dajan, machtiging met Burns te onderhande len over bijzonderheden van het over nemen van sleutelposities op Sinai door de internationale politiemacht. Gisteren werd van de zijde der V.N. bekendgemaakt, dat een gemotoriseerd Joegoslavisch bataljon dat maandag in de Suezkanaalzone is aangekomen, po sities zal innemen op het schiereiland Sinai. Buisleiding door Turkije Maandag zijn besprekingen begonnen tussen Turkse en Perzische deskundigen over de mogelijkheid van de aanleg van een buisleiding, waardoor de in het ge bied van Ghom, nabij Teheran, gewon nen olie rechtstreeks naar de haven Is- kenderum aan de Middellandse zee ver voerd zal kunnen worden, zo meldt het officieuze blad „Zaeer". Deze olieleiding zou een lengte van ongeveer 2.000 km krijgen. (Ingez Med.-Adv.) Toelating vau nog 1000 Hongaren De regering heeft gisteren beslo ten nog duizend Hongaren in Neder land op te nemen. Dit betekentdat nu in plaats van tweeduizend, drie duizend Hongaren permanent zullen worden gehuisvest. De regering heeft zich voorts be reid verklaard nog tweeduizend Hon garen tijdelijk onderdak te verschaf fen, mits voldoende ivaarborgen wor den verkregen, dat deze vluchtelin gen binnen korte tijd door andere landen zullen worden overgenomen. Zoals men weet. had de regering de vorige week besloten tweeduizend Hon garen blijvend en drieduizend Hongaren tijdelijk te nemen. Dit getal van twee duizend werd toen het „absolute maxi mum" genoemd. De woningnood in ons land zou het niet mogelijk maken nog meer vluchtelingen op te nemen. Dat de regering thans op dit besluit is teruggekomen, moet ten dele worden verklaard uit het feit dat voor het plan om tijdelijk drieduizend Hongaren op te nemen over het algemeen weinig be langstelling bestond in het buitenland. De garanties, dat deze vluchtelingen „binnen zeer korte tijd" zouden worden overgenomen, konden niet worden ver kregen. Dat de regering het aantal nog ver der zal verhogen, moet uitgesloten wor den geacht. In dit verband wijst men in Den Haag op de tienduizenden repa- triërenden uit Indonesië, die nog worden verwacht. Gisteren is het selectieteam van het Ned. Roode Kruis naar Wenen vertrok ken. Dit team zal. evenals het geval was by de vorige contingenten non garen be stemd voor ons land, politiek onbe trouwbare figuren uit de nieuwe groep verwijderen en er tevens op toezien dat er zo min mogelijk gezinsscheiding zal optreden, hetgeen later in ons land moeilijkheden zou kunnen geven. „Israël heeft reden -,99 zegt Kinderen hebben werkelijk niet een speelgoedwinkel nodig om zich *e amuseren. Deze rioolbuis is nu niet bepaald een aardig Sinterklaas- cadeautje. maar het is een dankbaar "biect voor de jeugd, even dank baar als het duurste speelgoed uit ie winkel. En de fotograaf heeft er nok nog wat aan. voor vrees minister Golda Meir In een televisie uitzending heeft de Is raëlische minister van Buitenlandse Za ken. mevr. Golda Meir. verklaard, dat Israël bevreesd is voor een Syrische aanval en dat Israël een nauwkeurig onderzoek van de oorlogsdreiging door de Ver. Naties zou verwelkomen. Zij verklaarde, dat volgens inlichtin gen. die de Israëlische regering heeft ontvangen Syrië bezig is een belangrrk militaire basis te worden, en dat er in Syrië grote hoeveelheden vliegtuigen, tanks en zware artillerie aanwezig zijn. „Er is reden voor onze vrees", aldus de minister, die voorbeelden aanhaalde van bedreigingen geuit door Sovjetrussische leiders en de Russische pers. Mevr. Meir zei, dat Israël zijn troepen uit Sinai zal terugtrekken en met de Ver. Naties „onderhandelt" over de Gazastrook. Tenslotte pleitte de minister ervoor1 om van de gehele Sinai-woestijn een „bufferzone" te maken.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1