Golden F' In Londen géén hoop door nieuwe Russische ontwapeningsvoorstel Onder ons gezegd... Mogelijk wil Moskou zorgen in Midden-Europa oplossen door vorming van neutrale gordel EGYPTE WILLEN ZOU ALLE WEGJAGEN JODEN Gomoelka enthousiast, maar niet uitbundig in Warschau begroet Djakarta is rustig na weekend van spanning door legerkwestie 95ste jaargang Dinsdag 20 november 1956 Derde blad no. 28991 (Van onze correspondent te Londen) In Londen is géén nieuwe hoop gewekt door de jongste Sovjetrussische voor stellen. Het struikelblok is nog steeds de Russische weigering voor een afdoende controle op de bewapening. In Londen beschouwt men de voorstellen allereerst als een poging van de Russen om zich ondanks alles, vooral met het oog op het Aziatische publiek, als een vredes-macht voor te doen, daarbij vooral de schijn vermijdend uit zwakheid te handelen. De enige werkelijke concessie, namelijk inzake Eisenhowers plan voor weder zijdse luchtverkenning, is er waarschijnlijk op berekend om.gebruik te maken van de verdeeldheid in het Westelijke kamp. Opgemerkt wordt namelijk, dat, indien de tegenwoordige demarcatielijn als uitgangspunt voor luchtinspectie zou worden gebruikt, Sovjetrussische toestellen over Londen zouden kunnen vliegen, terwijl het Westen nauwelijks de Russische grenzen aan zou kunnen raken!!! Het voorstel betekent daarom niet meer dan een controle van mili taire installaties in Duitsland, hetgeen de Russen, indien zij werkelijk van plan zijn zich te zijner tijd uit het Midden-Oosten terug te trekken, het belangrijkste achten wegens de toenemende mogelijkheid van de herrijzenis van een Duits beroepsleger. vastklemmen, indien er ook maar de minste kans is op het maken van vor deringen. Vandaar dat de voorstellen en hun achtergrond vanzelfsprekend Londen grondig worden bestudeerd. Verdeeldheid zaaien in Westelijk kamp Verder is men in Britse kringen van mening, dat luchtverkenning alléén onvoldoende is, maar dat grond-inspectie van A- en H-bom- jabrieken noodzakelijk zal zijn, wil len alle risico's vermeden worden. Het hele voorstel om A- en H- bommen af te schaffen klinkt cy nisch na Kroesjtsjefs opmerking, dat de Russen sterk genoeg zijn om het Westen zonder gebruik van kern bommen onder de voet te lopen! Bovendien maken de voorstellen de indruk van afpersing, omdat dit zoge naamde vredelievendheidsbetoon ge paard gaat met de grofste oorlogsdrei ging. Alleen in een atmosfeer van ont spanning heeft het zin over ontwape ning te praten. Nu de gemoederen in Moskou, gezien Kroesjtsjefs dagelijkse uitbarstingen (waarmede hij waar schijnlijk tegenover de Stalinisten zijn eigen hachje poogt te redden!) zo verhit zijn. lijkt alle vredesgepraat van Rus sische zijde nog onwaarachtiger dan het ooit geweest is. Desondanks zal men zich Volgens het oordeel van Britse waarne mers toch aan iedere strohalm moeten Weerberichten voor de bouwvakken Met ingang van maandag. 3 december a s. zal het K.N.M.I. in de Bilt geduren de de wintermaanden een weerbericht speciaal voor de bouwvakken uitgeven. Aannemers, uitvoerders en andere be langhebbenden behoeven dan slechts een bepaald telefoonnummer te draaien om dit weerbericht te vernemen. Daar de verschillen in neerslag, wind en vorst in onderscheidene delen van ons land soms vrij groot zijn. is besloten Nederland in vier rayons te verdelen, die elk een eigen weerbericht onder een eigen telefoonnummer krijgen. Rayon D (tel. nr 0.30 - 66651) omvat de provincies Utrecht (westelijk deel), Zuid-Holland en Zeeland. Driemaal per dag wordt een weerbe richt voor de bouwvakken opgemaakt; deze berichten kan men horen van 9.00 —12.00 uur, van 13.0015.30 uur en van 16.30—22.00 uur. Bij de weerberichten voor de bouw vakken zal een terminologie worden ge bruikt. die alleen voor ingewijden be grijpelijk is, namelijk voor hen. die over de V.R.D. '56 (voorlopige richtlijnen voor het doorwerken bij minder gunstige weersomstandighedenbeschikken. Milovan Djilas gearresteerd Milovan Djilas, een gewezen Joegosla vische communistische leider, Is gisteren gearresteerd op beschuldiging van het verspreiden van staatsvjjandige propa ganda. Leden van zijn familie hebben ver klaard, dat een geüniformeerde politie agent en vijf rechercheurs gistermiddag Djilas' woning in Belgrado hebben door- rocht en daarna Djilas hebben meege nomen alsmede een tas met papieren van hem. De 45-jarige Djilas heeft sinds de ont heffing uit zijn functies van vice-pre sident en lid van het politieke bureau van de communistische partij in januari 1954, wegens „pro-westers burgerlijk li beralisme", teruggetrokken geleefd In januari 1955 kreeg hij een voor waardelijke gevangenisstraf van 18 maanden wegens staatsvijandige propa ganda nadat hij de leiding van Joego slavië in een vraaggesprek met de bui tenlandse pers gekritiseerd had. In de laatste maanden heeft Djilas ver scheidene artikelen over internationale zaken voor de buitenlandse pers ge schreven. Djilas' echtgenote heeft gisteravond ge zegd. dat zij na de arrestatie van haar man naar het dichtsbijzijnde perskan toor is gegaan, op de voet gevolgd door enkele mannen die schijnbaar wilden verhinderen dat zij het kantoor zou binnengaan. Mevrouw Djilas gilde en slaagde erin, door gebruik te maken van öe verwarring, het kantoor in te komen. .Djilas is bevriend geweest met pre sident Tito waarmee hij heeft samenge werkt in het verzet tijdens de oorlog. Buitenlandse waarnemers vragen rich af, of zijn arrestatie erop duidt, dat de Joegoslavische regering bevreesd b voor binnenlandse onrust als gevolg 'an de opstand in Hongarije. Kerkelijk Leven Ds. J. J. MEYER OVERLEDEN. In de ouderdom van 78 jaar is te Enkhuizen overleden ds. J. J. Meyer, (meritus-predikant der Ned. erv. Kerk en in vroeger jaren in Vrijzinnig Herv. Kring een vooraanstaande figuur. Met twee monden. Het kan zijn. dat het nieuwe Sovjet russische plan meer is dan alleen maar propaganda om zich uit de netelige po sitie te redden, doch een poging om de eigen crisis in Midden-Europa op te los sen door middel van de vorming van een neutrale gordel, waarbij de Russen dan zouden bereiken, dat. terwijl zij zelf po litiek gedwongen worden hun greep op de door hen militair beheerste gebieden los te laten. Amerikanen en Britten het vasteland zouden verlaten. Het is on waarschijnlijk dat de Russen bereid zullen zijn hun troepen uit Polen terug te trekken, zolang Duitsland niet volko men geneutraliseerd is. Zolang het Russische optreden tegen Hongarije voortduurt, kan er volgens Londen geen sprake van zijn, dat de Sovjetrussische voorstellen ernstig in discussie kunnen worden gebracht. Het is duidelijk, dat de Russen sinds Sta lin met twee monden spreken, hetgeen hun onderlinge verdeeldheid onder streept. Hun .aanvankelijke mildheidsbe- toon kan zeker ook alleen maar camou flage geweest zijn, waartoe zij door de omstandigheden waren gedwongen. Naar mate de moeilijkheden echter toenemen, zullen de leiders zich wanhopiger dan ooit aan elkaar moeten vasthouden. Hun plannen in Midden-Europa en het Mid den-Oosten zijn grondig in de war ge stuurd en er is nauwelijks hoop voor hen dat ze de tijdelijke breuk tussen Engeland en de Ver. Staten kunnen uit buiten. Onzekerheid blijft echter. In Londen heerst de opvatting, dat het Westen met Stalin tenminste wist waaraan het toe was. met de grillen van het collectieve leiderschap is dit niet het geval. Boven dien hoedde Stalin zich er voor om te ver te gaan als het te riskant werd. Het is de vraag .of zijn opvolgers deze wijs heid bezitten. Met acht het alarmerend dat op een ogenblik van grote spanning Kroesjtsjef niet kon worden verhinderd om zijn gasten en de landen welke zij vertegenwoordigen, te beledigen. „Uitbarstingen van volkswoede" verwacht en inbeslagneming van Joods bezit ter waarde van tien miljard gulden (Van een bijzondere medewerker) Egyptes veertigduizend Joden wacht een nieuwe, zware beproeving. Niet al leen zal dezer dagen het thans slechts gedeeltelijk toegepaste huisarrest hen allen treffen, maar de Egyptische regering heet nu van zins hen zonder uitzondering uit het land te sturen. Volgens de thans in voorbereiding zijn de maatregelen zouden alle Joden, onafhankelijk van hun nationaliteit, Egypte moeten verla ten met achterlating van hun gehele bezit. Dit zou een sterke ommezwaai zijn van de totnutoe tamelijk liberale houding, die de Egyptische regering jegens haar Joodse burgers in acht heeft genomen, een ommezwaai die uiteraard veroorzaakt is door de nederlaag, die het Israëli sch leger de Egyptenaren in de afgelopen weken heeft toegebracht. Hoewel de Egyptische Joden nog goeddeels onkundig zijn van het lot dat hun wacht, hebben geruchten hieromtrent reeds de diepste bezorgdheid bij hen gewekt. De vrees voor uitbarstingen van de volkswoede, die door de nieuwe maatregelen nog vergemakkelijkt zou kunnen worden, neemt hand over hand toe. Een Joodse in woner van Cairo zei: „We zullen allemaal vermoord worden", en dat vertolk te vermoedelijk wel de algemene beduchtheid. Dr. Fawzi op Schiphol Egypte zal niet beginnen met het weder-bevaarbaar-maken van het Suez-kanaal, voordat de militaire ac ties van Engeland en Frankrijk >en Is raël niet alleen zijn stopgezet, maar ook de troepen van deze landen uit Egypte zijn teruggetrokken en er geen gevaar voor nieuwe actie meer bestaat. Dit zei gisteravond dr. M. Fawzi, Egyptisch minister van Buitenlandse Zaken op Schiphol, waar hij op weg van Cairo naar New York enkele uren ver toefde. „Nog steeds", zo verklaarde de minister, „voeren Engelse en Franse troepen in Port Said acties uit". De „agressors", zoals dr. Fawzi Enge land en Frankrijk noemde, hebben naar zijn inzicht niets te maken in Egypte. „Op de algemene vergadering heeft men trouwens al gezegd, dat ze zich onver wijld terug dienen te trekken". „In Port Said en de Kanaalzone is een enorme schade aangericht", aldus de minister. „Opruimen van de obstakels in het Kanaal zou waanzin zijn," zo stelde hij nogmaals. .Morgen kunnen de „agressors" nieuwe schade aanrich ten". Op een vraag hoe hü dacht over de uitlating van Eden, of Engeland geen vergoeding voor de in de strijd aange richte schade zal geven, antwoordde dr. Fawzi; „Een land, dat in de positie van Egypte verkeert, kan niet meer vragen dan recht te mogen wedervaren". Over zijn onderhoud met Hammarskjöld zei dr. Fawzi. dat dit opportuun en zeer vruchtbaar was geweest. „Nooit hebben wij er een geheim van gemaakt, dat wij Russische wapens kochten. Trouwens, wij zullen wapens kopen, waar we ze krijgen kunnen", verklaarde voorts dr. Fawzi. Toen hem werd gevraagd wat zijn verklaring was voor het feit, dat de Egyptische troe pen klaarblijkelijk nog niet goed met de Russische wapens konden omgaan, aarzelde de minister, ging verzitten en antwoordde: „U wilt dat ik met u vragen van techniek ga bespreken? Ik kan onmogelijk onthullen wat wjj wel en wat wij niet hebben gedaan", was 's ministers reactie op de vraag of Egypte een beroep op Russische vrij willigers had gedaan. Informaties naar Hongaarse vluchtelingen Bjj het informatiebureau van het Ne- derlandsche Roode Kruis. Jan Evert- straat 9 te Den Haag, kan geïnformeerd worden 1. of er zich onder de Hongaarse vluchtelingen, die thans in Nederland en in andere landen zijn en nog zullen worden ondergebracht, bepaalde fami lieleden of bekenden bevinden. 2. naar familieleden of bekenden, die in Hongarije vertoeven. Voor deze catego rie zal getracht worden de gevraagde inlichting in Hongarije in te winnen, waartoe thans een speciaal bureau van het internationale comité van het Rode Kruis in voorbereiding is. Belanghebbenden dienen,, zowel voor categorie één als voor categorie twee een briefkaart te zenden aan het informa tiebureau, waarop in drukletters ver meld staan: familienaam (onderstreept) en voornamen van de gezochte perso nen, alsmede het laatst bekende adres en eventueel datum en plaats van ge boorte. De reeds aan het informatie bureau toegezonden aanvrage om in lichtingen of opsporing behoeven niet te worden herhaald. Deze zullen auto matisch in behandeling worden geno men. Volgens verkregen inlichtingen is het voorlopig uitgesloten, dat brieven voor Hongarije kunnen worden bezorgd. De reeds aan het informatiebureau toe gezonden brieven zullen worden aange houden tot een eventuele gelegenheid tot verzending zich mocht voordoen. (Ingez. Med.-Adv.) ...toch maar liever Een pulden genieting voor 80 cent Zal Polen ook bij de Westelijke landen om financiële steun komen aankloppen Enthousiast, maar niet uitbundig heeft de bevolking van Warschau gisteravond de man begroet, waarvan men eigenlijk gevreesd had, dat hij niet meer zou terugkeren van zijn Moskouse reis: de Poolse communis tische partijsecretaris Gomoelka. In zijn zak droeg hij de overeenkomst met Rusland, waarin Polen als een vrij land ivordt erkend, al blijven de rode troepen nog binnen de Poolse grenzen. Maar de schulden aan Rus land zijn geannuleerd, Gomoelka heeft de verzekering gekregen dat er 1.400.000 ton graan geleverd zal worden en dat een lening verstrekt wordt op lange termijn tot een bedrag van 700 miljoen roebel. Een enorme stap vooruit dus voor een volk, dat jarenlang gezucht heeft onder de Russische knoet. A nti-Zion istisch ivordt anti-joods De verwachte maatregelen van de Egyptische regering volgen op de eerder liquidatiebesluiten van Joodse. Franse en Britse maatschappijen. Deze troffen uiteraard vooral de welgestelde Joden, zoals de schoonvader van Mendès- France, Cicurel, die grote warenhuizen in Egypte beheert. De inbeslagneming van al dit bezit, dat de Egyptische rege ring, naar zij meent, tienmiljard gulden zal opleveren, zou de verliezen van de recente gevechtshandelingen moeten dekken. Cairo's nieuwe besluiten houden een totale wijziging in van het tot nu toe gehuldigde officiële standpunt, dat Egypte niet anti-Joods maar slechts anti-Zionistisch was. Nu hiermede de laatste remmen zijn weggevallen voor anti-Joodse acties van de bevolking, kan met reden worden gevreesd dat deze in derdaad haar woede op de weerloze groep Joden gaat koelen. De Egyptische regering schijnt ove rigens geen rekening te houden met het feit. dat Israël sinds de verovering van de Gaza-strook. waar honderdduizend I Arabieren wonen, thans 460.000 Arabie- ren binnen zijn grenzen heeft en dus I eventueel zeer wel tot represailles in staat zou zijn. De belangstelling, welke 1 de Egyptische regering tot dusverre voor de Palestijnse Arabieren aan de dag heeft gelegd, betrof trouwens toch voor namelijk hun waarde als politieke pion nen Anti-Joodse manifestaties in Egyp te zouden inmiddels zeer wel een weer slag in andere Arabische landen kunnen hebben, vooral in Syrië, overigens zijn grote aantallen Joden reeds uit Irak, Tunesië en Marokko naar Israël ge- I emigreerd. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan Er is in het afgelopen weekeinde in Djakarta hoogspanning geweest naar aanleiding van plannen van een groep officieren van het Indonesische leger om een „staatsgreep" uit te voeren. De militairen van het garnizoen van Djakarta waren naar de kazernes terug geroepen om op „alle •eventualiteiten" voorbereid te zijn. De rgelijke voorzorgs maatregelen waren, naar verluidt, ook door de Marine, de Luchtmacht en de leiding van de Staatspolitie genomen. Er hebben zich echter geen incidenten voorgedaan. I Het modernste sanatorium van 1 Europa werd dezer dagen in Neuf- moutiers-en-Brië in Frankrijk door president Coty geopend. De voor gevel van dit sanatorium, bestemd voor studenten en scholieren. Premier Ali Sastroamidjojo, die tevens de portefeuille van Defensie beheert, is I in het weekeinde door vice-premier 1 Mohammed Roem en de stafchef van het leger, generaal-majoor Abdoel Haris Nasoetion, op de hoogte gebracht van de jongste ontwikkelingen in het leger. Roem was waarnemend premier gedu rende het bezoek van Ali Sastroamidjojo aan Nieuw Dehli, waar deze aan de conferentie van de premiers van de Colombo-landen. met uitzondering van Pakistan, heeft deelgenomen. De Indonesische premier had zater dagavond bij zijn terugkeer in de hoofd stad verklaard, dat hij slechts weinig op de hoogte was met de ontwikkelin gen. die politieke en regeringsleiders ..zeer gevaarlijk" hadden genoemd. Een woordvoerder van het leger ver klaarde gisteren, dat de regering zich nu met de „legerkwestie" zal bezig hou den en dat zij binnenkort hierover in het Parlement een verklaring zal afleg gen. Volgens het nationalistisch#» blad „Be- rita Minggoe" zou kolonel Loebis ge poogd hebben de regering omver te werpen en een militaire junta in te stellen. In Augustus en oktober j.l. zouden plannen hiertoe zijn mislukt. Het blad voegde hieraan toe, dat zich zaterdag j.l. een sterk bewapende compagnie speciale troepen uit Ban doeng bij Djakarta had gelegerd. Deze troepen waren evenwel intussen naar hun kazernes bij Bandoeng terugge keerd. In Djakarta was het gisteren rustig. Weer 2 officieren ontslagen Een woordvoerder van het Indonesi sche leger heeft gisteren bekendgemaakt dat er nog twee legerofficieren wegens „indisciplinaire actiees" zijn ontslagen, n.l. majoor Saleh Sadeli van he: korps cavalerie en kapitein Zainul Arifin van de afdeling opleiding van het leger. De legerchef had hen, tezamen met nog drie officieren uit Bandoeng, ont boden om zich te verantwoorden wegens .schending van de militaire wetten". De woordvoerder verklaarde niet te weten, of ook de andere drie officieren uit Bandoeng zyn ontslagen. Scherp protest van journalisten In een brief aan de vice-premier, mr. Mohammad Roem, de minister van Buitenlandse Zaken, Abdoelgani, en de minister van Voorlichting, Soedib- jo, heeft de Vereniging van buiten landse correspondenten in Indonesië een scherp protest bij de Indonesische regering ingediend over het feit, dat de buitenlandse correspondenten in Indonesië van de grote persbureaus United Press, Reuter en Associated Press worden gehinderd in hun pogin gen tot het verzorgen van een objec tieve berichtgeving over Indonesië Gomoelka werd hartelijk toegejuicht bij zijn aankomst in Warschau. In een korte toespraak, die telkens door ge juich werd onderbroken, zeide de partij leider. dat de Sovjetrussische leiders al het niet-normale, dat zich met de jaren in de betrekkingen met Polen had op gehoopt. overboord hadden gegooid. Go moelka zag er vermoeid uit toen hij deze woorden uitsprak. De Russische hulp aan Polen zal slechts de helft van de dringende eco nomische behoeften van Polen dekken en in Warschau zinspeelde men er gis teravond reeds op. dat de Poolse rege ring wel eens financiële hulp in het Westen zou kunnen zoeken. Dat het overigens nog niet overal rus tig is in Polen, zou kunnen blijken uit een berichtje, dat in een Pools avond blad verscheen. Een groep ..avonturiers" zou zondag aanslagen gepleegd hebben in de stad Bydgoszcz. Jongelui hadden na een aanval op politieagenten het ra diozendstation van de stad in brand ge stoken. Daarna staken zij een woning in brand. Maar in het parlement van de Poolse volksrepubliek, waar tot dusver steeds de wetsontwerpen vrijwel zonder debat eenstemmig werden aanvaard, is thans voor het eerst een wetsontwerp met een meerderheid van 117 stemmen, bij 94 onthoudingen goedgekeurd. Het ging om een voorstel om het plafond van de be lastingvrije salarissen te verhogen. Vol gens het wetsontwerp zullen de salaris sen boven dit plafond zwaarder worden belast dan tot dusver. Half-december Benelux-conferentie <Van onze Brusselse correspondent) De eerste ministeriële Benelux-confe rentie sedert de ambtsaanvaarding van de nieuwe Nederlandse regering zal in het midden van december te Brussel worden gehouden. Die dag zal ook de commissie van de harmonisatie der landbouwpolitiek in het gebouw van het secretariaat-generaal van de douane unie een zitting hebben. De agenda van de conferentie is nog niet bepaald, maar men vermoedt, dat de ministers speciaal hun aandacht zullen besteden aan de gemeenschappelijke handelspolitiek, de interne economische en monetaire toe stand der drie landen, de werking van de interparlementaire raad, en de werk zaamheden van de commissie van ju risten, welke momenteel het ontwerp verdrag van de economische unie redi geert. met betrekking tot de gebeurtenissen rondom het leger. De drie correspondenten zijn door het basis-commando van Djakarta Raya ondervraagd. Zij kregen bevel om nogmaals op het hoofdkwartier van de militaire politie te verschijnen voor een nieuwe onder vraging die - volgens de brief - echter uitgesteld werd. naar het scheen wegens gebrek aan tolken. De brief eindigde met de opmerking dat „dit onderzoek door het leger slechts tot een ongunstige indruk over Indonesië in de ogen van de wereld opinie zal leiden".

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9