Cultureel Centrum te Voorschoten Hulp Hongaarse vluchtelingen zaak van Nederlandse volk Enorme ravage door ontsporing boottrein Amsterdam-de Hoek Grote aanwinst voor gemeente Bezoek van Prinses Beatrix aan Groningen en Delfzijl Leiden krijgt weer „lichtweek" Kleding voor de vluchtelingen DONDERDAG 15 NOVEMBER 1956 Overheid blijft op de achtergrond (Van onze parlementaire redacteur) De nieuwe minister van Maatschappelijk Werk, mej. Klompé. heeft gisteren In de Tweede Kamer medegedeeld, dat de ministerraad zich op het standpunt heeft gesteld, dat de hnlp aan de Hongaarse vluchtelingen moet worden overge laten aan particuliere organisaties, omdat de gelden ervoor spontaan bijeen zfjn gebracht uit het Nederlandse volk. Het zou daarom niet juist zijn de hulp te financieren door de overheid. Op maandag 5 november heeft de ministerraad besloten 1000 Hongaarse vluch telingen in ons land toe te laten, maar op 12 november is dit aantal verhoogd tot 1300, omdat de regering inmiddels berichten hadden bereikt over een nood toestand in Oostenrijk, waar 2000 vluchtelingen per dag over de grens kwamen. Aanvankelijk had de regering de vluchtelingen willen opvangen in het militaire kamp te Budel, doch daarvan is afgezien omdat er technische bezwaren waren. De Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenzorg, waarmede de regering direct contact had opgenomen, had trouwens tal van aanbiedingen gekregen voor tij delijk onderdak in recreatie-oorden, vakantiehuizen, conferentie-oorden en der gelijke verblijven. In het weekeind werd een aantal van deze aanbiedingen goed bevonden. En kele werden echter afgekeurd, zoals het bungalowdorp Grotebos bij Driebergen, dat op het eerste gehoor zeer aanlokke lijk leek. Er bleek echter geen centrale keuken te zijn zodat de vluchtelingen direct zelf zouden moeten koken. Er bleken ook moeilijkheden met de verwarming en in de winter zijn de wegen er modde rig. zodat het bugalowdorp voor het doel toch niet geschikt bleek. De Hongaarse vluchtelingen worden nu de eerste twee dagen opgevangen in de Jaarbeurshallen te Utrecht. De ver zorging neemt het Rode Kruis opzich. Het is nog volkomen onbekend hoe de vluchtelingen zijn geregistreerd. Er schijnen weinig kinderen bij te zijn. Na twee dagen is het de bedoeling, dat groepen vluchtelingen vertrekken naar Klaatsen, waar particulieren hulsvesting ebben aangeboden. Na de eerste groep vluchtelingen (die gisteravond is aangekomen) komt een tweede groep, die waarschijnlijk voorlo pig wordt ondergebracht in de kampen voor de aanvullende werkgelegenheid (DUW-kampen). Het verblijf in de kampen zal zo kort mogelijk duren. Daarna gaan de vluchtelingen naar hun definitief verblijf. Huisvesting is altijd gemakkelijker voor enkelingen dan voor gezinnen. Het aantal aanbiedingen voor het opnemen van kinderen is overstel pend. Beslissingen omtrent definitieve huisvesting zullen echter niet te snel worden genomen, want het geeft maar narigheid als men in een opwelling tot het opnemen van vluchtelingen neeft besloten. Het is een tegenvaller als ge zinnen later weer moeten worden over geplaatst. MARKTBERICHTEN OOUDA, 15 november Kaasmarkt Aangevoerd 74 part. Eerste kw. 2,372,41; 2e kw. 2.33—2,36; extra kw. 2.42—2.60 per kg. Handel is kalm. TER AAR. 14 november. Groenteveiling. Kassnljbonen 1.65, idem stek 124 witlof 1 0.63—0.74, Idem 2 0.49—0.56, idem stek 0.280.29, waspeen 0.200.23, witte kool 0.030.06, rode kool 0.160.17. gele kool 0.17. savoye kool 0.17, prei 0 150.17, uien 0.11—0.21, andijvie 0.19—0.23, Idem B 0.11 0.15. spruiten B 0.480.49. tomaten CC 0.20 alles per kg., sla 0.030.06 bloemkool B 0.210.26. Idem C 0.12. knolselderie 0.21 alles per stuk. selderie 0 08. bosoeen 0.26 per bos, boerenkool 1.00 per Kist. Druiven 1.16 per kg. ROELOFARENDSVEEN Gouden bruiloft Gisteren vierde het echtpaar G. de Jong en C. de JongHoogenboom zijn gou den huwelijksfeest. Bruid en bruidegom, kinderen (13) en kleinkinderen (29) woonden in de parochiekerk de gezongen H. Mis bij. Voorts kwamen zij feestelijk bijeen, niet op het huisadres Noord einde 22. maar in het hotel ..De Vier Heemskinderen". De bruidegom is 74 jaar en de bruid ls vorige week zater dag 71 geworden. De regering heeft een beroep gedaan op gemeenten, indien mogelijk, zelf standige woningen voor de vluchtelingen beschikbaar te stellen. De financiering van de eerste opvang zal geschieden door het Nationale Comité-Kupers. De ministerraad heeft gemeend, dat het niet juist zon zqn als de overheid de eerste opvang en overbrenging betaalt. Dat is een zaak van het Nederlandse volk. maar de overheid zal natuurlijk helpen, waar dat nodig blijkt. Noodza kelijke uitgaven wil de regering natuur lijk voorschieten, maar daarvoor is nog geen beroep op de regering gedaan. Het Departement van Maatschappe lijk Werk heeft velerlei aanbiedingen gekregen, die zijn overgedragen aan de particuliere organisatie. Het catalogiseren van die aanbiedin gen is een geweldig werk geweest, dat in overwerk is verricht. De ambtenaren wilden daarvoor echter geen overwerk uitbetaald krijgen. Maatschappelijk Werk Omtrent de begroting van Maatschap pelijk Werk (het desbetreffend departe ment is in 1952 opgericht) zei minister mej. Klompé. dat het maatschappelijk werk nog in opbouw is. zodat het werk nog niet is, zoals het in zijn geheel moet worden. Daarom is nog veel studie en onder zoek nodig, verdeling van het werk. een goede opleiding van maatschappelijke werksters en -werkers, een vast subsi diebeleid en aanpassing aan de wetge ving. Het streven is te komen tot een stelsel van subsidiëring. Het tot stand brengen van een dergelijk stelsel kost echter tijd en bezinning. De wettelijke regeling van het maatschappelijk werk, waaronder valt een nieuwe Armenwet, beschouwt de minister als haar hoofd taak. Waarschijnlijk zal zij nog voor september van het volgend jaar een wetsontwerp tot beperking van het ver haalsrecht indienen, maar andere ge deeltelijke wijzigingen van de Armenwet wil zij de Kamer niet voorleggen. Een wettelijke regeling van het toe zicht op de bejaardentehuizen wil zij echter nog wel voor september van het volgend jaar bij de Kamer indienen. Zij zal althans trachten dit te doen. De minister zou het onjuist vinden de experimenten met de opvoedingsoorden voor onmaatschappelijke gezinnen stop te zetten. In de periode van 1 januari 1955 tot november 1956 zijn 29 gezinnen afgevoerd. Niet geslaagd 4, minder ge slaagd 8, volledig geslaagd 17. Waar schijnlijk zullen in de loop van twee jaar de nog in Indonesië verblijvende (Indische) Nederlanders naar ons land komen. Het kan ook langer duren en zonder Rijksvoorschot voor de overtocht zou het zeker langer dan twee jaar duren. Van de ingediende aanvragen om Rijks voorschot wordt thans 83 toegewezen. Het is moeilijk in Indonesië reeds voor lichting te geven aan de a.s. repatrian ten omtrent de toestanden in Nederland omdat zij zo verspreid wonen en meer waarde hechten aan inlichtingen van familie in Nederland dan van ambtelij ke zijde. Maar in ieder geval kan iets worden gedaan aan de voorlichting tij dens de bootreis naar Nederland. Aanstormende trein op brug te Maassluis kwam waggelend tot stilstand Gisteravond tegen half elf is op de brug over de haven aan de Govert van Wünkadc te Maassluis de boottrein van Amsterdam naar Hoek van Hol land. die uit drie treinstellen bestond, ontspoord. Een enorme ravage werd aangericht, maar gelukkig liepen slechts twee personen lichte verwon dingen op. Het waren passagiers van Engelse nationaliteit, die ter plaatse verbonden konden worden. De trein, die piet te Maassluis stopt, reed volgens inzittenden met een snel heid van ongeveer 90 kilometer per uur. Toen het voorste gedeelte op de brug reed, begon de trein al het ware te springen en werden alle passagiers he vig door elkaar geschud. Plotseling schoot de trein uit de rails en liep langs de rechterzijde van de spoorbaan door, steeds vaart verminderend. Een blok- post moest wijken voor het geweld van de aanstormende trein en werd als een blokje hout oprij geschoven, waarbij hij nogal beschadigd werd. De trein raakte vervolgens een grote mast, die voorkwam dat hij in de rechts van de spoorbaan gelegen sloot terechtkwam. Waggelend kwam de trein tot stilstand, na door al deze escapades een geweldige ravage te hebben veroorzaakt. Alle rails waren verbogen of geknapt, bovendraden hin gen naar beneden, rails op de brug hin gen boven het water, dwarsliggers wa ren losgewoeld en gebroken als lucifers en één wagon was geheel van zijn on derstel geschoven. Ook de koppeling tus sen het eerste en het tweede treinstel was gebroken en daardoor waren de stel len een eind van elkaar af komen te staan. De passagiers, die natuurlijk geweldig waren geschrdkken, waren biy dat de Moeder Galeezzi in het schone Milaan is zeker niet voor een klein ge ruchtje vervaard, maar dezer dagen heeft ze van schrik toch een glaasje water moeten drinken. Haar lieve zoon Giovanni (negen jaar) kwam thuis met een groot pak dat hij aan zijn moeder overhandigde met de woorden: „Voorzichtig, wat hierin zit is levensgevaarlijk". Nou. ma brandde natuurlijk van nieuwsgie righeid. Uit het papier kwam echter een levensgrote mortier-granaat te voorschijn, Giovanni vertelde, dat hij het onding maar had meegeno men omdat anders domme jongens het zouden vinden en er mee zou den gaaru spelen. Wat moet het heerlijk zfin zo'n snuggere zoon te hebben. Wat ons betreft mag hij ook nog wel Giovanni heten. Maandagavond is het nieuwe gemeentelijke gebouw voor culturele doeleinden officieel in gebruik genomen. Burgemeester C. J. van der Hoeven heette uit naam van het gemeentebestuur de zaal vol genodigden welkom en hij deed dit ken nelijk met bijzonder veel genoegen deze keer, nu Voorschoten een zo prachtige toneel- en concertzaal rijker is geworden. De burgemeester memoreerde dat j volging van „Het Gezondheidscentrum" eigenlijk nog geen passende naam voor en het volgend jaar aan de Veurseweg dit gebouw gevonden is, maar voorlopig te stichten ..Studiecentrum", de naam dacht het gemeentebestuur, dat in na- „Cultureel Centrum" het best zou be vallen. Het nieuwe gebouw wil, aldus de I burgemeester, aan verenigingen gele- I genheid bieden in een goed ingerichte, moderne zaal hun bijeenkomsten te houden en bovendien kan deze zaal de forensen gelegenheid geven het cul turele leven in hun eigen woonplaat* te genieten en zo kunnen zy meer aan Voorschoten gebonden worden. Spreker hoopte, dat de zaal, op de juiste wijze gebruikt, zal bijdragen tot de culturele ontwikkeling van Voorscho ten en verklaarde de nieuwe zaal voor geopend. De voorzitter van de Koningin Wil- helminavereniging, de heer B. Hoog- werff Kroon, complimenteerde het ge meentebestuur met deze prachtige aan winst cn bood symbolisch een klok aan. De heer dr. J. F. Sirks sprak er na mens Voorsohotens oudste vereniging „Het Nut" zijn vreugde over uit. dat deze zaal gebouwd was. „LITTERIS SACRUM" Na een vrij lange pauze, waarin ver versingen aangeboden werden, was het de Leidse Koninkl. Vereniging „Lit- terus Sacrum", die de zaal of beter het toneel mochten inwijden, en die afloop voor hen allen zo gelukkig was. De brandweer van Vlaardingen was spoedig ter plaatse en stelde schijnwer pers op. Deskundigen van de spoorwegen namen de schade in ogenschouw. Door het ongeval is het treinverkeer in beide richtingen gestremd. De passagiers van de verongelukte trein en van drie daar achter komende, eveneens voor Hoek van Holland bestemde d-trelnen, werden met autobussen naar Hoek van Holland gebracht, waar de nachtboot naar Har wich op hen wachtte. Ook vandaag zal. naar het zich laat aanzien, het verkeer tussen Rotterdam en Hoek van Holland de hple dag met bussen moeten worden onderhouden. Onthulling monument voor de gevallenen in Noorderkweekscliool voor de zeevaart Prinses Beatrix is vanmorgen, toen ze voor het eerst officieel door de stra ten van Groningen reed, harteljjk toegejuicht door de Groningse bevolking. Overal wapperde de nationale driekleur en velen stonden langs de route om de Prinses te zien. De Prinses gebruikte de lunch ten huize van de Commissaris der Koningin in de Marktstraat. Hierbij waren o.m. de besturen der verschillende Groningse studentenorganisaties aanwezig. Omstreeks half twee vertrok de Prinses naar Delfzijl, via een route, die door de stad was geleid, teneinde zoveel moge lijk mensen in de gelegenheid te stellen de Kroonprinses te begroeten. De Commissaris der Koningin mr. W. A. Offerhaus, begeleidde de Prinses op haar rondrit. Omstreeks half tien arriveerde de Prinses aan het Universiteitsgebouw, waar het college van curatoren en de Rector Magnificus, prof. dr. J. Ariens Kappers, alsmede vele andere autoritei ten ter begroeting aanwezig waren. De Prinses werden bloemen aangebo den door de 10-jarige.Alexandra Ariens Kappers en de even oude Ymetje Cluy- senaer. Nadien bezichtigde de Prinses het Universiteitsgebouw. Om ongeveer tien uur vertrok de Prinses naar het Sociologisch Instituut in de Boteringestraat. Daar werd, on der leiding van prof. dr. P. J. Bouman, een bespreking gehouden met enkele studenten, die van deze materie nadere studie hebben gemaakt, over de pro blemen rond Delfzijl, die er zijn in ver band met de grote werken, die er in uit voering zijn, zoals de stichting van de Nederlandse soda-industrie, de verrui ming van het Eemskanaal en de bouw van een nieuw zeesluizencomplex. Het theoretisch gedeelte zou 's middags wor den gevolgd door de praktijk: de bezich tiging van de werken in Delfzijl. Imitatie Hogewoerdspoort hij Plantage Evenals andere jaren zal in de Sint-Nicolaastijd weer een lichtweek in Leiden worden gehouden. De burgeme ester zal zaterdagavond 24 november deze lichtweek officieel openen tijdens een bijeenkomst, die gehouden wordt in het Waaggebouw. In het Wauaggebouw zal een speciale i er. fluorescerend licht. Gedurende de attractie worden aangebracht in de i lichtweek zal de show voor het publiek vorm van een ..diepzeeshow". Men zal I worden opengesteld zeemeerminnen, vissen, zeewrakken en een uitgebreide .plantengroei kunnen aanschouwen. Het geheel zal verlicht worden door talloze onzichtbare lampjes Thans ruim f. 750.000 Het Nationale Comité Hulpverlening Hongaarse Volk heeft besloten alle Hongaarse vluchtelingen, die ingevol ge de jongste regeringsmaatregelen in Nederland worden ontvangen, te voor zien van nieuwe onder- en bovenkle ding en schoenen. Het Nationaal Comité heeft dit besluit kunnen nemen na overleg met. en dank zij de krachtige hulp van het Neder lands Economisch Verbond van de con- fectie-industrie in Amsterdam en de Vereniging van trico- en kousenfabri- kanten in Utrecht de Federatie van Ne derlandse Schoenfabrikanten in Tilburg, de Mitex-federatie van Middenstandsor ganisaties in de Textielhandel te Am sterdam en de Vereniging van Groot winkelbedrijven in Textiel te Amster dam. Deze organen zullen zoveel moge lijk uit eigen bronnen de nodige goe deren verzamelen. Zij zullen de gehele voorziening deskundig ter hand nemen en cenbraal organiseren. Het Nederlandse volk wordt dringend verzocht, zelf generlei acties te onder nemen tot het inzamelen van kleding en schoeisel. Hun, die nieuwe kleding of schoeisel wensen aan te bieden, waar aan uiteraard wel dringend behoefte be staat, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met bovengenoemde organisa ties. De ontvangsten op giro 999 van het comité zjjn gisteren gestegen met rond f 160.000. Het totale bedrag is daar mee gekomen op ruim drie kwart mil joen. In dfit bedrag zijn uitsluitend op genomen de ontvangsten, die via giro en bank binnenkwamen, echter niet de bedragen, die inmiddels zijn toege zegd en ook niet de bedragen van en kele collecten, zoals b.v. de collecte in Amsterdam. Binnen een week na de eer ste publiksitie van de oproep is dit be drag bijeengebracht. het is merendeels afkomstig van particulieren. K.L.M. kon niet in Cairo landen In tegenstelling tot de verwachting is gisterochtend geen toestel van de KLM in Cairo geland. Toen het toe stel dat er zou landen gisterochtend in Beiroet stond was nog geen ver gunning van de Egyptische autoritei ten ontvtangen. In het belang van de dienstregieling heeft de KLM daarom besloten het vliegtuig naar Nederland te laten terugkeren. Het lichtweek-comité heeft nog veel meer plannen uitgewerkt. In de stad zullen verschillende monumen ten feestelijk worden verlicht, en op de rotonde by het station voor de tunnel zal een prachtig stuk „He lios" worden opgesteld. Bü de Plan tage zal een imitatie van de Hooge- woerdspoort worden opgesteld. De Morspoort zal verlicht worden op de zelfde wijze als dit het geval is met de korenmolen „De Valk". IN HET DONKER In tegenstelling met vorige Jaren blüft het Van der Werfpark geheel in het donker. Alleen in het gras langs het water zullen grote bogen met flauwe lampjes worden opgesteld, waaronder een twintigtal borden wordt geplaatst, uitgevoerd met fluorescerende verf, Aan deze reclame van de middenstand is een prijsvraag verbonden. In het wa ter van het Van der Werfpark zullen weer enkele „lichtbloemen" worden aan gebracht. ANDER EFFECT. Aan de straatverlichting zyn verschil lende technische verbeteringen aange bracht, terwijl kleine veranderingen zullen worden aangebracht, die een ge heel ander effect zullen geven dan de verlichting van vorige jaren. De deelnemende straten voor zover thans bekend zijn: Haarlemmerstr., Maarsmansteeg. Breestraat, Janvissen- steeg. Steenstraat. Doezastraat. Kraaier straat, Hogewoerd en Botermarkt. Omstreeks half drie arriveerde Prinses Beatrix bij de Noorderkweekschool voor de zeevaart „Abel Tasman", waar de burgemeester van Delfzijl, de heer J. A. F. Roeien, zijn opwachting maakte. Via een erehaag van leerlingen van de ju bllerende school „Abel Tasman" viert vandaag en de komende dagen het eeuw feest. betrad de Prinses de hal. Dooi de 9-jarige Wilhelmina Kreumer en de 7-jarige Jan Kreumer, kleinkinderen van één der gevallen oud-leerlingen, werden de Prinses bloemen aangeboden. Zij bezichtigde daarop de in de hal aangebrachte bronzen plaat met de 49 namen van de in de jaren 1940'45 gevallen oud-leerlingen. Op het pleintje voor de school heeft de Prinses daarna een monument voor de gevallen oud-leerlingen onthuld. Dit monument is vervaardigd door de beeldhouwster mevrouw A. A. Dekking Van Haeften, echtgenote van de Groninger hoogleraar prof. dr. H. M. Dekking. Mevrouw Droogleever For- tuyn-Leenmans de dichteres Vasalis bracht de volgende versregels aan: „Laat hier, boven gemis en rouw, bo ven de springgolf van herinneringen, het beeld verrijzen van de trouw van hen die in de golf vergingen". Nadat de heer G. Teerling, voorzitter van het comité 100 jaar Zeevaartschool, een kort woord had gesproken, geschiedde de onthulling onder het spelen van „The last post". Nadat de burgemeester na mens de gemeente Delfzijl het monu ment had aanvaard, werd het Wilhelmus gespeeld. De plechtigheid werd besloten met het leggen van enkele kransen bij het monument. Omstreeks drie uur begaf de Prinses zich over een voetbrug over de gracht naar haar auto om met haar gevolg en de burgemeeester van Delfzül een korte rondrit te maken langs de haven en door het oude gedeelte van Delfzijl. In de film van Pierre Billon Tot de laatste toe" tracht Mijanou Bar dot. met veel goede wil. de voetspo- ten van haar zuster. Brigitte Bar dot te drukken. De foto toont Mi janou in een van de scenes van de film. daarmee mocht bewijzen, dat de accom modatie. de verlichting en vooral de akoestiek bijzonder goed is. Trouwens dat laatste was reeds bewezen by de verschillende toepraken, die, hoewel niet luid gesproken, tot in de verste hoeken uitstekend verstaanbaar wa ren. „Litteris" bracht voor deze feestelijke avond een gezellig stuk: „Bakersprookje" van Ronald Jeans, vertaald door Mary Dresselhuis, een niemendalletje, dat door het verbazend vlotte, natuurlijke, geestige spel volledig insloeg. Speciaal Truus Hogewind-van Ootmerssen. Eve line Blok-Back, Bob Hageman en Her man Frentzen droegen deze opvoering, die vlot en goed geregisseerd was door Jan Chr. Bartelsman. GEWELDIGE AANWINST De zaal is een geweldige aanwinst voor Voorschoten en misschien wel voor de gehele omgeving. Geen der omlig gende gemeente beschikt over een zo moderne, geoutilleerde zaal. centraal ge legen in een zich nog steeds uitbrei dende gemeente. De mogelijkheden, die deze zaal biedt zijn vele en zeker is dit culturele centrum niet alleen geschikt voor toneel-, film- en muziekuitvoerin gen. maar ook voor congressen. De entree wordt gevormd door een prachtige ronde hal, bekroond door een stijlvol plafond met een fraaie luchter en afgesloten door een wandschildering van Will Tweehuysen, symboliserend de beoefening van kunsten en wetenschap- pen. Deze veelbelovende. Leidse schilder is er in geslaagd een moderne, voor een Er ls onlangs in het Duitse stadje El- dingen iets wonderlijks geschied. „Hakken maar. jongens", zei een aannemer tot zijn personeel. Dat was niet tegen dovemansoren ge zegd. Spoedig vielen er zware mo kerslagen en zeker niet in het wilde weg. De mannen namen de muur van het nieuwe schoolgebouw onder handen om er een deur in te hak ken. Tevens maakten zy een gat in het plafond om een trap naar de bo venste verdieping te kunnen bouwen. Daar bleef het niet by, want in de muur van een belendend gebouwtje, waar de scholieren hun fietsen moe ten stallen, werden eveneens stenen uit hun verband gehakt. De archi tecten, die de gebouwen hadden ont worpen, moesten namelyk met het schaamrood op de kaken bekennen, dat zy de deuren en de trap in hun tekeningen over het hoofd hadden gezien ieder verstaanbare symboliek te geven. De zaal is van twee zijden te bereiken en kan bovendien in tweeën gesplitst worden om aan kleinere gezelschappen een intiemere ruimte te geven. Het geheel hoewel (helaas) ge combineerd met een schoolgebouw, maar juist daardoor mogelijk gewor den zal Voorschoten jarenlang een cultureel centrum kunnen geven, dat bovendien de gemeenschapszin kan bevorderen en Voorschoten tot een nog aantrekkelijker woongelegenheid kan maken. Pater De Suasso voor K. en O. De Pygmeeën in het A frika van vandaag Op uitnodiging van K. en O. sprak gisteravond in de stampvolle foyer van de Stadsgehoorzaal pater M. de Suasso de Lima de Prado. W. P. over „De Pygmeeën in het Afrika van van daag". In het bijzonder vertelde pater de Suasso. die negen jaar by de missie in Centraal Afrika heeft gewerkt, van zijn ervaringen met de Bamhuti-Pyg- meeën. Voor het echter zover was gaf hij een uiteenzetting over het werk van de Witte Paters, die vanuit Algiers, Tunis en de Sahara, de binnenlanden van Centraal Afrika zijn ingetrokken. Thans verrich ten daar ongeveer 2000 Witte Paters hun zegenrijke arbeid. Het op Arabische wijze gekleed gaan is volgens spreker nodig voor de aanpassing. Hij merkte op. dat het principe van de aanpassing, vooral ook wat betreft de zeden en ge woonten. de cultuur en de beschaving, primair is bij het werken onder de be woners van Afrika. De mensen zijn er anders dan waar ook ter wereld. Zij leven verspreid over honderden stam men en volkerengroepen in verschillen de omstandigheden. Niet minder dan 1200 talen worden er in Afrika (900 x Nederland) gesproken en nergens is het rassenprobleem zo moeilijk als daar. Bepaald onjuist achtte spreker het om te spreken over „wilden". God immers heeft ieder mens geschapen naar Zijn beeld en gelijkenis. Onjuist is het voorts de Pygmeeën als exotische curiositeiten te beschouwen, hen te verachten en te discrimineren. Sprekende over de op leiding van negers deelde pater de Suasso mede. dat reeds volgend jaar de eerste Pygmeeën-priester gewijd zal worden. De Pygmeeën, gezonde, blijmoedige en dankbare mensen, leven in kleine groep jes vooral in de Belgische Congo. Als ieder ander mens hebben zij recht op een gelijkwaardige behandeling en op onze daadwerkelijke belangstelling, zo dat er zo spoedig mogelijk een einde komt aan situaties, die hen vernederen, aldus pater de Suasso. Als première voor Nederland werd nog voor de pauze vertoond de fraai opgenomen rolprent „Gekwelde Aar de". De beelden van de vuurspuwende vulkaan waren van welhaast huive ringwekkende schoonheid! Trouwens ook later op de avond viel er nog veel te genieten. Kortom, de leden van K. en O. heb ben weer een bijzondere en boeiende avond achter de rug! UW HORLOGER OVER DEZE nL* fant ✓P* HORK astischi VOOR 55,- Nü EEN RIOGE MET INGEBOUWDE KROONI Fantastisch - dat is het woord voor deze cazal. Een horloge met 5 kwa liteiten - ingebouwde kroon I - voor een prijs die al even fantastisch is.- fantastisch loog I Uurwerk en mo dern verzorgde kast gegarandeerd door de cazal betrouwbaarheid. Dus Uw vertrouwen volkomen waard I J| 15 STEENS ANCRE 3 INGEBOUWDE KROON Q WATERWEREND 0 ANTIMAGNETISCH Q INCABIOC SCHOKVRIJ In ckroom 55/* doublé 62/50 WONINGRUIL VOORBURG—LEIDEN Aangeboden in Voorburg grens Den Haag vrije 2e por tiek etage, ruim uitzicht, 4 k. Vjw., keuken, v/.c., balkon. Huur f 40,65 per maand. Gevraagd ln Leiden of naaste omgeving vrije 3 of 4 kamer woning. Brieven Van Alphen- straat 125, Voorburg. FIAT 1100, 1953 FIAT 1100, 1954, FIAT 1100, 1955. Deze automobielen verkeren in uitmuntende staat van onderhoud, waaronder slechts 26 000 km. gelopen en zijn zeer zuinig in benzineverbr. Korevaar Garage, Korevaarstraat 43, Leiden Telef. 23730.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5