VVD en Prot. Clir.: HBS niet in een lyceum omzetten! Breek Stadsgehoorzaal af en bouw een winkelgalerij B. en W. van Leiden houden nog vast aan het Merenplan 95ste Jaargang Donderdag 22 november 1956 Tweede blad no. 28993 (Ingez. Med.-Adv.) Uitbreiding van scholenbouw bepleit De Leidse raad, die gistermiddag en -avond de begrotingsbehan deling voortzette, nam allereerst de paragraaf onderwijs, waarbij ook de sport- en jeugdzaken ter sprake kwamen, onder de loep. Behalve dat van meer dan één zijde de uitbreiding van de scholenbouw werd bepleit, waren het de heren Woudstra (Prot. Chr.) en Drijber (V.V.D.) die een ernstig beroep op het College van B. en W. deden toch geen gevolg te geven aan zijn voornemen - laat het. aldus de voorzitter van de Prot. Chr. fractie, bij een overwegen blijven - de Gemeentelijke H.B.S. in een lyceum om te zetten. Een bepaald revolutionair geluid liet de heer Van Iterson horen. Uitgaande van de gedachte „geen man en geen cent voor de verdere restauratie van de Stadsgehoorzaal" deed hij de suggestie deze zaal en de Breestraat- en Aalmarktschool af te breken en op de dan vrij komende grond een winkelgalerij te bouwen. Vrijwel alle fracties waren van oordeel, dat de Handelsavond school „Kennis is Macht" en M.S.G. zo spoedig mogelijk aan een ander gebouw moeten worden geholpen. De heer Van Aken (P. v. d. A.), die het debat opende, was van mening, dat wil de school haar op het gezin aanvul lende taak naar redelijke" maatstaven kunnen vervullen, er dan veel moet ver anderen. doch vooral verbeteren. stra dringt aan om de school van M.S.G. spoedig aan nieuwe huisvesting te hel pen. De heer Van Dijk (K.V.P.). die aller eerst enkele gedachten wijdde aan het scholenbouwrapport. had veel waarde ring voor de zo zeer geslaagde Rem- brandt-herdenking. Hij vraagt of het College bereid is aan leerkrachten, werkzaam bij het B.L.O.. een extra toe lage toe te kennen. Tenslotte: wij moeten blijven streven naar verlaging van het aantal leerlingen per klas. HUISVESTING KENNIS IS MACHT De heer Drijber (V.VD.) vroeg enkele nadere inlichtingen over de toekomstige scholenbouw. Staat hiertegenover ook een aanwas van het aantal leerlingen? Zijn er bij het openbaar onderwijs urgentie-verklaringen verleend, waar voor thans nog geen bouwvergunning js afgegeven? Weer eens een andere bouw stijl voor een school zou spreker prefe reren. Wanneer is de openbare Ulo in M. van Aken bouw scholen en gymnastieklokalen Er is. aldus spreker, een schrijnende achterstand in schoolgebouwen, een beduidend tekort aan ervaren leer krachten. een vertraagde wetgeving en een niet uit de verf komende ver nieuwing van opleiding, leerplan en methodiek. TRIEST Naar zijn mening dient de landelijke overheid haar vergunningenbeleid af te stemmen op de stadsuitbreiding en be volkingsaanwas. De heer Van Aken, die bepaald niet gerust is over de ontwik keling in de scholenbouw, heeft het voornemen een motie in te dienen, waarin de regering wordt verzocht een uitbreiding van de Leidse scholenbouw te bewerkstelligen. Grote zorgen maakt spreker zich over de bouw van gymnastieklokalen. Ter wijl voor dit jaar urgentieverklarin gen voor de bouw van negen gym nastieklokalen waren aangevraagd, is geen enkele verklaring afgekomen. Een voor spreker triest verschijnsel. Een voorstel voor de bouw van een sporthal in zuid-west zal door sprekers fractie zeer op prijs worden gesteld, «venals de bouw van een ulo-school. WEINIG ORIGINEEL De aanduiding van een school, met de naam van de weg, straat, laan of plein waaraan deze school is gelegen, vindt spreker weinig origineel. Laat het Col- ege tot een naamgeving van de scholen comen. Het door het College in uitzicht gestelde voornemen: verkeersonderwijs op de scholen, ziet hij met belangstel ling tegemoet. Ook de schoolradio ziet bij als een element, dat gunstige resul taten kan afwerpen. Nadat de heer Van Aken gewezen had op de betekenis van oudercommissies Voor het schoolleven, zegt hij, dat zijn fractie met belangstelling het rapport over het stichten van een schoolbuiten- huis tegemoet ziet. Voorts wenst spreker te weten of het College reeds kan mede delen waar of de nieuwe Meisjes H B S. is geprojecteerd. Tenslotte dringt spreker aan om spoedig te voorzien in een nieuwe huis vesting voor M.S.G. RUIM STADSGEHOORZAAL OP! De heer Van Iterson (Prot. Chr.) ver- zet zich tegen een voortgezette verbe tering van de Stadsgehoorzaal. Gelet op de plaats en huidige toestand van deze zaal wenst spreker het gebouw, met de huidige school aan de Breestraat en de Aalmarkt, te saneren en op de dan vrij komende grond een winkelgalerij te bouwen. Spreker blijft zich verzetten tegen een verdere restauratie van de Stadsgehoorzaal. MAAK ER GEEN LYCEUM VAN Evenals de heer Van Aken gaat ook de heer Woudstra in op de onlangs ver schenen en door ons niet ontvangen Red onderwijsnota. Spr. bepleitte de aanstelling van een ambulant hoofd. Dit komt het onderwijs ten goede. Hij is geen voorstander van de omzetting fan de H.B.S. in een lyceum. In een Ivceum ziet spreker een mode-instelling. Bovendien hebben wij in Leiden een ?oed gymnasium. Bij het ontbreken van sen Chr. gymnasium is men er slechts toe overgegaan om de Chr. H.B.S. in een fhr. lyceum om te zetten. Dit was een noodoplossing. Een goede klassieke op leiding is, volgens de heer Woudstra. alleen in een gymnasium te volgen. Eer. klassieke sfeer is nimmer in een lyceum te brengen. Wordt de vierde school voor V.H.M.O.. die B. en W. denken te bouwen in het •esten van de stad. een lyceum? Spreker gelooft, dat er zich t.z.t. een tegenheid zal voor doen voor de stich- ög van een M.T.S. Ook de heer Woud- de Roodenburgerpolder te verwachten? Spreker zou de 12-klassige school in Leiden een kans willen geven. Hoofden van ulo-scholen, die zijn overladen met bijkomende (administratieve) werk zaamheden, zou de heer Drijber van dit werk willen ontlasten De huisvesting van „Kennis is Macht" moet spoedig verbeterd worden. Is de Ulo-school aan de Plesmanlaan voor het onderbrengen van K.I.M. niet ge schikt? De heer Drijber wenst de B.L.O.-marge, met het oog op het aantrekken van leerkrachten, die ook u?t dit onderwijs voortkomen, in te voeren. Spreker hoopt, da', de tand- artsendienst, welke tijdelijk in de Dr. Van Voorthuysenschool is onderge bracht. in dit gebouw niet te lang gehuisvest blijft. Het spijt hem, dat het College niet kan besluiten tot het laten rijden van een schoolbus naar de nieuwe B.L.O.-school aan de Marnixstraat. Bij de opzet van dit plan is een suggestie in deze richting gedaan. De heer Drijber onderschreef tenslotte de opmerking, die de heer Woudstra had gemaakt t.o.v. H.B.S.Lyceum. Ook een M.T.S. acht spreker voor Leiden gewenst. Een rolschaatsen/ijsbaan voor jeugdige kinderen is wel aanbevelens waardig. RECREATIE TERREINEN EN SPORT- Maatschappelijke steun Aandacht voor bejaardenzorg „Waarom moet Leiden het nog steeds zonder een creclie stellen?" Vrjjwel de gehele avond besteedde de Leidse raad gisteren aan de behan deling van hoofdstuk IX (Maatschappelijke steun en voorzorg). Tijdens deze behandeling stond de bejaardenzorg in het middelpunt van de belangstelling. Mevr. BraggaarDe Does, en na haar ook de heer Portheine, brachten even eens het uitblijven van een crèche ter sprake. Mevr. Braggaar kwam het on begrijpelijk voor. dat men in Leiden de noodzaak van een dergelijke inrichting niet inziet. De heer Aalders (K.V.P.). die de al gemene beschouwingen over dit hoofd stuk opende, vroeg of B. en W. er reeds in geslaagd waren enige aanvullende werken voorbereid te krijgen, welke in geval van opkomende werkloosheid di rect in uitvoering kunnen worden ge nomen. Hoewel spreker van mening is, dat Leiden hier de provincie aan haar zijde vindt, is hij van oordeel, dat er weinig werken voor dit doel aanwezig zyn. BEJAARDENZORG: EREPLICHT Mevr. BraggaarDe Does (P. v. d. A.) hield een warm pleidooi voor de kin deren van de Mythylschool, die zeker een betere huisvesting verdienen Voorts vroeg zij aandacht voor de bejaardenzorg. Een zorg, die voor de huidige generatie als een ere-plicht moet worden beschouwd. In dit ver band drong zij nogmaals aan op een gemeentelijk tehuis voor bejaarden. Ook een verpleeghuis acht zij een zaak van de eerste orde. Mevr. C. Braggaar-de Does waar blijft de creche Zij achtte het gewenst, dat een ver ordening op de bestaande rust- en ver pleeghuizen tot stand komt. Leiden, aldus spreekster, is vele hof jes rijk, doch het is bedenkelijk, dat in tal van hofjes sanitair ontbreekt. In vele van deze hofjes is geen toilet aan wezig. Met de heer Lardee acht zij het niet juist, dat de vuilnisemmers niet uit de hofjes worden weggehaald. Bij een bouwplan acht spreekster het ge wenst. dat de bejaardenwoningen met afzonderlijk worden geplaatst. Bejaar den moeten temidden van de gemeen schap wonen. Voorts vroeg mevr. Braggaar aan dacht voor de tijdsbesteding van de be jaarden. Behoorlijke ontspanning is voor deze mensen zeer gewenst. Mevr. Braggaar vroeg in deze zit ting nogmaals en met nadruk aan dacht voor een crèche. Volgens spreek ster is het onbegrijpelijk, dat men in Leiden de noodzaak van een derge lijke inrichting niet inziet. Vergeefs heeft zij gewacht op een pre-advies op een voorstel, dat zy indertijd te zamen met de heer Portheine over de noodzaak van een crèche indiende. De heer Van den Burgb (P. v. d. A.) wijst nog eens op het grote gebrek aan recreatie- en sportterreinen. Z.i. moet hier samenwerking met de randgemeen ten worden gezocht, b.v, met Zoeter- woude (Cronesteynse-polder). Voorts breekt spreker een lans voör de aanleg van meerdere volkstuinen, waarop actieve ontspanning wordt ge vonden. De heer v. d. Burgh wijst in dit verband op het zuid-westelijk stadsgedeelte, waar deze tuinen ont breken. Hij zou het op prijs stellen, indien B. en W. spoedig kwamen met een voorstel tot de inrichting van een „jeugddorp", een recreatie-oord met jeugdhonken, kanovijver, speelvelden etc. Een jeugdhotel t.b v. het Jeugd- en studentenverkeer acht spreker in een Academie-stad geen luxe. Buurthuizen In nieuw aangelegde wijken komen spre ker onmisbaar voor; de wijkgedachte krijgt hierdoor een goede impuls Het ligt in de bedoeling van de wet houder van Onderwijs, de heer Van Schaik. de raad nedenavond van ant woord te dienen Zijdelings bracht mevr. Braggaar de toestand in de kazerne-woningen in de Sionsteeg (Caeciliabarak) nog even ter sprake. Enkele jaren geleden was deze toestand reeds erg. thans is deze on houdbaar. Het opschrift van de Armenbus in de trouwzaal van het Stadhuis zag zjj gaarne vervangen door: bruidsbus. ALGEMEEN VERZORGINGSHUIS. De heer Portheine (V.V.D.) stelde eveneens de „vergrijzing van de bevol king" in het middelpunt der belang- stelling. Hoewel in de rust- en ver- pleeghuizen veel goeds geschiedt, is spr. j van oordeel, dat door de monopolie-po- si tie. die deze huizen innemen, het ge- wenst is. dat een verordening tot stand j komt. Een algemeen verzorgingshuis j lijkt spreker gewenst, doch dan in de eerste plaats voor invaliden. .1 Ook de heer Portheine was niet ge- sticht over het uitblijven van de crèche. In dit geval vond hij mevr. Braggaar, die al zovele jaren op de bres staat voor een dergelijke inrich ting, mild in haar oordcel. Volgens spreker zijn B. en W. in dit opzicht ernstig tekort geschoten. DE RUST- EN VERPLEEGHUIZEN. De heer De Kier (Prot.-Chr.) was eveneens van oordeel, dat over het oudelieden-vraagstuk maar niet zo ge makkelijk heengelopen kan worden. De raad moet hierover met spoed wor den ingelicht. Eenzelfde geluid liet de heer Kort- mann «K.V.P.) horen. Vooraal de hulp behoevenden vragen de meeste zorg. Steeds meer zal de gemeente aan deze groep haar aandacht moeten besteden. Met alle respect voor de rust- en ver pleeghuizen, is het daar nog niet ideaal. In dit verband stelde spreker het Elisabeth-hofje ten voorbeeld, waarvoor het plan bestaat dit in te richten als invaliden/bejaarden cen trum. De heer Questroo Prot.-Chr.) vroeg of het het College niet bekend is. dat de Herv. Diaconie gevraagd heeft om een terrein tot stichtng van een be jaardencentrum. De burgemeester, die in eerste in stantie namens het College antwoord de, gaf een uiteenzetting waarvoor de opbrengst van de Armenbus in de trouw zaal bestemd is, nl. voor noodlijdenden. De opbrengst is plm. f.300 a f.400 per jaar. Bruidsbus lijkt hem een minder geschikte naam. NOG GEEN BEJAARDENTEHUIZEN. Wethouder Menken merkte In zyn antwoord o.m. op, dat van het spoedig stichten van bejaardentehuizen voor lopig weinig zal kunnen komen. Spreker, die teruggreep op het be jaardencongres te Scheveningen. wees er op. dat in dit congres door medici is gesteld: een zieke ook een zieke bejaarde hoort in een ziekenhuis! In verband hiermede gaat bij B. en W de vraag overheersen of niet eerder be sprekingen moeten worden gevoerd met directies van ziekenhuizen, dan met be stuurders. die de bejaardenzorg behar tigen. Vele gemeenten zitten met een veror dening op de rust- en verpleeghuizen „in de maag". Toepassing van een der gelijke verordening blijkt ln de praktijk zeer moeilijk te zijn. T.o.v, een gemeentelijk verzorgings tehuis is geen particulier initiatief naar voren gekomen. Het College heeft daarom contact gezocht met de Fede ratie van Woningbouwverenigingen. Een dergelijk tehuis zal gedragen moeten worden door een stichting, waar in niet de gemeente, doch ingezetenen uit de gemeente zitting hebben. Huis houdelijke hulp aan bejaarden wordt, daar waar dit wordt gewenst, door de Dienst voor Sociale Zaken verleend. WEINIG ANIMO VOOR EEN CRÈCHE. Van particuliere zjjde bestaat vol gens de wethouder weinig animo voor een crèche. Het zou louter en dit vindt spreker jammer van de ge meente moeten uitgaan. Ook de me ningen in de kring van de maatschap pelijke werksters zijn verdeeld. Op een vergadering, waarin dit onder werp aan de orde was gesteld en waar vele personeelchefs waren uitgeno digd, verschenen er slechts twee. Ge zien dit resultaat, overweegt de wet houder maar eens een vergadering met de vrouwelijke raadsleden te houden. Men dient er wel rekening mede te houden, dat een gemeente lijke crèche naar schatting een be drag van f. 35.000 per jaar vraagt. Spreker stelt zich voor om de vrije tijdsbesteding van de bejaarden t.z.t. met de besturen van de bejaarden so ciëteiten te bespreken. Voor een Com missie voelt het College niets. De hulp vam de gemeente in financiële vorm zal vermoedelijk niet uit kunnen blijven. In de M. van A. dit tot de heer Questroo gaat het uitsluitend over gemeentelijke tehuizen. Met nadruk gaf de wethouder ten slotte de raad te verstaan, dat de di verse problemen het College terdege bezig houden. In de replieken propageerde mej. Noordman de gedachte om bij de Dienst van Kasbeheer en Credietwezen een so ciaal werkster aan te stellen. Mej Van Nienes sloot zich hierbij aan. De heren Hagens en Stolp waren van mening dat voor een dergelijke functio naris geen volledige dagtaak is wegge legd. Wethouder Van der Kwaak ver klaarde. dat in het afgelopen jaar 50 ge vallen voor een onderzoek in aanmer king kwamen. Deze konden met de in functie zijnde niet-gemeentelijke en ge meentelijke krachten worden opgelost. Met de heren Hagens en Stolp was de wethouder van oordeel, dat voor een der gelijke kracht geen volledige dagtaak is weggelegd. MEER EFFICIENCY! Bij de behandeling der volgnummers kwam het voorstel van de heer Stolp in zake de efficiency bij de Dienst van de Sociale Raad aan de orde Spreker heeft de indruk, dat meerdere werkzaamheden van dezelfde aard worden verricht door ambtenaren van de Dienst voor Sociale Zaken en de Sociale Raad Zijn voorstel beoogt dan ook, dat de raad het Col lege verzoekt, een onderzoek ln te stel len naar eventuele doublures in werk zaamheden bij de Dienst voor Sociale Zaken en de Sociale Raad. Wethouder Menken antwoordde hier op, dat het College bereid is dit voorstel in pre-advies te nemen. HUMANISTISCH THUISFRONT Mevr. Braggaar vroeg o.a. bjj de be handeling van de subsidie aan Militaire Tehuizen daarin ook het Humanistisch Thuisfront te lat'en delen. Kleine ge meenten gaan daarin Leiden voor. Geen liquidatie Bij de behandeling van hoofdstuk VII (eigendommen der gemeente) stelde de jieer Van Iterson (Prot. Chr.) op nieuw het Merenplan aan de orde. Alvorens dit plan gistermiddag in de Leidse raad in discussie werd gebracht, vroeg de heer Lardee (P. v. d. A.) naar de toestand van de rotonde van Den Burcht. Indien, aldus de heer Lardee, het gemeentebestuur niet spoedig tot restauratie overgaat, houdt Leiden in de toekomst slechts een ruïne over. De heer Van Iterson betreurt het. dat het pand aan de Vismarkt tegenover het Stadhuis en eigendom van de gemeente, na de brand nog niet is gerestaureerd. Voor de zoveelste maal vraagt spreker hoe of het staat met het zand- of merenplan. In antwoord op deze vragen deelde I wethouder Jongeleen mede. dat de her- I stellingen van „Den Burcht" in het ver leden inderdaad niet fraai zijn geschied. Spreker zegde toe. dat het College een onderzoek naar de situatie van de rotonde zal instellen Met het pand aan de Vismarkt zit het iets moeilijker. Het pand is thans aan geboden aan een gezin, dat nog in een gemeentelijk perceel aan de Breestraat woont. Een aanbod, dat in principe is aanvaard De Spoorwegen en het Rijk zijn niet bereid om met het Merenplan mede te doen. Reeds geruime tijd ge leden heeft het College van B. en W., dat nog de hand houdt aan dit plan. zich tot Ged. Staten gewend met het verzoek om ontheffing van de ontgron dingsverordening. Inmiddels hebben zich enkele aannemers bereid verklaard om voor eigen rekening zand te gaan zui gen en dit voor een redelijke prijs de gemeente aan te bieden. Op 12 september j.l. heeft het College G.S. herinnerd aan het verzoek van Leiden. Tot op heden is nog steeds geen bericht uit Den Haag binnengekomen. Aan 'n liquideren van het Merenplan is het College nog niet toe. Krijgen wjj toestemming, dan is de mogelijk heid aanwezig om onze bouwgronden, aldus de wethouder, met goedkoop zand op te hogen. De verpachting van de gronden in het algemeen dit op een vraag van de heer Huurman zal de wethouder in het College aan de orde stellen. Na deze beknopte discussie, ging ook dit hoofdstuk onder de hamer door. 5. M. Stolp ...waakzaam zijn tegen doublures In de loop van dit jaar, aldus wethou der Menken, zal deze zaak nog in de raad aan de orde worden gesteld. Op een vraag van mevr. Braggaarde Does de keuken in de bejaarden-sociëteit aan de Pieterskerkgracht in orde te ma ken. antwoordde wethouder Menken, dat deze zaak zijn aandaoht heeft. Na de behandeling der volgnummers kreeg ook dit hoofdstuk het fiat van de raad. Economische aangelegenheden Bij de behandeling van hoofdstuk X (economische aangelegenheden) drong de heer Portheine (VVD) aan om waar dit noodzakelijk is steeds de midden stand in voor haar belangrijke zaken te betrekken. De heer Sommeling (P.v.d-A.) was ver heugd, dat het College reeds inleidende besprekingen heeft geopend, welke kun nen leiden tot de vorming van een in dustrieschap. Voorts vroeg hij aandacht voor de industriële ontwikkeling van Leiden. De uitbreiding van de overkap ping van het station dient volgens de heer Sommeling sterk in de aandaoht van het College te blijven staan. Een telefooncel in plan Noord en bij de Vei- j ling acht spreker geen overdadige luxe. Mej. Van Nienes (P.v.dJA.) bepleitte óe bouw van ambachts- en fabrieks hallen. De heer Aalders (KVP) ging in op de conclusies van het rapport van het Econ. Technologisch Instituut. Hedenavond dient wethouder Jonge leen van repliek Sint Nicolaas zorgde voor verrassing Bij zijn bezoek aan Leiden had Sint Nicolaas gisteren ook een geschenk voor de raadsleden meegebracht. Burgemees ter Van Kinschot, die hiervan bij de aanvang van de gistermiddag gehouden begrotingszitting mededeling deed. zeide. dat de Sint zeer getroffen was door de belangstelling, die de raadsleden voor de behartiging van de gemeentelijke za ken aan de dag leggen. Mede met het oog op de nog in portefeuille zijnde uit breidingsplan had de Sint voor ieder raadslid een in kleurendruk uitgevoerde plattegrond van Leiden achter gelaten. Namens de raad dankte mevr. C. Brag- gaar-De Does voor deze vriendelijke „Spaanse" geste.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3