star t rmertcan vierde het eerste Lustrum Teraardebestelling stoffelijk overschot de heer A. de Koster DemmeniE Tien jaar Leidse E.H.B.O.-raad ..Ven"" vierde eerste lustrum Scholieren legden proeven in wels aardige af ?5ste Jaargang Maandag 19 november 1956 Tweede blad no. 28990 Compliment voor organisatorische geest De mondorgelbespelers van het vijfjarige orkest „Crescendo" vierden zaterdag feest in de grote Stadszaal en deden dat met een lustrumconcert, cabaret en bal. Dat kwam tot stand door de medewerking van zeer velen in een harmonisch pheel, wat ons noopt een compliment uit te spreken voor de organisatorische feest, die vaardig was geworden. Ons is niet ontgaan, hoe met distincie is gearbeid, met hart en warmte van gevoelens en met aanzienlijke offers van vrije tijd! j alle gelukwensen voegen we van deze plaats de onze! In het aanvangsceremonieel scheen e zon allereerst op mevrouw Pesant je Boer. voorzitster van het Dames comité. dat de viering als zodanig tot toil bijzonder welslagen zou voeren. De meest tastbare vrucht van de aan de la? gelegde ijver zag men verstoffelijkt. n'de mooie witte houten lessenaars, waarachter de orkestleden zich voor het erst hadden verschanst en vooral in de luectiestandaard met de bijbehorende lektrische apparatuur. Dat waren pre en ten ..voor het mooie en fiere Cres- endo". Vervolgens kwam de distributie aan od van persoonlijke geschenken, tot !andenken. aan de bestuursleden, de jrigent en mevrouw Van Strien als chtgenote van de dirigent. Deze ont- ing ten overvloede nog een envelop oor het Instrumentenfonds. Daarop was het natuurlijk de beurt an de verenigingsvoorzitter A. J. v. d. [wartel om dit Damescomité te huldi- ;en voor al dit onverdroten werk en het esproken dankwoord concreet te maken oor elk dezer dames een boeket over te ragen. De dirigent ontving z'n hulde Eidat hij het presteerde in vier jaren an leiding zijn groep naar de le con- oursafdeling te promoveren, hulde ver- iohtbaard door een envelop en sigaren Ten slotte was er een feestelijk woord joor de heer Klaas Hüner, die we als de egisseur van de avond beschouwen. Aan ïjn wederwoord van erkentelijkheid erbond deze, als goed verenigingsman, en beroep op meer donateurs! Eindelijk kon dan de voorzitter het irogrammatisch verloop vrij geven, na relkom aan verenigingsafgevaardigden. De Accordeonistenmars van A. van fassenaar mocht daarna wegveren. icht en fraai van toon. ritmisch vlot c met goed geregelde orkestrale ver- oudingen. Het instrumentarium bleek evens van goede conditie. Ook in het verdere handhaafde zich prettige muzikale indruk. In een nkel solotrekje kon een overaandach- ige luisteraar wel bemerken, dat dilet- anten de toon voerden, maar het utaalbeeld droeg dit stempel niet. Zoals gebruikelijk hadden o.m. piano, nandolines en grote accordeons hun landeel. In baswerk kon men de ver- :enste loven, nergens de melodische temmen te benadelen. Een mars (ze was van Cori) moest ogisc herwij ze het met een mars aan- evangen programma besluiten, nadat assen in een Wals uit de Lunaoperette sn Lincke en de Concertouverture Elly" van v. Wassenaar hadden ge- loriken. Dit waren composities, die voor aanwezigen vertrouwde klank had- i. waaraan hun meeneuriënd goed- ren trouwens geen twijfel liet. Om ver applaus niet te spreken. Degene die voor mondorgels en mee- mcerterende instrumenten de arran- wienten had vervaardigd, was de irigent zelf. Het concert had een ceremonieel aartje, toen mevr. Zandvliet uit Lei- luiden ten tonele moest verschijnen ndat zij de winnares was van een ilevisietoestel! Want deze feestavond er gekomen mede dank zij een tom- ola. Tussen concert en bal speelde zich et optreden af van „Boeléro's Variété a Cabaretgezelschap". Aan het bal hebben, behalve Jan Iphenaar in de leiding. Gé Hofenk. jn clavioline en zijn Melody Makers leur gegeven. V. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge- aagd: voor het doctoraal examen ge- eeskunde II de heren C. A. Bak te oermond. E. J. Hekking te Den Haag, W. Man te te Leiden en C. L. de rijer te Rotterdam; voor het semi- rtsexamen mej. J. M. de Greeff te (aalwijk en de heer J. G. van Hoorn Rotterdam; voor het artsexamen de eren J. Bouma te Scheveningen. M. H. iroenewegen te Leiden. K .F. Gunning iDen Haag en H. Jansen te Den Haag; »r het kerk.voorber. examen de heer B. Dirksen te Doetinchem. DE HUMOR DER VAGEBONDEN Voordracht van W. van Iependaal Tijdens de gisteren in het Lido-thea- T gehouden bijeenkomst van het In- ituut voor Arb. Ontwikkeling vertelde i bekende schrijver Willem van Iepen- ial over „De humor van de vagebon- ffl". Men vraagt zich dikwijls af, aldus heer Van Iependaal, hoe een schrij ft aan zijn ideeën komt. Men denkt lenigmaal, dat zij het resultaat zijn ft lang gepeins, doch dit is niet het wal. Door midden in het leven te aan en door het contact met het volk al zijn geledingen verkrijgt men de f. Spreker heeft b.v.: op de tram en de volkslogementen, de z.g. lijmkit- n. ontelbare ideeën verzameld, die hij 'hoorspelen of in zijn boeken verwer ft kon. Dat de humor daarin een grote '1 vervult, daarvan gaf spreker tal van 'teressante voorbeelden. Op kostelijke 'Üze vertelde Van Iependaal van de temanshumor en van die der zwervers, ft de Joodse humor en van de locale ftior. Waar men in Amsterdam om diatert. vertrekt men in Meppel geen her; dit is geen bewijs van mindere 'telligentie der bewoners van Meppel. h humor in Amsterdam echter is vele 'ren lang doordrenkt geworden door f aanwezigheid van de Joden. Humor heeft, naar sprekers ervaring, knigmaal een tragische ondergrond, 'ftrvan hij tal van voorbeelden gaf. •rbij kon men verschillende typen zijn ontelbare radio-hoorspelen ftkennen. die door de bijzondere wijze ft uitbeelden tot leven kwamen en de 'lrijke aanwezigen vele kostelijke ogen likken bezorgden. N'a de pauze werd een film van Bert hanstra over de oliewinning vertoond, ^olgd door een der oudere Charly Sapiinfilms. die buitengewoon in de ftaak vielen. (Ingez. Med.-Adv.) DRUK BEZOCHTE RECEPTIE Aan dit concert ging in de middag uren in ..De Kleine Burcht" een recptie vooraf. Onder de velen, die het bestuur hier gelukwensen aanboden, waren o.m. afgevaardigden van de Chr. Mondaccor- deonvereniging ..Excelsior" uit Sassen- heim, de Acc. Ver. D.V.V.. de Harmonie kapel ..Nieuw Leven", het Chr. Tam boer- en Pijperkorps „Kunst en Genoe gen". de Voetbalverenigingen USV en Lugdunum, Accordanto, het Strijkorkest „Sylvia", de Leidse Vogelvrienden ..Avi- bus", het Harmoniegezelschap „De Post", de heer Herman Stenz, vice-voorzitter van K. en O de heer C. J. van Spall namens het bestuur van V.V.V. en voorts vele vrienden van de jubilerende verenigin" OPRICHTING VAN i VERENIGINGSRAAD j De voorzitter van „Crescendo", de j heer A. J. v. d. Kwartel, die aan het begin van deze receptie een kort in- leidend woord sprak, ontwikkelde daarin de gedachten om in Leiden tussen de vele culturele verenigingen, welke zich op amateuristisch vlak be wegen, tot de oprichting van een verenigingsraad te komen. Een raad, welke de mogelijkheden onder het oog zal hebben te zien om tot een gezamenlijk optreden te komen. De heer v. d. Kwartel dacht hierbij aan het vullen van de propaganda-avonden der diverse bij deze raad dan aangeslo ten verenigingen en het verzorgen van uitvoeringen in het vreemdelingensei zoen. Voor zijn suggestie riep hij reeds bij voorbaat de medewerking van het gemeentebestuur en V.V.V. in. „Man van formaat met breed intellect en onvermoeibare werkkracht" Buitengewoon groot was de belangstelling en het medeleven uit het gehele land welke zaterdag bestond voor de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van de heer A. de Koster, die bijna veertig jaar zijn uitne mende krachten van hoofd en hart gegeven heeft als directeur van de Leidse Meelfabriek ,,De Sleutels" en daarnaast zitting had in tal van colleges en organisaties op verschillend terrein. Bovendien was hij tal van jaren president- commissaris van ons Blad. KANTOORMEUBELEN Haarlemmerstraat 219 Telef. 21400 Onder de velen, die het Groene Kerk je te Oegstgeest geheel vulden, merkten wij o.m. op de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot en diens echtgenote, welke laatste het bestuur van de Vakschool voor meisjes aan het Rapenburg vertegenwoordigde, ir. H. E. Kruyt en mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, voorzitter en secretaris van de Leidse Vereniging van Industriëlen, de heer J. G. J. Verhey van Wijk, voorzitter van het departement Leiden van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, directie en commissarissen van ons Blad. ir. J. J. G. van Hoek, vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land, de heren J. Visser en C. J. van Spall, resp. directeur en bestuurslid van de Leidse Vereniging voor Vreemdelin gen verkeer, bestuursleden van de So ciëteit Amicitia en voorts vertegenwoor digers van de Ned. Ver. van Meelfabri kanten, de Ned. Bakkerijstichting, de Ned. Bakkersbond en het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen. Bovendien waren er vele vertegenwoor digers van het Nederlandse en Leidse in dustriële bedrijfsleven en de staf en vele personeelsleden van de Meelfabriek „De Sleutels". Op weg naar de begraafplaats werd langs het fabriekscomplex van ,,De Sleu tels" gereden, waar het voltallige perso neel nog eenmaal een eerbiedige groet Onderlinge wedstrijden Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de E.H.B.O.-Raad, waarbij aangesloten alle E.H.B.O.-verenigingen uit Leiden en omstreken, werden Za terdagmiddag in de „Don Boscoschool" onderlinge wedstrijden georganiseerd, die uitnemend zijn geslaagd. In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter, de heer L. H. Piek. al lereerst de doktoren Keegstra. Sollewijn Gelpe, Scherpenberg, mej. Chr. Ver- Isabella neer in lieve Holland Hongaarse vliichtelingetjes naar het hun bekende Leiden Revolutie herstelde oude banden! (Speciale berichtgeving) „Ik heel vlug bidden, ik weer naar lieve Holland mag". Zinnetjes als dit kwamen er voor in alle brieven die Isabella uit Hongarije de laatste acht jaren geregeld schreef naar de familie Zandvliet in Leiden. Die brieven vie len bijna wekelijks in de Haarlemmerstraat in de bus, want er was een bij zonder hechte band ge groeid tussen de Leidse boekhandelaarsfamilie en de twee Hongaarse zusjes die in 1948 een half jaar daar te gast waren. Negen jaar was Isabella toen, twaalf jaar was Zita. Kin deren die bijkwamen in Nederland, dat zich snel ler van de oorlog herstelde dan Hongarije. En nu zaten zondag nacht Isabella en Zita met twee doodgelukkige vertegenwoordigers van de familie Zandvliet een volwassen zoon en doch ter in de Margriethai. In het Utrechtse opvang centrum hadden ze elkaar weergevonden een paar uur nadat er in Leiden een brief was bezorgd van Isa bella dat ze met Zita en haar zusje Emerentia (24 jaar1) naar Holland zou komen. Isabella spreekt vrij aardig Nederlands. Ze was op het „muziekgym- nasium" In het kleine stadje in west-Hongarije waar ze woonde met haar ouders en elf broers en zusters. En ze is erg blij dat ze in Nederland is. „De hele zomer hebben we geprobeerd haar hier te krijgen voor vakantie", vertellen de Zandvliets. „Dat er dit nodig was, had niemand gedacht!.." Isabella is heel muzikaal en heel intelligent. Toen ze als klein meisje hier was hoorde ze na twee maan den tot de besten van haar klas en ze zal zich wel redden in Leiden! „Isa bella Zandvliet" schreef ze in 1948 op haar school schriften. Misschien gaat ze dat wel weer doen. In elk ge val gaat ze met haar zus jes naar de Leidse Haar lemmerstraat, zodra de opvangformaliteiten voor bij zijn. Soms herstellen zelfs re voluties nauwe banden! „Maar wisten we maar waar onze broer van zes tien Is", zeggen de meisjes. Die is een dag voor hen gevlucht, maar niemand weet wat er van hem is geworden Op de foto de drie Hon gaarse vluchtelingetjes die in Leiden een gastvrij te huis zullen vinden. brugge en Kortmann uit Zoeterwoude, de genodigden en heer Gouverneur na mens de B.B. Nadat op 12 december 1945 de eerste vergadering was gehouden, kwamen de besturen op 15 februari 1946 nog maals bijeen en werd besloten de E.H.B.O.-Raad op te richten. Als bijzonderheid dient vermeld, dat de heren Van Nierop, Jansen,' Piek en De Koning nog steeds in dit bestuur zitting hebben. Vervolgens deed spreker mededeling, dat een materiaalfonds is opgericht en gestreefd zal worden naar een eigen lokaliteit, terwijl een nauwere samen werking met doktoren zeker gewenst is. Tot slot werd door de E.H.B.O.-Raad een bedrag uitgetrokken voor de Hon gaarse vluchtelingen en zond men dok- er Zijerveld een telegram voor spoedige beterschap. Na dit min of meer officiële gedeelte werd een aanvang gemaakt met de wedstrijden. Dokter Keegstra besprak op vaak hu moristische wijze de gemaakte fouten, waarna voorzitter Piek de spanning van weken, zelfs maanden training ver brak door de diverse uitslagen bekend te maken. Deze luiden als volgt; Senioren (max. 220 punten, leider 75 punten! 1. Kon. Ned. Verg. Oegstgeest: 202 pnt. .wisselbeker), leider v. d. Sleet 74 pnt.; 2. Kath. Nat. Bond: 189 pnt., leider Van Dam 72 pnt.; 3. Kon. Ned. Verg. Leiden: 178 pnt., leider mej. Ro man 69 pnt.; 4. E.H.B.O.-Dienst: 159 pnt., leider Doesburg 70 pnt. en 5. EH.B.O.-Brigade: 138 pnt., leider v. d. Hoeven 59 pnt. Junioren (max. 220 pnt., leider 75 punten. 1. Kath. Nat. Bond: 180 pnt wissel- béken, leider Van Hees 56 pnt.; 2. E.H.B.O.-Brigade: 153 pnt.. leider me vrouw v. Oosterwijk 55 pnt.; 3. E.H.B.O. Dienst: 147% pnt., leider mej. Voorzaat 45% pnt.. en 4. Kon. Ned. Verg. Oegst geest 126% pnt., leider mevr. Prins 48 punten. bracht aan de man, die dit bedrijf had groot gemaakt. Onder klokgelui arriveerde de rouw stoet op de begraafplaats nabij het Groene Kerkje. Onder het spelen van „Leid. vriend'lijk Licht, mij als een trou we wacht" werd de kist met het stoffe lijk overschot voor de kansel opgebaard. De jongste zoon van de overledene, de heer H. J. de Koster, directeur van de meelfabriek „De Sleutels", die als eerste spreker het woord voerde, wees erop dat een welbesteed leven '*n lang leven is. Een welbesteed leven van meer dan 81 jaar is echter een zeer lang leven en toch in feite voor familie en vrienden te kort. Spreker herinnerde er voorts aan, dat zyn vader reeds op jeugdige leeftijd uit ging van de gedachte „wat ge doet. doe dat goed". Woorden, welke hij zich tot zijn levensdevies had gekozen. Nadat mijn vader, aldus spreker, zich een snelle carrière in de consulaire dienst had opgebouwd, heeft hij zich tientallen jaren met volle energie aan zijn tweede levenswerk: de Sleutels, gegeven. On danks zijn voortreffelijke eigenschappen als directeur, voelde hij zich meer „stad houder" dan directeur. In deze kwaliteit resulteerde zijn be leid in een steeds toenemende bloei van de onderneming. Hoewel mijn vader, al dus de heer De Koster, veel van een ander verlangde, eiste hij in de eerste plaats veel van zichzelf. Vervolgens wees spreker er op, dat de interesse van zijn vader op een breed vlak lag. Behalve dat hij veel begrip toonde voor financiële en economische vraagstukken, bewoog hij zich op op cultureel en charitatief terrein en had hij belangstelling voor enkele tak ken van wetenschap. Behalve dat het bedrijf van „De Sleu tels" de liefde van zijn hart had op 77-jarige leeftijd begaf hij zich nog da gelijks op de fiets naar de Oosterkerk straat profiteerden tal van organi saties van zijn grote capaciteiten. Nadat de heer De Koster in zijn kwa liteit als directeur van „De Sleutels" woorden van dank voor dit arbeidzaam (Ingez. Med.-Adv.) TE&EM HOEST EK HEESHEID DAGELIJKS VOO» STEM EN KEEL Het lastige kuchen in concert, kerk, schouwburg, enz., is zowel voor U als voor Uw om geving onaangenaam en hinderlijk. Gebruik bij hoestprikkel steeds Wybert. leven had gesproken, eindigde hij met een persoonlijk woord. MAN VAN FORMAAT Jhr. J. Verspyck, vice-voorzitter van de Nèd. Vereniging van Meelfabrikan ten, die vervolgens een „In memoriam" uitsprak, schetste de heer De Koster als een man van formaat, met uitstekend intellect en een onvermoeibare energie. Steeds weer waren zijn collegae, die zich zo gaarne zijn „leerlingen" noemden, ge- 1 troffen door zijn brede kennis van za- ken en doorzettingsvermogen, waaraan hij een grote mate van oprechtheid paarde. Voorts herinnerde spreker er aan dat de heer De Koster, in nauwe samenwer king met zijn vriend ir. S. J. Louwes. tij dens de eerste wereldoorlog ons land en volk grote diensten heeft bewezen. De maatregelen, welke in die tijd door hem op economisch en landbouwterrein wer den aangegeven, zijn waardevol, juist en van grote betekenis geweest. Daarnaast had hij in zijn kwaliteit van voorzitter van de Ned. Ver. van Meelfabrikanten een grote goodwill, waarbij het steeds weer trof met welk een grote beminne lijkheid hij de jongere directeuren in zijn gedachtengang betrok. De problemen, die in deze kring aan de orde kwamen, wist hij met een grote kennis van zaken en diplomatieke tact te benaderen. Dat zijn optreden, in deze kring zeer is ge-, waardeerd, bewijst het ere-voorzitter- schap, dat hem bij zijn afscheid werd aangeboden. Thans, aldus jhr. Verspyck is aan een goed en werkzaam leven een einde geko men en hebben bij ons gevoelens van dankbaarheid, eerbied en hoogachting de overhand. Hij' ruste in vrede Nadat de kist met het stoffelijk over schot onder het spelen van „Blijf bij mij Heer" de kerkiwas uitgedragen, vond de teraardebestelling plaats. De oudste zoon, de heer A. D. de Kos ter, dankte voor de grote belangstelling en het medeleven, dat in deze dagen uit zo ruime kring was omvangen. Aardig „schots en scheef' programma De personeelsvereniging Verificatie van 's Rijks zeeinstrumenten te Wassenaar (Veri) vierde het eerste lustrum in het St.-Antonlusclubhuis te Leiden. In de afgelopen vijf jaar heeft de vereniging getracht de onderlinge band tussen de I personeelsleden te verstevigen en daarin Is men ongetwijfeld geslaagd, gezien het grote succes en de grote opkomst op de avond. De voorzitter, de heer R. L. P. Siegers, sprak een welkomstwoord tot de vele leden en de gasten, onder wie de direc tie van het bedrijf en vertegenwoordi gers van andere personeelsverenigingen. Spreker herinnerde er aan dat het be drijf in de afgelopen vijf jaar enorm is gegroeid. Aanvankelijk was men gehuis vest aan de Varkensmarkt te Leiden, maar dit pand werd te klein en men verhuisde naar de Maaldrift te Wasse- I naar. De P.V. is met het bedrijf meege- i groeid. doch naar de mening van de voorzitter is er nog meer uit de vereni ging te halen. Dit is dan de opdracht voor de komende vijf jaar. Een bijzonder woord van dank werd gericht tot de directeur, ir. M. G. A. j Haalebos. die achter de schermen veel heeft gedaan voor de vereniging. Een stille werker in de vereniging is ook de penningmeester, de heer H. P. J. Huy- ing. die een hartelijk applaus van de leden kreeg voor zijn vele werk. Beroep op vinding, rijkheid en fantasie Het welsprekendheidsconcours, za terdagavond georganiseerd door de contactcommissie van de Leidse Mid delbare scholen in het R.-K. Lyceum aan de Mariënpoelstraat, onder lei ding van de heer C. Janssen, hebben wjj met genoegen gevolgd. Er is uit gebleken, dat vele jongeren „niet op hun mondje" gevallen zün. Zonder bepaald een „grote mond op te zetten" hebben vele jongeren getoond, dat zij zowel in geprepareerde betogen, als in „improvisaties", welke een kwartier van te voren waren opgegeven, al een héél aardig figuur kunnen maken. Een avond als deze vormt een uitste kende school voor het latere leven! Men leert verlegenheid overwinnen, men doet enige ervaring op in goed en vrij spre ken, met de daaraan verbonden talrijke „knepen", er wordt een beroep gedaan op vindingrijkheid, geest en fantasie: kortom, men kan door oraties als deze een vrij en moedig mens worden, die wat te zeggen heeft en in staat is, dat aan anderen over te dragen. Niet, dat dit altijd al lukt. Dat kan ook niet, maar het streven verdient waardering, en men kan eruit leren, dat er in de hoofden van de jongeren gelukkig nog wel Iets anders omgaat, dan rock and roll en hartstocht voor de sport Deelnemers aan dit concours waren leerlingen van het Gymnasium, de Gm. Chr. en Meisjes HBS, het R.-K. Lyceum en het Chr. Lyceum, wier prestaties aan dachtig beluisterd werden door hun medeleerlingen en die beoordeeld wer den door een jury, bestaande uit lera ressen en leraren Nederlands aan de di verse scholen: n.l. de dames Smit en Kleinhout en de heren Joosten, Kloots, Vos en Siljée. De leerlingen zijn nog jong en véél zou er dus wel zyn aan te merken, maar daartegenover staak veel goeds, dat ook qua inhoud belangstelling verdient en het bewijs levert, dat de jeugd met het politieke gebeuren van deze tijd mee leeft, zoals bleek uit het betoog van mej. C. Hofstede over „Oorlog en vrede". Vanzelfsprekend waren er enkele uit blinkers: deze „kopgroep" lag op de an deren vèr voor. zó zeer zelfs, dat in de afdeling „geprepareerd betoog" het ver schil tussen 1 en 2 en de rest zo groot was, dat de Jury geen derde prijs wilde toekennen. In deze afdeling behaalde H. v. d. Kwaak (Chr. Lyceum) de eerste prijs met zijn uiteenzetting over de „De mo derne Olympische spelen", dat hij in uitstekende trant hield en waarvoor ge spannen aandacht bestond. Tweede prijswinnaar was H. van Zijl (R.-K. Lyceum) over „Verhalen rondom de Zuiderzee", gekruid met veel humor en rake opmerkingen, doch die volgens de jury niet te veel op het publiek moet spelen. In de afdeling „Improvisaties' raakten de onderwerpen hoofdzakelilk het schoolleven, maar ook experimentele dichtkunst, techniek en sport werden onder het oog gezien. Nummer één was hier A. Kosto (Gymnasium) met het onderwerp: „De middelbare school en de pijp". Diens levendige en geestige uit eenzetting maakt zijn voorsnronc op de anderen volkomen verdiend. Nummer twee was M. Kleibrink (Meisjes HBS!, die met haar uiteenzetting over de ex perimentele dichtkunst een uitstekende Indruk maakte. De derde prijs kwam in handen van R. Groen (Gem. HBS!deze sprak over „Soort en leraren". Andere deelnemers waren (afd. li S. Lafeber (Gymnasium! over: „Friesland": R. Knetsch (Chr Kweekschool! over: „En lk zag liefde als de levenswet": mej. I. Münch (Gem HBSi over: ..Holland en de zee" en mej. C. Hofstede .Meisjes HBS! over: „Oorlog en vrede". De prijsuitreiking geschiedde door de heer J. J. Siljée, die namens de jury opmerkingen maakte over uitspraak, zinsbouw enz. Persoonlijk zouden wij willen opmer ken dat „quasi-geestigheid". die wel eens naar voren kwam, uit de boze is! SCHOTS EN SCHEEF Hierna was het woord aan het caba retgezelschap „Schots en scheef' o.l.v. Hans van Langerak. Dit gezelschap bracht een bijzonder aardig programma, met talrijke aardige liedjes en vrolijke schetsjes. Telkens klonk er een hartelijk applaus op voor de prestaties van de leden van dit gezelschap. Speciaal suc ces oogstte dè „Internationale zelf moord". De danseres Micaela Cars trad twee maal op met Spaanse dansen. Groots was het enthousiasme van de aanwezigen voor The Stork town Dixie Kids, gevormd door een zevental jonge mannen, dat een enorme hoeveelheid muziek - zo men wil lawaai - wist te produceren. Er werd inderdaad met veel enthousiasme en vlot. gespeeld. Deze zeer geslaagde avond werd be sloten met een bal met medewerking van The Storktown Dixie Kids. Ruim f 2.500 voor Dr. van Voorthuysenstichfing Zaterdagavond heerste er in het col lectebureau van de Dr. van Voorthuv- senstichting een blijde stemming Het bleek namelijk, dat het vertrou wen in de offervaardigheid van de Leidse ingezetenen niet beschaamd is geworden. Zelfs kwam de opbrengst, ondanks het feit. dat de actie voor Hongarije bleef voortgaan, een heel stuk boven die van het vorige jaar. Bij sluiting van het bureau was een bedrag ingezameld van f. 2.593.96 (vorig jaar f. 1.882). De heer Blom. 75 jaar oud. spande de kroon met een collectebus met f- 159 80 inhoud. Na aftrek der noodzakelijke onkosten is nu voor het stichten van een tehuis voor de geestelijk-gehandicapten in totaal f. 11.100 in kas. zodat nog f. 3 900 nodig zijn alvofens de plannen tot uit voering kunnen worden gebracht. Het bestuur van de Dr. van Voorthuy- sen-stichting betuigt gaarne aan allen, die tot dit prachtige resultaat hebben medegewerkt, zijn grote dank. Voor Hongarije: Den Haag bracht ruim f 161.000 op De grote straat- en huis-aan-huis collecte. die zaterdag jl. in Den Haag ten bate van de hulp aan Hongarije gehouden is, heeft ruim f. 161.000 opge bracht. m totaal zfjn 3400 collectanten op pad geweest. De hoogste businhoud was een bedrag van ruim f.500. De gemiddelde inhoud per bus was ongeveer f. 49. Er waren vjjf bankjes van f.100 gegeven: verder was er een zeer groot aantal briefjes van f. 25 en f. 10. De stroom zilvergeld was enorm. Het actiecomité „Hulp aan Honga rije", dat deze collecte organiseerde, is zeker te spreken over de opbrengst, ge zien de vele inzamelingsacties, die al in Den Haag door allerlei organisaties, verenigingen en departementen in de loop van de vorige week hebben plaats gehad.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3