Jordanië keert zich nog scherper tegen de Britten dan voorheen Nieuwe Jiarde politiek van Kadar ontaardt in golf van arrestaties WEERBERICHT Militaire overeenkomst met Londen opgezegd en terugtrekking van alle troepen geëist Israël meldt incident met Sviië Het aantal vluchtelingen naar Oostenrijk nadert nu de 90.000 Conservatieven in Lagerhuis in opstand tegen de Ver. Staten 95ste jaargang WOENSDAG 28 NOVEMBER 1956 No. 28998 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per Kwartaal; f2.35 per maand: f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Jordanië heeft meegedeeld, dat het de militaire overeenkomst met Engeland opzegt, de terugtrek king van alle Britse strijdkrachten uit Jordanië eist en voornemens is diplomatieke betrekkingen aan te knopen met „de Sovjet-Unie en andere mogendheden". De minister-president van Jordanië, Soeleiman el-Naboelsi, deelde dit gisteren in de Kamer van Afgevaardigden mede. Jordanië, aldus de minister, is in beginsel be sloten hulp van Egypte, Syrië en Saoedi-Arabië te aanvaarden als compensatie voor het bedrag van 12.550 pond sterling, dat het land thans jaar lijks van Engeland krijgt. De minister deed in zijn rede een scherpe aan val op Engeland, dat de geest van de overeen komst met Jordanië door zijn aanval op Egypte heeft geschonden. De situatie in de wereld is, aldus El-Naboelsi, veranderd sinds het verdrag met Engeland werd gesloten. (Engeland heeft op het ogenblik bases van de R.A.F. in Mafrak en Amman en heeft een com pagnie infanterie en een bataljon tanktroepen ge stationeerd in Akaba). In een nieuwsuitzending van de Israëlische omroep werd gisteravond meege deeld, dat Turkije een legermacht van 35.000 man langs de Syrische grens heeft geconcentreerd. Volgens Syrische diplomatieke kringen, aldus de radio, hebben de Turken een infanteriebrigade en een bataljon tanks bij de plaats Killis op gesteld. (Deze Turkse voorzorgsmaatregelen zouden dan betrekking hebben op een mogelijke aanval van Syrië, dat thans volgestopt wordt met Sovjetrussische wapens.) Een Israëlische militaire woordvoerder deelde gisteravond in Tel Aviv mee, dat Syriërs dinsdagmiddag hebben geschoten op een Israëlische ambtenaar, die op een weg in Galilea nabij de Syrische grens reed. De Israëliër werd niet gewond. In politieke kringen te Tel Aviv wijst men er echter op. dat incidenten van deze aard zich sedert verscheidene dagen steeds veelvuldiger aan de Syrisch-Israëlische grens voordoen. Amerikaanse volk dezelfde grondslagen If-kL- rvniA rlrpidl hpf! willen als wij. Maar Amerika ond er - w f? schat onze ernst met betrekking tot de Suezkwestie. Door zich tegen ons te blijven keren kunnen de Amerikanen wellicht het vertrouwen van andere lan den winnen, maar het kan hun ons ver trouwen in hen kosten". Westelijk kamp te verlaten Nog een andere Arabische regering, namelijk die van Libië, is min of meer uit het kamp van het Westen getreden, nadat Jordanië zich al meer en meer van Engeland heeft afgekeerd. De pre mier van Libië, Moestafa ben Halim, heeft in het parlement de „aanval op Egypte" aan de kaak gesteld en ver klaard, dat hij zal aandringen op spoe dige onderhandelingen voor herziening van het Engels-Libische bondgenoot schap. Als gevolg van dat bondgenoot schap mag Engeland luchtmacht- en grond-eenheden op Libisch grondgebied gestationeerd houden. Ben Halim wil blijkbaar het verdrag zien opgezegd. De Libanon, een ander wankelend pro-Westers en tegelijkertijd Arabisch land probeert op koortsachtige wijze zijn binnenlandse veiligheid te handhaven te midden van allerlei komplotten, die het land volledig achter Egypte en Syrië zouden willen brengen. De regering van de Libanon heeft be kendgemaakt, dat er 25 personen zijn gearresteerd - onder wie slechts twee Libanezen - na het ontdekken van twee munitie-depots. Butler, de plaatsvervangende Britse premier, heeft tegen een journalist van het Amerikaanse blad „Newsweek" „ronduit" verklaard dat het verkeerd is te menen dat Groot-Brittannië zijn troepen „na vandaag" geheel uit Egyp te zal terugtrekken. Hij gaf dit ant woord op de vraag van de verslaggever of Groot-Brittannië, voor het weer in de gunst van Amerika kan komen, in het openbaar zal moeten erkennen dat zijn optreden tegen Egypte onjuist is geweest. V.S. kunnen ons niet koeler behandelen, Butler zegt Butler antwoordde voorts dat Groot- Brittannië met de Ver. Naties wil sa menwerken. maar dat ook die haar hou ding moeten wijzigen. Volgens Butler gaat het niet om de bataljons maar om de geest en moet Engeland er zeker van zijn dat de Ver. Naties van plan zijn de overeengekomen taken uit te voeren. De journalist had eerder gevraagd wat Groot-Brittannië doet om het ge schil tussen Engeland en Amerika bij te leggen. De Britse premier antwoordde: „Óp het ogenblik kunnen wij niet koe ler behandeld worden door de Ver. Sta ten. Ik ben er van overtuigd, dat de president van de Ver. Staten en het Buiig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met nu en dan regen-, hagel-, of natte sneeuwbuien Matige tot krachtige, maar langs de kust harde tot stormachtige noordweste lijke wind. Vrij koud met vannacht in het binnenland plaatselijk temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur). 29 NOVEMBER Zon op: 8.25 uur en onder: 16.36 uur. Maan op: 5.09 uur en onder: 14.53 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.35 en 13.02 uur. Laagwater te 8.42 en 21.00 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina's Wat moet Amerika doen? Een andere vraag luidde: „Wat moe ten de Ver. Staten volgens U in het Midden-Oosten doen?" Butler antwoordde: „Amerika zou zich in de eerste plaats eerder op de toe komst dan op het verleden moeten rich ten. Ten tweede moet het pogingen doen om de vrije vaart door het Suezkanaal te verzekeren. Ten derde moet het trachten het kanaal zo spoedig mogelijk vrij te krijgen en ten vierde zou het een grote stap moeten doen om het econo mische leven in het betrokken gebied te verbeteren, regelingen moeten treffen voor de toekomst van de olie-industrie en de buisleidingen". Butler zei verder dat de grootse moei lijkheid op het ogenblik het vrijmaken van het Suezkanaal is; wat dit betreft is Groot-Brittannië bereid zijn mate riaal over te dragen aan de Ver. Naties, aldus de Britse premier, die inzake de internationale deelneming aan de ex ploitatie van het kanaal opmerkte, dat de zes punten waarmee Groot-Brittan nië, Frankrijk en Egypte in oktober ak koord zijn gegaan, voor Engeland nog steeds volkomen aanvaardbaar zijn. Desgevraagd antwoordt Butler, dat het niet gemakkelijk is een regeling te tref fen om de Russen buiten het Midden- Oosten te houden. Wel geloofde hij, dat er vooruitzichten zijn voor een derge lijke regeling in het gebied van het Suezkanaal Tenslotte zei Butler, dat hij er volko men zeker van is. dat de Britse conser vatieve partij verenigd achter de hui dige regering blijft staan ..Ik weet. dat er veel gepraat wordt over mensen die zich wederrechtelijk bepaalde plaatsen toeeigenen, maar Sir Anthonv Eden is nog steeds premier", aldus Butler. Hongaarse regering ivil staking breken Er gaat een golf van arrestaties door Hongarije als gevolg van de mededeling van premier Janos Kadar inzake „misdadigers en contra revolutionairen", die de arbeiders zouden verhinderen weer aan het werk te gaan. Berichten, die Wenen bereiken, melden, dat de mario netten-regering van Hongarije geen tijd verliest met het toepassen van haar nieuwe „harde" politiek. In het gehele land hebben nieuwe arres taties van vrijheidsstrijders plaats. De marionetten-regering heeft zelf de eerste twee kandidaten genoemd, die voor een proces in aanmer king komen en wel de journalist Miklós Gimes en de schrijver Andras Szandor, beiden „Titoïsten". In de provincie hebben de Russen het hele garnizoen van 600 man van Hegyeshalom bij de Oostenrijkse grens gearresteerd onder de beschuldiging, dat dit de vrijheidsstrijders geholpen heeft door vluchtelingen over de grens te helpen. Ook merv. Puskas is gevlucht O De Centrale Arbeidersraad van Boeda-pest heeft een protest gepubli ceerd tegen de radiorede die Janos Kadar maandagavond gehouden heeft. Een afschrift van het protest is aan Kadar gezonden. De raad besloot gistermiddag, dat de radiorede ..niet in het belang van De leden van de V.N.-troepen macht in Egypte hebben het geluk kig nog bijzonder rustig. De boven ste foto toont Noorse soldaten, die na een verfrissend bad in de Middel landse Zee op het strand terugke ren. de onderste foto een internatio nale troep, die door generaal Burns wordt toegesproken. het Hongaarse.' volk is en een vreed zame oplossing in de iveg staat". Op een vraag, welk gedeelte van de rede speciaal bezwaren ontmoette, ant woordde een woordvoerder van de raad: „Wij hebben bezwaar tegen alles wat hij zeide en ook tegen de algemene toon van de rede. Kadar verwerpt nu consequent iedere eis der arbeiders, en de argumen ten die hij gebruikt ontleent hij aan de hulp van 5.000 Russische tanks". De enige eis der arbeiders van Boeda pest. die Kadar scheen in te willigen, was het verlangen, een eigen pers te hebben. Dat althans zou Kadar de mi nisterraad voorstellen - zeide hij De woordvoerder van de raad ver klaarde echter, dat de arbeiders niet zul len toegeven, ondanks de „hardere" po litiek die Kadar lijkt aan te kondigen. „De terugkeer van Imre Nagy is en blijft onze eerste eis en tenslotte zul len wij onze zin krijgen", aldus de woordvoerder. Vluchtelingen gedood Hongaarse vluchtelingen, die hier de vrijheid bereikten, hebben gisteren verteld, dat zij minstens 20 lijken van vluchtelingen hebben gezien, die door Russische of Hongaarse grenswachten waren doodgeschoten. Die lichamen zijn gezien in velden nabij Boecsoe. in Hongarije, dat gele gen is tegenover het Oostenrijkse grens dorp Rechnitz in de provincie van het Bur genland. Volgens de vluchtelingen, die veilig en wel over de grens kwamen, moeten die landgenoten van hen neergeschoten zijn op maar enkele tientallen meters binnen de Hongaarse grens. De vluchte lingen vertelden ook. dat de plaatselijke Hongaarse autoriteiten verboden de lij ken te begraven, omdat zij „als af schrikwekkend voorbeeld moesten die nen voor andere Hongaren", die uit het „Hongaarse Sovjet-paradijs" zouden wil len ontsnappen Mevr. Puskas, de echtgenote van de beroemde Hongaarse voetballer Ferenc Puskas, heeft gisteren echter nog naar Oostenrijk kunnen vluchten. Zij is van plan haar echtgenoot op te zoeken, die op toernee is met Honved. zijn voet balclub. door Europa. Het totaal aantal vluchtelingen naar Oostenrijk bedraagt nu bijna 90.000. Guerilla Ruim 1500 studenten van de univer siteit van Sarospatak zijn in de bossen in de omqeving ondergedoken ten einde de guerilla tegen het Russische leger voort te zetten. Volgens zegslieden, die met deze jongelui nauwe contacten on derhouden. hebben de studenten vol doende voedsel, wapenen en munitie, o.a. twee 85 mm kanonnen, die zij door een list op de Russen hebben buitge maakt. Men is er van overtuigd, dat deze jon gelui de strijd vrijwel onbeperkt kunnen volhouden. In het woeste en oneffen ter rein kunnen de Russische pantsers niets uitrichten. Een correspondent vernam over het bestaan van deze partisanengroep in het stadje Tukaj, dat dicht bij de universi teit ligt. Zijn pogingen, tot het door de studenten beheerste gebied door te drin gen. mislukten daar de wegen zyn afge zet door Russische tanks, pantserwagens, artillerie en mitrailleurs. Het was de grootste concentratie van Russische strijdkrachten sinds de slag om Boedapest ten einde is. De studenten hebben de kanonnen, die zij nu hebben, buitgemaakt door de Russische manschappen die erop moes ten passen dronken te maken. Ze heb ben wel niet veel munitie voor dit ge schut. maar het enkele feit. dat de Rus sen weten dat zij de kanonnen hebben, houdt ze van pogingen af, het rebellen- „fort" te bestormen. Koningin Juliana heeft gistermid dag voor het Paleis Soestdijk een deputatie Hongaarse vluchtelingen ontvangen van het laatste contin gent. dat in ons land aankwam. Met de deputatieleden van het Rode Kruisbestuur en Prinses Margriet sloeg zij het défilé van vele andere vluchtelingen gade. De 100.000 en de 50.000 er uit! In de Staatsloterij is vandaag de honderdduizend gevallen op lot num mer 2 6 54. Het lot is verkocht in Am sterdam en Harderwijk. De vijftigduizend is vandaag even eens uitgeloot en wel op lot nummer 8 550. Stand 999 eu 777 4% miljoen De stand van giro 999 van het Na tionaal Comité Hulpverlening Honga. rije te Amsterdam was gistermorgen f. 1.968.039,44. Op giro 777 van het Roode Kruis was tot gistermorgen f. 2.503.698,70 binnen gekomen. „Amerika's houding brengt het Atlantische bondgenootschap in ernstig gevaar (Van onze Londense correspondent) Londen is pijnlijk getroffen door het feit, dat men in Washington de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, die opheldering wilde vragen over de Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten, eenvoudig op de mat heeft laten staan. In het Lagerhuis hebben gisteravond 130 conservatieven, bijna een derde van de fractie, een motie ingediend, waarin zij de resolutie van de Ver. Naties, welke onmiddellijke terugtrekking van de geallieerde strijdkrachten eist, en de houding van de Ver. Staten betreuren. In de motie wordt gezegd, dat Ame rika het Atlantisch bondgenootschap ernstig in gevaar brengt. Verklaring van minister Selwyn Lloyd verwacht Het is veelbetekenend, dat in de motie hulde wordt gebracht aan mi nister Selwyn Lloyd voor zijn pogingen om internationale controle over het Suezkanaal te verzekeren, omdat de ernstigste kritiek op de Britse regering juist is geweest, dat zij voor dat doel een militaire actie heeft toegepast, daar- Pleidooi voor meer vluchtelingen (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft giste ren de heer van Lier PvdAer bij do regering op aangedrongen meer dan 2000 Hongaarse vluchtelingen op te nemen. Wij zijn zo goed be gonnen. zei hij. maar wij dreigen nu tekort te schieten. Ook de heer de Kort (KVP) vond 2000 niet de ui terste grens. Onze bereidwilligheid om te helpen moet meer worden ge ïnspireerd door de hulp. die nodig is en niet door hetgeen wij in ver band met onze overbevolking kun nen bieden Intussen zullen er nog 3000 Hon gaarse vluchtelingen in ons land worden toegelaten, wanneer vast staat, dat deze binnen korte tijd door andere landen zullen worden overgenomen. by echter steeds weer de nadruk op an dere motieven leggende. De kritiek op de Ver. Staten neemt onder de conserva tieven thans steeds scherpere vormen aan. Ook van liberale en Labour-zijde werden moties ingediend, waarin aan gedrongen wordt op verbetering van de Brits-Amerikaanse betrekkingen. Selwyn Lloyd wordt vandaag in Londen terug verwacht. Hij zal waarschijnlijk morgen in het Lagerhuis een volledige verklaring afleggen over zijn onderhandelingen met Hammarskjöld betreffende terug trekking van de Britse strijdkrachten uit Egypte. Deze verklaring zal van het grootste belang zijn. omdat de oplossing van de internationale crisis over het Midden-Oosten er rechtstreeks mee ge moeid is. De kwestie, waarover het ka binet vandaag zal moeten beslissen is: onmiddellijke terugtrekking als een ge baar van goede wil, of wachten totdat de V.N.-macht is opgebouwd en geble ken is. dat de Ver. Naties de Brits- Franse taken kunnen overnemen vol gens de richtlijnen van de resolutie van 2 november. 0 Slot op pag. 2 „Een klein aantal" Het Sovjetrussische persbureau Tass heeft dinsdag verklaard, dat slechts „een klein aantal" Hongaarse burgers naar Oostenrijk is gegaan na de „onder drukking van de contra-revolutionaire opstand". In een commentaar op de „drukte, die door de Westelijke pers en radio over het probleem der Hongaarse vluch telingen in Oostenrijk" is gemaakt, zegt het persbureau, dat de bedoeling hiervan is de mensen tegen de Sovjet-Unie en het „Volksdemncratische regime in Hongarije" in te nemen. Tass zegt, dat een steeds groter aan tal Hongaarse urgers in Oostenrijk de „valse westelijke propaganda" doorziet en de „enige juist weg k'°st de weg terug naar huis, naar vreedzaam schep pend werk".

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1