r NAVO-laiiden beantwoorden aanval van Moskou met atoombommen Niet meer strijken Mi Generaal Cortland laat weer duidelijke waarschuwing horen C.H. LENS Co dtwde/imujeniï C.H. LENS Co Met een enkel woord Ulontied Agenda VRIJDAG 16 NOVEMBER 1956 „Reeds twee jaar geleden heeft de NAVO de beslissing genomen, dat op iedere agressie van de zftde van Sovjet-Rusland tegen een van de leden dezer organisatie geantwoord zal worden met een aanval met atoombommen. Indien de Russen er dus van overtuigd kunnen worden dat wfj, ook indien zij aanvallen met de conventionele wapenen zoals tanks, artillerie en gewone vliegtuigen, ook hierop met het atoomwapen zouden antwoorden, zou dit alleen maar in hun eigen voordeel kunnen zijn. Wij zouden n.I. bij een Russische aanval op West-Europa nimmer de enorme hoeveelheid tanks en ook dezelfde effectieven aan grondstrijdkrachten kunnen opbrengen, waarover de Russen beschikken en onze verdediging moet dus noodzakelijkerwijze gebaseerd blijven op onmid dellijke vergeldingsactie door middel van het atoomwapen". Aldus verklaarde gisteren de staf-chef van „Shape", generaal Cortland van Rensselaer Schufjler, tegenover een groep Nederlandse journalisten, die thans een bezoek brengt aan het NAVO-hoofdkwartler der landstrijdkrachten in Parijs. Aanval wordt reeds vóór Rijn en IJssel opgevangen Een aanval door Rusland op het Mid den-Oosten. zo zei hij verder, zou een aanval op de NAVO-vesting betekenen en de Russen zullen wel niet zo onver standig zijn, openlijk een dergelijke aan_ val te ontketenen. In ieder geval is het echter wel zo. dat het evenwicht en de krachtverhouding in het Midden-Oosten door de levering van Russische wapens ernstig is gestoord. Een aanval op het Westen van Berlijn, op de daar gesta tioneerde Amerikaanse. Franse en En gelse strijdkrachten, zou. aldus de staf chef van Shape een aanval betekenen in de zin van het NAVO-verdrag. In ieder geval zou onmiddellijk geantwoord worden. Bij een aanval, uitgevoerd door een van de satellietstaten, zouden de NAVO- landen steeds trachten het conflict te begrenzen. Kleine grensaanvallen zou den dus niet onmiddellijk de aanleiding zijn tot een atoomoorlog, zo zei hij. Net van radarstations Op een vraag, of een aanval van Oost-Duitsland op West-Duitsland een atoomaanval zou uitlokken, antwoordde generaal Schuijler ontkennend. Hjj ver klaarde verder, dat, aangezien de NAVO een verdedigingsorganisatie is, een aan val alleen maar kon volgen van de zijde der Russen. Deze hebben bijgevolg het voordeel, zelf te kunnen beslissen op welk tijdstip en welke plaats zij even tueel een aanval zullen ontketenen. Een dergelijke aanval zou echter zolang door een schild van Geallieerde strijd krachten in Europa opgehouden dienen te worden als nodig is om aan die kant de luchtstrijdkrachten in staat te stel len van hun bases rondom Rusland op te stijgen en vandaar „alle militaire bronnen van het Sovjet-empire op gron dige wq'ze te vernietigen". Tegen een verrassingsaanval zijn de Verenigde Staten dan gewapend door het gereedkomen van een net van radar stations in Canada en in de Ver. Staten zelf, een net. dat binnen twee of drie jaar ook langs het ijzeren gordijn zou zijn opgericht en dat zal lopen van de noordelijke punt van Noorwegen tot ln Turkije en dat bij overvliegen door Rus sische vliegtuigen onmiddellijk het vei ligheids- en vergeldingssysteem in wer king zal stellen. De Sovjet-Unie moet weten, aldus generaal Schuijler. dat zij. indien zij aanvallen, met onmiddellijke vernietiging worden bedreigd. Generaal Schuijler zei verder van oordeel te zijn, dat de Russen thans de middelen nog niet bezitten, de Ameri kaanse bases, waarop de lange afstands bommenwerpers gestationeerd zijn. die een eventuele vergeldingsactie moeten uitvoeren, met kans op succes aan te vallen. Binnen een periode van vijf tot tien jaar is dit misschien echter wel het geval, zo zeide hij. Tweede parate divisie Op een desbetreffende vraag ant woordde generaal Schuijler, dal de Shape gaarne zou zien, dat Nederland een tweede parate divisie vormt zonder zijn reserves te beperken. Indien Neder land evenwel kan aantonen, dat het één zonder het ander niet mogelijk is en een keuze gemaakt zal moeten worden, dan zal Shape levensruimte geven aan de oprichting van een tweede parate divisie. Met betrekking tot de Rijn-IJsselliiüe verklaarde de stafchef van Shape verder nog, dat de sedert 1954 nagestreefde zgn. „forward strategy" thans dusdanig ont wikkeld is, dat aangenomen mag wor den. dat een eventuele Russische aanval vooral wanneer men over de twaalf Duitse divisies kan beschikken met ondersteuning van het atoomwapen dicht bij het ijzeren gordijn met succes kan worden opgevangen. Het is dus zeker niet meer zo, dat de voornaamste verdediging op de Rijn-IJsselIinie zal worden gevoerd. Voordat de Russische strijdkrachten tot daar zouden zijn doorgedrongen zou de vergeldingsaanval van de Amerikaanse lange afstandsbom menwerpers in Rusland zijn vernieti gend werk reeds hebben gedaan. 'Tngez. Med.-Adv.) GOUDA-APOLLO ,.John was volkomen ij zijn positieven" Pijnlijke verklaring voor gerechtshof te Karlsruhe Het was gisteren een pijnlijk ogenblik voor dr. Otto John, het voormalige hoofd van de Westduitse contra-spionage dienst, toen de 45-jarige douane-ambte naar Gerhardt Schmidt voor het Fede rale hooggerechtshof te Karlsruhe ge tuigde, dat John op 20 juli 1954, toen hij de grens passeerde, de indruk maakte „volkomen bij zijn positieven" te zijn. „Ik had. in verband met twee ontvoe- ringsgevallen, die zich in die dagen had den voorgedaan, opdracht gekregen er scherp op te letten dat niemand, die de grens tussen Oost- en West-Berlijn in een auto overstak, sliep, bewusteloos of op een andere wijze niet ten volle bij bewustzijn was", verklaarde Schmidt. „Ik heb daarom de twee mannen (John en Wohlgemut) scherp gadegeslagen en beiden gaven de indruk volledig bij hun positieven te zijn. Een van de twee zei, dat zij op weg waren naar de „Cha- rité" (een Oostberlijns ziekenhuis)". Detlev von Platen, een van Johns me dewerkers voor zijn verdwijning, ver klaarde dat deze in de laatste dagen voor zijn uitwijken niet een indruk had gegeven van zwaarmoedigheid of van emotionele beroering. Von Platen verklaarde dat hij, na Johns verdwijning, tezamen met andere leden der Westduitse contraspionage dienst en politiefunctionarissen, de flat van dr. Wohlgemuth had bezocht. Zij hadden hierin een brief van Wohlgemut gevonden, waarin deze verklaarde te hebben besloten in Oost-Berlijn te zul len blijven, „totdat de zaak is opgehel derd". Hoed van „rode deken" van Canterbury wordt verloot... Studenten van de universiteit van Durham hebben woensdag de hoed ge stolen van de .rode deken" van Can terbury. dr Hewlett Johnson, toen deze in een lokaal van de universiteit op een bijeenkomst het woord voerde. Zij zul len de hoed verloten en het geld stor ten in het fonds voor hulp aan Hon garije. De deken (niet te verwarren met de aartsbisschop, die het hoofd var. de Engelse kerk is) had maandag verklaard dat het Westen verantwoordelijk is voor de gebeurtenissen in Hongarije.... Ondanks verzekeringen van Kadar lil Hongarije worden geruchten over deportaties hardnekkiger II ordt algemene staking morgen beëindigd? De geruchten over deportaties van Hongaren door de Russen hebben gisteren in Boedapest opnieuw de kop opgestoken. Ondanks de verzekering van de regering-Kadar, dat niemand uit het land zou worden gevoerd en ondanks het ontbreken van zekerheid, vreest men, dat deze geruchten op feiten gebaseerd zijn. Zij doen als een lopend vuurtje de ronde en geven voedsel aan de anti-Russische gevoelens. Overal in Hongarije verklaren de mensen, dat zij nooit zullen toegeven. Te Wenen is telefonisch van een betrouwbare bron te Boedapest vernomen, dat tienduizenden Hongaarse arbeiders hebben betoogd tegen het wegvoeren van Hongaren door de Russen. Volgens de geruchten zouden tot dusver vier- tot zestienduizend Hongaren in afgedekte spoorwegwagens over de grens zijn gebracht. Zij zouden in een gebied ten zuidoosten van Boedapest zijn samengebracht, waarna woensdag j.l. drie, elk uit twintig wagons samengestelde treinen, met de weggevoerde Hongaren zijn vertrokken. kend, dat de Arbeidersraad van Boeda pest besloten had de algemene staking te beëindigen. Deze Raad, die in de af gelopen dagen besprekingen heeft ge voerd met Janos Kadar, heeft er via de radio bij alle arbeiders op aangedrongen het werk morgen te hervatten. In deze oproep werd verder gezegd, dat de be ëindiging van de Staking niet betekent, dat men ook maar één van de gerecht vaardigde eisen van de arbeiders heeft laten vallen. Arbeiders blijven bij hun eisen De Russen schijnen olie op deze gol ven te willen gooien, zoals bleek uit een ander telefonisch bericht uit Boe dapest, waarin werd medegedeeld, dat de Sovjetrussische autoriteiten giste ren dertig Hongaarse jongelieden, die naar de Sovjet-Unie gezonden hadden moeten worden, vrij hebben gelaten. Op dit punt werd de verbinding ver broken. Al deze geruchten sterken de Hon gaarse arbeiders in hun staking. Zij houden vast aan hun eisen: terugtrek king van de Russische troepen en her stel van de regering Imre Nagy. Toch maakte Radio-Boedapest- vanmorgen be. (Ingez Med-Adv i NIEUWE RUN 39-40 In Boedapest zijn aanplakbiljetten verschenen, ondertekend door „De Hon gaarse arbeiders", waarin een beroep wordt gedaan op „alle arbeiders ter we reld" om c**'3 november gedurende min stens tien minuten het werk neer te leggen en dit elke maand te herhalen, zolang zich noe Russische troepen in Hongarije bevinden. In Boedapest wordt de toestand steeds nijpender. De krachtstations hebben nog slechts voor twee of drie dagen brandstof. De inwoners vragen hun tegoeden op bij de banken en be leggen dit geld in kleren en andere goederen, benevens levensmiddelen. Men vreest een algemene geldontwaar ding. Geen enkel dagblad verschijnt meer. Radio-Boedapest is thans de enige bron van inlichtingen. Anderhalf jaar geëist in affaire Westerling- docunieiiten De man, die indertijd met behulp van zijn broer ex-kapitein Westerling naar België heeft gesmokkeld, hoorde gisteren voor de Bredase rechtbank anderhalf jaar tegen zich eisen in de zaak, die reeds „de affaire van de Westerling documenten" wordt genoemd. Verdachte had een document samen gesteld. waarin Westerling geschreven zou hebben, dat hy een overeenkomst had met de Nederlandse regering, die hem met f 200.000 zou helpen bij acties op Nieuw Guinea. Bovendien was er een schuldbekentenis door Westerling ondertekend, waarin was te lezen, dat deze aan verdachte f35.000 zou betalen. Ter zitting bleken deze stukken vals te zyn. Westerling, zelf ter zitting aanwezig, vertelde dat hij van een dergelijke ver klaring niets afwist. Verdaohte be weerde bovendien nog, dat hij Wester ling f20.000 leende, waarvan hij op zijn beurt f 16 000 van een broer had ge leend. De broer trad niet als getuige op. Hij maakte gebruik van het verscho ningsrecht, De officier toonde echter een aantal op sigarettenpapier geschre ven briefjes, die verdachte buiten de ge vangenis had willen smokkelen in een mand met was. Op deze briefjes stond een instructie voor zijn broer over wat deze voor de rechtbank zeggen moest. De broer is met het valse document naar Buitenlandse Zaken gegaan en probeerde daar geld los te krijgen. Hij had zelfs met chantage gedreigd tijdens dit gesprek door het te doen voorkomen alsof hij dit document aan Indonesië wilde uitleveren. De broer heeft zelfs diverse malen minister Beyen over dit document opgebeld. Tenslotte schreef verdachte aan de minister een dreig brief, wat de arrestatie van de gebroe ders tengevolge had. Verdachte werd verduistering van f 1500 ten nadele van Westerling ten laste gelegd. Westerling gaf hun indertijd f 1500 om twee oude schulden af te doen. Die schulden wer den echter nooit betaald Haven van New York zo goed als verlamd De leden van de havenarbeidersbond I.L.A, te New York zijn donderdag te middernacht in staking gegaan, waar door het werk in de haven zo goed als verlamd is. De voorzitter van de I.L.A.Bradley, had gisteravond reeds aangekondigd, dat 24.000 leden van de bond te New York het werk zouden neerleggen. Voor aanstaande personen in de I.L.A. voor spelden, dat ook nog 35.000 havenarbei ders in andere havens aan de Atlanti sche Oceaan en de Golf van Mexico in staking zullen gaan. (Ingez. Med.-Adv.) NIEUWE RIJN 39-40 Amerikaans aanbod vriendschapsverdrag met Indonesië? De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Roeslan Abdoelgani. heeft voor het Parlement medege deeld, dat de V.S. aan Indonesië het sluiten van een vriendschapsverdrag hebben aangeboden. De minister zei- de, dat dit aanbod was gedaan door de Amerikaanse ambassadeur in Indone sië, Hugh S. Gumming, tijdens het be zoek van president Soekarno aan de V.S. in mei van dit jaar. Hij voegde er aan toe. dat de ambassadeur het aanbod „terloops" had gedaan en dat dit later niet was herhaald. Abdoelgani deed deze onthulling tij dens een verhit debat over de gezamen lijke Indonesisch-Russische verklaring, welke na beëindiging van de reis van president Soekarno door de Sovjet-Unie door hem. Abdoelgani. namens Indone sië werd getekend. Tegen het uitgeven van deze gezamenlijke verklaring werd krachtig geprotesteerd door de islami tische. christelijke en katholieke par tijen. als zijnde niet in overeenstem ming met Indonesiës onafhankelijke buitenlandse politiek. (ingez. Med.-Adv.) Toplin-shirts in wit, grijs en beige voor slechts f 19.75 Zuivert poptlint Even wassen, kletsnat op een hangertje drogen. Strijken overbodig. Een werkbesparing of een besparing op uw fijne- wasrekemng! Een Engelse vinding, in Nederland uitsluitend gemaakt doot EL-MIOR Leiden BINNENLAND Van een der hellingen bij de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij te Rotter dam Is gistermiddag te water gelaten het casco van het m.s. .Merwelloyd", een van de nieuwe schepen voor de Kon. Rotterd. Lloyd. Dit ls het tweede van een serie van zes schepen, die alle de naam van een ri vier, met de letter M beginnend, gevolgd door het woord „Lloyd" zullen dragen. Mevr. D. J. van Overbeek-Hunik uit Den Haag, echtgenote van ir. P. van Overbeek. inspecteur van de technische dienst van de Lloyd en ontwerper o.m. van dit schip, verrichtte de doopplechtig heid. Prins Bernhard heeft vanmiddag ln e „Groote Club" te Amsterdam met een root aantal leidende personen uit het >edrljfs- en zakenleven zijnerzijds op ver zoek der sectie Nederland van „Fraternite mondiale" daartoe uitgenodigd - aangeze ten aan een koffiemaaltijd, als voor-ope ning van besprekingen van het Comité Consultatif van F.M., die in Krasnapolsky worden gehouden. De Prins heeft daarbij een korte rede uitgesproken. Met de volgende schepen kan men zeepost verzenden. De datum waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Para- quay star" (20 nov.); Australië: ss ..Over ijssel" (21 nov.) Brits O. Afrika: ss „Pierre Lotti"(24 nov.); Brazilië: ms „Paraquay star" (20 nov.); Canada: ss „Groote Beer" (24 nov.); Chili: via New York (21 nov.): Indonesië: ms. ..Celebes" (22 nov.); Ned Antillen: ms ..Oranjestad" (20 nov); Nw. Zeeland: via Engeland (24 nov.) Unie van Z Afrika en Z. W. Afrika: ms „Edinburgh Castle" (24 nov.) Een grote hoeveelheid archiefstuk ken van het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis te Amsterdam, die gedurende de bezetting door de Duit sers ls weggevoerd en nu in Polen ls. zal door de Poolse regering aan Nederland worden teruggegeven Na registratie van Met ingang van heden, is Schout-bij nacht H. Bos bij K.b. tijdelijk bevor derd tot vice-admiraal voor de duur, dat hij zal zijn belast met de functie van bevelhebber der zeestrijdkrachten van de Noordatlantlsche verdragsorganisatie in Centraal-Europa. Vice-admiraal Bos zal op 1 december deze functie aanvaarden als opvolger van de Franse vice-admiraal L. M P A. Sala. De Kon. Ned. Middenstandsbond, heeft zich in een bijzondere algemene le denvergadering te Utrecht mede naar aanleiding van de regeringsverklaring waarin het kabinet zijn programma be kend heeft gemaakt beraden op een ur gentie-programma waarin o.m. aandacht besteed wordt aan het economische, soci ale en fiscale beleid ten aanzien van het midden- en kleinbedrijf. BUITENLAND Franse militairen hebben ln twee da gen tijds van een groep van 75 Algerijnse opstandelingen in het gebied van Tlemcen (in het westen van Algerië) er dertig ge dood en dertig gevangengenomen, aldus wordt uit Algiers vernomen. De vereniging van bankbedienden te Narbonne in Zuid-Frankrijk heeft zich donderdag afgescheiden van het onder communistinsche leiding staande Alge mene Vakverbond (CGT) en zich aange sloten bij het socialistische vakverbond ..Force Ouvrlére" uit protest tegen de steun van de CGT voor het optreden der Sovjet-Unie in Hongarije. Uit de haven van Londen is don derdag bet Deense poolschlp ..Maggadan" vertrokken voor een reis naar het Zuid poolgebied Aan boord bevinden zich 32 I ontdekkingsreizigers en geleerden, die als vertegenwoordigers van het Britse Geme- nebest een poging zullen doen de gehei men van het Zuidpoolgebied te ontsluie ren Elf leden van de expeditie zullen trachten een tocht dwars door het vaste land van de Zuidpool te maken, een af stand van meer dan 3 000 km. Het schip vaart onder de vlag der Ver. Naties en zal het Zuidpoolgebied bereiken tegen eind december. Een Tsjechoslowaakse delegatie on der leiding van premier Siroky. die don derdag ln Boedapest aankwam voor be het materiaal zullen de stukken in 192 sprekingen met de Hongaarse regering, ls kisten naar Amsterdam worden overge- donderdagavond naar Praag teruggekeerd. zo_ meldt het Tsjechoslowaakse persbureau bracht en door een speciale delegatie aan de Nederlandse autoriteiten worden over handigd .Ceteka" Men verwachtte, dat vandaag een communiqué zou worden uitgegeven. De laatste twee Jaar heeft de Scan dinavische luchtvaartmaatschappij S.A.S. 19.800 passagiers over de top van de we reld tussen Kopenhagen en Los Angeles vervoerd. De S.A.S. vierde gisteren het 2- jarlg bestaan van de transpolaire dienst. De conservatieve partij heeft haar ze tel voor een district ln het Engelse graaf schap Cheshire behouden bij een donder dag gehouden verkiezing Dit was de eer ste verkiezing sedert het Brits-Franse ge wapende Ingrijpen ln Egypte. De meerder heid liep echter terug van 11.002 in 1955 tot 6.348 bij de verkiezing van donderdag. Groot-Brittannië en Frankrijk heb ben donderdag het voorstel der Zwitser se regering tot het houden van een vijf- mogendhedenconferentle van de hand ge wezen. ,.Het zou geen nut hebben tenzij allen het er over eens waren dat het ogen blik gunstig is", zo luidde het Britse oor deel, India en de Sovjet-Unie hadden het Zwitserse voorstel aangenomen .de Ver enigde Staten hadden het afgewezen, aan gezien zij van de Ver. Naties een oplossing verwachten. De Roemeens-Russische luchtvaart maatschappij is thans door het overdra gen van de Russische bevoegdheden geheel in Roemeense handen gekomen, aldus meldt Radio-Boekarest De Russen zullen hun aandeel in de maatschappij vergoed krijgen door een afbetaling over een lan ge periode. Donderdag is in Nicosia een Engelse zakenman door een aanslag om het leven gekomen. Een tweede Engelsman werd ernstig gewond. Woensdagavond ls te Episcopi, enkele kilometers van Limassol. een Grieks-Cyprische vrouw doodgescho ten. De Amerikaanse ..Maritime admini stration" overweegt voorstellen voor de bouw van 31 tankschepen door Ameri kaanse scheepswerven. De plannen voor zien o.m. in de bouw van drie tanksche pen van leder 100.000 ton. De bouw van de 31 schepen zou 390 miljoen dollar kos ten. Onder een vorig programma zijn er reeds 23 tankschepen ln aanbouw of be stelling. Een woordvoerder van de Egyptische ambassade te Rome heeft de berichten te gengesproken volgenr welke de bevelheb ber van de Egyptische luchtmacht zou zijn terechtgesteld en verscheidene Egyp tische officieren zouden, zijn gearresteerd. Functies Ned. Televisie Stichting Nadat op 17 oktober j.l. het nieuwe algemeen bestuur van de Nederlandse Televisie Stichting door de minister van O.. K. en W. is geïnstalleerd, zijn in overeenstemming met de desbetreffende bepalingen van het Televisiebesluif 1956 de onderscheidene functies als volgt ver deeld: Algemeen bestuur: prof. dr. J. B. Kors, O.P. (KRO), voorzitter; mr. A. B. Roosjen (NCRV) vice-voorzitter; jhr. Th. Roëll AVRO)secr.-penning- meester; H. Algra. J. B. Broeksz (VARA), prof. dr. T. T. ten Have. dr. J. A. de Koning (VPRO), drs A. J. van der Made <KRO>. N. Padt. J. W. Ren- gelink (VARA). D. Repko (AVRO), mr. A. H. van de Veen (NCRV). Dagelijks bestuur: prof. dr. J. B. Kors O.P., voorzitter; mr. A. B. Roosjen, vice-voorzitter; jhr. Th. Roëll. secr.- penningm.. H. Algra, J. B. Broeksz, VARA; dr. J. A. de Koning VPRO. Commissarissen: drs. A. J. J. van der Made, commissaris voor economische zaken; J. W. Rengelink, commissaris voor de programma's; D. Repko, com missaris voor personeel en sociale za ken; mr. A. H. van de Veen, commis saris voor de techniek. Programma-commissie: prof. dr. J. B. Kors. OP., voorzitter; dr. J. A. de Ko ning, J. W. Rengelink, jhr. Roëll, mr. A. H. van de Veen. In afwachting van de benoeming van een algemeen secretaris wordt de func tie van secretaris van het bestuur ver vuld door jhr. Th. Roëll. In de nieuwe constellatie treedt jhr. Th. Roëll op als voorzitter van de Televisie Coördinatie Commissie. Inbraken te Enschede (Speciale berichtgeving) Des nachts is op drie plaatsen aan de Lipperkerkstraat te Enschede inge broken. Bij de 67-jarige caféhoudster, de weduwe G. J. ter RietLansink hebben de dieven drie deuren in het café. welke gegrendeld waren kapot getrapt en toen naar de slaapkamer van de caféhoudster gegaan, die zij ernstig hebben toegetakeld, waarna zij zijn ver dwenen met een bedrag van f. 1200 dat geborgen zat in een portefeuille, die op de wastafel lag. Bij een andere winkelier kon niets worden ontvreemd, omdat de dief daar betrapt werd. terwijl in de derde winkel een hoeveelheid levensmiddelen, o.a. 30 pond koffie, een hoeveelheid thee en chocolade, werd meegenomen. In deze winkel werd een ravage aangericht, doordat de dieven met eieren en bon bons aan het smijten zijn geweest. Het is niet waarschijnlijk dat het hier dezelfde onverlaten betreft, aangezien twee der inbraken op hetzelfde tijdstip zijn gepleegd. Van de daders ontbreekt elk spoor. (Ingez. Med.-Adv.) Keeltabletten helpen directl Gerecht 10: K. en O.-cursus bloemen- sehlkiken, 7 uur nam. Stadszaal (kleine zaal)Ned. Ohr. Rels- vereniging. Spr. dr. P. H. Pott over „Kloos ters ln Tibet" 8 uur nam. VoLkshuls: Propaganda-avond Openbaar Montessorl-onderwijs Spr. de heer H. J. Jordan. 8 uur nam. Rehoboth (Rapenburg)Geref. Gem. Spr. ds. J. A, Smlnk, 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed, m.m.v. J. Stotjjn. 7.15-—7.45 uur namiddag. Lakenhal: Forum ter gelegenheid van Start-tentoonstelling. 8'/2 uur nam. Rehoboth: Ned. Ohr. Vrouwenbond. Spr dr. F. A. Nolle over paranormale be gaafdheid 8 uur nam. Café Aniba: Chrysantenavond „Door Eendracht Verbonden" 8 uur nam. Warmond: Hotel „De Stad Rome". Jaarvergadering Jongeren Organisatie van de K.V.P. 8 uur nam. Warmond, 't Trefpunt. Feestavond Chr. Korfbalclub „Warmond". 7.30 uur nam. ZATERDAG De Kleine Burcht: Receptie Accordeon ver „Crescendo". 2} 1 y2 uur nam. Stadszaal (Grote zaal)Lustrumcon cert Accordeon ver. „Crescendo" 1\'2 uur nam. St. Antonlus Clubhuls: Feestavond Per- soneelsver. „Verl" 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Leidse Jeugd Actie. Scapino-ballet. 2i uur nam. R.-K. Lyceum: Welsprekendheldcon- cours middelbare scholieren. 7.45 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. Lltterls Sa crum" „Een engel kwam voorbij" 8 uur nam. Vliet 8: Engelse avond. Ver. van Gere- patrieerden. 8 uur nam. Zaal Swlnkels (Hoogl. Kerkgracht): Ba- J orkest „dr uur nam. Middelstegracht 3: Tentoonstelling ta bernakel. 5 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht). Hum. Ver bond. Spr. de heer M F. J. Ehrbecker. 10.30 uur voorm. Hooigracht 84: Hum. Verbond. Spr. M. F. J. Ehnbecker. 10i uur voorm. Lldo-theaterInst. voor Arbeidersont wikkeling. Willem van Iependaal. 10£ uur voorm. Leidsche Volkshuis: Landenmiddag San Salvador ln Midden-Amerika. 4 uur nam. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur voorm. Den Burcht: Feestavond Centr. Ver. voor markt-, straat- en rlvlerhandel. 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Herdenkingsbijeen komst S.S.R. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Kon. Ned. Mid denstandsbond. Spr. jhr. dr. J. C. Molle- rus. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Ned. Ver. van Huls vrouwen. Spr. Aart v. d. Werfhorst. 2$ uur nam. Oegstgeest: Witte Huls. C.H.U. Spr. H. W. Tllanus. Ond.: „Binnenlandse poli tieke gebeurtenissen". 8 uur nam. Royal: Relever. „De Llmots". 8 uur nam. DINSDAG. De Lakenhal: Ver. „Oud-Lelden". Spr. dr. J. Bosch over Bllderdljk en Lelden. 8 uur nam. Casino-theater: K. en O.-filmstudle- krlng. „Is filmkeuring censuur?". 91/4 uur nam. Station N.S.: Excursie Ned. Ohr. Reis- ver. naar R'dam. 1 uur nam. Remonstr. Kerk: Chr. Zangver. „Ex Animo". Mozart's Mis in C. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): L.K.K. „Voor Allen". Gewandhau«-kwartet. 8 uur nam. Middelstegracnt 3: Tentoonstelling ta bernakel. 8 uur nam. Academie: Lustrumviering S.S.R. Spr. prof. dr. S. A. Zuldema. 2 uur nam. WOENSDAG De Lakenhal: K. en O.-rondleiding Start-tentoonstelling. 8 uur nam. Rapenburg 6: Verkoping voor vluchte lingen. 3 uur nam. Schouwburg: Sint Nlcolaasfeest voor leerlingen openbare en hervormde scho len. 2 3/4 uur nam. Ergon Electric (recreatiezaal): Broeder schap van oud-padvinders. Bespreking actie Hongaarse vluchtelingen. 8 uur nam. Gerecht 10: Filmavond Kon. Ned. MfJ. voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. Gebouw Stille Rijn 13: Verkoopmiddag t b.v. „Het Zonnehuis" 2—11 uur nam. DONDERDAG. Leeuwerikstraat 8: Kon. Ned. Natuur historische Ver. 8 uur nam. Lakenhal: Lustrumconcert S.S.R. 8 uur nam. VRIJDAG. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezaal (L. Vrouwenkerkkoor- steeg) Tentoonstelling „Vrije en toege paste kunst". Werk. 2-5 en 7-9 uur; zon dags 2-5 uur nam. (tot 24 november). DE BIOSCOPEN Lldo „De onbekende soldaat" (18 Jr Werkdagen 2.30; 6.45 en 9.15 uur; Zor4-~ 2 15; 3.45, 6.45 en 9.15 uur. I.uxor „Het trottoir" (18 J.) Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur Zondag 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Trianon „Viva las Vegas" (14 J.) week dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Opstand der krokodilmensen" (14 J.) Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Zondag Casino „Casablanca" (18 Ir) Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15. Donderdagcyclus „Night and Dav" (18 jr). De avond- en nachtdienst van de Apotheken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen, 17 november 8 uur waargenomen door: Apotheek van Drle- sum. Mare 110. tel. 20406; Apotheek Zul- der Lammensohansweg 4. tel. 23553; Apo theek Oegstgeest Wilhelminapank 8 tel. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) S bi) •a 'S B temp. 7 uur ■33 CCJ Stockholm licht bew. w 4 1 0.4 Oslo licht bew. no 2 -2 0.1 Kopenhagen mist wzw 5 3 2 Aberdeen onbewolkt wnw 1 3 0 Dublin geh. bew. nw 4 7 0 Londen zwaar bew. nnw 2 7 0 Amsterdam motregen nnw 3 8 2 Brussel mist nnw 1 7 1 Parijs motregen windstil 5 0.1 Bordeaux onbewolkt n 2 3 0 Grenoble geh. bew. nw 3 5 0.1 Nice zwaar bew. nw 4 11 0 Berlijn nevel w 5 6 0.4 Frankfort regen zzw 4 2 0.1 München nevel nw 1 1 0.2 Zürich half bew. no 3 1 1 Genève geh. bew. nno 10 4 0 Locarno zwaar bew. ono 2 8 Wenen geh. bew. nw 6 3 2 Innsbruck motregen windstil 1 2 Rome geh. bëw. windstil 12 17 Mallorca zwaar bew. windstil 13

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2