Flauwe beurzen door een blijvende internationale onzekerheid FILMS met melk meer Afnemende winstmogelijkheden voor vele ondernemingen? Definitieve regeling van steun j Lichtte uitgever voor aan Zuiderzeevissers 95ste jaargang Zaterdag 24 november 1956 Derde blad no. 28995 (Ingez. Med.-Adv.) ia*M NEEM PER MAN I llUlld DRIEKWART KAN ?5 Minister Hofstra moge zich eens bedenken (Van onze financiële medewerker) West-Europa moge dan door het optreden van Engeland en Frankrijk in het Midden-Oosten van grotere zelfstandigheid en meer zelfbewustheid hebben blijk gegeven, de effectenbeurzen tonen de laatste weken een slaafse volg zaamheid, waar het de stemming en de koersontwikkeling van de aandelen markt betreft. Met name gedurende de afgelopen week heeft Wallstreet met zijn wonderlijke, vaak onverklaarbare capriolen de Amsterdamse beurs beheerst en eigenlijk voor het eerst sinds het gewapend conflict tussen Israël en Egwpte een beslist flauwe stemming doen zien, waarbij aandelen Koninklijke op één dag een koersverlies van weinig mind er dan 30% leden en over de gehele linie van de leidende fondsen een daling van 5 tot 20 intrad. Met een indexcijfer voor Industrials van rond 467 was dit op 21 dezer te New York meer dan 50 punten lager dan de hoogste stand van dit jaar (mei) en 20 punten lager dan de stand op het eind van oktober. In Amsterdam, waar het algemeen Indexcijfer voor de aandelen eind juli zijn hoogste punt met 230.55 bereikte, daalde het cijfer op 6 september, toen Engeland en Frankrijk de opmars van het Russische communisme in het Mid den-Oosten meenden te moeten stuiten, tot ca. 200, maar deze week is het index cijfer ca. 7 punten daar beneden ge daald, hoewel het nieuws over de toe stand in dat deel van de wereld op de frontpagina's van de dagbladen niet meer domineert. Wij zien hier eenzelfde verschijnsel als zich tijdens en na de Amerikaanse staalstaking voordeed; zo lang er gestaakt werd bleef de New Yorkse beurs op peil. toen de staking geëindigd was, volgden een paar zeer flauwe dagen. Hiermede is niet gezegd dat de moeilijkheden in de Arabische landen als overwonnen mogen worden beschouwd, maar de vrees voor een derde wereldoorlog is toch enigermate geluwd, zij het dan ook met een nieuw prestigeverlies voor Westerse landen. En men vraagt zich dus af waarom New York deze week met zulke flauwe markten is uitgekomen en Amsterdam dit voetspoor volgt. Opmerkelijk is hierbij dat de petro- leumaandelen en vooral die van de Royal Dutch het deze week hebben moeten ontgelden. Zoals men weet zijn de omzetten in aandelen Koninklijke op de New Yorkse beurs reeds geruime tijd veel groter dan die in Amsterdam en heeft men in de V.S. meer dan eens met vergelijkende cijfers aangetoond dat de winst per aandeel bij de konink lijke tot dusver veel groter is dan die van de voornaamste oliemaatschappijen. Voorts is bekend dat het belang van de Koninklijke Shell bij de oliewinning in het Midden-Oosten verhoudingsge wijs gering ls. De beurs verdisconteert meestal meer de toekomst dan het heden. Het is daarom mogelijk dat het de vrees voor ongunstige gevolgen der jongste ge beurtenissen in het Midden-Oosten is. waardoor men zich thans laat leiden. Deze vrees zou dan haar oorsprong moeten vinden in de verwachting dat oliewinning en olievoorziening voor eerst met grotere kosten zal gepaard gaan, waarop ook jhr. Loudon heeft gewezen. De aankopen op het westelijk half rond, tezamen met de enorm verhoogde tankvrachten, zullen, volgens jhr. Lou don, een aanzienlijke algemene kosten stijging voor olieprodukten tengevolge hebben, extra-kosten, welke de aard olie-industrie zal moeten kunnen ver halen, wil zij in staat zijn West-Europa onder de huidige omstandigheden van de grootst mogelijke hoeveelheid olie te voorzien. De olieprijzen in de V.S. zijn de laatste tijd reeds verhoogd en daar aanbod en vraag hier beslissend zijn, valt voorlopig nóg moeilijk in te zien waarom voor de oliemaatschappijen in de naaste toekomst de winsten zouden dalen. Eerder zou men geneigd zijn het tegendeel te verwachten. Met dat al schijnt men in de V.S., waar tot voor kort en trouwens ook nu nog, de ontwikkeling van de econo mische toestand voor het komende jaar door velen gunstig wordt beoor deeld, daarvan thans niet meer zó zeker te zijn, mede door de tegenval lende cijfers van de Amerikaanse in dustrie over de eerste negen maanden van het lopende jaar. Van 504 maat schappijen ging de winst namelijk terug van S 2552 miljoen tot S 2290 miljoen, dat is met ruim 10%, maar deze cijfers zijn weer verklaarbaar door de staking in de staalfabrieken en de terugslag in de automobielindustrie. Deze beide groepen geven voor ge noemde periode een winstdaling te zien van totaa] 331 miljoen, zódat de overige bedrijven tezamen nog een vooruitgang van 69 miljoen hebben opgeleverd. Bepaald verontrustend kan dit niet worden genoemd, teminder om dat de automobielindustrie zich de laat ste tijd weer begint te herstellen. Van invloed is vermoedelijk wel. dat bij vele ondernemingen wel de omzetten stijgen, maar dat de winstmarges afnemen, terwijl voorts ook de toenemende kapi taalbehoeften van het bedrijfsleven min of meer een probleem gaan worden, zo als men dit ook ten onzent kan consta teren. Kortom, vergrote politieke onze kerheid. stijgende produktiekosten. stag natie in de economische internationale samenwerking en de grotere kapitaal- nood zullen als oorzaak van de onge animeerde en soms flauwe beursstem- ming moeten worden aangewezen. Ten overvloede komen hier. althans wat New York betreft, nog de belasting verkopen bij. In de VS. heeft men een kapitaal winstbelasting met de bepaling dat kapitaalverliezen daarmee onder bepaalde voorwaarden kunnen worden gecompenseerd en deze laatste zelfs tot een zeker bedrag voor de inkomstenbe lasting van het gewone inkomen mogen worden afgetrokken. Het kan daarom voor velen voordelig zijn nog voor het einde van het jaar verliezen te „kweken", hetgeen er in sommige jaren. bfjv. in 1930/32 en in 1940/1941 toe heeft geleid dat de fiscus van de kapitaalwinstbelasting meer nadeel dan voordeel heeft gehad. Men zal dit t.z.t. in de Kamer ten onzent minister Hofstra wel in her innering brengen als hij zijn voorstel tot het heffen van een vermogensaan- wasbelasting moet verdedigen, temeer nu ook hij verrekening met geleden kapitaalverliezen wil toestaan en zelfs met de waardedaling van het geld rekening wil houden. Voor dit jaar zal er bij de fondsenhouders per saldo van kapitaalwinsten nauwelijks of in het geheel geen sprake zijn en gelet op de zeer geringe bedragen, welke de Ame rikaanse fiscus uit de kapitaalwinst belasting toucheert, mag de vraag worden gesteld of de kool in dit geval wel de sop waard is. Wat de economische toestand in ona land betreft, zijn wij deze week opnieuw geconfronteerd met de grote kapitaal behoeften van het Nederlandse bedrijfs leven. Want ondanks het slechte kli maat. dat er thans vonr aandelenemis sies bestaat, brengt Wilton-Feyenoord ruim f. 13 miljoen nieuwe aandelen op de markt en zal ook De Bijenkorf tot een aandelenemissie overgaan, omdat men voor de verdere expansie van het bedrijf nieuw kapitaal nodig heeft. Zelfs minister Hofstra heeft op een conferentie te Parijs als zijn mening uitgesproken, dat. hoezeer ook de alge- mer. bestedingen moeten worden ge remd. toch met diepte investeringen moet worden voortgegaan, omdat anders het produktieproces zou worden ver traagd. Nu door de jongste uitspraak van het N.V.V. een matiging van de loonsver hogingen voor het komende jaar niet is te verwachten, de grondstoffen- prijzen stijgen en de kapitaalrente hoog blijft, is de onzekerheid ten aanz;en van de winstmogelijkheden der Nederlandse bedrijven helaas weer vergroot. Dat ook het inflatiegevaar hierdoor toeneemt, maakt op de beurzen onder de huidige omstandigheden blijkbaar geen indruk. De sheriff van Wichita Bekend patroon REX Wichita is een onooglijk vlek je op de kaart van het wilde Westen tot de spoorlijn wordt doorgetrokken. Dan wordt het opeens een grote trekpleister voor de veedrijvers, die vandaar hun vee willen transporteren. Doch de heren cowboys zijn nogal ruwe klantjes. Na hun veelal lange en barre tochten hebben zij er behoefte aan hun opgekropte energie op nogal onple zierige wijze bot te vieren in een weinig gecultiveerd vandalisme. Dus is er in Wichita behoefte aan een goede sheriff. En juist dan rijdt de dappere breedge schouderde held het verhaal binnen. On verschrokken, rap met de vuisten, weer galoos met de revolvers, is hij bij uit stek geschikt om in de bestaande vaca ture te voorzien. Hetgeen prompt ge schiedt. Ze plakken hem een grote ster op de borst en de uitslag is niet moei lijk te raden. Wanneer het stof van de vele paardehoeven is weggewaaid, de kruitdamp van de ontelbare revolverge vechten is opgetrokken en de talloze do den zijn opgeruimd, kan de held als rus tend politieman aan de zijde van zijn innig geliefde oud worden in het voor beeldig oppassende dorp Wichita. Al met al. een Western volgens het overbeken de patroon. Engelse filmweek Iedere dag een andere film CASINO Deze week kunnen wij geen gewone bespreking geven van de film, die de komende week in het Ca sino-theater zal draaien De directie heeft n.l als speciale attractie voor het publiek een „Engelse filmweek"' georga niseerd. waarbij iedere dag een andere film zal draaien. Over het algemeen zijn het films, die in de afgelopen jaren met veel succes in de bioscopen hebben ge draaid. en de bekendste is dan wel „Doc tor at Sea", die zondag wordt vertoond. Zonder twijfel zijn er velen, die deze geestige film nog eens willen zien. De andere films zijn Blanke paria's, die gis teren veler belangstelling trok. Simon en Laura, die heden draait. Een vrouw aan boord maandag). Opstand der Moari's (dinsdag). Ontmoeting London Airport (woensdag) en In de rimboe van Austra lië (donderdag). Zoals men ziet is er een grote verscheidenheid .en ieder zal er - zo hij niet alle films wil zien - een keus uit kunnen maken. Spion voor de onderwereld Spannend verhaal LIDO Er draait deze week een aar dige en spannende film in het Lido- theater. Het is het boeiende verhaal van een Officier van Justitie, die nog nooit een zaek verloren heeft. Hij weet zijn eis steeds met zoveel overtuiging naar voren te brengen, dat de jury altijd zijn advies volgt. Hij zou trouwens niet kun nen werken als hij niet steeds de over winning behaalde. Toch heeft hij een maal een proces verloren, hoewel de verdachte geheel conform de eis werd (Ineez Med.-Adv.) ,,,kouw Wrigley DouMemlnt. Het leven wordt sneller. Vermoeiender. Kauw rustgevende, opfrissende Doublemint! Dat is goed, bij al die spanning - verkwikkend bij al die inspanning - fris en koeler en heerlijk want Doublemint blijft lang en dubbel lang lekker. VAN DEZE WEEK, veroordeeld. De gevierde officier legt daarop zijn functie neer en begint met het opbouwen van een particuliere ad vocatenpraktijk. Ook hier geldt het voor hem weer dat hij niet k&n verliezen. Steeds weet hij door velerlei handig heidjes precies dèt te doen. wat geoor loofd is volgens de wet. hoewel iedereen voelt dat er toch iets scheef is. Hoe het verhaal precies loopt zullen wij hier niet vertellen: het zou niet prettig zijn, wan neer men reeds op de hoogte was van alle spannende scenes, voor men de film ging zien. Bijzonder interessant zijn de rechtzit tingen. waar de officier, later de advo caat. op een heel speciale manier iets duidelijk wil maken aan de rechter. Zijn vragen zijn scherp en zijn geest werkt soms onder hoogspanning, zodat hij een schijnbaar verloren zaak toch weer wist te winnen. Een boeiend verhaal met vele spannende momenten. „Alexander de Grote" Ongeëvenaard ■,kijk"-spel" TRIANON Hoeveel miljoenen dol lar men spendeerde aan de machtige verfilming van het merkwaardige leven van de mysterieuze wereldveroveraar Alexander de Grote weten wij niet, maar het moet een ontzagwekkend aantal zijn. Zó veel veldslagen met zóveel duizen den soldaten te verfilmen, verslindt op zichzelf al kapitalen! Toch gaat het hier niet om veldslagen alléén. Want Alexander de Grote (geb. 356 v. Chr. te Pella). leerling van de wijsgeer Aristoteles. had nog wel iets anders aan zijn hoofd, de liefde bijvoor beeld. Plutarchus en vele anderen schreven ieder op eigen wijze, de biografie van deze enorme strateeg, ridderlijk voor vechter. die zich menigmaal aan het hoofd van zijn troepen stelde. Hij ver overde ganse werelddelen: Europa. Azië India. Vooral de slag bij de Granicus, waarvan een uiterst realistisch beeld ge geven wordt, is beroemd. Wil men méér weten over de grote veld'neer. die een t ijdlang een belang rijk deel der historie bepaalde, kennis maken met zijn milieu, zijn talrijke overwinningen, o.a. tegen de Perzen en zijn dood op slechts 33 jarige leeftijd. - nadat hij tot hoger inzicht was geko men - dan ga men deze film zien Om er een grandiose indruk van te geven, zijn géén kosten gespaard, altijd dan volgens de visie van de regisseur en scenarioschrijver Robert Rossen, die zijn ongebreidelde fantasie de vrije loop liet. Talrijke bekende acteurs en actrices verlenen suggestieve medewerking. Zoals Richard Burton in de titelrol, Frederic March als Alexanders vader. Philippus van Macedonië, Claire Bloom en Da nielle Darrieux. Dat zij allen „Ameri kaans" spreken, doet in dit verband wel vreemd aan! Alexander de Grote, zelf menend een god te zijn. was een mens, zij het van geweldig formaat, ondanks al zijn fou ten. Vele schokkende grepen zijn in meeslepende scènes vastgelegd en tot ongeëvenaarde „kijk"-spelen uitgegroeid. Wereldveroveraars, verwoestingen aan richtend. zijn er ook nü. maar zij trek ken helaas niet naar het eigen land te rug. omdat zij niet - als Alexander de Grote - tot beter begrip der dingen kun nen komen. En zó gezien is de wereld er maar le lijk op achteruit gegaan Het Trottoir Frans realisme van de goede soort Luxor Zoals verwaent mocht worden is deze realistische, maar allerminst platvloerse Franse film over het verbe ten gevecht van een sociale werkster om een jong meisje uit de goot te houden, met een week verlengd. Het prachtige spel van de jeugdige actrice Danik Pa- tisson draagt daar niet weinig toe bij. Ook Anne Vernon en Frangois Guerin munten uit in dit meesterwerk van de zeer bekwame regisseur Leonide Moguy. Minister Algera dringt aan op spoed (Van onze parlementaire redacteur) gehouden met de aanliggende landen. Zodra de Noordelijke dijk van de Mar- Bij de bespreking van de begroting kerwaard gereed is, kan het IJsselmeer van het Zuiderzeefonds in de Tweede in twee delen worden gescheiden. waar- Kamer was algemeen uitdrukking door beter de belangen van de aanlig- gegeven aan de onrust, die heerst over gende landen in aanmerking kunnen worden genomen. Voorshands zal het peil enkele decimeters stijgen. Er is geen sprake van bezwaren voor de be- het uitblijven van een definitieve rege ling voor de steun aan de Zuiderzee vissers, ofschoon het rapport van de commissie-v. d. Zaal reeds lang geleden gereed is gekomen. Minister Algera deelde gisteren mee, dat de materie in behandeling is bij een interdepartemen tale commissie, waarin vertegenwoordi gers zitting hebben van de departe menten van Landbouw. Financiën. Bin nenlandse Zaken. Sociale Zaken. Maat schappelijk Werk en Verkeer en Wa terstaat. De minister vond het niet on begrijpelijk. dat voor het regelen van een materie met vele facetten langdurig overleg nodig is, maar hij zal aandrin gen op spoed, vanwege de onrust, die er heerst in de betreffende kringen. In 1939 waren er bij de Zuiderzee- De heer H A. Giesen voorzitter van steunwet 4240 personen betrokken. In de vakgroep akkerbouwers van de dat jaar kwamen er 432 klachten. In Kath. Land- en Tuinbouwbond heeft 1955 bedroeg het aantal personen 1590, tijdens de te Haarlem gehouden jaar- staande werken. De begroting van het Zuiderzeefonds werd tenslotte zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Eveneens zonder hoofdelijke stem ming en zonder discussie weid de be groting aangenomen van het Staatsvis- sershavenbedryf te IJmuiden. Twintig miljoen gulden schade van natte zomer die aanleiding vonden tot het indienen van 54 klachten. Er is reeds een groter aantal vergunninghouders afgevloeid dan in het rapport-v. d. Zaal was be pleit. De visvangst is niet achteruitge gaan als gevolg van de inpolderingen. De achteruitgang vindt vo'gens c*e deskundigen haar oorzaak in biologi sche redenen. De laatste '»id neemt de vangst toe. In 1955 v'ng een vergun ninghouder gemiddeld 2195 kg aal inet vergadering opgemerkt, dat wij in Ne derland de afgelopen zomer bijna geheel geleefd hebben in een natte moesson en er eigenlijk nog midden in zitten. Er is door de grote hoeveelheden water enorme schade ontstaan, de graanop- brengsten zijn aanzienlijk beneden nor- j maal gebleven. In Zuid-Holland ging ook de aardappeloogst met grote moei lijkheden gepaard. Volgens spreker kon worden aangenomen, dat in Nederland van omstreeks 40 000 ha de oogst in ern- een besomming van f. 5219. In de in- stige mate heeft geleden en dat de ste negen maanden van 1956 bedroeg schade minstens twintig miljoen gulden de gemiddelde vangst 3194 kg aal iriet bedraagt, een bes. mming van f 8090. De tolale besomming is gestegen van gemiddeld f. 7169 in 1955 tot f. 10.674 in 1956. In Elburg wordt door industrialisatie in 1957 en 1958 een uitbreiding van de werkgelegenheid verwacht, die een veelvoud is van de 30 vissers, die op grond van hun leeftijd niet voor een geldeliike uitkering in aanmerking komen. Over het peil van het IJsselmeer zei minister Algera, dat het niet de bedoe ling is, dit spoedig met 75 centimeter te verhogen. Er moet rekening worden Derde transport Hongaren morgen in Utrecht De derde trein met Hongaarse vluchtelingen uit Oostenrijk wordt in de loop van morgen in Utrecht ver wacht. In deze trein komen ruim 600 vluchtelingen naar ons land Met dit transport is het contingent van 2000 f 20.000 op Advertenties werden vooruitbetaald (Speciale berichtgeving) Door de recherche t? Arnhem is aangehouden een 60-jarige uitgever uit Arnhem, verdacht van oplichting vau ruim f. 20.000. Deze was een groot aantal jaren geleden directeur van een uitgeversbedrijf te Rotterdam. Hij is in februari 1955 begonnen met het afsluiten van orders voor advertenties in een door hem uit te geven blad, dat hij voornemens was te verspreiden on der de firma's in Europa en Amerika, die Nederlandse produkten importe ren, De kosten voor het plaatsen van een advertentie moesten bij vooruitbe taling worden voldaan. De uitgever is met het afsluiten van orders doorgegaan tot omstreeks mei van dit jaar. doch hij was niet in staat ge weest om van het geld dat hij voor de inmiddels afgesloten contracten had ontvangen, iets over te houden, zodat het hem onmogelijk was een blad uit te geven, Aangezien hij wel inzag dat hij niet op deze wijze met het colporte ren voor dit blad kon doorgaan, besloot hij in mei 1956 over te gaan tot de uit gifte van een ander blad en begon hij met de colportatie van advertenties bij expeditie-bedrijven. Bij onderzoek is gebleken, dat de man op het tijdstip van zijn aanhou ding een bedrag van ruim f. 20.000 op vooruitbetaalde advertenties had ont vangen. doch dat hij daarvan niets meer over had. In totaal heeft hij van ongeveer 300 firma's in dei. lande ad vertentieopdrachten ontvangen. De uitgever, die reeds in 1934 voor een soortgelijk feit werd veroordeeld, is ter beschikking van de Justitie ge steld. Prinses Irene bezocht- Leerdam Prinses Irene heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de N V. Kon Ned. Glasfabriek „Leerdam". Zij werd daar bij vergezeld door zeven leerlingen van de vijfde klas van het Baarns Lyceum. Na de glasfabriek bezichtigd te hebben - bracht het gezelschap een bezoek aan vluchtelingen, tot toelating waarvan het glasmuseum in Leerdam. -Jij het de regering toestemming heeft gege- I vertrek ontvingen de gasten een sou ven, volgemaakt. venir. Achterstand wegenaanleg Nieuw wegvak bij Haagse Schouw Minister Algera meent, dat op de j vraag, of de aanleg en verbeter.ug i van de Rijkswegen geljjke tred houden met de enorme ontwikkeling van het verkeer, voor enige tra jee'ca in het land het antwoord bevestigend kan zjjn, doch dat toch van een achter stand gesproken kan worden. De minister stelt zich voor een plan vast te stellen voor pleisterplaatsen langs autosnelwegen voor beroepschauf feurs, waarbij mede aandacht zal wor den besteed aan de Rijksweg Den Haag j UtrechtArnhem. De voltooiing van Rijksweg 12 laat zich in 1959 of 1960 voorzien. Het deel van deze weg tus sen het Planken Wambuis en de weg ArnhemApeldoorn kan in het voorjaar van 1957 worden opengesteld. BU het Haagsche Schouw zal in de weg Den HaagSassenheim (Rijks weg 4) een nieuw wegvak worden aangelegd, dat met een brug over de Rijn zal leiden op enige afstand ten noordwesten van de bestaande brug. Dit nieuwe wegvak zal in het noor den op de bestaande Rijksweg aan sluiten kort voor het viaduct over de Rijnsburgerweg te Oegstgeest. en in het zuiden op het enige jaren geleden geopende dubbelbanige weggedeelte. Geen hogere tarieven vervoersondernemingen Aan vervoersondernemingen wor den in verband met het streven der regering naar prjjsstabilisatie geen verhogingen van de maximumtarieven voor het vervoer van goederen toege staan. tenzij is aangetoond dat ver hoging noodzakelijk is voor een ren dabele exploitatie. Een verzoek om verhoging, gestaafd met de nodige gegevens, dient uit te gaan van de onderhandelingen zelf of van de organisaties. De regering neemt hier niet het initiatief. Aan het enkele feit, dat. aan bepaalde vervoerstakken een tariefsverhoging is toegestaan kan geen argument worden ontleend tot ver hoging van de tarieven in andere ver voerstakken. Elke aanvrage tot tariefs verhoging wordt op zijn eigen merites beoordeeld, aldus minister Algera in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Verkeer en Waterstaat voor 1957. I AVyu f Vf Dczfcweekfewamck.tem^e- ïaiuMJc weee kkiecoweto ItUL .'t w<xs yotd. tazüM Hjd voos ós. ysctubs om wwc act&f ojtómsüsch tewCKctert Icülse, ntarkfckayKateta v'wó&ri 10 jcuag tuimaafc- witap GwfaaU. Rood St-flfcotaos v/exdL dm walkin Lfiidftrj zeéz ofFcüaet ontwma^n., Qfe\rtKuïoc/3d!>tr!tco(ckas qexhuikVxaapn wc... ajveebod o? zondag PöX+l't<r$..lïo<3 Wctaiyhrt «hoentjes vuiUn <m v»z -

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7