Wittigheidjes feestelijkheidjes ONS MENU OPBOUW ENAFBRAAK Een Zoeklicht ZA TER DAG NO V EMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de voand... Flatteusgoedkoop en vlug klaar de luxe in de |s luxe houder 1 25 S3 Even lachen.... ...als steeds de Uwe* v OP DE BOEKENMARKT VAN DE WEEK w Londen, november 195G Ge hebt een zwart wollen japonnetje, simpel en recht, ge hebt een zwarte rok, keurig en eenvoudig, ge bezit een donker taftzijden dansjurkje, goed nog, maar al te vaak in dezelfde entourage gedra gen, ge hebt een somber zijden tailleurtje, een effen donker middag jurkje, en nu is de vraag: hoe kunt ge dat een wat feestelijker aan schijn geven? Hoe kunt ge het opfleuren of veranderen, wat kunt ge doen opdat het bij de diverse feestelijke gelegenheden van december niet steeds maar hetzelfde lijkt? Het antwoord is simpel en algemeen: een wittigheidje, zo klassiek en zo modieus, doet in de meeste gevallen wonderen! Het werkt feestelijk, het is hyper flat teus en het verandert. Bovendien kost het geen kapitalen en is het snel gemaakt B. Marianne D. bezit een flessengroen zijden dansjurkje. Het is van verleden jaar, maar nog te goed om er van te scheiden, ook al heeft het reeds een vrolijk leven achter de rug. Het jurkje heeft geen mouwen, is voorzien van een ruime ronde hals zonder kraag en heeft een wijde, aangerimpelde klokrok. Haar vraag: hoe kan ze het dit seizoen een ander aspect geven? En onze tip: leg er een brede, gedra peerde ceintuur van witte satin du- chesse omheen en hecht daarop een mooie, bleekroze corsage. Draag onder de wijde klokrok een stijf uitstaande witte onderrok, zodat de jurk niet sluik neerhangt. A. Mejuffrouw S. van de L. beschikt over een zeer eenvoudig wollen japon netje zwart dat ze veel en zelfs wel naar kantoor gedragen heeft. Het is dus niet uitgesproken feestelijk, maar wel zo neutraal van allure, dat ze er overal en altijd mee kan' verschijnen. Het model is hooggesloten, geheel recht en van prima stof. Hoe kan ze het nu aan de komende feestdagen aanpas sen? Ons antwoord: voorzie het van een kraagje van witte guipure (een even klassieke als flatteuze oplossing, die het altijd weer doet!) en garneer het met een kravat van zwarte taftzijde of, in dien ge meer van kleur houdt, een van gekleurde taffetas, rood, bleu, linde bloesem, havana. (Ineez Med.-Adv.) Margret Astor 2 95 Vraag ook de luxe Na- gellak in luxe licsies. met de 3 magische 1 kogeltjes II45 i Paarlemoer 1 85 t ZONDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG Recept: Amerikaanse appelen. 4 grote appelen, suiker, kaneel, boter, caramelsaus: 6 dl melk, 125 gr. suiker en 20 gr- maizena. De appelen schillen en boren. Ze in een vuurvast schoteltje zetten, de hol ten opvullen met het mengsel van sui ker en kaneel en dan een klontje boter er bovenop leggen. Een bodempje wa ter in het schoteltje doen en de appe len in de oven gaar maken. De appelen dan overgieten met de caramelsaus. Wat denkt u, mevrouw, van een 6 zo flatteuze, romantische kraag: een smalle biaiskraag van witte satijn, die u met een corsage en zwart fluwelen linten garneert, of een brede kraag van witte batist, die met een strik van hetzelfde dunne materiaal gesloten wordt? U vindt beide mogelijkheden in figuur C afgebeeld. D. Mevrouw C. V.-S. tenslotte vraagt zich af wat ze kan doen met het zwar te wollen ensemble een mouwloze, gedecolleteerde japon en een spencer met driekwart mouwen dat ze nu al drie seizoenen gedragen heeft en dat er overigens nog als nieuw uitziet. Onze wedervraag: Bent u het type voor een modieuze korte cape van witte satin duchesse, zoals we die on der D in schets brachten? Deze ro mantische. hyper modieuze toebeho ren, die in Parijs dit jaar velen in ver rukking bracht, is een hoogst flatteuze en ook praktische acessoire, die u zo wel over het jurkje als over het en semble kunt dragen en waarbij u lange voegt. of korte witte handschoenen J.V. In een rustig dorpje op de Veluwe, heeft een veehandelaar bewezen dat het de bewoners daar niet aan ori ginaliteit ontbreekt. Onlangs sprak de handelaar een kappersbediende. Na het gebruikelijke „mes goed me neer?" van de laatste wilde de eer ste ook wel eens wat zeggen. Hij stelde de haarsnijder voor hem een jaar lang gratis te knippen en te scheren. Als beloning zou de kapper een melkkoe krijgen. Beide partijen kwamen tot overeenstemming. De kapper keek uit naar een geschikt onderdak voor het beest en naar iemand die het zou kunnen melken. Dezer dagen versoheen een auto voor het huis van de kapper. Nauwelijks stond het voertuig sti'l of de veehan delaar stapte uit. In zijn armen droeg hij een koedie van plastic bleek te zijn en onder de aanduiding „speelgoed" gerangschikt kon wor den. De kapper keek raar op zijn neus. „Het is wel een koe, maar zij geeft geen melk", riep hij uit. „Geen melk geven?", vroeg de veehandelaar „maar man, betere melk heb je nog nooit gedronken!" Hij trok het speelgoedding aan de staart en zie, daar spoot een straal vloeistof uit die goed is voor elk. Voor de kapper zat er niets anders op dan toe te geven, dat het een melkkoe was. Of de veehandelaar rustig in de scheer- stoel zal zitten betwijfelen we, want kappers, die beetgenomen zijn, zijn ook niet van gisteren. „Au", riep dezer dagen een Japanse dokter Het bleek dat hij zich tijdens het onderzoeken van een patiënt in de vingers had geprikt. Waarmee? Met spelden. Die had de patiënt in geslikt. Dat was natuurlijk geen lol letje. De zieke dacht dat hij blinde darmontsteking had (van de spelden had hij nooit iets gezien) en liet zich door de arts onderzoeken. Ja, er zit ten scherpe kantjes aan het medisch Albert Hanley zit achter de tralies (van de gevangenis in Chicago). Hij werd in zijn kraag gegrepen toen hjj probeerde een gestolen c'nèque te innen, maar voor de kassier zijn (valse naam) niet kon spellen. De naam op de cheque luidde: Aloyozy J. Szastak. In New Port Beach in het zonnige Ca- liforoië is het niet pluis. Mevrouw H. Lawrence kan er van meepraten. Toen zij haar auto wlide starten ging dat niet. De monteur, die erbij werd gehaald, kroop deskundig onder het voertuig, maar hij bleef er niet lan ger onder dan nodig was En dat was niet lang. want met één oog opslag bemerkte hij. dat iemand de cardan-as had gestolen flngez. Med.-Adv.) *U behoort tot de mensen van smaak en verstand omdat U Kienzle kiest voor k!okketi\ reiswekkers en wekkers Kienzle: Om de artistieke modellen en vooral om de kwaliteit van het uurwerk! BIJ ALLE GOEDE VAKZAKEN C. Mevrouw B.B. zint op een garne ring voor de boothals van haar nieuwe zwarte faille japon, die ze op de keper beschouwd ,,zo kaal" vindt. De boot hals heeft geen kraag. De japon is getailleerd en heeft een even uitstaan de rok en driekwart mouwen. GANSE steden zjjn in deze eeuw verwoest enze worden weer trouw opge bouwd! Met zó vers de waanzinnige en gruwelijke gebeurtenissen in Boedapest nog in de herinne ring, met het bombardement van Rotterdam nóg langer in de her innering, is het géén wonder, dat we ons afvragen, waarom er steeds maar weer wordt opge bouwd, wanneer er blijkbaar duiyelse krachten aan het werk zijn om het opgebouwde onmid dellijk weer te verwoesten. De wereld van heden is er ei genlijk al aan gewend geraakt. Hoe ook met afgrijzen vervuld, we gaan „gewoon door", nadat er enkele dagen geleden een brok in onze keel gezeten heeft. Wat kunnen we ook anders doen op deze wereld, waarin we relden van de geest en van het zwaard op elkander botsen? We moeten tandenknarsend toe zien. dat een volk wordt uit gemoord, dat een doldriftig on beheerst „politicus" met venij nige woorden westerse diplo maten beledigt, zó zelfs, dat ze Willem G. van Maanen. „Al lang geleden". Em. Querido Amsterdam 1956. De jonge romanschrijver Willem G. van Maanen, die gedebu teerd heeft met „Daarom is het leven", een poëtisch-symbolisch ver haal met als thema de strijd tussen jeugd-onschuld en dood-kwaad, heeft dit boek laten volgen door „De Onrustzaaier", de roman van een ingeslapen stadje, waarin de nieuwe hoofdonderwijzer vergeefs een poging doet om de bewoners wat ware levensvreugde bij te brengen. Ook in deze geschiedenis speelt de symboliek een rol hoe wel minderd ringend dan in de eerste. Thans heeft hij in drie jaar tijd een derde roman gepubliceerd genaamd „Al lang gele den". waarin de symboliek vrijwel heeft plaats gemaakt voor een meer realistische, maar stellig niet minder oorspronkelijke visie op het menselijk gedrag. In deze derde roman heeft zijn werk tevens een uitbouw in de breedte gekregen zonder dat er aan diepgang iets verloren is gegaan. Indien men op nuchtere wijze de waarde van de drie boeken van Van Maanen zou willen aangeven ten op zichte van elkaar, dan zou men dat het eenvoudigst kunnen doen aan de hand van de trappen van vergelijking: goed - beter - best. En dit laatste woord zou men ook in algemene zin kunnen gebruiken en zeggen dat Van Maanen in deze korte tijd tot de beste Neder landse prozaisten is gaan behoren. gevoel ten onder dreigt te gaan, een cirkel van leven getekend, waarin hy komt tot een breedheid, die de grote romanschrijver kenmerkt. Zijn mi lieubeschrijving is raak en'indringend het huis van de muziekcriticus Bastide zijn behandeling van het Jodenvraagstuk in en na de oorlog is even lucide als wijsgerig verpersoon lijkt door het meisje Mirjam. Uitste kend blijkt de ambtenarenmentaliteit in de tragi-comedie van het ereburger schap, dat men Kemp op wil dringen, de dramatiek van Toms zelfvernieti ging en van de tot krankzinnigheid leidende frustratie van Kemps vrouw. Deze opsomming van aspecten zou de indruk kunnen wekken ais zou men hier te doen hebben met een realisti sche roman uit de oude school. Dit is niet zo. Eigenlijk is Van Maanens rea liteit toch ook weer een symbolische werkelijkheid. Een werkelijkheid, die is opgebouwd uit de tot mens geworden zielsproblemen van de hoofdfiguur. De oplossing van dit aangrijpende ver haal is even zuiver als diepzinnig. Thans over de nieuwe roman zelve. „Al lang geleden" is een boek, dat mid den in het heden staat, doch door zijn evocatieve kracht tijdeloze waarde heeft. Hoewel de kernfiguur, de druk ker Theo Kemp, worstelt met een pro bleem dat zeer van deze tijd is in het kort gezegd; hij leeft nog met de idealistische en tevens dynamische ge steldheid van het verzet en kan zijn weerzin tegen het feit dat men de doden om de levenden vergeten moet, niet overwinnen heeft Van Maanen om deze gestalte, die aan een schuld- Wij hebben een goede tijd ach ter de rug. zonder te beseffen dat 't op deze aarde onverwacht kan rommelen, gelijk een borre lende vulkaan, dóe ieder ogen blik tot uitbarsting kan komen. We bouwen voort, gelijk aan de Karei Doormanlaan en de Lijnbaan te Rotterdam, tot in de hemel toe, om alle Rotterdamse winkeliers een plaatsje onder de zon te gunnen. We denken er liever niet aan. dat één Sovjet bommetje dat hele machtige ra derwerk van verdiepingen, gan gen, glazen ramen en gezellige In het menu van de vorige week werd erop gewezen liever niet meer dan een maal per week stamppot te gebruiken, daar door stampen het voor ons lichaam, vooral in dit jaargetijde, zo nodige vitamine C, onwerkzaam wordt. Toch be staat er in de winter over het algemeen behoefte aan éénpans gerechten. In plaats van öf naast stamppot, kan dan eens een stoofpot in het week-menu opgenomen worden. Stoofpotten worden niet gestampt, het vitamine C blijft dus werkzaam, zodat men zeer zeker aan deze bereidingswijze de voorkeur moet geven. poeletsoep, brusselslof met eieren en aardappelen, yoghurt- pudding met slagroom. vleesragout (van poelet), bieten, aardappelpuree, Ameri kaanse appelen. stoofschotel met spruitjes en kaas, perencompóte. gehakt, groene savoyekool en aardappelen, fruit, gebakken bloedworst, prei met tomatensaus en aardappelen rijst met appelen. gebakken bokking, knolraapjes, aardappelkoekjes, beschuit met bessesap. stamppot rauwe andijvie met spek, fruit. Recept: Stoofpot spruiten met kaas. 1 kg spruiten, ll/2 kg aardapelen, 200 gr. belegen kaas. 2 dl melk. 60 gr. boter. zout. peper De spruiten schoonmaken en was sen. De aardappelen schillen en in stukken snijden en met een bodempje water en zout opzetten. Op de aard appelen de spruiten leggen De boter erbij doen en het geheel in plm. 30 minuten gaai* koken. De melk nu toe voegen en tot slot de in dobbelsteen tjes gesneden kaas erdoor roeren. <De kaas mag niet meer meekoken). Zo no dig de stoofpot met nog iets zout en wat peper op smaak afmaken. Denk niet, dat wat zioh in Boedapest heeft afgespeeld, Hol land bespaard kan blijven, wanneer U zich niet, ieder en ieder met heel uw zielekracht te- weerstelt tegen alles wat op de ondergang en de vernietiging van deze wereld is ingesteld. hem niet meer willen aanhoren, zodat hij in het luchtledig blijft doortieren en dan maar weer op nieuw een bevel geeft tot een paar honderd duizend van zijn slaven, om een reeds diep geteis terd land binnen te trekken Als in de tijd van Dsjengis Khan, nu zowat een 800 jaar ge leden r AAR zou het met de we reld heengaan, als er niet telkens, ondanks al les. opbouwende krachten aan 't werk gingen, om hetgeen plat op de grond ligt, te doen herrijzen? In de wereld van gisteren la ten we zegggen die van een hal ve eeuw geleden was er nog nauwelijks sprake van steden- verwoesting. Zo dl w. O GAAT dat op een wereld, die door vrees beheerst ordt. En intussen bouwen wij maar lustig voort aan wolkenkrabbers alsof er niets aan de hand is, omdat de Nederlanders te ener giek zijn om met de handen in de schoot te gaan zitten. winkeltjes onverwacht aan poei er smijten kan! We bouwen voort om een aller onaangenaamste wereld zo aan genaam mogelijk voor haar be woners te maken Zo lang 't duurt IN IEDERE kamer van de 1000 zaterdagavonds een „Show- boatje" en 's maandags avonds een ..Doorsneetje" en 1500 km verder een stad in puin en duizenden jong? Hongaren in beestenwagens over de grens Zo is dat en niet anders In deze wereld van „opbouw" en van „afbraak". Fantasio William Cooper. „De strubbelingen van Albert Woods". De Arbeiders pers Amsterdam 1955 Er werkt in Engeland een groep schrijvers bepaald geen officiële groep die met sardonische woede de kleine zielen te lijf gaat. Wellicht doen deze auteurs dat niet met opzet, maar hun fenomenaal knappe en tevens vain hun fenomenaal knappe en tevens van de gemiddelde dagelijkse mens wijst op een aan walging grenzende afkeer van die medemens. Tot dezulken behoren Angus Wilson, echter eerder in zijn korte verhalen dan in de roman „Dolle Kervel", die hier een kort jaar geleden besproken is, V. S. Pritchett en stellig ook de schrijver van deze strubbelingen van de chemicus Albert Woods gehe ten. Met het ontleedmes in de ene en de lachspiegel in de andere hand zet William Cooper de arme Woods bene vens zijn hele omgeving van Strebers, intriganten en ijdeltuiten, gesitueerd in het milieu van de universiteit van Oxford, volkomen in het hemd. Zo doende geeft liü tevens een keihard beeld van de hedendaagse maatschap pelijke zeden. Er is, om zo te zeggen, geen fatsoenlijk mens meer aan de lucht. De auteur doet zyn best om zijn vi triool te vermengen met het bier der goedmoedigheid, maar daar wordt zijn mengsel niet minder bijtend van Wij geloven bovendien niet erg aari die goedmoedigheid. De Coopers en con sorten verfoeien de hedendaagse mens zoals hij zich in de maatschappij voor doet, ook al trachten zij hun afkeer te bedekken met sausen van melancholie of humor. William Cooper toont zich in dit boek zonder twijfel een ongelofelijk knappe schrijver. Maar zijn werk ;s zozeer de uitkomst van de rancuneuze zure pret van de kleine man. die meent dat hij dóór-heeft wat hij eens met eer bied bekeken heeft, omdat hij in staat is het eens geëerbiedigde in factoren te ontleden, dat het mij, niet bezeten door dergelijke lidtekens der ziel, niet bekoren kan. Victor Spoor. „Rood is de hemel". A. A. M. Stols, 's-Gravenhage 1955 Dit is een zeer wild verhaal van een levensepisode van een groep zigeuners, wier wagens ln 't zuiden van Frankrijk door het noodlot achterhaald worden. Primitief en fel zijn de hartstochten van deze mensen, die een nauwelijks menselijk bestaan opbranden aan hun eigen felle levensdrang. Een bosbrand, ontstoken door de Idiote vuurmaniak Berryl, brengt een ogenblik het contact tot stand tussen de gehate en verachte zigeuners en de nauwelijks minder pri mitieve dorpsbewoners in een wilde verwarring van vechten, helpen en zoeken naar lijfsbehoud. Het verhaal ls wel een tikje drakerig hier en daar de levensloop van de violist Martell b.v. maar het heeft in zijn krachtige kortheid toch iets fascinerends, ais van gezichten in het donker plotseling door een vuur ver licht. CLARA EGGINK.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11