ANTHONY EDEN IS OVERWERKT Aarclolieverbruik wordt met 10% verminderd WEERBERICHT Gematigde Butler zal voorlopig kabinetsbijeenkomsten leiden VS slaan Engeland en Frankrijk met olietekort om de oren Benzine krijgt 15% beperking: huisbrandolie 20; stookolie 10 Sint Nicolaas - knipselprijsvraag RIJVERBOD OP ZONDAG 95ste Jaargang DINSDAG 20 NOVEMBER 1956 No. 28991 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week f7.- Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Engelse premier moet gaan rusten (Van onze Londense correspondent) Twintig minuten voor middernacht werd van Downing Street no. 10, de ambtswoning van Engelands premier, bekend gemaakt, dat Sir Anthony Eden aan de gevolgen lijdt van ernstige oververmoeidheid. Op advies van zijn dokters moet hij van elk openbaar optreden in de naaste toekomst afzien. Het is geen wonder dat Eden uitgeput is. lelden heeft iemand onder een zo voortdurende zware druk gewerkt als Eden in de afgelopen crisisweken. Hij sloeg elk medisch advies in de wind, om het kalmer aan te doen. Dat was in de gegeven omstandigheden ook onmogelijk. Want Eden droeg, meer dan iemand anders, de persoonlijke verantwoordelijkheid voor de militaire actie in het Midden-Oosten. Hij werkte van 's morgens vroeg tot diep in de nacht. Zo'n taak Wr>s niet vol te houden Vaak werd hij na enkele uren slaap weer gewekt voor een dringend tele gram of telefoongesprek. Dat gebeurde bijvoorbeeld vorige week, toen 's nachts om drie uur Boelganins boodschap bin nen kwam. Eden begon nog, voor zijn adviseurs te hebben geraadpleegd, met het opstellen van een antwoord. Spoedig daarna belde de Franse premier Mollet op. Nu er in de spanning even een een pauze is ingetreden, heeft Eden de raad van zijn geneesheren opgevolgd. Butler, de grootzegelbewaarder, die levens vice-premier is, zal de kabinets- büeenkomsten in plaats van Eden lei den. Of dit een politieke accent-ver schuiving tengevolge zal hebben, dient te worden afgewacht. Het is immers be kend. dat Butler in de Suez-crisis de leider is geweest van de gematigden in het kabinet en in de conservatieve par tij. die zelfs met aftreden dreigde, toen Eden aarzelde om staken van het vuren te bevelen. Butlers houding schijnt toen de doorslag gegeven te hebben. Het was Butler, die de oppo sitie, welke tevergeefs Eden ten val trachtte te brengen, als diens opvolger wilde. Zwaarste tijd Voor Eden is dit inderdaad de zwaar ste tijd van zijn leven. Jarenlang droeg niet hij. doch Churchill de hoogste ver antwoordelijkheid. Sinds hij het stuur overnam liet zijn gezondheid vaak te wensen over. Drie jaar geleden onder ging hij drie operaties, waarvan de laatste in New-York, waarheen hij spe ciaal was overgebracht. Sindsdien leek hij weer over zijn oude veerkracht te beschikken, maar als regeringsleider had hij het steeds zwaar te verduren, niet alleen door de internationale span ningen. maar omdat hij in Engeland zelf voortdurend het doelwit was van aan vallen. Men verweet hem zwakheid en er is geen twijfel aan. dat hij meerma len blunders beging. Zijn laatste on derneming wordt in het beste geval als een gok beschouwd. komst van het Suezkanaal verzekerd is. Eden, die 59 jaar is. was sinds de zo mer sterk vermagerd. Hij moest zijn vakantie afzeggen en had zelfs geen rustig weekeinde meer. want er moest voortdurend worden geconfereerd. Vorig najaar was Eden tweemaal ziek. In januari reisde hij naar Wash ington om met Eisenhower te confe reren. In april volgde de drukte van het bezoek van Boelganin en Kroesjtsjef aan Londen, in juni eiste de Gemene bestconferentie Eden op, terwijl in iuli de crisis over het Suezkanaal begon. Zes weken geleden werd Eden drie dagen in het ziekenhuis opgenomen wegens een ernstige, met hoge koorts gepaard gaande influenza. Hij lijdt vaak aan plotselinge koortsaanvallen. Edens dokter is Sir Horace Evans, een van de geneesheren van Koningin Elizabeth. Hij is specialist voor hoge bloeddruk en nierziekten. 2000 Hongaren naar ons land De regering, heeft besloten het in Nederland op te nemen contingent Hongaarse vluchtelingen, aanvan kelijk gesteld op 1000, later ver hoogd tot 1300, nogmaals te ver hogen en wel tot 2000 personen. Met dit aantal is de ter beschik king staande opvangcapaciteit vol ledig benut. Dit betekent, dat nog een laatste transport van ongeveer dezelfde grootte als de beide voor afgaande hier te lande kan wor den verwacht. Omtrent het tijd stip van aankomst van dit derde transport bestaat thans nog neen zekerheid. ?ïuim l'/4 miljoen op giro 999 ■sloren steeg 't saldo van giroreke- •.o 099 het nationaal comité „Hulp verlening Hongaarse volk" te Amster dam met f. 218.000. Het totaal der ontvangsten is daarmee opgelopen tot ruim f. 1.250.000. Bij dit bedrag zijn uitsluitend opgenomen de ontvangen stortingen en overschrijvingen en niet de toezeggingen, die in groten getale bij het nationaal comité binnenkomen. Geslaagd Hoewel de laatste dagen de publieke opinie ten gunste van Eden is omge slagen. zijn er nog zovele onzekerheden in de situatie, dat het nog veel te vroeg is om te zeggen, dat Edens ingrijpen geslaagd is. Zijn tegenstanders spreken over „Edens oorlog" omdat hjj de actie tegen alles in heeft doorgezet. Zeker is. dat zijn hoofddoel: Nasser ten val te brengen, niet is bereikt. Of de Sov- jetrussisc-he positie in het Midden- Oosten werkelijk verzwakt is, kan ook worden betwijfeld. Eveneens of de toe- „Tass" verbetert Kroesjtsjef Het ófficiële Sovjetrussische persbu reau „Tass" heeft maandag in zijn En gelse uitzending een gekuiste lezing uit gegeven van de rede, de partijsecretaris Kroesjtsjef zondagavond uitsprak op een receptie van de Poolse delegatie die in Moskou besprekingen had gevoerd. Zoals gemeld uitte Kroesjtsjef een zo felle kritiek op het Westen, dat de wes telijke diplomaten op die receptie de ontvangstzaal verlieten. „Tass" wijzigde de felste uitlatingen van Kroesjtsjef aan het adres van het Westen en gaf die de volgende vorm: „Wij zeggen tegen de vertegenwoor digers van kapitalistische landen: U kunt als gast bij ons komen. Als U dat niet wilt. kom dan niet. Het doet ons geen leed. Maar U en wij moeten naast elkander leven". En over de uiteindelijke overwinning van het socialisme verklaarde Kroesj tsjef volgens ,Tass": „Wij Leninisten, wij zijn ervan overtuigd, dat ons sociale stelsel, het socialisme, op den duur over het kapitalisme zal zegevieren". Vannacht lichte vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Overwegend matige wind tussen oost en zuidoost. Vannacht over het algemeen lichte vorst, morgen over dag temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur 21 NOVEMBER Zon op: 8.12 uur: onder: 16.43 uur. Maan op: 20.07 uur: onder: 11.13 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.58 en 17.13 uur. Laagwater te 0.45 en 13.03 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Bang voor Nassers lange tenen Franse regering in dwangpositie - moet meer Amerikaanse kolen gaan importeren De Verenigde Staten gebruiken het olietekort in West-Europa als een zweep om Frankrijk en Engeland uit Egypte te slaan, zo wordt er in diploma tieke kringen te Washington beweerd. Men neemt daar aan, dat er onmiddellijk weer op volle toeren aan de olieplannen gewerkt zal worden, zodra de Engelse en Franse troepen in het Midden-Oosten zijn vervangen door een doelmatige internationale politiemacht. Voorlopig zal West-Europa, ondanks hoopvolle uitlatingen van Belgische eri Franse staatslieden, het zonder Amerikaanse steun bij zijn olievoorziening moeten stellen. Amerikaanse functionarissen hebben gisteren verklaard, dat de plannen tot hulp niet zullen worden uitgevoerd, .zolang er niet een zekere mate van stabiliteit in het Midden-Oosten is hersteld". Maar hij voegde er aan toe. dat in geen geval de olie van het westelijk halfrond Europa vóór januari of februari in grote hoeveelheden zou kunnen bereiken en dat op zijn vroegst de olie-aanbodpositie weer bij het begin van de zomer 1957 normaal zou zijn. Op zijn vroegst pas a.s. zomer normaal Deze functionarissen vestigen er de nadruk op. dat het Suezkanaal is ge blokkeerd als gevolg van de Engels- Franse aanval op Egypte. De houding van de Verenigde Staten schijnt dus erg nauw samen te hangen met de kwestie van de terugtrekking der ge allieerde troepen uit Egypte. Weliswaar maakt de Amerikaanse regering zich zorgen over de gevolgen, die een olietekort kan hebben op het economische leven en de defensiepro gramma's der Westeuropese landen, maar men is niet bereid iets te doen. dat president Nasser van Egypte in het harnas zou kunnen jagen en dat „sto rend zou kunnen werken op de voor bereidingen voor de legering van een internationale politiemacht in Egypte". Het ziet er dus niet naar uit. dat de Franse minister van Financiën. Paul Ramadier, gelijk zal krijgen, toen hij beweerde ervan overtuigd te zijn. dat de onderhandelingen met de Verenigde Staten over de levering van olie aan West-Europa succes zouden hebben. Inmiddels doen de gevolgen van het olietekort zich in West-Europa steeds sterker gevoelen. Ook in West-Duits- land, maar daar worden nog geen maatregelen overwogen. Anders liggen de zaken in België, waar de minister van Economische Zaken een autorij verbod voor de zondagen heeft bekend gemaakt. Wel zijn er vele uitzonderin gen op deze regel toegestaan, maar in het algemeen kan men toch van een rijverbod spreken. Vanmiddag zouden ook in Nederland en Luxemburg verkla ringen worden afgelegd over de benzine voorziening. In Frankrijk worden de energieke pogingen om over te gaan tot andere brandstoffen voortgezet. De Franse regering heeft besloten de invoer van Amerikaanse!kolen te vergroten ten einde in deze behoefte te voorzien. Het ligt nog niet in de bedoeling het ver bruik van kolen of elektriciteit te be perken. De vermindering van de aanvoer van ruwe aardolie en aardolieproduk- ten als gevolg van de gebeurtenissen in het Midden-Oosten maakt het noodzakelijk het binnenlandse verbruik te beperken, zo deelt het ministerie van Economische Zaken mee. Deze beperking, die voor zover thans valt te overzien gemiddeld 10 dient te bedragen, betreft benzine, gas- en dieselolie en stookolie. Petroleum, waarvan het gebruik in verhouding tot de genoemde aardolieprodukten beperkt is, zowel als smeerolie en vetten, vallen er buiten. De regering streeft ernaar in 't belang van het openbare vervoer, het binnenlandse vrachtvervoer en van andere vitale verbruikers de voorziening met gas- en dieselolie voor deze sectoren zoveel mogelijk op het peil van het huidige verbruik te handhaven. In verband hiermede is het noodzakelijk de aflevering van benzine te beperken met 15 en van huisbrandolie met 20 De beperking van stookolie bedraagt 10 Teneinde het normale vervoer op werkdagen zo weinig mogelijk belem meringen in de weg te leggen, zal de be perking voor het totale benzineverbruik met 15 gedeeltelijk worden gereali seerd door een zondagsrijverbod voor motorrijtuigen (men zie elders). Gezien de mate der genoemde beper kingen en het belang gedetailleerde ad ministratieve maatregelen zoveel moge lijk te vermijden, heeft de regering er vooralsnog van afgezien de noodzakelij ke vermindering van het verbruik tot stand te brengen door een systeem van bonnenrantsoenering. Zoals bekend zijn voorbereidingen getroffen om daartoe, indien nodig, op zeer korte termijn over te gaan. Het beperkingssysteem, dat nu in werking treedt, zal worden uitgevoerd door een globale beperking van de afle veringen der aardoliemaatschappijen aan de handel met genoemde percenta ges. Het Bureau voor Aardolieprodukten houdt in nauw overleg met deze maat-i schappijen en de organisaties der han delaren toezicht op een juiste uitvoering. De minister van Economische Zaken doet een beroep op alle verbruikers (Ingez. Med.-Adv.) In Sluiskil in Zeeuws-Vlaande-1 meter lange gevaarte, waarvan 55 ren is de grootste kolentransport- meter over het water steekt, is in brug van Euroqa geplaatst. Het 110 gedeelten og din paait gebracht. Een van de grote onderdelen aan de enorme kraan. om door een zuinig verbruik binnen de aldus gestelde grenzen een zo re gelmatig en evenwichtig mogelijke voorziening van het economische le ven met aardolieprodukten te helpen bevorderen. Dit zal het mogelijk kun nen maken met een minimum aan for meel ingrijpen en met voorkoming van ernstige moeilijkheden aan de situatie die door de verminderde aanvoer van aardolieprodukten is ontstaan, het hoofd te bieden. Koningin juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Jaar- beursgebouwen te Utrecht, waar de Hongaarse vluchtelingen voor lopig zijn ondergebracht. De Ko ningin met haar opperkamerheer baron F. C. C. van Tuijll van Se- rooskerken (rechts) en dr. A. Vrij landt (links) tussen de Hongaarse kinderen. Havenstaking V.S. breidt zich nog uit De „Vereniging van Amerikaanse Spoorwegen" heeft maandag alle goede renverkeer naar de oostkust verboden met het oog op de havenstaking, waar door sinds vier dagen het werk in alle havens van Maine tot Texas stil ligt. De perschef van president Eisenhower, Hagerty, las te Washington voor de pers een verklaring voor, waarin wordt ge zegd, dat de staking een weerslag heeft, die tot ver buiten de scheepvaartindus trie reikt. Op de twee partijen in het geschil wordt een beroep gedaan om spoedig tot een vergelijk te komen. Aan de oostkust ligt op meer dan honderdvijftig vracht, en passagiers schepen het werk stil. Intussen hebben maandag de havenarbeiders aan de Amerikaanse westkust een 24-uurstaking gehouden, uit solidariteit met hun col lega's van de oostkust. Hierdoor konden ongeveer honderd schepen niet worden geladen of gelost. In ons nummer van morgen, 21 november, wordt een Sint Nicolaas Knipsel-prijsvraag opgenomen, welke' ontleend is aan alle zaken-advertenties, in ons nummer van vandaag 20 november. Om aan deze prijsvraag te kunnen meedoen, is het dus nood zakelijk, dat U de courant van vandaag in haar geheel bewaart. Voor de prijswinnaars stellen wij een bedrag van totaal f. 600.- beschikbaar, dat zal worden uitgereikt in de vorm van waarde bonnen, welke uitsluitend besteed kunnen worden in de zaken van de bij deze prijsvraag betrokken adverteerders. Bewaar dus de courant van vandaag en lees de nadere aankon diging over deze prijsvraag in ons nummer van morgen. In de Staatscourant van vandaag is een beschikking gepubliceerd van de minister van Economische Za ken. waarbij op grond van de aard- oliedistributiebeschikking een zon dagsrijverbod wordt ingesteld van 's morgens 5 uur tot 's avonds 12 uur voor motorrijtuigen. die ben zine als brandstof gebruiken. Dit zondagsrijverbod gaat in op zondag 25 november a.s. Het geldt niet voor militair ver keer; politieverkeer; brandweer auto's; ziekenauto's; taxi's en huur auto's met chauffeur; invalidewa- gtns; autobussen zowel op lijndien sten als voor groepsvervoer; motor rijtuigen. die blijkens hun kenteken aan het Koninklijk Huis. buitenlan ders of buitenlandse missies toebe horen en bromfietsen. Auto's, die gebruikt worden ten behoeve van het vervoer van goede ren en krachtens artikel 4. 2e lid. van het Rijtijdenbesluit op zondag mogen rijden, vallen evenmin onder het verbod. Ook huisartsen, artsen specialisten. verloskundigen en vee artsen mogen op zondag, voor de uiloefening van hun beroep, van hun motorrijtuig gebruik maken, mits zij zich bij controle ter plaatse kunnen legitimeren. Andere bezitters van motorrijtui gen. die menen om bijzondere rede nen aanspraak te kunnen maken op ontheffing van het zondagsrijver bod dienen zich schriftetijk te wen den tot het Bureau der Rijksver keersinspectie in de provincie wnai zij wonen. Ook in België en Luxemburg Ook in België en Luxemburg zRn soortgelijke maatregelen genomen als thans in Nederland. Ook daar is een rijverbod op zondag afgekondigd als mede beperking van de leverantie van olie, zoals hier te lande. De heer H. Hagenaar naar ons land Het hoofd van de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging in Djakarta, de heer H. Hagenaar, die wegens ziekte tijdelijk vervangen wordt door de Neder landse consul-generaal te Singapore, de heer D. G. E. Middelburg, zal voor ver lof naar Hongkong en Nederland reizen alvorens eind december zijn functie weer op te nemen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1