AMSTLEVEN levensverzekering Duizenden arbeiders in Boedapest verschenen gisteren weer op werk AAMBEIEN TANTE LEEN Zij hangen zo'n beetje rond en bespreken de politieke situatie Met een enkel woord A. v. d. Werfhorst sprak in Leiden Hongaarse verzetsheld Janos schonk Koningin vrijheids vlag Stijve nek Kloosterbalsem Agenda Slik dit tabletje en stil de pijn HEMOTABS DfNSDAG 20 NOVEMBER 1956 Onder dreiging van honger en koude (Van onze Weense correspondent) Duizenden arbeiders in Boedapest zijn gisteren met tegenzin naar hun fabrieken teruggegaan. Het stille verzet der Hongaren, de staking, die thans reeds vier weken duurt, heeft daarmede veel aan kracht ingeboet. Ongeveer de helft van het totaal aantal arbeiders is gistermorgen weer op hun werk verschenen. Niet, omdat hun geest van verzet is gebroken, maar de barre winter staat voor de deur. De mannen moeten geld hebben om kou en honger te kunnen voorkomen voor hun gezinnen. En het spook van de inflatie bedreigt Hongarije. In de meeste fabrieken wordt echter nog niet gewerkt. De arbeiders hangen slechts een beetje rond en bespreken de situatie. Daar Russische offi cieren echter reeds enkele bedrijven controleerden, gelooft men, dat de arbeiders binnenkort met wapengeweld tot het hervatten der werkzaamheden zullen worden gedwongen. In dit geval zullen echter de bakkers in staking gaan. nister uit het kabinet-Nagy, nogmaals door middel van vliegende blaadjes de volgende oplossing voorgesteld. Kadèr moet worden opgevolgd door Nagy, die de zestien punten van het oorspronke lijke revolutie-programma moet door- Maar spoorwegen liggen nog stil Ook de soldaten van het Hongaarse leger worden herhaaldelijk opgeroe pen om zich bij hun eenheden te voe gen, doch de meesten weigeren hier aan gehoor te geven, ofschoon zij als deserteurs voor de Krijgsraad zullen worden gedaagd. Nog veel meer Hon garen zouden zich bij de staking aan sluiten, wanneer het verzet beter geor ganiseerd was. Het spoorwegverkeer ligt nog altijd stil en ook de boeren tonen zich solidair met de arbeiders door de levensmidde len niet tegen verhoogde, maar tegen normale prijzen te verkopen. Ook laten zij zich niet ompraten door allerlei be loften, o.a. van Kadars minister van Landbouw, Doegel, die het Kolchozen systeem als niet verplicht verklaarde en de vrije beschikking beloofde, niet al leen over de landbouwprodukten, maar ook over de landerijen en particulier be zit. De vroegere minister van verdedi ging onder Imre Nagy, Pal Maleter, alsmede Kovacs. schijnen zich onder Russische bewaking te bevinden in het plaatsje God, 30 kilometer ten zuiden van Boedapest. Weer een oplossing De levensmiddelenverzorging in de hoofdstad is nu veel beter geworden, omdat het werk van het Rode Kruis nu niet meer wordt bemoeilijkt. Om aan de bestaande politieke verwarring te .ont komen heeft I. Bibo, een vroegere mi- BINNENLAND In het Haagse Benoordenhoutkwar- tier hebben inbrekers In het afgelopen weekend hun slag geslagen. Uit een hul» aan de Stalpertstraat verdwenen kleren, parfum geld en sieraden tot een bedrag van f. 1000.Een bewoner van de Be- noordenhoutseweg mist f. 300.uit een geldkistje en voor f. 300 a f. 400.aan sieraden. Voor belangstellenden ligt aan ons Bureau de passagierslijst ter inzage van het m.s. „Sibajak" van de Kon. R.dameche Lloyd, dat 8 november Jl. van Tandjong Priok is vertrokken. En voorts van de ,.Garoet!' en de „Langkoeas", die belde omstreeks 15 december ln Rotterdam worden verwaoht. Tijdens het bezoek dat Hr. Ms. fregat van Speyik aan Georgetown heeft ge bracht, voordat het naar Paramaribo ging hebben ongenoden zich uit de voeten we ten te maken met "n aan een der officieren toebehorend radiotoestel en met een nog niet in grootte bepaalde som geld dat uit de hutten is gestolen. Zaterdag 24 november des middags zal in de aula van het tweede vrijzinnig Chris telijk Lyceum aan de Goudsbloemlaan te 's-Gravenhage het 40-jarig bestaan worden herdacht van de Montessorischool aan de Laan van Poot aldaar. Tevens wordt her dacht, dat in Nederland 40 Jaren Montes- sori onderwijs wordt gegeven. Er zijn thans in Nederland ca 170 voorbereidende Montessorischolen en het zelfde aantal voorbereidende scholen ge deeltelijk op Montessorigrondslag. Het aantal leerlingen bedraagt circa 25.000. Voor lager onderwijs bestaan 60 Montesso rischolen in Nederland met rond 10.000 leerlingen. Voorts zijn er: één Montessori Uloschool en vier lycea. Toen de 4-jarige H. Wit, uit Uithul- zermeeden (tussen Uithuizen en Rode- school) 's avonds om omstreeks half zes plotseling de hoofdweg overstak, werd het meisje overreden door een bromfietser. Het zwaargewonde kind werd onmiddellijk overgebracht naar het Academisch zieken huis te Groningen, waar het aan de ver wondingen is overleden. De politie te Amersfoort heeft drie jonge Duitsers aangehouden, die ln het af gelopen weekeinde op verscheidene plaat sen ln ons land diefstallen hebben ge pleegd. Bij de Tweede Kamer is Ingediend het wetsontwerp tot goedkeuring van de op 25 april 1956 te Washington tot stand ge komen internationale Tarwe overeenkomst 1956. BUITENLAND Te Parijs is het tweede eeuwfeest van de mayonaise gevierd op een hotelhou ders-bijeenkomst waarop diverse berei dingswijzen werden gedemonstreerd. De mayonaise is in 1756 uitgevonden door de opperkok van de hertog de Richelieu (achterneef van de kardinaal), die toen het Franse leger voor PortMahon (Minor ca) aanvoerde. Vandaar de oorspronkelijke naam van de saus: „Mahonnaise". President Aramburu heeft de commu nisten en peronisten er van beschuldigd, verantwoordelijk te zijn voor de stakings beweging ln Argentinië. Sinds 16 november zijn ongeveer 300.000 metaalbewerkers in staking. Ook in andere vakbonden heerst spanning, met name in die van het bank personeel en het telefoonbedrijf. Tengevol ge van een staking van drukkers verschij nen er al een week geen kranten ln Ar gentinië. Nabij Morphoe, ten westen van Nico sia. is by een vuurgevecht tussen Britse militairen en verzetsstrijders een Cyprioot gedood, terwijl vier Britse militairen en t\vee Cyprioten, onder wie een vrouw, wer den gewond. Volgens de Britse lezing van het geval bevond de vrouw zich ln het huis. van waaruit verzetsstrijden op Brits* voertuigen echoten. voeren. Er dient een systeem van meer dere partyen te komen, maar geen her stel van het kapitalisme. Het verdrag van Warschau zal ofwel gehandhaafd blijven, maar Hongarije en Joego-Slavië zouden zich daarbij alleen als assiste rende leden aansluiten, ofwel het dient veranderd te worden ln een non-agres sie akkoord. Algehele amnestie Aan alle politieke misdadigers dus ook aan de communisten moet am nestie worden verleend. De Sovjetrus- sische troepen hebben Hongarije binnen zes weken en wel in vier termijnen te verlaten. De voorlopige regering zou op de basis moeten staan van een repu bliek, aan de nationalisatie der grote be drijven moeten vasthouden, maar ook geloofsvrijheid dienen te garanderen. Kadar heeft echter hierop nog niet ge antwoord. In Oostenrijk hebben zoveel com munisten hun lidmaatschap opgezegd, dat de communistische party uit el kaar valt. Hoewel de communisten op het ogenblik nog slechts drie van de 165 zetels in het parlement bezitten, verwacht men dat z.y bij de aanstaan de verkiezingen niet genoeg stemmen zullen behalen om ook maar één zetel te bemachtigen. Overdracht handtekeningen „Actiecomité Hongarije" Vanmorgen heeft het „Actiecomité Hongarije", voortgesproten uit een initiatief van de Ned. Studentenver eniging voor Wereldrechtsorde aan minister-president dr. Drees symbo lisch de handtekeningen overgedra gen, die verkregen zyn op de tekst van het telegram, dat vanmorgen naar de secretaris-generaal van de V.N. en de Ned. vertegenwoordiger by de V.N. Is afgezonden. In dit telegram wordt de V.N. ge vraagd met al haar organen en instel lingen te willen ijveren voor het ver krijgen van de vrijheid van het Hon gaarse volk en voor de leniging van de ontstane nood. Het aantal handteke ningen dat verkregen ls. bedraagt 140.125. Dr. Drees sprak zijn waardering uit voor het genomen initiatief. Wilopo voorzitter Indonesische Constituantie De Islamitische partyen in Indonesië hebben een nederlaag geleden, toen de grondwetgevende vergadering in Ban doeng heden Wilopo, een vooraan staand lid van de nationalistische partij, de P.N.I., tot haar voorzitter koos. Wilopo kreeg 240 stemmen tegen Dahlan, voorzitter van de ort hodox - Islamitische Party, de Nahdatoel Oelama, 220. Dahlan was door de ge combineerde Islamitische groeperin gen tot kandidaat aangewezen. De kleinere christelijke en katholieke partijen en de communisten steunden Wilopo's benoeming. Wilopo. die eens minister-president is geweest, wordt beschouwd als de expo nent van de gematigde vleugel van de P.N.I., waarvan premier Ali Sastroa- mldjojo ook lid ls. Tijdens bijeenkomst van de Ned. Ver. van Huisvrouwen Na twee vergaderingen waarin niets anders dan culinaire geneugten aan de orde werden gesteld kwamen de Leidse huisvrou ven gistermiddag in een der bovenzalen van „Het Gulden Vlies" bijeen om hun geestclyke hon ger te stillen. Dank zij de medewer king van de fa. B. de Kier sprak daar n.l. de schryver A. v. d. Werfhorst over het ontstaan van een boek. Nadat de presidente van de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen, mevr. C. HagemanVer- (Ingez. Med.-Adv.) Ontroerende middag te Utrecht Het mooistemaar ik wil het U schenken Een ontroerde Vorstin heeft gistermiddag in de Julianahal van de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht een besmeurde en verfomfaaide Hongaarse vlag in ont vangst genomen van de jonge Hongaarse verzetsheld Janos. Waar eens, temidden van de rood, wit en groene banen de communistische hamer en sikkel prykten, was met grote steken een zwarte rouwrand genaaid. „Dit ls het enige, wat ik nog heb. Het is het mooiste, maar U wil het schenken", zei de jongeman. „Mijn exuses voor myn kleding en deze vuile vlag, maar we hebben niets meer". Nederlandse taal niet noodzakelijk De Indonesische minister van O. K. en W. Sarino Mangoenpranoto, heeft heden verklaard, dat het wederinvoeren van het onderwijs van de Nederlandse taal bij de hogere onderwijsinstellingen in Indonesië, niet noodzakelijk is. Hij verklaarde dit naar aanleiding van aan sporingen en voorstellen, die door on derwijzers en studenten bij zijn minis terie zijn gedaan om de Nederlandse taal weer in het leerplan van de hogere onderwijsinstellingen op te nemen. (Ingez. Med.-Adv.) Koningin Juliana nam de vlag aan. die aarzelend werd weggegeven. Groot was de eer voor deze vrijheidsstrijder, die even voordat de Koningin kwam een fel gevecht had geleverd met zijn lotge noten. die hem vroegen de vlag aan de Koningin te geven. Hij wilde het niet. De vlag - het enige wat hij nog over had - was te vuil om als geschenk voor een Koningin te dienen, zei hij. Maar men heeft hem ertoe gedwongen en ook het argument, dat zijn kleding niet goed genoeg was om een Koningin toe te spreken, mocht niet baten. Deze jonge held, die in de straten van Györ heeft gevochten en j.I. maan dag bij gebrek aan wapens en mede- stryders de Oostenrijkse grens over vluchtte, heeft op uitdrukkelyk ver zoek van de Koningin haar mogen be geleiden langs de slaapzalen en zie kenzalen en de babyverblijven. Te midden van de vluchtelingen heeft de Koningin, die vergezeld werd door haar particuliere secretaresse, mr. M. de Jong en haar opperkamerheer ba ron F. C. C. van Tuyil van Seroosker- ken van Zuylen, de thee gebruikt. Gewone vrouw Aan houten tafels zaten gistermiddag de Hongaarse vluchtelingen nieuwsgierig te kijken naar, zoals zij het uitdrukten, „die gewone vrouw". De Koningin dronk thee uit een kartonnen bekertje en toonde zich zeer geïnteresseerd in een laatste dagen hadden gemaakt. Zij nam kinderen op haar schoot en onderhield zich met tal van hen. „Lang leve de Koningin!" riepen de Hongaren spontaan. Ze klapten in hun handen en bleven bedeesd op een af stand staan als de Vorstin passeerde. Op de kleuterafdeling heeft de Ko ningin gespeeld met peuters van drie en vier jaar. Er werden liedjes gezongen en dansjes opgevoerd en de kinderen lieten af en toe hun handjes gaan over de kleren van Hare Majesteit Jonge mannen keken nieuwsgierig naar de hof auto en betastten de ruiten. „Vreemd", zeiden ze. „dat deze wagen niet gepant serd is. Als Boelganin Boedapest bin nenrijdt kun Je hem in de auto haast niet zien". Een jonge schilder uit Boedapest bood de Koningin niet zonder trots een schilderstukje aan. Het was een ge zicht op de Donau, de scheidslijn tus sen Boeda en Pest. De Koningin was zeer verrast met dit geschenk en her kende onmiddellyk de plaats waar de schilder had gezeten om het schildery te maken. Op het schilderstukje kon men de Margaretenbrug duidelijk on derscheiden en de jonge schilder ver telde van de enorme strijd die in de afgelopen weken gevoerd is. Een oudere vrouw kwam spontaan op de Koningin toe en vertelde dat zij haar nog kende uit haar Prinsessentijd. In 1928 behoorde zij namelijk tot een groep serie tekeningen, die de vluchtelingen de Hongaarse vluchtelingen die in het Pa- Wrijven met de verwarmende, lenigmakende Kloosterbalsem heeft een weldadige werking. wrijft de pijn weg J leis in Den Haag door Koningin Wilhel- mina ontvangen was. Bij die gelegen heid had zij Prinses Juliana ontmoet. Bewogen afscheid Om enkele minuten voor zes heeft Ko ningin Juliana afscheid genomen van de Hongaarse vluchtelingen. De laat ste drie kwartier van haar bezoek heeft ze in een vrywel lege Margriet- hal. waar het Rode Kruis zijn medisch centrum en de B.B. zijn kantine heeft, gepraat met dc jonge vryhelds- stryder, die haar zo spontaan by haar aankomst de vryheidsvlag van Györ had aangeboden. Gedurende de gehele rondgang van de Koningin had hy haar mogen begeleiden, de vlag stevig omklemd. Ontroerd stond hy de vlag bij het vertrek aan de Vorstin af. Hij kustte haar hand en nam bewo gen afscheid. Tenslotte bracht de Landsvrouwe nog een bezoek aan de congreszaal, die thans tot R.-K. kapel is ingericht en aan de administratieve centra van het Rode Kruis en Federatie voor Vluchtelingen. hagen, hem in het bijzonder welkom had geheten begon de auteur zijn eau serie met te vertellen hoe hij evenals zovele anderen tot het schrijven van boeken komt. Met grote nadruk wees Aar v. d. Werfhorst er op. dat een auteur over het algemeen niet schrijft „om nu maar eens een literaire daad te verrichten", doch om te voldoen aan een innerlijke behoefte. Dit laatste is de enige verantwoording, die een schrijver mag en kan ja zelfs moet afleggen. Het is veelal in de eerste plaats naar aan leiding van eigen ervaringen, dat een schrijver een verhaal op schrift gaat stellen. Sprekende over zijn eerste boek. „De grote stille knecht", vertelde Aar v. d. Werfhorst, dat. hoewel hij het onderwerp reeds op 12-jarige leeftijd in een geschrift is tegengekomen, hij het pas op zijn 23ste jaar. ha het horen van een bepaalde uitdrukking, welke door een Overijsselse gebezigd werd heeft geschreven. Was de schrijver na het gereed komen van dit werk gelukki reeds enige tijd later voelde hij zich weer diep ongelukkig. De gedachte, dat hij niet meer tot het scheppen van een nieuw werk in staat zou zijn. speelde hem parten. Uit dit ongelukkig zijn werd echter de vaste wil geboren een tweede boek te schrijven. Nadat hij een illustra tie van de stad Kampen in dp Middel eeuwen onder ogen had gekregen begon Aar v. d. Werfhorst „Volcmar de Om- melandvaarder" te schrijven. De benauwde kleinburgerlijke sfeer van een provinciestadje heeft de auteur beschreven in „Madame Jatzkowa". welk boek hij zelf een literair intermezzo noemde. Na de pauze vertelde de spre ker het een en ander over de boeken, die hij na de oorlog geschreven heeft, o.m. „De Eenzame" en „De Reis". In de oorlogsjaren wijdde hij zich aan „De Winterkraaien", een verhaal over de veenarbeiders, die in alle stilte hun nut tig werk verrichtten. Het strand tussen Wijk aan Zee en IJmuiden leek gisteren op het dek van de ..Willem Barendsz.". Pre parateurs van het Zoölogisch mu seum te Amsterdam ontleedden de walvis van zestien meter lengte, die daar aanspoelde, teneinde hel ge raamte als aanwinst voor het mu seum te kunnen bergen. Bij militaire operaties ln Algerië zyn in de afgelopen 24 uur 39 -\4rzetsstryders om het leven gekomen en vijf gevangen ge nomen. Bovendien werden 214 verdachte personen gearresteerd. Grote hoeveelheden wapens, munitie en andere militaire goe deren zyn in beslag genomen. Voorts zijn bij een operatie, die 16 dagen heeft ge duurd, 220 verzetsstryders buiten gevecht gesteld en drie leiders van de opstande lingen gedood. Van regeringstroepen zyn 7 man gesneuveld. De zeeman John Kelly, die enkele maanden geleden aan boord van het pas sagiersschip „Bloemfontein Castle" werd gearresteerd in verband met de gerucht makende diefstal ln Juli Jl. op klaar lichte dag in Londen van diamanten ter waarde van ruim 750.000 gulden is maan dag voor de Londense centrale rechtbank tot een gevangenisstraf van drie Jaar ver oordeeld De leider van de Britse socialistische partij. Gaitskell. heeft maandag een on derhoud gehad met de Franse socialisti sche premier. Mollet. Gaitskell verklaarde na afloop, dat de verschillen van opvatting tussen de Franse en Britse socialisten over het BritsFranse militaire optreden ln Egypte niet opgeheven waren. De Griekse reder Onassis heeft by een Franse werf een tankschip van 100.000 ton besteld. Naar voorts verluidt, onder handelt Onassis met financiers te New York en de Bethlehem Steel Company over de financiering van de bouw van zeer gro te tankschepen. Een Amerikaanse luchtkarterlngs- ploeg heeft op 560 km afstand van de Zuidpool uitgebreide sneeuwvrye gebieden ontdekt, aldus een bericht in de „New Yoric Times". Op tenminste twee plaatsen zouden vliegveldjes kunnen wo den aan gelegd. In een kampeerauto, dicht by het Bovenmeer ln de Amerikaanse staat Min nesota, zijn de ïyken van vyf jagers aan getroffen. die door kolendamp uit een ka cheltje waren omgekomen. Een Amerikaanse ijsbreker in het Zuidpoolgebied heeft volgens de „New York Times" de grootste ysberg ontdekt, die ln de geschiedenis bekend ls. De ys berg ln 333 km lang en 96 km breed en dreef op ongeveer 240 km. ten westen van Scott Island. Een Noorse walvisvaarder had ln 1927 een berg van 208 km lengte waargenomen. Gisteren is in Stockholm de eerste Internoordse conferentie voor atoomon derzoek geopend, waaraan Denemarken. Finland. Noorwegen en Zweden deel ne men om de mogeiykheden van samenwer king voor vreedzame doeleinden op dit ge bied te onderzoeken. FAMILIEBERICHTEN Ontleend aan andere bladen Bevallen: H. A. van der Smagt—Vol kers, d., Amsterdam; Van Vliet—Slosse, z., Hollandia, Nieuw-Guinea. Getrouwd: J. Kortenhoeven en F. A. André. Verenigde Staten: F. L. Th. Wery en E. Volkersz, Verenigde Staten J. P. de Haan en E. Faesy. Zürich. Overleden: A .J. M. Bolten—van der Weele. vr.t 75 jaar. Den Haag; J. H. van Reede. m., 78 Jaar. Den Haag; H. H. Schippers, m., 67 jaar. Den Haag: J. Geerts. m., 68 jaar, Niel: P. W. Vermeu len. m.. Amsterdam; P. van Leeuwen Boomkamp, m.. 85 jaar. Vreeland; J. E. Huizinga. m.. 72 jaar. Loppersum; M. W. A. Korteling—ten Hove. vr.. 74 jaar. Winterswijk; H. Verron. m., Amster dam: A. B. Cruyff, vr„ 77 jaar. Amstel veen; T. BarendseSchenk, vr.. 45 jaar. Rotterdam: M. Harff—Blaauboer, vr., 88 jaar. Heemstede. (Ingez. Med.-Adv.) haar nieuwste plaat „KIJK MIJ EENS AAN", uit voorraad leverbaar H. G. v. LUIJKEN, Breesfr. 97 DINSDAG. Den Burcht: Voorlichtingsavond Alg. Vervoerdersorganisatie. 8 uur nam. De Lakenhal: Ver. „Oud-Lelden". Spr. dr. J. Bosch over Bilderdijk en Leiden. 8 uur nam. Casino-theater: K. en O.-filmstudie- kring. „Is filmkeuring censuur?". 91/4 uur nam. Remonstr. Kerk: Chr. Zangver. „Ex Animo". Mozart's Mis in C. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): L.K.K. „Voor Allen". Gewandhaus-kwartet. 8 uur nam. Middelstegracht 3: Tentoonstelling ta bernakel. 8 uur nam. WOENSDAG De kleine Burcht: Openbare vergade ring Ned. Ver. van Suikerzieken. 7 3/4 uur nam. De Lakenhal: K. en O.-rondleiding Start-tentoonstelling. 8 uur nam. Rapenburg 6: Verkoping voor vluchte lingen. 3 uur nam. Schouwburg: Sint Nlcolaasfeest voor leerlingen openbare en hervormde scho len. 2 3/4 uur nam. Ergon Eleotric (recreatiezaal): Broeder schap van oud-padvinders. Bespreking actie Hongaarse vluchtelingen. 8 uur nam. Gerecht 10: Filmavond Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. Gebouw Stille Rijn 13: Verkoopmiddag t.b.v. „Het Zonnehuis" 211 uur nam. Wassenaar: Verenigingsgebouw. Nut van 't Algemeen. Marionettentheater Bert Brugman. 2.30 uur (kindervoorstelling) en 8 uur. DONDERDAG Lakenhal: Excursie Cle. voor Hulshou- deiyke Voorlichting. 10 uur voorm. Leeuwerikstraat 8: Kon. Ned. Natuur historische Ver. 8 uur nam. Academie: Lustrumviering S.SR, 4$ uur nam. Lakenhal: Lustrumconcert S.S.R. 8 uur nam. Zulderkerk: Concert Rontgenkwartet ten bate van Hongarije8 uur nam. Warmond: De Stad Rome" Leden vergadering R-K. Voetbalver. Warmunda 8.15 uur nam. VRIJDAG. „Operatie Inet. v. Preventieve Geneeskunde: Blo- logische cursus K. en O. 8 uur nam. Den Burcht: Toneeluitvoering „Ons Grunnegerlaand". 8 uur nam. Doelenkazerne (Officierenmess): Alg. Ver. van Ned. Reserve-officieren. Lezing lt.-gn. Opeotner over de officiersopleiding. sur nam. (Ingez. Med.-Adv.) 'n geheel nieuw middel tegen Hemotabs - een geheel nieuw middel tegen die p ij n 1 ij k e aambeien. Deze tabletjes zijn prettig en gemakkelijk in te nemen - gewoon maar slikken met een beetje water - en geven een weldadige verlichting bij die pijnlijke aanvallen. Ge bruik van zalf of zetpillen wordt hierbij overbodig. Hemotabs werken van binnen uit, doen de zwellingen slin ken en bevorderen de ge nezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend; herstellen de natuurlijke functies - zo belangrijk voor volkomen ge nezing en geven U langdurige vrijwaring van pijn. f 1.50 per volledige kuur. - Bij alle apothekers en drogisten. Tegen alcohol bij snelverkeer SCHOOLKINDEREN IN ACTIE. Circa 50.000 kinderen, leerlingen van de vijfde en zesde klas van de lagere scholen in Nederland, doen vandaag mee aan een kleurwedstrijd, die de onderwijscommissie van de nationale commissie tegen het alcoholisme heeft uitgeschreven. De te kleuren plaat beeldt een verkeersongeluk uit. dat is veroorzaakt door een autochauffeur, die beschonken was. In België wordt een dergelijk anti-alcohol verkeersdag al een reeks van jaren gehouden op de derde dinsdag in november. Soortgelijke ac ties worden voorts ondernomen in Oos tenrijk, Finland en Zwitserland. VIERDE ZITTING DE BRAAL. Gisteren is voor het Landgerecht te Majdalengka de vierde zitting gehou den in de zaak tegen de Nederlander De Braai, die beschuldigd wordt van ondergrondse - activiteiten, Vijf getuigen charge vertelden op deze zitting aan de rechter, dat zij De Braai hadden gezien in gezelschap van leden van de Daroel Islam. Maar zy maakten niet duidelijk, welke rol beklaagde had ge speeld. Voor deze vierde zitting in de zaak- De Braai was nauwelijks enige publieke belangstelling. De volgende zitting zal maandag 3 december worden gehouden. Zomerzorg: Ledenverg. Kynologenver. „Rijnland". 8 uur nam. ZATERDAG. Waaggebouw: Opening Leidse Licht- week. 7i uur nam. Den Burcht: Het Nieuwe Toneel". „Het meisje met het leeuwejong". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Nieuw Ned. To neelgezelschap „Detective-story". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond Ju bileumfonds P.C. en L. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezaal (L. Vrouwenkerkkoor- steeg) Tentoonstelling „Vrije en toege paste kunst". Werk. 2-5 en 7-9 uur; zon dags 2-5 uur nam. (tot 24 november). Lakenhal: Tentoonstelling „Start V". (Tot 10 december). DE BIOSCOPEN Lido „De onbekende soldaat" (18 Jr.) Werkdagen 2.30; 6.45 en 9 15 uur; Zondag 2 15; 3.45. 6.45 en 9.15 uur. -uxor „Het trottoir" (18 J.) Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Viva las Vegas" (14 J.) werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Opstand der krokodilmensen" (14 j.) Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. (18 Jr). Casino „Casablanca" (18 jr) Werkdagen 7 en 9.15 uur. Zonaag 2.30, 4.45. 7 en 9.15. Donderdagcyclus Night and Day" De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 24 november 8 uur waar genomen door: Apotheek Doeza, Doeza- straat 31, tel. 21313. Apotheek Nieuwe Ryn, Nieuwe Rijn 18. tel. 20523 en Apo theek Oegstgeest. Wilhelmlnapark 8. tel. 26274, Oegstgeest. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) S bii 3 •d 0. £3 1 1 ga h Stockholm geh. bew. windstil -2 0 Oslo mist windstil -4 0 Kopenhagen licht bew. o 7 1 0 Aberdeen geh. bew. zo 6 7 3 Dublin regen o zo 8 9 0.2 Londen geh. bew. o 4 7 0 Amsterdam onbewolkt o 6 -0 0 Brussel onbewolkt zzo 6 2 0 Parijs licht bew. o 5 1 0 Bordeaux geh. bew. zzo 3 4 0 Grenoble motregen windstil -3 0 Nice geh. bew. nw 6 8 0 Berlijn onbewolkt o 4 -5 0 Frankfort zwaar bew. ono 3 -2 0 München geh. bew. o 2 -2 0 Zürich nevel windstil 0 0 Genève nevel nnw 2 1 0 Locarno geh. bew. windstil 1 c Wenen half bew. no 3 -5 6 Innsbruck nevel w 2 -4 0 Rome onbewolkt ono 4 5 6 Mallorca lichte regen windstil 7 8

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2