Ligt voet HET GEHEIM IN DE KIST TELEVISIE Syrië blijft ontkennen, dat de Sovjet-Unie wapens zou leveren Betoverd door een wals, Britse en Franse eigendommen Met een enkel woord Agenda ff ZATERDAG 1 DECEMBER 1938 IN de politiek komt het maar al te vaak voor, dat het grootste en in elk geval voornaamste deel van de ge beurtenissen, die „in het nieuws" zijn, zich achter de schermen afspeelt. De internationale verhoudingen vertonen dan ook veel overeenkomst met een ijs berg, waarvan slechts een kleine top boven water uitsteekt, terwijl een veel voud van dat zichtbare gedeelte voor het oog verborgen blijft. In het gun stigste geval kan de werkelijke omvang afgeleid worden uit hetgeen openbaar wordt, maar ook dan blijven er nog ge noeg gissingen over. Zo zal het bijv. wel een hele tijd duren, voordat de wereld te weten zal komen, wat de diepere onder, grond geweest is van het Suezdrama, dat nu gelukkig over zijn tragische hoog tepunt heen schijnt te zijn, ook al zal het dan wel niet in een blijspel eindigen. Wat was de reden van het snelle, on verwachte en sensationele ingrijpen van Britten en Fransen en waarom waren zij zo beducht de Amerikaanse leiders te voren van hun plannen in kennis te stellen? Het is gemakkelijk een hele reeks motieven ter tafel te brengen, maar vermoedelijk is dat niet meer dan de top van de ijsberg! DE Westelijke verdeeldheid ten aan- van het Suezprobleem komt na melijk in een nog vreemder licht te staan door de plotselinge bereidheid van Washington in de Syrische kwestie al lerminst afzijdig te blijven. Het Oude Testament vertelt van de hogepriester Eli. die zijn verre van brave zonen zelfs niet eens boos aankeek. Maar president Eli Eisenhower, die van Nasser alles door de vingers zag, begint ten opzichte van Syrië nu toch wel van houding te veranderen. Onwillekeurig vraagt men zich af of de Amerikaanse leiders aan de waarschuwingen van de landen van het Verdrag van Bagdad inzake Syrië meer waarde hechten dan aan de daad werkelijke terechtwijzing van hun Wes terse bondgenoten ter zake van Egypte. Het is alles nog erg duister en hoe ver heugend het moge zijn. dat het contact tussen de Grote Drie in het Westen weer op gang begint te komen, er is nog veel. dat opheldering vereist. EÉN zwaluw maakt nog geen zomer, maar de waarschuwing, die Wash ington aan het adres van de Sov jet-Unie. gericht heeft met het oog op het gevaar van bedreiging van de Bag- dad-staten, kan toch wel als zodanig gezien worden Moskou zal overigens niet nalaten deze zwaluw als een roofzuch tige adelaar af te schilderen, want zodra de vrije wereld de Russische infiltran ten ergens de voet dwars zet. worden de bekende beschuldigingen weer voor de dag gehaald: Westelijke agressie, kolo nialisme, kapitalisme van Wall Street enz. enz. Voor de Britten en Fransen is het uiteraard verdrietig, dat zij na in Eeypte hun „Schuldigkeit" gedaan te hebben, de benen moeten nemen, dit neemt niet weg dat hun „shock methode" de Amerikanen blijkbaar wak ker heeft gemaakt. Wie het tenslotte doet is een betrekkelijk bijkomstige zaak: het komt er maar op aan, dat de werkelijke gevaren gezien èn gekeerd worden WELNU, reeds geruime tijd heeft de Amerikaanse inlichtingen dienst geconstateerd, dat Syrië op dezelfde wijze met wapens volge stopt wordt als Egypte voordien De Is raëliërs. Engelsen en Franse hebben in laatstgenoemd land een harde slag kun nen toebrengen aan deze opstapeling van Sovjetrussisch materiaal. Hoe dit nu in Syrië moet gebeuren, is een uiter mate moeilijk vraagstuk. Voorlopig zoekt Amerika het in een „duidelijke wenk" aan het Kremlin. Het is echter de vraag of dit zich van woorden iets aantrekt, want het kan zich altijd beroepen op het verdrag, dat het kortgeleden met de Sy rische regering heeft gesloten. En zoals men weet. doen de Russen hun infiltratie-pogingen nooit zelf, maar la ten zij dat een ander opknappen. Men denke aan Korea en laatstelijk aan Egypte. Een aanval behoeft zich trou wens niet tegen een van de landen van het Verdrag van Bagdad te richten, maar zou wel bijv. op Israël gemikt kun nen zijn. En ten aanzien van dat land heeft Amerika de Russen nog nergens aan „herinnerd." -» jr EN kan dus nog niet zeggen, dat f\ het opnieuw verschijnen van de Amerikanen aan de zijde van Groot-Brittannië en Frankrijk in het Nabije Oosten tot het inperken van al le denkbare gevaren heeft geleid. Een regering als die van Irak bijv. kan be trekkelijk gemakkelijk van binnenuit bedreigd worden zonder dat er van open lijke agressie sprake is. Irak is in het Midden-Oosten een belangrijke steun pilaar voor het Westen. Premier Noeri ec Said is een man met een helder in zicht in de noodzaak van samenwerking tussen zijn land en de Westelijke Grote Drie. In tegenstelling met de meeste leiders van de andere Arabische staten beseft hij, dat deze tijd gebruikt moet worden voor sociale vooruitgang en een zeer belangrijk deel van de oliewinsten van ziin land wendt hij voor dat doel aan. Hij ziet immers in. dat die olie niet eeuwig zal blijven vloeien en dat het er nu op aankomt de voorhanden voordelen ten r.utt® te maken. Wel een contrast met de Koning van Saoedi-Arabië, die reeds een voorschot van twee jaar olie- w-'-ri- opgenomen moet hebben! Het pijnlijke van de situatie voor Irak is. dat de Svriërs de pijpleiding verwoest hebben die van Irak uit door hun land lien. Dit kost de regering in Baedad jaarlijks een enorm bedrag aan winstderving. En nu moge de Arabische solidariteit groot zijn. dit gaat Irak toch te ver Daarbij komt. dat deze vernieling van Westers vernuft zó deskundig is geschied, dat tot oordelen bevoegde waarnemers er de hand van Moskou in zien. dat dan weliswaar niet recht streeks tegen Irak optreedt maar dit land indirect op ernstige wijze in zijn inkomsten èn in zijn sociale opbouw treft. De wroetende hand is altijd bezig. Dat Amerika dit thans blijkbaar scher per ziet dan nog kort tevoren en daar naar handelt, is een verheugend ver schijnsel. Hoe eerder de oude relaties hersteld zijn en hoe eerder ook de lan den in het Nabiie Oosten bemerken, dat er van tweespalt geen sprake is, hoe beter dit is voor de rust in deze con treien èn in de gehele wereld! Onderzeek naar verkopen oe veiling HBG te Lisse Het vermoeden bestaat dat kwekers, die slechts in het bezit zijn van een zgn. „open grond vergunning" voor het kwe ken van snijbloemen, waarvan de bollen niet voor export enz. geveild mogen wor den, op de veiling H.B.G. te Lisse de voorschriften van het Produktschap voor siergewassen hebben overtreden. Aan de hand van de boeken der vei ling is een onderzoek ingesteld. Dit on- dprzoek is in handen van de Algemene Inspectiedienst van het Ministerie van Landbouw en van de Officier van Justi tie te Haarlem. In Irak kwamen 140 mensen bij onlusten om De Syrische afgevaardigde bij de Ver. Naties, Zeineddin. heeft gisteren op een persconferentie te New York de beschuldiging geuit, dat Israëlische troepen ver sterkt met Franse eenheden en Britse officieren en deskundigen in Israël worden samengetrokken voor een „aanval op Syrië". De journalisten wilden echter iets weten over de Russische wapenleveranties aan Syrië. Na aanhoudende vragen deelde Zeineddin mede, dat „enige zendingen wapens" geleverd worden, die voor oktober reeds in verscheidene*» landen waren besteld. Er zouden in de afgelopen weken geen nieuwe aankopen zijn gedaan. De Syriër noemde deze geruchten een „onderdeel van de groeiende propaganda campagne" tegen zijn land. Ook Radio-Moskou sprak in deze geest. „Dit alles wordt georganiseerd on der dekmantel van tumult, dat is aange heven over de zogenaamde Russische in terventie in Syrië, wat niet anders is dan een poging om bij voorbaat de be raamde agressie tegen Syrië te recht vaardigen". De spreekbuis van het Kremlin heeft donderdag ook een aanval gelanceerd op Turkije door de inlijving van het gebied van Aletxandrette bij Turkije in 1939 een „schandelijke episode" te noemen. Deze wkestie is onderwerp van dis puut tussen Syrië en Turkije geweest. Volgens Radio-Moskou zijn er elemen ten in Turkije, die de hulp van Enge land. Frankrijk en „andere imperialis tische mogendheden" trachten te ver krijgen voor het bereiken van bepaalde Turkse doelen in het Arabische Oosten. In diplomatieke kringen in Londen wordt vernomen, dat Turkije zich grote zorgen maakt over Syrië waarmee het een gemeenschappelijke grens van 800 km heeft, naar aanleiding van de be richten over de grote toevloed van Rus sische wapens naar dat land. dat slechts een leger van 25.000 man heeft. De se cretaris-generaal van de Ver. Naties. Dag Hammarskjöld. heeft inmiddels echter gezegd, dat zijn militaire waar nemers in Syrië in het grensgebied bij Israël geen ongewone militaire bedrijvig heid hebben kunnen waarnemen, welke zouden wijzen op een offensief Radio-Cairo heeft gisteravond berich ten omgeroepen, volgens welke enige da gen geleden bij betogingen in Noord Irak veel mensen om het leven gekomen zijn. In het gebied van Najaf vielen 140 do den. In het betrokken gebied is de staat van beleg afgekondigd, aldus de berich ten. Voorts verklaarde Radio-Cairo, dat in Bagdad en andere Iraakse steden een algemene staking is uitgeroepen, nadat zich onlusten hadden voorgedaan en verzoekschriften aan koning Feizal ge zonden waren, waarin ontslag van pre mier Noerie el Said werd gevraagd. Nieuwe belastingwetten nagenoeg gereed De ontwerpen voor nieuwe wetten op de inkomstenbelasting, de loonbelasting, I de vermogensbelasting, de vennoot- 1 schapsbelasting en de dividendbelasting zijn nagenoeg gereed. Bij de herziening zullen, uitgaande van een gelijkblijvende totale belasting- druk. de budgetaire gevolgen van be lastingverplichtingen op bepaalde pun ten moeten worden afgewogen tegen compenserende belastingverhogingen el ders. Onder de huidige conjuncturele omstandigheden, welke tot belasting verhogingen nopen, zal ook van op zichzelf wenselijke belasting verlagin gen voorshands moeten worden afge zien. Aldus minister Hofstra in zijn Me morie van Antwoord. Minister Hofstra ls van mening, dat het tarief van de loon- en inkomsten belasting voor ongehuwden herziening behoeft. Hij acht het. evenwel niet ver antwoord een dergelijke belastingver mindering te verwerkelijken onder de huidige omstandigheden, die tot een beperking van de bestedingen nopen. Wel is hij bereid, zodra de omstandig heden zich wijzigen aan zo'n herziening een hoge mate van prioriteit te geven. Verkeer en alcohol Minister Samkalden zal zijn ambtsge noot van Verkeer en Waterstaat voor stellen te overwegen of een grondslag kan worden gevonden voor herziening van het wetsontwerp, waarbij tot straf verzwarende omstandigheid werd ge maakt bij het veroorzaken van een ver keersongeval het gedronken hebben van een zekere hoeveelheid alcohol. In zijn oorspronkelijke vorm is dit ontwerp onuitvoerbaar gebleken daar uitvoering ervan het nemen van bloedmonsters noodzakelijk maakte en de artsen zich tegen een verplichte bloedproef hebben uitgesproken. (Ingez. Med.-Adv.) ...betoverd door het romantische, praalzieke Wenen van 1815, door luisterrijke bals en onvergetelijke feesten, stort de jonge charmante gravin Wanda Schonbörn zich in een overrompelend avontuur. Het beroemde Wener Congres is bijeen, de tsaar van Rusland en prins Metternich vertoeven temidden van 'n briljant gezelschap van koningen en staatslieden in de Oostenrijkse hoofdstad. In dat Wenen zoekt Wanda haar weg, langs de geheim- tinnige paden der liefde en door ie kolkingen van twijfel, vrees en eerzucht, naar een stralende ont knoping. In Libelle van 8 decem- oet a.s. begint het meeslepende vervolgverhaal, waarin de Engelse tchrijfster Barbara Cartland met deur en verve het Ween se avon tuur van de jonge gravin vertelt, tegen de achtergrond van keizer lijke pracht en vorstelijke luister. Een avontuur rondom .EEN BETOVERENDE WALS". LIBELLE, Nassauplein 7, Haarlem (Ingez. Med.-Adv.) fNVrven/o. bleke kinderen. hebben iets extra's nodig. Geef ze Sarco-globme. Dit preparaat bevat x1' - alle stoffen voor de opbouw en vei* sterking van het jonge lichaam. Minister Witte over diverse bouwproblemen In zyn Memorie van Antwoord over I de begTOting van zijn departement deelt de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid mede, dat het i mogelijk zal zijn in 1957 gelijk ge meld een woningproduktie van I 75.000 te bereiken, en wellicht zelfs daar nog een weinig boven uit te gaan. Het bereiken van een spanningloze toestand in de bouwnijverheid is vol gens de minister thans niet bereikbaar. De regering acht het verschijnsel van Voor kmdtrtn jp.co/. 'Ingez Med -Adv.* Hatta afgetreden Grote bezorgdheid Vice-president Hatta is vandaag afgetreden. Hij is elf jaar in functie geweest. Het aftreden van de sterk anti-communistische vice-president, die wel eens „het geweten van de na tie" is genoemd, heeft onder Indone sische politici grote bezorgdheid ver wekt. Tot gisteravond heeft een speciale parlementaire delegatie getracht dr. Hatta te bewegen zijn besluit te herzien met het oog op de ..verwarde binnen landse toestand", die reeds heeft geleid tot een vergeefse poging van een groep legerofficieren de regering omver te werpen en tot verdeeldheid tussen de politieke partijen, die zijn vertegen woordigd in de regering van Ali Sastroa- midjojo. De pogingen va.n de delegatie hebben echter geen succes gehad. De „twee-eenheid" Soekarno-Hatta, gepropageerd als het symbool van de eenheid van het Indonesische volk sinds beide leiders in augustus 1945 de onaf hankelijkheidsverklaring tekenden, be staat niet meer. Volgens vooraanstaande politieke figuren is deze eenheid de laatste jaren slechts schijn geweest. Het was een publiek geheim, dat de bei de Staatshoofden tegengestelde inzich ten hadden in een aantal belangrijke kwesties. moet Verhoging prijzen aardolieprotlukteii De oliemaatschappijen hebben zich genoodzaakt gezien de verkoop prijzen van hun produkten terstond te verhogen. In overleg met de mi nister van Economische Zaken zal deze verhoging voor de voornaam ste produkten met ingang van I de cember 1956 bedragen: autobenzi-1 ne 1,6 cent per liter, petroleum 2.25 j cent per liter, gasolic en huisbrand olie 2.35 cent per liter, stookolie f. 34. - per 1000 kg. zwarte lonen onjuist en verwerpelijk. De minister ziet geen reële mogelijk heid om te komen tot een gelijkluidende subsidieregeling voor woningwetbouw en particuliere bouw. Op de suggestie om de particuliere woningbouw los te maken uit de contin- gentering, antwoordt de minister, dat ook voor de particuliere bouw de aan wezige reële capaciteit de limiet vormt. Ten aanzien van de „beruohte" curve- prijs" voert de minister aan, dat van enige starre schematische toetsing van bouwprijzen geen sprake is. De minister is van oordeel, dat een bespreking van het huurvraagstuk be ter kan plaats vinden bij de eerlang in te dienen wetsontwerpen. Het stemt de minister tot voldoening, dat vele leden hebben verklaard zich in begin sel met de aangekondigde blokkering van de helft van de komende huur verhoging te kunnen verenigen. Hij meent voor deze blokkering inderdaad een bruikbaar systeem te hebben ge vonden. Zijn streven is gericht op een regeling met een minimum aan admi nistratieve bemoeiingen. De minister verklaart met nadruk, dat de discrepantie tussen de huren van oude en nieuwe woningen zoveel mogelijk zal moeten worden wegge nomen door de oude huren geleidelijk te verhogen. De ervaringen in de afgelopen winter, opgedaan op proefobjecten met het door werken bij minder gunstige weersom standigheden, hebben de minister ge sterkt in het gevoelen, dat aan deze mo gelijkheid tot produktievergroting ruime aandacht moet worden besteed. De mi nister heeft niet geaarzeld ln de ko mende winter de proefnemingen op rui mer schaal dan vorig jaar te subsi diëren. (Ingez Med.-Adv Hebt U reeds de film in het LIDO-THEATER gezien UNIMAT De machinefabriek in huis voor bewerking van staal - nonferro metalen, hout, plastics Wij geven U gaarne vrijblijvend voorlichting BALKESTEIN - Ijzerhandel - Hogewoerd 111 - Leiden Bij het vaststellen van het volume voor scholenbouw is uitgegaan van de I doelstelling, het tekort in de sector scholen, evenals in de sector woningen, i in een periode van 10 jaar in te lopen. Een urgent en omvangrijk probleem be treft- de verdere groei van de Rand stad Holland. Een tweede punt van onderzoek betreft de vraag of en in hoeverre het tot sterker ontwikkeling brengen van gebieden aan diep vaar water buiten het westen des lands dient te worden gestimuleerd. Een derde groep van vraagstukken heeft betrekking op de overige gebieden bui ten het westen, die een groter deel van de toekomstige bestaansmiddelen zou- I den kunnen aantrekken. Nasser kan zijn gang gaan Egyptische bevel inbeslagname Joegoslavische V.N.-eenlieden lieten zich niet achter prikkeldraad onderbrengen In de Egyptische staatscourant van 3 november j.I. is een bevel tot inbeslag name van Britse en Franse eigendommen in Egypte afgekondigd, aldus berich ten uit gezaghebbende bron, die gisteren in Londen zijn ontvangen. Geld en eigendommen van Britten en Fransen en Britse en Franse ondernemingen kunnen in beslag genomen worden. Ook maatschappijen met een sterke Britse of Franse invloed kunnen in beslag genomen worden. De minister van Financiën kan uitzonderingen bepalen. Voor in beslag genomen eigendommen zullen beheerders worden aangesteld. Dit besluit van Nasser is een represaille tegen de Brits-Franse actie in Egypte. Een actie overigens, die volgens ge neraal Abdal Kim Amer, de Egyptische opperbevelhebber een verenigde actie van Saoedi Arabië, Jordanië, Jemen en Syrië om Egypte te hulp te snellen tegen de Israëlische aanval had voor komen. De troepen van deze landen stonden gereed om in te grijpen, doch de instructies werden gewijzigd, toen duidelijk werd. dat de beslissende slag met Engeland en Frankrijk moest wor den geleverd en „dat Israël slechts een voorwendsel voor een interventie in Egypte moest verschaffen". De sterkte van de internationale V.N. politiemacht in Egypte groeit nog ge staag. Zij is thans tot 1665 man geste gen. Deense troepen hebben de stellin gen in het niemansland tussen de Brits- Franse en Egyptische troepen betrokken. Aanvankelijk wilden de Egyptenaren de Denen niet laten passeren, doch deze moeilijkheden waren snel uit de weg geruimd. Vermoedelijk had de Egypti sche bevelhebber nog geen instructies uit Cairo ontvangen, toen de Denen arriveerden. Het Joegoslavische persbureau „Tan- joeg" meldde uit Cairo dat de Joegosla vische eenheden van het V.N. leger BINNENLAND. Dr. Holtrop. president van de Ne- derlandsche Bank. sprak gisteravond te Brussel voor een zeer select gezelschap van Belgische financiers, oud-ministers en leiders van bedrijven over de monetaire aspecten van de Europese integratie. Vele van zijn Belgische toehoorders konden zich blijkbaar verenigen met zijn thesis, dat waardevast geld in Europa even be- langryk is als de Europese Integratie zelf! Gistermiddag heeft de ambassadeur van Spanje, ln het gebouw van het Spaans. Portugees en Ibero Amerikaans Instituut te Utrecht een ten'oonstelling geopend, welke is gewijd aan het leven en werk van Don Marcelino Menendez y Pelayo. de grote literair criticus van de vorige generatie. Gisteren is in alle stilte de begra fenis geschied van het stoffelijk overschot van de op 28 november overleden oud directeur van de N.V. Assurantie Maat schappij „De Nederlanden van 1845", de heer Roland Daniel van Haersma Buma. Hij Is 78 Jaar oud geworden. Het hoofd van de afdeling „Lichte muziek'" van de Avro. de heer Jan de Winter zal de Avro in februari 1957 ver laten en een functie aanvaarden ln het programmabureau van de te Amsterdam gevestigde grammofoonplaten-Industrie N.V. Phonogram. Tot het einde van het seizoen april, mei j zal hy het radioscoop- programma van de Avro nog blijven ver zorgen. Inbrekers zagen kans door het ver breken van een ruit in een melkzaak aan de Haagse Vreeswijkstraat, het woonhuis van de melkhandelaar binnen te dringen. Zy verdwenen met een geldkist, inhou dende f 7400.plus een portemonnale met f 600. Op last van de officier van Justitie te Amsterdam ls wegens gebrek aan be wijs in vrijheid gesteld een 29-Jarige zie kenverpleger, die op 11 september Jl. was gearresteerd. Deze werd ervan verdacht ln augustus van het vorig Jaar zijn buur man ln de le Helmers6traat te Amster dam te hebben vermoord. Op de eerste vergadering van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren heeft de voorzitter, de heer J. G. Tuk ker de geschiedenis van het pluimvee- en eierbedrijf in Nederland besproken Hij zeide onder meer dat ondanks alle moei lijkheden en tegenslagen de pluimvee houderij steeds is gegroeid De produktle van eieren wordt oor 1956 geraamd op ongeveer 4.200.000 000 stuks, aldus de heer Tukker. In 1955 bedroeg de waarde van de geëxporteerde produkten van binnen de pluim veesector f 425.000.000 en dit cijfer zal, naar het zich laat aanzien, voor 1956 nog wat hoger liggen. Minister Samkalden heeft in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Justitie een overzicht gegeven van de werkzaamheden der Arrondissementsrechtbanken en de Kantongerechten ln de afgelopen Jaren. Hij knoopt aan dit overzicht de conclu sie vast. dat de werkzaamheden ln het algemeen zijn toegenomen, vooral op het gebied van de civiele zaken. Kapitein-ter-zee W. A. Montanus, die op 1 januari a.s. havenmeester van de hoofdstad wordt, heeft gistermorgen zijn functies van commandant maritieme middelen en commandant van de marine kazerne Amsterdam overgedragen aan zijn eerste officier, kapitein-luitenant-ter-zee jhr. J. A. Feith. Deze is belast met de waarneming van beide functies, die in het komend voorjaar door kapltein-ter- zee A. H. W. von Freytag Drabbe thans marine-attaché te Melbourne zullen worden overgenomen. Onder grote belangstelling is gister middag in het gemeentemuseum te Den Haag de eretentoonstelling van de Ber gense schilder Matthieu Wiegman ter ge legenheid van zijn 70ste geboortedag door de wethouder van Kunstzaken, de heer J. van Zwijndregt geopend; de voorzitter van het huldi^ingscomite mr. L. J. F. Wijsenbeek. sprak met enige hartelijke woorden de jubilaris toe. De Amsterdamse schilder Gerard van Vliet bood namens vrienden en vereerders de gebruikelijke enveloppe met inhoud, vergezeld van een album met de handtekeningen aan. Op het kruispunt Regentesselaan ZwolsewegEmmalaan te Apeldoorn, ls een 78-jarige man met zijn rijwiel onder een auto gekomen. Hij was op slag dood. Hij heeft de auto. bestuurd door een ver tegenwoordiger uit Deventer, vermoedelijk te laat! opgemerkt. Gisteravond zijn ln de raadzaal aan de Javastraat te Den Haag ln een plech tige zitting de literatuurprijzen van de Jan Campertstichtlng aan de reeds door ons gemelde prijswinnaars uitgereikt. Minister Hofstra heeft medegedeeld, dat in het vraagstuk van de z g. „Tus- landbonds" sinds mei van dit Jaar geen vorderingen zijn gemaakt. Op de Jongste Nederlandse voorstellen ls van Duitse zijde niet gereageerd. De minister heeft overigens geen reden om aan te nemen, dat de Duitse regering zou wensen terug te komen van de namens haar ln Januari 1955 gedane toezegging, dat zy bereid was een compromisregeling te treffen. De 45-jarige botermaker G. Huisman is in de buurtschap Frankhuis (gem. Zwollerkerspel), om het leven gekomen, nadat hij tegen de zykant van een Juist passerende trekker met oplegger was ge vallen en onder een der achterwielen was geraakt. Hij was op slag dood. Het slacht offer laat een vrouw en drie kinderen achter. Te Klazinaveen ls gisteravond 6 uur nabij zijn woning de 31-Jarige motorrijder C. Tlems dodelijk verongelukt. Hy sloeg nabii zijn huis plotseling naar links af en werd geschept door een auto uit Em- men. BUITENLAND. De Oostduitse communistische par tij heeft twee weggezuiverde vooraan staande leden. Goldhammer en prof. Warncke. in ere hersteld, aldus is don derdag gebleken uit een mededeling van de nartij Goldhammer werd ln 1950 weg gezuiverd. Prof. Warncke had kort na Stalins dood de bekwaamheden van de dictator als leermeester van het Marxis meLeninisme betwijfeld. De Britse oud-premier Sir Winston Churchill heeft vrijdag gelukwensen uit alle delen van de wereld, waaronder een van president Elsenhower, ter gelegen heid van zijn 82-ste verjaardag ontvangen. De Britse regering heeft om de Arabische propaganda te logenstraffen in Port Said een film laten opnemen, die bedoeld is om aan te tonen, dat de schade in die stad tengevolge van de Brits Franse landingen bij lange na niet zo ern stig is als de Arabische propaganda wil doen geloven. Een Arabische versie zal in het Midden-Oosten gedistribueerd wor den. ZATERDAG. Den Burcht: Feestavond „Vrienden van UVS" 8 uur nam. Oud-Hortuszicht: Tentoonstelling Leld- se Pluimvee- en Konijnen-Ver. 811 uur nam. Waaggebouw: Diepzee-show. 25i en 711CH uur nam. Stadszaal: Uitvoering Tamboer- en Pijperkorps „Kunst en Genoegen". 8 uur nam. Clubgebouw OosterkwartierTentoon stelling Leidse Vogelvrienden. 10 uur voorm.10 uur nam. „In den Vergulden Turk": Receptie mevr. M. Soomers (70 jaar). 46 uur nam. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur)Be zichtiging nieuwe glas-in-loodramen. 45 uur nam. Clubgebouw Oosterkwartier: Tentoon stelling Leidse Vogelvrienden. 10 uur voorm.6 uur nam. Oud-Hortuszicht: Tentoonstelling Leid se Pluimvee- en Konijnen-Ver. 10 uur voorm.6 uur nam. lllng 1 10 Verbum Dei (Plantage 16) Uitleg van de nachtmis op Kerstmis 8 uur nam. MAANDAG Waaggebouw: Diepzee-show 25$ en 7V210% uur nam, Waaggebouw: Diepzee-show 25J en 7%10% uur nam. WOENSDAG Waaggebouw: Diepzee-show 25% uur. Marekerk: Samenkomst hervormde wyk- gemeente. Spr. ds. J. v. d. Wiel over „Waar is uw broeder?". 8 uur nam. DONDERDAG Hotel Central: Ledenvergadering Ver. tot IJsbestrydlng. 4 uur nam. VRIJDAG Insrt. v. Prev. Geneeskunde: K. en O.- TEN TOON STELLINGEN. Lakenhal: Tentoonstelling „Start V". (Tot 10 december) Ned. Legermuseum: Lustrumtentoon stelling „Pro Patna". Werkd. 105 uur; zondags 15 uur (t/m. 16 december). BIOSCOPEN Luxor „Het trottoir" 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur: zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo „Zolang er vrouwen zullen zyn" 18 Jaar: Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „Mens durf te leven!" a.l. Werkd 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Inspecteur Callaghan en de geheime code" 14 jaar; werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur: zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur Itex „Meisjes van de grote stad" 18 jaar Werkd. 2.30, 7 15 en 9.15; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. (bovenstaande theaters geven op 5 dec. slechts één avondvoorstelling en wel te 7 uur.) voorlopig geweigerd hebben de schepen, waarmee zy naar Port Said zijn geko men te verlaten, omdat de Britten de troepen in een kamp met prikkeldraad omgeven wilden onderbrengen. Voorts heeft de commandant van de Joegoslavische troepen een Brits voor stel om Britse militairen de Joegosla vische wapens te laten lossen, afgesla gen. Men verwacht, dat de Joegoslavi sche troepen morgenochtend zullen vertrekken naar El Baklah in de zone van het Suezkanaal, waar zij gelegerd zullen worden. De Britse Admiraliteit heeft gisteren bekend gemaakt, dat bergingsvaartuigen van bevelsposten der Britse Marine ten oosten van het gebied der Middellandse Zee in Aden verzameld worden en ge reed gemaakt om, zodra de omstandig heden het toelaten, naar het zuidelijke uiteinde van het Suezkanaal te varen om daar wrakken te lichten. Een woordvoerder van het Israëlische leger deelde gisteren mede, dat in de vlakte van Jizreël een boer tengevolge van een niynontploffing is gewond. Zyn tractor werd ernstig beschadigd. Dit is het eerste incident sedert maanden in dit gebied, dat dicht bij de wapenstil standsgrens in het gebied van Jenin tegen Jordanië aan ligt. Volgens de woordvoerder is donderdag ook bij de Syrische grens een tractor op een mijn gereden. (Ingez. Med.-Adv.) Gangetje 12 De zondagsdienst der hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren: Jasperse. Den Haan, Postel, Stoffers en Wydricks. Te Oegstgeest door dokter Varekamp, tel 21916. H Zaterdag 1 december zijh des middags, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarmaken van spoedreceptenApotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552; Apo theek Haven. Haven 18. tel. 20085- Apo theek Oegstgeest. Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. Zondag 2 december is van 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend Apotheek Boekwijt. De nachtdienst wordt vanaf 24 uur weer wiaargenomen door: Apotheek Boekwljfc, Apotheek Haven en Apotheek Oegstgeest. Bij geen gehoor bil Uw bulsarts of specialist bel op 2 2 2 2 2. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) s' h 3 V e. j»3 2* c S It- Stockholm geh. bew. zw 5 -4 0 Oslo nevel windstil -13 2 Kopenhagen zwaar bew. zzw 2 1 0 Aberdeen onbewolkt w 6 5 0.4 Dublin geh. bew. w 4 7 0.5 Londen motregen zzw 2 4 0.1 Amsterdam zwaar bew. z 3 3 0.3 Brussel nevel z 3 -1 0 Parijs mist ozo 2 -3 0 Bordeaux onbewolkt nw 3 -2 0 Grlnoble zwaar bew. no 3 -0 0 Nice onbewolkt nnw 5 4 0 Berlijn nevel windstil -1 0.2 Frankfort nevel wlnidistdl -7 0 Münohen mist win distil -7 0 Zürich nevel nnw 2 -5 0.3 Genève onbewolkt nno 12 0 0 Locarno onbewolkt nw 1 0 0 Wenen half bew. nw 7 -0 0 Innsbruck nevel windstil -5 0.2 Rome geh. bew. licht bew. nno 10 7 1 Mallorca no T <X3

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2