Sensationeel slot 3000 m. steeple Engelse atleet Brasher werd aanvankelijk gediskwalificeerd MINISTER LUNS: „DE V.N. GEEN MUZIEK-AUTOMAAT" Hans Boelee, nieuwe leider te Woubrugge Fraaie zege van Greet je Kraan op 100 meter vrije slag I Kadar ontvoerd? 95ste jaargang Donderdag 29 november 1956 Vierde blad no. 28999 Olympische Spelen Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voor de Brit Brasher de gouden medaille voor zijn overwinning in het spectaculaire nummer 3000 meter steeple in ontvangst heeft mogen nemen. De Engelsman, die met ruim 15 meter voorsprong als winnaar door de finish was ge gaan, werd aanvankelijk na afloop gediskwalificeerd, omdat hij ver voor de eindstreep de Noorse atleet Larsen zou hebben gehinderd. In eerste instantie wees de wedstrijdleiding de Hongaarse wereldkampioen Rozsnyoi als winnaar aan, maar de jury d'appél, bij welke instantie de Engelse officials protesteerden, wijzigde de uitslag weer in het voor deel van Brasher, die daarmee de eerste individuele Britse zege sinds 24 jaar in een Olympisch loopnummer behaalde. Zijn tijd betekende tevens een nieuw Olympisch record, want de 8 min. 41.2 sec., waarmee hij de 3000 meter steeple won, was aanzienlijk beter dan de 8 min. 45.4 sec. die in 1952 te Helsinki de Amerikaan Ashenfelter voor dit nummer nodig had. De Hongaar Rozsnyoi werd tweede met 8.43.6 en de bronzen medaille werd veroverd door de Noor Larsen met 8.44 rond. Verrassingen in series icter De Hongaarse wereldrecordhouder van de 1500 meter Istvan Rozsavolgyi (w.r. 3.40.6) is in de eerste serie van het nummer, waarvoor hü favoriet was, uitgeschakeld. Ook de Luxemburger Barthel, houder van de Olympische titel, kon zich in die serie, gewonnen door de Duitser Richtzenhain in 3.46.6, niet voor de finale plaatsen. De eerste vier van elke serie gingen naar de eindstrijd, Rozsevolgyi werd vijf- Matthews leidde Britten naar zege Voor 75.000 toeschouwers behaalde gistermiddag het Engelse voetbalelftal voor de eerste maal sedert 1939 een overwinning op Zuid-SIavië in het Wembleystadion. Viermaal hebben beide landen tegenover elkaar ge staan. Twee weds-rijden in Belgrado werden door de Zuidslaviërs gewon nen, resp. met 21 en 10 en een ontmoeting te Londen eindigde in ge lijk spel (2—2). De voetbalkunstenaar, Stanley Matthews had ook in deze wedstrijd weer het be langrijkste aandeel in de overwinning. Hij was het die bij twee van de Engelse doelpunten de kansen schiep. Eerst had de rechtsbinnen. Brooks, die van Matthews in de 12e minuut de bal kreeg toegespeeld, deze maar voor het in schieten. En nadat Tommy Taylor, in valler voor linksbinnen Haynes, de stand op 20 had gebracht na fraai voorbereidend werk van Finney, toonde Matthews zijn meesterschap twee minu ten voor het einde nogmaals. Deze keer was het Taylor die het werk van Matthews mocht voltooien en onhoud baar voor keeper Beara vloog de bal voor de derde maai in het Zuidslavische doel. Trouwens Beara was bij alle drie doelpunten kansloos. Zonder zo'n voor treffelijke keeper zou de nederlaag van Zuid-SIavië, dat weliswaar goed speelde, maar de combinatie veel te ver door voerde, nog groter zijn geweest. Vele malen greep Beara tijdig in en een strafschop in de 75e minuut tengevolge van een fout van Stankovic, genomen door de Engelse back Byrne, wist hij" prachtig te stoppen. Lorraine Crapp naar Nederland? (Speciale berichtgeving) Naar onze correspondent in Australië verneemt zal de bekende Australische zwemster Lorraine Crapp waarschijnlijk binnenkort naar Nederland komen om er aan zwemwedstrijden deel te nemen. Haar tralne^ Frank Guthrie heeft dat in Melbourne bekend gemaakt. Schermrieuws De schermvereniging Damocles in Den Haag ontving voor de competitie Floret- schermen van Zuid-Holland, de scherm- sters van zaal Vandervoodt uit Rotter dam en A. E. W. uit Leiden. De sterke équipe van Damocles, waarin o.a. A. Middendorp, enige jaren geleden Floret- kampioene van Nederland, uitkwam, wist van de épuipes van Zaal Vander voodt en A.E.W. te winnen. De équipe van A.E.W. verloor in de ontmoeting met Damocles, 4 partijen met slechts 1 touché verschil. De A.E.W.-scherm- sters. A. Abspoel, E. Schaly en J. Zirk- zee behaalden op de équipe van Zaal Vandervoodt een 63 overwinning. Damocleszaal Vandervoodt 72; Da- mooles—A.E.W. 6—3; A.E.W.—Zaal Van dervoodt 6—3. Leidse Biljart Bond le klas: TOG 1Rijnegom 1 24; De Carambolé 1—De Drei Pott. 1 42; Rijnegom 2UVS 1 24; De Spijkerbak 2—'t Centrum 1 24; DOS 1—De Spij kerbak 2 24. 2e klas: 't Zuid 1't Centrum 2 35; De Morschpoort 1TOP 1 62; De Vriendschap 1De Carambolé 2 -4; De Heul 1—DOS 2 4—4. 3e klas: TOG 2De Morschpoort 3 6—2; DVS 1—UVS 2 4—4; Rijnegom 3 De Drei Pot. 2 26; DVH 1Rijnegom 3 5—3. 4e klas: DVH 2—DOS 3 3—5; TOG 3 Rijnegom 4 80; De Morschpoort 4 De Spijkerbak 3 62; 't Vierkantje 1 De Vriendschap 2 26. 5e klas: DVS 2De Morschpoort 5 2—6; De Carambolé 3—'t Zuid 3 44; Royal 1—MBO 1 6-2- De Heul 2—De Valk 1 6—2. 6e klas: MBO 2—DOS 4 6—2, Royal 2 —De Carambolé 4 44; De Valk 2 UVS 3 26; De Morschpoort 6De Heul 3 4-4; De Heul 3—MBO 2 7—1. j klas DVS 3—UVS 4 6—2 (regl.); Roval 3—De Drei Pott. 3 62; 't Cen trum 3TOP 2 8—0; De Vriendschap 3 De Carambolé 5 62. Klaverjascompetitie Afdeling I: T. en D P. v. H. 11—1; SLFMDS 102; LBFGoenoord 5'/2 ~6V2: DSB—Krantz 5%—6%; APP- •De Drei Pott. 2 2—6; DVH 1-Rijnegom DKB 48; ZaalbergOosthoek bVa— A/deling II: LBF 2—DSB 2 3—9; P. v. H.-AWS 7—5; MDS 2—SLF 2 4>/2 •7'/2't Centrum—Goenoord 2 57. Afdeling III: DSB 4—T en D. 3 9—3; DSB 3—Goenoord 3 7Va—4>/2; APP 2— Overrijn 7—5. de in 3.49.4 en Barthel. die al geruime tyd uit vorm is, werd tiende geklasseerd. In de finale plaatsten zich uit de eer ste serie Richtzenhain (Did) 3 46.6, Jungwirth (Ts.Sl.) 3.46.6, Boyd (G.B.) 3.47.0 en Murray Halberg (N. Zeeland), uit de tweede: Lincoln (Austr.) 3.45.4; Wood (G.B.) 3.46.6 Delaney (Eire) 3.47.7 en Tabori (Hong.) 3.48.0, en uit de derde Neville Scott (N. Zeel.) 3.48.0, Hewson (G.B.) 3.48.0; John Landy (Austr.) 348.6 en Gunnar Nielsen (Denem.) 3.48.6. Met drie man is Engeland dus wel sterk vertegenwoordigd in de finale die zaterdag wordt gelopen. Tot grote voldoening van de menigte heeft ook John Landy zich daarin geplaatst. De Duitser Siegfried Herrmann werd in de derde heat nogal erg geblesseerd door de spikes van een concurrent, ter wijl hij in de kopgroep liep. Hij viel neer bezijden de baan. In deze heat moest de film uitmaken wie de vierde en kwali ficerende plaats voor de finale bezetten: de Deen Nielsen of de Zweed Daern. De Deen bleek de gelukkige te zijn. Charles Jenkins wint 400 nieter Charlie Jenkins, een 22-jarige stu dent van de Villanova Universiteit in Cambridge, Massachusetts, heeft de gouden medaille voor de 400 meter ge wonnen. Hü kwam in de finale uit tegen de Rus Ignatiev, de Zuidafri kaan Malcolm Spence, de Amerikaan Lou Jones, die met 45.2 houder is van het wereldrecord, de Fin Hellsten en de Duitser Karl Friedrich Haas. Jones startte alsof hij uit een kata pult was geschoten en had na 200 meter ongeveer negen meter voorsprong. Toen raakte hij uit zijn ritme en keek even later drie van zijn concurrenten in de rug, bij wie zijn ploegmaat Jenkins. Tot een meter of tien voor de finish was de uitslag twijfelachtig, maar Jenkins wierp zich furieus naar voren en won de race met een kleine doch duidelijke voorsprong in 46.7 sec. een prachtige tijd. in aanmerking genomen de sterke tegenwind. De andere vijf eindigden zo vlak bij elkaar, dat de camera de beslis sing moest brengen. Haas werd tweede geplaatst (46.8) en Ignatiev deelde de derde plaats met Hellsten (beiden 47.0), Jones werd vijfde en Malcolm Spence zesde. ZWEMMEN Tijdens de series 100 meter vrije slag heren vestigde de Amerikaan Patterson op de 100 meter vrije slag een nieuw Olympisch record. Hij noteerde een tijd van 56.8 sec. Sinds Helsinki stond het Olympisch record met 57.1 sec op naam van de Amerikaan Scholes. Voor de eindstrijd 200 meter school slag (dames) hebben zich geklasseerd Ursula Happe (Did), Katalin Killerman (Hong.), Helen Gordon (G.B.), Eva Szekeley (Hong.). Vinka Jericevic (Z. SI.), Maria ten Eisen (Did.). Christine Goden (G.B.) en Mary Sears (V.S.). WATERPOLO Voor het waterpolotoernooi werden de volgende wedstrijden gespeeld: ItaliëSingapore 71; Ver. Staten Engeland 5^—3; Zuid-SIavië—Rusland 32; Hongarije—Engeland 61. Enorme voetbalverrassing Het Indonesische elftal heeft voor een van de grootste verrassingen van vele jaren in de voetbalwereld gezorgd door in een wedstryd van de kwartfina les het machtige Russische team, favo riet voor de titel, een doelpuntloze draw af te dwingen, na verlenging. De wedstryd was een van de merk- Bij de Haarlemse Scheepsbouw mijnenveger Meppeldie in de Mij werd gisteren de mijnenveger ^ochtenduren werd overgedragen „Woerden" te water gelaten. De ligt aan de wal. waardigste, die men ooit gezien heeft. De Russen domineerden gedurende 98 percent van de speeltyd en van de verlengingen, maar slaagden er niet in de zeldzaam moedige en taaie Indo nesische verdediging op de knieën te krügen. Man voor man groter, sterker en sneller overklasten de Russen hun te genstanders in vrijwel alle onderdelen van het spel. Maar van de aftrap af stelden de Indonesiërs, die volgens de experts verpletterd zouden worden, mis schien wel met dubbele cijfers, 8 man op in hun doelgebied. Alleen drie voor- waartsen bleven er buiten. Deze tactiek fnuikte het korte spel der Russen, wier aanvallen telkens strandden op een muur van spelers, zich verdedigend met de vastbeslotenheid van terriers, zodat de favorieten niet verder kwamen dan tot een draw. De wedstrijd wordt zaterdag overge speeld. SCHERMEN Italië heeft in de finalepoule van het degentoernooi met 9—3 van Hongarije gewonnen. Daarmede hebben de Italia nen beslag gelegd op de gouden medaille. Hongarije veroverde de zilveren en Frankrijk de bronzen medaille. De verrassing bü het florettoernooi voor dames was de uitschakeling van de wereldkampioene Lydia Domolki. Voor een plaats in de eindstryd moest zy barreren met de Engelse Gillian Sheen. Zij verloor deze partij met 2—4 in weerwil van de merkwaardige beslis singen, die door de Poolse hoofdsecun- dant Nawrocki tegen de Britse werden genomen. Overigens was het niet alleen Gillian Sheen, die protesteerde tegen de beslissingen van Nawrocki. Op grond van deze protesten heeft de technische commissie deze hoofdsecundant van zijn functie ontheven. HOCKEY Voor het hockeytoernooi werden de volgende wedstrijden gespeeld: Nieuw Zeeland—België 3—0: Singapore—Af ghanistan 50; PakistanDuitsland O-O. Sportsplintcrs De tweede wedstrijd voor de kwart finales van het toernooi om de Europese voetbalbeker, tussen Honved (Boedapest) en Atletico (Bilbao) zal op 20 december in Brussel worden gespeeld. De Hongaarse voetbalbond heeft de FIFA verzocht, alle Hongaarse spe lers te schorsen, die tijdens de opstand in Hongarije naar het buitenland ver trokken en die als speler hebben gesolli citeerd bij vreemde clubs. De bond heeft er verder bij de FIFA tegen geprotes teerd dat de Hongaarse kampioen Hon ved zijn wedstrijd voor de tweede ronde om de Europa-beker tegen Atletico de Bilbao in Spanje en niét in Hongarije heeft gespeeld. Opnieuw heeft YHC op de Hoky te Den Haag een overwinning behaald. Nu werd de Zweedse club „Alvesta" met 7-1 geklopt. Uitslagen wedstrijden om Europese voetbalbeker: FiorentinaNorrkoeping 10. Nice Glasgow Rangers 31. Fiorentina en Nice plaatsten zich voor de kwartfinales. Rake ivoorden van Nederlander „Wie buurman ivil vernietigenkan geen beroep meer doen op het Handvest De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft woensdag in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties te New York verklaard, dat hij had gestemd voor de oprichting van het internationale politieleger, omdat hij geloofde, dat de aanwe zigheid van zo'n leger ontspanning in de Arabisch-Israëlische verhou ding in de hand zou werken en bij zou dragen tot oplossing van het vraagstuk der Arabische vluchtelingen en van het probleem van het Suezkanaal. Minister Luns zei: „Het Handvest van de Verenigde Naties is een instrument van het internationale recht, maar tegelijkertijd ook de uit drukking van een geesteshouding. Zij die al deze jaren de essentucle waarde van het Handvest hebben ontkend, hebben het recht verspeeld er een beroep op te doen en het als een soort muziekautomaat te ge bruiken, die men kan laten spelen door er een muntje in te doen. Men kan geen beroep doen op het Handvest na vele jaren in het openbaar te hebben verkondigd een aangrenzende staat van de kaart te willen vegen. Men kan niet met het Handvest in de hand de Brits-Franse actie in het Midden-Oosten veroordelen terwijl men tezelfdertijd mee dogenloos de vrijheidsstrijd van een volk onderdrukt". „Hulp «aan onontwikkelde landen veronderstelt van hun kant plichten" Minister Luns getuigde, dat het Ne derlandse volk diep geschokt is door het feit, dat sommige afgevaardigden min der verlangend zijn in de Hongaarse tragedie op te treden dan aandacht te besteden aan de ontwikkelingen in het Midden-Oosten. ..Het Nederlandse volk heeft getwijfeld aan het morele peil van onze debatten, nadat het had vernomen, dat niet min der dan 15 afgevaardigden vonden, dat ze zich bij de eerste resolutie inzake Hongarije van stemming moesten ont houden". Minister Luns zei, dat hem de lucht hartigheid was opgevallen, waarmee Ne derland van zogenaamd „kolonialisme" was beschuldigd. Nederland, aldus spreker, is vastbeslo ten aan het Handvest vast te houden. „Wij weten dat we handelen in over eenstemming met letter en geest" van het Handvest ten aanzien van Neder lands Nieuw-Guinea en zijn bevolking. Nederland is van mening, dat hulp voor minderontwikkelde gebieden niet mag worden onderbroken door dergelijke ge beurtenissen als Egyptes naasting van het Suezkanaal of de ..schending van internationale verplichtingen" door In donesië Indonesië voldeed in geen opiicht aan voorwaarden De Nederlandse minister somde drie voorwaarden op voor een doelmatige werking van een hulpplan voor minder Khijnsnngcrs uit Oegstgeest werkten mee Woubrugge heeft van z'n zangcultuur een proeve afgelegd onder een nieuwe kapiteint op het schip. Hans Boelee had „De Lofstem" met de onderafdelingen van Dirk van Vliet overgenomen. Nu is wat Van Vliet nalaat nooit failliete boedel, maar overdracht meen staat van uiterste verzorging. En aan de oude distinctie, het sympathie wek kende schone aanzien van de zang, bleek door de wisseling niets te zyn weg- geknabbeld! Wat het twee-stemmige Dameskoordingen niet alleen correct maar ook betreft, bleef wel een oud gebrek onver- stabiel was. holpen. Het is te klein om aan een rijke sonoriteit te kunnen ontkomen. Alleen De „Rhynsanghers" van Oegstgeest hooggeschoolden zouden hier wel- deden mee. Ze hadden weer het mooie gemengde koorklank opbrengen. Bijv. in Kyrie van Müller, dat ze ook bijzonder een zo moeilijke zetting als Mendels- mooj voordroegen, een Oudnederlandse sohns „Kindren Israëls". Gelukkig staat zwanenzang in een treffende zetting van het met de techniek niet kwaad. VeelpeüX de Nobel en Zwarts Pinksterbede. elementen van koorcultuur komen tot i Alles bijeen aantrekkelijk, naar de hun recht. Intelligentie-factoren be- vorm gesïotener, naar de klank losser werken dat van het partituurbeeld een dan bij „De Lofstem". scherpe aftekening gegeven wordt. Maar in de Zwanenzang traden onvolko- de koristische eenzaamheid, die optreedt menheden op. en het was tot zelfcon- in een te kleine groep, beïnvloedt de trole goed. dat de Rhijnsanghers eens trefzekerheid. Slaagt Boelee er in de intonatie-zweving weg te nemen, dan zal hij een koortje van goede zang in de hand hebben, dat in de lage ligging overigens qua stemversmelting al geheel voldoet. Anders werd het, toen in Handels Ze gekoor de mannen werden ingevoegd in de laatste strofe Toen was duidelijk, dat ..De Lofstem" op het. plan van oratorium is gebracht. Ook dat het ge voel. gesteund te zijn. de stemmen ont spanning en vrijere loop waarborgt. Onder de vyf composities voor het Ge mengd Koor, van welke het Agnus Dei en de Hebreeuwse Melodie een mooie verklanking hadden, halen we César Francks Psalm 150 naar voren. Omdat de opgave een verantwoordelijke is en van iedere stemgroep zelfstandigheid geëist wordt. Hier vooral trad de aange name timbrering van de mannenstem men aan de dag. Het lag dan ook niet aan vocale te kortkoming dat de Psalm ons wat tegen viel. maar aan de opvatting. Geen mach tige impressie bleef na, er was geen werkelyke opstijging, geen typisch Franckiaanse kleurvlakkentegenstelling. ook geen overstraling van het orgel over het koor als climax, geen bewuste klank-opbouw. Overigens wist Wim Buis zijn weg op het orgel zeer goed te bewandelen en tot luisteren dwingen, terwijl de pianiste mevr. BaaimaZonne in haar begelei- in de hoge centraalbouw van deze Herv kerk zongen, die acoestisch alles gena deloos verraadt. Alle koren samen vertolkten aan het eind vier hymnen, die Boelee naar zijn gewoonte uit Engeland haalde, waar Purcell en Handel nog springlevend zijn en de kerkelijke hymnes met hen. waarna gemeenschappelijk het Bonds lied gezongen werd. Onder „alle koren samen" valt ook het kinderkoor „De kleine Lofstem" te rekenen, dat zich liet horen in Bort- nianski, Friedemann Baoh en een Tsjechische psalm. Allemaal vloeiend, goed op toon. beschaafd van kleur. Behalve de herderlijke omraming van de uitvoering vermelden we de collecte in de pauze. De opbrengst was bestemd voor Hongarije. V. Motie landarbeidersionen in Tweede Kamer aangenomen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag met algemene stemmen de motie aan genomen, waarin de mening wordt uitgesproken, dat de regering voor stellen van het Landbouwschap tot opheffing of vermindering van de achterstand van de lonen in de land bouw, in welwillende overweging be hoort t« nemen. Nationale zwemwedstrijden te Alkmaar Een vrywel uitverkocht zwembad in Alkmaar zag gisteravond acht van de elf dames van de Olympische zwemploeg aan de start by de nationale wedstrijden, welke door D.A.W. ten bate van de Hongaren waren georganiseerd. Cocky Gaste laars en Joke de Korte hadden niet ingeschreven, Mary Kok ontbrak wegens ziekte. Greetje Kraan van de Robben, specialiste in de binnenbaden, liet alle Olympische kandidaten op de honderd meter vrije slag ver achter zich. In 1 min. 5.7 sec. versloeg zy Loes Zandvliet, die een keurige tijd 1 min. 7.2 sec. maakte, en Geertje Wielema en Hetty Balkenende, die beiden de horloges op 1 min. 8 sec. lieten stilstaan. Corrie Schimmel nam op de 400 meter vrije slag revanche voor de zaterdag in het Kolpabad te Vlaardingen geleden nederlaag tegen Jans Koster. Haar tijd, 5 min. 5.7 sec. was overigens niet over weldigend. Jans bleef niet 5 min. 11.9 sec. ook boven haar kunnen. Aty Voor bij had weinig moeite op de honderd meter vlinderslag met Jopie Troost en Corrie Schimmel, welke laatste de vier honderd meter nog in de benen had. Ook Ada den Haan had het op de 200 meter meter schoolslag niet moeilijk tegen Rita Kroon en Nel Wiegers. In haar prachtige stijl zwom zij gemakke lijk naar 2 min. 52.3 sec. Bij de heren bleef Ad Boxem op de honderd meter vrije, slag, overigens vol komen ongetraind, ónder de minuut. In 59.6 sec. bleef hij zijn tegenstanders ruim voor. Een fraaie strijd leverden Charles Ritton en Gernt Korteweg op de honderd meter vlinderslag. Ritton. de Nederlandse recordhouder, won in 1 min. 7.9 sec. Voor Gerrit Korteweg werd 1 min. 8.2 sec. afgelezen. Zou geen vrijheid van handelen hebhen De Hongaarse socialiste Anna Kethly heeft van een vriendin de zij een bekende, militante communiste en een goede kennis van Imre Nagy noemt vernomen, dat de tegenwoordige eerste- minister van Hongarye, Janos Kadar, door de Russen is ontvoerd en geen vry- heid van handelen heeft. Zij vertelde dit in een gesprek met het Belgische so cialistische blad „Le Peuple". Mevrouw Kethly heeft de Ver. Naties hiervan op de hoogte gesteld. De vriendin had meegedeeld, dat zy en enkele anderen tegenwoordig waren bij een onderhoud op 2 november tussen Kadar en de Russische commis saris Antropof, in Boedapest. Kadar had bij die gelegenheid geweigerd met de Russen samen te werken. Hy zei dat hy zonodig met blote handen tegen de Rus sische tanks zou vechten omdat hy in geen geval een verrader wilde zijn. Die zelfde dag was Kadar ontvoerd. Joegoslaviërs in Port Said gearriveerd Drie schepen met 741 Joegoslavische militairen zyn vanochtend in de haven van Port Said aangekomen ter verster king van het VN-leger. Zij brengen 128 voertuigen, anti-tankwapens en zware machinegeweren mee, maar geen tanks. Een honderdtal Egyptische havenarbei ders is gemobiliseerd om bij het lossen van de schepen te helpen. De Joegosla viërs zjjn de eersten die per schip ko men. Daardoor konden zij ook meer zwaar materiaal meenemen. De Waarheid in financiële moeilijkheden „Nu de reactie de drukkery van „De Waarheid" niet heeft kunnen vernieien, poogt zij door druk op adverteerders en lezers onze krant het verschijnen onmo gelijk te maken", aldus klaagt het par tijbestuur van de CPN in het nummer van dinsdag. Het blad van de aanhan gers van Moskou verkeert blijkbaar in ernstige financiële moeilijkheden sinds de gebeurtenissen in Hongarije. Volgende maand zullen de abonnees tweemaal een nveloppe bij hun krant thuisgestuurd krijgen, waarin zij een bijdrage kunnen storten voor het behoud van het CPN- blad Waterpolo-nieuws Een beter spelend L.Z.C. heeft gister avond verloren van een zwak spelend Zian m. dat echter een zeer gevaar lijke midvoor had. Terwijl, speciaal in de 2de helft, L.Z.C. steeds in de aanval was, lag deze midvoor alleen voor het Leidse doel, kreeg dan de bal direct uit de achterhoede toegespeeld en wist op die manier zes keer te scoren. Het begin was voor L.Z.C. De eerste aanval van Zian werd door L. Zitman goed onderbroken, waarna hij zelf op zwom en met een mooi schot 10 maakte. Zo maakte hy even later ook het 2de doelpunt. Hierna zorgde de Haagse midvoor voor een gelijke stand 22. De ruststand werd nog 32 voor L.Z.C., toen L. Zitman een vrije worp zeer snel en handig van Gerrit Kramer kreeg gespeeld kreeg. Uit een schot in de hoek was het toen 32. Vlak na de rust wist Gerrit Kramer nog een keer de Haagse keeper te passeren. L.Z.C. bleef sterker en wrong Zian ge heel in de verdediging. Hierdoor liepen echter de aanvallen voor het doel vast en kon een Zian-speler steeds snel de bal te bemachtigen en naar zyn mid voor gooien. Deze wist dan. zowel links als rechts schietend, in de resterende tijd nog viermaal te scoren. L.Z.C. verloor dus tegen de verhouding in met 4—6. Mr. J .M. A. H. Luns ontwikkelde landen, zoals is ontworpen door de Franse minister van Buiten landse Zaken, Pineau. Deze voorwaar den zijn: aanvaarding van het beginsel van onderlinge afhankelijkheid van de landen, een nauwgezette eerbied voor aangegane verplichtingen en handhaving van de orde in de landen, die van het plan profiteren. Minister Luns noemde Indonesië als een land, dat herhaaldelyk de aandacht heeft gevestigd op zijn grote en drin gende behoeften en toch, in het bijzon der in zijn betrekkingen met Nederland, is opgetreden op een wijze, die in strijd is met de bovengenoemde voorwaarden. Indonesië heeft gewapenderhand de mogelijkheid onderdrukt of trachten te onderdrukken voor de bewoners van de Zuid-Molukken hun recht op zelfbe schikking uit te oefenen. Eerder dit jaar heeft het eenzijdig alle overeenkom sten met Nederland, getekend op de Ronde-Tafelconferentie in Den Haag in 1949, verbroken, aldus minister Luns. Verder heeft Indonesië verklaard de schulden aan Nederland, waarvan het bedrag was vastgesteld in overleg met de Verenigde Naties en die Indonesië vrijwillig op zich had genomen, niet langer te erkennen. Tenslotte heeft het een aantal Nederlanders onderworpen aan schijnprocessen en aan mishande ling door de politie. Minister Luns zei namens de Neder landers te willen getuigen van hun diep geworteld verlangen naar vrede. Dit houdt in, dat het Nederlandse volk r.og altijd zijn hoop vestigt op de Vere nigde Naties als het beste werktuig voor het uitwerken van rechtvaardige oplos singen en doelmatige waarborgen voor de vrede. Spaak twijfelt aan het nut der Ver. Naties Volgens het Belgische blad „Le Peuple" heeft de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, in een uit eenzetting voor een parlementscommis sie verklaard, dat de algemene verga dering van de V.N. niet langer een diplomatieke maar een zuiver politieke vergadering is geworden. „Wij zijn daar, met de andere blanken, in de minder heid", aldus Spaak. „Vooi de Europea nen en de blanken in net algemeen, is de sfeer uiterst moeilijk geworden". Spaak zou volgens „Le Peuple" zich afgevraagd hebben of België er nog belang by heeft in de V. N. te blyven. In elk geval is het stelsel geheel en al ondoeltreffend gebleken en Is de Vei ligheidsraad door de veto's geblokkeerd, zo zou Spaak gezegd hebben. Spaak zei verder niet aan een derde wereldoorlog te geloven, omdat iedereen de atoom oorlog vreest. Sprekend over Hongarije zei de mi nister de indruk te hebben, dat de Sov jet-Unie het gebeurde bitter betreurde, maar dat zij er tegen wil en dank by betrokken is. Spaak meende tenslotte, aldus „Le Peuple", dat de Engelsen en Fransen in het Midden-Oosten de toestand niet meer meester zijn. De Amerikanen zi.in verbitterd omdat zü door de Engelsen en Fransen niet in vertrouwen geno men werden. Normallsatiecommiisie te Arnhem bijeen (Speciale berichtgeving) Gisterochtend is in Musis Sacrum te Arnhem onder voorzitterschap van dr. L. Neher de algemene jaarvergadering van de hoofdcommissie voor de nor malisatie in Nederland (HCNN) be gonnen. De financiële raad en de raad van bestuur van de HCNN achten verdere doeltreffende verzorging van de nor malisatie alleen mogelijk indien de basis der bijdragen aanmerkelijk wordt verhoogd en deze hUdraren al gemeen door het bedrijfsleven worden gehonoreerd. Als eerste maatregel zijn per 1 sep tember 1956 de prijzen van de norm- publikaties verhoogd Voor de vrijwillige bijdragen zijn per bedrijfstak nieuwe richtlijnen aanbevolen. In de middagbijeenkomst werden inleidingen gehouden over het nut (an normalisatie door een drietal vooraan staande deskundigen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11