mi Bestonden atoombommen en andere gruwel-wapens reeds in oudheid? Wij spraken met Zweeds geleerde in oude talen staat voor velegrote raadsels Ned. Chr. Vrouwenbond Rijnsburg Nederlanders werken in Brussel hard aan Wereldtentoonstelling Zevende lustrum „Hercules" te Katwijk-Zee Vele gelukwensen bij receptie 95ste jaargang Donderdag 22 november 1956 Zesde blad no. 28993 Er is niets nieuws onder de zon s' De Mahabharata: „een fantastisch boek (Van onze correspondent in Stockholm) Met grote eerbied spreken wij van de oude Chinese cultuur. Papier en porselein werden er bijvoorbeeld veel eerder (en beter) gemaakt dan in het westen en tal van andere geheimen waren in het oosten eeuwen eerder bekend dan bij ons. Niettemin lacht men in Tibet over de „jonge" 5000-jarige bescha ving der Chinezen, omdat men aldaar meent op niet minder dan 50.000 jaar terug te kunnen zien. De Zweed H. Kjellson heelt zich in deze kwesties verdiept en er oude talen voor gestudeerd. Jarenlang heeft hij oude geschriften bestu deerd. In plaats van een antwoord vond hij echter steeds nieuwe vragen, die hij nu in zijn boek .Fomtidens Teknik' Nybloms Fërlag, Uppsala, nader heeft behandeld. Inleidend stelt de heer Kjellson vast. dat er nog zeer veel braakliggend ter rein is, want de oude Tibetaanse bibliotheek, die 100.000 banden moet tellen en alle wetenschappelijke gebieden omvat, is nog lang niet doorgewerkt. Nie mand heeft ook de Assyrische bibliotheek van Assoerbanipals (ca. 650 voor Christus) kunnen ontcijferen, die uit 30.000 borden bestaat. Gebruik kon echter worden gemaakt van andere voor-historische medede lingen, zoals b.v. het 3000-jarig Sanskrlt-werk Mahabharata", waarin de strijd tussen de zonen van Kurus wordt beschreven. Het uit vijftien dikke banden bestaande verhaal werd gedurende de jaren 18831886 door Prtap Chandra Roy in het Engels vertaald. Het is een zeer fantastisch boek. zo merkt de heer Kjellson op, maar het gaat hier bepaald niet om een soort Jules Verne, die trouwens leefde in een tijd van vlugge technische ontwikkeling, die toen vele mensen bezig hield. beurtenissen, die vóór de komst van de maan zouden hebben plaats gehad. Wij citeren wederom de Zweed: ,.De bevol king van Peru zegt, dat hun voorouders In „Mahabharata" wordt o.m. een vliegtuig (hemelwagen) beschreven en er wordt zelfs een geschil behandeld met een piloot, die niet te veel oorlogsmate- rieel wil meenemen, omdat anders de machine te zwaar zou worden, een pro bleem, dat ook heden nog actueel is. De beschrijving van de vlucht is een lang verhaal. Enkele belangwekkende regels halen wij hier aan: „Toen de machine met Matóli als leider voorwaarts stuw de, werd ik door de piloot aangekeken en hij merkte verbaasd op: het is nog nooit voorgekomen en het is werkelijk eigenaardig, dat jij niet de minste reactie vertoont. Ik heb namelijk vast gesteld, dat bij het aantrekken van de paarden (krachten) het lichaam altijd een ruk krijgt". Deze opmerking zou dus op het toen malige bestaan van heel vlugge toestel len kunnen wijzen. Het boek vertelt niet alleen van vlieg tuigen, maar ook van tanks („...wagens, gemaakt uit zwart ijzer en op acht wie len lopend, maakten een lawaai als ofschijnwerpers the thick gloom was destrowed by those blazing lampsen zelfs atoom-wapenen als het Brahma-wapen wordt afgevuurd, kan de hele wereld ten onder gaan. Jij mag dit wapen slechts in het uur van het grootste gevaar gebruiken, maar ook dan slechts één keer, anders je zelf het slachtoffer worden"). Herinnert ons dat niet aan Hiroshima? Vlammenwerpers De Zweed vond nog meer bijzondere leiten. „Mahabharata bericht ook over rlammenwerpers de moedige sol- laten werden vernietigd als insekten, te dicht bij een laaiende vlam ko- en elektro-technische wape- :en, die zelfs wij nog niet kennen. Hier ermelden enige aanduidingen over een lezer wapenen. „Toen het zo ver was" aldus het verhaal „begon het te raaien en te regenen. De aarde beefde n de zon werd verduisterd, men zag atelbare ijzeren voorwerpen als borden rond met scheermesscherpe kanten... eve] werd gegeven alle wapens neer te ggen en de wagens te verlaten. „Als illie" zo werd gezegd „zonder wape- en op de grond staan, kan dit (waar- :hijnhjk elektronische) wapen jullie een kwaad doen". In het boek worden totaal een vijftiental voor ons geheel abekende wapenen beschreven. De seed Kjellson is van mening, dat dit iet allemaal fantasie kan zijn. Grote bouwwerken Wat de grote bouwwerken uit de voor- istorische tijd betreft, (op de Paas- landen, Ce.vlon, India. Java. Perzië, rabië. Syrië en Egypte) hoort men j iak de opmerking, dat deze slechts tot j and hebben kunnen komen, dankzij it aanwenden op grote schaal van i iven-arbeiders, en het beschikken over I adeloos veel tijd. De Zweed is met dit twoord echter niet tevreden. Hij her- i nert eraan, dat in India ruim 3000 i ir voor Christus al gietijzer en 900 or Chr. al roestvrij ijzer werd ge lakt. Salomo (1000 voor Chr.) liet ee koperen zuilen met een hoogte van meter en een omvang van 1.15 meter ten en in verschillende gebieden van was het principe van de „Leidse reeds bekend. Er waren ook erts- inen en spiegels, die als „vuurtorens" nst deden. Op het gebied van de Tonomie en de medicijnen beschikte n verder over kennis, die nog heden geheim is. zoals bijvoorbeeld ook vervaardigen van bepaalde stoffen, uren en gereedschappen voor ons bekend is gebleven. er vóór de maan waren en zich „prose- rener" (selene is naam van de maan) noemden. A. von Humboldt bezocht in 1820 Nieuw-Guinea en hoorde ook hier de bewering, dat de voorvaderen er vóór de maan waren. Columbia-Indinanen vertellen, dat er een grote vloed kwam vóór dat er 'n maan was. De astronomen van Tiahuanaco (vóór het Inka-tijdperk. ten zuiden van de Titicaca-zee) hadden een teleskoop. spiegel en lenzen. Zij hebben zon en sterren, doch nimmer een maan afgebeeld. De lange reeks van bij zonderheden mogen wij wel sluiten met een oorkonde uit Tibet, waarin wordt gezegd, dat onze huidige maan de derde is. Als een maan verdwijnt, gaat dit ge paard met een vloed over de hele we reld en met verrijzing: twee rampen, die door slechts weinigen wordt over leefd. De Zweed geeft in zjjn boek geen ant woord op vragen. maar hg stelt er wel nieuwe en raadt dringend aan. dat de wetenschap zich in grotere mate zal be zighouden met de studie van het voor historische tijdperk. Zijn eerste ver langlijstje ziet er als volgt uit: a. bepaalde ouderdom van de Cheops- pyramide; b. idem wat betreft de bij de doggers- bank verdronken bossen; c. zoekt de tent van Mozes. d. laat Silikaat-specialisten naar een middel zoeken, waarmee men stenen week kan maken en gemakkelijk bewer ken: e. zoek verder naar een mogelijkheid om de zwaartekracht vlugger op te hef fen dan met de huidige middelen mo gelijk is; f. zoek verder naar Atlantis. De schrijver zelf gelooft, dat het zeer goed mogelijk is, dat de grote vloed is gesehied in het jaar 3716 voor or«ze tijdrekening en dat daarmede vele tech nische geheimen zijn weggespoeld. Wijziging gewichtsgrens bacon Aangezien met het oog op de komende feestdagen de verschepingen van bacon naar Engeland in de tweede week van december enigermate kunnen worden opgevoerd, heeft het Produktschap voor Vee en Vlees besloten, dat met ingang van maandag 26 november as. varkens met een koud geslacht gewicht van 63 t/m 72 kg voor de bereiding van bacon mogen worden bestemd. Te verwachten valt. dat ingaande 3 december a.s. de maximum gewichts grens weer van 72 tot 70 kg moet wor den teruggebracht, omdat de exportmo gelijkheden voor bacon omstreeks Kerst mis en nieuwjaar gewoonlijk gering zijn. UIT DE PEN Ook Josepha Mendels, W. A. Wagener en Bert Voeten hebben hun lidmaat schap van het. pen-Centrum Nederland opgezegd. In totaal zijn er tot nu toe 77 opzeggingen. Brand in meubelfabriek Vanochtend omstreeks vijf uur werd de brandweer te Nijmegen gealarmeerd voor een uitslaande brand in de meu belfabriek van de firma Heynen aan de oude Nollendaalseweg. De vlammen sloegen breed uit. Met vijf stralen water slaagde men er in om de brand te beperken tot de tim merfabriek en de loodsen welke achter de fabriek staan. Niettemin is de schade nog tamelijk hoog; volgens eerste ra ming tenminste f. 100.000. AANZIENLIJKE TOENEMING AANTAL EERSTEJAARSSTUDENTEN Uit de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde voorlopige cijfers blijkt, dat het aantal eerstejaars studenten der universiteiten en hoge scholen in oktober 1956 4.850 bedroeg tegen 4.300 een jaar tevoren (toene ming met 13%). Bij vrijwel alle facul teiten nam het aantal eerstejaars toe, behalve bij godgeleerdheid en genees- 1 kunde, waar het enigszins terugliep. Vierde tienjarig bestaan Bloeiende vereniging In de Ned. Herv. Kleine Kerk aan de Brouwerstraat te Rijnsburg her dachten gisteravond de leden van de Ned. Chr. Vrouwenbond het 10-jarig bestaan van de afdeling. De presidente, mevr. v. d. Vijver— v. d. Voet, opende deze avond met de vele aanwezigen hartelijk welkom te heten, in het bijzonder enkele nieuwe leden, afgevaardigden van de zusterver enigingen KatwijkValkenburg en Oegstgeest. Verder herdacht zij het over lijden van het zoontje van mevr. De MooyGlasbergen en van een der leden mevr. Lindhout. In haar openingswoord wees zij er op, dat voor deze avond een feestelijk programma samengesteld was, doch dat in verband met de gebeurte nissen van de afgelopen weken met een sobere viering volstaan dient te worden. Zij toonde zich dankbaar voor het feit, dat de vereniging groeit en bloeit. Het vrouwenkoortje met aan de piano de heer Kroon uit Valkenburg, zong een toepasselijk lied, waarna mej. Wilh. Korswagen uit Leiden het Wilhelmus declameerde. De secretaresse, mevr. v. Egmond—Glasbergen, las het jaarverslag waarna zij nog eens aan de afgelopen 10 jaar herinnerde. De afdeling werd in november 1946 met 200 leden opgericht en telt nu ruim 300 leden. In het bestuur is het een komen en gaan geweest. Slechts de presidente herdenkt haar 10-jarig jubileum. Een fraaie fruitmand werd haar aangeboden. De pennningmeesteresse, mevr. Den Haanv. d. Vijver, gaf een overzicht van de financiële positie der vereniging. Ook mevr. JungeriusHoogstraten bracht namens het ziekencomité verslag uit op rijm. Verder werd deze avond gevuld met zang van het koortje, van de dames BouwmanBreedijk en Duivenbode Glasbergen, samenzang, enkele decla maties door mevr. Korswagen en ge dichten door mej. V-eenstra en een voor dracht van de heer Kroon. Als afgevaardigde van de afdeling Katwijk sprak mevr. Bergman. Mevr. Mameren sprak namens de afdeling Oegstgeest, mevr. Van Kesteren namens de afdeling Valkenburg en mevr. Kralt Goemaat namens de Geref. Vrouwen vereniging. De spreeksters lieten hun felicitaties met een geschenk vergezeld gaan. Verder richtte de presidente het woord tot de scheidende mevr. Höweler en tot mevr. v. Loo, die naar Wassenaar is ver trokken maar toch deze avond nog aan wezig was. Mevr. Höweler dankte de presidente voor de hartelijke woorden, die zij had gesproken en wees er op, dat na 17 jaar het niet gemakkelijk is om afscheid te moeten nemen. Tot slot sprak de presidente nog een woord van dank aan allen, die mede gewerkt nadden om deze avond te doen slagen. Onze industrie moet zich het uiterste geven om concurrentie hoofd te bieden Even buiten de Belgische hoofdstad, op de Heysel-vlakte, worden de terrei nen in gereedheid gebracht, waarop in 1958 de wereldtentoonstelling zal ver rijzen. De „ondergrondse" voor trams rond het tentoonstellingscomplex Is bijna klaar. Wat de buitenlandse deelnemers betreft, Nederland en Canada wa ren de eerste landen, die op het hun toegewezen terrein aan de slag gingen. Met de werkzaamheden op het Nederlandse terrein gelegen op een der mooiste punten in het park van Laken werd op 1 september j.I. door een Nederlandse maatschappij een aanvang gemaakt. De eerste van de ongeveer vier honderd palen, die de grond in moesten, werd op 27 september geheid. Aan de rand van het 25.000 vierkante meter grote terrein is een ruime logiesbarak gebouwd. Daarin woont en slaapt de Nederlands-Belgische ploeg arbeiders, die onder leiding van uitvoerder M. de Ruiter uit Sliedrecht, bezig is orde in de chaos te scheppen. kpste leggen en de Zwitserse industrie stopt er een miljoen of vijf in. Daarbij dient in aanmerking te worden genomen, dat de aan deze landen toegewezen ter reinoppervlakte aanmerkelijk kleiner is dan die voor Nederland, waar de rege ring 6 miljoen gulden beschikbaar stelde en tot een bedrag van f. 1,5 miljoen in een garantiefonds heeft deelgenomen. Op 21 en 22 november a.s. zullen de buitenlandse commissarissen-generaal gedurende twee dagen in plenaire zit ting te Brussel bijeen zijn. Ze zullen dan door de Belgische tentoonstellingsleiding op de hoogte worden gesteld van de vor deringen. die bij de bouw van de ten toonstelling zijn gemaakt, en inlichtin gen uitwisselen over de stand van de werkzaamheden in de deelnemende lan den. Uitegaard zal ook de Nederlandse commissaris-generaal, mr. H. F. van Walsem, op deze vergadering tegen woordig zijn. Betrekkelijk weinig geld voor een groot terrein De ruwbouw van de Nederlandse af deling, die „het water" als thema zal hebben, zal ongeveer tien maanden in beslag nemen. Voor de inwendige deco ratie en de opstelling van de exposities blijft dan nog een maand of acht over. De Nederlanders zijn er zeker van dat hun inzending vóór 17 april 1958, de datum waarop de tentoonstelling zal worden geopend, gereed zal zijn, zelfs al zouden deze en de volgende winters ons parten spelen. Met het leggen van de fundering van het zogenaamde Atomium, dat vlakbij de Nederlandse afdeling zal ven-ijzen, is men inmiddels gereed gekomen. Deze fundering bestaat uit betonnen onder stellen met een diameter van 12 en een dikte van 2 meter, die rusten op 59 sta len heipalen. Zoals bekend, wordt het Atomium ge vormd door een twee miljard maal ver groot model van een ijzer-molecuul, ge heel uit staal vervaardigd en 110 meter hoog. De bollen krijgen een diameter van 18 meter en zullen voor het publiek toegankelijk zijn. Enkele maanden geleden werd begon nen met het leggen van de fundering van de 450 meter lange luchtbrug, die de buitenlandse afdelingen zal over spannen en de parken van Ossegem en Laken met elkaar zal verbinden. Over de plannen van de buitenlandse deelnemers is tot nu toe in Brussel wei nig bekend gemaakt, maar één ding staat vast: er wordt daar niet op een paar ton meer of minder gekeken en de Nederlandse industrie zal zich dus tot het uiterste moeten inspannen om de vergelijking met de buitenlandse con currentie te kunnen doorstaan. De Duitse afdeling neemt, wat opper vlakte betreft (ruim 18.000 vierkante meter), de zesde plaats in onder de bui tenlandse deelnemers. Er is een voor lopige begroting opgesteld, die ongeveer dm. 12,5 miljoen bedraagt. De Engelse industrie gaat tegen de 7 miljoen gulden aan haar inzending ten ndien de Cheops-pyramide werkelijk 60 jaar werd gebouwd (er worden ook iere cijfers genoemd) moeten toch I ieder uur vijf stenen van iéder 0 kg gewonnen, bewerkt en over vele 'meters zijn vervoerd. En dan moes- 1 ze nog ter plaatse worden aange- icht. Vijf stenen per uur, en dat 60 lang. Zou men destijds werkelijk over middelen hebben beschikt, die nu onbekend zijn? Wanneer was „destijds" 'anneer is „destijds" geweest? De 'bieren kennen een verhaal, waarin tit gezegd: „De pyramide werd ge sel door Koning Ibn Saurid Salhouk Egypte, die driehonderd jaar voor vloed leefde". Behalve in de bijbel ?en verhalen over de vloed bij vele ten voor: in Babvlonië. Assyrië, In de Banka-eilanden, Arabië, Grie land, de Eskimo's, de Noordameri- "se volken, alsmede die in Midden- Zuid-Amerika. Zelfs in Zuid-Afrika dt van een vloed gesproken. Natuur- staaft de schrijver zijn beweringen, fle volkeren vertellen ook van ge- Studenten-vluchtelingen in Heerenwegen te Zeist De ruim tachtig studenten die zich onder de Hongaarse vluchtelingen in ons land bevinden, hebben een voorlopig onderkomen gevonden in het Doopsge zind conferentiecentrum „Heerenwe- gen" te Zeist. Hier worden zij verzorgd door het Universitair Asiel Fonds en de Nederlandse Studenten Raad. De burgemeester van Warffum (Gr.), mr. W. J. Geertsema. oud-praeses van het Leidsch Studenten Corps, heeft de leiding over deze groep. Hij besloot te komen tot de instelling van een kamp- raad. die dan als vertegenwoordigend lichaam van de Hongaarse studenten bij alle voorkomende aangelegenheden zou kunnen optreden. Op democratische wijze zullen er van avond verkiezingen worden gehouden. Omwisseling nummerbewijzen De K.N.A.C. verzoekt ons mede te delen, dat alle provinciale nummerbe wijzen op 1 januari a.s. door kenteken bewijzen vervangen moeten zijn. Dege nen die nog niet voor omwisseling zorg den doen goed thans zo spoedig moge lijk een aanvrage voor een kentekenbe wijs in te dienen. Het nationaliteitsbe- wijs moet daarbij gelijktijdig bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer worden ingeleverd. De K.N.A.C. tekent hierbij aan, dat zij die tengevolge van regel matige grenspassages het nationaliteits- bewijs niet kunnen missen, bij hun aan vrage een brief dienen te voegen met de belofte dat de inlevering van het na tions liteitsbewys onmiddellijk na ont vangst van 't kentekenbewijs zal geschie den. Deze brief moet men laten voor zien van een stempel van de ambtenaar van Invoerrechten en Accijnzen. Saamhorigheid in de Benelux UITEENZETTING VAN BELGISCHE AMBASSADEUR „De Beneluxgeest is geen bevlieging, geen voorbijgaand sentiment, geen toe vallige opflakkering van een sluime rende vriendschap, maar een fundamen teel gegeven voor Iedere regerings-ver- klaring en ieder partijprogramma in de drie landen. Veel hogere motieven dan welbegrepen nationaal belang nodigen ons tot samenwerking uit. Aldus gister middag de ambassadeur van België in Nederland, F. X. baron van der Straten Waillet, aan een lunch van het Comité van Belgisch-Nederlandsch-Luxemburg- sche samenwerking in de Groote Club te Amsterdam. De ambassadeur sprak over „Onze groeiende saamhorigheid" en behandel de dit onderwerp tegen de achtergrond van het Hongaarse drama en de span ning in het Midden-Oosten. Tegen die achtergrond, aldus spr., beseffen wij im mers direct en op treffende wijze onze saamhorigheid en de daaruit voort vloeiende plicht tot samenwerking. Mej. Marie Buurman Het was gisteren 35 jaar geleden dat de Katwflkse Gymnastiekvereniging „Hercules" te Katwijk aan Zee werd opgericht. Het is thans een bloeiende vereniging, met dames-, heren- en kinderafdelingen. Toen op 21 november 1921 een kleine vasthoudende en moedige groep jongemannen deze vereniging het levenslicht deed zien, was er van een damesafdeling nog geen sprake, doch de dames hebben tenslotte ook een plaatsje gekregen in de vereniging. In het geschiedenisboek van „Hercules" staan natuurlijk ook zwarte bladzijden, doch die vergeet men weer spoedig, vooral bij eeri lustrum. Gisteravond werd in pension „Noord zee" een receptie gehouden. Velen kwa men het bestuur gelukwensen met de bereikte mijlpaal. Als eerste spreker voerde het woord de tweede voorzitter van de voetbalvereniging „Quick Boys", die hoopte dat de onderlinge band steeds sterker mag worden. De heer D. Goed hart bracht de felicitaties over namens de voetbalvereniging ..Katwijk". Hij wees er op dat liet een belangrijke taak is de jeugd lichamelijk op te voeden. Namens het gemeentebestuur wa ren aanwezig wethouder D. J. Klecn, tevens een d-r oprichters van de ver eniging, en de gemeente-secretaris, de heer D. C. O. Boekhoven. De heer Kleen bracht de gelukwensen van het gemeentebestuur over en wees er op dat het prachtig werk is de jongelui een gezonde vrije tijdsbesteding te geven. De heer A. Metz voerde het woord namens de Turnkring Leiden en om streken. die speciaal wees op het sociale nut van de vereniging. De heer J. C. F. Coers kwam de „Hercules" als oud-lei- der geluk wensen en hij sprak de hoop uit dat de Katwijkers ook bij festivi teiten van de Leidse Sportstichting hun kunnen zullen tonen. VELE SPREKERS. Verder voerden nog het woord de heer D. C. O. Boekhoven als voorzitter van de Katwijkse Reddingsbrigade, de Het bestuur van de jubilerende vereniging. V.l.n.r. mej. R. i>. d. Vij ver. de heren van Rijn, G. Schoneveld voorzitterB. M. P. Kornet, mevr. N. v. d. Est-Dijks- man en mej. L. van Rossum. (Foto LD./van Vliet) heer J. J. Pommer uit Leiden namens de gymnastiekvereniging „Excelsior", die herinnerde aan de prettige samen werking tijdens het zomersport feest, de heer Tolen. voorzitter ven de wandel sportvereniging T.O.P. van de Willem van der Bergstichting te Noordwijk. de heer A. Erkelens namens de wandel- sportvereniging Amicitia. de heer N. Hoek namens U.N.I, en mr. J. van dei- Plas. als waarnemend voorzitter van V.V.V. Vele leden en oud-leden waren eveneens ter receptie aanwezig, terwijl er bovendien vele schriftelijke geluk wensen waren binnen gekomen. De zaal was versierd met vele bloem stukken. Tot slot sprak de heer J. G. Schoneveld. voorzitter van „Hercules", pen woord van dank tot de sprekers. Hij zegde toe dat de vereniging steeds zijn vólle medewerking zal blijven ge ven, waar dit mogelijk is. nerenkapper te Rijnsaterwoude De Rijnsatenvoudse dom, die thans gerestaureerd wordt, is er ongetwijfeld oorzaak van, dat vele, zeer vele water sportlief hebbers (sters) met de ligging van dit kleine Zuidhollandse plaatsje oostelijk van het Braassemermeer be kend zijn. Immers bij het zeilen op het meer dient deze uit het grijs verleden daterende domtoren menig stuurman tot baken, waarop de koers bepaald kan worden. Ook de weggebruikers, die langs de provinciale weg het dorpje, hetzij in noordelijke, hetzij in zuidelijke richting passeren, moet hierbij dit nog geen dui zend inwoners tellende dorpje om haar schone ligging opvallen. Herenkapper Velen, die Rijnsaterwoude zo opper vlakkig kennen, zullen echter niet we ten, dat in ditzelfde Rijnsaterwoude voor de heren de mogelijkheid bestaat zich te laten scheren of knippen door een dame, namelijk Marie Buurman. Op zichzelf niets bijzonders zal wel licht opgemerkt worden, maar bijzon der is dit toch wel, omdat zij haar herenkapperszaak geheel zelfstandig leidt. Wij hebben eens een praatje met mej. Buurman gemaakt, temeer ook daar zy dit werk vorige maand juist twintig jaar lang heeft gedaan. Uit hetgeen wij van mej. Buurman vernamen bleek, dat zij dit werk des tijds beslist niet begonnen is, omdat het kappersvak, dat haar vader ongeveer veertig jaar in dezelfde scheersalon uit geoefend heeft, haar zozeer aantrok. In tegendeel. het was in 1936 bittere nood zaak. De heer Buurman, die een kap pers- en kleermakersbedrijf zoals dit vroegere gewoonte was, uitoefende, weid in dat jaar getroffen door een ernstige hartaanval, waardoor hij het werk niet meer mocht doen. Er moest raad ge schaft worden en op zekere avond toen wijlen dokter Stapensea op bezoek was en gesproken werd over de inkomsten van het gezin Buurman adviseerde deze Leimuldense geneesheer aan Marie het kappersvak van de vader over te nemen en de klanten zelf te bedienen. Hoewel Marie erkennen moest nog nimmer een scheermes gehanteerd te hebben, was het toch „dokter", die op 26 oktober 1936 als eerste klant door de toen 33-jarige mej. Buurman, geholpen werd. Scheren: 8 cent Het ging haar goed af, al moet zjj nu wel erkennen dat haar hand heel erg beefde toen zij het vlijmscherpe mes op het gezicht van haar „slacht offer" plaatste. Sindsdien is zij ook gaan haarknippen, iets wat zij beslist gemakkelijker vindt dan scheren. Voor scheren rekende zjj die eerste jaren 8 cent per keer, terwijl haar vader een prijs van 5 cent gehandhaafd had. De heren offerden ecihter maar wat graag die drie cent extra voor een be handeling door een vrouw. Toch heeft Marie Buurman in de loop der jaren haar klanten niet bij elkaar kunnen houden, want begon zij aanvankelijk met ruim 70 scheer- en knipklanten, thans is dit aantal afgezakt tot nog slechts 13. Vele bijzonderheden hoorden wij over de vroegere tijd toen haar vader zo om streeks de eeuw-wisseling het kappers- vak ook weer van zijn vader overnam. Toen gebeurde het meerdere malen per week, dat de heer Buurman met scheer kwast en mes de boer op ging om de boeren aan huis te scheren of te knip pen. Ook gebeurde het dan vaak. dat hij in de stal of bij het landhek moest wachten tot de boer met melken klaar was, voordat de man onder het mes kon. Het „loon" voor zo'n keer scheren „aan huis" bedroeg toen 5 cent. Niet prettig Op onze vraag of mej. Buurman het kappersvak een prettig vak vindt, kre gen wij een eerlijk ontkennend ant woord. Vooral als de mannen zo uit hun werk, uit de stal of uit het land naar de kapsalon komen, zijn de luchtjes haar wel eens te machtig. Toch bedient ze haar klanten met de meeste voorko mendheid of het nu de notabelen uit de gemeente of de landarbeiders zijn en of het er nu een is die om zes uur 's mor gens vraagt „of het Marie gelegen komt" of een die des avonds om half- tlen komt vragen of zij zijn „kop nog even wil opknappen". Toch gaat het er naar uitzien, dat Rynsaterwoude zijn herenkapper kwijt gaat raken. Mej. Buurman die binnen niet al te lange tijd voor een operatie in een der Haarlemse ziekenhuizen moet worden opgenomen, heeft plan nen de zaak aan de kant te doen. Dit zal dan tevens betekenen, dat do gemeente zonder kappersbedrijf komt, daar het bedrijf van mej. Buurman de enige kapperszaak is in Rijnsaterwoude. Met grote danik spreekt mej. Buurman over de gemeenschapszins van de Rijn- saterwoudse bevolking, die, toen haar vader niet meer kon werken, haar trouw gebleven is en haar door de grootste moeilijkheden geholpen heeft. Nooit1 geleerd 's Woensdags en 's zaterdags gaat zij nog aan huis scheren en knip pen, een traditie van haar vader. H:e zij wenst te handhaven tot zij het V persbedrijf opgeeft. Marie Buurr u heeft het vak nimmer op de een of andere school geleerd, wat zij er van kent is alleen wat haar vader baar heeft geleerd, hoewel zij voor diens ziekte nimmer de scheersalon mocht betreden.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 17