Vochtige kerkers der Carbonari waren het lot VELE STERKE BANDEN BINDEN BRIXHAM MET NEDERLAND PAGINA 4 Straffen cleclen denken aan de Middeleeuwen Onder de zeespiegel bevindt zich een verdronken oerwoud Karei Appel exposeert een reeks portretten in Franse hoofdstad ZATERDAG 17 NOVEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL GEHEIME GENOOTSCHAPPEN (X) NIETTEMIN nam het ledental der geheime genootschappen gestadig toe. Veel hoge edelen lieten zich Inschrijven en onderwierpen zich aan de inwijdingsplechtigheden. De bijeen, komsten der samenzweerders begon nen een uitgesproken revolutionair ka rakter te krygen. Men sprak over op stand,over een nationaal réveil. Men verstevigde de contacten met andere Italiaanse landen. Geheime koeriers vertrokken dagelijks uit Milaan (de hoofdstad van Lombardije) naar Tu rijn, Napels, Rome en andere steden Men zocht steun en sympathie te win nen in het buitenland. Kortom, men bereidde een opstand voor. Als .grote dag" dacht men het tijdstip na de zege der revolutie in het koninkrijk Sardi nië (Noordwest-Italië). De politie was van dit alles goed op de hoogte. Ook de politie-autoriteiten kozen een „grote dag", te weten het tijdstip na de mislukking der revolutie in Noordwest-Italië. De politie sloeg toen toe met een hardheid, die men zelfs in Lombardije (waar men wist, dat de Hermandad niet zachtzinnig was) verbazing en ontsteltenis wekte. Zó raak waren de klappen, dat in Lom bardije vertoevende trouwe ambtenaren en onderdanen van de Oostenrijkse keizer de raad gaven, een wat gema tigder houding aan te nemen. Wenen luisterde niet naar deze menselijke en politiek verstandige adviezen. De kei zer, overtuigd van zijn goddelijke rech ten, antwoordde met een enkel woord: HARD EEN golf van arrestaties ging door het land. Belastende dossiers sta pelden zich op. Dag en nacht vonden de verhoren plaats der gevan gengenomen Carbonari en leden van andere geheime organisaties. Pijniging, intimidatie, verraad en wat verder maar voor onaangenaams denkbaar is gebruikte men als middelen om de ar restanten tot bekentenissen te bren gen. Drie jaren lang waren Milaan en Venetië het toneel van politieke pro cessen. die toen reeds zeer gerucht makend waren en later zijn gaan be horen tot de beruchte politieke proces sen uit de Europese geschiedenis. In de tenlasteleggingen werden de delin- Het slot Spielburg te Briinrt omstreeks 1830 - In de kerkers van dit kasteel - de beruchtste Euro pese gevangenis uit die jaren - zaten Pellico en andere Carbonari hun straf uit. quenten beschuldigd van voorbereiding ener algemene revolutie, van plannen tot vernietiging van de kerk en tot vorstenmoord. Dit alles was schromelijk overdreven en het bewijsmateriaal, dat zo naarstig en met vaak onoirbare mid delen was vergaard, was objectief gezien niet in staat om de beschul digingen waar te maken. Men vergete echter niet, dat in de theoretische (ge heime) geschriften en de inwijdings- plechtigeden der geheime genootschap pen zoveel romantiek, krasse formu leringen en revolutionaire leuzen en frazen waren gebruikt, dat de overheid en het openbaar ministerie niet in alle gevallen de werkelijkheid van de woor den konden onderscheiden. In ieder geval kan men zeggen, dat menige Carbonari later de dupe is geworden van de symboliek, de geheimzinnig heid en de gezwollen taal, die in de samenkomsten gebruikt waren gewor den. De Carbonari-processen waren echte politieke processen. Vandaar, dat haat, vrees, wraakzucht, beginsel en doel matigheid bij de beoordeling en ver oordeling der aangeklaagden zwaar medespraken. Ruim 20 doodvonnissen werden er geveld. De keizer liet ze niet voltrekken. Hij wijzigde ze in lange, sommige in levenslange tuchthuisstraf. WAS dit verheugend voor de ver oordeelden? Wij laten het vraagteken liever staan, omdat zij hun straffen moesten uitzitten in Europa's toen beruchtste gevangenis, in de kerkers van het kasteel Spielberg te Brünn. Vochtige, kleine cellen wer den hun deel De heren in Wenen gelastten een extra-zwaar regime. De Carbonari wer den met ijzeren bouten en ketenen aan de muur vastgemaakt. Daglicht drong nauwelijks tot hen door. Zij mochten niet lezen. Brieven versturen of ont vangen was verboden. Drie jaren lang mochten zij hun godsdienstige plich ten niet vervullen. Als de bewakers of de gevangenisarts iets deden, dat het lijden minder ondraaglijk maakte, dan kregen zij van hogerhand een beris ping, en werd alles weer teniet gedaan. Wie hierover nadere bijzonderheden wil weten, leze hef boek van de jonge dichter-idealist Silvo Pellico, die als veroordeeld lid der Carbonari jaren vertoefde in de afschuwelijke kerkers van de Spielberg en na zijn amnestie in 1830 een aangrijpend boek schreef over zijn gevangenis-ervaringen. De „leider" der samenzwerende Lombar dische Carbonari, graaf Confalonieri, kreeg de vrijheid pas terug in 1835, na de dood des keizers. De Carbonari hadden hun strijd ge streden en verloren. De geschiedenis van hun geheim genootschap is gela den met idealisme, opportunisme ook, tragiek, moed en romantiek. Niet over al op aarde namen de geheime genoot schappen steeds een politiek karakter aan, zoals wij nog zullen zien. VOLGENDE KEER: ZO WERD MEN MAHARADJAH. GESLUIERD PROFEET OF MYSTIEK TEMPELRIDDER Silvio Pellico. de begaafde dichter en idealist, een der Carbo nari. die tot langdurige kerkerstraffen werden veroordeeld. Zijn boek over zijn gevangenis-ervaringen werd wereldbekend De Oostenrijkse legerscharen hadden met ijzeren vuist de oude orde hersteld in de Italiaanse landen, die niet onder (direct) bestuur van Wenen stonden. Een deel van Italië, te weten het Lombardisch- Venetiaanse gebied in Noord-Italië, vormde een deel van de dubbel monarchie. Vergeefs hadden Italiaanse patriotten na Napoleons nederlaag gepoogd om de Oostenrijkse keizer te bewegen tot invoe ring van liberaal-democratische bestuursvormen en van een organi satie op nationale leest in zijn Italiaanse .provincies'. Zijne Majesteit was zeer vertoornd over die pogingen. Hij beschouwde ze als een welhaast openlijke demonstratie van rebellie. Toen de keizer vernam, dat ook in .zijn' deel van Italië de activiteit der geheime genootschap pen groeide, besloot hij tot heel krasse maatregelen. De politie kreeg zeer vérstrekkende bevoegdheden- Devonland van rode aarde(II) AANVANKELIJK hadden de leden der Carbonaria in Oostenrijks- Italië een gematigde koers geko zen. Onder hen waren veel aristocra ten. De eigenlijke leider was graaf Con falonieri. Met een aantal vrienden stichtte hij scholen uit eigen middelen. Zij hadden ook een krant, welker re dacteuren en medewerkers vrijwel uit sluitend Carbonari waren. Doch de heren in Wenen zagen in de geheime genootschappen niet slechts revolutionaire, onderaardse politieke stromingen (wat zü waren), doch te vens organisaites van de misdadige en uit het lood geslagen elementen. In 1819 verbood men Confalonieri's krant. Er werd voorts een besluit afgekon digd, krachtens hetwelk een ieder, die lid was of werd van de Carbonaria' des doods schuldig was. Een legertje ge heime agenten en spionnen moest voor de binnenlandse veiligheid zorgen. Geen brief bereikte zijn bestemming alvorens door de geheime politie ge lezen en gekopieerd te zijn. Men ver trouwde zijn buren en kennissen niet meer. Muren en vensters hadden oren en ogen. Overal had de politie haar informatie-bronnen. De zwarte lijsten met de namen van hen, die van acti viteit in het kader van een of meer geheime genootschappen werden ver dacht, groeiden met de dag. De duurste abstract" van Parijs Schijnbare tegenspraak met beginselen zijn theorieën en programma's van (Van onze corres pondent te Parijs) De vaandeldrager van de Nederlandse ab stracte schilders. Karei Appel, die echter óók buiten ons land zijn partijtje meespeelt („een der duurste avant-gar- disten van onze tijd"", zo noemde hem dezer dagen „Le Monde") ex poseert momenteel in een der beste kunsthan dels van Parijs, „La ga lerie de la rive droite". zijn jongste produktie. die bestaat uit een en twintig portretten. Een abstract schilder, die portretten maakt, verkeert, volgens de let ter, uiteraard enigszins in tegenspraak met zijn eigen kunstprogramma, maar Appel is dan ook geen man, die je met theorieën en andere ver nuftigheden aan boord moet komen. Zijn eigen „uitleg" van zijn „be doelingen" is trouwens in schilderskringen be roemd geworden„ik rotzooi maar zo'n beetje" Niettemin blijft dat „ge rotzooi" voor de geïnte resseerde buitenwereld in hoge mate fascine rend (terwijl het. als ge zegd. de schilder-zelve geen windeieren legt.'). De portretten van Ap pel pretenderen intus sen geenszins de uiter lijke gelijkenis van zijn objecten (dat woord is hier beter op zijn plaats (Van onze Londense corre&pondent) Het strand in Engeland, zeker aan de zuidkust, is niet vergelijk baar met het onze. Ge dient vooral op Uw hoede te zijn als de verlei delijkste affiches gewagen van „golden sands", waarmede naar onze begrippen niet „gouden zand", maar een soort gele modder wordt aangeduid. Het natuurstrand aan deze rotskusten bestaat voorna melijk uit „pebbels", kiezel, door het zeewater gepolijst. Aan de baai van Torquay-tor-bay, tor is dialekt voor heuvel - dus heuvelbaai - gelijk aan zovele andere kustgedeelten vindt men echter prachtige beschutte strandjes - Torquay bezit er zeven - van vlak zand met een minimum aan stenen, dus ideaal om cricket te spelen, hetgeen elk rechtgeaarde Engelse vader met zijn kinderen doet. Natuurlijk kan men op het Engelse strand ook lui zijn, maar deze fascinerende natuurkusten prikkelen tot onderzoek. In het kristalhel dere water tussen de granietblokken wemelt het van zeediertjes. Tussen de rotswanden zelf groeien exotische bloemen en planten. Bovendien is dit gebied geologisch buitengewoon belangwekkend. De aarde is daar binnenste buiten gekeerd en gesteenten van allerlei vorm en kleur boeien de aandacht. Onder de zeespiegel bevindt zich een verdronken oerwoud, waarvan soms overblijfselen naar boven komen. Dat woud was bevolkt met leeuwen, tijgers, rhinocerossen, beren en andere roofdieren, wier fossiele overblijfselen zijn aange troffen in de beroemde Kent's Cavern - genoemd naar een zekere heer Kent - vlakbij Torquay. Uit het in de vorige eeuw daar verrichte wetenschapelijke onderzoek is gebleken dat daar de mammoeths en dinosaurussen leefden in een periode, welke dichter bij de onze ligt dan oorspronkelijk werd aangenomen. Tegelijkertijd stelden de geleerden vast, dat de mens hier in een vroeger tijdperk heeft geleefd dan men eerst meende. Er zijn hier mensenresten gevonden uit het paleolithicum, de oude steentijd, als mede voorwerpen en gereedschappen, die door de oudste mensen in dit deel der wereld gebruikt zijn. Men vindt er de wonderlijkste stalagnieten, druipsteenkegels in velerlei kleuren. Torquay's schilderachtige haven tje, vol met kleurige jachten, is uit gangspunt voor de jaarlijkse Regatta. Hier startte deze zomer de zeilrace naar Lissabon. Over zee bereikt men in anderhalf uur met een stoomjacht het roman tische, door hoge bergen omsloten, Dartmouth, mond van de rivier Dart. waar eens kruisvaarders en ontdek kingsreizigers afscheid namen en waar zich in 1944 een deel van de geallieer- Brlxham ls nog op andere wijze ver bonden met ons land. Het ls de baker mat van de treil visser ij. die er in de achttiende eeuw begon, waarbij dank baar gebruik werd gemaakt van een belangrijke technische vinding van de Nederlandse vissers, een eeuw daar voor. Langs alle Britse kusten trof men toen vissers uit Brixham aan, die als leermeesters van de nieuwe vangst methode optraden. Brixham heeft zijn glorie aan plaatsen als Huil moeten af staan, maar het vist nog met vijftig treilers. Weer historie Op het ogenblik speelt zich in Brix ham weer een stukje Brits-Nederlandse historie af. Er staat namelijk het ge trouwe evenbeeld van het beroemde De jachthaven van Torquay. dan „modellen") zo dicht mogelijk te bena deren. Het zfjn impres sies, die met een hoge mate van instinctiviteit op het doek ziijn ge- braoht. met een drift die door geen enkele esthe tische overweging werd geremd. De verf zit weer duimen dik en soms nauwelijks droog op het doek, maar ook hier ervaart men vooral heel duidelijk het bijzonder sterke en natuurlijke kleurgevoel van deze schilder. want ieder portret bezit zijn eigen palet en eigen toon. welke toon dan weer in intieme harmonie met de psyche van de uitge beelde persoon sohijnt te verkeren. Het merkwaardige van deze reeks, waarmee Karei Appel een nieuwe episode in zijn schilders loopbaan heeft ingezet, is dat men de gepor tretteerde figuren, voor zover men die wel eens in levenden Lijve heeft heeft ontmoet, ook bui ten de hulp van de ca talogus toch vrij gemak kelijk zal herkennen Zo konden wij tenminste onmiddellijk het portret van de directeur van het Stedelijk Museum in Amsterdam jhr W J H B Sandberg her kennen. Karei Appel, die van Amsterdamse afkomst is welke hij trouwens in zijn optreden en spre ken geenszins zoekt te verwaarlozen woont tegenwoordig in Parijs, en toen ik onlangs zijn atelier bezocht, gelegen in een tuintje, waar men niets meer van de over spannen atmosfeer van de metropolis bemerkt, kon ik nogmaals en van dichtbij waarnemen in welk enorm hoog tempo de kunstenaar zijn schil derijen voortbrengt. Hy werkt by voorkeur 's nachts en dus bij kunstlicht en wan neer hij de idem zoveel verf tubes bij kilo's op zijn doeken heeft uitge knepen. dan wordt er verder zo weinig moge lijk meer aan gepeuterd Zoals van sommige to neelspelers. in het bij zonder van de oudere garde, van „bêtes de théatre" en van ,jnon- stres sacrés" wordt ge sproken. zo zijn die ter men ook op deze schil der van toepassing. Hij is misschien nog harts tochtelijker en driftiger dan voor hem ooit een „fauve" is geweest en om nog één keer de cri ticus van „Le Monde" te citeren: „door middel van de overdrijving in de overdrijving" heeft hij nu zijn eigen en per soonlijke stijl gevonden Een stijl, die men des noods niet „mooi" mag vinden, maar waar ge moeilijk onverschillig en koud bij zult kunnen blijven. Torquay en het daarbij behorende lieflijke Babbacombe, hoog boven op de klif gelegen met een ontroerend schoon vergezicht over de hele wijde baai, zyn geen plaatsen om stil te blijven zitten. De steile kliffen met hun dichte be groeiing willen beklommen worden. Soms is de stijging één op drie! Niet minder trekt het bekoorlijke achter land. Torquay heeft het oude dorp Cockington aangekocht om het als be zienswaardigheid in ongerepte staat te bewaren. Het middelpunt wordt ge vormd door de vier eeuwen oude smidse, zoals alle huizen met riet be dekt. Daar slaat men nu een geluk- aanbrengend hoefijzer, en uit dank baarheid voor het fortuin dat u bin nenkort ten deel zal vallen, laat ge uw naam en adres op een strookje pa pier achter. Met die papiertjes zyn wanden en zoldering volgeprikt. Een nette vorm van vandalisme föiSÉ: De Engelsen zijn terecht trots op hun .rivièra' die allerminst een namaak-rivièra is. Gezicht op de kust bij Babbacombe. de invasievloot verzameld had. Daar ligt in de hoogte tussen de dichte bos sen, vlak by de keurig geordende boomgaarden voor cyderappels, de statige witte villa van de bekende schrijfster Agatha Christie. Reden voor bedevaart Voor Nederlanders ls er een spe ciale reden voor een bedevaart naar de Tor-Bay. Immers aan deze baai ligt ook het oude schilderachtige vissers dorp Brixham, waar op 5 november 1688 onze stadhouder Willem III door een Nederlands-Engelse invasievloot aan land is gezet, gevolgd door vijftien duizend man. Dat was voor Brixham de grootste gebeurtenis in haar hele bestaan en men spreekt er nog over alsof het zich gisteren heeft afge speeld. De eigenlijke steen, waarop Enge- lands toekomstige vorst „Dutch Wil liam" het eerst zyn voet zette, is thans gemetseld in een obelisk, welke zich op de havenpier bevindt. Aan het ha ventje zelf staat een standbeeld van de „Prince of Orange", dat hem niet be paald sympathiek weergeeft. Met diep liggende ogen en een scherpe neus kijkt hij strak en grimmig het land in, waarover hij straks zou gaan heersen. Eén zijde van het voetstuk draagt een Nederlandse tekst: „Engelands vrijheid door Oranje hersteid". „Ik zal handhaven" is sinds Willems anding ook Brixham's devies! Menige herberg in de omgeving draagt de naam van Prins van Oranje" Op weg naar het grootste natuurre servaat Dartmoor. een honderd meters hoog gelegen schraal en dor heidepla- teau, interessant door zyn hunnebed den en in het wild rondlopende ponies, treft men het langgerekte gebouw aan, waar destijds het voorlopige parlement in aanwezigheid van de Prins bijeen kwam. houten zeilschip „Mayflower" op sta pel, waarmee de pelgrimvaders (de Puriteinen, die eerst naar Holland wa ren uitgeweken) in 1620 als kolonisten naar Noord-Amerika vertrokken, een tocht, welke Delfshaven tot vertrek punt had. Torquay met zijn subtropisch aan doende tuinen en parken is ook m het najaar een bloesem- en planten- schat. In de avond tintelen er de vro lijke lichtjes. Er is de beroemde „Rock walk" een rotspad tot de top van de heuvel, des avonds geïllumineerd, waardoor de vreemdsoortige begroei ing een bijzonder relief krijgt. Geen uitgaansleven Natuurlijk slingeren ook in Torquay in de herfst de guirlandes van dui zenden gekleurde elektrische lampjes langs het rechthoekige waterfront, zoals ook andere Engelse badplaatsen in de donkere maanden feestelijk ver licht zijn. Een daverend uitgaansleven kent Torquay niet. Het voelt zich daarvoor nog altijd ietwat te deftig. Maar er is een schouwburg waar goede gezel schappen komen, evenals symfonie orkesten van naam. Er zyn bioscopen, dancings en clubs en een enkel café, iat zelfs tot middernacht open is Zowaar ontdekten wij er ook een robot, welke op elk uur van de dag na het inwerpen van een muntstuk koffie schenkt, de melk- en suiker- toevoer door speciale knoppen te rege len. Maar Torquay's romantische sfeer wordt door niets verstoord. Vandaar het grote getal huwelijkspaartjes dat de levensreis aan deze eigen Rivièra begint, zonder dat men het kanaal be hoeft over te steken

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 14