Laatste Berichten In driekwartsmaat Scapino danste voor de jeugd MAANDAG 19 NOVEMBER 195« Op initiatief van de L. J. A. Het Amsterdamse Scapino-ballet, dat zowel in het binnen- als buiten land een grote bekendheid geniet, heeft zich ten doel gesteld de jeugd liefde voor de danskunst bij te bren gen. Dat het daarin zal slagen, lydt beslist geen twijfel. Immers, de be langstelling, die de kinderen bij vrij wel elk optreden van deze balletgroep tonen, stemt tot ieders tevredenheid. Ook in Leiden is da! het geval. Za terdagmiddag danste Scapino op uit nodiging van de Leidse Jeugd-Actie in de Stadsgehoorzaal, die tot op de laatste plaats bezet was. En ondanks de kortsluitingen op het podiu m met zeer veel succes! Een woord van hulde voor de dansers en danseressen, die zioh niet uit het veld lieten slaan en voor het jeugdige pu bliek, dat een en ander sportief op vatte, is hier zeker op zijn plaats. Voor de pauze kwam het Scapino- ballet met een programma in drie kwartsmaat. Scapino zelf, de heer Brandsma) vertelde op eenvoudige wijze allerlei wetenswaardigheden over maat en rttme, terwijl daarbij verschillende danspassen (mazurka, menuet, wals en pas de deux» werden gedemonstreerd. Gekleed in zeventiende eeuws kostuums dansten Nancy 't Hart en Nico Kern- Liefde is geen speelgoed „DE SPEELDOOS" ZOCHT HET DITMAAL IN TONEEL Op veler verzoek presenteerde ..De Speeldoos" zaterdagavond in „Den Burcht", geen revue of cabaret-op voering, maar kwam zij voor de eerste maal voor het voetlicht met een toneelspel in drie bedrijven: „Liefde is geen speelgoed". De „Speeldoos" heeft deze keer bewe zen. dat men op dit terrein liggend spel, ook goed en verantwoord, kan spelen. Het stuk speelt op de Dürnbergerhoe- ve van Hubert Ernberg. gelegen in Tirol, hi zijn jeugd is Hubert eens betrokken geweest bij een smokkelaffaire. maar door het zeer opofferende optreden van zijn aanstaande verloofde Helga. zij deed voor alsof ze bij de smokkelzaak behoorde, en moest daardoor een jaar de gevangenis in. kon hij ongestoord verder leven. Toen zijn geliefde in de gevangenis zat, beging hij een laffe streek, bij trouwde met een rijke boe rendochter en vestigde zich in een af gelegen streek. Wanneer Helga vrij komt. en bemerkt dat Hubert met een ander getrouwd is. heeft ze slechts nog maar één doel in haar leven. n.l. Hubert op te zoeken en hem voor zijn laffe daad te straffen. Na enige moeilijkheden overwonnen te hebben, wordt Helga als dienstmeid aangenomen op de Dürnbergerhoeve. Maria. Huberts vrouw, weet niets van de vroegere liefde van haar man. en gebruikt Helga gedeeltelijk om haar toch niet al te gelukkig huwelijk zoveel mogelijk openbaar te maken, óm maar te laten zien. dat alles de schuld is van Huberts onverschillige houding van nooit thuis zijn en meestal ergens dron ken gevonden te worden. Op een avond verdwaalt Helga in de bergen. Hubert gaat haar zoeken, maar verongelukt onderweg. Aan het einde van het derde bedrijf zijn er dan twee bedroefde vrou wen: Huberts vrouw en Helga die toch berouw heeft gekregen over haar doel om Hubert zoveel mogelijk in zijn leven dwars te zitten. De rolverdeling was als volgt: Hubert Ernberg (A. v. d. Most). Maria, zijn vrouw (C. dc Lauf-v. d. Me.v), Anna Singer en Midi Kerber. dienstmeisjes (J. v. Nest—Kool en M. Hartevelt). Sepp'l en Tony Kraus, arbeiders (N. Boer en W. Hartevelt). Karl Hohenstein (A. Tegelaar), Barones Erna von Walten- burg (A. Abrahams—de Lauf. Helga Stuber (R. van AsBoer). De regip was in handen van Nard Boer. Na afloop was er bal met medewer king van Cor Vincourts dansorkest. TWEE ONGEVALLEN BIJ KINDERSPEL Zondagmiddag omstreeks kwart voor éen reed een 15-jarige scholier, wonende aan de Hoge Morsweg, op zyn fiets over de Lage Morsweg toen een jongen die aan het voetballen was zonder op het verkeer te letten dwars de straat over rende achter de bal aan. Bij de onver mijdelijke botsing viel de fietser zo ern stig, dat hij een hersenschudding en een hoofdwonde opliep. Gistermiddag om kwart over vier viel een 9-jarige jongen, wonende aan de Witte Singel, bij het spelen op heipalen, liggende bij de Koepoortabrug, zo onge lukkig, dat hij een pols brak en een wond aan de kin kreeg. In beide gevallen werd het slachtoffer door de EHD naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd. NED. HANDELSREIZIGERS- VERENIGING Onder presidium van de heer G. H. Rekers kwam de Ned. Handelsreizigers vereniging, afdeling Leiden, in „Den Burcht" in vergadering bijeen. De voorzitter opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom, waarna spreker zich in gevoelvolle woorden tot de leden richtte over de ge beurtenissen in Hongarije en het naam loze leed, dat dit land werd aangedaan, waarbij spr. een beroep deed op alle NHR/V-ers om de hulpacties van het Rode Kruis en Hulp aan Hongarije daadwerkelijk te steunen. Na het voorlezen der notulen hield de heer M. Schroder een referaat over „De Benzine-mot or". Spreker begon zijn in leiding door de automotoren in 3 groe pen te verdelen, t;W. de 2 takt-, 4 takt en "Diselmotoren. In» verband met het feit, dat de toe hoorders het meest belang zouden stel len in de 2- en 4-takt-motoren bleef spreker by deze 2 groepen uitvoerig stil staan. waardoor de aanwezigen een nauwkeurig beeld kregen over de wer king van deze motoren, waarbij spr. wees op de noodzakelijkheid om de ben- zine-motoren regelmatig van olie te doen verversen door deskundige garagehou ders. Ten slotte stond spreker stil bij de werking van de Diesel-motoren. Dat dit referaat een goed gehoor had. behoeft geen betoog, omdat 90 van de leden autorijders zijn, die deze inlei ding derhalve ten hoogste waardeerden, hetwelk werd bewezen door een dave rend applaus, dat spr. in ontvangst mocht nemen. De voorzitter dankte de heer Schroder voor diens leerzaam referaat. Na een korte pauze werd gelegenheid geboden om vragen te stellen, waarvan gretig gebruik werd gemaakt. Na de rondvraag werd de vergadering met, een woord van dank voor de goede opkomst door de voorzitter gesloten. mers een sarabande voor, terwijl even later Roekie Aronds en balletmeester Jan Rebel lieten zien hoe grappig een Tiroler dans kan zijn. Knap werk le verden vooral ook de drie „orgelpop pen", resp. Louky Horna, Herma Koster Roussel in moderne stijl men moet er van'houden werd uitstekend ge danst door Claudia Moser. Het eerste gedeelte van deze middag werd beslo ten met een middeleeuwse ballade, die met veel aandacht werd gevolgd. Na de pauze kon de jeugd volop ge nieten van het ballet „De drie paard- jes" naar het gegeven van het gelijk namige kinderboek van Piet Worm. Medewerking verleenden o.m. Fran- vine Chklier en enkele buitenlandse gasten. Kortom het was een voortref felijk dansfestijn, dat de dankbare kin deren hebben kunnen bijwonen. De programmaverkoop ten bate van de vluchtelingen uit Hongarije heeft ruim f.85 opgebracht. FEESTAVOND PERSONEELSVER. VAN DER VOET Zaterdag hield de Personeelsvereni ging van de firma Van der Voet haar jaarlykse feestavond in „De Kleine Burcht". Na een inleidend woord van de voor zitter, de heer P. Sieval, zorgde Joop Crama's Cabaretgezelschap voor een ge varieerd programma, dat by de vele aanwezigen uitstekend in de smaak viel. Een muzikale clown, vrolijke accordeon- klanken o.a. van Henny Chouffour Cor de Graaf als conferencier en goede acrobatiek wisselden elkaar in vlot tempo af. Een bal. met medewerking van „The Rhythm Club" zorgde voor een ge animeerd besluit. BEDRIJF EN MAATSCHAPPIJ De Stichting Oud Poelgeest organi seert op 8 en 9 decemiber in het kasteel Oud Poelgeest een conferentie voor hen, die werkzaam zijn in administratieve en technisch-administratieve beroepen. Tijdens deze conferentie zal gesproken worden over: „Wat is de invloed van het bedrijf op de maatschappij?" door de heer P. de Jong van het Sociologisch Instituut van de Ned. Herv. Kerk te Utrecht, en ..Wat is de invloed van het bedrijf op de individuele werker?" door dr. F. J. E. Hogewind van de Rijkspsy- chologische Dienst te Leiden. In een te houden oecumenische huis- dienst zal mevr. C. M. baronesse van Heemstra spreken over „De kracht van de stille arbeid". LEIDSE BELASTINGDIENST De heer J. van Diggelen, verificateur der invoerrechten en accijnzen is met ingang van 1 december 1956 verplaatst van Roosendaal (Station) naar het sta- tionnement der Invoerrechten en Ac cijnzen te Leiden. De heer H. Jager, ashsistent van 's Rijks Belastingen is met ingang van 1 december 1956 verplaatst van Bode graven naar het stationnement der in voerrechten en accijnzen te Leiden. De heer C. D. Gravemaker, assistent van 's Rijks Belastingen is met ingang van 1 januari 1957 verplaatst vah Berge.vk naar het stationnement der invoerrechten en accijnzen te Leiden. De heer W. B. Bink, sdhrijver van 's Rijks Belastingen ter inspectie der belastingen te Leiden le afdeling is met ingang van 1 oktober 1956 benoemd tot adjunct-commies titulair. God en duivel GEÜNIEERDE LOGE VAN THEOSOPHEN. Het onderwerp, dat zondag voor de geünieerde Loge van Theosophen werd behandeld was de vise van de theoso fie op de begrippen God en duivel. De opvatting daaromtrent in de mono- theïstische godsdiensteen wordt door de theosofie niet gedeeld. Wel erkent zij, dat er goddelijke en satanische krach ten zijn in de natuur, maar zij accep teert niet het bestaan van een persoon lijk God en duivel, die naar eigen goed vinden handelen. Zij releveert, dat het Heelal beheerst wordt door vaste, on feilbare wetten en dat er intelligentie werkzaam is. waar te nemen in de har monie en het doel in de natuur. Door dichterlijke verpersoonlijkingen en bo venmenselijke krachten in de onzicht bare natuur worden zij ten onrechte gehouden voor objectieve persoonlijk heden en Godheden. En. zoals het den ken van de mensheid heden ten dage georiënteerd is, werken namen en ver persoonlijkingen van God en duivel niet als een hulp, maar als een belem mering. daar zij het denkvermogen verhinderen een zuiver beeld te schep pen van de Waarheid, dat God wet en leven is en de duivel uit de Godheid voortkomt, als zijnde een beperkende kracht, noodzakelijk in een geopenbaard heelal om het evenwicht te bewaren, waardoor harmonie bewaard wordt. Er moeten tegenstellingen bestaan, op dat ons menselijk denkvermogen zich daaraan verheffen kan. Daar de zo even genoemde krachten op een aan elkaar tegengestelde wijze werkzaam zijn, ver oorzaken zij ook de tegenstellingen in de natuur, waar te nemen in leven en dood. dag en nacht, slapen en waken. Deze tegenstellingen voeren in het men- senrijk tot wat wij noemen goed en kwaad, en deze beiden worden dan ten onrechte gezien als te zijn persoonlijke handelingen van God en Duivel de mens aangedaan. God en duivel bestaan niet als af zonderlijke krachten in de natuur, zij horen integendeel bij elkaar. Het be staan van het ene hangt, samen met het bestaan van het andere. De theosofie ziet de God en de duivel van de monotheïstische godsdiensten dan ook in de werking: van de opper ste natuurwet, de wet van vereffening of van oorzaak en gevolg, in haar lerin gen bekend onder de naam van de wet van Karma. Deze wet beloont en straft op onpersoonlijke wijze, daar zij slechts de gevolgen regelt van alreeds bestaan de oorzaken. Daar de theosofie een stel sel is van godsdienstig en wetenschap pelijk denken, is zij in staat een duide lijke en voor het verstand aannemelijke verklaring te geven voor het bestaan van de opvattingen omtrent God en duivel. OUDERAVOND EWOUT JOPPENSZGROEP De Ewout Joppenszgroep van de NPV hield zaterdag in de Jacobazaal van Den Burcht een ouderavond. Na de opening en een kort welkomstwoord van de groepsleider Oubaas G. Buijtendorp. werd de avond op vlotte wijze door wel pen. verkenners en leiding gevuld. Uit I het programma sprak duidelijk de geestdrift, welke deze padvindersgroep J juist inzake de ontspanning bezielt. Bijzonder geslaagd waren dan ook de z.g. rollende welpen van 8 en 9 jaar. die j levende torens bouwden en door hoepels j duikelden met een gemak, dat velen versteld deed staan. De verkenners lie- I ten de aanwezigen genieten van ver- I schillende recreaties. 1 Na de pauze was het de leiding, die een niet onverdienstelijk gespeeld to neelstukje opvoerde. De groepsleider besloot deze avond, waaraan ouders en padvinders met genoegen zullen terug denken, met een kort dankwoord. VOORSCHOTEN ZEER GESLAAGDE FEESTAVOND CHR. BOND VAN OVERHEIDS PERSONEEL Het 10-jarig bestaan van de afdeling Voorschoten van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel werd in het Cultu rele Centrum feestelijk gevierd. De heer Meeuse verwelkomde onder meer burgemeester C. J. v. d. Hoeven en wethouder De Graaff. Spreker was verheugd over de grote belangstelling voor dit jubileum en wees op het grote voorrecht van de vrijheid waarin wij le ven. Hierna speldde hij de heer C. Bogerd het gouden CNV-incsigne op en over handigde de bijbehorende oorkonde we gens diens 25-jarig lidmaatschap van de Christelijke vakbeweging. Het verdere gedeelte van de avond werd verzorgd door Sempre Avanti's muziekgezelschap „Jong en Jolig" o.l.v. Koos Kukler. Dit is er volkomen in ge slaagd er een vrolijke en gezellige feest avond van te maken. Er zat een meesle- pendev aart in het programma dat rijk aan afwisseling was. Een programma van „vakantie-herinneringen" met mu ziek uit verschillende landen waarin speciaal muziek en zang uit Tirol veel bijval oogstte. „Jong en Jolig" bezit enkele uitste kende solisten, die in het programma voor enkele hoogtepunten zorgden. Dat dirigeren niet zo eenvoudig is als het wel lijkt ondervonden Ria Pijnnaken en Jaap Mugge die op een ogenblik voor het etnsemble stonden in een dirigeer- wedstrijd. Aardig voldeed ook het spel ..trek aan de bel". Een gehouden verlo ting ten bate van het fonds „Draagt El kanders Lasten" bracht f. 60 op. WARMOND viert feest In het ned. herv. verenigingsgebouw 't Trefpunt, werd een zeer geslaagde feestavond gegeven door de ohr. korf balclub „Warmond". De opbrengst was ten bate van de vluchtelingenhulp Hon garije. De voorzitter, de heer H. Dekker, opende deze avond met alle aanwezigen hartelijk welkom te heten. Hierna kreeg mevr. MullerJonsen gelegenheid haar jaarverslag voor te lezen. Mej. W. Roest, penningmeesteres- se, had dit jaar f. 152.24 over kunnen houden. E. de Vos bracht een verslag uit over de standen die de twaalftallen hadden ingenomen en nog innemen. Na deze verslagen was de beurt aan de chr. gymnastiekvereniging „Jahn" uit Lei den onder leiding van de heer Brükner. Deze bracht op het toneel de stok-, hup pel- en hoepeloefening. Grondgymnas- tiek werd door de ..Warmond"-jeugd uitgevoerd onder leiding van de heer P. v. Huis. Hy werd hiervoor beloond met een ge schenk. Ook de trainer van deze club werd een geschenk aangeboden. Leden van de korfbalclub voerden nog enkele schetjes op. Nadat de voorzitter het feestcomité dank had gebracht, werd deze zeer ge slaagde avond gesloten. TAFELTENNIS Steeds Vooruit De twee in de afge lopen week gespeelde competitiewed- stryden werden beide gewonnen. Het I eerste damesteam won met 64 van I DTS I en het eerste heren met 7—3 van RAS. „Warmond' VERGADERING J.O^-KV.P. Ter opening van een nieuw jaar van activiteiten hield de Jongeren Organi satie van de K.V.P. afd. Warmond haar jaarvergadering in „De Stad Rome". In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer G. J. v. d. Kroft, de slachtoffers in Hongarije. Vervolgens deelde hij mede, dat de spreker van deze avond, het Tweede Kamerlid, de heer C. Kleisterlee, op het laatste moment- zyn komst had afge zegd i.v.m. andere noodzakelijke werk zaamheden. In zijn plaats was aanwe zig de heer F. Eyck, secretaris van het algemeen J. O.-bestuur. Een hartelyk woord van welkom richtte de voorzitter tot wethouder Vergeer en het radslid, de heer Wil- lemsen. De voorzitter gaf een overzicht van de stand van zaken en memoreerde de voor Warmond zo gunstige verkiezings uitslag. Voor de J. O. te meer verheu gend, daar zij daadwerkelijk aan de verkiezingscampagne heeft kunnen werken. Voor het komende jaar staan er weer werkgroepvergaderingen op het programma en ook heeft de heer Klei sterlee beloofd in ieder geval nog eens een bezoek aan Warmond te komen brengen. Hierna las de secretaresse, mej. J. Cornelissen het jaarverslag voor. Bij acclamatie werd het volgende bestuur gekozen: G. J. v. d. Kroft, voorzitter: niej. Cornelissen, secreta resse, B. A. P. van Schagen en S. J. van Stijn jr. De heer F. Eyck sprak over de hui dige politieke situatie in de wereld. Na de pauze werd een forum gevormd door de heren F. Eyck. A. Willemsen en Ant. van Moorsel onder leiding van de heer G. J. v. d. Kroft. WASSENAAR VOETBAL Wassenaar Tweede konvooi Roode Kruis in Wenen Gistermiddag halfvijf is het tweede konvooi van het Ned. Roode Kruis on der leiding van de heer C. W. G. Schot- borgh te Wenen aangekomen. Korte tijd later arriveerden ook vijf vracht auto's met hulpgoederen. Beide zendin gen zijn vanmorgen vroeg in tegenwoor digheid van de Nederlandse gezant in Wenen, de heer Star Busman, gelost. Dc stand van giro 777 is thans f. 1.594.161.37. Het Ned. Roode Kruis heeft tot nu toe geld en geschenken ontvangen tot een totaal bedrag van omstreeks 5% miljoen gulden. .en toch optimist? LEZING VAN DE HEER M. F. J. EHRBECKER VOOR HET HUMANISTISCHE VERBOND Zondagmorgen sprak in „Ons Cen trum" voor de gemeenschap Leiden van het Humanistisch Verbond de heer M. F. J. Ehrbecker uit Haarlem over en toch optimist?" Toen spreker op 3 november zyn onderwerp voor deze le zing werd medegedeeld, zijn daarop de gebeurtenissen van zondag 4 november gevolgd, hetgeen hem aanleiding gaf het uitroepteken achter dat onderwerp door een vraagteken te vervangen. Niet dat sprekersovertuiging daardoor gschokt is. maar het is wel een reden om de gron den voor het optimisme op nieuwe te onderzoeken en te toetsen aan de werke lijkheid. Spreker meent dat in de ont wikkelingsgang van kind tot volwassene, zowel als die van de primitieve stam tot cultuurvolk zoch krachten doen gel den die van binnen uit aansturen op ontplooiing en op groei naar hoger ni veau. In het vlak van het verstandelijke blijtf de geestelijk gezonde mens zijn le ven lang de vrager naar het waarom; de wetensdrang van de geleerden is oor zaak van de steeds toenemende weten schappelijke ontwikkeling der mensheid. Dan is er ook zowel in de individuele mens als in de volken zodra denken en doen niet meer volledig gericht be hoeven te zijn op het voortbestaan het verlangen naar schoonheid: de mens doet zich op de vele gebieden van de kunst kennen als schepper en als deel hebber aan schoonheid. Ten slotte leeft in de mens de behoefte zich moreel te verantwoorden, zijn daden te toetsen aan de stem van het gweten. De inhoud van de zedelijke normen mogen zeer verschillen, doordat zij bepaald worden door het milieu, waarin de mens op groeit en leeft, maar een normbesef is de geestelijk gezonde mens aangeboren. Dit alles, aldus spreker, dit verlangen het ware te weten, het goede te doen en schoonheid te beleven,, is voor mens en mensheid de stimulans voor bevordering van en deelname aan de evolutie. Spre ker beseft, dat dit alles slechts geldt voor de geestelijk gezonde mens; wij weten maar al te goed. dat er mensen zijn, bij wie verstand, geweten en schoonheidszin nauwelijks aanwezig blij ken. Maar in de normale mens en in een gezonde cultuur werken krachten en verlangens, die voeren naar betere op lossingen van de vele problemen en daarom durft spreker „toch optimist" te zijn. In een na de pauze volgend gesprek met de aanwezigen had spreker nog ge- gelpnheid om zijn standpunt nader toe te lichten. VIOS sloeg met 4-2 De gisteren in het Kerkehout gespeel de wedstrijd tussen Wassenaar en VIOS is vooral in de eerste helft een uiterst levendige strijd geworden tus sen twee ploegen, die elkaar weinig of niets toegaven. VIOS toonde zich meer bedreven in het vlotte korte sa menspel, dat echter slechts zelden tot doclrype kansen leidde. Wassenaar was sterker als het op strijdlust, enthousiasme en doorzetten aankwam. In het eerste kwartier reeds werden de toeschouwers onthaald op diverse spannende situaties. Het VlOS-doel ont kwam aan groot gevaar, toen Buvtelaar alleen voor doelman Righart kwam, en naast schoot en ook P. Remmerswaal de bal van korte afstand niet tussen de palen door kon krijgen. Aan de andere kant bracht de snelle VlOS-rechtsbuiten Waanders sensatie in het Wassenaarse doelgebied, toen zijn schot door keeper Delsing maar half gekeerd werd en D. Verboom op het allerlaatste nippertje de bal nog voor de doellijn kon weg werken. Enkele minuten voor de rust nam Wassenaar, onverwacht nog. de lei ding. Prosman. die linksbuiten speelde, kreeg op grote afstand van het doel een vrije trap te nemen. Terwijl de bal in een grote boog op het doel afkwam, stapte keeper Righart blijkbaar mis, want over zijn handen heen verdween de bal in het net (10). Merkwaardig genoeg herhaalde zich iets soortgelijks enkele minuten na de rust. Weer kreeg Prosman een vrije schop te nemen, op ongeveer dezelfde afstand. En weer trof het hoge schot doel '20). VIOS gaf zich niet gewonnen en maakte het de Wassenaar-defensie en kele malen zeer lastig. Maar Wassenaar I hernam het initiatief en toen P. Rem- I merswaal - weer met een hoog schot - I keeper Righart ten derde male het na- kijken gaf. leek de strijd beslist. (30) VIOS bleef vechten voor een tegen- punt. en na een half uur werd dit door- I zetten beloond. Na een snelle aanval via de actieve rechtervleugel scoorde Valen- 1 tijn onhoudbaar (31). VIOS putte moed uit dit eerste succesje, maar kon toch niet verhinderen, dat Wassenaar de voorsprong nogmaals vergrootte, door 1 Prosman n.l. uit een goede pass van Uittenbogaard (41). Een VlOS-doelpunt werd niet toege- 1 kend. omdat de scheidsrechter voor bui- i tenspel gefloten had. Het werd echter j tenslotte toch 4—2 uit een strafschop, 1 door Valentijn benut. MET BROMFIETS GEVALLEN De 28-jarige mej. Grundeken alhier kwam op de Oostdorperweg met haar bromfiets te vallen en liep een hersen schudding en wonden aan haar gelaat op. Zij werd naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden gebracht. Ned. Protestantenbond i In het kerkgebouw aan de Kerkdam I werd eind vorige week een gemeente avond gehouden van de afdeling van i d<- Ned. Protestantenbond met als spre ker dr. H. Faber over het onderwerp: Wat kan een kerkgemeente doen voor zieken. Na de opening van de samenkomst door voorzitter W. van Hemert zette dr. Faber aan de hand van een brief van Paulus in de eerste plaats uiteen wat onder een gemeente moet worden ver staan. Door studie kreeg hij inzicht in wat ziek zijn betekent: het is mèèr dan een ziekte hebben. Een zieke heeft het gevoel te worden bedreigd in tweeër lei opzicht: in elke ziekte zit toch iets van de dood. voorts in zijn maatschap pelijk wiezijn. Zijn ofhankelijkheid bij een langdurig lijden werkt neerdruk kend. eveneens het gevoel van uitscha keling van naast het leven staan. Een zaamheid. een gevoel van onverdiend verlaten zijn. kan tot een probleem van schuldgevoelens uitgroeien. Een kin derlijke behandeling kan op de zieke overgaan. Op ziekenbezoek wordt veel verkeerd gedaan. Het bezoek is gehaast, er is te weinig aandacht, iets waaraan de zieke juist behoefte heeft. Er worden verha len over thuis waar het niet zo goed gata gedaan. Er wordt te veel gepraat, heeft. Wat een gemeente kan doen is eenvoudig te zeggen: de zieken laten voelen dat zij er nog bij horen, hun na de dienst de bloemen brengen uit het kerkgebouw. Bij het bezoek aan het voeteneind van het bed zittend liever luisteren dan praten. Het gaat om een sfeer van vriendschap en hartelijk heid. waarbij men meeleven toont, zich verdiept in de toestand, maar vooral niet beklaagt. Na de rede werd een forum gevormd onder leiding van mej. J. H. v. d. Sloo- ten met als leden dr. Faber. dr. M. de Haan. mevr. van ArkelBlommendaal, verpleegster en mevr. Dekkerv. d. Stadt als zieke. Dertig daden bij vliegramp in Columbia Een vliegtuig van de Columbiaanse luchtvaartmaatschappij is zaterdag bij een noodlanding tegen een berg gevlogen en brandend neergestort: 31 inzittenden zijn om het leven gekomen, zo werd zondag in Bogota vernomen. Het toestel een DC-3, verongelukte tussen Cali en Buenaventura aan de westkust van Columbia. De vlieger probeerde een noodlanding te maken omdat een motor uitgevallen was. Extra - interland waarschijnlijk tegen Spanje De extra-interlandwedstrijd van het Nederlands elftal ten bate van Hon garije zal zeer waarschijnlijk tegen Spanje worden gespeeld. Het wordt een uitwedstrijd, te spelen in het sta dion van Real Madrid in de Spaanse hoofdstad. De Spaanse voetbalbond heeft zich onmiddellijk bereid ver klaard. in te gaan op het verzoek van de KNVB. een interland-ontmoeting met het Oranjeteam voor Hongarije te houden. De Spanjaarden, die de hopenlijk grote recette voor de Hongaarse slacht offers willen afstaan, gaven er om ver schillende redenen de voorkeur aan. in eigen land te spelen. Hoewel het Neder landse publiek nu van deze wedstrijd verstoken blijft <of ligt hier een kans voor de televisie?), ziet het er naar uit, dat de KNVB zal instemmen. Het gaat er immers op de eerste plaats om, geld voor Hongarije bijeen te brengen. En de kansen daartoe zijn in Spanje ongetwij feld groter dan hier te lande. Het sta dion van Real Madrid kan namelijk 130.000 toeschouwers herbergen en de toegangsprijzen zijn in Spanje ook aan merkelijk hoger dan hier. Het is de be doeling. dat deze wedstrijd Spanje-Ne- derland eind December van dit jaar of begin januari 1957 zal worden .gespeeld. Grote B.P.M.-investeringen in Indonesië Ir. L. E. J. Brouwer, lid van het presidium van de Raad van Beheer van de B.P.M. en directeur van de Shell in Den Haag .heeft zaterdag in Djakarta verklaard, dat de maat schappij van plan is een bedrag van 55 miljoen doller te investeren in de Tandjong-olievelden op Borneo. In deze olievelden zijn reeds 50 mil joen dollar geïnvesteerd, doch een aan vullend bedrag is nodig, hoofdzakelijk voor het aanleggen van een 250 km. lange pijpleidng van de bronnen naar de raffinaderij van de B.P.M. in Balik- papan. Deze investering staat naast het be drag van 25 miljoen dollar, dat de B.P.M. elk jaar in de Indonesische be drijven investeert. Ir. Brouwer zeide tijdens zijn reis van vijf weken langs de olievelden van de B.P.M. in Indone sië onder de indruk te zijn gekomen van de goede samenwerking tussen de regeringsambtenaren en de vertegen woordigers van de B.P.M. Hij zal van daag naar Nederland terugkeren. Hoofdredacteur „Merdeka" ontslagen (Van onze correspondent in Djakarta) De directie van het dagblad „Merde ka" (regeringsgezind) heeft meegedeeld dat met ingang van de datum der be kendmaking de hoofdredacteur van dit blad. de heer Harris Sitompoel, is ont slagen. De redenen van het ontslag wer den niet vermeld. Het pikante in deze zaak is dat het ontslag komt juist terwijl de heer Si tompoel zich in New Delhi bevindt. Hij maakt namelijk deel uit van een groep van vier Indonesische journalis ten. die premier mr. Ali Sastroamidjojo vergezelt naar de conferentie der Co- lombo-landen aldaar. De heer Sitompoel was in de jaren na de oorlog (voor de soevereiniteitsover dracht) een bekend voorstander van de federalistische staatsvorm in Indone sië. In „Merdeka" voerde hij vaak een zeer scherpe anti-Nederlandse politiek. De redactionele leiding van „Merde ka" is thans opgedragen aan de heer Joesoef. Prinses Irene bezocht Purmerend Prinses Irene heeft gistermiddag met acht- mede-scholieren van het Lyceum te Baarn een bezoek aan de leerlingen van de Rijks HBS te Purmerend ge bracht. De Baarnse lyceisten en de Ptir- merender HBS-ers hadden elkaar enige tijd geleden ontmoet op de volkshoge school te Bergen. Gistermiddag kwamen Prinses Irene en haar mede-klassegeno ten de Purmerender HBS bezichtigen, waarna zij bij de familie Prins in de Peperstraat nog wat napraatten over hun belevenissen op de volkshogeschool. Voordat zij Purmerend bezochten wa ren zij de gasten van Dick Loggers, de zoon van de burgemeester van de ge meente Wormer. Zij bezochten daar het gemeentehuis en bracshten vervolgens nog een bezoek aan het historisch raad- Rokossofski Russisch minister van Defensie In Moskou is vandaag meegedeeld, dat maarschalk Rokossofski, voorma lig Pools minister van Defensie en opperbevelhebber in Polen, benoemd is tot plaatsvervangend minister van Defensie van de Sovjet-Unie. Rokossofski was woensdag jl. als Pools minster van Defensie afgetre den. De „"rawda" schrijft dat Rokossofski deze maand uit Polen naar Rusland was vertrokken nadat hij „op eigen ver zoek" ontheven was van zijn functies van Pools minister van Defensie en lid van het politieke bureau. Voor zijn vertrek aldus „Prawda" dankte de Poolse leiders hem hartelijk voor het grote werk tèr versterking van de Poolse defensie, dat door hem tot stand is gebracht". Volgens het blad heeft Rokossofski een oorkonde van de Poolse staat ont vangen waarin wordt gezegd: „De partij en het Poolse volk zullen uw daden en uw bijdrage aan de strijd voor de vernietigng van het Hitlerisme en voor de bevrijding van Polen nooit vergeten". BODEGRAVEN AANRIJDING Op een slecht verlicht gedeelte van de Zuidkade is de 79-jarige mevr. Erkelens door een haar achteroprijdende brom fietser aangereden. Nadat ter plaatse hulp was verleend, werd mevr. E. die haar linkerbeen ge broken had, n ar het ziekenhuis „De Wijk" te Gouda overgebracht. Deze pagina ls gedeeltelijk gecorrigeerd BEURSOVERZICHT Iets betere stemming Amsterdam, 19 november Over het algemeen is de stemming ter beurze vanmiddag niet tegengeval len. Een uitzondering dient hierbij te worden gemaakt voor de beleggingsaf deling. Hier sloegen de noteringen de benedenwaartse richting in en zelfs ae conversieling, waarin dagelijkis steun aankopen plaats vinden, noteerde lager en kwam van 901/8 op 8915/16. Van dringend aanbod was geen sprake, doch kleine verkooporders in de dunne mark ten van tegenwoordig zijn reeds vol doende om een flauwe stemming te ver oorzaken. Ook in de overige sectoren blijft men klagen over de geringe omvang van de affaire. Begin beurt ontwikkelde zich enige activiteit in de hoeken der inter nationale soorten, doch daarna luwde de belangstelling. Unilever gold vaidaag ex 5 1/4% interimdividend. Gesloten werd op de 365 tegen vrijdag 367. zodat een groot gedeelte van het dividend reeds is ingehaald. Philips was licht gevraagd en verbeterde 3 punten. Aku ruim prijs houdend, doch Kon. Olie kon het peil van vrijdag nie handhaven en noteerde 2 punten lager. Ook de Scheepvaartsec tor gaf overwegend kleine verbeteringen te zien. Onder leiding van Holland- Amerika Lijn die ruim 3 punten steeg tot 198. Cultures prijshoudend. Aande- delen Van Gelder werden geadviseerd op 220 tegen vrijdag 214. WISSELKOERSEN Amsterdam, 19 november Londen 10.60%—106.1, New York 3 82%—3.83%, Montreal 3.97%—3.97%. Parijs 1.0787' 1.0797',2. Brussel 7.60—7.60%, Frankfurt 90.57—90.62, Züridh 87.76—86.81, Zürich (vr francs) 89.35%89.40';. Stockholm 73.53—73 58: Kopenhagen 54 83',-54 88 Oslo 53.12%—53.17%, Milaan 60 46%— 60 51%. Beurs van Amsterdam Maandag 19 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned '53 3% 92 92 L Grootboek obl88 Ned. '51 3% 93 92 L Ned. '53 (3%) 90', 89% Ned '56 3% 90 89% Ned '48 314 86'* 85% Ned '54 3% 87% 87 Ned. '55 3% 87% 87 Ned '55 n 3 88 87 Ned. '47 3% (3) 90% 89% Ned. 37 3 86 A 85% Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert. 3 91 tV 90, Ned. 62-64 3 9089% Indië A3 88 iV 88 Grootboek '46 3 87 L ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 49% 49 Nat. Handelsbank 107 108% Ned Handelsmij. 167 167% A.K.U 225 226% Philips 254% 257% Onliever367% 365 sexa Wilton Feyenoord 312 306 Biliton 2de r 223 223 Kon Olie (f 50.—) 385 Kon Olie 764'. 762% Amst Rubber 73% 73% Holl Amer lijn 194'. 1(97% Kon N Stoomboot.. 173% 175% Ned Scheepv ünie 169% 170 H V A 90% 90% Java Cult 57 57% Deli My en (Ver) 99% 101% Senembah 65 64 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A dam '47 (3%) 3 92% 92% Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 93% R'dam 37 I-ril 3% 92% 92% Industr Obligaties Philips Dollarlng '51 99 99 Premieleningen 91% 91% A'dam '56 I 2% 92% 92% A'dam '56 11 2 99% 99% Eindhoven '54 2% 94% 94% Enschede '54 2% 89 89% Den Haag *52 I 2% 99% 99 98% R'dam '52 I 2% 104 B 105 B Idem II 2% 99 B 100% Utrecht '52 2% 104 105 B NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank212% 214% Rott. Bank 185 185% Twentsche Bank 187 187 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp fabr 211 213% Kon. Ned. Grofsm. 109 109% Rott. Droogdok My. 583 L 570 Tleleman en Dros 10% 10% Handelsondernemingen Borneo Sum. H. My. 80 75Vs Internatio93% 93% Diversen Albert Heyn280% 279 Ned My. Walv.vrk 70 70% Spoorwegen Dell Spoorweg My. .19 19% Amerik. fondsen Anaconda 80% 80 Shell OU Comp 86% 86% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V K 16/11 Holl Constructie 123 395 tng dut v Bouwnyv 399 Int Kunststolt Ind öö'jGB 65%-G-B Kon Ned Edelmet 68 64 Pref w_a idem 66 Textiel Gebi v Wyk *0% 79 Leidsche WoLspinn 265 265 Ned Electrolasm Sikkens LaKfartr 53 460L Ver. Touwfabrieken 105 164% Wernlnk's Betonm, 94Gb

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9