Spanning in Midden-Oosten schijnt zich naar Syrië te verplaatsen Zeer veel Hongaarse vluchtelingen willen nog dicht bij huis blijven WEERBERICHT Ongerustheid in de hoofdsteden van het Westen en in die van de leden van Verdrag van Bagdad Irak vraagt Amerikaanse wapens Kadar slaat een harde, cynische en onverzoenlijke toon aan Regering onwrikbaar inzake soevereiniteit Nieuw-Guinea 95ste jaargang DINSDAG 27 NOVEMBER 1956 No. 28997 Zowel in Londen, Parijs en Washington als in de hoofdsteden van de landen van het Verdrag van Bagdad (waarvan, behalve Engeland, ook Pakistan, Irak, Perzië en Turkije deel uitmaken) begint men zich meer en meer ongerust te maken, dat de spanning in het Midden-Oosten verplaatst is van het Suezkanaal naar Syrië. De Sovjet-Unie levert namelijk op grote schaal tanks, straaljagers en bommenwerpers aan dit land, dat in feite niet langer geregeerd zou worden door president Sjoekri el Koeatly, maar door een driemanschap, van wie de ouder-stafchef van het leger, de mi nister van Buitenlandse Zaken en de secretaris generaal van de communistische partij deel uit maken. In genoemde landen vreest men, dat Syrië geheel in handen van Moskou zal geraken. De Mohammedaanse landen van het Verdrag van Bagdad zijn er in geslaagd de ogen te openen van Saoedi-Arabië en de Libanon. Vooral Groot-Brit- tannië legt grote belangstelling voor deze nieuwe ontwikkeling aan de dag. Vandaar dat Londen sterk geneigd is de militaire activiteit in de kanaal zone, waar nog juist een Russische coupe kon worden voorkomen, te liquideren. De wapenleve ranties op grond van een overeenkomst met de Iraakse regering worden versneld. In Londen ver moedt men, dat Syrië zal pogen een Israëlisch- Brits-Frans complot te „ontdekken" als excuus voor een aanval op Israël. Zogenaamde troepen concentraties van deze landen aan de Syrische grenzen zijn door waarnemers van de V.N. on waar bevonden. Syrië volgt thans een politiek die nog aanmerkelijk meer in de Russische lijn is dan de houding van Egypte voor de actie in de kanaalzone, zegt men in Was hington. Weliswaar gelooft men daar niet, dat Syrië alleen in staat zou zijn met enig succes een actie op grote schaal te beginnen, doch men acht het allerminst uitgesloten, dat de Sovjet-Unie Syrië tot een actie zal aanzetten, die Moskou dan het voorwendsel geeft voor interventie. Met stijgend wantrouwen beziet men de houding van Syrië tegenover de buren, met name jegens Irak, o.a. de beschuldi ging, dat Irak wapens voor illegale doeleinden naar Syrië zou hebben gezonden. Reeds heeft de Iraakse ambassadeur in Washington de Amerikaanse onderminis ter voor Buitenlandse Zaken Rountree gisteren om meer Amerikaanse wapens voor Irak gevraagd, vooral luchtdoelgeschut en vliegtuigen. Er bestaat namelijk een akkoord voor wederzijdse beveiliging tussen de V.S. en Irak. Volgens welin gelichte zegslieden zijn Russische technici bezig met het uitbreiden van de haven van Latakia en de Syrische vliegvelden, dit laatste om zware straalbommenwer- pers gelegenheid te geven tot landing. Dit werk zou nog een tweetal maanden in beslag nemen. Pakistaanse premier geeft uiting aan ongerustheid Premier Soehrawardy van Pakistan heeft na een bezoek aan het Midden- Oosten gewaarschuwd tegen het optre den van „zekere belanghebbende mo gendheden", die trachten „wanorde en verwarring te stichten in het Midden- Oosten en de veiligheid en stabiliteit in dat gebied in ernstige mate bedrei gen". „Ik heb lange tijd gepoogd, dit on plezierige onderwerp te vermijden, maar het gevaar neemt toe. Het komt steeds dichter bjj en het is te wezenlijk, dat wij er onze ogen voor kunnen sluiten. Op overvloedige wijze wordt er geld verstrekt aan ondermijnende krachten. In grote hoeveelheden worden aanvals wapens verstrekt aan landen, die hier niet mee kunnen omgaan. Behalve sub versieve acties door betaalde agenten, die gebruik maken van de gevoelens van onschuldige jongeren, is er het optre den van personen, die onder bescher ming van hun diplomatieke onschend- Scherpe Iraakse nota aan Syrië De Iraakse regering heeft gisteren, na een kabinetsbijeenkomst ter bespreking van de toestand in het Midden-Oosten en de „jongste, voortdurende beschuldi gingen" van Syrische zijde, de Syrische regering een nota doen toekomen, waar in wordt gezegd, dat Syrië zijn anti- Iraakse campagne moet beëindigen. „Wij zullen deze waardigheid en aan zien blijven verdedigen en alle moge lijke middelen gebruiken om dit doel te bereiken", aldus de nota. Eerder op de dag was in officiële Iraakse kringen gezegd, dat Irak nooit wapens naar Syrië had gezonden om moeilijkheden te veroorzaken Men zei dit naar aanleiding van verklaringen van Syrische autoriteiten en de staats radio. In de Iraakse nota wordt gewezen op Iraks voortdurende steun aan Syrië en de rest van de Arabische wereld en, daartegenover „Syrië's onvriendschap pelijke houding jegens Irak" sedert het Syrische leger de macht in handen heeft. Irak vraagt Syrië zijn houding te wijzigen en de samenwerking tussen beide landen in het belang van de Ara bische staten voort te zetten. Koningin naar Sankt Anton (Van onze Weense correspondent) Het Oostenrijkse volk heeft tot zijn grote voldoening kennis genomen van een besluit van Koningin Juliana om met haar drie oudste dochters zoals gewoonlijk de Kerstdagen en de win- tervakantie in het Oostenrijkse plaats je Sankt Anton door te brengen. Prins Bernhard zal tegen h^t oude jaar volgen. Niet meer dan 2000 Hongaren (Van onze Haagse redactie In de Ministerraad is gisteren be slaten het aantal in ons tand op te nemen Hongaarse vluchtelingen niet te verhogen. De opvangcapaciteit van ons land is met het aantal van 2000 maximaal belast. Wet wordt overwogen op welke andere wijze hulp kan worden verleend, doch de plannen hiervoor moeten nog wor den gemaakt. Koudere nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt en plaatselijk en kele buien. Overwegend krachtige maar langs de waddenkust aanvankelijk nog stormachtige wind tussen west en noord west. Vooral in de nacht lagere tempe raturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 28 november Zon op: 8.23 uur; onder: 16.37 uur. Maan op: 3.55 uur onder: 14.26 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.04 uur. Laagwater te 7.40 en 20.00 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Onze St. Nicolaas- prijs vraag Morgenmiddag om 2 uur is het uiterste tijdstip waarop de inzen dingen voor onze Sint-Nicolaas- knipselprijsvraag in ons bezit moe ten ziin. De deelneming blijkt ook ditmaal weer groot te zijn, zodat ons reeds verscheidene honderden oplossingen bereikten. Wanneer U ze eveneens heeft opgelost, verzuimt dan niet ons uw inzending toe te sturen. Het zou jammer zijn van de moei te, die U zich voor die oplossing getroost heeft en bovendien van de gemiste kans op een welkome aan vulling van uw Sinterklaas-budget! baarheid bommen, ontplofbare stoffen en wapens verstrekken aan saboteurs en er worden mensen gehuurd om te ver nielen, te doden en te moorden. Er worden demonstraties met gewelddaden en wanorde op touw gezet en onschul dige levens worden opgeofferd. Buiten landse mogendheden ontwikkelen een nieuwe teohniek om vrees en chaos te zaaien en bestaande regeringen omver te werpen en deze te vervangen door marionetten", aldus Soehrawardy. Trein naar West-Duitsland bleef half leeg! (Van onze Weense correspondent) Zeer veel Hongaarse vluchtelingen, die in de Oostenrijkse provincie Burgenland onderdak hebben gevonden, geven de voorkeur aan het leven in kampen en ba rakken aldaar, omdat zij dicht bij huis willen blijven en spoedig hopen terug te keren. Daarom bleef gisteren een vluchtelingentrein half leeg, toen hij naar West Duitsland vertrok. Intussen zijn er 15.000 vluchtelingen van Oostenrijk naar het buitenland doorgereisd. Minder prettige ervaringen doet Oostenrijk op in de vroegere Amerikaanse kazernes van Siezenheim bij Salzburg, waar 928 Hongaarse officieren, onder-offi cieren, soldaten, een aantal burgers en 178 studenten zijn geinterneerd. Nadat de studenten reeds vroeger pogingen hadden gedaan om te ontvluchten, is het on rustig geworden in het kamp en hebben zich 28 geinterneerden uit de voeten gemaakt, waarvan er twee weer vrijwillig zijn teruggekeerd. De Oostenrijkse kampleiding klaagt over deze geinterneerden, ofschoon zij zelfs nog beter worden behandeld en verzorgd dan de Oostenrijkse soldaten. Veertig voormalige Hon gaarse soldaten willen naar hun land terugkeren. 1 1 wil doen en dan opnieuw met Kadar wil (reen eenstemmi OiXeUa onderhandelen over de terugkeer van Imre Nagy en het terugtrekken van de ,1,. l Russische troepen. Bovendien stellen de 114. DC dl 1JC1UCA 3A aau arbeiders de volgende eisen: een gesprek I met Nagy, oprichting van een arbeiders- De stroom van vluchtelingen is politie, verdeling van de Rode Kruis- iets zwakker gewordenwant giste- goederen ook onder de arbeiders en een ren registreerde men hier „slechts" eigen arbeiderskrant. 1028. Het is nog niet hekend, of dit in verhand staat met de verscherpte controle van de Russen of met de hoop op het herstel van meer nor male toestanden. Over het algemeen kan men zeggen, dat er onder de arbeiders het streven bestaat om het werk te hervatten, daar elke dag staking 300 miljoen forint kost en grotere ontberingen voor het volk betekent. Er is echter geen eenstem migheid in de Centrale Arbeidersraad. De ene groep schijnt voor onbepaalde tijd aan het werk te willen gaan, ter wijl de andere dit slechts 24 uur lang Voorkomen Kadar blijft echter hard en verklaart cynisch, dat hij door hulp van de Rus sische troepen een derde wereldoorlog heeft weten te voorkomen. Zijn gezag steunt alleen op de Russische soldaten en op de Hongaarse veiligheidspolitie in Russische uniformen. In een radiotoe spraak van gisteren heeft Kadèr nog maals toegegeven dat hij met zijn ka binet verantwoordelijk is voor het ver dwijnen van Nagy, omdat hij voor diens leven vreesde. Volgens mededelingen van vluchtelingen bevindt Nagy zich in het Russische kamp Focsani, maar vol gens Kadar bevindt hij zich in Roeme nië. waar hij echter niet gevangen zou zijn. Hij had zich door zijn passiviteit schuldig gemaakt aan de tegen-revolu tie. Volgens Kadar is een regering op brede basis mogelijk, maar de niet- communistische ministers moeten dan vasthouden aan de volksdemocratie. Al len, die aan de tegen-revolutie hebben deel genomen, zullen voor de rechtbank worden gedaagd. In dit verband noemde hij ook uitdrukkelijk twee Hongaarse journalisten. Daar de arbeiders vrezen, dat Kadar elk klein succes als bewijs voor zijn wettigheid zal uitspelen, behouden zij zich het recht voor om ieder ogenblik weer in staking te gaan. Alle professoren van de universiteit Debrecen zijn door de Russen gevan gen genomen, waaronder ook de wereld beroemde oogspecialist professor Kettesi. Slot op pag. 2 Schijnprocessen vergi ftigden verhouding In een uitvoerig overzicht, verduidelijkt met talrijke voorbeelden, beschrijft minister Luns in zijn Memorie van Antwoord de moeilijkheden, waarmee het ministerie van Buitenlandse Zaken te kampen heeft in haar betrekkingen met Indonesië. Het standpunt der regering is onveranderd, dat zij het unilaterale optreden van de Indonesische regering afkeurt en dat zij de eenzijdige vervallen-ver- klaring van alle R.T.C..-overeenkomsten niet kan aanvaarden. Britse kikvorsmannen in actie in een havenbassin in Port Said, waar op de bodem grote hoeveelheden, door Egyptenaren bij de inval weg geworpen wapens van Russische makelij werden gevonden. (Ingez. (Vied.-Adv.) Fl. 28.15 Nederland heeft er weer een enorme zeesleper bij, die de natio nale roem van ons land op dit ge bied verhoogt. In Ijmuiden arriveer de gisteren de zeesleper „Zeeland" van hel bureau Wijsmuller. Van Indonesische zijde is voortge gaan met het verbreken van bestaande rechtsverhoudingen. Begin augustus jl. werden de bestaande schulden geannu leerd. In politieke kringen in Indonesië wordt voortdurend aangedrongen op ver dere maatregelen om „inhoud te geven" aan de opzegging der RT.C.-overeen komst en. Daarbij doen Indonesische autoritei ten het voorkomen ook ten aanhore van derde landen dat zij goede be trekkingen met Nederland wensen, en stellen, dat het initiatief daartoe van Nederland moet uitgaan. Echter laat de Indonesische regering er geen twijfel aan bestaan, dat het vestigen van gcede betrekkingen met Ne derland alleen mogelijk zou zijn, indien Nederland bereid zou zijn de gepreten- teerde Indonesië soevereiniteit over Ne derlands Nieuw-Guinea t.e erkennen en overigens alle daden, welke de Indone sische overheid ten detrimente van Ne derlanders en Nederlandse belangen neemt, kritiekloos te aanvaarden. De regering blijft tl aartegenover van oordeel, dat indien de Indonesische politiek niet lange- uitgesproken zou worden behee v revolutio naire inzichten het oude;' -uden van goede betrekkingen tussen Nederland en Indonesië mogelijk zou zijn. De minister wil hier echter duidelijk verklaren dat de betrekkingen tussen beide landen in sterke mate zjjn ver giftigd door de schijnprocessen, waar van Nederlanders het slachtoffer zijn. Nederland kan zich hierbij onder geen voorwaarde neerleggen en zal hiervoor langs geëigende kanalen en door de publiciteitsorganen zo veel mogelijk de aandaeht van de wereld j blijven vragen. Sedert de in Indonesië gehouden al gemene verkiezingen acht de minister het onjuist er op te speculeren, dat de voortzetting van de Indonesische on buigzame politiek ten opzichte van Ne derland nog principiële tegenstand van enige betekenis zou ontmoeten van de zijde van bepaalde invloedrijke politieke groeperingen in Indonesië. In het kader van deze constellate ziet de regering voor het ogenblik geen plaats voor een initiatief van Neder landse kant, dat tot een algemene ver betering der betrekkingen zou kunnen leiden. Voor de regering ligt het zwaar- tepunt van haar beleid ten opziohte van Indonesië thans bij de uitvoering van haar taak om binnen het kader der ge geven mogelijkheden voor de belangen van ons land op te komen en een zo groot mogelijke mate van bescherming te verlenen aan de persoonlijke en za- Oud-minister Götzen voorzitter AJg. Rekenkamer Bij K. B. is de heer L. Götzen be noemd tot lid van de Algemene Reken kamer, met ingang; van de dag van zijn beëdiging. Voorts is de heer Götzen bij K.B. benoemd tot voorzitter van de Al gemene Rekenkamer, eveneens met in gang van de dag van zijn beëdiging. Oud-minister L. Götzen is op 10 okto ber 1894 te Amsterdam geboren. In 1935 werd hij benoemd tot Thesaurier-Gene raal van het Departement van Finan ciën te Batavia, in 1938 tot directeur van dit departement. Bij de Japanse inval in 1942 werd hij tezamen met de latere minister van Overzeese Gebiedsdelen, de huidige president van de Eerste Ka mer. mr. J. A. Jonkman, in een Japans kamp geïnterneerd. Na de capitulatie van Japan hervatte de heer Götzen zijn werk aan het departement In oktober 1946 keerde hij naar Nederland terug en werd toen hoofd van de financiële af deling van het toenmalige Departe ment van Overzeese Gebiedsdelen. Op 10 november 1947 kreeg hij als minister zonder portefeuille zitting in het kabi- net-Beel: op 7 augustus 1948 ging hij als zodanig over naar het kabinet- Drees-Van Schaik. In het bijzonder was hem toevertrouwd de behartiging van de financiën en economische vraag stukken van dit ministerie. Hij heeft deelgenomen aan de RTC in 1949 ter regeling van de verhouding tussen Ne derland en Indonesië. Toen op 15 maart 1951 het ministerie-Drees-Van Schaik was afgetreden werd dit opgevolgd door het kabinet-Drees. De heer Götzen werd toen Staatssecretaris van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Deze functie heeft hij vervuld tot 2 september 1952. Op 17 januari 1953 werd hij adviseur bij de Herstelbank te Washington en een jaar later trad hij op als financieel adviseur van de regering van Bolivia. De heer Götzen is lid van het Neder lands Instituut van Accountants en Commandeur in de orde van Oranje- Nassau. kelijke belangen van Nederlanders, die in Indonesië zijn gevestigd of daar be langen hebben. De minister deelt de opvatting, dat de handelwijze van de Indonesische regering niet meer kan worden be schouwd louter in het kader van de beperkte verhouding tussen de twee 'anden onderling. De minister is van oordeel, dat de oortzetting van de diplomatieke ac tiviteit op een breed front, met ver schaffing van voorlichting omtrent de feiten, de meest aangewezen weg is voor bet kweken van begrip voor het Nederlandse standpunt met betrek king tot de Nederlands-Indonesische verhouding. De Kamer kan zich verzekerd hou den van de onwrikbaarheid van het Nederlandse standpunt inzake de soe- vereinitlet over Nederland® Nieuw- Guinea. Ook de regering is van oor deel, dat Nederland alleen verant woordelijk is voor de ontwikkeling van - dit gebied. Directeur: J. W Hetrny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltt8 slngeI LeMen Glr() no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7_ per kwartaal; f2.35 per maand: f0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1