Begroting Voorschoten goedgekeurd Laatste Berichten Korte conferentie voor Leidse studenten in Zendingshuis „Verontrustend" Thanksgiving Day in Leidse Pieterskerk voor Amerikanen Overweg de Vink zeer gevaarlijk DONDERDAG 22 NOVEMBER 1956 Georganiseerd door dr. Oppenheimer, Herv. studentenpredikant te Leiden Twee maal per jaar organiseert de Leidse hervormde studentenpredikant, dr. K. E. H. Oppenheimer, een half-daagse conferentie voor Leidse studenten. Er blykt voor deze conferenties, waar korte inleidingen worden gehouden, waarna uitgebreide discussies volgen, steeds grote belangstelling te bestaan. Voor de eerste maal in dit academiejaar werd gisteren een conferentie geor ganiseerd in de Zendingshogeschool te Oegstgeest. Bijna 200 studenten waren gisteren in de Zendingshogeschool aanwezig, toen ds. Oppenheimer de conferentie opende. Als eerste spreker trad op ds. Frits Kui per, van de Raad voor Kerk en Israël, die speciaal wees op de bijzondere roe ping van het volk Israël temidden der volkeren. Het is een totale misvatting, dat deze roeping geëindiigd zou zijn bij de komst van Cristus. Behandelde ds. Kuyper speciaal de theologische kant van deze kwestie, mr. Abel Herzberg be sprak de huidige situatie van het Joodse volk. Spr. wees er op. dat er altijd ala anti-semitisme is geweest en dat. het daarom begrijpelijk is, dat de Joden gaarne een eigen tehuis hebben, waar zij een leefbaar bestaan kunnen leven. Hij legde er verder de nadruk op. dat de staat Israël reeds vanaf 1948 wordt bedreigd. Als de opbouw van de nieuwe staat niet wordt toegestaan, wordt er een principe vermoord, aldus spreker. NIEUW GUINEA. Na de broodmaaltijd werd gespro ken over de oproep der Synode der Ned. Herv. Kerk inzake Nieuw Guinea en onze relatie tot het Indonesische volk. Prof. dr. A. J. Rasker, rapporteur van de Synode, besprak de motieven van het politieke spreken der kerk, waarna Krof. dr. A. Teeuw een korte inleiding ield over onze relatie tot Indonecië, waaarbij hij er op wees. dat er van beide zijden fouten zijn gemaakt. Dr. G. Meisjes brachten f. 1700 voor de Hongaren bijeen ACTIE LIEP VOOR SCHOLIER OP TELEURSTELLING UIT De fancy fair, die de leerlingen van de R.-K. Meisjes Mulo aan de Haar lemmerstraat 34 gisteren gedurende de middag- en avonduren georgani seerd hebben ten bate van de slacht offers van de Russische aanval op Hongarije, heeft niet minder dan ruim f. 1700 opgebracht. De meisjes, die veel werk aan de voor bereiding hebben gehad en zich ook gisteren zeer actief toonden; zullen met dit prachtige resultaat ongetwijfeld te vreden zijn. Voor een van de scholieren een leerlinge, die zich juist zo volle dig aan dit sympathieke doel gaf, was het na sluiting van de fancy fair een grote teleurstelling, dat haar fiets, die zij in de Caecileastraat had gezet, spoor loos was verdwenen. Zij hoopte nu maar. dat haar rijwiel door een van de vele bezoeksters per abuis is meegeno men. OUDERAVOND KOOIPARKSCHOOL In het gymnastieklokaal van de chris telijke schooi aan de Lusthof laan werd gisteren een druk bezochte ouderavond van de Kooiparkschool gehouden. Na een inleidend woord van de voorzitter van de oudercommissie, dokter J. de Bruyne, kwam vrijwel de gehele school gemeenschap in actie. Allereerst waren het de eerste klassers. die wat leuke kinderversjes zongen. De leerlingen van de klasse ,2 tot 6 kwamen deze avond met een programma van toneel, zang. gymnastiek en dansjes voor de dag. Ook met het letterspel had men veel succes. Tenslotte kwam klas 6 aan de beurt met een alleraardigst A.B.C. op de Kooi parkschool. Een geslaagd feest dat onder leiding stond van het hoofd der school, de heer A. de Vries. De a.s. Lichtweek VOORBEREIDINGEN IN VOLLEGANG Zaterdagavond a.s. zal de Lichtweek in Leiden officieel worden geopend door burgemeester Van Kinschot. Op dat ogenblik moeten alle versieringen dus fiereed zijn, opdat de stad. in een zee van icht zal kunnen baden. Overal in de stad ziet men dan ook al de voorberei dingen, die getroffen moeten worden voor het Leidse lichtfestijn. Allerwege ziet men lichtmasten verrijzen, worden speciale leidingen en lampjes aange bracht. Reeds nu kan men concluderen, dat de stad er feestelijk uit zal zien. wanneer deze extra verlichting zal branden. De Leidse middenstand zal zeker vruchten plukken van dit initia tief, vooral wanneer de winkels ook des avonds geopend zullen zijn. Dit zal het geval zijn vanaf woensdag 28 november, en niet zoals werd gemeld, reeds vanaf zaterdag. De eerste dagen zijn er dus alleen maar „om in de stemming" te komen. Met ingang van woensdag zal de Lichtweek eerst „volledig" zijn. VERHOGING JAARWEDDE WETHOUDERS Mede gelet op de omvang van de aan het ambt verbonden werkzaamheden stelt de burgemeester de raad voor om de jaarwedde van de wethouders, te re kenen van 1 juli 1956 af, van f. 9.120 te brengen op f. 11.000. Maandagavond zal de heer J. L. Mulder een rondleiding houden op de tentoonstelling „Start", welke momen teel in „De Lakenhal" wordt gehouden. NAZORGCOLLECTE T.B.C.-PATIËNTEN Zaterdag houdt de Ver. tot beharti ging der belangen van T.B.C.-patienten in Nederland een straatcollectie ten bate van het Nazorgwerk. Dit werk bestaat uit het herscholen van herstelde pa- tienten, wanneer dit noodzakelijk is. Zij doet dit in samenwerking met het Consultatiebureau en Arbeidsbureau. Ook in Leiden hebben, dank zij dit werk, vele oud-patienten weer hun plaats in de maatschappij teruggevonden. Collectanten zijn zeer welkom en kun nen zich Zaterdag van half negen af aanmelden in „De Kleine Burcht". BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Simon zn. v. A. Duindam en J. v. Schalk; Krino zn. v. H. Bont en L. Pruis. OVERLEDEN A C. Heemrood, m.. 57 jaar; C. Peet, m., 67 jaar; B. W. P. Keukenmeester, hulsvr. v. d. Wit 75 Jaar; P. Oudesluljs, m., 54 Jaar J. v. d. Bos, huisvr. v.: Verzaal, 65 Jaar. P. Locher, zendingssecretaris der Herv. Kerk. die juist teruggekeerd is van een reis door Indonesië en Nieuw Guinea, vertelde iets over de reacties op de oproep der Synode. Ook in Indonesië en Nieuw Guinea blijken de reacties sterk uiteen te lopen. Uiteraard werd er uit voerig gediscussieerd over deze korte inleidingen. Tuinbouw en Plantkunde reikt diploma's uit Voor leden van de Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde werd gisteravond in het Federatiehuis aan het Gerecht de film van Bart Haan stra „Strijd zonder einde" vertoond. De rolprent is ook op het filmfestival te Cannes vertoond en werd op het film congres in Arnhem met een prijs ge waardeerd. Een vertegenwoordiger van de Shell vertelde over de bodem insekticide al- derin. een chemische stof. die tegen woordig veel wordt gebruikt bij de be strijding van bodeminsekten. Aan een door de gezondheidsdienst van de Ver enigde Naties ingezette actie heeft Shell Nederland een aandeel gehad door het leveren van een middel tegen ziekten veroorzakende insekten. Voorts werden vliegtuigen en personeel beschikbaar gesteld. De heer Veendorp bracht verslag uit van de onlangs in Amsterdam gehou den algemene vergadering. Er bleek geen contributieverhoging voor de af delingen te zijn ingevoerd. De vriend schappelijke vergadering zal volgend jaar in Enkhuizen worden gehouden. Er zal dan een keuring van éénjarige zaai bloemen plaats hebben. OEGSTGEEST Benoemd Tot technisch ambtenaar lste klasse in vaste dienst bij het Marine Elektronisch Bedrijf is benoemd de heer A. Evers. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: D. P. A. Nakken, 48 J en E. H. A. Rövekamp, 39 J.; H. J. Roest, 24 J. en M. Brussee. 23 1. Getrouwd: A. J. Plu en J. A. Jonker; R. R. Hazewin'kel en J. M. Starrenburg; J. den Hollander en A. W. den Haan; W. An- holt en S. M. Ravensbergen. WASSENAAR Wassenaarse Vereniging van Aquariumliefhebbers Gisteravond werd in de bovenzaal van café De Groot een culturele avond gehouden van de Wassenaarse Vereni ging van Aquariumliefhebbers met als spreker bij dia's de heer A. Gols uit Den Haag over het onderwerp: Aquaria- logica. De voorzitter, de heer J. H. van der Kam. reikte na een welkom o.m. aan de heer C. G. Wagenaar het door hem behaalde diploma bondskeurmeester uit. Uit de vergadering kondigde een stem. dat ook de voorzitter dit diploma bemachtigde, waarop voor beide heren werd geapplaudiseerd. GESLAAGDEN. Voorzitter J. Jonker reikte ten slotte een aantal diploma's uit. De namen van de geslaagden luiden: (cursus aanleg en onderhoud): L. J. ,L. Aalbersberg. Leiden; J. J. v. d. Blom. Leiden; R. W. v. d. Burg. Rijnsburg: P. Hadring. Lei den: J. Kroesemeier. Leiden; J. M. B. v Leur. Sassenheim: L. J. Rasseur, Zoeterwoude; J. Stikkelorum, Leiden: C. J. Verhagen. Leiden: H. Verstoep, Voorschoten: J. C. Zaal, Leiden; A. Paauw, Leiden; Q. C. Bruines, Zoeter woude: A. B. Groenewegen, Wassenaar; A. Gardien. Wassenaar: A. C. v. Ton geren. Wassenaar; J. Ph. Vliegenthart, Leiden: P. Vink, Oegstgeest. Cursus tuin- en perspectieftekenen: A. M. J. Bruines. Zoeterwoude; J. v. d. Bom, Leiden; H. H. J. de Graaf, Leiden; P. Masurel. Warmond: W. A. M. Par- mentier. Wassenaar; W. v. d. Poel. Zoe terwoude; J. Puyk, Noordwijkerhout; J. Veloo, Voorschoten; S. Vliem. Sassen heim; B. M. Keyzer, Voorschoten; L. J. Htiner, Leiden. Voor Fulhright studenten en docenten In de Leidse Pieetrskerk. in het begin van de zeventiende eeuw het cen trum van de Engelse kolonisten, die in 1620 als de Pilgrim Fathers naar Ame rika trokken, werd hedenocthend een dienst gehouden ter gelegenheid van hanksgiving Day. Deze dienst werd belegd door de Amerikanen, die in het kader van het Fulbright-programma in Nederland doceren of studeren en hun gezinnen. Ongeveer 200 Amerikanen woonden de dienst bij. OUDE BAND MET LEIDEN. Zondag zéér scherpe controle! (Van onze parlementaire redacteur) Minister Zijlstra heeft vanmiddag in de Tweede Kamer meegedeeld, dat reeds a.s. zondag het autoverkeer scherp zal worden gecontroleerd. Hij deed een beroep op het Neder landse volk alle overbodig verbruik van benzine na te laten. Aan de stroom van verzoeken om ontheffing van het rij verbod op zondag is niet te voldoen. De aangekondigde maatregelen zijn zó ge dacht, dat op onze olie- en benzinevoor raden niet behoeft te worden ingeteerd. Via de O.E.E.S. wil minister Zijlstra een gezamenlijk beroep doen van de West-Europese Staten op Amerika om met de olie-voorziening te steunen. Giro 777 passeerde twee miljoen Van de f. 2.032.645.38, die de giroreke ning 777 van het Ned. Roode Kruis vandaag aanwees, gaat morgen o.a. weer voor een waarde van ongeveer f. 90.000 naar Wenen. Het vluchtelingenkamp te Sankt Polten kan de dagelijks wassende stroom Hongaren niet behoorlijk meer onderbrengen. Daarom stuurt het Ned. Roode Kruis nu 700 complete bedden met matrassen, dekens en linnengoed. Deze goederen worden vervoerd In een vrachtauto met aanhanger, die boven dien nog vijf ton rijst bevat. Thanksgiving Day herinnert direct aan de gebeurtenissen rond de Mayflo wer en de banden die bestaan tussen Leiden, de Pilgrimfathers en de vroege Engelse nederzettingen in de nieuwe wereld. Na hun tooht met de Mayflower kregen de 102 Engelse kolonisten uit Leiden in hun nieuwe vaderland een zeer zware winter te verduren. De daar op volgende zomer gaf echter een over vloedige oogst, en na deze zegen werd in een bijeenkomst dank gebracht voor de gaven. De tegenwoordig traditionele Thanksgiving Day herinnert aan die dankdienst. De dienst in de Pieterskerk werd in geleid door rev. Simon J. de Vries, een Amerikaans Fulbright research-student te Leiden, waarna de adviseu: voor eco nomische zaken van de Amerikaanse ambassade, de heer Robert W. Barnett, de gebruikelijke proclamatie van Presi dent. Eisenhower voorlas. Eisenhower sprak hierin de hoop uit, dat ook in het komende jaar het Amerikaanse volk in vrede zal mogen werken aan de opbouw van de welvaart niet alleen voor zich zelf doch ook voor andere volkeren. Voorts formuleerde hij de hoop der vrije Amrikanen, dat de vrijheid ook de vol keren die haar nu ontberen deelachtig zal mogen worden. Deze presidentiële boodschap werd hedenochtend eveneens voorgelezen ln de Engels-Amerikaanse kerk in Den Haag door de Amerikaanse ambassa deur. De culturele attaché van de Ameri kaanse ambassade in ons land, de heer Earle H. Balch hied een korte voor dracht over het aandee van William Brewster in de ontwikkeling van de ge beurtenissen rond de Pilgrim Fathers. Brewster heeft in diplomatieke dienst ons land leren kennen voordat in Enge land de geloofsmoeilijkheden ontstonden die leidden tot het uitwijken van hon derden Engelsen naar het tolerante Ne derland. In de Sleutelstad heeft hij veel gedaan om de eenheid onder de Engelse kolonisten te bewaren en hun welvaart op te bouwen. Toen zij de hoop op te rugkeer naar Engeland zagen vervliegen, besloten zij naar Nieuw-Engeland te vertrekken om een eigen samenleving te kunnen opbouwen. Brewster heeft hen toen als leidsman vergezeld, terwijl de geestelijke leider van de gehele oor- spronkeijkel Leidse groep John Robin son in de Sleutelstad achterbleef, waar hij in 1925 overleed. Nadat de voorzitter speciaal de spre ker had begroet werd door de heer Gols eerst een praatje gehouden in verband met de door hem verrichte huiskeuring. Hij ging na een pauze over tot ver toning van zijn dia's, welke eerst een bepaald gebied aangaven. Mexico, het Amazone gebied Senegal, Venezuela. Australië enz.. waarop dan telkens aquaria volgden met planten en vis sen uit die gebieden, alles verklaard op de band met daar tussendoor geluiden uit het oerwoud en inlandse muziek. Marionettentheater Het bestuur van het Departement Wassenaar van het Nut nodigde voor woensdagmiddag en woensdagavond Bert Brugman met zijn Marionetten theater uit om jong en oud in het Ver enigingsgebouw te vermaken. Voor de jeugd werd 's middags opgevoerd „De Toverviool", een spel met een tovenaar uit de onderwereld, boeren, rovers, een vorst en vele andere personages. 's Avonds konden de anderen genieten van de opvoering van de komische opera j ,.De barbier van Sevilla". geheel zoals Rossini dit zangspel schreef en het door het koor en het swmfonisch orkest van Milaan werd opgevoerd, vastgelegd op platen. AANRIJDING De bestuurder van een vrachtauto reed vanaf de Katwijkseweg zonder op het verkeer te letten een inrit op, met het gevolg, dat een 19-jarige vliegtuig- maker met zijn motor op de auto bot ste en zodanige verwondingen opliep, dat hij per ambulance naar het vlieg veld Valkenburg moest worden vervoerd. egen de chauffeur uit Rijpwetering werd proces verbaal opgemaakt. ZOETERWOUDE BAZAR NED. HERV. KERK Gisteren werd de jaarlijkse bazar ge houden t. b. v. het restauratiefonds van de Ned. Herv. Kerk. In zijn openings woord heette ds. van Embden in het bij zonder welkcm de burgemeester en diens echtgenote, wethouder J. M. Kroon en oud-wethouder J. de Graaf. Een worod van harteijke dank werd gericht tot de gehese gemeente, die zoveel tijd en moeite gegeven heeft om deze bazar mogelijk te maken, in het bijzonder de heer van der Vliet, dei niets onbe proefd heeft gelaten deze bazar te doen slagen. Na de opening werd reeds door velen deelgenomen aan de verschillende spe len, die in ruime keuze aanwezig waren. li. en W. aan het woord In de gemeenteraadsvergadering van gisteren heeft burgemeester C. J. van der Hoeven namens het college van B. en W. geantwoord op de uitvoerige beschouwingen over de begroting 1957 in de vergadering van maandagavond gehuden. De voorzitter van de raad deed dit in meer positieve zin dan we de laatste jaren gewend waren. Dit positieve geluid en de uitvoerigheid van het antwoord bracht vele raadsleden er toe het college en de ambtenaren te dan ken voor dit antwoord. Burgemeester Van der Hoeven dankte zelf ook de ambtenaren voor hun medewerking om dit antwoord op deze wijze te kunnen geven. Spreker begon met mede te delen, dat het college van plan is om in de raads vergadering van 30 november a.s. met voorstellen te komen om vluchtelingen aan woonruimte in Voorschoten te hel pen. B: en W. zouden met het voorstel komen 4 bejaarde echtparen en 1 gezin uit Hongarije, dat nu pas gelucht is, op te nemen. Met de raad was het college van me ning dat de financiële toestand zorg baart, en dat het een onbevredigende toestand is. dat de raad geen inzicht kan krijgen in de financiën. Het tekort aan dekkingsmiddelen kon nu' vastgesteld worden op f. 167.474.56. Ten aanzien van de vragen naar een overdekt zwembad merkte spr. op, dat de kpsten daarvan zeker op anderhalf miljoen gulden geschat moet worden. De Ned. Heidemaatschappij heeft op dracht een ontwerp te maken voor een open bad. B. en W. zijn echter gaarne bereid hierover met de gemeente Leiden contact op te nemen, evenals over de in de raad van Leiden geopperde voorstel len inzake de ruimtelijke ordening. Het ligt in de bedoeling plannen te ontwerpen voor het meer ontsluiten van het centrum van het dorp door verbin ding te leggentussen de Voorstraat en de Schoolstraat. De Provinciale Directie voor de We deropbouw heeft aan de minister gead viseerd de gunning voor de bouw van 107 woningen in de Vlietwijk goed te keuren. Het aantal woningzoekenden is de laatste maanden praktisch niet veran derd. De situatie ten aanzien daarvan is nog zeer somber. Sanering van oude dorpsplekken is nog moeilijk, omdat voor de bewoners van deze wooncomplexen onderdak gezocht moet worden. VERKEER Voor de Blauwe Tram verdwijnt zullen B. en W. (dit nog eens op aan drang van de raad ook in deze ver gadering gedaan) onderzoeken wat met de verkeerstraverse gedaan kan worden. Bjj het gevaarlijke kruispunt aan de Haagsche Schouw zullen ver plaatsbare verkeerslichten komen. De B B. vertoont geen groei, maar er is bij de 73 man een groot doorzettings vermogen geconstateerd. Onder de druk van de huidige omstandigheden hebben zich 5 nieuwe leden aangemeld. De na tionale reserve telt 22 man, die zeer actief zijn. Natuurlijk werd weer veel aandacht besteed aan de nieuwe sportvelden, die thans onbespeelbaar zijn. Het college ls van mening dat de moeilijkheden van zelf opgelost zullen worden. BOUWGROND Oo het feit, dat Voorschoten geen bouwgronden meer heeft werd uitvoerig besproken. Het is niet mogelijk gebleken nieuwe gronden te kopen. Onderhandelingen over de gronden van ..Adegeest" met de wed. Hooymans waren vruchteloos ge weest. Hier zal tot onteigening moeten worden overgegaan. Over de rest van deze gronden, eigendom van de erven Hooymans. zijn twee taxatierapporten uitgebracht, die nadere onderhandelin gen mogelijk maken. Ook hier zullen B. en W. zonodig tot onteigening overgaan. BEJAARDENCENTRUM Op de door de Stichting Bejaarden zorg Voorschoten gevraagde optie op de grond waar thans de gemeentelijke kwekerij van de bepiantingsdienst ligt, is door ir. de Ranitz ongunstig geadviseerd B. en W. hebben het voornemen deze Stichting thans voor te stellen gronden van het complex „Adegeest", gelegen aan de Leidseweg ten zuiden van „Stadwijk" voor de bouw van een be jaardencentrum te bestemmen. B. en W. hebben geen behoefte aan een commissie voor financiën. Over het handhaven van de huwende of gehuwde ambtenares beraden B. en W. zich thans De klassificatie vinden B. en W. zeer onrechtvaardig. Voor een dienst voor Volkshuisvesting acht het College Voor schoten nog te klein. Wat de resultaten van de bedrijven betreft willen B. en W. een prijsverho ging afhankelijk stellen van de beslis singen in de Leidse gemeenteraad. Lei den heeft de kwestie van de tarieven in studie. Na deze rede van ruim anderhalf uur kreeg de raad gelegenheid op dit ant woord te reageren, waarbij veelal de zelfde wensen naar voren kwamen. Om 11.24 uur begon de raad aan de ei genlijke behandeling van de begrotingen, waarmee slechts 16 minuten gemoeid waren. Zij werden zonder hoofdelijke stemming en zonder wijzigingen aange nomen. Het zeer gezaghebbende Amerikaanse blad de „New York Times" vindt de door Hammarskjöld met de Egyptische autoriteiten getroffen regelingen (zie eerste kolom pag. 1) „verontrustend", zo als zij in het rapport aan de V.N. zijn weergegeven. Deze overeenkomsten schijnen, aldus het blad, gegrond te zijn op de veronderstelling dat de crisis in het Midden-Oosten ontstaan is door de militaire operaties van Engeland, Frank rijk en Israël en dat de V.N.-troepen al leen maar de toestand van voor de vij andelijkheden te herstellen hebben. Vol gens het blad moet echter de aanwezig heid van de V.N.-troepen gebruikt wor den om tot een uiteindelijke oplossing van de problemen te komen. Buitenlandse eetwaren in de winkels van Boedapest Radio-Boedapest deelde heden mede dat er sedert enkele dagen levensmidde len uit het buitenland in winkels in de hoofdstad verkocht worden. Dit zijn goe deren uit „socialistische" (bedoeld wordt communistische) landen en de opbrengst ervan wordt gestort op geblokkeerde re keningen. die de regering later gebrui ken kan. De radio maakte dit bekend in verband met geruchten, dat deze goede ren giften waren en dat verkoop ervan misbruik van de gulheid der schenkers betekende. De regeringscommissaris voor de be voorrading, Nyers, maakte bekend, dat de uitvoer van textiel en belangrijke voedingsmiddelen zoals meel. rijst vlees, vet en suiker, stopgezet is. De Hongaar se communistische pers meldt, dat 20.000 ton kolen uit de Sovjet-Unie is aange komen. (AFP tekent hierbij aan, dat detze hoeveelheid overeenkomt met een kwart van het dagelijkse kolenverbruik in Hongarije Voordracht Hoge Raad (Van onze parlementaire redacteur). Ter voorziening in de vacature van een Raadsheerplaats in de Hoge Raad der Nederlanden, heeft de Tweede Ka mer vanmiddag als nummer 1 op de voordracht aan de Koningin geplaatst: mr. dr. E. Tekenbroek, advocaat bij de Hoge Raad. Hij verkreeg 79 stemmen van de 80 uitgebrachte stemmen. Van de 150 leden hadden er 93 de presen tielijst getekend. Als nummer 2 werd op de voordracht geplaatst: prof. mr. H. J. Hellema, te Amsterdam en als ummer 3 mr. H. Kingma Boltjes, Raadsheer in het Gerechtshof te Leeu warden. De Russen versterken hun troepen in Oost-Duitsland Volgens het Westberlijnse blad „BZ" zÜn woensdagnacht twee Russische di visies luchtlandingstroepen aangekomen op het vliegveld van Cottbus in Oost- Duitsland. Deze divisies zullen over verscheidene vliegvelden in Oost-Duits land verdeeld worden. Zij vormen een onderdeel van de versterkingen voor de Sovjetrussische luchtstrijdkrachten in Oost-Duitsland. die voor 1 december verwacht worden, aldus het blad. GAS VERSTIKKING TE DEVENTER In Deventer is de 72-jarige alleenwo nende reer Ten Bulte door gasverstik- king om het leven gekomen. Buren, die de man een paar dagen hadden gemist, vo.nden zijn stoffelijk overschot. In de slang van een gaskooktoestel was een lek. FAMILIEBERICHTEN overgenomen uit andere bladen: Bevallen: Sixma van Heemstraba- ronese van Dedem, z., Stompetoren; Freutelden Hartog, d„ Washington; ObermanMoll, z., Medan; Hlbbeniv. Mierlo, z., Tilburg: Dahl ristensen—van Dongen, z., Rozendaal (G.). Gebrouwd: Niels Burgers en I. Teipe, Amsterdam: R. W. Doornbos en Y. J. H. van der Laan, Californië; D. Beare en E. Tent, Singapore. Overleden: J. C. Meyers, m„ 65 j., Schiedam; H. Smit, m.,- 61 j., Eindho ven: H. Lamsvelt. m., 88 j., Arnhem; E. J. Borgesius, m., 94 j.. Velp; A. de Mos, m. 74 j.. Scheveningen; J .E. R. S. Dall- meijer—Roskam, vr.. 69 j., Amsterdam: B. R. Hoven, vr.. 82 j., Amsterdam; H. Smit, m., 61 j., Eindhoven. ALPHEN Vrouwendag P.v.d.A. In 't Centrum heeft gisteren de vrouwengroep van de P.v.d.A. onder leiding van de presidente, mevr. Hen- ry-Kroon, de jaarlijkse vrouwenavond gehouden, waarvoor goede belangstel ling bestond. Na het welkomstwoord van de pre sidente en het zingen van „Eens" sprak mevr. S. Frederiksv. d. Berg uit Utrecht over „Socialisme nu en in de toekomst". Allereerst wees zij in haar toespraak op de onrust, die er momenteel in de wereld heerst. Hongarije en het Midden- Oosten zijn grote bronnen van gevaar voor de wereldvrede. Ook besprak mevr. Frederiks de steeds maar voortgaande mechanisatie in de bedrijven, hetgeen in Amerika er toe geleid heeft, dat grote groepen arbeiders overbodig werden en dc straat opgestuurd moesten worden. De regering, zal in deze waakzaam moe ten zijn. Spreekster liet vervolgens een afkeu rend geluid horen inzake de cijfertoe- kenning aan de leerlingen op de scholen. Dikwijls wordt hierdoor veel leed en ook schade aan ouders en leerlingen berok kend. vooral by het ulo- en middelbaar onderwijs. Het komt immers maar al te vaak voor, dat een leerling voor een on voldoende in een bepaald vak moet blij ven zitten, terwijl later blijkt, dat deze leerling dit vak voor zijn maatschappe lijk werk niet nodig heeft. Deze beoor deling zal naar het Amerikaanse voor beeld gewijzigd moeten worden, waarbij de leerlingen steeds de kans krijgen na de algemene beoordeling door extra les sen hun zwakke vakken op te halen tot een voldoende. Vervolgens werd gezamenlijk gezongen „Op naar het licht" en door de vrou wengroep uit Boskoop opgevoerd „De Politieke Poppenkast". Na een slotwoord van de presidente werd deze avond besloten met het zin gen van .Morgenrood". BEZOEK ST.-NICOLAAS St.-Nicolaas heeft zijn bezoek aan Boskoop aangekondigd. St.-Nicolaas heeft aan de harmonie „Excelsior" be richt gezonden, dat hij op zaterdag 1 de cember nam. tussen 2 en 2.30 uur een bezoek aan Boskoop zal brengen. Zoals gewoonlijk komt hij per vaartuig uit de richting Waddinxveen. VOOR DE HONGAREN Het personeel van de boomkwekers firma W. de Bruin Gzn., stelde zater dagmiddag j.l. na ontvangst van het loon, een uur loon beschikbaar voor de Hongaarse slachtoffers. Het bedrag werd door de patroon verdubbeld. Deze pagina ls gedeeltelik gecorrigeerd BEURSOVERZICHT Zeer teleurstellend Amsterdam, 22 november De stemming ter beurze is vanmid dag bitter tegengevallen. Vanmorgen nog bewogen de internationale soorten zich rond het slotniveau van gisteren, doch vanmiddag ging het de beneden waartse richting in. Voorop ging Uni lever die niet minder dan 12 punten verloor en rond 335 sloot. Ook Kon. Olie was flauw. Het hoofdfonds no teerde tijdelijk 717 en sloot op 719 tegen gisteren 728. Als oorzaak hier van werd opgegeven dat er belang rijke verkooporders moesten worden uitgevoerd voor Londense rekening, doch het fijne wist niemand te ver tellen. Ook Aku en Philips moesten enig ter rein prijs geven, doch de verliezen bleven hier beperkt tot 4 i 6 punten. De affaire had wederom niet veel om het lijf. Mede ln verband met het feit dat New York vandaag wegens Thanksgiving-day ge sloten blijft. Het valt te begrijpen dat op de Scheep vaartsector van een geanimeerde stem ming geen sprake kon zijn. Niettemin viel de ondertoon hier niet tegen. De verliezen bleven beperkt tot 1 k 2 pun ten. Cultures stil en na genoeg onver anderd. Claims Wilton Feyenoord wer den een kleinigheid hoger geadviseerd n.l. op f.75 (f.73). Opmerkelijk flauw was ook de Staatsfondsenmarkt, zonder dat er van dringend aanbod sprake was. De Conversielening 1947 daalde met niet minder dan 5/8 tot 891/16. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 22 november. Londen 10 601/2—10.61. New York 3.82 7/8— 3.831/8. Montreal 3.97 1/2—3.97 3/4. Pa rijs 1.0792 1/2—1.0802 1/2. Brussel 7.59 5/8—7.60 1/8. Frankfurt 90.62—90.67. Zlirich 86.75—86.80, Zürich (vr. francs) 89.351/2—89.401/2. Stockholm 73 56 1/2 —73.611/2. Kopenhagen 54.80 1/2 54 851/2. Oslo 53.14 1/2—53.19 1/2, Mi laan 60.461/2—60.51 1/2. GEVAARLIJKE SITUATIE Bij de rondvraag wees de heer Grif fioen op de bijzonder gevaarlijke si tuatie bij de overweg aan de Rijndijk. Het is nu reeds gebleken, dat opleg gers in gevaar kunnen komen als de bomen opengaan en meteen weer slui ten (Ook wij schreven daar reeds over voor de opening van deze automatise ring. Red.). De burgemeester merkte op. dat voort durend rapporten verzonden worden ueiaen inn over de onhoudbaare toestand. Ook de R'dam "37 I-III 3%" Rijkswaterstaat is van de onhoudbaar- heid overtuigd. Speciaal het fietspad I Industr. Obligaties is niet acceptabel. I Philips Dollarlng '51 Beurs van Amsterdam Donderdag 22 november" ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 91% L 91 L Grootboek obl 88 91 90% 89% B 89% 89» 89 A 86 85% Ned. '54 3% 86% 85% Ned. '55 3% 86% 85% Ned. '55 II 3 87% 86% Ned. '47 3% (3) 89% 89 A Ned. '37 3 85% 85% Dollarlng '47 3 92 91 Investeringscert. 3 90% 90 Ned. 62-64 3 89% 89 A 87% 87% L Grootboek '46 3 87 L ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind.B 48 46% Nat. Handelsbank 105% 105 Ned. Handelsmij. 163% 162 A.K.U 219 213% 252 247% 346% 335% Wilton Feyenoord 293 220 218 Kon. Olie (f.50.—) 385 727% 719% 71% 70% Holl. Amer. lijn 193 192% Kon. N. Stoomboot 173% 171 Ned. Scheepv. Unie 168% 167 H.VA 88% 88% 58% 57 Deli Mij .en (Ver.) 98% 97% Senembah 64 64 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 9214 Den Haag 1937 I 3 Leiden 1947 93% 92 Yi Premieleningen A'dam '51 2% 91 90% A'dam '56 I 2% 90% 90% A'dam '56 H 2% 98% 98% Eindhoven '54 2% 93% 92% Enschede '54 2% 89% 87% Den Haag '52 I 2% 98% 98 L idem n 2% 98 L 95 B R'dam '52 12% 100% 101% idem n 2% 100% 99% Utrecht '52 2% 107 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Amst. Bank 212% Rott. Bank 181 Twen'tsche Bank 184 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp. fabr. 209% 109 211% 179% 184 206 107 L Rott. Droogdok Mij. 570 Tieleman en Dros 10 10 Handelsondernemingen Borneo Sum. H. Mij. 76 76% Internatio 91 91 Diversen 273 L 270 L Ned. Mij. Walv.vrt. 70 69 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 19% 19% Amerik. fondsen 79% 77A Shell Oil Oomp 84% 84% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Holl. Constructie Ing. bur. v. Bouwnijv. Int. Kunststoff. Ind. Kon. Ned. Edelmet Pref. w.a. idem Textiel Gebr. v. Wijk Leidsche Wolspinn Ned. Electrolasm Sikkens Lakfabr. '53 Ver. Touwf abrieken Wernink's Betonm. Vü. 390 J99 53% 64 66 78% ■!64% 460L 160% 94GB 21/11 390

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9