Pro Patria vierde ondanks afschuwelijk weer stijlvol liet achttiende lustrum Prins Bernhard bij korte maar zeer goed verzorgde parade op de Breestraal 95ste Jaargang Donderdag 29 november 1956 Tweede blad no. 28999 Dertig uniformen door burgerij op Pieterskerkhof aangeboden Men kan in november nu eenmaal geen zomerweer verwachten !(hoewel dc afgelopen „zomer" ons geleerd heeft dat de natuur wat anders met het weer omspringt dan de menselijke kalender) en in zo verre mag Pro Patria, de Leidse studentenweerbaarheidsvereniging, niet mopperen over de weersomstandigheden bij het achttiende lustrum, dat gisteren en vandaag gevierd is. Maar ideaal was het lang niet, noch gisteren in de duinen bij de schietwedstrijden en gisteravond bij de taptoe van de Kon. Luchtmacht Kapel, noch hedenochtend bij de uitreiking van de uniformen namens de burgerij en de parade voor de beschermheer van het korps Prins Bernhard, in het begin van de mid dag voor het Leidse stadhuis. Ondanks die weersomstandigheden heeft de Leidse burgerij waar dit mogelijk was getoond, waardering voor het fiere jubilerende korps le hebben en heeft dit korps getoond, deze waardering op prijs te stel en en bovenal waard te zijn. Dit laatste kwam in het bijzonder tot li ting bij de parade, waaraan behalve het jubilerende Pro Patria zelf ïnige honderden leden van alle weermachtsonderdelen deelnamen. Uitstekende taptoe Nadat gisteren in de ochtenduren in Ie Katwijkse duinen schietwedstrijden ilaatsvonden tussen teams van Pro Pa- ria en de studentenweerbaarheidskorp- en van de andere Universiteitssteden !s opening van de lustrumviering, rgde de Koninklijke Luchtmacht Ka- lel gisteravond od het Pieterskerkhof r. ceremonieel tenue voor een uitste en d uitgevoerde taptoe. De weersom- tandigheden waren helaas vrij ongun- tig. waardoor de belangstelling van het mbliek zeer matig was. Op de tribune ecenover de Pieterskerk hadden vele eüniformeerde leden van Pro Patria. enodiglen en studenten plaats geno- lien De niet ovei^vloedige verlichting an het plein en het front van de Pie- Prins Bernhard neemt met een oord van bijzondere waardering a de parade afscheid van de para- ccommandant. majoor F. Huizinga (Foto L.D./van Vliet) BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN llda dr. v. W. Buljn en A. Laterveer; Adri ja C. dr. v W. van der Kwaak en M. van ol- Sonja. dr. v. A. Keljzer en G. van eeuwen; Charlotte J., dr. v. C. Touten- erg en H. J. van der Spek; Allda, dr. v. P. irkzee en C. Hannaart; Franclscus W. J., i. v. J. B. Blom en M. W. Luk; Margare- ia E. M., dr. v. C. Bouwmeester en A. J. »n der Meer; Ronald, zn .v. J. v. d. Zwart B. J. Jansen; Gerrit, zn. v. G. van der las en C. Klok. I OVERLEDEN IL Falie, vrouw, 59 Jr.; J. Meel, man 51 Jj, 1 terskerk gaven aan deze taptoe ondanks kou en wind een sprookjesachtig aan zien. Vaandeluitreiking en uniformen overdracht Vanochtend begonnen de festivitei ten met een mars van de geünifor meerde Pro Patria-leden naar de Aca demie. waar voor het hek de rector magnificus prof. dr. P. A. H. de Boer in tegenwoordigheid van de secretaris van de Senaat prof. dr. S. E. de Jongh het vaandel van Pro Patria uitreikte. Dit vaandel wordt slechts bij zeer bij zondere gelegenheden meegevoerd bij parades en andere plechtigheden, over het algemeen bij lustra. De comman dant van de peletons. luitenant C. H. Evers, die hedenmiddag tevens parade commandant zou zijn, leidde zijn man nen vervolgens naar het Pieterskerkhof, waar de symbolische uitreiking van de door de burgerij geschonken uniformen plaats vond. In 1954 is het denkbeeld opgekomen, de langzamerhand tragisch versleten oude uniformen ten dele te vervangen Pro Patria in de voortreffelijke parade, hedenmiddag voor het stadhuis door Prins Bernhard af genomen. (Foto LJD./van Vliet) op kosten van de burgerij, die hiervoor graag offers bracht. De uitreiking der uniformen werd door een groot aantal genodigden bijgewoond, onder wie burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot en echtgenote en vele burgerlijke en militaire autoriteiten en vertegenwoordigers van studentenorga nisaties waaronder uiteraard het be stuur van het jubilerende Pro Patria en het Collegium van het L.S.C. Toen de afdeling, die in de nieuwe uniformen was gestoken, uitgetreden was en zich voor het podium had opgesteld, vond de officiële overdracht plaats. Burgerij trots op het fiere korps Als voorzitter van het burgerijcomité sprak dr. ir. P. C. Lindenbergh Pro Pa tria. toe. alvorens sabel en officiers distinctieven aan de commandant uit te reiken. Spreker wees er daarbij op. dat de pe rioden van latent bestaan, die naast die van intens en actief verenigingsleven voorkwamen in de historie van het korps als regel samenvielen met tijden waarin ook het maatschappelijk leven een geringere belangstelling voor mili taire aangelegenheden toonde. Voorts dreigde de invoering van de algememe dienstplicht de activiteit van Pro Pa tria terug te dringen, terwijl sommigen meenden dat de studentenweerbaar- heidskorpsen im het geheel geen reden van bestaan overhielden. Gelukkig heeft men bijtijds ingezien, dat er voor deze korpsen ook toen nog taken te vervullen bleven. Die gewij zigde, meer op het representatieve en decoratieve vlak liggende taken, spre ken minder direct tot de verbeelding en zijn wellicht juist daardoor moei lijker blijvend met overgave te vol brengen. Typerend voor de veerkracht van de studerende jeugd is, dat telkens wan neer een dieptepunt was bereikt, figuren naar voren kwamen, die door hun be zielend optreden nieuw enthousiasme voor het werk en de doelstellingen van Pro Patria wisten te wekken. Opvallend is daarbij, dat dit vrijwel altijd figuren zijn geweest die later ook in het maat schappelijke leven een vooraanstaande plaats hebben ingenomen. Zo dacht spreker b.v. aan Heemskerk, de latere minister-president, die een krachtige oppositie ten spijt wist te bewerk stelligen. dat tot aanschaffing van uni formen werd besloten. Een bron van toenemende zorg is in de afgelopen jaren de toestand dezer uniformen geweest. Zij gingen ernstige slijtage vertonen doordat in de noodza kelijke tijdige vervanging een achter stand was ontstaan, een en ander als gevolg van de gewijzigde tijdsomstan digheden, die het voor tal van leden be zwaarlijk deden zijn zich voor enkele jaren een nieuw uniform aan -e schaf fen. Deze practische moeilijkheid Kwam duidelijk tot uiting in een gesprek r.a de gebruikelijke parade op 3 oktober 1954. Op dat moment werd het denk beeld geopperd, dat zich hier voor ce burgerij een bij uitstek gunstige gele genheid voordeed om de helpende htnd te bieden. Zij zou. zo werd gezegd, door het schenken van een aantal nieuwe uni formen bij het eerstvolgende lustrum van Pro Patria, uiting kunnen geven aan haar gevoelens van waardering voor het korps. Dat die waardering bestond, daaraan behoefde geen ogenbliK te woe den getwijfeld. De burgerij heeft immers altijd be grepen, dat Pro Patria, door haar op treden by talloze officiële gebeurte nissen in den lande, niet slechts de Universiteit en de studentenwereld, doch ook wel degelijk de stad Leiden vertegenwoordigde. Daarbij is men al- tyd trots geweest op de wyze, waarop deze veelal zeer eervolle opdrachten werden ten uitvoer gelegd. Zonder overdrijving mag gezegd worden, dat Pro Patria altyd een aan- zienlijke goodwill by de burgery heeft bezeten en ook nu nog bezit. Een geheel Leiden en omgeving ver tegenwoordigend comité stelde zich ten doel ten minste twintig nieuwe unifor men aan Pro Patria aan te bieden. Dit streven is met succes bekroond en het was dan ook met grote voldoening, dat spreker namens het comité kon ver klaren. dat uit de burgerij van hoog tot laag, alsmede van tal van zaken en in stellingen in en om Leiden, bijdragen zijn ontvangen, welke tezamen voldoende waren om 30 nieuwe uniformen te kopen. Daarby hebben Burgemeester en Wethouders het bijzonder gewaardeer de en ran originaliteit getuigende be sluit genomen om het commandants uniform met de bijbehorende uitmon stering voor rekening van de Ge meente te nemen. Het was spreker na woorden van dank tot alle medewerkers, een groot ge noegen de 30 nieuwe uniformen, met inbegrip van het commandantsuniform, namens de burgerij aan het bestuur van Pro Patria te mogen overdragen. Hij deed dit op symbolische wyze door de praeses, de heer C. A. F. H. J. M. Marchant et dAnsenbourg, de sabel en de distinctieven van zijn rang te over handigen. Hij sprak hierby de hoop uit, dat deze schenking er toe zal bydragen, dat de band, welke er tussen de Uni versiteit, de studenten en de burgery bestaat, zo mogeiyk nog nauwer zal worden aangehaald en hy eindigde met een hartelijke gelukwens aan net jubilerende korps. Tegen de historische achtergrond van het oude Gravensteen vond he denmorgen een voor het jubilerende ..Pro Patria" eveneens historische gebeurtenis plaats, nl. de aanbie ding van nieuwe uniformen door de Leidse burgerij. Tijdens de toespraak van de voor- ziiter van het Burgerij-comité, dr. ir. P. C. Lindenbergh. (Foto LJD./van Vliet) Pro Patria en burgerij kunnen op elkaar rekenen De praeses, luitenant Marchant et d'Ansenbourg prijsde zich gelukkig, dat Pro Patria door de jaren heen steeds op trouwe steun van de burgery heeft mogen rekenen. De vereniging werd daardoor gesterkt in haar idealen, al zijn de studenten nooit in dit korps ge roepen geweest metterdaad de wallen van de stad te verdedigen. In 1672 heeft een studentencompagnie wel gereed ge staan om dit te doen, doch tot actief optreden is het ook toen niet gekomen. De ontwikkeling van de maatschappij en het karakter van de moderne oorlog voering maken het onmogelijk, dat Pro Patria als zodanig ooit daadwerkelijk zal optreden, doch de vereniging is van grote waarde als geestelijke achtergrond van de bereidheid der studenten, om hun leven in te zetten by de verdediging van het vaderland en vorstenhuis. Het korps is zeer krachtig en levensvatbaar gebleken, is geestelijk weerbaar als nooit, tevoren, en dankt dit nu en in het verleden mede aan de steun der bur gerij. Zeer veel dank bracht spreker aan allen, die medewerkten en offers brachten voor de nieuwe uniformen, in het bijzonder het comité en voor zitter Lindenbergh. De spontane steun, van zovele zijden verleend, heeft Pro Patria gesterkt in de overtuiging steeds op de burgerij te kunnen reke nen. Op zijn beurt legde spreker er de nadruk op. dat omgekeerd de burgerij steeds in de toekomst zoals in het ver leden op Pro Patria rekenen kan. Na de toespraken trad de nieuw ge- uniformeerde ploeg in het gelid terug, waarna Pro Patria afmarcheerde om in de Doelenkazerne zich te voeg bij de an dere troepen, die deel zouden uitmaken van de parade. Ontvangst in Burgerzaal In de Burgerzaal van het Stadhuis werden kort voor het begin van de pa rade vele genodigden ontvangen door het gemeentebestuur. Onder hen schaarde zich na enige tijd ook Prins Bernhard, die als inspecteur-generaal van de Kon. Landmacht en als Beschermheer van Pro Patria naar Leiden was gekomen voor het afnemen van de parade. Hij werd by de trap van het bordes begroet door het collegium van het L.S.C.waar na hy zich in de Burgerzaal met ver schillende autoriteiten onderhield. Uitstekende parade Na de officiële ontvangst ten Stad- huize, werd op de Brecslraat het de- filé afgenomen door de beschermheer van „Pro Patria", Z. K. H. Prins Bernhard. Precies te 12.20 uur bereikte de kop van de stoet het Stadhuis. Voorop liep de Koninklijke Militaire Kapel in het prachtige ceremoniële tenue. Tydens het voorby trekken van groepen speelde K.M.K. de Marine- defileermars en de Cadetten-defileer- mars. Als eerste volgde daarna uiteraard „Pro Patria" met de nieuwe uniformen. Bij de parades, die in Leiden worden ge houden vormt .Pro Patria" altyd een zeer aparte groep, door de bijzondere uitmonstering met witte enkelstukken, witte handschoenen en witte pluimen op de kepi's. Ook nu weer trok deze groep speciaal de aandacht van de honderden belangstellenden, die ondanks het on gebruikelijke uur van de parade, naar de Breestraat waren gestroomd. Er waren trouwens nog meer afdelin gen. die opvielen door hun speciale tenue. In de eerste plaats was daar een compagnie adelborsten in zondagse te nue van het Kon. Instituut voor de Marine te Den Helder. Vooral van ach teren gezien maakten de fel rode kragen een aardige indruk. Van de Koninklijke Marine liep verder een compagnie ma trozen van het Marine vliegkamp te Valkenburg mee. De Koninklijke Landmacht was ver- I tegenwoordigd met twee pelotons cadet- ten in parade-tenue van de K.M.A. te Breda, een compagnie fuseliers van het Garderegiment fuseliers „Prinses Irene" te Arnhem in het prachtige ceremoniële tenue met de indrukwekkende helmen, en een compagnie van de Koksschool te I Leiden. Ook het derde onderdeel van het leger: de Koninklijke Luchtmacht I was aanwezig. Voorop liep een squadron De rector magnificus, prof. dr. P. A. H. de Boer reikt bij het hek van het Academieplein hel nieuwe vaandel uit aan een lid van de vaan- delwacht. (Foto L.D./van Vliet) luchtvaarttroepen in veldtenue van het Marine-vliegkamp Valkenburg en daar na volgde een excercite-detachement uit Nymegen in het tenue van ere-squadron, met de zeer opvallende lichtblauwe uit monstering. Het gehele défilé maakte een zeer verzorgde indruk en alle afdelingen zetten hun beste beentje voor. Een zo goede parade heeft men in Leiden nog maar zelden gezien. De paradecom mandant was de majoor F. Huizinga. Het défilé werd gade geslagen door tailrijke burgerlijke en militaire autori teiten, onder wie de staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, de groot meester van het Huis der Koningin, mr. G. C. D. baron van Hardenboek, burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot, de rector magnificus, de Nederlands Terri toriaal Bevelhebber, lt.-gen. D. C. Buur man van Vreeden, de chef van het mi litair Huis der Koningn, de comman dant van het korps mariniers, de chef staf Zeemacht Nederland, de comman dant van het Marine-vliegkamp, de com mandant van het Kon. Instituut voor de Marine, de gouverneur van de K.M.A. en de militaire attaché's van Canada en de Ver. Staten, alsmede het bestuur van Pro Patria en de lustrumcommissie. Na afloop van het défilé begaf men zich naar de Sociëteit Minerva voor een lunch, die gedeeltelijk door Z.K.H. Prins Bernhard werd bijgewoond. „Rijnland" stelde begroting vast OMSLAG OPNIEUW BEPAALD. Het Hoogheemraadschap van Ryn- land heeft gisteren zijn begroting voor het jaar 1957 vastgesteld. Hierin kon met de recente reglementswijziging re kening worden gehouden: tengevolge van een en ander is de omslag voor het grootste deel der ongebouwde eigendom men bepaald op f. 12 per hectare, voor de met tuingewassen enz. beteelde boe- zemlanden op f.36 per hectare, voor de plassen in de polders op f.6 per hec tare en voor de gebouwde eigendommen op f. 1.63 per f. 100 belastbare opbrengst, terwyl de geheel buiten Rijnland lozende gebouwde eigendommen worden vrijge steld en de gedeeltelijk buiten Rijnland lozende gebouwde eigendommen de halve omslag zullen betalen (dus f. 0,82 per f.100 belastbare opbrengst). De meeste vrijdommen, die voorheen golden zyn afgeschaft; zo zullen ook de gebouwen, die niet in de grondbe lasting zijn aangeslagen, voortaan wèl aan Rijnland betalen. De 6 salarisverhoging wordt voor het personeel van Rijnland met ingang van 1 sept. 1956 ingevoerd; een amen dement om de ingangsdatum op 1 juli te stellen werd met 17 tegen 15 stem men verworpen. De vergadering verenigde zich met het plan tot ka de verbetering in het ruilverkavelingsgebied Ade: de Staat zal 70% van de verbeteringskosten dra gen, Rijnland 15% en de resterende 15% blijven ten laste van de direct belang hebbenden. Over dit plan werd overigens het een en ander opgemerkt. De verbe tering der Dwarswatering wèl in de be groting voor 1957 geraamd, werd voor alsnog aangehouden. Grote werken lig gen overigens niet in het voornemen, afgezien van de regelmatig voortgaande boezem, en kadeverbeteringen. Stichting Vluchtelingenhulp opgericht Onder leiding van prof. mr. J. C. van Oven is hier ter stede een Stichting Vluchtelingenhulp opgericht. Van heden af kan men op giro-num mer 9200 - ten name van de Amster- damsche Bank te Leiden, onder ver melding van „hulp aan vluchtelingen" - bijdragen, o.a. van uurloonacties, overmaken.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3