(VAGRANT Leidse begrotingsbehandeling een tiendaagse veldtocht? Wethouder v. d. Kwaak: afremmen van onrendabele investeringen! DemmeniE Manifestatie Cultureel Akkoord van het Residentie-Orkest 95ste jaargang Vrijdag 16 november 1956 Tweede blad no. 28988 Oppassen voor tijdnood! Tarieven van gas en elektriciteit moeten spoedig worden verhoogd Heeft de nieuwe wijze van begrotingsbehandeling wij wezen daar gisteren reeds op ongetwijfeld zijn voordelen: een meer afgerond en ook overzichtelijk geheel wordt verkregen, na drie zittingen, verdeeld over twee dagen, kunnen wij nog niet zeggen, dat het er naar uitziet, dat dit de duur der beraadslagingen bekort. Een wens, die blijkens de M. van A. niet alleen leeft in de kring van het College van B. en W., doch ook in die van het Seniorenconvent en de raad. Terwijl thans twee dagen is beraadslaagd, zit de raad nog middenin de behandeling van het tweede het eerste kan in feite worden verwaarloosd hoofdstuk, waarin de financiën, het personeelsbeleid en de ruimtelijke ordening aan de orde worden gesteld. Gisteren, ,,bij het scheiden van de markt", had den nog niet alle daarvoor in aanmerking komende leden in tweede instantie het woord gevoerd. Hedenmiddag zou men daarmede ver der gaan. waarna wederom het woord is aan vier leden van het College. Tenslotte wacht dan nog de behandeling van de volgnummers. Eerst als ook deze de revue zijn gepasseerd, kan men zeggen, dat dit hoofdstuk is afgedaan. Vermoe delijk zal dit aan het einde van de mid dag en ook van deze zittingsweek het geval zijn. Er wachten dan nog elf hoofdstukken, waarvoor in principe 3 dagen vijf zittingen zijn uigetrok- ken. Hoewel enkele van deze hoofdstukken weinig om het lijf hebben, zal het merendeel een brede discussie opleve ren. Wij denken hier aan de hoofdstukken openbare veiligheid (verkeer), volksgezondheid, volkshuis vesting, openbare werken en de uit gebreide paragraaf van het onderwijs. Alle onderwerpen, waarvoor de raad ook in het verleden grote interesse aan de dag heeft gelegd. Indien de raad in het huidige tempo doorgaat, komt hij zeker in tijdnood te verkeren en zou de „zesdaagse" van vorig jaar ditmaal nog wel eens op een „tiendaagse veldtocht" kunnen uitlopen. Laat ons hopen, dat wij het te pes simistisch zien en dat men zich bij de verdere behandeling niet uitput in aller lei futiliteiten, resp. herhalingen, doch de grote lijnen en de principiële zaken in het oog houdt. „Inhaalverbod" Wethouder Van der Kwaak, die gis termiddag allereerst van repliek diende en de raad erkentelijk was voor het aan de dag gelegde begrip voor de financiële toestand in het algemeen en die van Wethouder D. van der Kwaak ...niet zonder zorgen... Leiden in het bijzonder, gaf thans op zijn beurt zijn visie op de financiële situatie van het ogenblik. In dit verband noemde spreker een gemeente-begroting met een tekort van V/2 miljoen, een Rijksbegroting met een tekort van 860 miljoen, een overspannen kapitaalmarkt een ongunstig beeld van de handelsba lans. een verloop van de dekkingsper centages en een dalen van de deviezen reserves. Hoewel een en ander hem met zorg vervult, is het toch ook weer niet zo, dat hij bij al het gemeentelijk werk in financieel opzicht bordjes zou wil len plaatsen, met het opschrift pas op, gevaarlijk, uitholling overdwars of on bewaakte overweg. Met het oog op de huidige financiële situatie is z.i. ech ter één bordje wel op zijn plaats, t.w. het bordje Inhaalverbod. Hieronder wenst spreker te verstaan het niet for ceren van wel gewenste, doch niet noodzakelijke kapitaalsuitgaven. Wat de wethouder het vorig jaar vrij stellig van mening, dat de uitkomst per inwoner van de algemene uitkering van het Gemeentefonds voor Leiden zou worden verhoogd .minder hoopvol op dit punt is hij voor 1957. Dat de gemeenten inderdaad in 1958 met een definitieve financiële regeling te maken krijgen, zet hij vele vraagtekens. Het landelijk" *--m van de gemeen- I tebegrotingen en -rekeningen is thans: I stijgende begrotings- en rekeningstekor- ten en dalende rekeningsoverschotten. I Bovendien behoren de meevallers (on- I dernemingsbelasting) tot het verleden. Wethouder Van der Kwaak bracht de heer Zunrterman onder het oog, dat de heer Vondeling (P. v. d. A.) nog onlangs in de Tweede Kamer de geleidebrieven van de gemeenten Amsterdam. Utrecht en Rotterdam onder de loep heeft geno men. Hij vond in deze brieven geen enkel begrip voor de situatie, waarin wij thans verkeren. Inderdaad, aldus de wethouder, hebben vele gemeenten een niet sluitende begroting. Echter is er een aantal gemeenten, dat niet alles op de centrale overheid wenst af te schuiven. Deze gemeenten willen een stuk eigen verantwoordelijkheid dragen. Hoewel de belasting en de algemene uitkering voor Leiden niet meer onbe vredigend zijn. dient opgemerkt te wor den dat de komende loonronde (ver moedelijk 1 januari 1957) niet in de be groting is opgenomen. Spreker is de mening toegedaan, dat de gemeenten hiervoor een compensatie van het Rijk dienen te ontvangen. Met dit doel voor ogen heeft de Vereniging van Ned. Ge meenten onlangs een enquête ingesteld. WEDERZIJDS BEGRIP GEWENST Wethouder Van der Kwaak is van oordeel, dat de gemeenten begrip moe ten hebben voor de moeilijkheden van het Rijk en omgekeerd het Rijk voor die van de gemeenten. Is dit wederzijds begrip aanwezig, dan kan men een eind komen. Het College, aldus spreker, heeft ge meend de begroting met een tekort te moeten indienen. Ofschoon vele verlan gens in portefeuille moesten blijven, stelt het College zich op het standpunt, dat wat thans op de begroting staat ook verwezenlijkt dient te worden. AFREMMEN ONRENDABELE INVESTERINGEN Spreker is de overtuiging toegedaan, dat wat minister Hofstra van het Rijk eist. hij dit ook zeker zal eisen van de gemeenten. In de allereerste plaats het afremmen van niet direct nood zakelijke onrendabele investeringen en voor alles het veilig stellen van de woningbouw. Ook het College gaat van deze gedachte uit. In dit verband deed spreker een beroep op de raad om alle krachten te bundelen in het belang van een flinke voortzetting van de woningbouw. ONGUNSTIGE KAPITAALMARKT Vervolgens toonde de wethouder aan. dat de situatie op de kapitaalmarkt sinds maanden ongunstig is. Voor zich persoonlijk zoekt spreker dit niet direct in een telaag houden van het renteper centage, doch veel meer in de richting, dat de termijn verlengd moet worden waarbinnen vervroegde aflossingen uit gesloten zijn. Ook de begrotingspolitiek van de rege ring heeft z.i. grote invloed op de kapi taalmarkt. Op dit punt verwacht spre ker stellig, dat de investeringen door de Rijksoverheid afgeremd zullen worden. Het beeld op de kapitaalmarkt is thans zo. dat er per jaar 2500 miljoen beschikbaar is. Hiervan verdwijnt on middellijk f. 400 miljoen naar het Rijk en f. 1000 miljoen naar particulieren, zodat er circa f. 1000 miljoen resteert voor de lager publiekrechtelijke licha men. Een bedrag, dat voor de gemeen ten aan de lage kant is. Een toestand, welke ook minister Hofstra zeer onge wenst acht en verre van rooskleurig. Indien, aldus spreker, geen zelfbeper king wordt opgelegd, komt de financie ring voor de woningbouw sterk in het gedrang. Nu de rentepercentages op de geld markt zijn vrijgelaten, zien wij thans, dat voor „kort-geld" reeds 4'/2% wordt gevraagd en gegeven. Hierdoor kunnen meerdere beleggers prachtig de verdere ontwikkeling op de kapitaalmarkt af wachten. Ook de ontsparing bij de spaarban ken bij 231 banken, samen vormende 92% van het inleggerstegoed, bedroeg de inleg in september 74.1 miljoen en de terugbetaling 77.8 miljoen vervult de wethouder met grote ongerustheid. LIQITIDITEITSPOSITIE NOG GOED Vervolgens wees de heer Van der Kwaak er op, dat onze Liquiditeitspo- sitie op dit moment nog goed is In ver gelijking met tal van andere gemeenten zelfs zeer goed. Ons saldo bedraagt thans nog 2Vi miljoen, terwijl wij reeds voor 1957/58 leningen hebben afgesloten tot een bedrag van V/2 miljoen. Voorts kan Leiden nog een bedrag van f. V/2 miljoen in rekening-courant op nemen bij de Bank van Nederlandse gemeenten. J Deze cijfers manen ons evenwel tot grote voorzichtigheid. De bouw van woningen moet voort gang kunnen vinden en daarom zullen wij, aldus spreker, andere verlangens moeten matigen. Raad en College zul len nauwlettend toe moeten zien wel ke werken dan nog urgentie behoeven. REDELIJK VERZORGINGSPEIL! Het is mij, aldus de wethouder, ook dit keer weer opgevallen, dat sommige leden het willen doen voorkomen alsof het verzorgingspeil in onze gemeente aan de minimale kant is. Niets is min der waar. Van de gemeenten Delft, Dordrecht, Schiedam, Apeldoorn, Hilver sum en Breda wint Leiden het in alle opzichten. Aan de hand van cijfers toonde spreker aan hoe de verhoudingen liggen. Laat men nu niet zeggen, dat Leiden zo achteraan hinkt! VERHOGING VAN INKOMSTEN Inderdaad is juist, aldus spreker, dat het College dit keer de schijnwerper zeer in het bijzonder op de verhoging van inkomsten heeft gericht. Dit behoeft ons niet te verbazen. De uitgaven vertonen steeds een stijgen de lijn, terwijl de inkomsten moeizaam stijgen. Ook bij dit onderwerp toonde de wet houder aan, dat het zeer billijk te achten is. dat ook de inkomstenzijde de aandacht van de raad moet heb ben. Spreker huldigt niet het stand punt om de tarieven van de nutsbe drijven te verhogen om een sluitende begroting te verkrijgen. Echter deelde hij wel mede, dat de tarieven ver hoogd moeten worden in verband met de stijgende produktie en salariskos ten. URGENTIEPLAN WORDT OPGEMAAKT Vervolgens deelde spreker mede, dat thans een commissie is gevormd, die. uitgaande van het investeringsplan, een urgentieplan zal opstellen. Een plan. dat het College en de raad t.z.t. zal worden voorgelegd. Voorts is ook een commissie samengesteld, die zal adviseren over het verlenen van subsidie voor kerkbouw. Hoewel niet alles in eens kan geschie den, zijn de thans bereikte resultaten van het efficiency-onderzoek bevredi gend. Momenteel worden nog geen bijzon dere uitkeringen verstrekt i.v.m. de ruimtelijke ordening. Een definitieve regeling: doeluitkeringen, is in 1958 te verwachten. Voor het samenstellen van een popu laire uitgave van de gemeentebegroting nog afgezien of zulk een uitgave het gewenste effect zal sorteren is met het oog op de huidige personeelsschaar- ste thans geen topfunctionaris vrij te maken. BEBOUWING STATIONSPLEIN Wethouder Jongeleen, die hierna nog een kleine aanvulling gaf op zijn in eerste instantie uitgesproken rede. zeide bereid te zijn om t.z.t. contact met Oegstgeest op te nemen over de aanleg van een eventuele jachthaven op grond gebied van Oegstgeest. Voorts deelde hij mede, dat in prin cipe overeenstemming is bereikt over de bebouwing van het Stationsplein ter hoogte van het gebouw van de Kamer van Koophandel. Eisen niet te hoog opvoeren De fractie-voorzitter van de K.V.P.. de heer Van Dijk. die woensdag verhinderd was zijn algemene beschouwingen te houden, kreeg daartoe deze middag de gelegenheid. Spreker was van oordeel, dat het sectieverslag ook dit jaar weer veel te uitvoerig was (bijna 500 vragen). Vele van de gestelde vragen komen hem overbodig voor. hetgeen zich ook wreekt bij de behandeling van de begroting, welke z.i. in een kortere periode kan worden afgedaan. flngez. Med.-Adv.) A. van Dijk ...te veel vragen in sectieverslag Spreker hoopt, dat het geschokte ver trouwen. waartoe B. en W. in het verle den wel eens aanleiding gaven, thans hersteld is en resulteert in een open en eerlijk gesprek. Leiden, aldus de heer Van Dijk, zal In de toekomst moeten streven naar een sluitende begroting, waarbij het zaak is, dat wjj onze eisen niet te hoog stellen. Spreker maakte hierbij echter de restrictie, dat dit ook weer niet mag leiden tot het hijsen van de bezuini- gingsvlag aan de hoogste top van de gemeentelijke mast. Nadat spreker er op gewezen had, dat z.i. de subsidie van het jeugdwerk „on der de maat gebleven was" en er bij de subsidiëringspolitiek gelet moet worden Drie miljoen voor bouw assistentenflat Nadat gistermiddag de behandeling van de gemeentebegroting was ge schorst, stelde het College een voorstel aan de orde om met de Sociale Ver zekeringsbank te Amsterdam een 4%% geldlening ad. f. 3.000.000 aan te gaan. Dit bedrag is bestemd voor de bouw van een assistentenflat aan de Boer- haavelaan, speciaal bedoeld voor de leden van de wetenschappelijke staf van het Acad. Ziekenhuis. De heer Hagens (VVD), die tegen deze lening geen bezwaar had. oordeelde het niet juist, dat het ontwerp van deze bouw nog niet in de Commissie van Openbare Werken was besproken. Ook de overige leden van deze commissie, de heren Van Iterson, Ten Broek en Schül- Ier, waren het met deze opvatting van de heer Hagens eens. De heren DeHos- son en Kortmann (KVP) vroegen nog enkele financiële inlichtingen over deze lening, welke door de wethouder van Financiën werden verstrekt. Wethouder Jongeleen, die begrip had voor de bezwaren van de leden van de Commissie van Openbare Werken, bracht hen onder het oog, dat ditmaal om financiële redenen niet anders ge handeld kon worden. Het definitieve bouwplan had hij ook zelf nog niet ge zien. Het zal zo spoedig mogelijk in de commissie worden gebracht. Tot sprekers grote voldoening had hij dit jaar nog bouwvolume voor deze flat weten los te krijgen. Na deze toelichting werd het voorstel z.h.s. aangenomen. Kies goed gezelschap! Vertrouw op LEIDSCHE SPAARBANK In oktober 1956 werd er bij de Leid- sche Spaarbank ingelegd f 1.098.112.12 en terugbetaald f 1.186 904.89. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 349 en het aan tal afbetaalde boekjes 193. Op 6189 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f 189.080.51 bijgeschreven. Er werden 593 busjes ter lediging aan geboden met een gezamenlijke inhoud van f 14.187.36. Het tegoed der 38.665 inleggers be droeg aan het einde der maand f 27.136.845.22. (Ingez Med.-Adv 1 VULPENHOUDERS Haarlemmerstraat 169 op zelfwerkzaamheid, gaf hij als zijn mening te kennen, dat zo wanneer een begroting niet sluitend is te maken, men noodgedwongen tot verhoging van de tarieven van de nutsbedrijven moet overgaan. Met het oog op de ruimtelijke orde ning is ook spreker voor contact (be spreking) met de randgemeenten. Spre ker verwacht, dat bij het creëren van uitbreidingsplannen ook rekening wordt gehouden met de bestaande bebouwing. In dit. verband had hij de toekomstige uitbreiding van de Technische Don Boscoschool op het oog. Thans is het reeds moeilijk hiervoor plaats te vinden. RAADSLEDEN WEDEROM AAN HET WOORD Acht raadsleden kwamen deze middag nog in de tweede instantie aan het woord. De heer Meester (P. v. d. A.) was het College dankbaar, dat het zo spoe dig had gereageerd op de door de vier democratische raadsfracties uitgeoefen de drang iets voor de Hongaarse vluch telingen te doen. Aan deze dank verbond spreker de suggestie een aantal woningen voor de vluchtelingen beschikbaar te stellen. Spreker blijft voor overleg op hoog niveau t.a.v. de verplaatsing van de kazernes; ook een bijeenkomst van ge meentebestuurders uit de randgemeen ten met het oog op de agglomeratie van Leiden blijft hem gewenst voorkomen. De in de raad gehouden pleidooien voor uitbreiding van universitaire ruimte wenste de heer Woudstra gaarne te on derschrijven. De heer Hagens (V.V.D.) voelt weinig voor een populaire uitgave van de begroting en bracht nogmaals de subsidiepolitiek op het tapijt. Het laatste jaar zijn de subsidies met circa een ton verhoogd. De heer Drijber V.V.D.die nogmaals een warm plei dooi hield voor de uitbreiding van de Universiteitsruimte, was van oordeel, dat Leiden zeker aan de besprekingen op hoog niveau moet deelnemen. On danks het feit, dat hij veel waardering heeft voor het werk van de Planologi sche Dienst, vraagt hij zich af of deze dienst de Leidse uitbreidingsplannen niet te veel afremt. De heer Van Weizen (C.P.N.), die de voorstellen tot verhoging van de tarie ven van de nutsbedrijven afwacht alvo rens zijn mening kenbaar te maken, waarschuwde het College er voor niet over te gaan tot een drastische verho ging, zoals in Amsterdam is geschied. De Gortestraat en omgeving acht hij niet zo geschikt voor parkeerruimte. Een jachthaven aan de Zijl komt hem juis ter voor; de bestaande inrichtingen onder Oegstgeest en Warmond zijn nog niet geheel bezet. De heer Van Iterson (Prot. Chr.) was van mening, dat wet houder Jongeleen de moeilijkheden met de uitbreidingsplannen te zwart had af getekend. Nadat de heer Knol zich deze middag nog had verdiept in enige finan ciële vraagstukken, waarschuwde de heer Huurman er voor. dat men bij het maken van plannen niet te veel moet gaan ordenen. Er mag geen verstarring optreden. Een open gesprek, met b.v. een intergemeentelijke commissie, t.a.v. de ontwikkeling van de Leidse agglome ratie komt spreker gewenst voor. Nederland - België: 24 Door een muzikale manifestatie in het kader van het Nederlands-Belgisch cultureel akkoord (10-jarig bestaan) kreeg ook onze stad in deze herdenking zijn d»-el: het concert van het Residentie-Orkest was daaraan gewijd. Belgische en Nederlandse composities vulden het programma, dat niet vrij was van sterk wisselende indrukken en overladenheid. Ondanks de uitermate knappe, accu rate en ritmisch gespannen directie van de bekwame Belgische Omroepdirigent Daniël Sternefeld, die zes ongebruikelijke deels interessante partituren met élan uit de mouw schudde. Het overwicht in deze tweekamp lag bij de Belgen. De verhouding was vier tegen twee. In de Belgische helft César Franck (eigenlijk meer Frans dan Belgisch), diens geniale, veel te vroeg gestorven leerling Guillaume Lekeu. voorts als „modernen" de in 1953 overleden Josoph Jongen, eenmaal directeur van het Brusselse Conservatoire en de nog jeug dige Frédéric Devreese (geb. 1929), zoon van Godefroid Devreese. directeur van het Conservatorium te Mechelen. Van Frédéric Devreese. die reeds zijn derde pianoconcert voltooide, diens eerste pianoconcert (op. 5). dat hij op 19- jarige leeftijd schreef, vertolkt door een superieur pianist uit Antwerpen, n.l. Frédéric Gevers. Aan Hollandse zijde de ook in Ant werpen geboren Oscar van Hemel met diens reeds eerder hier uitgevoerde ..Thema met variaties" en Henk Badings van wie het in 1953 gecomponeerde „Symfonisch Scherzo" weerklonk. Men ziet: een veelkleurig geheel, waarbij nochtans sterk de vraag oprees, of nu juist een programma als dit, on danks de noviteiten, de waarde van de Ned en Belg. toonkunst ten volle tot uitdrukking kon brengen. Van Hemels variaties, waarvan men de donkere strijkers inzet van het thema kan waarderen, verraden in de bewer king meer Brahms invloed dan oor spronkelijkheid. Zij munten echter niet uit door uiteenlopend karakter en in- spiratieve kracht, Aan Devreese's Pianoconcert kleven nog allerhand jeugdige euvelen. Het beweegt zich langs velerlei stijlen: men beluistert achtereenvolgens Grieg. Rach- maninof en zeer sterk Ravel en Gershwin Vooral de laatste oefende blijkbaar een suggestieve invloed op hem uit. Onge twijfeld bezit Devreese een sterk talent, maar hij moet, althans in dit werk. de eigen taal nog leren en minder onsa menhangend spreken. Hoe zou het hier mee in zijn laatste concert gesteld zijn? Devreese, die met dit eerste concert in tussen reeds de prijs van Ostende be haalde, gaat echter fris en ritmisch levendig te werk. Zowel voor de pianist als het orkest een zware taak, de technische eisen zijn enorm. Gevers als Schumanspecialist bekend is een fameus pianist, met prachtig toucher en een speciale feeling voor het jazzgenre. Zijn succes was uit bundig! Over Francks symfonisch gedicht ,.Le chausseur maudit" kunnen wij kort zijn: het verhaal van de vervloekte jager is overbekend. Vol kleurig, sonoor effect, soms wel te gemakkelijk effect, wat met Francks eigenaard niet strookt, Huizenhoog torent echter boven dit alles uit Lekeu's op 20-jarige leeftijd geschreven „Adagio voor strijkorkest", waaruit de wanhoop doorklinkt en dat desondanks een ontroerende verstilling bevat. Stemming en sfeer voeren de bo ventoon. Sternefeld verleende er een sublieme expressie aan. met Krebbers en Zagwijn als innig spelende compa ranten Hiervan ging waarachtige ver heffing uit. Badings bedacht reeds vele nieuwe orkestrale inventies in zijn elektronische muziek. Ook in zijn Symfonisch Scherzo ls dit het geval door middel van xylofoon en celesta. Zowel het transparante als het explosieve barbaars-bachantische geeft, hij het volle pond. al lijkt hier het geheel niet uit volstrekt innerlijke nood zaak ontsproten. De verbazingwekkend knappe theoreticus verloochent zich ook nu niet. Joseph Jongen met zijn fantasierijke bewerking van twee Waalse Kerstzan gen toont zich op dit gebied een mees ter. Zij groeien tenslotte uit tot een ware apotheose, al is de weg om die te bereiken lang en bleek de populariteit zo niet het banale sterk de over hand te krijgen. Het was dus een soort van „bonte" avond. Door Sternefeld echter met verve en strikt duidelijke gebaren ge leid, waarop het R.O. frappant rea geerde, daarbij een opmerkelijke klankschoonheid ontwikkelend. En homogener programma-samenstel ling moge evenwel in het verschiet liggen. Sternefeld wilde kennelijk te veel geven zulks voor deze bijzon dere gelegenheid! Het geheel droeg daarvan de kenmerkende, muzikaal onverantwoorde bezwaren. Hoe dan ook: een dirigent om zeker in gedachten te houden voor een vol gende gastdirectie!. Zowel Devreese als Badings waren onder het gehoor. Zij zijn naar voren geroepen en mochten dankbare toe juichingen in ontvangst nemen. H. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te St. Maartensdijk H. Har- kema te Zeist. Te Avereest B. C. Bouwen te Erlchem. Bedankt voor de Bilt C. van Dop te Huizen (N.H.). CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Emm en D. van Wilsum te Dedemsvaart. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Zeist J. B. Bel te Krabben- dijke en H. Rijksen te Vlaardingen. van wie laatstgenoemde ls beroepen. DS. P. KUIJLMAN NEGENTIG JAAR Ds. P. Kuijlman te Hilversum, emeri tus predikant van de Ned. Herv. Kerk, hoopt morgen zijn negentigste verjaar dag te vieren. ZENDING ONDER DE JODEN Het ligt in het voornemen, nu ds. E. I. F. Nawijn te 's-Gravenhage. missio nair predikant voor de zending onder de joden vanwege de Geref. Kerken een be roep naar Katwijk aan Zee heeft aan genomen. het bureau van de jodenzen- ding dezer kerken, dat te zijnen huize gevestigd was. over te brengen naar de nieuwe vleugel van het Zendingscentrum te Baarn. De predikant, die in de vaca ture van ds. Nawijn t.z.t. zal worden be roepen. zal niet in ons land werkzaam zijn. zoals zijn voorganger, maar na zijn opleiding worden uitgezonden naar Is raël.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3