Alle Leidse raadsfracties wensen krotopruiming zo veel mogelijk te bespoedigen Rijiisburgerweg geen voorrangsweg! Ontruiming Caecileabarak de afdeling Sociale Zaken in handen gelegd van Uitzicht belemmert aan deze maatregel gevolg te geven 95ste Jaargang Dinsdag 20 november 1956 Tweede blad no. 28991 „Caecileabarak stukje locale narigheid (Ingez. Med.-Adv.) Mej. A. J. van Nienes: „Barak is een stukje achter gebleven Leids gebied" Bij de behandeling van het hoofdstuk Volkshuisvesting is gisteren in de Leidse raad uitvoerig gesproken over de krotopruiming, terwijl speciale aan dacht werd gevraagd voor de mensonterende toestanden, zoals die thans met name in de z.g. Caecilia-barak (de kazernewoningen in de Sionsteeg) nog worden gevonden. Mej. A. J. van Nienes noemde deze barak ,,een stukje achtergebleven Leids gebied". Ook het College bij monde van wethouder Menken sprak van deze barak als van ,,een stukje locale narigheid", waarvan een oplossing tot ontruiming thans in handen is gelegd van de Dienst voor Sociale Zaken. Zoals bekend hebben wij aan deze toestanden in ons blad van 10 november j.l. een uitvoerige reportage gewijd, waarbij wij tot de conclusie twamen, dat deze barak zo spoedig mogelijk moet worden ontruimd. Aan deze reportage werd gisteren van meer dan één zijde aandacht geschonken, ionder onderscheid wensen thans alle raadsfracties de krotopruiming te bespoedigen, terwijl z.h.s. een voorstel van de heer J. van Iterson werd aange nomen om, te beginnen met 1957, jaarlijks tenminste 15 gezinnen, die thans nog in een onbewoonbaar verklaarde woning wonen, aan andere huisvesting te «Ipen. De heer Van Iterson, die de discussies pre-advies inzake het huurtoeslagfonds. MM ter dit hoofdstuk opende, merkte dat thans in totaal 127 woningen on toonbaar zijn verklaard. Opvallend Kmde spreker het .dat het laatste stuk, sarin het College een aantal woningen or onbewoonbaar aan de Raad voor- elde, dateert van 26 september 1955. adien heeft geen enkel voorstel in die est de raad meer bereikt. Mag ik, dus spreker, hieruit afleiden, dat er en woningen meer zijn, die voor onbe- jonbaarverklaring in aanmerking ko en? VAN ITERSON ..per jaar tenminste 15 ge zinnen uit een krot lierna lichtte de heer Van Iterson voorstel, waarin aanvankelijk sprake m „10 woningen per jaar", toe. Spre- laat liever de mensen geen dag en in uur meer wonen in een huis, dat aewoonbaar is verklaard. Voor gezin met kinderen is het vreselijk deze kinderen in een dergelijk rceel de dag moeten doorbrengen. moeilijk kunnen zij op wat sere leeftijd hun viendjes. vriendin nes of verloofde naar hun" ouderlijke ning halen. Nu Leiden in de komende :en op een groter aantal nieuwe wo- sgen kan rekenen, is het volgens spre- alleszins gerechtvaardigd, dat de ge nen. die in een onbewoonbaar ver arde woning wonen, niet worden ver- LAAT DE GEZINNEN NIET VERKOMMEREN! Mej. Van Nienes (KVP) was van sordeel, dat de ontruiming van derge lijke woningen veel vlotter dient te leschieden. Van de 127 woningen zijn er slechts 23 truimd. Binnenkort zullen wederom 34 aingen onbewoonbaar worden ver aard. hetgeen betekent, dat weer 34 snnen verstoken blijven van de hoog dige reparaties aan hun woning. Een unaal onbewoonbaar verklaarde wo- ag wordt immers niet meer opgeknapt rendien moet veelal de periode, waar een onbewoonbaar verklaarde woning et zijn ontruimd (zes maanden), wor- verlengd. Is het niet mogelijk, dat dergelijke woning toch wat wordt aeknapt? Leiden, aldus spreekster, moet een 'tad zijn waar men graag en goed foont. Door een bordje: „onbewoon- bar verklaarde woning" op het per- (eel te spijkeren en de gezinnen er toch h iaten wonen, laten wy deze gezin nen verkommeren en aan hun lot over. 4.144 WONINGZOEKENDEN De heer Piena (PvdA), die zich erg be- '?d maakt over het woning tekort zjjn thans 4.144 woningzoekenden «agt of de systeem- en/of continu- w niet bevorderd kan worden, zulks fitueel in overleg met andere gemeen- Is het niet gewenst om bij gebrek a bouwgrond ook al zou dit af- !ad van bouwcapaciteit betekenen andere gemeenten te bouwen. B. en geven in hun M. van A. zelf toe, dat 'n tien jaar te bouwen 8.800 woningen •t binnen de huidige gemeentegrenzen ate realiseren. De heer Ten Broek (KVP) had bezwa- tegen de eentonigheid in de eenheid a de bouw. Hoewel spreker begrip heeft voor de 'fnsen van de volkstuinders, oordeelt bij het niet juist, dat thans in over using is een complex van 10 ha. te kstemmen voor de aanleg van volks- jjinen. Op deze grond kunnen circa •50 huizen worden gezet. De woning- »uw is momenteel nog steeds staats- "jand nummer één. Evenals de heer Piena pleitte ook de Ten Broek voor de bouw van hout- fe huizen. De minister van Weder- touw en volkshuisvesting heeft even- as in deze geest een suggestie gedaan. heer De Bree (KVP/, die zeer te- ttgesteld is over het uitblijven van het dit advies gaarne binnen drie maan. den verschijnen. Men wacht daarop thans reeds drie jaar. LANGDURIGE GESCHIEDENIS De heer Hagens (VVD) sprak zijn te leurstelling uit over de lijdensweg, die de bouwplannen van de Bouwkas van de Ver. van Ned Gemeenten in Leiden moeten bewandelen. Reeds in juni 1954 diende deze Bouwkas een aanvrage om bouwterrein in. waarop eerst kort gele den in goedgunstige zin is beslist. Dit langdurige tijdsverloop heeft, de bouw kosten ongunstig beinvloed. Spreker, die het eveneens een „vervelende affaire met de krotwoningen vindt", zal het voorstel-Van Iterson steunen. ACHTERLIJKE TOESTANDEN Mej. Van Nienes (PvdA), die hierna uitvoerig spreekt over de trage gang bij de krotopruiming, zegt. dat wij in dit opzicht nog zitten met enkele res ten van achterlijke toestanden. De Caecileabarak noemt zij een stukje achtergebleven Leids gebied, dat zo spoedig mogeljjk moet worden geli- i quideerd. Spreekster vraagt van het College het nodige elan om nu eens werkelijk tegen deze onmenselijke toe standen op te treden. Het voorstel van de heer Van Iterson. waarin sprake is van 10 woningen per jaar. acht zij aan de lage kant. B. en W. becijferen in de M. van A., dat in 10 jaar circa 1100 woningen aan de sanering ten offer vallen. De heer Van Iterson had rustig een aantal van 110 woningen per jaar kunnen noemen. Aan de hand van de suggesties, welke onlangs zijn gedaan in het sociologisch rapport, moeten wij iets gaan doen aan de sociale sanering. Is er. zo vraagt mej. WETHOUDER A. J. JONGELEEN krotopruiming geen eenvoudige zaak Van Nienes, een functionaris, die dit werk kan overzien en eventueel uitvoe ren? Tenslotte vroeg zij nog eens om wo ningen te bouwen voor alleenstaanden en speciale huizen in nieuwe woonwijken voor doktoren, tandartsen etc. Als laatste spreekster in de middag zitting drong ook mevr. Vijlbrief (CPN) er op aan de krotten zo spoedig mogelijk te ontruimen. Voorts vroeg zij aandacht voor enkele krotten, die voor onbewoon baarverklaring in aanmerking komen. Intergemeentelijke commissie De heer Portheine (VVD), die de dis- cussies in de avondzitting opende, sprak j over de huisvesting van bejaarden en drong aan op een spoedig verschijnen van het rapport over de hofjes. De heer Huurman (Prot. Chr.), die van oordeel blijft, dat een gedeelte van het bouwvolume van 1954 is verloren gegaan, vestigt de aandacht op de 8.800 wonin gen, die volgens een becijfering van B. en W. in tien jaar moeten worden gebouwd. Voor de bouw van al deze woningen is op het huidige grondgebied van Leiden geen plaats. Is het College wel doordrongen van dé nodige voorbereiding, welke dit vereist? Teneinde tot een bespreking met de omliggende gemeenten te komen, dient de heer Huurman een voorstel in om in samenwerking met Oegstgeest. War mond, Leiderdorp, Zoeterwoude en Voorschoten te komen tot de samen stelling van een intergemeentelijke commissie. Uit iedere gemeente zul len vier personen aangewezen worden om in deze commissie zitting te ne men Met klem dringt spreker er op aan tijdig te zorgen dat bouwgrond aanwe- voorts gewenst in de woningbouw en een vlotter aanwijzen van bouwgrond, met name voor particulieren, het voorbeeld, dat de heer Hagens aldus spreker gaf over de trage gang van zaken met de plannen van de Bouwkas van Ned. Ge meenten is sprekend. In tegenstelling met de heer Ten Broek is spreker het niet eens om grond, welke bestemd is voor volkstui nen, aan de woningbouw op te offeren. De heer Ravestein (Prot. Chr.) wenst eveneens de produktie van de bouw capaciteit zo hoog mogelijk op te voeren. Ook spreker is een voorstander van de j bouw van houtrijke huizen. In tegenstel ling met zyn fractiegenoot Huurman is spreker van oordeel, dat de woningbouw prevaleert boven de volkstuinen. De heer Van Iterson acht spreker te bescheiden in zijn voorstel om in 1957 tien onbe- woonbaarverklaarde woningen voor nieuwe (andere) woningen te vervangen. In 1957: 975 woningen Wethouder Jongeleen. die in de avond zitting zijn beleid t.o.v. de volkshuisves ting verdedigde, zette uiteen, dat men thans tracht te komen tot meer con- tinuiteit in de bouw. dit in overleg met andere gemeenten. Het uitvoeringsni veau voor Leiden is voor 1957 bepaald op 975 woningen. Een regeling, die voor Lelden voordelen kan bieden. Maar dan zal men een aanvaardbare prijs voor de bouw moeten hebben. Voor 1956 is nog een bouwvolume toe gewezen van 44 Fridemo-woningen en 140 voor een assistenten-flat. Nadat spreker een overzicht had ge geven van de Leidse woningbouw op dit moment, gaf hij de raad de verzekering, dat indien de aannemers met een aan vaardbare prijs komen de cont.inuiteit in de bouw zal worden toegepast. Met drie aannemers is reeds een vergevorderd overleg gaande. Gaat de ruwbouw vrij vlot. de af bouw vordert, door gebrek aan werk kracht en materiaal veel tijd. Boven dien is het gebrek aan technisch perso neel bij de voorbereiding van de plan nen een knelpunt. GEEN EENVOUDIGE ZAAK De ontruiming van krotwoningen Is geen eenvoudige zaak. In de regel zijn de bewoners financieel niet in staat hoge huur te betalen. Ook hebben de eigenaars van woningen veelal een be paalde voorkeur voor een huurder. In principe komt spreker het voorstel van de heer Van Iterson aanvaardbaar voor. In 1954 zijn in totaal 13 onbewoon baar verklaarde woningen ontruimd, in 1955 23 en in 1956 in totaal zeventien. Spreker wil hiermede niet zeggen, dat de gemeente in dit opzicht veel heeft ge daan. We moeten nu eenmaal rekening houden met de mogelijkheden. Woon ruimte-verdeling voelt spreker als een zeer zware last. Hij is overtuigd, dat de leden van de woonruimte-commissie deze mening delen. De mogelijkheden tot krotopruiming liggen maar niet zo voor het grijpen. Hoewel spreker niet wenst te generali seren - 90 van de bewoners van een krot wil er uit - zijn er bewoners, die er niet uitwillen. Indien mej. Van Nienes op de hoogte denkt te zijn van de mentaliteit van het College t.o.v. de krotten, dan begaat zij volgens de wethouder een fout om niet met een voorstel tot een jaarlijkse ont ruiming van 110 onbewoonbaar verklaar - zig is. Meer continuitei; lykt spreker de woningen te komen. Verkeersproblemen afgehandeld Trage gang bij stichting Leids dierenasiel De burgemeester, die gistermiddag de behandeling van de gemeentebegro ting, waarmede de Leidse raad zyn tweede zittingsweek is ingegaan, weer op vatte, diende kort doch zakelijk van repliek op hoofdstuk III (openbare veilig heid), waaronder tevens de dierenbescherming was ondergebracht. Op vragen van mej. Van Nienes, die de trage gang van zaken bij de bouw van een nieuw dierenasiel betreurde, merkte de burgemeester op, dat deze gang van zaken ook hem ter harte gaat. Hoewel hij grote waardering heeft voor hetgeen de voorzitter van de Stichting Nieuw Leids Dierenasiel, mr. dr. W. Hugenholtz, in dit opzicht heeft ver richt. maakte hij de raad duidelijk, dat de cijfers, waarop de begroting rust. B. en W. geen houvast bieden. De subsidie van f. 7.500, waarom thans wordt ge vraagd. wordt als een sluitpost van de begroting beschouwd. B. en W. kunnen hierop niet ingaan. Het College wenst wel een subsidie van f2.000 per jaar uit te trekken; met een dergelijk bedrag staat Leiden aan de top van de gemeen ten, die dit werk subsidiëren. Spreker verduidelijkte dit met enkele cijfers. Het bestuur heeft thans een deskundige in de arm genomen, die een verantwoorde exploitatie-rekening zal opzetten. Met belangstelling wacht het College dit rapport af. VROUWELIJKE AGENTEN Tegen vrouwelijke agenten heeft spreker persoonlijk geen bezwaar. Maar waar kunnen deze agenten in gezet worden. Toch zeker niet bij de straatdienst en het verkeer. Misschien bij de kinderpolitie, doch ook dit moet worden afgewacht. Spreker is dan bang, dat er voor vrouwelijke agenten in Leiden geen voldoende emplooi zal zijn. Voor verkeersborden met opschriften, in de geest van „geen alcohol bij snel verkeer" voelt spreker weinig. Binnen kort zal het materiaal (motoren met zij span) van de politie nog worden uitge breid. Tegen verkeersovertredingen, ook door jeugdige bromfietsers, treedt de politie streng op. In de afgelopen tien maanden zijn in totaal 5881 processen- verbaal opgemaakt, terwijl in die periode niet minder dan 35 bromfietsen in be slag werden genomen. Tegen het voorstel by de Ned. Ver. van Gemeenten aan te dringen op een W.A.-verzekering voor alle wegver- bruikers, met uitzondering van voet gangers, heeft het College geen be zwaar. Hoewel toekomstige automobilisten ook moeten leren rijden in de binnenstad, zal het College met de instructeurs con tact opnemen. Verzocht zal worden het verkeer in de binnenstad zo min moge lijk te hinderen. De verkeersregeling by het Haagsche Schouw gaat Leiden niet aan. Ondanks dit feit, is de burgemeester bereid over deze zaak contact te zoeken met zyn collega in Voorschoten. VERKEERSREGELING DE De verkeersregeling bij De Gijselaars- bank zal nog eens worden bekeken. Met een automatische regeling zal een proef worden genomen. Ook het fietsen in de Diefsteeg tussen Langebrug en Pieters kerkstraat zal onder de loep genomen worden. Automatische lichtsignalen zijn heel mooi, doch voor Leiden niet bruikbaar. RIJNSBURGERWEG VOOR RANGSWEG Het voorstel om de Rijnsburgerweg tot voorrangsweg te verklaren, ont moet juridische bezwaren. Zou Leiden hiertoe overgaan, dan komt men in stryd met de wet, welke voorschrijft, dat by het naderen van een voor rangsweg gestopt moet worden aan het einde van de straat (weg), welke aansluiting geeft op de voorrangsweg. Zou men tot het nemen van deze maatregel overgaan, dan verhinderen de tuintjes in vele gevallen een goed uitzicht op de Rijnsburgerweg. Bij het verklaren van de Rijnsburger weg tot voorrangsweg is het by de wet verboden te stoppen halverwege het trottoir in de Rijnsburgerweg. Slechts bij de Kagerstraat en de Houtlaan is een goed uitzicht. HET PARKEREN LN DE STAD Wethouder Jongeleen, dJie deze re pliek aanvulde, wees er op, dat Leiden vrijwel geen pleinen heeft om te parke ren. Bij een toekomstige sanering is re kening gehouden met parkeerruimte. Hoewel spr. toegeeft, dat er in Leiden nog wel enige parkeerruimte te vinden is (Garenmarkt, Papengracht, Lange brug etc.) ligt deze voor vreemdelingen wel wat verborgen. Het College heeft in overwèging deze plaatsen duidelijker te gaan aangeven. VERBREDING WILHELMINABRUG Het voorstel van de heer Van Iterson: bij Ged. Staten van Zuid-Holand aan dringen op verbreding van de Wilhel- minabrug, ontmoet bij het College geen bezwaar. Over het aanbrengen van een witte streep op de rijweg van de Nieuwe Vaart heeft het College reeds contact gezocht met Ged. Staten. Het aanleggen van een rijwiel- en wandelpad en het aanbrengen van verlichting op de Nieuwe Vaart zullen eveneens een punt van bespreking met G.S. uitmaken. Van de exploitant van de stadsbussen heeft het College de mededeling ontvan gen, dat zeer binnenkort vijf nieuwe bussen worden aangeschaft. Om het braagliggende terrein aan de Herengracht als parkeerruimte aan te wijzen zien B. en W. momenteel de noodzakelijkheid nog niet in. Bovendien zou dit terrein dan bestraat moeten worden. Bij de duplieken deed mej. Van Nienes de suggestie om het financieel rapport voor een nieuw dierenasiel mede te laten opstellen door de Gem. Accountants dienst. De heer Drfjber deed mede namens de heer Kortmann, die het voorstel Inzake: Rijnsburgerweg voorrangsweg mede In diende, de suggestie om een en ander in pre-advies te nemen. Hoe heeft men dit probleem, aldus spreker, in Den Haag opgelost (b.v. in de Van Alkemade- laan en de Benoordenhoutseweg) De heer Van der Horst was van me ning, dat vrouwelijke politie-agenten zeer zeker de surveillance (overdag) in de buitenwijken kan worden toever trouwd. Het is hier vooral de jeugd, die zich aan overtredingen (vernielingen) te buiten gaat. De heer Woudstra was het met de suggestie van mej. Van Nienes t.a.v. het opstellen van een financieel rapport door de Gem. Accountantsdienst niet eens. Deze dienst heeft een controlerende taak. De burgemeester, die dit met de heer Woudstra eens was. stelde mej. Van Nienes over de kwaliteiten van het rap port gerust. Het wordt opgesteld door de Ned. Ver. van Gemeenten. VOORSTELLEN AANGENOMEN Alvorens de voorzitter de volgnummers aan de orde stelde, werd het door leden van vier fracties Ingediende voorstel, waarin B. en W. worden uitgenodigd zich tot de Vereniging van Ned. Ge meenten te richten over de noodzaak van een W.A.-verzekering voor alle weg gebruikers, met uitzondering van voet gangers, aangenomen. Het voorstel van de heer Dry- ber en Kortmann: Rijnsburgerweg voor rangsweg ging in pre-a* les. terwijl het voorstel van de heer Van Iterson (ver breding Wilhelminabrug) werd aange nomen. WENS VAN HET COLLEGE Met nadruk geeft spreker de raad de verzekering, dat ook het College niets liever «enst dan alle krotten onmid dellijk te ontruimen. De moeilijkheden met de Bouwkas van Ned. Gemeenten zal spreker laten onderzoeken. Spreker kon niet zeggen, dat men met de systeembouw in Leiden zo goed is geslaagd. Voorlopig houdt men het dan ook maar op de traditionele bouw. Overleg met andere gemeenten zal zeker gebeuren. HOUTRIJKE WONINGEN Er is inderdaad grote eenvormigheid in de bouw, doch de gemeente heeft daarvoor een open oog. Men tracht de veelvormigheid te bevorderen, o.a. door het aantrekken van andere ar chitecten. De beperkte oppervlakte van het Leidse .grondgebied Iaat de bouw van houtrijke woningen niet toe. Apeldoorn welke gemeente de heer Ten Broek tot voorbeeld stelde, heeft een oppen-lakte van 32.000 ha, Leiden van 12.000 ha. Het bouwen, van woningen voor al leenstaanden zal spreker nog eens onder de loep nemen. In de omgeving van ar beiderswijken zullen in dé toekomst ook woningen voor artsen etc. gebouwd wor- worden. LEIDEN OVER ENKELE JAREN VOLGEBOUWD. Met de heer Huurman is spreker het eens. dat Leiden met zijn bouwgrond ver vooruit moet zien, want over eni ge jaren zit Leiden helemaal vol. Het voorstel van de heer Huurman wenst het College in pre-advies te nemen. De wethouder zal het opgenblik prij zen wanneer hij in de raad een voor stel kan brengen tot de aanleg van nieuwe volkstuinen. Juist door de hoog bouw is de behoefte aan deze tuinen toe genomen. WETHOUDER S. MENKEN krotopruiming tere en vervelende zaak TEER EN VERVELEND Wethouder Menken, die eveneens sprak over woningen in de Caeciliaba- rak, bracht de raad onder het oog. dat er onlangs weer drie gezinnen zelfstan dig ingetrokken waren. Het is hier ech ter niet alleen een kwestie voor het huis vestingsbureau, doch ook voor sociale sanering. De oplossing is thans gelegd in han den van de Dienst voor Sociale Za ken, die zo spoedig mogelijk tot een concreet resultaat moet komen. Spreker gaf de raad de verzekering, dat deze woonbarak ook voor het Col lege een teer en vervelend punt is. Dit is een stukje locale narigheid! De heer De Bree geeft spreker de ver zekering. dat de kwestie van het huur toeslagfonds binnenkort in de Commis sie voor Sociale Zaken behandeld zal worden. AANSTELLING MAATSCHAPPELIJK WERKSTER Gehoord de uiteenzetting van de bei de wethouders over de sociale inslag van de bewoners van krotwoningen, diende mej. Van Nienes bij de replie ken een voorstel in tot aanstelling van een maatschappelijk werkster (wo ning inspectrice), die de sociale sane ring ter hand zal nemen. NIET 10 MAAR TENMINSTE 15 De heer Van Iterson wenste zijn voor stel: „het ontruimen van 10 onbewoon baar verklaarde woningen per jaar. te rekenen van 1957 af' te wijzigen in „tenminste 15 etc.". De heer Ten Broek vroeg of B. en W. zijn suggestie inzake de houtrijke wo ningen niet in overweging willen nemen. De heer Piena zou van het College gaar ne vernemen - zijn fractiegenoot Mees ter doelde hier ook reeds op - of er al woningen beschikbaar waren voor Hon gaarse vluchtelingen. Zowel de heer Piena als mevrouw Vijl brief - mej. Noordman deed dit reeds eerder- ondersteunden het gewijzigde voorstel van de heer Van Iterson. De heer Woudstra, die eveneens van mening was. dat het probleem van de Caeciliabarak spoedig tot een oplossing moet komen, had bezwaren tegen het voorstel van mej. Van Nienes. Is er wel voldoende emplooi voor een maatschap pelijk werkster? In tweede instantie deelde wethouder Jongeleen mede, dat het College het voorstel van mej. Van Nienes in pre-ad vies wil nemen. Tegen de wijziging in het voorstel van de heer Van Iterson heeft het College geen bezwaar. Spreker blijft van mening, dat in Leiden voor houtrijke huizen geen plaats is. Hij zal echter een onderzoek instellen. Voor Hongaarse vluchtelingen heeft het Huis vestingsbureau reeds twee woningen ge reserveerd. Op antwoord van een vraag van mevr. Vijlbrief over een onbewoon baar te verklaren woning in de Kaarsen makerstraat. antwoordde de wethouder, dat hij dit zal onderzoeken. Na deze verdediging werd het voorstel van de heer Van Iterson aangenomen en de voorstellen van mej. Van Nie nes (Maatschappelijk werkster) en de heer Huurman (intergemeentelijke commissie) in pre-advies genomen. De behandeling van de volgnummers van het hoofdstuk Volkshuisvesting verg de hierna tenslotte nog een kwartier. Vanavond begint de raad aan de para graaf „Openbare Werken". Volksgezondheid in half uur afgedaan Er komen twee nieuwe gezondheidscentra Algehele vernieuwing van de Zijl De behandeling van het hoofdstuk Volksgezondheid nam gistermiddag slechts weinig tijd in beslag. De heer Goslings (P. v. d. A.) hoopt dat de vacature bij de G.G. en G.D. spoedig is vervuld en acht het noodzakelijk, dat deze dienst wel enige uitbreiding ondergaat. Spreker, die veel waardering heeft voor het werk der kruisverenigingen, wenst te weten of het consultatiebureau in zuid-west straks wordt gebouwd door de gemeente of voor rekening van de kruisverenigingen. Zal het als kruis- centrum in te richten huis aan de Kam. Onneslaan straks aan zijn bedoeling beantwoorden, zo wilde spreker weten. Tenslotte vraagt de heer Goslings hoe of het staat met de bouw. resp. herbouw van zweminrichtingen. De heer Van Iterson (Prot. Chr.) wees ons nog op de z.i. gebrekkige outillage van de zwem inrichting „De Zijl". Wanneer komt hierin verbetering? Tenslotte spraken de heren Portheine en Kortmann in dezelfde geest. Wethouder Menken, die vrijwel geen moeite had met de verdediging van dit hoofdstuk, bracht de raad onder het oog dat men er met de vervulling van de vacature bij de G.G.D. nog niet is. Zo zal o.a. het geneeskundig schooltoezicht nog moeten worden uitgebreid (M.O. V.M.O, en technisch en huishoudkundig onderwijs). De ver- en aanbouw van het kruis- centrum aan de Kam. Onneslaan heeft de volledige goedkeuring van de provin ciale autoriteiten. BOUW VAN GEZONDHEIDS CENTRA Met het oog op de uitbreiding van Leiden noord en zuid-west zullen in deze wyken straks gezondsheldscentra worden gebouwd. Centra, die niet alleen in gebruik zul len worden genomen door de kruisver enigingen. doch waar volgens de wet houder ook een dependance van de G.G. en G.D. moet worden gevestigd en die tevens zullen dienen voor het. genees kundig schooltoezicht. Momenteel wordt aan deze plannen gewerkt. ZWEMINRICHTING DE ZIJL Wethouder Jongeleen, die by de be handeling van dit hoofdstuk nog even aan het woord kwam, was ook zelf van mening, dat de voorbereiding van de plannen voor de toekomstige ver nieuwing van „De Zijl" lang had ge duurd. Thans heeft het College een plan bereikt, dat voorziet in een alge hele vernieuwing van deze zwem inrichting. De hierna volgende behandeling van de volgnummers nam slechts korte tijd in beslag, zodat het hoofdstuk volksge zondheid binnen het half uur was afge daan.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3