AMERIKA DRAAIT OLIEKRAAN OPEN, MAAR TANKERS TEKORT Onderhandelingen met arbeiders in Hongaarse hoofdstad vastgelopen WEERBERICHT Voorlopig in Europese landen nog twintig procent minder voorhanden dan normaal Herstel van Westelijke solidariteit Communisten sluipen delegaties van de arbeiders binnen Al meer dan 100.000 vluchtelingen Werkbezoek van Koningin Juliana aan Hilversum 95ste Jaargang ZATERDAG 1 DECEMBER 1956 No. 29GL<i LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte SmgeJ l' Lelden Glr0 no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer tl.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Na Brits-Franse toezegging inzake Suez (Van onze correspondent in Washington) Amerika voelde zich vrijdag reeds zo zeker in zake het terugtrekken van de Britse en Franse troepen uit Egypte, dat de regering in Washing ton aan vijftien Amerikaanse olie-maatschappijen toestond hun produktie- en transport-organisaties te combineren. Tot dusverre leverden deze maat schappijen gedurende de crisis reeds 300.000 vaten per dag extra aan West-Europa, en binnen een maand zal die levering thans tot een half miljoen vaten worden opgevoerd. Op een vraag onzerzijds of genoemd plan zal doorgaan, onafhankelijk van het feit of de Engelse en Franse troepen uit Egypte worden teruggetrokken, werd ge antwoord, dat de Amerikaanse autoriteiten aannemen dat alles volgens de ver wachting zal gaan. dat wil zeggen: Amerika is thans verzekerd van het Engels- Franse besluit inzake die terugtrekking. De extra-olie en benzine komen voornamelijk uit Amerikaans gebied. De pro duktie voor het Amerikaanse binnenland bedroeg 7 miljoen en honderdduizend vaten per dag. Zij zal thans met ruim 800.000 vaten vergroot worden. Tot zover onze correspondent in Washington. In kringen, die in nauw contact staan met het bureau van de minister-president heeft men het besluit van de Amerikaanse regering Europa te helpen zijn olie voorziening te verzekeren met voldoening ontvangen. Men ziet er een manifestatie in van de noodzakelijke solidariteit tussen de Europese landen en de Ver. Staten en men is er zeker van, dat het voor de Franse openbare mening een nieuw bewijs zal zijn voor de duurzaamheid van de Noord Atlantische Verdrags Organisatie. den, en vooral voor Parijs natuurlijk, deze capitulatie nu voor de eigen open bare mening te rechtvaardigen, of ten minste aannemelijk te maken, en het communiqué, dat de vrucht is van zo'n poging, zal eerst maandag a.s. kunnen worden gepubliceerd. Nu Engeand en Frankrijk de misluk king van hun Egyptische actie hebben toegegeven, heeft Washington onverwijld laten weten, dat binnen afzienbare tijd Europa op de olie zal kunnen rekenen, waarvan het gemis zich iedere dag in dramatischer vormen doet voelen. Een zwaar probleem blijft nu nog de dollar kwestie, vooral omdat de kosten zo hoog blijken te worden, dat de liter-prijs van de benzine uit Amerika in Europa on geveer verdubbeld zou moeten worden! De Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Douglas Dillon, heeft gisteren in Washington nog verklaard, dat de Fransen zich deze winter onvoldoende zullen kunnen verwarmen en dat zij met een massale werkloosheid worden be dreigd, doordat vele fabrieken bij gebrek aan energie gesloten zouden worden Gang naar Canossa van minister Pineau Onze correspondent in Parijs telefo neerde ons hedenochtend: Frankrijks minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau, is vannacht van Londen uit in Parijs teruggekeerd en in politieke kringen is men het er al over eens, dat zyn korte reis naar Engeland als een „gang naar Canosa" mag worden omschreven. Het is nu inderdaad zeker, dat Frank- rija, na Engeland en zeker op advies van dat land, zo niet onder pressie van Londen, het hoofd in de schoot gelegd heeft en de mislukking van de gealli eerde plannen tegen de Egyptische dic tator Nasser erkend. Een drama, dat sedert de laatste zomer vele maanden heeft geduurd en uitzonderlijke span nende en gevaarlijke momenten kende, bereikte zo gisteren zijn voor-laatste bedrijf, want ook in Parijs wordt nu ver wacht, dat de Franse soldaten nog vóór Kerstmis terugkeren naar het vader land en zonder nadrukkelijke garanties, dat de VN-troepen hun plaatsen onmid dellijk zullen innemen. Pas maandag publikatie Frankrijk en Engeland heben met hun gewapende opmars tegen de wanorde in het Midden-Oosten nog één keer en waarschijnlijk voor de laatste maal de rol van grote mogendheid willen spelen en die poging is uitgelopen op een echec tengevolge van de houding van Amerika de Verenigde Naties en natuurlijk niet in de laatste plaats van Sovjet-Rusiand. De grote moeilijkheid was voor Lon- (Ingez. Med.-Adv.) RUSSISCHE OLIE NAAR FRANKRIJK Het medelijden met het lot, dat Frankrijk dus te wachten staat, heeft voor de wijziging van de Amerikaanse houding intussen vermoedelijk toch nog niet het allerzwaarst gewogen. Frank- Niettemin zal West-Europa nog twintig tot vijf en twintig procent minder benzine krijgen dan normaal. Er is weliswaar benzine genoeg, doch er zijn onvoldoende tankschepen voor het transport, ook al worden er 39 afgedankte, thans opgelegde, tankers uit de „motballen" gehaald. De Ö.E.E.S. (Organisatie voor Europese samenwerking) za! in Europa voor de distributie zorgen van de zen- dinqen uit Amerika. Omtrent de betalingsregeling is nog niets definitief bekend. rijk heeft zijn „zonde" die het beging tegen de beginselen, waarvoor het zelf op de bres staat, maar waarvan een groot deel der Ver. Naties zich niets aan trekt, erkend en wordt daarvoor nu be loond. En de derde, maar niet de minste reden, schuilt dan waarschijnlijk nog wel in het feit, dat tijdens economische besprekingen met de Russen, die de laatste dagen in Parijs hebben plaats gevonden, Moskou Frankrijk heeft be loofd zijn olie-zendingen over het vol gend jaar van 350.000 tot 850.000 ton te verhogen, hoeveelheden, die in 1958 dan nog eens tot bijna 2.000.000 ton zullen stijgen! Er bestaat geen twijfel aan of ook het gevaar van economische expansie in de richting van Frankrijk en West-Europa, heeft de Amerikanen doen begrijpen, dat het dringend noodzakelijk is geworden, dat ook zij enig water bij de wjjn of beter bij de olie moesten voegen. Pensioenwetten aangenomen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 94 tegen 9 stemmen het wetsont werp aangenomen tot het toepassen van een korting op de overheidspen- sioenen met een deel van het ouder domspensioen. Tegen stemden de heer Welter (KVP), de drie Staatkundig j Gereformeerden en vijf communisten. De wetsontwerpen tot verhoging van de overheidspensioenen (aanpassing in verhouding tot het huidige loon peil) werden zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, evenals dc wets ontwerpen met de nieuwe premiere geling voor het pensioen. IIIIIHBIIIIIIBBIIBII L.D.-knipselprijsvrcaej Elders in dit Blad publiceren wij de oplossing van onze Advertentie- knipselprijsvraag, zomede de lijst van de 79 gelukkige winnaars, daarin begrepen een drietal inzen ders, die aan hun oplossing een bijzonder geslaagde vgrm gaven. Niet alleen uit het gloot aantal inzendingen (niet minder dan 2100)!), maar ook uit tal van be geleidende briefjes blijkt ons hoe- jeer deze prijsvraag wederom in de smaak is gevallen. Wederkerig betuigen wij onze dank aan allen, die daaraan hun tijd en moeite besteedden. De prijzen worden aan de win naars toegezonden. En HammarskjöUl wacht op antwoord... De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, heeft vrijdag te New York voor de Algemene Vergadering verslag uitgebracht over de toestand in Hongarije en gezegd nog geen antwoord van de Hongaarse rege ring ontvangen te hebben op zijn ver zoek Boedapest te mogen bezoeken. In zijn verslag schreef Hammarskjöld: „Ten tijde van het opstellen van dit rapport heeft de secretaris-generaal nog geen antwoord van de Hongaarse rege ring ontvangen. Hem is evenwel mee gedeeld dat zijn verzoek van 28 novem ber ten gevolge van moeilijkheden met de verbindingen pas in de loop van 29 november Boedapest bereikte. De secre taris-generaal zal het antwoord, dal hij van de Hongaarse regering verwacht na ontvangst afzonderlijk laten circuleren. Hammarskjöld verklaarde voorts o.m. dat, indien hij een uitnodiging ontvangt om persoonlijk een bezoek te brengen aan Boedapest, het zijn bedoeling is tijdens zijn bezoek niet alleen de men- j selijke hulp te bespreken waar zijn aanbod oorspronkelijk betrekking op had maar ook in het algemeen het standpunt van de Hongaarse regering tegenover de resoluties van de Verenig de Naties. De Amerikaanse vertegenwoordiging maakte bekend, dat zij maandag een resolutie over Hongarije zal indienen. In kringen van de Amerikaanse ver tegenwoordiging F vernomen dat in de resolutie dringend zal worden verzocht politieke waarnemers van de Verenigde Naties naar Hongarije of de naburige landen te zenden om bij de Verenigde Naties rapport te brengen over de toestand in Hongarije. Een twaalftal andere landen zal de resolutie mede ondertekenen. In de Amerikaanse resolutie zal er nota van worden genomen, dat de Hon gaarse regering tot nu toe de Verenigde Naties geen toestemming heeft gegeven waarnemers naar Hongarije te zenden. Willy Rozenboom. een negenjarig patiëntje van het sanatorium Zonne straal te Hilversumbiedt Koningin Juliana tijdens haar bezoek aan het sanatorium als onderdeel van het bezoek aan de Gooistad enkele ge schenken aan. vervaardigd door de patiënten. Storm stórm loopt 't! Om die smeuïge, sappige Anton Hunink worst. Mmm... de éérste hap bewijst: dit is de lekkerste Gelderse Rook worst! Maar Iét erop dat u de echte krijgt: kijk goed of de naam „Anton Hunink" op het loodje staat Hoe verser - hoe lekkerder ANTON HUNINK HOFLEVERANCIER - DEVENTER Westelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking, maar geen regen van betekenis. Matige tot krachtige westelijke wind. Vannacht geen vorst. Morgen dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 2 DECEMBER. Zon op: 8.29 uur: onder: 16.34 uur. Maan op: 8.29 uur; onder: 16.49 uur. HoocTvater te Katwijk te 3.01 en 15.17 uur. Laagwater 11.07 en 23.28 uur. (3/12 Hoogwater te 3.44 en 15.56 uur; laagwater te 11.50 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Gisteren is min. mr. J. M. A. H. Luns van Buitenlandse Zaken in ons land teruggekeerd uit de Ver. Sta ten, waar hij de Algemene Vergade ring van de V.N. bijwoonde. Minis ter Luns op Schiphol in gezelschap van de chef van het protocol, jhr. W .E. van Panhuys, (Van onze Weense correspondent) Vertegenwoordigers van de fabrieksarbeiders in Boedapest hebben gisteren verslag uitgebracht over de onderhandelingen met Kadar: ofschoon de besprekingen in een hartelijke atmosfeer werden gehou den, heeft Kadar op geen enkel punt toegegeven, want de uitgave van een eigen arbeiderskrant werd niet toegestaan, terwijl de voorgestelde wijzigingen in het regeringsdecreet inzake de oprichting en de compe tentie van de arbeidersraden door een ministerscomité zullen worden behandeld. Kadar stelde zich voorts op het standpunt, dat de arbeiders raden geen medezeggenschap hebben in politieke, wel echter in econo mische belangen. De afgevaardigden trokken hun eis terug om met Nagy in contact te komen. Zij zullen de arbeiders oproepen om het offi ciële partijblad noch het orgaan van de vakbond te lezen of te kopen, zolang de arbeidersraad geen eigen blad mag uitgeven. De besprekin gen zullen pas tegen het midden van de volgende week worden hervat. In Boedapest werd gisteren geschoten Dit onverwacht verzwakte stand punt is niet alleen te verklaren uit het medelijden met de arbeiders, maar ivaarschijnlijk ook uit het feit, dat steeds meer communisten in de arbeidersdelegaties zijn binnengeslo pen. Verwacht ivordt nu, dat de ar beiders zelf zich hier niet bij zullen neerleggen. Kadar heeft gisteren ook de mij nen van Tatabanja bezocht en er openhartig met de arbeiders gespro ken. Nadere bijzonderheden zijn niet bekend. Kadar s bereid arbeiders in de politie op te nemen en in de fa brieken zogenaamde „werkpolitie" te laten oprichten. De boeren hebben zich in ieder geval met de arbeiders solidair verklaard, zodat de reeds be staande wanorde, afgezien van on voorziene omstandigheden, nog ver scheidene weken of zelfs maanden kan duren. Ook het onderwijs functioneert nog niet ten volle. Aan het technische in stituut in Boedapest, met een normaal aantal van 1500 "tudenten. hebben zich twee weken geleden 400 studenten laten inschrijven maar geen van hen is inderdaad verschenen. Er is gisteren hier en daar in Boedapest weer gescho ten. o.a op de Zwabenberg. waarschijn lijk om waarnemers uit India te laten merken, dat de rust en orde nog niet zijn hersteld. Diplomatieke kringen en arbeiders vrezen voor het uitbreken van anarchie, wanneer Kad&r zo halstarrig blijft. Uit berichten uit het Oostenrijks- Hongaarse grensgebied blijkt, dat de Russen vrijwel de gehele grens onder controle hebben. Tussen Groisbach en Steinhriickl zouden zij een strook mij nen leggen. Naar verluid' wil de Hon gaarse regering het wegtrekken van arbeidskrachten zoveel mogelijk tegen houden. In Wenen is officieel bekendgemaakt, dat vrijdag de 100.000ste Hongaarse vluchteling over de Oostenrijkse grens is gekomen. Meer dan één procent van de Hongaarse bevolking heeft nu een toevlucht in Oostenrijk gezocht. Onder de 100.000 vluchtelingen bevinden zich bijna 30.000 kinderen onder de 14 jaar. Drie Hongaarse verzetslieden, die o.m. kardinaal Mindszenty uit gevangen schap hebben bevrijd, hebben in Passau (Beieren) verklaard, dat talrijke Rus sische soldaten, die gemene zaak met het verzet hadden gemaakt, naar Joego slavië zijn uitgeweken. Onafhankelijke republiek Volgens te Wenei ontvangen berich ten heeft de arbeidersraad van Miskolc, een belangrijk weg- en spoorwegknoop punt in Noord Hongarije, tegenover de Russische garnizoenscommandant de omliggende provincie Borsod tot „onaf hankelijke republiek" verklaard, die niet de door de Russen gesteunde rege ring Kadar erkent De Russische be velhebber zou hierop hebben gezegd: „Dat kan mij niet schelen, zolang mijn militairen met rust worden gelaten" De provincie Borsod ligt enkele kilome ters van de Tsjechoslowaakse grens en ruim honderd km van de Russische grens verwijderd. Volgens andere berichten zoeken de Russen in grotere provinciesteden win terkwartieren op. Zij zouden er naar streven, zo weinig mogelijk aanstoot te geven en zich niet te mengen in plaat selijke aangelegenheden Russische troepenconcentraties zouden alleen te Boedapest en langs de Oostenrijkse grens voorkomen. Bezoeken aan verscheidene instellingen C Koningin Juliana bracht gisteren met gevolg een werkbezoek aan Hilversum. In de hal van het gemeentehuis werd zij door B. en W. begroet, waar een kleinzoon van burgemeester J. J. G. Boot. de vijfjarige Joost Wildeboer. de Koningin een bouquet orchideën ter verwelkoming aanbood. Daarna werd Hare Majesteit begroet o.a. door bur gemeester Boot. de commissaris van de Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen en de wethouders der ge meente. Nadat het gezelschap een korte rond gang door het met bloemen versierde gemeentehuis had gemaakt, waarbij o.a. de raadszaal en trouwzaal werden be zichtigd. werden in de Burgerzaal de raadsleden aan Hare Majesteit voorge steld. Burgemeester Boot sprak een kor te welkomstrede uit. In de burgerzaal hield vervolgens, na dat de koffie was geserveerd, architect W M. Dudok een causerie over de ste- dehouwkimdige problemen van deze tijd De heer Dudok schetste hoe zich sinds het midden der vorige eeuw in de ste den een verandering heeft voltrokken De oude patriciërshuizen in de oude kernen werden kantoren en er omheen verrezen nieuwe woonwijken, waarbij veel karakterloosheid moet worden ge constateerd Architect Dudok betoogde, dat het dringend noodzakelijk is, dat do oude stadskernen worden herschapen met behoud van de oude culturele hoogte punten. Daarnaast moet sanering in een gelukkig bestuursklimaat geschie den. zonder te veel commissies. De as tronomische hedraeen. die met kern sanering onzer steden gemoeid zijn, zullen - naar dc heer Dudok hoopt - eens kunnen worden geput uit vrijko mende gelden als de ellende der be wapening een einde neemt. Vervolgens vertrok de Koningin naar het flatgebouw voor werkende vrouwen „Corversbos". waar de echtgenote van de burgemeester, mevr. W A Boot Co- lijn. en bestuursleden van de stichting „Corversbos" en de bond van vrouwen werkzaam in bedrijf en beroep aan H M. v eren voorgesteld Enkele der flats wer den door haar bezichtigd Nadat de lunch ten huize van de bur gemeester was gebruikt, bezocht de Ko ningin 's middags een bejaardencentrum en het sanatorium „Zonnestraal".

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1