STAAK ONMIDDELIJK HET WEGVOEREN VAN HONGAREN" V.N.- resolutie eist ook het terugtrekken van de Russen Twee studenten reden negen dagen in andermans auto f jctiX 'edit ABDIJSIROOP/^ Met een enkel woord Molotofs ster rijst weer Agenda DONDERDAG 22 NOVEMBER 1956 HET tragische van de Hongaarse opstand is, dat de Polen er meer van profiteren dan de Magyaren zelf. Moskou heeft in de afgelopen we ken terdege gevoeld, dat het voorzichtig moest zijn met de satellieten en ver moedelijk heeft de rebellie in Hongarije de Kremlin-heersers bereid gemaakt tot een aantal concessies, op voorwaarde echter, dat die niet zouden raken aan de strategische belangen van de Sovjet- Unie. Men weet het: hier ligt de oorzaak van de spanning onder de Sovjetrussi- sche leiders zelf, van wie de „rechter vleugel" of, als men wil, de Stalinis tische groep de vrees koestert, dat het losser maken van de banden met de sa tellieten onvermijdelijk zal leiden tot verzwakking van de machtspositie van Sovjet-Rusland in Oost-Europa. HET grote verschil tussen de situa tie van Polen en die in Hongarije is deze, dat de Russen in laatst genoemd land op zeker ogenblik aller minst de zekerheid hadden, dat zij op deze voorpost konden blijven vertrou wen. De Hongaren wilden niet alleen grotere vrijheid, ze wilden vrijheid-zon der-meer. Daarin zagen de Russen en hun handlangers in Boedapest het ge vaar, dat Hongarije zich wel eens zou kunnen aansluiten bij het Westen in- plaats van nog langer lid te blijven van de Sovjetrussische machtscombinatie. De maat liep dan ook over, toen Nagy aan kondigde, dat zijn land zich terugtrok uit het Verdrag van Warschau, wat be schouwd kan worden als de Oosteuro- pese tegenhanger van de NAVO in het Westen. AL of niet onder dwang hebben de Poolse leiders in dit opzicht een voor het Kremlin geruststellender houding aangenomen dan hun Hon gaarse collega's dat op zeker ogenblik deden. En zo heeft de in ere herstelde communistische leider Gomoelka dan dezer dagen een overeenkomst met de Russen gesloten, waarin vastgesteld is, dat de troepen van de grote buurman zullen blijven, dus juist het punt, waar tegen het Hongaarse verzet nog steeds niet is geluwd. En de prijs, die Moskou hiervoor betaalde? In de eerste plaats het vertrek van maarschalk Rokossofski, die aftrad als vice-premier, minister van 'Defensie en opperbevelhebber van de Poolse strijdkrachten. Bovendien bleek het Kremlin bereid Polen toe te staan een Amerikaanse lening te aanvaarden zij het zonder voorwaarden wat een wijziging betekent van de koers, die Stalin in 1947 uitstippelde, toen hij de satellieten verbood Amerikaans geld te aanvaarden. Hiertegenover staat dan weer een lening van 700 miljoen roebel, door de Russen zelf te verstrekken, maar over de aard van de te leveren goederen is niets bekend. Waarschijnlijk zal Po len moeten acepteren, wat de Sovjet- Unie kan missen. BEPAALD niet zonder betekenis is, dat Polen vrijgesteld is van de be taling van zijn schuld aan de Sov jet-Unie, tot een bedrag van twee mil jard. Ook dit is een punt, dat mooier lijkt dan het is, want Franse commen taren spreken het vermoeden uit, dat dit neerkomt op de onmacht van het Krem lin Polen nog langer uit te buiten. Toch is dit in zoverre een „offer" voor de Sovjet-Unie, omdat het naar alle waar schijnlijkheid haar vermogen verzwakt om vooral in Azië en Afrika mooi weer te spelen met het gestolen goed van de Polen! Van Poolse zijde is dit voordeel echter gekocht met het blijven van Russische soldaten op Poolse bodem, wat verdedigd zal worden met verwij zing naai- het „Duitse gevaar". TOT aan de militaire grens is Mos kou dus bereid de satellieten te gemoet te komen. Tegen deze ach tergrond is begrijpelijk, dat de „Praw- da" dezer dagen scherp tegen maar schalk Tito van Joego-Slavië is uitge vallen, naar aanleiding van een rede voering, die deze in Poela heeft gehou den en waarin hij de Russische leiders inmenging in Hongarije, blindheid voor de nieuwe tijd en een groot restant Sta linisme verweet. Als antwoord kreeg hij te horen, dat hy moet ophouden met „ingrijpen in de binnenlandse aangele genheden van de Oosteuropese commu nistische partijen". Voorts werd hem „tegenspraak met de grondbeginselen van het marxisme en leninisme" voor de voeten geworpen, wat een commu nist als Tito nog altijd niet bepaald vriendelijk in de oren geklonken moet hebben. INDERDAAD Is Tito nog altijd com munist, wat wel duidelijk tot uiting kwam in de arrestatie van de voor malige partisanen-leider en oud-vice- premier Milovan Djilas, die in een New- yorks blad had geschreven, dat „het bloedvergieten en de gebeurtenissen in Hongarije het begin van het einde van het wereld-communisme betekenen". Dat was Tito toch blijkbaar te bar, ook al heeft zyn Joegoslavische vorm van communisme opnieuw de woede van het Kremlin opgewekt. Voor Moskou is Tito daarom zo gevaarlijk, omdat diens land géén Russische bezettingstroepen heeft. „Titoïsme" is in de ogen van pre sident Tito-zèlf wel degelijk communis me, maar naar het inzicht van de Krem- lin-leiders, althans van de Stalinisten onder hen, betekent Titoïsme het ver dwijnen van Russische legers en der halve onvoldoende garantie, dat de stra tegische belangen van de Sovjet-Unie gedekt zijn! DE scheidslijn in Oost-Europa is duidelijk: aan de ene zijde het Kremlin met name de militaire leiders gesteund door een man als Gomoelka in Polen, die Russische be zetting aanvaardt, en daartegenover maarschalk Tito, president van een niet-bezette staat, op wiens voorbeeld de opstandige Hongaren het oog gesla gen houden. De taaie worsteling in Boe dapest is dus van geweldige betekenis voor de toekomst van het Oosteuropese satellietenstelsel, temeer, omdat de Ver enigde Naties zich er nu eveneens mee bemoeien, al brengen die het nog niet verder dan resoluties. Bouw van 75.000 woningen per jaar Ter gelegenheid van het gereedko men van de 500.000-ste, na de tweede wereldoorlog in Nederland gebouwde woning, heeft de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, vanmiddag op een bijeen komst van het Nederlands instituut voor volkshuisvesting en stedebouw in „Huize Maas" te Groningen een uitvoerige rede gehouden, waarin hij zei het vertrouwen te hebben, dat het mogelijk is de woningproduktie op te voeren tot een 75.000 woningen per jaar. Dit zou te danken zijn aan een, naar minister Witte zei, verheugende ontwikkeling in de produktiecapaciteit van het bouwbedrijf, o.m. door een be scheiden vermeerdering van het aan tal bouwvakarbeiders, een ruimere toepassing van arbeidsbesparende •constructies, een toenemende mecha nisatie en industrialisatie en een gro tere continuïteit tengevolge van het nieuwe goedkeurings- en subsidie beleid. Beroep van Alg. Vergadering op Moskou De Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft gisteren met 55 tegen 10 stemmen bij 14 onthoudingen de door Cuba ingediende resolutie aanvaard, waarin een beroep op de Sovjetrussische en Hongaarse autoriteiten wordt gedaan het wegvoeren van Hongaren onmiddellijk te staken. In de resolutie wordt voorts de eis gesteld, dat de Sovjetrussische strijdkrachten het Hon gaarse gebied onverwijld verlaten. Tenslotte wordt er In de resolutie op aan gedrongen, dat de Hongaarse regering waarnemers der Ver. Naties zal toestaan een onderzoek naar de toestand in Hongarije in te stellen en daarover verslag aan de internationale organisatie uit te brengen. De Algemene Vergadering heeft eveneens haar goedkeuring gehecht (met 57 tegen 8 stemmen bij 14 onthoudingen) aan de door India Ingediende resolutie (mede ondertekend door Ceylon en Indonesië) waarin er bij Hongarije op aan wordt gedrongen waarnemers der Verenigde Naties toe te laten, „zonder dat hierdoor inbreuk zal worden gemaakt op de Hongaarse soevereiniteit". Algemene Vergadering, laden zij een zeer zware verantwoordelijkheid op zich. De Indiase regering wil niet veroordelen zonder de feiten te kennen. De namens mijn land ingediende resolutie heeft ten doel deze feiten te leren kennen", aldus Menon. De Indiase afgevaardigde herhaalde, dat India pal blijft staan voor het recht van elk land, om zijn eigen regering te kiezen, zonder dat hierbij door een andere staat gewapenderhand wordt in grepen. „Mijn land verlangt, dat het Hongaarse vraagstuk zo spoedig moge lijk wordt geregeld", besloot hij. Menon (India) wijst Russen op de stem van de Aziaten De Hongaarse regering zou er zelf voordeel bij hebben, waarnemers der internationale organisatie toe te laten. India doet een beroep op haar. acht te slaan op de stem van miljoenen Aziaten" aldus verklaarde de Indiaanse vertegen woordiger. tijdens het debat, dat aan de stemmingen voorafging. En hij ver volgde: „Het is niet mijn gewoonte waarschuwingen te geven, doch indien de Hongaarse autoriteiten niet zo spoe dig mogelijk reageren op het beroep dei Twee kinderen verbrand Tijdens afwezigheid- der ouders ln het woonwagenkamp te We- num (gem. Apeldoorn) zijn giste ren tengevolge van brand in een van de woonwagenstwee kinderen van de familie Rotmans-Vink om het leven gekomen. Tijdens een kor te afwezigheid van de ouders is het wiegje van de drie maanden oude babyvermoedelijk door de hitte van de straalkachel, in brand ge raakt. waarbij het kind levend is verbrand. Het vuur deelde zich spoedig mee aan het in de wagen staande meubilair, waardoor ook het ledikantje van een zoontje van anderhalf jaar vlam vatte. Toen men de uitslaande brand constateerde, kon men het kind nog levend uit het ledikantje nemen, doch kort na zijn aankomst in het Julianaziekenhuis is het aan de op gelopen brandwonden bezweken. De woonwagen brandde totaal uit. IneMed.-Adv.) „Feiten", zegt Amerikaan James Wadsworth, vertegenwoordiger der Ver. Staten, deelde mede, „dat geen der door zijn delegatie aan de Algemene Vergadering voorgelegde gegevens over wegvoeringen van Hongaren gebaseerd waren geweest op geruchten, persberich ten of berichten van andere aard, doch op feiten". Nog maandag j.l. hebben de Amerikaanse regering nieuwe gegevens bereikt, dat een groot aantal weggevoer den In een bepaalde stad aankwam, ter wijl in een andere plaats vele gedepor teerden uit de spoorwegwagons wisten te ontvluchten, waarmede zij werden weggevoerd. De V.S. zijn nog steeds van mening, dat alles in het werk moet wor den gesteld om een onpartijdig onder zoek naar deze aangelegenheid mogelijk te maken", aldus Wadsworth. De Sovjetrussische afgevaardigde Sjepilof trachtte de aandacht van Hon garije af te leiden en deed een beroep op de Algemene Vergadering haar aan dacht te wijden aan het vraagstuk van het Midden-Oosten, „dat des te dringen der is geworden na de verklaring van de Syrische afgevaardigde, dat Israëli sche strijdkrachten, tezamen met Britse en Franse troepen, aan de Israëlisch- Syrische grens worden samengetrokken". (Dit bleek achteraf boosaardige propa ganda te zijn Red. L.D.). De Algemene Vergadering heeft nog een derde resolutie goedgekeurd, waarin een beroep op de secretaris-generaal en de Hoge Commissaris voor de vluchte lingen wordt gedaan voort te gaan met hun streven ten bate van de Hongaarse vluchtelingen. Regeringen en particu liere organisaties worden hierin verzocht te blijven bijdragen aan de zorg voor en hervestiging van deze uitgewekenen. Deze resolutie werd aanvaard met 69 tegen twee stemmen, bij acht. onthou dingen. Slechts Hongarije en Roemenië stemden tegen de resolutie, terwijl de andere leden van het Sovjetrussische blok zich van stemming onthielden. Kregen - vergeleken met eis milde straf Het gistermiddag onmiddellijk na de rechtzitting gevelde vonnis van de Amster damse rechtbank, n.l. een maand gevangenisstraf met aftrek van een maand preventieve hechtenis, tegen twee Hilversumse studenten, die een bos autosleutel tjes hadden gestolen en in een auto van een andere enkele dagen hadden rond gereden, stond in sterke tegenstelling tot de eis van de Officier van Justitie. Deze had n.l. tegen de jongelui 12 maanden met aftrek, waarvan 4 voorwaardelijk en 3 jaar proeftijd onder toezichtstelling van de reclassering gerequireerd. Door dit vonnis kwamen de studenten direct op vrije voeten. Neem toch ABDIJ SIROOP. Die zuivert Uw luchtwegen snel en grondig. Ik heb altijd een fles in huis. Zowel de Rechtbank als de Officier zeiden met de strafmaat rekening te hebben gehouden met de overwegingen van de Senaat der Rijksuniversiteit te Utrecht, die beide 19-jarige studenten gedurende één jaar van de Universiteit wil weren. Bovendien zal beider studie beurs van het Rijk voor een jaar wor den ingetrokken. Doch het verschil van de strafmaat tussen eis en vonnis is ge legen in het feit, dat de Officier ook de diefstal van de auto bewezen achtte, terwijl de Rechtbank van het tegendeel overtuigd was en „joyriding" bewezen vond, hetgeen de jongelui niet ten laste was gelegd. Een ernstig feit „Een streng optreden is noodzake lijk", zo zei de president in zijn von- is. „Deze zaak betreft een ernstig feit". Beide Hilversumse vrienden hadden op 14 oktober j.l. uit een naast een woning geparkeerd staande auto een bos sleuteltjes gestolen. „Geeft u dat toe?", vroeg de presi dent. „Ja, ik heb ze wederrechtelijk toe geëigend", zei een der verdachten. „Laat die deftige woorden nu maar weg en zeg gewoon, dat u ze hebt weg genomen", adviseerde de president. Vervolg van pag. 1 Communisten leggen „zwarte lijsten" in Hongarije aan De regeringscommissaris voor Voed selvoorziening van Hongarije, Rajo Nyers, heeft verklaard, dat er voldoende brood, vet en meel is. Men heeft wel gebrek aan aardappelen, melk, koffie en zout, maar deze artikelen zouden spoe dig 'in overvloed voorradig zijn, dank zij de huip van de Sovjet-Unie. Door de felle vorst is een gedeelte van de waterleiding in Boedapest be- vroren. Er zouden echter geen besmet telijke ziekten zijn uitgebroken, doch alleen heeft men sterke geelzucht en ernstige verkoudheid geconstateerd. De regering geeft toe. dat ziekenhuizen en klinieken zware schade hebben opge lopen tijdens de gevechten, zodat, het herstel hiervan 50 miljoen forint zal kosten. De algemene schade in Boeda pest wordt op minsten s 100 miljoen pond sterling geschat. In het stadsge deelte Pest is een terrein van 5'/2 vier kante kilometer verwoest. BEROEP OP NEHROE. De Vereniging van Revolutionaire Ar beiders. Boeren, Intellectuelen en Jon geren heeft Nehroe gevraagd om als be middelaar tussen de echte volksverte genwoordigers en de Sovjet-Unie op te treden. Zij verklaren dat de revolutie tot doel.heeft gehad: „het herstel van onze nationale onafhankelijkheid en neutraliteit" De meeste officieren heb ben geweigerd om een verklaring te on der tekenen, waarin het optreden van de Sovjetrussische troepen wordt goed gekeurd. De vakbonden hebben zich onafhan kelijk verklaard en dulden geen con trole noch van de staat noch van de partjj. De communisten schijnen echter het hoofd weer op te steken en leggen in samenwerking met de Russische auto riteiten zogenaamde „zwarte lijsten" aan, waarop vooral jeugdige personen voorkomen, die in de laatste weken met wapens in de hand zijn aangetroffen. De vrees voor deportaties wordt daar door groter en is tevens de verklaring voor het toenemen van het aantal vluchtelingen. Na deze diefstal waren de jongelui Hilversum ingegaan en ze hadden met behulp van de sleuteltjes een op de Kerkbrink geparkeerd staande volkswa gen gestart. Ze waren ermee weggere den naar Utrecht waar ze in de sociëteit van de studentenvereniging „Veritas" een glaasje bier hadden gedronken. „Het is toch niet de gewoonte om met andermans auto bij de sociëteit te ko men, wel?", vroeg de president. „Neen, zeker niet", riepen beide ver dachten in koor. Negen dagen lang hebben de vrien den om beurten in de auto gereden, 's Nachts werd de wagen op verschillen de plaatsen gestald, soms achter een onbewoonde villa op een stille weg. Vol gens de kilometerteller hadden de stu denten in die 9 dagen 1400 kilometer afgelegd, zo vertelde de als getuige ge hoorde auto-eigenaar, de pianist P. van der Vange. Deze l^ad een tamelijk be schadigde auto teruggekregen, nadat de jongelui bij een verkeersovertreding in de Domstad door de politie waren ge snapt. Hij diende tijdens de zitting een vordering van f. 300 in voor de gele den schade, tot betaling waarvan de verdachten ieder voor de helft werden veroordeeld. De studenten waren slechts in het be zit van een rijbewijs voor motorrijwie- BINNENLAND 'Voor belangstellenden ligt aan ons Bureau de passagierslijst ter inzage van het m.s. „Oranje", dat 6 december a.s. te Amsterdam wordt verwacht. Door nog niet bekende oorzaak is op de Zuiderparklaan in Den Haag een 65- jarige dame onder een wagen van tramlijn 15 gekomen. Het slachtoffer is ter plaatse aan haar verwondingen overleden. Zij liep op het trottoir, dat met een heg van de trambaan is gescheiden. Het is mogelijk, dat zij over de heg gevallen of gestapt is. De Justitie te Groningen heeft aan wijzingen, dat de brand die vrijdag jl. het voormalig hotel van der Woude te Haren (Gr) voor een groot deel heeft verwoest, is aangestoken. Naar aanleiding hiervan zijn Ingesloten in het Huls van Bewaring te Groningen de 21-jarige inwoner van Haren en een ongeveer 40-Jarige man uit Assen. Bij K.b. is bepaald dat met ingang van 1 december 1956 de regimenten zware luchtdoelartillerie: Rhenen, Waalhaven, Ypenburg en Hoek van Holland en de re gimenten lichte Lua: Betuwe en Korn- werderzand worden samengevoegd tot het korps Luchtdoelartillerie. De Justitie te Groningen heeft aan- Rotterdam toen hij met zijn hondje aan de lijn de Groene Hilledijk overstak, aan gereden door een bestelauto. De man was op slag dood. Het hondje werd zo ernstig gewond, dat het afgemaakt moest worden. Gisteravond heeft de burgemeester van Barneveld mr. C. E. E. Kuntze, de 3e naoorlogse nat. pluimveetentoonstelling te Barneveld geopend. Er zijn rond 1100 in zendingen en 50 stands van zaken uit het gehele land. De minister van O, K. en W., mr. J. L. M. Cals, heeft gisteren een werkbezoek gebracht aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen en het nieuwe gebouw van de tandheelkunde van de Rijksuniversiteit officieel in gebruik gesteld. Een beeld van de ravage, welke I sen en Ommen een dieseltrein op 2 aangericht werd toen tussen Dalj~ J locomotieven Uep, De recherche te Deventer heeft een 34-jarige Deventenaar gearresteerd wegens verduistering van f. 12000 ten nadele van een melkfabriek, voor welke hij als weder verkoper werkzaam was. De nationale organisatie van A.R. jongeren studieclubs houdt op zaterdag 15 december in het gebouw Trianon" te Utrecht haar algemene vergadering. In de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot nieuwe regeling van het archiefwezen (archiefwet 1957) Bij het naderen van een Sint-Nlco- laas-optocht is een 7-jarlg jongetje uit de Merwedestraat te Haarlem, dat plotseling de Rijksstraatweg in Haarlem-noord over stak, door een passerende auto aangereden Het kind was op slag dood. Het bestuur van het Landbouwschap heeft gisteren op een openbare vergade ring in Den Haag met 17 tegen 4 stem men zijn goedkeuring verleend aan een ontwerpverordening, waarbij aan de deel nemers een heffing wordt opgelegd ten be hoeve van de bedrijfsgenoten, die ernstige schade hebben geleden ten gevolge van de overstromingen in de afgelopen zomer. Volgens dit ontwerp zal deze heffing wor den berekend naar de oppervlakte van de cultuurgrond en f. 0.50 per ha. bedragen. De totole opbrengst wordt geraamd op ruim f 1.1 miljoen gulden. Uit Utrecht is gisteravond om 9 uur een extra trein vertrokken om de derde groep Hongaarse vluchtelingen te halen, die in ons land zullen worden onderge bracht. De reis wordt wederom meege maakt door een arts, rode-krulsheipsters, tolken en reisleiders. Het Christelijk Paedagogisch Studie centrum heeft gistermiddag zijn tien-ja rig bestaan feestelijk herdacht ln „De Wittebrug" te Den Haag. BUITENLAND De Argentijnse regering heeft de Roemeense gezant Anton Mooisescu, „per sona non grata" verklaard en hem op dracht gegeven het land binnen 24 uur te verlaten. Zoals gemeld ontsnapten vorige week donderdag de gezantschapschauffeur en zijn vrouw en twee kinderen ternau wernood aan een gedwongen repatriëring naar Roemenië. Het gezin heeft Inmiddels asiel gekregen in Argentinië De aankondiging van de benzinerant soenering tegen half december heeft ln Engeland een algemene stormloop doen ontstaan. In Londen worden de pomphou ders belegerd door automobilisten, die vastbesloten waren voor de fatale datum (17 december) zoveel mogelijk benzine te verkrijgen. De pomphouder» hebben ge tracht de paniek tegen te gaan en hun voorraden te handhaven door niet meer dan 9 liter benzine per wagen af te leve ren. Diverse garages zijn echter letterlijk drooggelegd en moesten na 8 uur de» avonds de deuren sluiten. Villa van Prinses Wilhelmina VOOR HONGAARSE VLUCHTELINGEN H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft aan de Nederlandse Federatie voor Vluch telingenhulp een villa aangeboden in de omgeving van paleis het Loo te Apeldoorn, ten behoeve van de huis vesting der Hongaarse vluchtelingen. Ned. Politiebond bij N.V.V. Op een gisteren in Utrecht gehouden buitengewoon congres van de Ned. Poli tiebond is een resolutie aangenomen waarin verklaard wordt, dat de Ned. Po litiebond besluit tot toetreding bij het Ned. Verb. v. Vakverenigingen. Het bui tengewoon congres machtigt, het hoofd bestuur om ter uitvoering van dit be sluit alle noodzakelijke stappen te doen, opdat deze aansluiting op zo kort moge lijke termijn tot stand komt, De resolu tie is met. circa 90 der uitgebrachte stemmen aanvaard. Thans minister van staatstoezicht Wjatsjeslaf Molotof, thans eerste vice premier van de Sovjet-Unie en voor dien jarenlang minister van Buitenland se Zaken, is volgens een bericht van Tass benoemd "tot minister van staats toezicht. Hij volgt in deze functie Zja- woronkof op. len. De reclasseringsrapporten luidden gunstig. De beide raadslieden vroegen onmid dellijke invrijheidstelling, hetgeen de rechtbank afwees. Doch door het direct na de behandeling gevelde von nis konden de studenten tot hun grote vreugde ogenblikkelijk in vrijheid worden gesteld. DONDERDAG Doopsgezinde Kerk: Spr. K. C. van Oos- sanen „God spreekt tot moderne mensen". 8 uur nam. Leeuwerikstraat 8: Kon. Ned. Natuur historische Ver. 8 uur nam. ZuiderkerkConcert Röntgenkwartet ten bate van Hongarije. 8 uur nam. Warmond: ,,Dt Stad Rome" Leden vergadering R-K Voetbalver. Warmunda 8.15 uur nam. VRIJDAG. Gerecht 10: Soefi-beweging. Spr. mevr. mr. J. M. Kunst. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): K. en O. „Operatie Cicero". 8 uur nam. Stadhuis (trouwzaal): Lelds Jeugdpar- lement „Grondslag". 7} urn nam. Inst. v. Preventieve Geneeskunde: Blo- logische cursus K. en O. 8 uur nam. Den Burcht: Toneeluitvoering „Ons Grunnegerlaand". 8 uur nam. Doelenkazerne (Officierenmess): Alg. Ver. van Ned. Reserve-officieren. Lezing lt.-gn. Opsomer over de officiersopleiding. 8 uur nam. Royal: Psychometrische seance. 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Gezelschap „Theater". „Het bezoek van de oude dame". 8 uur nam. ZomerzorgLedenverg. Kynologenver. „Rijnland". 8 uur nam. ZATERDAG. Waaggebouw: Opening Leidse Licht- week. l\ uur nam. Den Burcht: Het Nieuwe Toneel". „Het meisje met het leeuwejong". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Nieuw Ned. To neelgezelschap „Detective-story". 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Gezelschap „Theater". „Het bezoek van de oude dame". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Feestavond Ju bileumfonds P.C. en L. 8 uur nam. Waaggebouw: Diepzee-show. 810} uur nam. MAANDAG. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Waaggebouw: Diepzee-show. 25} en 7i10} uur nam. Middelweg 38: Tentoonstelling „Het kind in het gezin". 810 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): K. en O. „Klank en beeld uit Frankrijk". 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing Srof. M. de Bouard over „De Vikingen en ormandlë". 8 tuur nam. Molotof zal er in zijn nieuwe functie op toe moeten zien, dat de andere mi nisteries de decreten en instructies van de regering uitvoeren. Het ministerie van staatstoezicht heeft controleurs in de voornaamste on dernemingen, bij de spoorwegen, in de militaire districten, bij de marinebases en in die gebieden van het land. die in economisch opzicht bijzonder belangrijk zijn. In de eerste jaren van het Sovjet russische bewind had het ministerie tot taak. er voor te zorgen, dat de besluiten van het politieke bureau werden uitge voerd. Voorts moest het de werkzaam heden van de verschillende ministeries coördineren en geschillen tussen de de partementen uit de weg ruimen. Britse deskundigen op het gebied van Russische aangelegenheden zien in de benoeming van Molotof een bevestiging van het vermoeden, dat „de ster van de eerste medewerker van Stalin rijst". In dit verband her innert men aan de uitspraak van Tito over de toenemende invloed van voormalige „Stalinisten" in het Kremlin. De benoeming van Molotof komt op een tijdstip, dat de betrekkingen tussen Moskou en Belgrado weer moeilijker worden. Zoals bekend werd Molotof indertijd als minister van Buitenlandse Zaken door Sjepi lof vervangen, kort voordat maar schalk Tito in juni j.l. een bezoek aan de Sovjet-Unie zou brengen. Ook in Joegoslavische kringen ziet men de benoeming van Molotof, die zich steeds een tegenstander van Tito heeft getoond, als een zet in de strijd tussen „Stalinisten" en „liberalen". Wassenaar: Verenigingsgebouw. Nut van 't Algemeen. Causerie over Zweden en Lapland. 8 uur nam. Waaggebouw: Diepzee-show. 25} en 7}10} uur nam. Lakenhal: Excursie Oie voor Huishou delijke Voorlichting. 9} uur voorm. Middelweg 38: Tentoonstelling „Het kind lin het gezin". 25} en 7 3/49 3/4 uur nam. WOENSDAG. Waaggebouw: Diepzee-show. 25} en 7}10} uur nam. Middelweg 38: Tentoonstelling „Het kind in het gezin". 25} en 7 3/49 3/4 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Boerhaavezaal (L. Vrouwemkerkkoor- steeg) Tentoonstelling „Vrije en toege paste kunst". Werk. 2-5 en 7-9 uur; zon dags 2-5 uur nam. (tot 24 november). Lakenhal: Tentoonstelling „Start V". (Tot 10 december). Oegstgeest, Abtspoelweg la: Ten toonstelling van sler-aardewerk door Jan Kalsbeèk. Dagelijks (behalve zondag en woensdag) 9.3012 uur v.m. en 25 uur nam. (tot 24 november). DE BIOSCOPEN Lido „De onbekende soldaat" (18 Jr.) Werkdagen 2.30; 6.45 en 9.15 uur; Zondag 2 15; 3.45. 6.45 en 9.15 uur. Luxor „Het trottoir" (18 J.) Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur Zondag 2.30 4,45 7 en 9.15 uur. Trianon „Vlva las Vegas" (14 J.) werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Opstand der krokodilmensen" (14 J.) Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. (18 jr). Casino „Casablanca" (18 Jr) Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45 7 en 9.15. Donderdagcyclus „Nlght and Day" De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 24 november 8 uur waar genomen door: Apotheek Doeza, Doeza- straat 31, tel. 21313. Apotheek Nieuwe Rijn. Nieuwe Rijn 18. tel. 20523 en Apo theek Oegstgeest, Wllhelmlnapaxk 8, tel. 26274, Oegstgeest. By geen gehoor bij Uw huisarts of specialist bel op 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) e3 t" A, Stockholm mist nw 2 -5 0 Oslo nevel n 1 -8 0 Kopenhagen geh. bew. ono 7 2 0 Aberdeen onbewolkt z 9 5 0 Dublin regen zo 4 8 0. Londen onbewolkt windstil -3 0 Amsterdam onbewolkt ono 8 -2 0 Brussel nevel O 5 -5 0 Parijs onbewolkt n 3 -4 0 Bordeaux nevel niw 3 7 0 Grenoble geh. bew. lioht bew. windstil 1 0 Nice nnw 6 4 0 Berlijn zwaar bew. o 4 -3 0 Frankfort onbewolkt no 5 -5 0 München geh. bew. o 2 -6 0 Zürich nevel nw 2 -3 0 Genève nevel nw 2 0 0 Locarno geh. t>ew. o 1 3 0 Rome regen no 5 6 12 Mallorca licht bew. windstil 8 6 Wénen nevel nevel windstil -9 0 Innsbruca windstil «4 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2