LONG RUN Cives Leidse Academie nader tot elkaar in herdenking 26ste november in Pieterskerk i i. Waarde van de Universitaire gemeenschap berust op beleving der grondslagen G. F. E. Kiers gaat heen als directeur V olkshuis vesting Nieuw filter geeft volle rookgenot! U próéft dat u rookt! Probeer vandaag nog deze King Size! 95ste jaargang Dinsdag 27 november 1956 Tweede blad no. 28997 Voor het eerst in groot verband Civitas een realiteit als erkenning van veelzijdige gezamenlijke taken Voor het eerst vond gistermiddag de herdenking van de 26ste november, de dag waarop in 1940 de beroemde rede van prof. Cleve- ringa naar aanleiding van de schorsing van de Joodse hoogleraren het openlijk vrzet van de Leidse Universiteit tegen de Duitse geestelijke terreur inleidde, in een bijeenkomst voor de gehele Leidse Universitaire gemeenschap in de Pieterskerk plaats. De rector magnificus prof. dr. P. A. H. de Boer, prof. dr. B. A. van Groningen en prof. dr. K. Wiersma, oud-secretaris van curatoren, be lichtten in deze bijeenkomst, die door zeer velen werd bijgewoond, ver schillende aspecten van de Universiteit als gemeenschap en de beteke nis van haar houding in vraagstukken over menselijke waardigheid en vrijheid. Des avonds werd in de Foyer van de Stadsgehoorzaal een forum gehouden waarin hoogleraren, leden van de wetenschappelijke staf en studenten discussieerden over enige in de Pieterskerk ter sprake ge brachte en aanverwante problemen. Stempel des tijds De plannen om voortaan in afwijking van de traditie, die de herdenking tot dusverre tot bijeenkomsten van de oud alumni beperkte, de gehele Universitaire gemeenschap hierbij te betrekken waren reeds gevormd voordat de jongste in ternationale verwikkelingen weer scherp de fundamentele menselijke en nationale rechten, plichten en vrijheden in het centrum van de belangstelling plaat sten. De bijeeenkomst in zo groot ver band in de Pieterskerk was dan ook niet een gevolg van die gebeurtenissen, doch deze drukten daarop ongetwijfeld een stempel, dat in vele opzichten deed denken aan de tijd, dat de 26-novem- berrede soortgelijke problemen openlijk als universitaire vraagstukken bestem pelde. Sterker dan geweld: de geest Prof. dr. P. A. H. de Poer, de rector magnificus, leidde de bijeenkomst in de Pieterskerk in met een belichting van de achtergronden der gebeurtenissen op 26 november 1940 en de daarop vol gende gang van zaken. In deze dagen, waarin wij allen weer beseffen wat machteloosheid is en voelen hoe uit een land alle vrijheid en menswaardigheid verdwijnt met vluchtelingen, die de terreur ontvlieden, en om een volk slechts muren zonder vensters of vrij heid of toekomst oprijzen, is het goed zich de gebeurtenissen van de bezet tingsjaren te herinneren en ons op hun betekenis te bezinnen. In die jaren vielen de vrijheden een voor een, in een geleidelijkheidstactiek, die het moeilijk maakte ergens een streep te trekken. De schorsing van de Joodse hoogleraren betekende echter heel duidelijk een grens van het aan vaardbare. Het protest en het verzet van dat ogenblik waren goed op zich zelf, al bestond er geen uitzicht op be vrijding of direct prakisch nut: het ging hier om iets onaantastbaars, iets absoluuts, onafhankelijk van omstan digheden. De gebeurtenissen in de jaren nadien hebben voorkomen, dat de Leidse Universiteit een werkplaats van onderdrukking en geestelijke terreur zou worden. In die jaren hebben we geleerd te beseffen, dat er iets sterkers is dan geweld: het besef van de menselijke waardigheid. Wjj leerden weer besef fen, dat wij tot een geestelijk rijk be horen, waarin de mensen het kwaad niet kunnen dulden. De rede van 26 november was een beroep op onze wil. Erfgenamen en erflaters van gewetens-waarden Prof. dr. B. A. van Groningen gaf in zijn rede een visie op de taak van de Leidse Universiteitt, waarin hij stelde, dat ware wetenschap steeds opbouwend is, ook in het afbreken van het on deugdelijke. Ware wetenschap is echter niet al leen het werk van het intellect, al is dit er steeds bij betrokken. Het intel lect alleen is geen garantie voor weten schap. Wie scherp snijdt, 6njjdt nog niet steeds recht. Ware wetenschap is ook, en in hoge mate, een kwestie van het geweten. De Universiteit heeft echter meer te doen dan wetenschap beoefenen uit intellect en naar geweten. De burgers van de academie zijn erfgenamen doch ook erflaters. Zij vormen met het ver leden de Leidse Universiteit, zij bouwen deze verder uit voor de toekomst. Het voorbeeld der ouderen is daarbij van eminent belang naast de wetenschappe lijke en persoonlijke vorming van de jongste generatie alumni. Voorts legt de Universiteit haar ge meenschap de taak op, vruchtbaar samen te werken en ieder individueel de taak, anderen vruchtbaar werken mogelijk te maken. Dit geldt zowel zowel materieel als geestelijk. Een vierde taak zag prof. Van Gro ningen in het dienen van idealen en het pal staan waar idealen aangetast worden. Dit heeft, door de gewetens basis van de wetenschap, alles met de Universiteit te maken. Daarom moeten wij ook in deze dagen nu verbittering over terreur en bewon dering voor de moed van velen om de vrijheid te bevechten, moreel en mate rieel achter hen staan, die blijk geven deze geestdrift voor gewetensvrijheid met ons te delen. Het Libertatis Praesidium is een kost bare erfenis, die ons tot schande wordt wanneer wij ook nu niet tonen, haar te verdienen. De toepassing der normen Prof. dr. K. Wiersma, sprekende over de toepassing der normen, trok de con sequenties uit het gesprokene voor wat betreft de studie zelve. Hij wees op de Leidenaar gaat met pensioen In 10 jaar kwamen onder zijn directoraat in Zuid-Holland 60.000 woningen tot stand Vrijdag zal onze stadgenoot, de heer G. F. E. Kiers, hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in de provincie Zuid-Holland, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op verzoek uit zijn ambt worden ontheven. De heer Kiers, die voordien van februari 1925 tot 1 oktober 1935 direc teur van de Leidse dienst van Bouw en Woningtoezicht was, heeft in Zuid- Holland, waar hij het grootste deel van zijn leven heeft gearbeid, op velerlei ge bied belangrijk werk verricht. Vele fa cetten op het gebied van de woning bouw en de stedebouwkundige planning hadden zijn belangstelling. Deze ging ook uit naar de plaatsing van volledige en bevoegde krachten bij de technische diensten van de kleinere gemeenten. Onder het directoraat van de heer Kiers, die vrijwel uitsluitend „in wo- G. F. E. Kiers.. woningen.K denkt in (Foto L.D./van Vliet) ningen denkt", kwamen in de laatste tien jaren in de provinci eZuid-Holland circa 60.000 woningen tot stand. In feite is dit aantal hoger, doch hier over strekte zjjn directe bemoeienis zich niet uit. De heer Kiers is op 3 november 1891 te Kampen geboren. Na het verlaten van de HBS studeerde hij aan de KMA te Breda. In 1913 werd hij tweede luite- Leidse Academiebegrip en reali teitrustend op geweten en mense lijke waardigheid. (Foto L.D./van Vliet) nant der genie. Twee jaar daarna eerste luitenant en in 1922 kapitein. Hij had de leiding bij de bouw van vele kazer- nementen en wijdde in de eerste wereld oorlog zijn zorgen aan de stichting van het vluchtelingenkamp te Ede. Van 1923 tot 1925 was hij, als kapitein van spe ciale diensten, directeur van de scholen van het regiment genietroepen. In 1925 vroeg en verkreeg de heer Kiers eervol ontslag als beroepsofficier, maar bleef tot 1948 voor de genie beschik baar. Op 19 juli 1948 werd hem de titu laire rang van reserve luitenant-kolonel der genie verleend. De heer Kiers aanvaardde in 1925 een benoeming als directeur van Bouw- en Woningtoezicht te Leiden. Gedurende zijn tienjarig directeurschap werden in Leiden duizenden woningwetwoningen gestioht, waardoor mede een sanering in de binnenstad mogelijk werd. In 1935 werd de heer Kiers benoemd tot inspecteur van de Volksgezondheid voor de Volkshuisvesting, met als ambts gebied de provincie Zuid-Holland. Van 1 augustus 1946 af is hij in zijn huidige functie werkzaam geweest. Van de hand van de heer Kiers zijn in vele tijdschriften artikelen versohe nen. In de periode van 1930 tot 1940 verzorgde hij de Kroniek Volkshuisves ting in „Gemeentebestuur". In 1924 verscheen zijn „Recht en wet voor de technicus". VELE NEVENFUNCTIES De heer Kiers. die in Leidse Her vormde kringen een bekende figuur is, bekleedt tal van nevenfuncties. Reeds dertig jaar maakt hij deel uit van de Diaconie der Hervormde Gemeente. Voorts heeft hij zitting in de Hervorm de Commissie Vreewijk en het kinder huis Voordorp, in het bestuur van 'het Diaconessenhuis en de Ver. voor Chr. (Herv.) Onderwijs, is hij voorzitter van de Federatie van Herv. Diaconieën in de classis Leiden en maakt hij deel uit van de Gemeentelijke Commissie voor Bejaardenzorg en Hofjes. Ook in tal van landelijke organisaties heeft de heer Kiers zitting. Hiervan noemen wij het sanatorium „Zonnegloren", de Hervormde Diaconale Raad, sectie Bejaardenzorg, de Her vormde Bouwstichting en de Bouw- en Restauratiecommissie der Ned. Herv. Kerk. AFSCHEID Vrijdagochtend zal de heer Kiers, wiens verdiensten op zo verschillend terrein indertijd werden gehonoreerd met zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau, in het ge bouw Mauritskade 29 te Den Haag af scheid nemen van de dienst, waarna in de middaguren (van 25 uur) voor ver- tegenwoodigers van overheidsinstanties gelegenheid bestaat om van hem af scheid te nemen. Ir. J. Mackenzie, thans in gelijke functie werkzaam in de provincie Qrente, aal de heer Kiers opvolgen. vele aspecten van de tegenwoordige Universitaire gemeenschap die de een heid dreigen aan te tasten. Ondanks die verbrokkelende invloeden is de Civitas een reëel bestaand goed. Allereerst is dit duidelijk wanneer de hoogste waar den op het spel staan, doch ook buiten dien is het een realiteit in de harten en hoofden van hen die bewust korter of langer tijd deel willen uitmaken van de Universitaire gemeenschap. Deze Civitas is geen doel op zichzelf, doch een realisatie van het besef dat alle cives verbonden zijn door bepaalde reële taken, zoals prof. Van Groningen die had omschreven. Veel is er in Civitasverband reeds ge daan op materieel en ideëel gebied, nog veel blijft er echter over om gedaan te worden, waarvoor de medewerking van grote groepen cives nodig zal zijn. Zo noemde prof. Wiersma op het ge bied van de vorming de wenselijkheid van een nauwer contact tussen hoog leraren en studenten op wetenschap pelijk terrein. Spreker zag een moge lijkheid daartoe in het officieel bewuster inschakelen van de disputen in de wetenschappelijke vorming. Voorts wees prof. Wiersma op de noodzakelijke vergroting van de zorg voor de persoonlijkheidsvorming. Maatschappelijke verschijnselen als woningnood en spoorstudentschap ver- CHR. HANDELSREIZIGERS Hielden feestelijke contact-avond. Teneinde het onderlinge contact te bevorderen en daarin de dames ook te doen delen, hield de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Handelsreizigersver eniging in „De Harmonie" een feestelijke bijeenkomst. In zijn inleidend woord sprak de voor zitter, de heer Trijselaar, zijn vreugde uit over de goede opkomst, waarin hij een aanwijzing zag om op de ingeslagen weg voort te gaan. Spreker deed een be roep op de dames haar mannen steeds op te wekken de maandelijkse vergade ringen te bezoeken. Tijdens deze vergadering wees het hoofdbestuurslid, de heer Van Kamp uit Den Haag, op de betekenis van de christelijke vakbeweging en wekte hij op tot het voeren van een krachtige leden werfactie. Als voorbeeld stelde spreker het verzet der Hongaarse vakorganisa ties tegen de onderdrukking. De avond werd verder gevuld door muziek, zang en beschaafde humor, waarvoor het be stuur zich de medewerking had verze kerd van een conferencier en een pia nist-accordeonist. Tot slot was er een gratis verloting, met voor ieder een prijsje. Koningin bezoekt Hilversum Koningin Juliana is voornemens vrij dag a.s. een informeel bezoek te bren gen aan de gemeente Hilversum, ten einde verscheidene instellingen door eigen aanschouwing nader te leren ken nen. Na een korte ontvangst ten stad- huize, waar de heer W. M. Dudok een voordracht zal houden over de stede- bouwkundige problemen van deze tijd, zal de Koningin het flatgebouw voor werkende vrouwen „Corversbos" bezich tigen. De lunch zal worden gebruikt ten huize van de burgemeester, waarna de Koningin 's middags het bejaardencen trum „St. Joseph" alsmede het sanato rium „Zonnestraal" zal bezoeken. oorzaken, dat slechts een deel der alumni deze vruchten van de Leidse studie oogst waardoor een kloof tussen hen en de minder bevoordeelden ont staat. Deze veelal vooralsnog niet te vermijden verschijnselen moeten binnen de perken worden gehouden op straffe van een in de Universitaire gemeen schap binnentredende onduldbare dis criminatie. Deze gemeenschap moet in dit opzicht de norm hoger stellen dan zich louter te conformeren aan de maatschappelijke situatie op dit gebied. Deze twee problemen zullen naar sprekers inzicht het toekomstig beeld van de Universiteit en haar gemeen schap in hoge mate bepalen. Aller aandacht voor die problemen is nodig, om tot een aanvaardbare oplossing te komen. Strijdlied der oorlogsjaren De plechtigheid werd opgeluisterd door muzikale medewerking van de heer Adr. Blankenstein, orgel, en de heer D. T. Meursing, fluit. Tot slot werd het laatste couplet van het Wilhelmus gezongen, dat prof. De Boer in zijn sluitingswoord bestempelde tot het „strijdlied" van de hoogleraren, die in de oorlogsjaren in hun verzet tegen de onderdrukking de hoogste idealen en waarden van de Universitaire gemeenschap verdedigen. Des avonds was er grote belangstel ling voor het forum in de foyer van de Stadsgehoorzaal, waar de aangesneden en aanverwante problemen besproken wer den. De gebruikelijke oud-alumni-bijeen komsten werden in het gehele land ge houden. In Leiden vond deze na de bijeenkomst in de Pieterskerk plaats in het Prytaneum. Koningin bij samenkomst' in Hilversum De bijeenkomst In het Palace Hotel te Hilversum werd evenals in vorige jaren bijgewoond door Koningin Juliana als oud-alumna van Leiden. Gouden ambtsjubileum H. van Woudenberg Gisteren herdacht de heer H. van Woudenberg, chef van de Interne con trole aan de Sted. Lichtfabrieken, zijn 50-jarig jubileum in overheidsdienst. In de directiekamer, waar hij werd gehuldigd, waren o.m. aanwezig de bur gemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de wethouder van de bedrijven, de heer D. v. d. Kwaak, de directeur der Licht fabrieken, ir. Y. Ykema en vertegen woordigers van de Personeelsvereniging. De burgemeester, die de jubilaris dank bracht voor al zijn activiteiten, zowel in als buiten zijn eigenlijke werkkring (de jubilaris is o.a. ook lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland) en diens ac curatesse en zijn belangstelling voor de menselijke verhoudingen roemde, deelde hem, zoals wij gisteren reeds hebben gemeld, mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd hem te benoemen tot Rid der in de Orde van Oranje-Nassau. Wethouder Van der Kwaak sprak eveneens in waarderende trant en prees het aangenaam contact, dat menigmaal tussen hem en de jubilaris bestaat. De directeur wees op het werk, dat de jubilaris in zyn functie aan de fabrie ken presteert en prees de prettige ver standhouding met hem als voorzitter der Personeelsvereniging en als lid van de Medezeggenschapscommissie. Verder voerden net woord de heer Boersma als afdelingschef en de heer A. van Slooten namens de groep Licht fabrieken van de „ABVA". Namens de Personeelsvereniging sprak de heer J. J. C. Snel. Hy maakte zich tot tolk van het voltallige bestuur dooi de voorzitter met zijn jubileum en hoge onderscheiding van harte geluk te wen sen. Hij stelde de bijzonder aangename wijze van optreden van de jubilaris als voorzitter in het licht en prees zijn prettige opvatting van zyn overkoepe lende functie, waardoor de Personeels vereniging praktisch alle werknemers der Lichtfabrieken telt. Als blijk van sym pathie werd hem een schilderstuk en mevr. Woudenberg een boeket bloemen aangeboden. Ook de vice-voorzitter, de heer Wittenaar, sloot zich bij de vorige spreker aan. In de kantine werd daarna de gele genheid tot felicitatie gegeven voor het personeel en andere belangstellenden, waarbij de heer J. C. Schüller, voorzit ter van de afd. Leiden van de Algem. Bond van Ambtenaren, van welke afde ling de heer Woudenberg bestuurslid is, hem op hartelijke wijze toesprak en daarbij een passend geschenk namens deze Bond overhandigde. De burgemeesterjhr. mr. F. H. van Kinschot (rechts) wenst de heer H. van Woudenberg, chef van de interne controle bij de Sted< Lichtfabrieken, geluk met zijn be- noeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Links mevr. van Woudenberg. I Nu kunt u een filter-sigaret roken en toch genieten, echt genieten als van een gewone sigaret. Steek op zo'n nieuwe Long Run met het acetaat filter. Dank zij dit filter proeft u de rijpe geurige tabakken, volledigWat een intens genoegen deze filter-sigaret King Size Filter 85 ct (Ingez. Med.-Adv.)

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3