verschrikkelijke koude teistert thans hongarije WEERBERICHT Boedapest zonder vensterglas en brandstoffen —Toch duurt het passieve verzet nog voort V.N.-POLITIE HEDEN NAAR PORT SAID OVERGEBRACHT Onze Sint Nicolaas - advertentie - knipselprij s vraag Worden B. en K. vervangen Molotofen Malenkof mogelijk aan de top Prinses Beatrix „Openhaar over radio-actie Kunstbezit*" 95ste jaargang WOENSDAG 21 NOVEMBER 1956 No. 28992 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte 3mgel l' Lelden Glro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7_ per twartaal; t2.35 per maand; f0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 En hoger stijgt de nood der Magyaren (Van onze Weense correspondent) De nood van het Hongaarse volk is nog ge stegen doordat de koude zich van het gehele land heeft meester gemaakt. In Boedapest staat de L "urometer op G en in Szombathety op 10 gra den onder nul. De grootste ellende heerst in de hoofdstad, waar men geen vensterglas noch brandstoffen heeft. Toch duurt het passieve verzet voort. Het tekort aan stookmateriaal wordt met de dag sterker voelbaar. Inplaats van 80.000 ton kolen perd ag worden er in de mijnen van Hon garije slechts 10.000 ton afgeleverd, met het ge volg dat ook de elektriciteitsbedrijven nog geen derde van de benodigde 900.000 kilowatturen kunnen afleveren. Ook vijfhonderd goederen wagens met „gaven" uit de Sovjet-Unie werden nietg elost. Mongoolse soldaten wanen zich in Egypte Reizigers, die in de afgelopen dagen door Zuid-Hongarije zijn gereisd, heb ben verklaard dat het leven aldaar geheel verlamd is. Er rijden enkele treinen van Boedapest naar de Joegoslavische grens, doch zij hebben Tsjechoslawaaks personeel. Deze, in Joego-Slavië aangekomen Hongaarse vluchtelingen, bevestigden, dat in de afgelopen dagen Sovjetrussische versterkingen en met name infan terie, in Honganje zijn aangekomen. Een groot gedeelte der Sovjetrussische militairen, die sinds enige tijd in het zuiden en oosten des lands zijn gele gerd, zijn door Mongoolse troepen vervangen. Deze Mongolen weten niet goed, waar zij zich bevinden. Zij zien Tisza voor het Suezkanaal aan!! De stad Szeged is door verscheidene honderden Sovjetrussische tanks omgeven. Wet wordt in volle scherpte toegepast Enkele van Boeda's gele trams rijden weer op de westelijke Donauoever en er rijden ook weer autobussen in de Hon gaarse hoofdstad. Volgens gewoonlijk be trouwbare bronnen is de Russische stadscommandant generaal-majoor Gre- bennyik in het begin van deze week op gevolgd door generaal-majoor Latsjenko en zijn de politieke besprekingen tussen premier Dak&r en de leiders van andere partijen op dood spoor gekomen. Ex- premier Nagy zou zich nog steeds in de Joegoslavische ambassade ophouden. De Hongaarse procureur-generaal heeft alle openbare aanklagers opgedra gen „de wet in haar volle scherpte toe te passen op door de Hongaarse politie gevangen genomen opstandelingen, of op revolutionairen, die door de Sovjet russische troepen aan de Hongaarse autoriteiten zijn uitgeleverd". Uraniummijnen in handen van 6000 jonge Hongaren In Joego-Slavië aangekomen Hongaar se vluchtelingen hebben medegedeeld, dat de uraniummijnen in het bergge bied van Mecsek, in de omgeving van Pees, nabij de Joegoslavische grens, in handen zijn van zesduizend jonge Hon garen, over het algemeen studenten en ruim tweehonderd mijnwerkers. De Hongaren zijn door Sovjetrussische troe pen omsingeld, doch zij zijn overvloe dig van wapens voorzien en zij kunnen het geruime tijd uithouden. Volgens deze vluchtelingen werd nog zaterdag en zondag j.l. in het gebied van Baja slag geleverd door opstandelingen en Russi sche troepen. Deze Hongaarse vluchtelingen verze kerden tevens op de meest stellige wijze, dat in Hongarije deportaties zijn uitge voerd. Vrijdag j.l. zijn 54 inwoners van Szeged, voor het grootste deel" leden van het plaatselijke revolutionaire comité, dat bij het begin van de opstand werd ingesteld, gearresteerd en met onbe kende bestemming weggevoerd. De burgemeester van Bekesesaba, Paul Fekete, werd door de Russen gearres teerd. Zij stelden hem echter weer op vrije voeten, toen him werd meegedeeld, dat niet-vrijlating zou leiden tot alge hele stillegging van alle bedrijvigheid ter plaatse. Eén der Hongaarse vluchtelingen ver klaarde zelf te Szolnok gezien te heb ben dat een trein met veertig wagons, waarin zich Hongaarse officieren, stu denten en arbeiders bevonden, in ooste lijke richting wegreed. Hele Hongaarse hogeschool nam de benen Beter gaat het de vluchtelingen in het Oostenrijkse vakantie-oord Sankt Wolf gang, waar bijna de gehele hogeschool van Sopron (Ödenburg) is onderge bracht. Daar bevinden zich in de kweek school en het meisjespensionaat voor maatschappelijk werk ongeveer 600 stu denten met negen professoren, drie do centen en twintig assistenten. Zij heb ben op 4 november bii de Russische aan val Sopron verdedigd, maar toen het hogeschoolgebouw in brand stond en de Russen de stad veroverden, vluchten zij gezamenlijk naar Oostenrijk. In de kam pen aldaar besloten zij als groep bij el kaar te blijven. Na aanvankelijke moei lijkheden worden nu reeds in Sankt Wolfgang colleges gegeven. De studenten kunnen in Oostenrijk weliswaar geen geldige academische graden behalen, maar zij kunnen hun wetenschappelijke kennis in elk geval vergroten en verdiepen. De hogeschool is gespecialiseerd op bosbouw, bergbouw, landmeetkunde en geologie, maar voor lopig trachten de studenten het Duits meester te worden, omdat deze taal on der het Russische regiem in Hongarije niet werd onderwezen. Wel echter Rus sisch, Engels of Frans. De rector van deze gevluohte hogeschool, prof. Roller, deelde ons mede, dat er ook onder zijn studenten een zogenaamde vluchtelin- genpsychose heeft geheerst, maar dat een geregeld collegerooster het beste ge neesmiddel daarvoor is. Voor de lichamelijke verzorging zorgt het Oostenrijkse ministerie van Onder wijs en het Rode Kruis. Ook het bui tenland begint zich voor de emigranten- hogeschool te interesseren. Ons land heeft aan vijftig studenten studiegele genheid aangeboden, waarvan veertig Hongaren gebruik hebben gemaakt. De meesten echter willen in Oostenrijk blij ven om zodoende eerder de mogelijkheid te hebben om naar hun land terug te keren, zodra de omstandigheden dit toe laten. Noren (met blauwe helmen) aan historische taak begonnen Geruchten over Eden (Van onze reisredacteur uit Cairo) Op de schouders van vijftien Noorse officieren en 175 manschap pen drukte hedenochtend de historische taak om op te treden als eerste werkelijke internationale politiemacht om het conflict in het Midden-Oosten te doven. De Noren, die het eerst waren gearriveerd op liet basis-kamp Aboe Soeweir, werden vanmorgen per trein van Ismailia naar het door de krijg getroffen Port Said overgebracht, dwars door de in de felle zon blakerende woestijn, die zich langs het veelbesproken kanaal uitstrekt, om een begin te maken met het ver vangen van de in Egypte gelande Brits-Franse troepen. Met strakke gezichten onder de lichtblauwe V.N.-helmen en, slechts bewapend met geweren en machinegeweren, vodgden dei n groene uniformen gestoken Noren majoor Wiik over de staakt-het-vuren-lijn om de reso luties van de V.N.-assemblee uit te voeren. Suezkanaal onder internationale con trole te houden, zijn V.N.-kringen in Egypte van oordeel, dat Hammerskjöld niet tot enig compromis dienaangaande bereid is. De V.N.-politiemacht dient de Brits-Franse bezetters te vervangen en zeker niet als een aanvulling te worden beschouwd. Zij dient slechts te blijven totdat deze taak vervuld is. Het is het begin van het einde van het Brits - Franse vraagstuk en het betekent een politieke overwinning voor Nasser, ter wijl juist Eden zich voorgenomen had hem uit te rangeren. De triomfantelijke Egyptenaren beweren zelfs dat het te gendeel eerder waarschijnlijk is I Tot zover onze reisredacteur. Britse premier leidt staatszaken van bed Dit optreden van de V.N.-politiemacht betekent een eerste stap op de weg naar het oplossen van het sleutelprobleem, geschapen door het Brits-Franse brug- gehoofd. Alhoewel de Brits-Franse be slissing om de V.N.-troepen toegang te verlenen tot het door hen bezette gebied voedsel gaf aan speculaties, dat zij nog steeds zouden proberen de V.N.-politie macht in te schakelen in een poging het f600, aan prijzen De advertentie-knipselprijsvraag, welke wij gisteren en vandaag ter gelegenheid van het komende Sint-Nicolaasfeest publiceren, moge dan al van weinig origina liteit getuigen, zij heeft niettemin in de loop van meerdere jaren haar grote populariteit bewezen en het is dan ook op veelvuldig verzoek van tal van lezers zowel als adverteerders, dat wij er nogmaals een afdrukken. Ten behoeve van hen. die de gebruiksaanwijzing van een dergelijke puzzel niet mochten kennen, laten wij hieronder de spelregels volgen: Onze editie van gisteren, die U natuurlijk als gevolg van onze waarschuwing zorgvuldig heeft bewaard, bevatte een aantal zakelijke advertenties (waaronder dus niet begrepen de familieberichten, personeels-aanvragen, Sleuteltjes e.d.), waarvan U vandaag een precies even groot aantal uitknipsels, op één pagina bij eengebracht. terugvindt. Deze knipsels zijn genummerd van 1 tot en met 122, zodat U meteen weet hoe veel advertenties in deze prijsvraag betrokken zijn. Onze vraag is nu een lijst samen te stellen, genummerd van 1 tot en met 122, waarin U te kennen geeft aan welke advertenties deze knipsels ontleend zijn. De oplossingen, welke ondertekend moeten zijn met de naam en het volledig adres van de inzenders, dienen uiterlijk woensdag 28 november des middags te 2 uur in het bezit zijn van onze Redactie. Zij moeten gericht zijn aan de Redactie van het Leidsch Dagblad en op de enveloppe het opschrift ..Knipselprijsvraag" dragen. Later binnenkomende inzen dingen worden onherroepelijk terzijde gelegd. Voor de goede oplossingen stellen wfl een bedrag van in totaal f. 600.- beschikbaar, t.w.: EEN HOOFDPRIJS VAN EEN HOOFDPRIJS VAN EEN HOOFDPRIJS VAN DRIE HOOFDPRIJZEN VAN TIEN PRIJZEN VAN TWINTIG PRUZEN VAN VEERTIG PRIJZEN VAN F. 100.- F. 75.- F. 50.- F. 25.- en voorts F. 10.- F. 5.- en F. 2.50 De prijzen zullen, indien enigszins mogelijk, worden uitgereikt vóór 5 december, in de vorm van bonnen ter waarde van f. 2.50, welke uitsluitend inwisselbaar zijn bij de adverteerders, die blijkens hun advertenties in ons Blad van gis teren deelnemen aan deze prijsvraag. Over de toekenning der prijzen beslist uitsluitend onze Redactie en er kan daarover geen discussie mogelijk zijn. Men kan natuurlijk aan zijn of haar inzending de een of andere attraktieve vorm geven en de mogelijkheid is geenszins uitgesloten, dat wij daarvoor enkele extra-prijsjes beschikbaar stellen, doch zulks is volstrekt niet noodzakelijk om op basis van absoluut „democratische" gelijkgerechtigdheid deel te nemen aan deze prijsvraag. Wij wensen onze puzzel-grage lezers en lezeressen veel genoegen bij de oplossing der voor hen liggende moeilijkheden en veel succes bij de daaruit voort vloeiende winstmogelijkheden. Een luchtopname van de haven ingang van Port Said. Op de foto zfjn verscheidene wrakken zicht- baar. welke de doorvaart voor grote schepen versperren, om zwermd door kleinere vaartuigen die de situatie opnemen om de op ruimingswerkzaamheden voor te be reiden. Intussen doen in politieke kringen te Londen talrijke geruchten naar aanlei ding van Edens ziekte de ronde. Eden lijdt aan geestelijke en lichamelijke uit putting maar is organisch gezond. Hij bevindt zich nog in zijn ambtswoning 10, Downing Street, waar hij ondanks dok tersvoorschrift zich nog met de belang rijkste staatsstukken bezig houdt. Maar hij is nu tenminste gevrijwaard voor de dagelijkse door de oppositie op hem ge richte aanvallen in het Lagerhuis. Ver wacht wordt, dat Eden over een paar dagen weer gewoon in actie zal zijn. Volgens sommige gerucht m zou Edens ziekte een voorwendsel zijn om het heengaan van de eerste-minister in te leiden. Volgens andere geruchten doch deze schijnen overdreven te zijn zou Sir Anthony maandagavond in het kabinet inzake de vraag of de Britse troepen al dan niet uit Egypte moeten worden teruggetrokken, de nederlaag hebben geleden tegen een groep minis ters onder leiding van Butler, die zich al van meet af aan tegen de Brits- Franse interventie in Egypte zou heb ben verzet. Hoewel men het. gezien zijn inspan nende werkzaamheden van de laatste maanden, begrijpelijk acht. dat de pre mier overwerkt is. had men uit zijn jongste optreden in het Lagerhuis toch niet de indruk gekregen, dat hij spoe dig een instorting zou krijgen Eden heeft het nodig geacht zijn Franse ambtgenoot Mollet in een persoonlijke boodschap te verzekeren, dat zijn plaats vervangers geen enkele verandering zullen brengen in de Frans-Britse be trekkingen. Men wijst er op. dat de artsen Eden. nadat hij in 1953 drip operaties had ondergaan, hadden aan geraden een kalm leven te leiden. Hier van is vooral de laatste maanden niet veel terecht gekomen. Hij heeft al ruim een jaar geen vakantie gehad. Bijna 2 miljoen op giro 777 Giro 777 van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis wijst thans een bedrag van f. 1.927.784.61 aan. Daaronder is de belangrijke gift van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix, waarvan reeds melding is ge maakt, begrepen. Huurverhoging niet op 1 januari 1957 (Van onze Haagse redactie) De huurverhoging van 25% zal op 1 januari 1957 nog niet van kracht worden. Een wijziging van de huurwet aangaande deze verho ging heeft het Parlement nog niet bereikt en daar vermoedelijk op 21 december de beide Kamers met Kerstreces zullen gaanontbreekt de tijd om deze wetswijziging te behandelen. Omtrent de datum van ingang bestaat nog geen enkele ze kerheid. Stemmen zijn opgegaan, a'at dit zou zijn op 1 juli 1957. doch dit staat niet vast. Wèl zou het zo zijn, dat de wetswijziging zo spoe dig mogelijk zal worden ingediend. Volgens geruchten gebaseerd op „offi ciële rapporten uit Moskou", welke in di plomatieke kringen te Londen circule ren, zouden premier Boelganin van de Sovjet-Unie en de eerste secretaris van de communistische party, Kroesjtsjef, binnenkort vervangen worden: de eerste door Molotof, de tweede door Malenkof. De vervanging zou bekend gemaakt worden op de bijeenkomst van het Cen- trale Comité van de communistische party, die de volgende maand zou kun nen worden gehouden Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken wenste desgevraagd te ontkennen noch te bevestigen, dat de Engelse rege ring aanwijzingen uit Moskou met be trekking tot deze vervanging heeft ont vangen. 9 Slot op p Prinses Beatrix heeft gisteravond over de zender Hilversum II een inleidende toespraak gehouden bij de actie „Open baar Kunstbezit". De Prinses zei- „Ter inleiding van het project van de „Stichting van Aestetische Vorming door middel van de radio, woord en beeld", wil ik graag enige woorden tot U richten. Ik heb my hiertoe bereid verklaard, omdat ik het doel, dat hier wordt na gestreefd, zo buitengewoon belangryk vind. Men beoogt namelyk, velen, vooral onder de oudere jeugd, in contact te brengen met het kunstbezit van de Ne derlandse musea door middel van we kelijkse radio-uitzendingen. Wellicht zyn er verscheidenen onder U. die reeds eerder voortbrengselen van onze kunst hebben gezien en leren waar deren, en anderen, die zich nog nooit werkelijk gerealiseerd hebben, dat kunst een vreugde kan betekenen. In deze uitzendingen en aan de hand van de voortreffelyk uitgevoerde repro ducties willen grote kenners trachten U de schoonheid van onze kunstwerken te doen begrypen en te doen aanvoelen, waardoor uw belangstelling gewekt moge worden. Hopelyk zal dit een stimulans voor U zijn om zelf de musea te bezoeken en van de originele kunstschattten te ge nieten. waaraan ons land zo rijk is. Het volgen van de radio-uitzendingen en het verzamelen der reproducties kun nen er toe bijdragen de liefde voor de kunst te doen groeien. De waarde van deze onuitputtelyke bron van schoon heid zal dan wellicht meer tot U spreken. Hoe belangrijk dit radioproject is. moge blyken uit het feit, dat de 5 Om roepverenigingen samenwerken om dit idee de kunst tot U te brengen te verwezenlyken. Het lykt mij bijna overbodig de wens uit te spreken, dat velen van U van deze unieke gelegenheid een dankbaar gebruik zullen maken," Meer vorsf De Bilt verwacht tot. morgenavond: Droog en zonnig weer met een matige tot vrii krachtige wind tussen oost en zuid oost. Vannacht en morgenochtend lichte tot matige vorst, morgenmiddag tempe raturen om het vriespunt. (Opgemaakt te 1115 uur) 22 NOVEMBER Zon op: 8.14 uur; onder: 16.42 uur. Maan op: 2125 uur; onder: 11.53 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.42 en 18.01 uur. (Laagwater te 1.28 en 13.47 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Hel oud van de .Lutine" blijft lokken, ondanks de vele mislukte pogingen, welke in het verleden zijn gedaan om er iets van te bergen. Gistermiddag werd tijdens een pers conferentie in Amsterdam het model getoond van een nieuw betonnen gevaartewaarmee ir. W. van Wie- nen rechtseen nieuwe aanval op de legendarische schatten wil ope nen. Het drijvende eiland krijgt een doorsnede van 35 meter en zal 30.000 kilogram wegen. Aan een kraan kan een duikerklok naar de zeebodem worden neergelaten.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1