Raad van Voorschoten zeer bezorgd over financiële positie Organisatie van de middenstand laat nog veel te wensen over Egyptische dictator wil minder Canadezen in V.N.-politiemacht Er komen nu toch stenen kleedgebouwen bij sportvelden C. Zwetsloot en A. Oudshoorn ontvingen ere-penning Warmond DINSDAG 20 NOVEMBER 1956 gen. Voorts behoort men naar de mening van jhr. Mollerus veel meer aandacht te besteden aan de mogelijkheden van de collectieve reclamecampagne. terwijl tevens het vraagstuk van de kleuren combinatie in de V.S. weet men er wel weg mee! een vraagstuk is, dat in ons land een grote rol zou kunnen gaan spelen. De huidige winkelsluitingsrege- ling noemde hij in een woord belache lijk Het probleem van de zelfbedienings- Zaken is echter 'n ernstige zaak omdat dit systeem op de lange duur niet tegen te houden is. Een compromis is niet mogelijk, zo besloot jhr. Mollerus. Na de pauze werden vele vragen op hem af gevuurd. die vrijwel alle naar tevreden heid zijn beantwoord. De bijeenkomst werd geleid door de heer W. Zwart Jhr. dr. J. C. Mollerus sprak voor Leidse Middenstanders Leden van organisaties. welke aange sloten zijn bij de Middenstandsbestu- renraad. kwamen gisteravond in café- restaurant „In den Vergulden Turk" bijeen om te luisteren naar een causerie door jhr. dr. J. C. Mollerus. Deze sprak n.l. over de positie van het middenstandsbedrü f. Jhr. Mollerus begon met op te mer ken. dat de huidige organisatie van de Middenstand in ons land nog steeds veel te wensen overlaat. Er is volgens hem in de aflopen tientallen jaren maar bit ter weinig veranderd. Was in 1910 onge veer 20 procent van alle middenstanders georganiseerd, thans bedraagt dit aantal nauwelijks 40 procent. En dat terwijl er ruim 1 miljoen personen in het midden- standsbedrijf werken! Mede gezien het feit, dat niet minder dan 92 procent van alle werknemers in Nederland wel ge organiseerd is (in de agrarische sector 70 procent) moet hier op de een of andere manier verandering in komen Spreker noemde de middenstand, de groep, welke tussen arbeid en kapitaal staat, onmisbaar in een democratische staat. Slechts in de landen achter het ijzeren gordijn vindt men geen midden stand. Daar is het al staatsbedrijf op coöperatieve grondslag wat de klok slaat. GEEN KADER GEVORMD Betreurenswaardig achtte jhr. Molle rus het. dat bij de middenstand, welke in ons land toch zulk een belangrijke positie inneemt, geen kader gevormd is. Is voor de Kon. Ned. Middenstands Bond b.v. niet een zeer grote vraag wie de thans 83-jarige heer De Groot zal moeten opvolgen? Er is nog steeds niet voor gezorgd, dat er mensen zijn. die eik- ogenblik in zijn voetsporen kunnen tre den. In dit opzicht ligt men dus wel ver achter bij andere groeperingen. Wat betreft het vestigingsbesluit. dit werkt naar de mening van jhr. Mollerus zeer verstarrend. De eis van het behoefte element in de vestigingsregeling wordt weliswaar sterk gepropageerd in bepaal de kringen, doch het hoort er beslist niet in thuis. De behoefte is op korte termijn immers niet te meten, zo ver volgde spreker. Een voordeel van de vestigingswet is. dat de ontwikkeling van het zelfbedieningssysteem in Neder land er door wordt geremd. Trouwens ook het nauwe contact tussen verkoper en klant vormt een binding, die het grootbedrijf niet voor elkaar kan bren- Leiden behoort tot één van de beste markten MARKTKOOPLIEDEN VIERDEN FEEST. Zolang als de mensheid in steden of dorpen samenwoont, hebben er marktkooplieden bestaan. En zolang er marktkooplui waren heeft vaak een harde concurrentiestrijd de be langen van handelaar en marktwezen j geschaad. De waarde inziend van de Leidse markt, hebben de handelaren, die daar i twee maal per week hun waren aan i de man brengen, zich aaneengesloten in i de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Riviervishandel. De aanslui- ting van de Leidse afdeling bij deze Centrale Raad vond tien jaar geleden plaats. Ter gelegenheid van dit jubi leum werd gisteren in de grote zaal van „Den Burcht" een feestavond gegeven, waaraan medewerking werd verleend door het cabaret van Joop Crama en „The Rhythme Boys" o.l.vNico Muusse. Bij de opening van deze bijeenkomst heette de heer H. J. van Putten, voor zitter van de feestcommissie, de aan wezigen van harte welkom, waarbij hij zich vooral richtte tot wethouder D. van der Kwaak, de heer M. Weima, directeur van de Markt- en Haven dienst. de heer D. R. Kooiman, adjunct directeur van deze dienst en de heer P. Schouten, die namens het hoofdbe stuur aanwezig was. Dat Leiden tot de beste markten van Nederland behoort is in de afgelo pen tien jaar wel duidelijk gebleken, aldus de heer Van Putten. Hij schreef dit mede toe aan de nimmer aflatende activiteit van het dagelijks bestuur. De dames van dit bestuur kregen bloemen, terwijl de heren een vierkleurenpotlood ten geschenke kregen. De voorzitter van de Leidse afdeling, de heer H. Stikkelorum, dankte voor deze vriendelijke geste. Wethouder Van der Kwaak zeide met bewondering te hebben opgezien naar de prestaties van het bestuur van de vereniging. Dat de plaats, die de Leidse markt thans inneemt gehand haafd en zelfs verbeterd worde, was zijn beste wens voor de komende tien jaar. De heer Schouten, die als secretaris van het hoofdbestuur, maar ook namens alle afdelingen zijn beste wensen aan bood, overhandigde de voorzitter van de feestcommissie een enveloppe met in houd. Hierop volgde een afwisselend en goed verzorgd cabaretprogramma. Voor het scheiden van de avond leerden de kooplieden elkaar nog beter kennen tijdens een gezellig dansje. Ds. H. Hiensch beroepen IN VACATURE DS. N. KLEERMAKER In de vacature van ds. N. Kleerma ker, die onlangs naar Nunspeet ver trok, is bij de Leidse Hervormde Ge meente beroepen, ds. H. Hiensch. her vormd predikant te Arnhem. Ds. Hiensch, die in 1904 werd gebo ren, is sinds 1934 predikant in de Ned. Herv. Kerk. In juli 1950 aanvaardde hij de evangeliebediening te Arnhem. "STEISJES ORGANISEREN BAZAR TEN BATE VAN HONGARIJE De leerlingen van de R.-K. Meisjes Mulo aan de Haarlemmerstraat 34 heb ben zich in de afgelopen weken Inten sief bezig gehouden met het op touw zetten van een fancy fair, waarvan de opbrengst de slachtoffers van de Russi sche aanval op Hongarije ten goede zal komen. Deze bazar zal morgenmiddag om twee uur door de voorzitter van de afdeling Leiden van het Ned. Roode Knus. prof. dr. P. J. Gaillard. worden geopend. Men kan er tot 's avonds half elf terecht. '||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Ingez. Med.-Adv.) Geniet op pakjesavond van stralende gezichten. Geef voor ST.-NICOLAAS FOTO- EN FILMARTIKELEN FOTO-cime; Fototoestel Flitsapparaat Filters Rolfilmpjes Flitslampjes Zonnekap BSEESTQAAT 125 TE1.2I85I TEGEHOVER HET 5TADHUI3 'lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIII Belichtingsmeter Voorzetlens - Kleinbeeldfilms Elektronenflitser Vergrotingsapparaat Camera-tas - Ontwikkeldoos Ontwikkelschaal - Fotopapier Foto-album - Smalfilm iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ECHTGENOTE PROMOVEERT BIJ HAAR MAN Dezer dagen berichtten wij, dat mevr. Querido te Amsterdam bij haar man zal promoveren, een unieke gebeurtenis in academisch Nederland, maar niet uniek in academische kring van Nederlandse nationaliteit. Ongeveer een kwart eeuw geleden huwde een doctoranda in de klassieke letteren een taalgeleerde. Zij leerde in Batavia Maleis, in Djok- ja Javaans en in Den Pasar Balisch. Nadat haar man, dr. C. Hoovkaas tot hoogleraar in de faculteit, der letteren te Djakarta was benoemd, was zijn eer ste promovendaJacoba v. Leeuwen Boomkamp, sinds ongeveer 20 jaar me vrouw Hoovkaas! Zijn vak was Indonesische taal en let terkunde, zij had in haar studietijd zich welhaast uitsluitend met Latijn en Grieks bezig gehouden, maar haar proefschrift was gesteld in het...Balisch. Intocht van Sint Nicolaas Morgen zal. zoals gemeld. St. Nicolaas zijn intocht in Leiden maken. De gro te kindervriend zal morgenmiddag om 1.50 uur aan de achterzijde van het Sta- ton zijn entree in de Sleutelstad maken. De route door de stad is als volgt: Stationsweg, Steenstraat. Prinsesse- kade. Kort Rapenburg. Koornbeurssteeg, Stadhuisplein. Hier zal de Sint door de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kin schot worden verwelkomd. Deze ont vangst zal ongeveer 2.15 uur plaatsvin den. De leerlingen van de eerste klas sen van alle openbare en hervormde scholen zullen hier ook enkele Sinter klaasversjes zingen. Na afloop van deze zanghulde zal St. Nicolaas zich nog kor te tijd in het Stadhuis begeven. In die tijd begeven de kinderen zich resp. naar OEGSTGEEST Expositie Jan Kalsbeek in eigen atelier Hoe behoudt een jong kunstenaar, tussen zijn grotere exposities in, het contaact met het publiek? Een moeilijke vraag, die des te moeilijker is, omdat hij. behalve op dit probleem, intussen ook nog acht dient te geven op eigen artistieke ontwikkeling en de zorg voor het gezin. Jan Kalsbeek. die een klein jaar geleden verraste door een veelzij dige tentoonstelling van beeldhouw werk, keramiek, tekeningen en etsen in de Lakenhal, heeft nu zijn atelier ge durende enige weken opengesteld voor bezoekers aan zijn verkooptentoonstel ling, dagelijks van 9.30 tot 12 en van 2 tot 5, met uitzondering van zondag en woensdag. Kalsbeeks moderne ate lier. dat gelegen is aan de Abtspoel- weg la (terzijde van de Kwaaklaan. even voorbij Poelgeest) herbergt thans een gevarieerde expositie van sier- aardewerk, waarbij terdege rekening is gehouden met de nuttigheid der voor werpen (vazen, smaakvolle bakjes e.d.) en de redelijkheid van de prijs. Met de feestdagen worden helaas maar al te vaak gechenken gewisseld, die niet aan eisen van kunstzinnigheid voldoen. Hier wordt dit bezwaar volkomen weggeno men. Tevens is men hier bij ae „bron": velen zouden graag eens een kijkje in een atelier willen nemen, maar voelen zich door allerlei bezwaren geremd. Kalsbeek mag met voldoening consta teren, dat tal van belangstellenden zijn lessen in boetseren, tekenen, experi menteren met glazuur enz. volgen. Zo zijn er studenten, die het studeren af wisselen met. potten draaien e. d. Als kennismaking is deze tentoonstelling, die tot 24 november duurt, een uitge zochte gelegenheid. Hun uniformen zijn gelijk aan Britse In New York verwachtte men dat vandaag, dinsdag nieuwe besprekingen zou den worden gevoerd dver de samenstelling van het V.N.-politieleger voor Egypte, aangezien president Nasser bezwaar zou maken tegen toelating van veel Canadese militairen. Generaal Burns, de Canadese bevelhebber van het V.N.-leger, heeft maandag aan Canada gevraagd om een groep transportvliegtuigen voor het ver voer van V.N.-militairen van Napels naar Egypte en van administratieve troepen. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Pearson, verklaarde maandag, dat Canada een administratieve eenheid van 250 tot 300 man beschikbaar zal stellen. In vroegere niet-officiële berichten was gezegd, dat in Halifax het Ca nadese vliegdekschip „Magnificent" gereed lag om met 1000 man Canadese troepen naar Egypte te varen. Mej. mr. A. J. Versprille gemeente-archivaris Ter vervulling van de vacature, ont staan door het overlijden van de Ge meentearchivaris, mr. R. van Royen, hebben B. en W. gegadigden naar die betrekking opgeroepen. Na raadpleging van de Commissie voor het. Oud Archief beveelt het College de raad ter benoe ming tot Gemeente-archivaris aan mej. mr. A. J. Versprille. Aangezien mej. mr. A. J. Versprille naar het oordeel van de Commissie voor het Oud Archief en van het College als enige der sollicitanten voor genoemde funevtie in aanmerking komt, is het B. en W. niet mogelijk een aanbeveling van twee personen te doen. K. VAN K. KOMT BIJEEN Donderdag 29 november komt de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in het gebouw der Kamer bijeen. O.a. zal in deze vergadering ge sproken worden over de acthersitand in Nederland t.a.v. het aantal telefoonaan sluitingen en het tekort aan bouwvo lume voor het stichten van telefooncen trales. Voorts zal ook de reiniging van het oppervlaktewater in Rijnland aan de orde worden gesteld Den Burcht, het Antonius Clubhuls en de Schouwburg. In de loop van de mid dag zal de Sint aan al deze zalen een bezoek brengen. Jong K. én G. zal aan deze, intocht een muzikaal tintje geven. Britse wapens naar Irak President Nasser schijnt "bezwaar tegen een grote Canadese bijdrage te hebben, omdat Canada zich inder tijd in de vergadering uitsprak over de resolutie, waarin Engeland, Frankrijk en Israël loerden opge roepen het vuren in Egypte te sta ken en hun troepen terug te trek ken. Ook het jeit, dat in de afgelopen oorlogen vaak Canadese en Britse troepen schouder aan schouder heb ben gestreden en de omstandigheid, Opheffing prijsstop krantenpapier De directie van de Kon. Papierfabrie ken Van Gelder Zonen deelt mede. dat de prijsstop voor krantenpapier, welke op 1 december 1955 door de minister van Economische Zaken was afgekon digd. op 10 november is opgeheven. Na langdurige onderhandelingen heeft de minister van Economische Zaken thans goedgekeurd, dat de verkoopprijs van krantenpapier wordt verhoogd. Naar aanleiding van het bovenstaande deelt het ministerie van Economische Zaken nog mede, dat tussen de Neder landse industrie voor courantenpapier en de Nederlandse Dagbladpers intussen overeenstemming werd bereikt inzake te leveren kwanta courantenpapier en de hiervoor te berekenen prijs. Hieruit vloeit voort een beperkte, doch uit een oogpunt van prijsstabilisatiebeleid aan vaardbare prijsverhoging, die evenwel de abonnementstarieven voor de dag bladen. Rotterdam bracht ruim f143.000 op De straatcollecte ten bate van de Hongaarse vluchtelingen, die zaterdag te Rotterdam werd gehouden, heeft f 143.500 opgebracht. Derde transport Hongaren komt zaterdag Het derde transport Hongaarse vluch telingen (ongeveer 630) wordt zaterdag avond om zes uur in Utrecht verwacht. Morgenochtend zullen de vluchtelin gen van het tweede transport naar va kantiecentra worden vervoerd. De gemeenteraad van Voorschoten heeft zich gisteravond opnieuw bezig ge houden met de bouw van kleedgebouwen op de sportvelden. Anderhalf uur voor de vergadering hadden B. en \V. een nieuw voorstel ingediend. Maar eerst werd over het vorige voorstel, waarover de stemmen gestaakt hadden, gestemd. Het werd met 10 tegen 5 stemmen verworpe n. Voor waren de PvdA en de heren Dekker en Bakels (Prot. Chr.). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Eitje, d. van W. la Mair en S. M. Was- elnk; Karolina Jacoba Suzanna, d. van T. Philippo en K. J. Kikkert; Anthonlj Jo hannes. z. van M. van Ruler en A. J. B. van der Linde; Ronald, z. van J. Kers bergen en J. A. Develing; Anna Jacomlna. d. van J. van der Plas en C. J. Groen veld; Margrieta Christina, dr. van A. J. de Brie en H. P. Bax; Beatrix, dr. van P. G. Benschop en G. Molenaar; Gomelis Petrus Johannes, z. van A. G. C. Blonk en H. M. M. van Hassel; Antonius Johan nes. z. van J. Nieuwenhof en J. E. Sep; Ingrid Anna WUhelmlna, d. van A. M. H. Hermans en A .E. Aerte; Dirkje, d .van A. de Groot en W. A. Bram; Maria Wilhel- mina, d. van C. H. Boot en C. E. Roeters; Jannetje, d. van N. van Egmond en J. Zee; Louise Charlotte Maria, d. van H. M. J. Timmerman en H. M. van Haasteren; Anna Maria Gemma, d. van J. T. Waaijer en M. A. Romljn: Thomas Maria, z. van N. Burghout en C. M. Hoenderdos; Mo nica Maria Theresla, d. van L. P. Braak man en T. M. Jansen; Catharina Gode- frlda Maria, d. van J. van den Eijkel en M. G. Koppers. getrouwd. L. A. van der Ham en J. G. Rozemeijer; A. J. P. van Platertnk en A. Jager; A. Leget en F. H. G. van der Werf. OVERLEDEN H. J. J. Schrama, zoon. 24 j.; K. Boon- stra, man, 56 jaar; J. van Fessen, man, 84 j.: w. Delmeer, man. 71 J.; H. C. Wes- selius, man, 72 J.; H. W. Bouwman, zoon. 10 dagen. Het nieuwe voorstel van B. en W. be helsde stenen gebouwen in een iets ge wijzigde uitvoering tegen een prijs van f 60.000 nauwkeurig berekend nu door de fa. Gebrs. G. en P. Niersman. De PvdA was voor om de sportverenigingen ein delijk te helpen. De VVD was tegen. Het was niet bekeken en deze fractie meende Ook over het schoolzwemmen, door B. en W. in hun nota positief gesteld, had de KVP-fractie zich nog niet uitgespro ken. PROT.-CHR. VERLANGLIJSTJE i De heer Dekker ontvouwde in 15 mi- dat bezinning op de financiën meer dan f:"ten de wensen van de Prot- chr- frac" Rn mvïï' I on- kwikkelijke geschiedenis. Het voorstel Sff Te boSweTdooTfeT werd dus met 13 tegen 2 stemmen aan- "g-ften ontwapen dat voor diverse gemeenten bruikbaar is en genomen. ALGEMENE BESCHOUWINGEN Daarna kon de raad zich zetten aan de algemene beschouwingen over de gemeentebegrotingen voor 1957. Een uur en drie kwartier hadden de vroede vaderen daarvoor nodig. B. en W. zul len woensdag daarop antwoorden. Alle fracties uitten hun zorg over de zorgwekkende financiële positie van de gemeente en het feit, dat de inkom sten (uit het gemeentefonds) nog niet bekend zijn. Het tekort op de be groting bedraagt f. 172.000 en zij is sluitend gemaakt door te putten uit de schamele saldireserve. Ook waren alle fracties bezorgd over de woningpositie. Er zijn bijna 500 wo ningzoekenden in geschreven. En de aankoop van nieuwe gronden is nog niet voldoende voorbereid. De woordvoerders van de fracites we zen verder allen op de noodzakelijkheid van de sanering van de dorpskern en de restauratie van het Ambachtshuis. De fracties van de PvdA en de Prot. Chr. partijen vroegen bovendien naar de te verlenen medewerking bij de stich ting van een bejaardencentrum en beide fracties stelden zeer nadrukkelijk, dat de gemeente maar tot onteigening moet overgaan als op geen andere manier bouwgronden verkregen kunnen worden. De fracties van de PvdA en de VVD pleitten voor verhoging van de subsi dies aan muziek-, zang- en toneelver enigingen. alsmede aan „Het Nut". KVP-WENSEN De heer Eysink Smeets, die namens de KVP 25 minuten het woord voerde, achtte het noodzakelijk een verantwoord financieel beleid te voeren en niet zon der meer te bouwen op de rijksuitke ringen. Ten aanzien van het zwembad merkte spr. op. dat B. en W. bi, de bevolking verwachtingen hebben gewekt, zonder dat de raad reeds plannen goedge keurd heeft. Spr. achtte het onverant woord tot stichting van een open bad over te gaan, maar zou graag een overdekt bad zien tot stand gekomen in samenwerking met de gemeente Leiden. waarvan de onderdelen in de fabriek klaargemaakt kunnen worden. Stilstand in de grondaankoop betekent stilstand in de woningbouw. HET OORDEEL VAN DE P.v.d.A. De heer Pels (P.v.d.A.) gebruikte 35 minuten om het oordeel van zijn frac tie over de begroting en het komende dienstjaar kenbaar te maken. Een extra uitkering uit het gemeen tefonds is noodzakelijk omdat aüe I eigen bronnen aangeboord en benut I zijm Een efficiency-onderzoek ter ge- I meentesecretarie en een ideeënbus kwamen spr. gewenst voor. j Welke plannen heeft de gemeente als de Blauwe Tram verdwijnt? De P.v.d.A. verzocht een onderzoek naar de mogelijkheid op alle scholen melk te verstrekken en ook leek het hem gewenst te komen tot stichting van een I eigen dienst voor volkshuisvesting om Openbare Werken te ontlasten. VVD WIL BEGROTING OPNIEUW BEZIEN De heer Van Eist sprak in 30 minuten waardering, maar vooral bezorgdheid uit. Ontsluit zo spoedig mogelijk nieuwe woonwijken, zei spr. Over VA jaar is de saldireserve uit geput. Er moet een zeer krachtig fi- nancietl beleid gevoerd worden. Zodra de inkomsten wel bekend zijn dient de begroting opnieuw bezien te worden. EEN HUIS VOOR VLUCHTELINGEN Alle sprekers vroegen B. en W. een daad te stellen voor hen, die niets meer bezitten: de politieke vluchtelin gen. Zij zouden graag een of meer wo ningen beschikbaar stellen voor een gevlucht gezin. RONDVRAAG De heer van der Hulst (KVP) had zioh persoonlijk geërgerd aan de inhoud van het toneelstuk bij de opening van het Culturele Centrum, evenals de heer Bakels (Prot.-Chr.), die van B. en W. vroeg nauwlettend toe te zien op de stukken, die daar opgevoerd zouden worden. De heer Eysink Smeets had zich ge stoten aan de naam van de nieuwe zaal en vroeg een naam betrekking hebben op een lid van het Koninklijk Huis. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 20 nov. Groenten- en Fruitvei ling Per 100 kg.: Peren 1131; Andijvie 1226 Snijbonen 140; Kroten 1117; I Kroten, gekookt 30Q'5; Boerenkool 15 22- Chinese kool 11—12; Rode kool 12— 20* Gele kool 1419; Groene kool 1425; Nero 52; Prei 11—24; Stoofsla 1425; Spruiten A 2976; idem B 2653; Toma ten A 22—65; idem B 54; idem C 31; Uien Picklers 4—39; Witlof 40—82, Per 100 stuks: Bloemkool A 64; idem B 34 52- idem C 1622; Knolselderij 1216; Sla A 10—17; Sla B 511. Per 100 bos: Pe terselie 47; Selderij 29, LEIDEN, 20 nov. Vette varkensmarkt Aanvoer 253 vette varkens. Notering: var kens in 't algemeen: 1.904.98, zeugen 1.801.85. Handel lopend. BODEGRAVEN, 20 november. Kaasmarkt Aanvoer 54 partijen. Ie soort f. 2.39 2.42, 2e soort f. 2.35f.2.38, extra f.2.56. Handel goed. ROTTER DAM. 20 nov. Veemarkt Aanvoer in totaal 3691. Weektotaal 5461. Vette koelen en ossen 450. Gebruisvee 1120. Vette kalveren 100. Graskalveren 342. Nuchtere kalveren 687. Varkens 110. Biggen 366. Paarden 113. Veulen6 6. Scha pen of lammeren 369. Bokken of geiten 28. Vette koeien le kw. 300315, 2e kw. 288—298, 3e kw. 278—286 ct. per kg. Vet te kalveren resp. 300320, 280300, 260 280. Slachtpaarden resp. 230, 210. 200. Prijs in guldens per stuk: Graskalveren le kw. 420, 2e kw. 350, 3e kw. 250; Nuch tere kalveren: 63. 55, 45; Biggen 60, 50, 40- Schapen 130, 110, 100; Lammeren 125, zürich 110, 95; Kalikoeten 1100, 950, 725; Melk- 1 koeien 1100, 950, 725; Vare koeien 800, 700, 600- Vaarzen 800, 700, 500; Pinken 550, 450.' 350. dat de Canadese uniforms gelijk zijn aan de Britse zouden voor de kleinzielige dictator een rol spelen. Syrië heeft maandag in een brief aan de Veiligheidsraad gezegd, dat Britse, Franse en Israëlische militaire vliegtui gen het Syrische luchtruim hebben ge schonden. Britse „Canberra's" en Franse ..Mystères" hadden o.a. foto's gemaakt. Het Syrische luchtruim zou meer dan twintig maal geschonden zijn. Radio-Jeruzalem heeft bekendge maakt, dat het Israëlische militaire tri bunaal te Nazareth twee leden van een Egyptisch zelfmoord commando tot 20 jaar gevangenisstraf heeft veroordeeld wegens illegale grensoverschrijding, ver boden wapenbezit en spionage. Het on derzoek had aangetoond, dat de twee beklaagden in contact stonden met in Israël wonende Arabieren. Deze laatsten zullen later terechtstaan. In de haven van Basra is maandag een belangrijke lading moderne Britse militaire uitrusting aan wal gebracht, die het Iraakse leger het best uitgeruste le ger van het gehele Midden-Oosten zal maken, zo heeft een woordvoerder van de Britse ambassade maandag in Basra bekendgemaakt. Het is de tweede Britse wapenzending van dit jaar aan Irak. Zij omvat 24 tanks en pantserwagens, 50 auto's en veel munitie. Aan het einde van de week wordt nog meer Brits oorlogmateriaal in Basra verwacht. De Iraakse regering heeft dit jaar wa pens en uitrusting tot een bedrag van ruim twee miljoen dinar in Engeland besteld. BEURSOVERZICHT Flauwe stemming AMSTERDAM, 20 November De effectenbeurs in New York is gis teren flauw gestemd geweest wegens de havenstaking en de belastingver kopen, waarbij vooral Oliewaarden ge troffen werden. Kon. Olie daalde met ruim 3 dollar en in het niet-officiële avond- en ochtendverkeer werd deze daling onveranderd overgenomen. Het Damrak opende vanmiddag dan ook flauw voor Kon. Olies, waarbij de notering van 763 daalde tot 738 bij opening, later volgde nog een verdere achteruitgang tot 736. Het feit, dat Kon. Olie met ingang van 3 december a.s. in eensgevend geld zal worden genoteerd was reeds ter beurze bekend. De andere internationale soor ten werden min of meer meegetrokken door de houding van het hoofdfonds. Unilever moest een verlies incasseren van 13 punten en sloot op 353. Aku en Philips circa 8 punten lager, alles bij kalme handel. Ook de Scheepvaartsector ontwikkelde zich minder gunstig doch de verliezen bleven hier over het algemeen beperkt tot 1 2 punten. Cultures stil en nage noeg op peil. Ter beurze was reeds be kend dat Wilton Feijenoord overgaat tot kapitaalsverdubbeling. Men acht de markt op het ogenblik niet geschikt voor een dergelijke uitbreiding, waarmede ruim f. 13 miljoen is gemoeid. De aan delen die gisteren 306 golden werden vanmiddag vernomen op 290. Guldens beleggingen stil en fractioneel lager. WISSELKOERSEN Amsterdam, 20 november Londen 10.60%10.60Ti, New York 3.82%—3 83's. Montreal 3.97%3.97%, Parijs 1.0790 1.0800. Brussel 7.59%7.60%, Frankfurt 90 58%—90.63%, Zürich 86.76%—«6 81% (vr. francs) 89.35%89.40%, Tijdens buitengewone raadsvergadering De raad der gemeente Warmond kwam gisteravond onder voorzitterschap van burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne in buitengewone openbare verga dering bijeen, na afloop van de gewone vergadering. Deze bijeenkomst was belegd teneinde de heren C. Zwetsloot en A. Oudshoorn de erepenning in zilver der gemeente uit te reiken. De raadzaal was overvol met genodigden. De voorzitter opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom tot de heren Oudshoorn en Zwetsloot en las daarna het raadsbesluit van 28 augustus voor betreffende de toekenning van de erepenning. Het is mij een voorrecht U beiden geluk te wensen met de toegekende penning, aldus spr. Het gaat hier om de eerste twee erepenningen. Deze pennin gen zullen niet overvloedig worden uit gereikt. De gemeenteraad heeft de pen ningen uitgereikt als erkenning van beider verdiensten voor Warmond, en als uitdrukking van de dank van de gemeente. Tenslotte sprak de burgemeester nog zijn beste wensen uit voor beide heren. Vervolgens nam wethouder Dekker het woord en nadat deze zijn gelukwensen had aangeboden memoreerde hij de be ruchte jaren rond 1930 en de oorlogs jaren. welke voor het gemeente-bestuur zeer moeilijk zijn geweest. Hij hoopte, dat beiden nog vele jaren hun onder scheiding mogen dragen. Wethouder Vergeer betoogde, dat het de behoefte was van de raad de penningen uit te reiken, omdat het de raad overduidelijk is geweest, dat het aan goede wil en inzet des persoons in het verleden niet heeft ontbroken. De heer Van Vliet onderstreepte namens de raad de grote verdiensten van de beide heren. De gemeentesecretaris bood zijn ge lukwensen aan namens de ambtenaren, vooral namens de ouderen. De heer Oudshoorn zeide zeer getrof fen te zijn en zeer erkentelijk voor de onderscheiding hem zojuist verleend. Hij dankte de raadsleden voor hun grote spontaniteit. Ook de heer Zwetsloot, thans 85 jaar, dankte de raad voor de toekenning van het ere-teken der gemeente. De R.-K. Harmonie was naar het ge meentehuis gekomen en bracht met een toepasselijk woord van de heer Th. de Vroomen een serenade. Beurs van Amsterdam Dinsdag 20 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 92 L 91% L Grootboek obl. 99 Ned. '51 31492 L 91 Ned. '53 (344) 89>i 99% Ned. '56 314 89% 89% Ned. '48 314 83% 86 Ned. '54 314 87 87% Ned. '55 3% 87 87% Ned '55 n 3 87 87% Ned. '47 3% (3) 89% 89% Ned. 37 3 85% 85% Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert. 3 90!) 90 4 Ned. 62-64 3 89% 89% Indië A 3 88 9754 Grootboek '46 3 87 L ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand! en Ind. B 49 46% Nat Handelsbank 10814 105% Ned HandeLsmtj 1675, 165 A.K.0 22654 218% Philips 257% 250 Unilever365%exd 352% Wilton Feyenoord 306 293 Biliton 2de r. 223 220 Kon Olie (f 50.—) 385 Kon Olie 762% 736 Amst Rubber 7373% Holl Amer lijn 197% 194 Kon N Stoomboot 175% 172% Ned Scheepv Unie 170 168 H.VA. 90% 89% Java Cult57% 58 Dell MU en (Ver.) 101V* 99% Senembah64 64% B NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 92% Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 93% R'dam "37 I-m 3% 92 Industr. Obligaties Philips Dollarlng "51 99 99 Stockholm 73.54% —73.59%. Kopenha gen 548.1%—54.86% Oslo 53.14 2—53.19' Milaan 60A5%—60.50%. Premieleningen 91 A'dam '56 I 2% 92% 92 A'dam *56 n 2% 99% 99 Eindhoven '54 2% 94% Enschede '54 2Vz 89% Den Haag '52 12% 99 99 L 98% 99 L R'dam '52 12%.. 105 B 105 Utrecht '52 2% 105 B 108% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 214% 213 185% 185 Twentsche Bank 187 185 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp fabr 213% 210 Kon. Ned. Grofsm. 109% 109 Rott. Droogdok Mij. 570 Tieleman en Dros 10% 10 Handelsondernemingen Borneo Sum. H. Mij. 75% 76 93% 93 Diversen 279 275% Ned. Mij. Walv.vrt. 70% 70 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij 19% 19% Amerik. fondsen Anaconda 8oy4 79}} Shell Oil Comp 86% 85% Nog enkele fondsen uit Leiden en-omgeving Aandelen HolL Constructie Lng. bur. v. Bouwnjjv Int. Kunststof! Ind Kon. Ned Edelmet Pref. wa. idem Textiel Gebr v Wijk Leidsche Wolspinn Ned. Electrolasm Sikkens Lafcfabr '53 Ver. Touwfabrleken Weralnk's Betonm. VK. 395 199 65%GB 64 66 79 265 450L 164% 94GB 78% 26412

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7