Egyptische sabotagedaden tegen de watervoorziening van Cairo Hongaarse arbeidersleiders vinden geen gehoor bij hun volgelingen WEERBERICHT Hammarskjöld had gisteren een gesprek met president Nasser Minister van Defensie begint met zuiveringvan het leger Gul Sint Nicolaasfeest voor de Hongaarse vluchtelingen 95ste jaargang ZATERDAG 17 NOVEMBER 1956 No. 28989 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— VUUR LUlLyULN H>1N U1V13 I KL per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Schending van de wapenstilstand in Suez De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjöld, heeft giste ren een gesprek gehad met president Nasser van Egypte. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Mahmoed Fawzi, gaf gisteravond een diner ter ere van de bezoeker. Egyptische saboteurs hebben de waterleiding van Port Said beschadigd, waardoor de drinkwatervoorziening in gevaar komt, waarvan de Egyptische bevolking overigens meer te lijden zal hebben dan de Britse en Franse troepen in Port Said en omgeving. De Britse regering beschouwt deze sabotage-daad als een schending van de wapenstilstand. De Britse Admiraliteit maakte giste ren bekend, dat Egyptische autoriteiten mijnen hebben laten leggen voor de haven van Alexandrië. Voorts zou door Egyptische sabotage nabij Kantara een gat in de dijken van het zoetwaterkanaal zijn geslagen. Dit kanaal voorziet het gebied van het Suezkanaal van drinkwater. Ook dit wordt als een sabotage van het bestand beschouwd. Generaal Stockwell, commandant van de Britse troepen in Port Said, heeft meegedeeld, dat de geallieerde autoriteiten zyn begonnen Radio-Cairo te storen omdat deze zender de wildste geruchten verspreidt, die onrust onder de bevol king wekken. Zo werd verteld, dat de Britten waren begonnen Port Said te bom barderen om het verzet te smoren. Volgens een ander bericht van Radio-Cairo hadden de Russen gezegd, dat de Britten mensen op straat doodschoten. De meeste Egyptenaren zijn er van overtuigd, dat het Egyptische leger de overwin ning heeft behaald en dat de Britten om een bestand hebben moeten verzoeken! De toestand in Cairo blijft gespannen. De winkels zijn nog gesloten of geduren de korte tijd open. Over het algemeen weigeren de winkeliers aan geallieerde militairen te verkopen. Egypte zal zich blijven verzetten tegen de vaart van Israëlische schepen door het Suezkanaal, aldus staat vermeld in vrijdag te Cairo verspreide pamfletten van het „Nationale verzetscomité", de politieke afdeling van het „nationale be vrijdingsleger" onder leiding van minister van Onderwijs, Amal ed-din Hoessein. ïlipanslavienllf» (Tonic z.°.ud??. Joegoslavische kwartiermakers, SSGIllC 144 officieren en manschappen, naar I I Aboe Soeweir vliegen. Uit Agra in India zijn gisteren met en pantserwagens op weg naar Suezgebied De drie Zwitserse vliegtuigen, die voor het vervoer van Capodichino naar Egyp te zorgen, hebben gisteren, behalve de secretaris-generaal van de V.N., Ham marskjöld, 106 militairen naar Aboe Soewetir gebracht. Voorts vervoerden zij dertien ton materiaal. Op Capodi chino (bij Napels gelegen) worden zeer binnenkort 160 Columbianen ver wacht. Later volgen er nog 340. Op 19 en 26 november verwacht men bij el kaar 315 Canadezen, de overigen (ruim zeshonderd man) komen op 28 november met het vliegdekschip „Mag nificent" aan, dat in Egypte als drij vend hoofdkwartier van het V.N.-leger gebruikt zal worden. Vandaag zouden veertig Z w e d e n uit hun land naar Na pels vertrekken. Zondag volgen nog 275 man. Zij reizen met Amerikaanse vlieg tuigen. Het eerste Finse contingent wordt niet voor het einde van de maand verwacht. De volgende week zullen ongeveer 650 Joegoslavische militairen uit Si- benik aan de Adriatische Zee naar Egypte vertrekken. Dit contingent om vat twee compagnieën pantserwagens en genie-troepen. Generaal Burns heeft ge vraagd zo spoedig mogelijk pantserwa gens naar Egypte te zenden ter onder steuning van de infanterie en Joego slavië is het enige dichtbij gelegen land dat ze leveren kan. Hedenochtend Amerikaanse toestellen, die speciaal voor deze reis uit Hawaaii gekomen zijn, de eerste Indiase militairen voor het internationale leger naar Capodichino vertrokken. Het zijn 50 officieren en manschappen. Volgende week woensdag zal men beginnen met het overbrengen van circa 750 Indiase militairen voor het politieleger. waaronder een bataljon valscherm troepen. Het Noorse parlement heeft beslo ten het contingent in het politieleger van de Ver. Naties met 300 man te ver hogen. zodat er nu 500 Noren deel van zullen uitmaken. Een woordvoerder van hel Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag te kennen gegeven, dat de Brit se troepen in de Suezkanaalzone niet zullen worden teruggetrokken, voordat een „deugdelijk werkende" internationa le strijdmacht in Egypte is geleverd. Hij voegde hieraan toe, dat Groot-Brittan- nië hierover met de Ver. Naties zal on derhandelen. Mr. Schölvinck en Johan Fabricius uit P.E.N.-Centrum Naar wij vernemen heeft ook mr. H. J. Schölvinck,, plaatsvervangend secreta ris-generaal van O., K. en W„ bedankt als erelid van het P.E.N.-Centrum, om dat ook hij het niet eens is met de tekst van de door het Centrum naar aanlei ding van de gebeurtenissen in Honga rije aangenomen motie. Ook de auteur Johan Fabricius is uit het P.E.N.-Centrum getreden. Nader vernemen wij, dat ook de vol gende leden voor het lidmaatschap van het P.E.N.-Centrum bedankt hebben: Mia Bruyn-Ouwehand, dr. W. van Doorn mr. J. J. Fock, A. Hagtingius-Seger, mr. G. A. N. van Huet, Gerard Knuvelder, Nel Noordzij, V Pearce Delgado-Orth, prof. dr. E. Reeser en G. H. Streurman. Zondagsrijverbod in Zweden en Zwitserland In Zweden is, met het oog op de benzine-situatie aldaar, een verbod voor het rijden met particuliere mo torvoertuigen ingesteld dat geldt voor zon- en feestdagen. Dit verbod is ook voor buitenlanders van kracht die dit land bezoeken. In F r ank r ij k is, alleen voor Franse motorrijtuigbezitters de be paling van kracht, dat zij zich niet buiten hun departement mogen be geven per motorvoertuig. Dit verbod is evenwel niet van toepassing op buitenlandse bezoekers. Deze kunnen door Frankrijk reizen, al dient men wel rekening te houden met de mo gelijkheid dat in de bevoorrading der tankstations stagnatie kan optreden. Met ingang van morgen zal ook in Zwitserland op zon- en feest dagen het gebruik van motorvoertui gen verboden zijn om brandstof te sparen. Mensenroof in Argentinië op het nippertje voorkomen Argentijnse bouwvakarbeiders slaagden er gisteren in met behulp van een ladder een luid roepende vrouw te bevrijden uit een kamer op de tweede verdieping van de Roe meense legatie in Buenos Aires. Het was de vrouw van legatie-chauffeur Jorge Kemar, die kort tevoren zelf met een van zijn beide kinderen had kunnen ontsnappen en bescherming van de politie had gevraagd. Het gezin moest naar Roemenië terug De politie verscheen op het toneel juist toen het gezin in een auto van de legatie zou stappen om naar het vliegveld te worden gebracht. De Roemenen slaagden er nog in mevr. Kemar en een kind de legatie bin nen te drijvenBeiden werden door de Argentijnse politie in vrijheid ge steld. (Ingez. RIed.-Adv.) Mist ...mist u vandaag niet iets op uw boodschappenlijstje...? Staat er wel Anton Hunink worst op...? Anders mist u wat: die sappige, malse, knappende échte Gelder se RookworstAan 't loodje ziet u dat u de échte koopt. Hoe verser - hoe lekkerder ANTON HUNINK HOFLEVERANCIER - DEVENTER Weinig wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk mist. Iets lagere temperaturen. Overwegend zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 18 november Zon op: 8.07 uur; onder: 16.47 uur. Maan op: 16.57 uur; onder 8.16 uur. V.M. Hoogwater te Katwijk te 2.48 en 15.05 uur Laagwater te 11.02 en 23.20 uur. (19/11 hoogwater te 3.33 en 15.48 uur; laagwater te 1.43 uur) De stroom vluchtelingen uit Hongarije houdt nog steeds aan: in de nacht van donderdag op gisteren kwamen 3.415 over de Oostenrijkse grens, waardoor het totale aantal thans reeds boven de dertigduizend is gestegen. In de straten van Boedapest patrouilleren nog steeds Russische tanks en pantserwagens. In de fabrieken van Boedapest werd gisteren nog niet gewerkt; alleen de levensmidde lenwinkels en enkele belangrijke kantoren waren geopend. Negentien arbeids- leiders riepen gisteren hun volgelingen in Boedapest op het werk te hervatten, maar later werd vernomen, dat de arbeiders in de hoofdstad de staking willen voortzetten en dat zij hun leiders, die zitting hebben in de Arbeidersraad, uit hun functie hebben ontzet. De leiders houden hun volgelingen voor ogen, dat de winter voor de deur staat en de tragedie van dag tot dag erger wordt. „Wij zullen er zonder wapens in slagen deze mensen (bedoeld wordt de regering, die „in de schaduw van Sovjetrussische bajonetten werkt"), die niet de belangen van de arbeiders vertegenwoordigen, te verwijderen". Met dit standpunt zijn de arbeiders het niet eens. Zij wensen eerst herstel van de Titolst Nagy in zijn functie en het recht de staking te hervatten als hun eisen niet ingewilligd worden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina en een Pijvoegsel. Noorwegen gaf reeds een gulden per hoofd De Hongaarse regering zou het voor nemen hebben officieren, die tijdens de opstand tegen de Russen hebben gevochten, uit het leger te verwijde ren. De minister van Defensie, Mün- nich, zou alle officieren reeds hebben opgeroepen een document te onder tekenen, waarin zij verklaren dat het inroepen van de hulp van de Sovjet russische troepen nodig was wegens het gevaar van een contra-revolutie Tal van hoge officieren zouden het document nog niet hebben getekend. Het geraffineerde van de verklaring is, dat erkend wordt, dat ,,de eisen van de Hongaarse nationalisten voor meer democratie, onafhankelijkheid en sou- vereiniteit gerechtvaardigd waren doch dat alle contra-revolutionaire pogingen om het kapitalisme te her stellen veroordeeld worden. De offi cieren moeten beloven, dat zij derge lijke contra-revolutionaire pogingen in de toekomst zullen bestrijden. Ook de regering van IJsland heeft be sloten vluchtelingen uit Hongarije op te nemen Het Noorse Rode Kruis heeft tot dusver een bedrag van ruim 7.6 mil joen kronen (ongeveer 3.850.000 gulden) ingezameld! (Het aantal inwoners van Noorwegen bedraagt slechts ongeveer 3,/2 miljoen Red. L D.) Donderdag ver trok er uit Oslo weer een trein met goe deren naar Oostenrijk. De zeventienduizend werknemers van de Fiat-fabrieken te Turijn hebben be sloten elk een half uur loon af te staan ten behoeve van de hulpverlening aan Hongarije. Men verwacht, dat deze actie ongeveer 60.000 gulden zal opleveren. De maatschappij heeft meegedeeld, dat zij de bijdrage van de werknemers zal verdubbelen. Aan of over de grens? Officieel is in Boedapest medege deeld, dat de Russen een aantal Honga ren in drie konvooien uit de hoofdstad hebben weggevoerd. Het eerste konvooi is niet verder gekomen dan tot op enkele kilometers van Boedapest. „Hier zijn de betrokkenen ondervraagd en vervolgens, met uitzondering van zeven hunner, op vrije voeten gesteld", aldus deze officiële verklaring, waarin voorts wordt medegedeeld, dat de twee andere konvooien zich thans te Zahony, aan de Hongaars-Russische grens, bevinden, waar de daarheen gevoerden thans wor den ondervraagd. Hier staat tegenover, dat donderdag j.l. uit Zahony in Boedapest aangeko men spoorwegarbeiders hebben verze kerd zelf te hebben gezien, dat kon vooien weggevoerde Hongaren over de Sovjetrussische grens werden gebracht. Het Hongaarse publiek is geneigd eer der aan deze dan aan de officiële lezing geloof te hechten. Uit Boedapest zijn vrijdag de laatste stukken van het reusachtige beeld van Stalin verdwenen. Betogers hadden het op 23 oktober omver gehaald, doch Sta- lins laarzen waren blijven staan. Deze zijn nu met het voetstuk verwijderd. Kolonel Pal Maleter, die minister van Landsverdediging was in de afgezette regering-Nagy en die door de Russen gevangen werd genomen, toen hij. als lid van een Hongaarse delegatie, met hen onderhandelde, bevindt zich thans in Boedapest op vrije voeten. Hij heeft zich echter niet met leden van de rege- ring-Kadar in verbinding gesteld. Maleter is van huis uit communist. In Generaal Grünther. die op zijn afscheidstournee als opperbevel hebber van de Noordatlantische strijdkrachten ook ons land be zoekt, werd gisteren in het Paleis Soestdijk door Koningin Juliana en Prins Bernhard ontvangen, waar bij hem de versierselen zijn uitge reikt van zijn onderscheiding tot Grootkruis in de Orde van Oranje- Nassau. Enthousiast gejuich bij zijn binnenkomst Sint-Nicolaas heeft gisteren met tien Zwarte Pieten een bezoek ge bracht aan de Jaarbeursgebouwen te Utrecht, waar hij de Hongaarse vluchtelingen bedacht met een over daad aan geschenken. De Stichting Stadsontspanning Utrecht, die dit St.- Nicolaasfestijn organiseerde samen met het Roode Kruis en de Kon- Jaarbeurs, heeft de Sint als een bij zonder gulle man laten komen. Dit is bereikt door de medewerking van vele bedrijven. Grootwinkelbedrijven in Utrecht, middenstandszaken, een banketfabriek en de Stichting Neder landse Textieljaarbeurs hebben ervoor zorg gedragen dat alle 670 vluchte lingen van 1 tot 68 jaar een pakket hebben gekregen. De inhoud verschilde naar gelang de ouderdom. Voor de baby's waren er jurkjes en sokjes, voor de kleuters speelgoed, voor de jongelui trainings pakken. kammen, spiegeltjes, tanden borstels. sjaals en voor volwassenen nuttige en praktische gesohenken. Met gulle en liefde volle hand werd er ge geven. gestrooid en snoep uitgedeeld. In de grote recreatiezaal van de Ju- lianahal zaten de honderden vluchte lingen in nerveuze spanning te wach ten. Boven op de Jaarbeurshal stonden technici van de Jaarbeurs gereed met grote schijnwerpers. En toen gebeurde het! Uit de donkere ingang maakte zich een fleurige groep los. Statig zat Sint- Nicolaas op zijn vertrouwde schimmel. Links en rechts van hem liepen zwarte knechten en daarachter een grote lor rie boordevol met geschenken. De Sint had kennelijk moeite om de betonnen oprit op te komen naar de hoger ge legen recreatiezaal. Een enthousiast ge juich ging op toen de Sint binnen trad. Kinderen keken beduusd en ang stig naar de zwarte knechten, maar toen zij hoorden dat de Sint in vloeiend Hongaars zijn komst hier rechtvaar digde en vertelde dat in Nederland te gen 5 december zijn aanwezigheid bi] het begin van de Hongaarse revolutie kreeg hij opdracht de opstand in de Ki- lian-kazerne neer te slaan. Hij deed dit. doch keerde zich toen tegen de Russen en werd zodoende de held der Hongaarse revolutie. De V.N. nog altijd niet verder dan een commissie De secretaris-generaal van de Ver. Naties. Dag Hammarskjöld. heeft vrij dag drie leden benoemd voor een V.N.- commissie, die een onderzoek zal instel len „naar de toestand die in Hongarije is ontstaan door buitenlandse inter ventie". De commissie zal verslag aan de Alge mene Vergadering uitbrengen. In de commissie zijn benoemd: de vroegere Noorse minister van Justitie Oscar Gundersen. de Indiase permanente afgevaardigde bij de Ver. Naties. Ar thur Lall. en de vroegere Columbiaanse secretaris-generaal van de Organisatie van Amerikaanse staten Lleras. Zij zul len als deskundigen van de Ver. Naties optreden en niet als vertegenwoordigers van hun regeringen. De V.N.-woordvoerders, die dit vrijdag in New York bekendmaakte, verklaarde, dat de benoeming van de commissie niet betekent, dat het denkbeeld om waar nemers van de Ver. Naties naar Honga rije te zenden opgegeven is. Hongarije heeft tot dusver toelating van V.N.- waarnemers. als aanbevolen door de Al gemene Vergadering, geweigerd. Hammarskjöld had aanvankelijk twee commissies benoemd: een groep inspec teurs. waarin Lleras zitting zou hebben, en een groep waarnemers, waarvan Gundersen deel zou uitmaken. Stand giro 777 De stand van giro 777 was gisteren f. 1.447.147,38. Aan goederen is daar naast voor een waarde van ongeveer SOO.OOO ontvangen. Op giro 999 van het Nationaal Co mité Hulpverlening Hongaarse Volk is gisteren weer ruim een ton binnen gekomen, waarmee het totaal der gif ten is gestegen tot rond f. 980.000. Gisteravond heeft Sint Nicolaas een bezoek gebracht aan de Hon gaarse vluchtelingen in de Juliana- hal van de Jaarbeurs te Utrecht. Of deze Hongaarse peuter het allemaal erg goed begrepen heeft is een open vraag, maar de goede gaven werden in ieder geval bijzonder op prijs gesteld de kinderen ieder jaar opnieuw wordt verlangd, ïhaakte de nerveuze, soms hier en daar "angstige sfeer plaats voor één en al nieuwsgierigheid. Kinderen zongen liedjes voor de Sint en vonden een vertrouwde zitplaats op de schoot van de grote kindervriend. Het is een in alle opzichten geslaagd feest geworden. De eerste Hongaarse vluchtelingen zijn vanochtend om acht uur met bus sen uit Utrecht vertrokken naar de verschillende vakantiecentra en pen sions. Het tweede transport van ruim 600 Hongaarse vluchtelingen wordt in de nacht van zaterdag op zondag ver wacht. Auto-silo onder de „Koekamp"? OVERLEG IS GAANDE (Van onze Haagse redactie) Op het ogenblik wordt van gemeente wege onderzocht, of een auto-silo zou kunnen worden gebouwd onder de Koekamp te Den Haag. Wel is men ervan overtuigd, dat de bouw van een bovengrondse autogarage aanzienlijk goedkoper zal zijn, maar het is zeer moeilijk om hiervoor een terrein te vinden. Intussen staat men voor de moeilijk heid. dat op de Koekamp dit terrein is eigendom van het Staatsbosbeheer de zogenaamde van het jaar 1572 date rende „akte van redemptie"' rust, welke de bepaling inhoudt, dat het Haagse Bos nimmer zal mogen worden bebouwd. De vraag is nu echter gerezen, of men zon der aantasting van deze bepaling onder het terrein een auto-silo zou kunnen bouwen, daar de oppervlakte van de Koekamp dan toch onaangetast blijft. Over deze vraag is thans overleg gaande tussen de gemeente Den Haag. het Rijk en Staatsbosbeheer. Wordt maximumsnelheid 40 kilometer? Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging bescherming voetgangers heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat een telegram gestuurd waarin het te kennen geeft dat het van mening blijft dat de veiligheid van alle deelnemers aan het hetero geen straatverkeer, gezien het grote aantal hoogst gevaarlijke kruispunten, geen hogere snelheid dan 40 kilometer per uur toelaat. Het samenbrengen van wielrijders en bromfietsers op rijwielpaden veroor looft geen hogeresnelheid dan 20 kilometer. Het hoofdbestuur acht deswege het maximum van 50 kilometer te hoog. Het heeft desondanks met dankbaarheid kennis genomen van het besluit tot wederinvoering van de snelheidsbeper king. Zoals de statistieken uitwijzen is het aantal ongevallen op bedriegelijk veilige straten in buitenwijken zeer hoog en daarom een snelheidsmaximum van 60 kilometer levensgevaarlijk. Het hoofd bestuur spreekt de verwachting uit dat het nieuwe voorschrift met behulp van alle beschikbare middelen waaronder snelheidsrecorders gestreng zal worden nageleefd en meent dat alle als zodanig duidelijk herkenbare motorvoertuigen in dienst van Rijk-, provincie en gemeen ten. zomede stadsbussen, het voorbeeld van wetseerbiediging kunnen en dienen te geven.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1