Invloed internationale situatie op beurzen en kapitaalmarkt Para-normale begaafdheid met meiK meer mans Amerikaanse oliemaatschappijen zullen er zijde bij spinnen Hotelruimte in Leiden wordt met 85 bedden uitgebreid 95ste jaargang Zaterdag 17 november 1956 Derde blad no. 28989 (Ingez. Med.-Adv.) NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Kans op daling van de rentestand kleiner (Van onze financiële medewerker) Het heeft er thans alle schijn van dat het kritieke moment, waarop een derde wereldoorlog zou kunnen uitbreken, vooreerst weer achter de rug is en 't „conflict" in het Midden-Oosten zijn vervolg zal vinden in een zenuwenoorlog, welke wij meer hebben gekend, maar die ditmaal zijn voorgangers in hevigheid verre overtreft. Als men zich realiseert aan welke gevaren de wereld heeft bloot gestaan en nóg bloot staat kan men zich slechts verbazen over de betrek kelijke evenwichtigheid, welke de effectenbeurzen, d.w.z. de fondsenhouders gedurende de spanningen van de laatste weken aan de dag hebben gelegd. De New Yorkse beurs is per saldo boven het dieptepunt van dit jaar gebleven en de Amsterdamsche beurs kwam met een indexcijfer van 196 slechts enkele punten beneden het laagtepunt van februari j.I. (204.17). voor Nederland dat de aandelenmarkt feitelijk reeds op verminderde prospe- riteit is vooruitgelopen en tal van fondsen op basis van het dividend over 1955 een rendement opleveren, dat aan merkelijk hoger is dan een en twee jaai geleden. De tijdelijke stremming van het Suez- kanaal en de stagnatie in de olie- transporten uit het Midden-Oosten brengen voor Europa zonder twijfel moeilijkheden met zich. zoals in ons land reeds blijkt uit de voorbereidin gen tot distributie van aardoliepro- dukten. Wat de olievoorziening betreft Bestaat, doch komt weinig voor Voor een groot aantal leden van de afdeling Leiden van de Ned. Christen Vrouwenbond, die gisteravond onder leiding van de presidente, mevr. G. Houwing in Rehoboth bijeen kwam, sprak dr. F. A. Nolle over: „Para normale begaafdheid en wat daar voor doorgaat. Paranormaal, aldus dr. F. A. Nolle, is een modewoord geworden en het bete kent eigenlijk ..bijzonder". Maar waar ligt het bijzondere in? We hebben een zintuig, wat anderen missen, zeggen sommige p.n. begaafden. Nee, zeggen anderen, bepaalde zintuigen zijn beter ontwikkeld. De p.n. begaafde kan iets in de toekomst zien. soms ook wat in het verleden opspeuren. Hiervan maakt de Justitie ook gebruik bij opsporing van vermiste kinderen. Ook vindt men dit bij de spiritisten. Het medium is dan in staat om con tact te leggen met het hiernamaals. Met allerlei verhalen over grote din gen. die er door p.n. begaafdheid ge beurd zijn, komen we er niet. aldus spreker. Het beste is dat we de bijbel raadplegen en dan zien we, dat daar de p.n. gave wel terdege erkend wordt. Jozef droomde, maar kon zijn droom ook uitleggen. Naaman genas wèl van zijn melaatsheid, terwijl de moderne ge neeskunde er nog geen serum voor heeft. Mozes liet zijn staf in een slang veranderen, maar de tovenaars van de farao konden het ook. Zelfs at de slang van Mozes de anderen op, des te groter het bewijs, dat de slangen echt waren! Met opzet vermeed spreker de figuur van Christus, want het verschil hiervan tussen de andere schepselen is zó groot, dat het nooit een bewijs voor het p.n. zou zijn. Spreker concludeerde dat p.n. be gaafdheid werkelijk bestaat, al komt het dan weinig voor. Het wordt gezien als iets wat buiten onze wereld ligt, en tijdens ons leven ingrijpt. We moeten niet vergeten, dat het een privelege is van de gelovige en ongelovige. Veel tijd om er over te denken heb ben we niet, besloot dr. F. A. Nolle, daarvoor is ons leven veel te druk en te intellectualistisch ingesteld, maar het kan zeer veel waarde hebben als we iets meer van deze dingen afweten, ook voor ons geloof. Na deze lezing volgde een zeer ge animeerde bespreking. worden reeds maatregelen genomen om de aanvoer uit de V.S. en Vene zuela te vergroten, waartoe deze lan den ruimschoots in staat zijn, zodat het hier een kwestie van dollars wordt, waarvoor ongetwijfeld een op lossing zal worden gevonden. Men zal moeten afwachten hoe zich dc situatie in het Midden-Oosten ontwikkelt en of men daar de olie-exporten naar (Ingez. Med.-Adv.) voor hen die tueer eisen RADIO TELEVISIE De internationale fondsen, welke door gaans de toon aangeven, zijn wel gevoe lig gedaald, maar van een ruineuze koersdaling is geen sprake geweest. Deze opvallende weerstand tegen de enerve rende invloed van de gebeurtenissen in Hongarije en het Midden-Oosten zal, behalve aan 't feit. dat de beurzen sinds begin 1956 reeds een koersdaling achter de rug hadden, voornamelijk moeten worden toegeschreven aan de gezonde positie waarin de beurzen verkeren, zo wel als gevolg van de sinds de laatste tijd genomen maatregelen tot beperking van de kredieten, als - althans wat Am sterdam betreft aan de nagenoeg algehele afwezigheid van z.g. prolonga tietransacties. Wat vroeger leiden kon tot een alge hele ineenstorting van de aandelen markt. heeft zich ditmaal niet voorge daan. In het algemeen is men ten on zent. zoals uit de omzetcijfers blijkt, rustig op zijn fondsen blijven zitten en ook heeft men zich merendeels gehou den aan de oude wijsheid, dat men in de stroom niet van paarden moet ver wisselen. „Blijf zitten waar je zit en verroer je niet" was het parool van de meeste fondsenhouders. De ontwikkeling van de markt is tot dusver zó, dat men verkochte fondsen tegen lagere koersen kan terugkopen, maar in de regel gaat men tot terug koop niet over voordat de toestand aanmerkelijk rustiger is geworden en dan zijn de koersen intussen al weer gestegen. Bovendien is het koerspeil Europa door het opblazen van pijp leidingen verder zal verminderen. Het feit, dat men zich hiermee in eigen vlees snijdt zal vermoedelijk wel tot enige bezinning op dit punt nopen. De Arabische staatjes Kuwait. Saoedi- Arabië, Irak en Quatar trekken uit hun olie-exporten resp. 90. 50, 33 en 90 van hun nationaal inkomen en Dr. ir. M. H. Daimne tachtig jaar Drukbezochte receptie Zeer velen onder wie de minis ter van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera hebben gisteravond de ge legenheid aangegrepen om in de kan tine van het hoofdkantoor der K.L.M. te Den Haag, dr. ir. M. H. Damme, oud-directeur-generaal van de P.T.T., die zijn 80ste verjaadag vierde, geluk te wensen. Afgevaardigden van vrij wel alle organisaties en maatschap pijen, die de heer Damme in zijn lange leven heeft gediend en van an dere, waarvoor hü nog onvermoeid werkzaam is, drukten de jarige en zÜn echtgenote de hand en wensten hem nog vele jaren in goede gezond heid toe. Namens de zeven organisaties, die de gelegenheid hadden geboden aan de jarige gelukwensen aan te bieden, heeft de huidige directeur-generaal van de P.T.T., ir. J. D. H. van der Toorn een woord van gelukwens uitgespro ken. Hij bood uit naam van de K.N.V.VJj., de K.L.M.het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, 't Nederlands Verkeersinstituut. het Nederlands In stituut voor Efficiency, de Orde van org. adviseurs en van het Staatsbedrijf der P.T.T. een camera aan. voorts een geschenk onder enveloppe en een al bum met de namen van degenen, die aan het geschenk hebben bijgedragen. De heer Van der Toorn overhandigde ce jarige bovendien namens de directie raad van de P.T.T. een afzonderlijk ge schenk als bewijs van grote hoogachting on waardering. Mr. J. Wilkens, voorzitter van de afdeling 's-Gravenhage van het Ne derlandse Rode Kruis, heeft in zijn toespraak tot de jarige medegedeeld, dat het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis, op voordracht van de afdeling Den Haag, besloten heeft heeft liet Kruis van Verdienste van het Rode Kruis aan dr. ir. Damme toe te kennen. De heer Damme is voorzitter van het actiecomité van de Haagse afdeling van het Neder landse Rode Kruis. De heer Wilkens heeft de heer Damme de onderschei ding opgespeld. Tot slot van deze sobere ontvangst dankte de heer Damme voor de vele blijken van belangstelling en de ge schenken. Naar aanleiding van de omstandig heden, die thans in de wereld heer sen, zeide de heer Damme. dat hij geen betere bestemming voor het zo juist door hem ontvangen geschenk onder enveloppe zou weten, dan het te geven aan het Rode Kruis. Hü overhandigde de enveloppe vervolgens aan mr. J. Wilkens. zjj zullen spoedig ervaren dat zij die hulpbronnen niet kunnen missen. Dat kan dus nog wel wat meevallen! In elk geval blijven de olie-importerende landen niet bij de pakken zitten, al heeft 't er alle schijn van, dat de grote Amerikaanse oliem.pijen bij de nieuwe situatie zijde zullen spinnen. Reeds ls door de Amerikaanse rege ring een deel van de z.g. „motballen- vloot" in de vaart gebracht en hebben de scheepsbouwm.pijen voor de bouw van grotere tankschepen nieuwe orders ontvangen. Er zal rekening mee moeten worden gehouden dat een en ander, ge lijk van meet af bij de stagnatie in het Suezkanaal was te voorzien een stijging van vrachtgoederenprljzen tengevolge heeft, gelijk reeds gebleken is uit de verhoogde vrachten en de sinds het eind van oktober ingetreden prijsstijging voor tin, koper. zink. rubber en cacao, al blijft deze prijsstijging tot dusver vrij bescheiden. Een ander gevolg van de verwikkelin gen in het Midden-Oosten is de vergro ting van de kapitaalnood. omdat met de financiering van voorraden en de bouw van grotere tankschepen enorme bedra gen gemoeid zijn. Mede hierdoor is de kans op een daling van de rentestand door de gebeurtenissen van de laatste tijd kleiner geworden. Voor het Rijk en de lagere overheids organen wordt het nu nog moeilijker de kapitaalbehoeften op de open markt te dekken, vooral omdat het rentegamma van 4 1/4 tot dusver wordt gehandhaafd. De meeste 4 1/4% gemeenteleningen, onlangs uitgegeven, noteren dan ook reeds beneden pari en ook de Staatsobligaties zijn tot een zodanig peil gedaald, dat het rende ment ervan in vele gevallen meer dan 4 1/4 bedraagt. Reden temeer om de kapitaalsuitga ven bij de overheidslichamen zoveel mogelijk te beperken, hetgeen volgens de Minister van Financiën dan ook de bedoeling is. thans zodanig dat er slechts weinig nodig is om op de aandelenmarkt een hoger koerspeil te verwachten. Want algemeen gesproken is de econo mische toestand, zowel in de V S.. als in Europa zeker niet onbevredigend. Ook al zal de min of meer chaotische toe stand in het Midden-Oosten, met name de olievoorziening van daaruit, op de ontwikkeling van het bedrijfsleven van invloed zijn. dit wil nog niet zeggen, dat zij een scherpe ongunstige wending zullen teweegbrengen. De ervaring heeft geleerd, dat de wereld zich vrij snel bij nieuwe verhoudingen weet aan te passen hetgeen thans te gemakkelijer is omdat het bedrijfsleven in de V S en in Europa een tijdperk van grote voorspoed achter de rug heeft en over een vrij grote mate van weerstand beschikt. Waar dan nog bij komt en dit geldt met name Nieuw Minerva koopt panden Hongaarse vluchtelingen zullen de eerste gasten zijn Zeer binnenkort zal de Leidse ho telcapaciteit met niet minder dan 85 bedden worden uitgebreid: de panden Aalmarkt 19 en 20 zün n.l. aangekocht door hotel „Nieuw Minerva" in de Vrouwensteeg. Het ligt in de bedoeling om deze pan den. waarin in verleden tijd de Stads apotheek wa-s gevestigd, in te richten als een oud-Hollands hotel. De onder de panden gelegen gewelfde kelder, voor zien van zestiende eeuwse tegeltjes, wordt ingericht als ouderwetse „Waegh- kelder". Met het oog op het as. zomer seizoen zal deze ingrijpende restauratie De aangekochte panden aan de Aalmarkt, welke als hotel zullen worden ingericht. (Foto L.D./van Vliet) worden uitgesteld tot volgend jaar sep tember. Nu men reeds over deze panden be schikt, is een deel van deze ruimten met complete inrichting, aangeboden aan de afdeling Leiden van het Ned. Roode Kruis, met de bedoeling hier enige tüd Hongaarse vluchtelingen onder te brengen. Prins Bernhard sprak tijdens een I de Grote Club te Amsterdam. Ge-1 twee plaatsen links van de Prins, lunch van de Fraternitê Mondiale in heel rechts oud-minister Rutten en I burgemeester d'Ailly. Toestand in Djakarta kritiek De militaire commandant van Dja karta. majoor Djoehro. heeft vandaag verklaard, dat de toestand in de Indo nesische hoofdstad „kritiek" is en dat het garnizoen van Djakarta naar de kazernes is teruggeroepen om voorbereid te zijn op mogelijke gebeurtenissen. Te gelijkertijd hebben de chefs-staf van de Indonesische strijdkrachten een beroep gedaan op hun ondergeschikten de mi litaire discipline ter wille van de eenheid in de strijdkrachten strikt te Tengevolge olietekort: Meer invoer van Amerikaanse kolen De onderbreking van de olie-aanvoer nit het Nabye Oosten zal volgens des kundigen der Hoge Autoriteit der Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal tot resultaat hebben, dat de zes landen der gemeenschap het volgend jaar hun invoer van Amerikaanse kolen met zes miljoen ton moeten uitbreiden. Door deze grotere invoer zal het tekort aan stookolie kunnen worden overbrugd. De invoer van Amerikaanse kolen in de Eu ropese Gemeenschap voor Kolen en Staal is dit jaar voortdurend toegeno men. In het eerste kwartaal werden 5.9 miljoen ton ingevoerd, in het tweede kwartaal 6.8 miljoen ton en in het der de kwartaal 8.6 miljoen ton. Naar ra ming zal de invoer in het vierde kwar taal ruim 10 miljoen bedragen. Versterking van Amerika's Atlantische vloot Het nieuwste en snelste vliegdekschip van de V.S., de „Saratoga", zal zich maandag voegen bij het uit vijftien schepen bestaande eskader dat „oefe ningen" houdt in het westelijke deel van de Atlantische Oceaan. Van dit eskader maken o.a. de grote vliegdekschepen „Forrestal" en „Franklin D Roosevelt" deel uit. Fulbright in Nederland Senator J. William Fulbright van Ar kansas. die sinds 1945 deel uitmaakt van de Senaat van de Ver. Staten en die deze maand voor een derde periode van zes jaar is herkozen, brengt dit weekend een kort bezoek aan Neder land. Fulbright. die bekend staat als de geestelijke vader van het internationale uitwisselingsprogramma op onderwijsge bied. arriveerde de afgelopen nacht uit Parijs. Het is ruim tien jaar geleden, dat het negen en zeventigste congres van de Ver. Staten de „Fulbright Act" aannam. De overeenkomst met Nederland da teert van 1949. Overeengekomen werd. dat Nederland jaarlijks gedurende 20 laar de tegenwaarde van 250.000 dollar (bijna 950.000 gulden) voor dit uitwisse lingsproject zal kunnen besteden. Tot nu toe hebben meer dan duizend perso nen aan het Nederlandse Fulbright-pro- gramma deelgenomen. Overwerken voor Hongarije Bij beschikking van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is voor het tijdvak van heden tot 1 de cember 1956 aan hoofden of bestuurders van ondernemingen vergunning ver leend in fabrieken of werkplaatsen op een dag gedurende een uur dan wel op twee dagen gedurende een half uur lan- ger te laten werken, indien de opbrengst van dit overwerk wordt bestemd voor het Fonds Nationaal Comité hulpverle ning aan het Hongaarse volk. COMMUNISTISCHE LECTUUR VLUCHTELINGENKAMP BINNENGESMOKK ELD Onbekenden hebben kans gezien com munistische lectuur in de Julianahal te Utrecht, waar de Hongaarse vluchtelin gen verblijven, binnen te smokkelen. De Utrechtse politie heeft de controle aan de ingang van het Jaarbeursgebouw ver scherpt Ook rond het gebouw patrouil leren politiemannen, die opdracht heb ben de binnenkomende personen nauw keurig te controleren Niemand wordt tot het terrein toegelaten, wanneer hij niet voorzien is van een speciale ver gunning. Autos en vrachtwagens wor den nauwkeurig onderzocht. Nagegaan wordt of zich onder de vluchtelingen ook politiek-verdachte personen bevinden. OLLENH.AUER UIT DJAKARTA VERTROKKEN Erich Ollenhauer. leider van de So ciaal-democratische Partij in West- Duitsland. is gisteren na ren bezoek van vijf dagen aan Indonesië naar Tokio vertrokken. Tijdens zijn bezoek werd hij ontvangen door president Soekarno en heeft hij met vele regerings- en poli- i tieke leiders gesproken. In 1Q5<5 krijgt Lelden, héél ]rdte<nx&xmnal Ccn- qreSo o Zei moot «ad koj jte LetÜse Exposé tuisteate xiaax.\mzBÏs pedziz nu. weec actueel o oo kWaxraondbnickt Rock Kïuis co&de. f1536.05 op voot Hoficjacije. sJoyvMond is ex in de kaniü mvanR.k.lyceum een... Lezers schrijven Een aboane tt L, «preekt er si? rerwondenng over uil dat er \S ayoöd* in het Sint aan de Raaiietnsxjer straat lautaam branut dik.LeLlse poattjes vaitauottddooK-heen (P.S."ealAfdd wx k i ip-) Sportsplinters De Nederlandse ploeg, die thans in Melbourne vertoeft, met uitzondering van Puck van DuyneBrouwer en waar schijnlijk Henk Visser, vertrekt morgen ochtend via Sydney. Manilla. Karachi en Rome naar Schiphol, waar men volgens het reisschema woensdagmiddag 21 november om 5 uur zal arriveren Puck van DuyneBrouwer keert via Amerika terug, en Henk Visser waar schijnlijk ook. Gisteravond is het internationaal dames-schaaktoernooi in Amsterdam begonnen. De uitslagen van de eerste ronde zijn: Groep A: mevrouw F Heemskerk (Ned.)—mevr. I. Larsen (Den.) l—0: mevrouw Ch. Silans (Fr.)—mevr. A. van Aalst (Ned.) 1—0. Groep B: mei. L. Loeffler (Belg.)— mevr. Van der Veen (Ned.) 0—1; mevr. F. Rindler (D.Dld)mevr. C. Roodzant (Ned.) 1—0.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9