EERST DE TROEPEN WEG, DAN PAS VRIJMAKING SUEZ-KANAAL In Boedapest is weer een algemene staking van 48 uur uitgeroepen Ouderdomspensioen zal f 846 en f 1404 worden Britten trekken bataljon terugmaar wensen eerst doeltreffend optreden van politiemacht Nu 800 blauwe helmen in Egypte WEERBERICHT Stroom van vluchtelingen naar Oostenrijk houdt nog steeds aan 95ste jaargang DONDERDAG 22 NOVEMBER 1956 No. 28993 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per Kwartaal: f2.35 per maand: f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Suggestie van secretaris-generaal V.N. „Ik stel me niet voor met de vrijmaking van het Suezkanaal te laten beginnen, voordat de niet- Egyptische troepen Port Said en de kanaalzone hebben verlaten", aldus verklaart de secretaris generaal van de Ver. Naties, Hammarskjöld, in een verslag, dat hij aan de Algemene Vergadering heeft uitgebracht over de besprekingen, die hij vorige week met Nasser heeft gevoerd. Voorts schrijft hij, dat de internationale politiemacht slechts zal kunnen optreden met toestemming van Egypte. Vooral in Franse kringen is Hammars- kjölds verslag ongunstig ontvangen: de suggestie, dat met de vrijmaking van het kanaal pas na het vertrek van de Britse en Franse troepen zal wor- Lloyds brief was een antwoord op de vraag van Hammarskjöld. hoe het nu eigenlijk stond met de plannen voor de terugtrekking der troepen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, zou hebben medegedeeld, dat reeds tweederden van de Franse strijdkrachten, voornamelijk eenheden van de Marine, uit bet gebied van Port Said zijn teruggetrokken. Plannen voor alge hele terugtrekking zouden pas kunnen worden opgesteld als contact is gelegd met het opperbevel van de V.N.-politie in Egypte, de Canadese generaal Bums, die hedenochtend in Egypte aankwam. Van Israëlische zijde is geantwoord, dat Israël de troepen langs het gehele Egyptische front reeds over verscheidene afstanden heeft teruggetrokken en dat Israël bereid zal zijn de troepen onmid dellijk na het bereiken van bevredigende regelingen met de Ver. Naties verder te retireren. Op het ogenblik bevinden zich ruim achthonderd leden van de internatio nale politiemacht, met hun blauwe helmen op het hoofd, in Egypte. Gisteren arriveerde het eerste contingent Zweden. den begonnen, ziet men als een overdreven con cessie aan Nasser. Groót-Brittannië zal zijn troepen terugtrekken zodra de internationale politiemacht doeltreffend kan optreden, aldus schreef de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, gisteren aan Hammarskjöld. Als blijk van goede trouw zal een Brits bataljon uit het door de Britse troepen be zette gebied van het Suezkanaal bij Port Said worden geëvacueerd. Groot-Brittannië is voorts bereid samen te werken met de V.N.-politie, die door de Engelsen geholpen zal worden met voor raden. Veelbetekenend waren echter Butlers woorden van eergisteren, toen hij zei. dat de regering zich niet door chantage liet beïnvloeden, van welke kant deze ook mocht komenHet voorstel van de Verenigde Naties loopt in het Lager huis geen gevaar, omdat de oppositie dat zal steunen, maar de rebellen zijn thans in een stemming Eden ten val te brengen wegens het halfslachtige karak ter van de militaire actie. Britse militairen met de bajonet op het geweer hebben woensdag in Port Said een menigte Egyptenaren achter uit gedrongen om ruimte te maken voor het eerste contingent van de politie macht der V.N., ongeveer 220 Noren, die van de basis Aboe Soeweir aan de Kanaalzone waren aangekomen. De Egyptenaren trachtten door het Britse kordon te breken om de Noren te om helzen. De straten van Port Said waren vol lieden, die luidkeels president Nasser prezen. De Britse bevelhebber generaal Stockwell zou zelf een leider van de be togers aangehouden hebben. Het aantal Egyptische betogers bedroeg naar schat ting tienduizend. „Ik ben beschermheer van de Vereni ging voor de V.N. in dit land, maar ik kan het er niet mee eens zijn, dat de berisping van de V.N. aan het adres van de Britse regering verstandig of nuttig was", aldus Sir Winston Churchill in een rede. die door zijn echtgenote in Woodford werd voorgelezen. De oud premier. die volgende week 82 jaar hoopt te worden, zou deze rede aanvankelijk op een diner in zijn kiesdistrict Wood ford zelf hebben uitgesproken, maar hij moest op dokters advies wegens een ver koudheid thuisblijven. Het blokkeren van het Suezkanaal door toedoen van de Egyptenaren noem de Churchill een zware slag zowel voor de Egyptische economie als voor alle zeevarende mogendheden. „Het is niet moeilijk te raden, wie hebben aangezet tot deze daad, waardoor alleen maar de onrust kan voortduren". aldus de oud- premier. Hij vroeg zich af, of de V.N. liever zouden hebben gezien, dat het Midden- Oosten geleidelijk in een toestand van chaos onder Russische overheersing zou komen. „Onze nationale zorgen zijn groot, maar zü zijn niets vergeleken bq de ellende van het Hongaarse volk, dat voor zijn vrijheid strijdt", aldus Chur chill Fel verzet in Edens partij Onze Londense correspondent telefo neerde hedenochtend: Nu Eden met vakantie naar Jamaica gaat. worden de dingen nog verergerd door een nieuwe politieke crisis, ont staan door fel verzet in de conservatieve P.T.T. op Nieuwjaar Op dinsdag 1 januari 1957 zal de dienstuitvoering bij PTT, voor zover het de postdienst betreft, zijn als op zonda gen. Er zal die dag dus geen postbestel ling worden uitgevoerd, terwijl er in de nacht van dinsdag op woensdag geen nachtposttreinen rijden. De kanteen en stations van de telegraaf- en telefoon dienst zullen van 89 uur en van 12 13 uur voor het publiek zijn opengesteld. Bestendig De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en zonnig weer maar in het noorden enkele wolkenvelden. Vannacht temperaturen om 't vriespunt tot lichte vorst. Iets hogere middagtemperaturen. Vrij krachtige tot matige oostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur.) 23 NOVEMBER Zon op: 8.15 uur; onder: 16.41 uur. Maan op: 22 45 uur; onder: 12.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.30 uur en 18.51 uur. Laagwater te 2.12 uur en 14.35 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's. partij jegens de toegeeflijkheid tegen over Nasser. Bijna 40 leden van de Torie-fractie in het Lagerhuis hebben de regering gisteren na een stormach tige vergadering gewaarschuwd, dat zij zich er niet bij neer zullen leggen, in dien Britse troepen uit de kanaalzone zullen worden teruggetrokken, voordat een voltallige V.N.-politiemacht ter plaatse aanwezig is en mits de regering van de Verenigde Naties de verzekering ontvangt, dat het kanaal zonder vertra ging zal worden vrijgemaakt. Velen van de opstandige conservatie ven maken deel uit van de oude Suez- groep, welke reeds twee jaar geleden in verzet kwam bij de oorspronkelijke Brit se ontruiming van het Suezkanaal. Zij zqn thans tegen onmiddellijk loslaten van 't kanaal, zoals door Hammarskjöld wordt verlangd. De conservatieve rebel len zqn misschien in staat om de rege ring ten val te brengen als zij met Labour meestemmen. De regering be schikt echter over een meerderheid van ruim 60 stemmen en de Suezgroep schijnt minder dan 50 aanhangers te bezitten. Het moet bovendien worden betwijfeld of op het beslissende ogen blik zoveel conservatieven de regering werkelijk in de steek zullen laten, als zij zeggen te zullen doen. De bedreiging is bedoeld om druk uit te oefenen om op dit ogenblik niet voor Nasser te capituleren. Brug opgeblazen In Wenen zijn berichten ontvan gen volgens welke de Russen de brug over het Einserkanaal, waar over in de afgelopen dagen veel Hongaren naar de Oostenrijkse provincie Bur genland zijn gevlucht, opgeblazen hebben om een einde aan de vluchtelingenstroom te ma ken. In dit gebied zijn dan ook veel vluchtelingen doornat op Oosten rijks gebied aangekomen, omdat zij door het kanaal moesten waden. Van de laatste groep vluchtelingen waren er velen gewond. Zij ver klaarden dat de Russische militai ren die de grens afsloten, op groe pen vluchtelingen geschoten hadden Niettemin zijn woensdag 3.000 Hongaren er in geslaagd naar Oos- rijks gebied uit te wijken. In de kampen in Oostenrijk vertoeven nu reeds 45.000 Hongaren, hetgeen voor de Oostenrijkers te veel begint te worden. Stand giro 999 Het saldo var. de girorekening 999 van Hongaarse volk *e Amsterdam is gisteren het Nationale Comité Hulpverlening met f. 145.000 gestegen tot in totaal ruim f. 1.595.000, Hongarije laat zich niet knechten (Van onze Weense correspondent, prof. dr. N. Greitemann) Het Hongaarse verzet is weer met volle kracht aangewakkerd door het bericht dat Molotof tot minister van Staatstoezicht is benoemd. Men ziet hierin een bewijs, dat de strijd om de macht in de Sovjet-Unie tussen de Stalinisten en de volgelingen van Kroesjtsjef acuut is geworden. Deze scherpere koers kan misschien voorlopig nog ongunstig op Hongarije uitwerken, maar op den duur ziet men daar in een kans op radicale veranderingen in de Sovjet-Unie. Tevens heeft men in Boedapest met belangstelling kennis genomen van de beledigende manier, waarop het Tsjechoslowaakse partijblad „Roede Pravo" zich over Tito heeft uitgelaten. De Joegoslavische staatschef wordt niet meer „president" genoemd; bovendien wordt hem venveten, dat hij zich, „met interne aangelegenheden van andere communistische landen heeft bemoeid" en sympathieën heeft voor „reactionaire groepen". Tegen alle menselijke en rationele verwachtingen in en ondanks alle beweringen van de Hongaarse regering en van Radio-Boedapest blijft het pas sieve verzet nog even ongebroken als maandag jl. Een derde van de arbeiders heeft weliswaar het werk hervat, maar de meesten van hen stellen zich tevreden met alleen in de fabrieken te verschijnen. Dit is de eerste Engelse zwaar- water kernreactor voor het maken van krachtige radioactieve isoto pen. Dezer dagen zal de reactor in Harwell in gebruik worden gesteld Verzoek aan Neb roe om te bemiddelen Het enige wat werkelijk, met ernst ivordt aangepakt is de voedselvoor ziening en het inzetten van ruiten, waarvoor 50.000 vierkante meter glas ter beschikking zou staan. Bovendien heeft de Nationale Arbeidersraad een algemene staking van 48 uur in Boedapest uitgeroepen om tegen de regering te protesteren, die met be hulp van Russische soldaten en pa trouillewagens had gepoogd een ver gadering van de arbeiders te ver hinderen. De arbeiders eisen, dat ook het ka- binet-Kadar de „democratisch gekozen Nationale Arbeidersraad als enige in stantie beschouwt voor de onderhande lingen met de arbeiders". Als bewijs voor de goede wil van de regering wordt ge- eist, dat alle gevangenen en gedepor teerden worden vrijgelaten en zich voor een normale rechtbank kunnen verant woorden. Wanneer aan deze en aan an dere eisen niet wordt voldaan zal de algemene staking nog langer worden voortgezet. De rëgering-Kadér heeft op al deze eisen nog niet geantwoord. Ook in provincies Ook in de provincies en vooral in de mijnstreken is de stakingsbeweging niet zwakker geworden. De regering heeft wel beweerd dat de mijnwerkers van Oroslang het werk hebben hervat, maar in feite hebben zij alleen hun werkin- stallaties beveiligd. In drie andere mijn streken heeft men na een aarzelend be gin het werk weer stilgelegd, terwijl de arbeiders van Salgotarjan een delegatie naar Boedapest hebben gezonden „om te onderhandelen". Het verkeer ligt gro tendeels nog stil. De Spoorwegen rijden voor 15pct. en de autobussen voor 30pct., maar het personeel van de autobussen heeft het werk intussen weer neerge legd. omdat verschillende leden van de revolutie-raad gevangen zijn genomen. Ook de post functioneert nog altijd niet. Op enkele terreinen wordt er inder daad gewerkt, maar dat is geen teken "n onderwerping aan de regering. De cM-l'rs bijvoorbeeld in de levensmid delenindustrie werken alleen vrijwillig „om hun medeburgers te helpen", maar zij gaan onmiddellijk weer in staking bij het minste teken van druk door de regering. Ook andere verkeersbedrijven func tioneren nog, maar dan uitsluitend om de stadsbewoners naar het platteland te brengen, die daar levensmiddelen wil len kopen, of om hen in de buurt van de grens te brengen teneinde te kun nen ontvluchten. De stroom van vluch telingen wordt steeds groter, ondanks het feit, dat Russische soldaten de brug bij Andau aan de Oostenrijkse grens in de lucht hebben laten vliegen. Tot dus ver zijn er ruim 51.500 Hongaren naar Oostenrijk uitgeweken. Het gebrek aan steenkool wordt steeds groter, o.a. omdat 1500 goederenwagens met steenkool uit Tsjecho-Slowakije en 20.000 ton steen kool uit de Sovjet-Unie op. de Hon gaarse grens zijn geblokkeerd. Slot op pag. 2 Prinses Hélène. dochter van de Franse troonpretendent verloofde zich met de 28-jarige Graaf van Limburg Sti rum. een ingenieur die werkzaam is in Zuid-Rhodesie Het paar voor de Par ij se kerk waar een dienst gehouden werd tei gelegenheid van de verloving. Eden naar Jamaica Rustkuur van drie weken Sir Anthony Eden. de Britse eerste minister, zal vrijdagavond naar Jamaica vliegen, waar hij een vakantie van drie weken zal doorbrengen. Zijn medische adviseurs hebben hem een verblijf van enige weken in het buitenland aange raden, opdat de patiënt volledige rust zal krijgen. Lady Eden zal haar echt genoot vergezellen. Naar verluidt zal Oracabessa, een kleine bananenhaven aan de noordkust van Jamaica, het va kantieoord van Eden zijn. Volgens gezaghebbende kringen in Londen zal Eden gedurende zijn verblijf op Jamaica blijven optreden als hoofd van de regering; de kabinetsvergaderin gen zullen door minister Butler worden geleid. Men heeft Jamaica als plaats voor de rustkuur van de eerste minis ter gekozen, omdat dit eiland via het regeringsgebouw te Kingston goede ver bindingen met Londen heeft, zodat Eden altijd contact kan opnemen met zijn regering. De premier reist met een nieuw DC-7 van de BOAC. die zaterdagochtend op Jamaica wordt verwacht. Toekomstig beleid minister Suurhoff Sociale uitkeringen met 10% omhoog Het staat thans vast, dat het ouderdomspensioen op 1 januari 846 en 1404 gulden (i.p.v. resp. 804 en 1338) zal bedragen. Deze be dragen zijn gebaseerd op het index cijfer der lonen van 30 juni 1956. Loonsstijgingen optredende tussen die datum en 1 januari 1957 zullen bij de eerstvolgende herziening van de pensioenbedragen (waarschijn lijk per 1 juli 1957) alsnog met te rugwerkende kracht in de pen sioenbedragen kunnen doorwer ken. De maximum-inkomensgrens waar over premie moet worden betaald (in de wet is zoals bekend f. 6000 genoemdstaat nog niet vast. Dat hangt af van het indexcijfer per 1 februari 1957. Wijziging van de mi nimum-inkomensgrenzen (zoals be- 'cend 1500 en 2100 gulden) terstond bij het inwerkingtreden der wet op 1 ianuari a.s. ligt niet in het voorne men. Minister Suurhoff is bereid t.z.t. een ivijziging in overweging te nemen, nadat een, althans voorlopig, blijvende stijging van enige omvang in de kosten van levensonderhoud duidelijk aanwijsbaar is. Aldus minister Suurhoff in zijn uit voerige memorie van antwoord over de begroting van het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid aan de Tweede Kamer. In deze memorie stip pelt de minister voorts het beleid uit. dat hij in de toekomst zal volgen: 1. Verdere uitbouw van de sociale ze kerheid; een nieuwe kinderbijslagvolks verzekering met een aanvullende rege ling voor hen die tot dusver al van het eerste kind af kinderbijslag ontvingen. een wettelijke voorziening voor wedu wen en wezen, een wettelijke regeling van het ziekenfondswezen en een her ziening van de invaliditeits- en van de ongevallenverzekering. 2. De zorg voor de werkgelegenheid en voor de arbeidsvoorziening o.nï. door op voering van de arbeidsproduktiviteit door loonpolitieke maatregelen en door een soepel, maar toch niet te vrijgevig beleid ten aanzien van overwerkvergun- ningen. 3. Voortzetting van het emigratiebeleid en onverflauwde aandacht voor de aan vullende werkgelegenheidspolitiek. Het huidige tekort aan werkkrachten kan. immers gemakkelijk omslaan in het te gendeel. In de overtuiging, dat gestage vooruit gang op sociaal terrein slechts mogelijk is op de grondslag van een gezonde ont wikkeling van de economie en dat een gestadige vooruitgang verre te verkiezen valt boven een politiek van „hollen of stilstaan", zal minister Suurhoff, als het nodig is. niet nalaten tijdelijke beper kingen voor te stellen. Dat bij het toe passen van beperkingen de sociale recht vaardigheid niet uit het oog mag wor den verloren, met andere woorden, dat dan de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dragen, is een stelling, welke naar de minister aanneemt in de Kamer weinig tegenspraak zal ontmoe ten. Door de tot stand gekomen loonsverhogingen kan op zeer korte termijn de indiening van zes wetsontwerpen worden teqemoet- gezien, waarbij overeenkomstig ht advies van de Stichting van den Arbeid wordt voorgestld de uit keringen ingevolge de onderschei den sociale verzekeringswetten met 10 te verhogen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1