Eerbeekse bungalow „een paradijs" voor de Hongaarse vluchtelingen Geversstraat 'jij Leidse Buurt te Oegstgeest kan verbreed worden! Er bestaat veel belangstellin voor adoptie van studenten Liefdesaffaire werd aanleiding tot gruwelijke moordaanslag Gebr. v. d. Ameele willen oude panden slopen en de nieuwe 8,5 meter achteruit plaatsen DONDERDAG 22 NOVEMBER 1956 Zij kunnen het nog niet geloven Terwijl men in de Jaarbeurshallen te Utrecht alweer druk bezig is met de voorbereidingen voor de ontvangst van het derde transport Hongaarse vluchtelingen, hebben de eerste tivee groepen reeds een - ook weer voor lopig - nieuw onderkomen gevonden. In tal van vakantiecentra, interna ten en conferentie-oorden in ons land zijn de groepen ondergebracht. Men heeft er voor gezorgd, dat de gezinnen in hun verband bleven, terwijl er voorts zoveel mogelijk rekening is gehouden met de wensen van de vluch telingen ten aanzien van bepaalde voorkeur voor personen, bij wie men graag wilde blijven. Midden in de bossen te Eerbeek (Gld.) ligt het kampeercentrum „Col- denhove", een bungalowpark met tachtig stenen en zestien houten huis jes. Boven de ingangspoort van het centrum wapperen de Hongaarse en Nederlandse dundoeken. „Isten hozott" staat op een groot bord voor de poort: Weest ivelkom". Ruim dertig complete en twaalf incomplete ge zinnen hebben hier een onderkomen gevonden in witte bungalows. Zij hebben hun eigen huisje temidden van ranke dennen, kunnen inkopen eigen huisje temidden van ranke dennen, kunnen inkopen doen in de doe in de kampwinkel, maar mogen ook naar het dorp gaan om daar huis houdelijke artikelen, rookgerei en dergelijke te kopen. Ze zijn vrij, precies als iedere Nederlander. Men verwacht nJ. dat zich onder de 630 vluchtelingen die zaterdag in ons land arriveren eveneens studenten bevinden. Het ligt in de bedoeling de Hongaarse studenten zo spoedig mogelijk op te nemen in de Nederlandse studenten maatschappij. Een commissie van hoog leraren houdt zich thans bezig met se lectie en voorlichting van deze studen ten. De komende week zullen de Hon gaarse studenten individueel door een hoogleraar worden getest. Men hoopt de volgende week zaterdag de studenten overal in het land geplaatst te hebben en het opvangcentrum te Zeist te kun nen opheffen. Men moet wennen aan Nederlandse keuken En dat kunnen ze onmogelijk begrij pen. Jongens en meisjes kijken angstig naar twee grote politiemannen die op het terrein lopen. De revolvers maken hen schuw en de beide politiemannen slagen er niet in duidelijk te maken dat zij hier slechts staan om nieuwsgierigen te weren. Er zijn nog weinigen naar het dorp geweest en wie zich buiten de poort waagt kijkt vreesachtig om zich heen. Overigens kan men nog geen grote sprongen maken, want het geld Is schaars en er is veel nodig. Er is veel gegeven, maar de Hongaar se moeders stellen er prijs op nu zelf aan de slag te gaan en wie de pitoreske witte huisjes van binnen bekijkt, treft een proper interieur aan. Een bloeme tje op tafel, een geschenk dat ieder ge zin bij aankomst van de Eerbeekse be volking kreeg, fleurt de kamer op. Het riekt er naar hars en dennenhout. Er zijn in allerijl kachels aangeschaft en en men kan in de bossen de kinderen hout zien sprokkelen voor de kleine ka cheltjes die behaaglijk in de woninkjes snorren. Nee, over gezelligheid heeft men niet te klagen. Aan onbaatzuchtige medewerking ont breekt het ook niet. Vijf maatschappe lijke werksters hebben elk een wijk in het kampeercentrum. Zij houden de eerste dagen de boel schoon en lichten de huisvrouwen voor over de Nederland set schoonmaakartikelen. Maar velen hebben het al gauw door en toen een maal een pak zeeppoeder bemachtigd was. kon men aan de slag. Gistermid dag wapperde de was al tussen de bo men. in de koude vrieswind. Brandgevaar De brandweer heeft speciale aandacht aan het kamp besteed, want de bomen zijn kurkdroog en het gevaar is niet denkbeeldig dat er brand zou uitbre ken door een weggeworpen sigaret of .door te hard stoken. Daarom hebben de mannen gisteren reeds les gehad in het brand blussen en werden in verscheidene huisjes brandblusapparaten aange bracht. Een grote rode letter T, het Hongaarse teken voor brandmeldpost, kan men dan ook op vele deuren aan treffen. In een nabij gelegen papierfabriek is een kerkje ingericht voor de geestelijke verzorging van de Hongaren. Men ver wacht, dat de gezinnen spoedig geheel zelfstandig kunnen zijn. Voorlopig wordt er nog gezamenlijk gegeten in de kan tine. totdat een uniforme vergoedings regeling voor de vluchtelingen is vast gesteld. Men zal eenzelfde uitkering krijgen als diegenen die een uitkering krijgen vol gens de sociale voorzieningen in ons land. Voorlopig hebben de echtparen een bedrag van f. 12.50, de alleenstaanden f. 8.50, de personen boven achttien jaar f. 5 en de kinderen beneden 18 jaar f. 2.50 als zakgeld ontvangen. Hiermee kan men dan de eerste kosten bestrij den. Het ligt in de bedoeling dat deze regeling de eerste weken wordt gehand haafd. Werkgelege nheid Rond Eerbeek is werkgelegenheid te over.- Voornamelijk papierfabrieken, maar ook andere bedrijven kunnen werkkrachten gebruiken. Er wordt naar gestreefd de vluchtelingen zoveel moge lijk in hun eigen beroep aan het werk te laten gaan. De Hongaren proberen op alle moge lijke manieren zich de Nederlandse taal eigen te maken. In Eerbeek zal een Ne derlandse onderwijzer twee van zijn Hongaarse collega's assisteren bij het geven van Nederlandse les aan de kin deren, de ouderen kunnen een cursus in het Nederlands volgen. Deze week nog zal een boekje het licht zien dat ge drukt wordt bij de Staatsdrukkerij en uitgeverij en dat een vocabulaire bevat van de meest voorkomende Nederlandse woorden benevens een Vademecum waarin geldsoorten, werkkringen en der gelijke worden beschreven. Onder de vluchtelingen bevindt zich een typograaf die inmiddels bij de Staatsdrukkerij aan het werk is gegaan. Goede stemming De stemming onder de vluchtelin gen in de verschillende centra is bui tengewoon goed. Men is ontdaan over de hartelijkheid, die overal ten toon wordt gespreid. Aan de Nederlandse keuken moet men nog even wennen. Zo voelt men weinig voor erwtensoep, havermout en yoghurt. Op bananen zijn vooral de kinderen zeer gesteld. Velen van hen kenden het bestaan van deze vrucht niet. Alles moet trouwens nog wennen. Men wilde in Eerbeek thee in een fluitketel laten trekken omdat men niet wist dat thee moet trekken b.v. op een thee lichtje. „We zfjn hier in een paradijs" is de kreet die men veel in dit kam peercentrum kan horen. In het doopsgezind conferenitieoord „Heerenwegen" te Zeist zijn ruim tach tig studenten ondergebracht. Eerst stond men daar voor grote moeilijkheden toen bleek, dat inplaats van 50 meer dan tachtig studenten moesten worden on dergebracht. Met enige zorg wordt nu het derde transport tegemoet gezien. Adoptie studenten Er bestaat grote belangstelling voor adoptie van de Hongaarse studenten. Er zijn daarvoor twee mogelijkheden, n.l. de onpersoonlijke en de persoonlijke adoptie. In het eerste geval betaalt men de studiekosten en het levensonderhoud van de student aan het Universitair Asielfonds, in het tweede geval neemt men een student in huis op en betaalt bovendien alle kosten voor hem. Ook bestaat nog de mogelijkheid van hulp in de vorm van het aanbieden van een kosthuis en het verstrekken van zak geld in welk geval het Asielfonds voor de studiekosten zorg draagt. Thans is dit fonds in staat 18 studenten op zijn kosten te laten studeren. De studiekeuze is nogal verschillend bij deze studenten. Het Asielfonds heeft zich thans ge wend tot een groep Hongaarse hoog leraren, die eveneens is gevlucht en in Oostenrijk bij de Wolfgangsee is ondergebracht. Het is n.l. gebleken dat deze hoogleraren ook de administra tieve bescheiden van de universiteit van Sopron hebben meegenomen, zo dat men aan de hand van dit mate riaal straks een beter inzicht heeft in de studierichting en gemaakte vor deringen van de vluchtelingen- Geen talen Er zijn zeer weinig Hongaarse stu denten onder deze vluchtelingen die een vreemde taal spreken. De mogelijkheid bestond in Hongarije alleen maar om Russisch en Latijn te studeren. Het Russisch beheerst haast niemand, omdat men de studie hiervan weigerde. De hoogleraren vulden toch steeds cijfers in op de studievorderingsrapporten en sabotteerden op die manier deze ver plichte talenstudie. Het Asielfonds zorgt voor de ontspan ning van de studenten. Het heeft de studenten Amsterdam laten bezoeken en een uitvoering van de Nederlandse Opera laten bijwonen. Ook is een rond vaart door de Amsterdamse grachten gemaakt. Er staan nog excursies naar de Noordoostpolder en de Afsluitdijk op het programma. Bij de studenten bevinden zich ook enkele afgestudeerden. Een advocaat die alleen maar Oosteuropees recht be heerst, is van plan in Nederland voor tandarts te gaan studeren. Ook zijn er enkele studenten getrouwd. Hun vrou wen hopen een passende werkkring te vinden, om daardoor het mede mogelijk te maken dat hun mannen hun studies kunnen voortzetten. Inmiddels is, zo heeft de Federatie voor Vluchtelingenhulp medegedeeld, een beleidscommissie ingesteld, die tot taak heeft gekregen de maatschappe lijke zorg en de definitieve bestem ming van de vluchtelingen. De com missie bestaat uit drie vertegenwoor digers van de departementen van Maatschappelijk Werk. van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen en zes vertegenwoordigers van de hij de Federatie voor Vluchtelingen hulp aangesloten organisaties Van particuliere zijde wordt veel werkgelegenheid voor de Hongaarse vluchtelingen aangeboden. Al deze Zes jaar met a f trek geëist Met sivare ijzeren staaf slachtoffer op het hoofd geslagen en de arm verbrijzeld Zes jaar met aftrek eiste de Offi cier van Justitie bij de Amsterdamse Rechtbank gisteren tegen een 33- jarige Amsterdamse bankwerker we gens poging tot moord op een 36- jarige hulpmonteur. De verdachte erkende ter zitting, dat hij op zaterdagmiddag 7 juli j.l. op een vrij stille beboste plek tussen Bussum en Hilversum zijn slachtoffer met een zware massief ijzeren staaf aanbiedingen horen thuis onder het Directoraat voor de Arbeidsvoorziening (Zeestraat 73) te s-Gravenhage. Deze dienst zorgt voor de inschakeling van de vluchtelingen in het arbeidsproces. Wachten is op medewerking van gemeente (Van een onzer redacteuren) Het nauwe stukje Geversstraat tussen Deutzstraat en de tramhalte aan de Leidse Buurt te Oegstgeest vormt al jaren een probleem. De tram naar Katwijk en Noordwijk, de bus in de richting Haarlem, de stadstram, en talloze auto's moeten zich door dit nauwe stukje straat wringen. Het probleem is vooral na de oorlog zeer nijpend geworden in verband met het steeds drukker wordende verkeer, doch tot nu toe zijn er geen verbeteringen aangebracht hoewel men allerwege „ach en wee" riep. Thans zijn er grootse plannen om van het beruchte stukje Geversstraat een prachtige verkeersweg te maken met een breedte van 17 meter, gemeten over de rijbaan. Het grootste obstakel vormden de pan den Geversstraat 6. 8. 10, 12, 14 en 16, die plotseling een behoorlijk eind voor uit springen, zodat de rijweg enkele me ters smaller wordt. De gemeente voerde reeds jaren lang onderhandelingen om deze panden aan te kopen, doch steeds zonder resultaat, zodat d^ langzamer hand onhoudbaar wordende toestand bleef zoals hij was Enkele huisjes wa ren reeds onbewoonbaar verklaard en al sinds jaren niet meer bewoond, doch de eigenaars van enkele bedrijven aldaar wensten niet tot verkoop over te gaan, zodat er voor de gemeente niets anders opzat, dan rustig af te wachten, tot zioh de gelegenheid tot koop voordeed. Breedte van 20 meter Thans zijn de gebr. Van de Ameele, eigenaars van het automobiel- en ga ragebedrijf aan de Rhijngeesterstraat- weg er in geslaagd de betreffende pan den te kopen, zodat zij thans in het be zit zijn van de panden Geversstraat 6 t.m. 16. De heren Van de Ameele heb ben een plan op laten maken, dat in hoofdzaak hierop neerkomt: De woningen en bedrijfspanden in de Geversstraat worden afgebroken en er zal op die plaats geen nieuwe be bouwing verrijzen. De uitbreiding van hun bedrijf, bestaande uit een show room, kantoor en garages worden ach ter de roeilijn gebouwd, die 8JA meter verder achteruit ligt. De breedte van de weg wordt dan in totaal ongeveer 20 meter, zodat er voor de rijbaan een breedte van ongeveer 17 meter over zal blijven. Het merkwaardige zal hierbij zijn dat de nieuwe panden nog één meter verder naar achter komen te liggen dan de zij wand van de winkel op de hoek van de Deutzstraat en de Geversstraat. Deze winkel ligt nl. nog één meter buiten de rooilijn, doch dit zal wel geen bezwaar zijn. Men heeft al zo lang getobt met een reeks van slagen op het hoofd en de linkerarm had toegebracht. Dank zij een blijkbaar bijzonder dikke schedel bracht de monteur er het leven af. al moest hij 11 dagen in het zie kenhuis verblijven, waar 6 diepe won den op zijn hoofd geconstateerd werden. Zijn linkerarm, waarmee hij de slagen had pogen af te weren, was volkomen verbrijzeld. Vandaag verscheen hij als getuige, de arm zat nog steeds in het gips. Aanleiding tot dat alles was een lief desaffaire. De verdachte was het vorig jaar bij de monteur en diens vrouw als kost ganger op kamers komen wonen. Man en vrouw hadden grote moeilijkheden. De vrouw had een els tot echtscheiding tegen haar man ingediend waartegen deze zich verzette. BESCHERMING. Volgens de psychiaters begon de vrouw by haar kostganger bescherming tegen haar man te zoeken, met het ge volg, dat er zich een verhouding tussen hen ontwikkelde. De verdachte kreeg de indruk, dat het leven van de vrouw op deze wijze ondragelijk werd. Om haar rust te geven, zo houdt hij vol en VERZOEKEN OM ONTHEFFING ZONDAGSRIJVERBOD De Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Nederland en de Ned. Bond voor Auto rijschoolhouders hebben de minister van Verkeer en Waterstaat telegrafisch ont heffing van het zondagsrijverbod ge vraagd voor hun leden. Daarbij wordt opgemerkt dat de autorijschoolhouders en de autoverhuurders hun inkomsten door dit verbod aanzienlijk zullen zien dalen. De Nederlandse Centrale voor het be- grafenisbedrijf heeft verzocht aan de lijst van uitzonderingen toe te voegen motorrijtuigen, ingericht voor het ver voer van overledenen, lijkkisten en rouwartikelen en motorrijtuigen, door begrafenisondernemers gebezigd bij de uitoefening van hun beroep. De Centrale heeft de minister er op geattendeerd, dat herhaaldelijk ook op zondag overledenen vervoerd moeten worden, b.v. naar rouwkamers en dat Israëlitische begrafenissen ook 's zon dags geschieden" Lie Geversstraat te Oegstgeest met links de panden die zullen ver- dwijnen. Op de foto is duidelijk te st dstram neemt de halve breedte zien hoe smal de straat is: de I in beslag4 (Foto LDyvan Vliet) een veel te nauwe straat, en hier heeft men nu de kans een prachtige brede straat te maken, en of die nu 21 of 22 meter breed wordt, zal van weinig be lang zijn. Neg meer plannen De heren Van de Ameele hebben ove rigens nog meer plannen. Zij willen van de gemeente een stuk grond kopen ach ter de Deutzstraat aansluitend op hun terrein, zodat een logisoher vormgeving zal kunnen worden verkregen. Boven dien willen zij van de gemeente kopen een perceel grond gelegen op de kop van de Geversstraat - Rhijnzichtwev - R.hijn- geesterstraatweg. Het is hun bedoeling hier een benzine- en service-station te doen ven-ijzen. Uit verkeerstechnisch oogpunt zal dit eveneens van groot be lang zijn, daar beide installaties veel verder naar achteren zullen worden ge bracht (verder weg van de verkeersz'uil op de Rhijngeesterstraatweg. naast de halte van de tram dus). De bocht die men thans moet ma ken om van de Rhljnzichtweg in de Geversstraat te komen zal dan aan merkelijk beter komen te liggen, zo dat grote vrachtwagens niet meer. zo als thans het geval is, geheel op de linker weghelft behoeven te komen. Deze bocht is thans zeer gevaarlijk, zowel omdat men in het geheel geen uitzicht heeft, als omdat deze zeer scherp is. Wordt dit plan uitgevoerd het plan I Geversstraat heeft echter voorrang dan zal de telefooncel dienen te ver- dwijnen. evenals het daar aanwezige j plantsoentje De moeilijkheid schijnt thans nog te liggen in de verkoop van de betreffende gronden door de ge meente aan de fa Van de Ameele Doch zodra deze koop gesloten is, zal de slo per aan het werk kunnen gaan en zul len de oude panden langs de Gevers straat onmiddellijk verdwijnen, en is de mogelijkheid geschapen de weg te ver breden. Goede wil Men behoeft er niet aan te twijfelen of men zal er in Oegstgeest zeer ver heugd over zijn, dat een stukje „ver- keersmisère" gaat verdwijnen. Met een beetje goede wil kan aan de ver breding binnen zeer korte tijd worden begonnen. De gemeente en het ver- Een herinnering uit de eerste ja ren van het volgende week feest- vierende Pro Patria, de Leidsche Studenten Vereeniging voor Oefe ning in den Wapenhandel, waar over wij elders in dit blad uitvoerig schrijven. Deze prent beeldt de aanbieding uit van het eerste vaan del door de dochters van de Leidse hoogleraren in 1867 voor het Aca demiegebouw. Dit vaandel ging reeds verloren toen tijdens een feest het feestgebouw in brand raakte. Deze prent is ontleend aan het ge denkboek over de historie en voor geschiedenis van Pro Patria van de hand van de heer A. J. Land aal dat in 1948 verscheen. In dit boek is vrijwel alles bijeengebracht wat over de geschiedenis van de vereni ging bekend is. alleen daarom beraamde hij een plan om de monteur uit de weg te ruimen. Intussen was de monteur achter de verhouding gekomen, hetgeen nieuwe moeilijkheden schiep. Op de bewuste dag in juli nodigde de verdachte hem uit voor een rustige bespreking. Tevoren had hij de zware ijzeren staaf bij zich gestoken. Op zijn motor braeht hij de monteur naar 't Gooi. In het vooronderzoek had hij toege geven een list te hebben uitgespeeld: „Ik zei hem, dat ik de verhouding w*l wilde beëindigen en dat ik een andere kamer zou zoeken. Om een goede ge legenheid te krijgen hem neer te slaan, gaf ik hem mijn portefeuille en zei hem, dat hij daaruit alle foto's van zijn vrouw mocht halen. Terwijl hij daarmee bezig was sloeg ik hem onverwacht met volle kracht op het hoofd." BLINDE WOEDE. Maar ter zitting kwam hij hierop terug en zei, dat hU eenmaal in het bos aangekomen het plan had laten vallen. Toen echter de monteur de laatste foto uit de portefeuille haalde, werd het hem te machtig en zou hij in blinde woede toch toegeslagen hebben. De monteur* verweerde zich echter hevig, de staaf ijzer viel al spoedig op de grond en op het hevige gebrul van de monteur, die aldoor om hulp had geschreeuwd, kwamen meteen wande laars toerenmen. De Officier van Justitie hechtte aan verdachte's verweer geen geloof. Hij achtte poging tot moord bewezen en eiste 6 jaar met aftrek. De raadsman meende, dat verdachte de moed in de schoenen was gezonken, aangezien de beide mannen meer dan lYi uur rus tig in het bos hebben zitten praten. De rechtbank zal op 5 december a.s. uitspraak doen. Dreigend kolentekort in Oost-Duitsland In Oost-Duitsland heerst een tekort aan steenkool, dat de autoriteiten bij de nadering van de winter ernstige zorgen bereidt. Het Oostberljjnse blad „Neue Zeit" schrijft, dat een snelle vergroting van de kolenproduktie op het ogenblik „een levenskwestie voor de Duitse de mocratische republiek" is. Als oorzaak van de moeiljjke situatie worden opge ien het uitblijven van kolenleveran- ties uit Polen en het gebruik van machi. nes met constructiefouten. De Oostberlijnse bladen waarschuwen, dat het niet uitvoeren van het produk- tieplan voor kolen aanzienlijke verliezen aan deviezen tot gevolg za. hebben, het geen weer tot nieuwe moeilijkheden bij de verzorging van -de bevolking zou leiden. Het communistische weekblad „Neuer Weg" klaagt, dat er „ernstige sympto men van ongezonde ideologische toe standen" bestaan in de partij-organi satie van de elektromotorenfabriek te Wernigerode. een van de grootste in Oost-Duitsland Het fabreksorsaan na melijk had „in feite geschreven, dat er geen democratie bij ons is en dat de partijfunctionarissen alleen maar fouten hebben gemaakt." ..Zeer zware slaq" Van b„o«d, lijde Ie Aiders ia meegedeeld dat dezer dagen te Tlemeen een geschrift, dat van de Algerijnse ver zetsbeweging afkomstig zou zijn, is ge vonden waarin gezegd wordt dat de ar restatie van de vijf verzetsleider^ een zeer zware slae is geweest. Die tragische gevolgen voor de verzetsstrijders zal hebben. „Wij geven toestemming de strijd te staken overal waar de omstan digheden te moeilijk zijn geworden", al dus dit geschrift. Verder is gemeld, dat de leiders van de verzetsbeweging in West-Oran gearresteerd zijn. In Parijs is aang houden de penning meester van het Aleerijnse National* bevrlldingsfront FLN). De man heet Doem, alias Redah, en werd in 1930 te Algiers geboren. De politie heeft bij een huiszoeking boekhoudkundige beschei den van de FLN gevonder en meer dan zeven miljoen frank, afkomstig uit in keer, evenals de gebr. Van de Ameele zamelingen onder dis Algerijnse arbei- zullen er mee gediend zjjn! ders in Frankrijk.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5