EVEREST Lage ziekenfondspremie voor een deel der bejaarden Gemeente Hoorn wil dansleraar dwingen 5000 gulden te betalen Aardolie vervoer stelt velerlei problemen voor de toekomst Even rust met 'n Everest... 95ste Jaargang Vrijdag 16 november 1956 Derde blad no. 28988 Maar binnenkort toch hoger dan nu (Van onae parlementaire redacteur) Met ingang-van het in werking treden van de Algemene Ouderdomswet op 1 januari a.s., zullen de Algemene Ziekenfondsen verplicht zjjn bejaarden van 65 jaar en ouder met een inkomen beneden f.2400 per jaar, te verzekeren tegen een premie van ongeveer vijftig cent per week per gezin. Indien het jaarlijkse inkomen meer dan f. 2400 bedraagt, doch niet meer dan f. 3410, is een premie verschuldigd van één gulden per week per gezin. Voor alle overige bejaarden wordt verwacht, dat de vrijwillige ziekenfondsverzekering voldoende mogelijkheden zal bieden. Aangenomen wordt, dat de Algemene Ziekenfondsen de thans verplicht verzekerden in de vrijwillige verzekering di rect zullen opnemen, indien zjj zich op 65-jarige leeftijd onverwijld aanmelden. Amendement onaanvaardbaar Berekend is, dat ongeveer 600.000 be jaarden tot de nieuwe bejaardenverze- kering zouden kunnen toetreden, onder wie ongeveer 500.000 betalenden.De jaar lijkse kosten van hun verzekering zijn geraamd op 50 miljoen gulden. De pre mie-opbrengst werd voorshands geschat op f. 15 miljoen. Het tekort bedraagt dus per jaar f. 35 miljoen, waarvan het Rijk de ene helft betaalt en de andere helft uit het vereveningsfonds wordt bijge past. De Tweede Kamer is gisteren na een pittige discussie zonder hoofdelijke stem ming met deze bejaardenverzekering akkoord gegaan omdat degenen, die een uitkering ontvangen krachtens de nood wet-ouderdomsvoorziening, thans een ziekenfondspremie betalen van slechts f. 1.50 per maand. Die tegemoetkoming vervalt echter wanneer de noodwet ver valt en de definitieve ouderdomswet in werking treedt. Vele bejaarden zouden dan voor aan zienlijk hogere Ziekenfondslasten komen te staan en daarom is de nieuwe rege ling getroffen. Ofschoon de heer Hazebosch (AR) met het principe van de regeling in stemde. vond hij het een bezwaar, dat een bejaarde met een inkomen van meer dan f.3410 per jaar inplaats van een gulden per week ineens f. 2,80 of meer per week zou moeten betalen als premie voor het Ziekenfonds. Die overgang is te groot. Daarom had hij een amende ment ingediend om de groep bejaarden met een inkomen tussen f3410 en f4200 een premie te doen betalen van f.2 per week. Tot een bedrag van f. 4200 was hij gekomen omdat in de sociale verze keringswetten de inkomensgrens f.6000 bedraagt en een gepensioneerde meest al 70% van zjjn inkomen krijgt. Het amendement was mede onderte kend door de heer Van eter Ploeg (KVP) Daaruit blijkt de nauwere samenwerking die thans wordt nagestreefd tussen KVP en AR. De heer Van Lienden (PvdA) had het amendement niet mede ondertekend, hoewel hij verklaarde zich er wel mede te kunnen verenigen, indien er geen technische bezwaren tegen zouden be staan. die tot gevolg zouden hebben, dat de nieuwe regeling niet op 1 januari a,s. in werking zou kunnen treden. Kabinetskwestie Minister Suurhoff had tegen het amendement het bezwaar, dat daar mede vooruit zou worden gelopen op de definitieve regeling van het Zieken fondswezen. Het doel is alleen het ver vallen van de noodwet-ouderdoms voorziening op te vangen. Nadeel ont staat alleen voor de groep bejaarden met een inkomen tuslen f. 3410 en f. 3750, maar die mensen gaan vooruit doordat ze met ingang van 1 januari een hogere ouderdomsuitkering krij gen. Het voornaamste bezwaar van minister Suurhoff was echter, dat in de ministerraad is besloten, dat de nieuwe regeling alleen dient om het vervallen van de noodwet op te van gen. Indien het amendement zou wor den aangenomen zou de zaak opnieuw in het kabinet moeten worden bespro ken. waardoor in ieder geval vertra ging zou ontstaan, zodat de regeling niet op 1 januari a.s. in werking zou kunnen treden. Het is bovendien niet zeker, dat het kabinet met het amen dement akkoord zou gaan. Het verweer van de minister viel bij de heer Hazebosch (AR) allerminst in goede aarde. Het viel hem tegen, dat minister Suurhoff een nadeel voor een groep bejaarden wilde accepteren omdat Bij een hogere ouderdomsuitkering krij gen. Hij zou juist de volle verbetering voor alle bejaarden moeten willen red den. Het zou de taak van de minister zijn om in het kabinet het amendement te verdedigen. Minister Suurhoff handhaafde zijn bezwaar, dat het amendement zou voor uitlopen op de definitieve regeling van Hoogleraren Technische Hogeschool Eindhoven Bij K. B. is een aantal hoogleraren aan de Technische Hogeschool te Eind hoven benoemd. In de afdeling der algemene weten schappen zijn tot gewoon hoogleraar benoemd: Natuurkunde: dr. H. B. Dor- gelo, onder toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft; dr. P. van der Leeden. onder toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als lector aan de Technische Hogeschool te Delft; Wiskunde, dr. J. J. Seidel. thans we tenschappelijk hoofdambtenaar aan de Technische Hogeschool te Delft; Socio logie dr. A. Oldendorff. In de afdeling der algemene weten schappen en in de afdeling der werk tuigbouwkunde: tot buiteng. hoogleraar Mechanica dr. ir. J. A. Haringx. In de afdeling der algemene wetenschappen en in de afdeling der elektrotechniek, tot gewoon hoogleraar Materialenkunde dr. C. Zwikker. In de afdeling der elek trotechniek tot g. hoogl. Elektrotechniek dr. ir. J. L. H. Jonker, buiteng. hoog leraar aan de Technische Hogeschool te Delft; Electroteohniek, dr. ir. J. G. Niesten, oud-hoogleraar aan de Tech nische Hogeschool te Bandoeng. In de afdeling der scheikundige technologie, tot gewoon hoogleraar algemene schei kunde: dr. K. Posthumus, oud-hoog leraar van de Technische Hogeschool te Bandoeng; scheikundige teohnologie, dr. ir. W. van Loon. In de afdeling der werktuigbouwkunde, tot gewoon hoog leraar werktuigbouwkunde ir. L. J. P. Smulders; mechanische technologie en metallografie, dr. ir. W. F. Brandsma, onder toekenning van gelijktijdig eer vol ontslag als gewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft; in de mechanische technologie en werk plaatstechniek, P. C. Veenstra; tot bui tengewoon hoogleraar werktuigbouw en verbrandingsmotoren, ir. A. L. W. Seyf- fardt. het Ziekenfondswezen. Met een bedis- sing nü zou de Kamer zich hebben ge bonden en dat zou men later weleens kunnen betreuren. Daarom noemde mi nister Suurhoff het amendement „be slist onaanvaardbaar". Noodgedwongen trok de heer Haze bosch het amendement hierna in, maar hij betreurde het voor de bejaarden, voor de Kamer en voor de minister. Krenterigheid Ook van zijn partijgenoot Van Lien den (PvdA) kreeg minister Suurhoff verwijten te horen. Aanvankelijk had de minister de inkomensgrens in de nieu we regeling gesteld op f.3400. Die grens wilde de heer Van Lienden met een amendement verhogen tot f.3500, maar daar wilde minister Suurhoff niet van weten omdat die verhoging slechts zou dienen om zes of misschien twaalf be jaarden niet te benadelen. Aan een der gelijke futiliteiten-wetgeving wilde de minister niet meedoen. Bestraffend repliceerde de heer Van Lienden: „Het gaat niet om de vraag hoeveel mensen worden benadeeld, maar of er mensen worden gedupeerd. Het verzet van de minister is „krenterig". Minister Suurhoff zette daarop uit een, dat niemand zou worden benadeeld indien de grens werd verhoogd tot f. 3410. Nadat de heer Van Lienen zijn amende ment aldus had gewijzigd nam minister Suurhoff het over. Het wetsontwerp werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. (Ingez. Med.-Adv.) Enkele weken geleden introduceerde Gerzon de Vestola in Nederland. En in één dag was ze volkomen uitverkocht...I De Vestola - de warmte van een vest, de modieuze chic van een stola - bleek liefde op het eerste gezicht voor de elegante vrouw... I Opnieuw hebben we (en gelukkig vóór St. Nicolaas I) Vestola's ontvangen, 'n prachtige gelegenheid dus voor een hoogst welkome en originele verrassing I Wel of geen vermakelijkheidsbelasting Rechtbank veroordeelt gemeentelijke actie Een zaak, die in Hoorn veel stof heeft doen opwaaien, diende gisteren voor het Amsterdamse Gerechtshof: het geschil tussen de dansleraar P. Kempen en de gemeente Hoorn. Dez.e dansleraar was de twijfelachtige eer beschoren een van de eerste, mis schien zelfs wel de eerste inwoner van Hoorn te zijn, op wie de gemeente vol gens de Alkmaarse Rechtbank boven dien ten onrechte de verordening toepaste waarbij een ontduiker van deze belasting gedwongen kan worden bijna tweemaal zoveel aan de ge meente te betalen als hy bruto heeft verdiend. Vermakelijkheidsbelasting bedraagt 45% van de bruto-opbrengst en de gemeente heeft het recht deze na te vorderen over de laatste drie jaar. Wanneer zou blijken, dat ten Belangrijke schenking van Prinses Beatrix Prinses Beatrix heeft heden een be langrijk bedrag geschonken aan het Na tionaal Comité Hulpverlening Hongaarse Volk. onrechte geen aangifte is gedaan, kan de viervoudige aanslag worden opgelegd. Dus kreeg de heer Kempen in april 1953 plotseling een navorde ring van ruim 5000 gulden.... In juli 1955 gaf de Alkmaarse rechtbank toe, dat de heer van Kempen niet behoefde te betalen, maar de gemeente Hoorn liet het er niet bij zitten en tekende appèl aan. Voor een besloten dansschool is geen vermakelijkheidsbelasting verschuldigd, maar de gemeente lokte de heer Kem pen in 1953 in een val. aldus de raads man gisteren voor het Amsterdamse Hof. Er was toen iemand de dansschool binnengegaan die niet als lid stond in geschreven. De heer Kempen was zelf nog niet aanwezig. Nog vóór hij ver scheen voerde de politie een controle uit en er werd proces-verbaal opgemaakt, wegens het gelegenheid geven tot open baar dansen zonder vergunning. Nog voor de kantonrechter uitspraak had gedaan in deze zaak schreef de „af deling belastingen" de heer Kempen een brief, waarin stond: „Hierdoor delen wij u mede, dat door u wegens vermakelijk- Rotterdamse raadsleden verlieten de xaal Teen communist ging spreken Voordat gistermiddag de gemeente raadsvergadering in Rotterdam be gon, heeft het oudste raadslid, mr. Jacq. Dutilh (V.V.D.) namens de fracties van de P. v. d. A., K.VJP. A.R.-Partü, V.V.D. en C.H.U. mede gedeeld, dat de gebeurtenissen in Hongarije de leden van deze partijen nopen zich te uiten jegens hun mede leden in deze vergadering, afgevaar digden van de C.P.N., die tot dusverre niet de volgzaamheid en het verband met het Oost-Europese communisme hebben verloochend. De leden van deze partijen zouden zich uiten in dier voege, dat zij allen de vergaderzaal zouden verlaten, wan neer een lid van de CP.N. aan de be raadslagingen deelnam. Tevoren had spr. gewaagd van de gebeurtenissen in Hongarije. Toen de heer L. van Hahn (CPJ4.) het woord vroeg, en begon te spreken, verlieten alle raadsleden, op de com munisten na, de zaal. De burgemees ter, secretaris en de twee stenografen bleven. Vele schenkingen voer Hongaarse vluchtelingen Het vluchtelingencentrum in de Utrechtse Jaarbeurs wordt over stroomd door schenkingen uit vele delen van het land. In vele gevallen I hebben relaties van de Jaarbeurs grote hoeveelheden goederen geschonken, o.a. sigaretten, sigaren, jam, sinaas appelen, chocolade en plastic kastpa pier. Hongaren danken Een van de oudere Hongaarse vluch telingen, die met zijn landgenoten op het ogenblik in de Utrechtse jaarbeurs hallen is ondergebracht, Sandor Szegedy uit Boedapest, heeft zich op verzoek van zijn landgenoten tot tolk ge maakt van de eerste groep vluchtelingen. Hij sprak zijn dank uit voor de wijze waarop het Nederlandse volk gereageerd heeft op de komst van zijn landgenoten en verklaarde dat de Hongaarse vluch telingen diep ontroerd zijn over de ont vangst die hun in Utrecht is bereid. De heer Szegedy hoopte, dat de Hongaarse vluchtelingen ons land niet te lang tot last zouden zjjn en zei, dat de jongens en mannen onder hen da delijk aan het werk zouden willen gaan, om hun eigen kost te verdienen. Hjj vroeg begrip voor de jongeren on der de vluchtelingen wier houding on der invloed van het communistisch regime misschien zou afwijken van die van de Nederlandse jeugd. Zij me nen het echter goed, aldus de heer Szegedy, en hopen met hun werk te bewijzen, dat zij de vrijheid en de gast vrijheid in Nederland waard zijn. Gistermiddag heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, graaf C. Th. E. van Lynden van San- denburg, een officieel bezoek aan de Hongaren gebracht. Indonesisch Parlement- keurt- Russisch optreden af SOVJETS MOETEN TROEPEN TERUGTREKKEN Met overweldigende meerderheid heeft het Indonesische Parlement een resolutie aangenomen, waarin het op treden van de Russische troepen in Hongarije wordt betreurd en een be roep wordt gedaan op de Sovjet-Unie haar troepen zo spoedig mogelijk uit Hongarije terug te trekken. Sleohts de communisten en de com munistisch gezinde leden stemden tegen de resolutie, die was ingediend door le den van de Masjoemi. In een tweede resolutie wordt op alle leden van de VN. een beroep gedaan hun troepen uit andere landen terug te trekken. Ook deze resolutie werd aangenomen. De Masjoemi en de Nahdatoel Oelama ont hielden zich van stemming. De Magga Dan", een Brits Poolvaartuig is vertrokken voor de giote reis naar de Zuidpoolgebie den, waar Engelse geleerden hun aandeel zullen leveren in de onder zoekingen in het kader van het geo fysisch jaar. Serpentines vormen de laatste band voor ktnge tijd met het moederland. Links op het dek, waarop ook vliegtuigen geladen zijndr. Fuchs, de leider van de ex peditie heidsbelasting is verschuldigd f. 5121,60. U gelieve dit bedrag binnen vijf dagen te voldoen ten kantore van de gemeente ontvanger." „De heer Kempen was zo razend, dat men hem een zo belachelijk hoog bedrag aan vermakelijkheidsbelasting oplegde." zo vertelde zijn raadsman gistermiddag, „dat hij de hele brief negeerde." „En dat is nu juist zijn fout", zegt de gemeente. Werd een dwangbevel uit gevaardigd, de heer Kempen diende geen bezwaarschrift in en kwam eerst een half jaar later voor de Alkmaarse Rechtbank in verzet. Volgens de wet doen dan wettigheid en grootte aan slag niets meer ter zake en dus: be talenOok al stelt de rechtbank de dansleraar in gelük". Het Hof zal 27 december uitmaken, Wie werkelijk gelijk heeft: gemeente of dansleraar N.V.V. stemt in met een-uur loonactie Verontwaardiging over C.P.N. De vandaag gehouden hoof dbes turen- vergadering van het NVV heeft haar goedkeuring gehecht aan de maatrege len. die het Verbondsbestuur in samen werking met andere instanties genomen heeft om tot een zo doeltreffend moge lijke hulpverlening aan de slachtoffers van de tragische gebeurtenissen in Hon garije te komen De vergadering betuigde haar instem ming met de oproep van de f lichting van de Arbeid aan de werknemers om ten minste één uur loon voor deze hulp actie af te staan. De hoofdbesturenvergadering sprak I voorts haar „grote verontwaardi- j ging" uit over de laffe en ka rakterloze wijze, waarop vanwege de CPN de verraderlijke Russische over val op he Hongaarse volk wordt ge- j tracht goed te praten"; voorts „dat de in 't NVV bzelachamdae vakbeweging met dit soort lieden geen enkele ge- j meenschap wenst". Tenslotte „dat voor degenen, die lid zijn van of blijkens hun gedragingen sympathiseren met de CPN of derzelver mantelorganisa ties. geen plaats kan zijn in een bij het NVV aangesloten organisatie". Steeds meer leden uit P.E.N.-centrum Voor het lidmaatschap van de PE N. heeft wederom een groot aantal schrij vers bedankt, t.w. Remco Campert, mr. Cola Debrot. Emma Dronckers, dr. G. A. van Klinkenberg, prof. dr. R A. J. van Lier, mr. Frangois Pauwels en J. A. Rispens. In totaai zijn nu 51 leden uit het PEN-centrum getreden. Verbruik in 1975 tvellicht verdubbeld? Tijdens een vanmiddag in hotel „Atlante" te Rotterdam gehouden lunch- btjeenkomst van het Departement Rotterdam van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft de heer F. A. C. Guépin, directeur van de N.V. Kon. Ned. Petroleum Maatschappij, een rede gehouden over „Het vervoer van aardolie in Europa en de daarmede verband houdende problemen". Tenzij de normale ontwikkelingen worden verstoord, zal het olieverbruik van Europa tegen 1960 anderhalf maal zo groot zijn als verleden jaar en tussen 1960 en 1975 zal het wellicht weer verdubbelen, zo zeide hij. In de achter ons liggende acht jaren is het verbruik van alle soorten energie in de O.E.E.S.-landen met bijna 40% toegenomen. Hiervan is het aandeel van de aardolie gestegen van 10 tot 17% van de totale energieprodukten, dat van steenkool gedaald van 80 tot 70% en de rest is geleverd door waterkracht en bruinkool. Dit betekent, dat Europa de grootste olie-importeur ter wereld is ge worden. In 1955 hebben genoemde lan den zelf iets meer dan 9 miljoen ton ruwe olie geproduceerd, maar de invoer was ongeveer 110 miljoen ton ruwe olie en aardolieprodukten voor binnenlands gebruik en voor de behoeften van de internationale scheepvaart. Veranderingen Spreker schetste twee veranderingen van na de oorlog in de wereldaardolie voorziening. De eerste betreft de aan voer en het beeld daarvan is in minder dan tien jaar veranderd van een brede oliestroom in oostelijke richting over de Atlantisch Oceaan in een nog bredere stroom van het midden-Oosten in wes telijke en noordelijke richting. De twee de verandering is die in het beleid ten aanzien van de vestiging van raffinade rijen. in die zin. dat nieuwe raffinade rijen werden gebouwd in gebieden met een hoog gebruik van olieprodukten. Volgens spreker hebben we hierbij in wezen te maken met een kostenvraag- stuk. waarbij de kosten van de aange voerde ruwe olie staan tegenover die van het vervoer en de distributie van de eindprodukten. Hierbij spelen dus vooral een rol de vervoer-afstanden, de aard en de hoeveelheid van de te vervoeren produkten en de kosten van het meest economische vervoermiddel. Dit alles in verband met de mate van concentratie van de vraag naar olieprodukten. Beangstigend voor het vervoer van ruwe olie en olie produkten. Een kostenvergelijking voor het ver voer van olie over land over een tijd perk van jaren is na de oorlog in de V.S. uitgewerkt, de algemene conclusie is. dat de pijpleiding bij volle benutting verreweg de goedkoopste wijze van ver voer is vergeleken met het wegvervoer of de spoorwegen, maar niet altijd met het vervoer te water. Er is alles voor te zeggen om na te gaan of de moeilijkheden bij toename van het vervoer in Europa niet zijn op te lossen door de aanleg van een lange afstands pijpleidingsysteem, waarbq zeker rekening zal moeten worden gehouden met het feit, dat dergelijke leidingen het meest econo misch zijn als zü tot hun volle capa citeit worden benut. Projecten Tegen 1957 zal de totale vraag naar energie gelijk zijn aan het equivalent van 1100 tot 1300 miljoen ton steen kool. Spr. becyferde, dat er in 1957 een kloof zal bestaan tussen de vraag en de eigen produktic, overeenkomende met 350 a 555 miljoen ton steenkool. Over slechts vijf jaar zal dit verschil reeds in de buurt van 200 miljoen ton liggen. De heer Guépin sprak van een beangstigend vooruitzicht. Wat de atoomenergie betreft zal het nog vele jaren duren voordat zü een belangrijk aandeel in deze extra-energievoorzie ning kan leveren. In het vervolg van zijn betoog legde spr. er vooral de nadruk op, dat er niet de minste twjj- fei over bestaat, dat er ruime oliere serves aanwezig zü". die in de te ver wachten vraag kunnen voorzien. Pijpleiding of tankschip? Stilstaande bij de vraag wat nu eigenlijk economische is: vervoer per tankschip of pijpleiding, merkte spreker op, dat in het algemeen pijpleidingen alleen dan met tankschepen kunnen concurreren als de leidingen aanmerke lijk korter zijn dan de alternatieve zee weg en indien de leidingen geregeld vol belast zijn. Spr. wees op het streven pijpleidingen net als tankschepen steeds groter te maken. Er bestagt reeds een pijpleiding van 90 cm diameter, en een met een doorsnee van 100 cm is waar schijnlijk niet ver meer af. Thans wordt de methode van de pijp leiding reeds op grote schaal toege past in de V.S. en Canada bestudeerd Tenslotte wees spr. op de reeds in aanleg zijnde leidingen voor brandstof fen voor militaire doeleinde, de bestaan de produktenleiding Le Havre-Parijs en de N.V. Sappeur, die een project in stu die heeft genomen voor een pijpleiding systeem met een capaciteit van meer dan 30 miljoen ton ruwe olie per jaar. Een voorlopig onderzoek van de route van Marseille naar Keulen en Rotter dam, met aansluitingen naar Antwer pen. het gebied ten zuidoosten van Parijs en Straatsburg heeft aangetoond, dat een pijpleiding aantrekkelijk moet worden geacht uit economiche en tech nisch oogpunt en dat een meer uitge breid onderzoek gerechtvaardigd is. een onderzoek, dat thans ook wordt uitge voerd. De industriële bedrijvigheid van Rotterdam kan er alleen maar wel bij varen als zijn raffinaderijen op de doelmatigste en meest economische wijze van grondstoffen worden voorzien. De rol, die deze havenstad zal spelen, zal echter in hoge mate afhangen van de haveninstallaties, die beschikbaar zullen zijn voor de tankschepen van de toekoipst. Naar sprekers mening zal de aanleg van een economisch verantwoorde trans-Europese pijpleiding de belang rijkheid van Rotterdam ook ten goede komen. Tenslotte merkte de heer Guépin op, dat goedkope en overvloedige brand stof de grondslag moet blüven voor alle toekomstige economische uitbrei dingen. Hongaren willen met Hammarskjöld praten De Hongaarse regering is bereid ver tegenwoordigers naar Rome te zenden om daar met de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjöld. te spre ken over de hulpverlening aan Hon garije. Een woordvoerder van de Hongaarse delegatie bij de Ver. Naties verklaarde gisteren in New-York, dat een officiële mededeling uit Boedapest, waarin dit verklaard werd, aan het secretariaat van de Ver. Naties in New York is ge zonden. Hij verwachtte, dat de bood schap zal worden doorgezonden aan Hammarsklöi^ (Ingez. Me<L-Adv.) Na uren ingespannen werk ontspan je alleen al door het opsteken van een sigaret. En wanneer het dan een Everest! is, wordt zo'n pauze een genoegen, want die sigaret is zeldzaam zacht en karaktervol. Everest, de lange Amerikaan uit het rod® pakje met de witte berg. 85 a. ev&i'-t&sit'/

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5