LEIDSE DEMOCRATISCHE RAADSFRACTIES DISTANTIËREN ZICH VAN COMMUNISTEN „Communisten horen in raad, stad en land niet thuis" Universiteit heeft veel belang bij ontruiming van de Doelenkazerne! Felle aanklacht tegen CPN CPN geeft blijk van onnederlandse mentaliteit Grens ligt daar waar financiën ophouden aanwezig Ie zijn RIS 95ste Jaargang Donderdag 15 november 1956 Tweede blad no. 28987 De internationale spanning, die allerwege in de wereld wordt gevoeld, drukte gisteren althans in de middagzitting ook haar stempel op de debatten in de Leidse raad. Nadat reeds de fractie-voorzitter van de P. v. d. A., de heer E. Meester, in scherpe bewoordingen het optreden van de communisten in Hongarije aan de kaak had gesteld en daarbij alle relaties met de communistische afgevaardigden in de raad had verbroken, deden dit na hem ook de fractie-voorzitters van de Prot. Chr. en de V.V.D., terwijl de heer Ten Broek dit bij afwezigheid van de heer Van Dijk deed namens de K.V.P. De heer Woudstra (Prot.-Chr.), die na de heer Meester aan het woord kwam. achtte het juist met het oog op de internationale spanning even stil te staan bij de voorrechten van de vrij heid. Tien jaar geleden, aldus spreker, deden wy dat ook. Toen wisten wij uit ervaring wat het betekent zijn bestuur ders opgedrongen te krijgen door vreemde overheerschers. Maar sindsdien zijn wij. aldus de heer Woudstra. al weer gewend geraakt aan onze voor rechten, wij zagen ze niet meer scherp en aanvaardden ze als een vanzelfspre kendheid. Mr. C. J. WOUDSTRA ...strijd der Hongaren: monument voor vrije volken Opeens zijn wij nu wakker geschud kit onze toestand van gelukkige bezit ters van geestelijke en politieke vrij heid. Weliswaar wisten wij van het bestaan der z.g. „volksdemocratieën" achter het ijzeren gordijn.. Wij wisten van de jeraffineerd gemene methoden om deze fclksdemocratieën in stand te houden, wij wisten, dat dagelijks uit miljoenen harten het vurige gebed opsteeg om Verlossing. Maar ook deze onderdruk king van broedervolken zijn wij gaan aanvaarden als feiten, waaraan nu een- paal niets is te veranderen. Hun nood fen hun leea leefden nog wel bij ons. paar dan toch op de achtergrond onzer gedachten Wij hadden onze eigen zor- Een; zorgen voor het inhalen van de ichade. geleden door vijf jaar onder drukking van ons eigen volk; zorgen hiet in de laatste plaats voor de ver meerdering onzer welvaart. CONFRONTATIE MET RAUWE WERKELIJKHEID. Thans zijn wy. aldus spreker, plot seling geconfronteerd met de rauwe, keiharde werkelijkheid van de toe standen achter het ijzeren gordijn. Het Hongaarse volk, dat de vrijheid lief heeft evenals wy, bleek bereid al les te trotseren en alles te riskeren voor het bevechten van de vrijheden, die wy bezitten. Deze ervaring staat thans gegrift In onze ziel en in ons geweten. De vrijheidsstrijd der Hongaren ss een monui.-unt voor de vrije volK<,n ge noemd. En dat is die strijd ook. Miar hif is ook een seinpaal, w a«*van bet sein op or veilig --'aat. HULDE AAN OLYMPISCH COMITÉ. Thans zetten wij ons. aldus spreker, de behandeling van de begroting, ^ij weten nu dus weer. dat dit geen selfsprekendheid is, maar een voor- iht, waarvoor wij niet dankbaar ge- kunnen zijn. Laten wij. ieder in e levensverbanden waarin wij zijn ge- 'atst. al het mogelijke doen opdat ook geknechte volken de vrijheid weer pogen zien. Of staan wij volkomen ïachteloos? Ik denk hier, aldus de heer poudstra. aan de daad van het Neder- inds Olympisch Comité, die het we- pldgeweten kan wakker schudden. Het lemen van dit besluit betekende het pengen van aanzienlijke offers, waar- [oor ook in deze raad een woord van pulde en dank zy gebracht. Offers kun- kn straks worden gevraagd van onze pmeente. Moge dan de raad bereid Pin die offers te brengen. COMMUNISTEN SCHAREN ZICH ACHTER BRUUT GEWELD. De gebeurtenissen in Hongarije Mven spreker aanleiding nog een an der punt aan de orde te stellen. Op niet mis te verstane wijze heeft de raad. bij monde van het College en van vier van de vijf raadsfracties, uiting gegeven aan zyn afschuw voor het feit. dat het Hongaarse volk, dat een wanhopige greep deed naar de vrijheid, onder de voet werd gelopen door een niets en niemand ontziende overweldiger, die slechts zijn eigen Slangen op het oog heeft. De communistische fractie in deze raad, mede in de gelegenheid gesteld de verklaring der overige fracties te ondertekenen en op deze wijze de misdaad van 4 november 1956 af te keuren, heeft gemeend zich van de overige raadsfracties te moeten dis- I tontiëren. Terwijl dc raad in zijn overgrote meerderheid zich stelde achter de vrijheidsstrijd der Honga- rcn, stelde de communistische fractie zich achter het brute geweld der Sovjet-Unie. Dit feit is zeer ernstig! Het tekent de mentaliteit der communisten ten voeten uit. Hun houding zal geen an dere zijn wanneer, wat God verhoede, ons eigen land nog eens in de positie van Hongarije komt te verkeren. Het ideaal der communisten is niet de vrijheid van hot volk. maar de op ge weld gegronde en met geweld ge handhaafde dictatuur van een partij. En wanneer die dictatuur slechs kan worden gevestigd met hulp van bui ten. dan zullen zy niet aarzelen die hulp in te roepen. Zo zien wij, aldus spreker, dat de communisten, die rechtens zitting heb- men in de gemeenteraad, in wezen de doodsvijanden van de raad zijn. Zij hebben zitting in de organen der de mocratie, die zij in hun hart verachten. Wij eerbiedigen de grondwettelijke rechten, die ook de communisten in dit land der vrijheid bezitten. Wij er kennen hun recht op twee plaatsen in deze raadszaal, en hun recht op be- soherming van lijf, leven en goed. zo lang zij tenminste niet zelf openlijk of heimelijk geweld gebruiken. Het verheugt mij, dat op 4 november in Leiden zich geen excessen hebben voor gedaan als in andere steden van ons land en daarbuiten het geval is ge weest. Want slechts de consequente beleving van onze vrijheidsbeginselen kan ons sterk maken. COMMUNISTEN HOREN HIER NIET THUIS. Diezelfde vrijheid echter veroorlooft ons om de communisten slechts te dulden in datgene, waarop zy grond wettelijk recht hebben. Die vrijheid veroorlooft ons, aldus de heer Woud stra, tot de communisten te zeggen, dat zy in deze raad, in deze stad en in dit land niet thuishoren. Van dit standpunt zal de communistische fractie de consequenties dienen te aanvaarden. Komende tot de bespreking van de begroting merkte spreker op. dat ook de gemeenten hun bijdrage zullen moeten leveren aan de handhaving van het monetaire en budgetaire evenwicht. Nadat de heer Woudstra nog eens de wenselijkheid van een ideeënbus voor het gemeente-personeel had onderstreept sprak hij de verwachting uit, dat het College in de toekomst alles zal doen om op een prettige verhouding van het College en de raad aan te sturen. Ten slotte uitte hy zyn vreugde over het herstel na een ernstige ziekte van de burgemeester. Distantiëren van communisten Ook de fractie-voorzitter van de VVD, de heer Hagens, keerde zich in felle bewoordingen tot de communis ten. De gebeurtenissen van de laat ste weken hebben ons, aldus spreker, voor de zoveelste maal het feit bewust gemaakt, dat en dit in tegenstel ling met hetgeen wy tevoren somtijds geneigd waren te hopen in het com munistische kamp zich geen wezenlijke veranderingen in het denkleven heb ben voltrokken. C. HAGENS .or>-Nederlandse mentaliteit. De begrippen Vrijheid en Menselijke Waardigheid blijken nog steeds in het communistische woordenboek niet voor te komen. En, waar wy deze begrippen juist van het hoogste belang achten voor een op christelijke grondslagen ge vestigde samenleving en wij juist de in dividuele persoonlijkheid en het respect daarvoor van de grootste betekenis ach ten, moeten wij ons wel ten stelligste distantiëren van de opnieuw aan de dag getreden communistische opvattingen en dit wel in het bijzonder in het licht van de gebeurtenissen in Hongarije, waar een tot wanhoop gedreven volk voor zijn vrijheid vocht en op de meest brute wijze door een machtige onderdrukker werd neergeslagen. Heftig was hierover de verontwaardi ging van al diegenen in ons vaderland, die. strijdend onder de vaan der demo cratie. gemeenschappelijk getuigden van hun afschuw van dit geweld. Het is nu tekenend voor de CPN, al dus de heer Hagens, dat slechts zeer enkele vertegenwoordigers van deze par tij consequenties hebben getrokken uit de afschuwelijke gebeurtenissen en heb ben gebroken met de partij, die het durft te bestaan, het Hongaarse drama te ver goelijken. Zij, die de partij nu nog trouw blij ven, geven blijk van een mentaliteit, die in zo hoge mate on-Nederlands is te noemen, dat zy niet meer beschouwd kunnen worden als vertegenwoordigers van Nederlandse onderdanen. Wij zullen dus in de raad de leden, die daarin zitting hebben voor de CPN niet meer als volksvertegenwoordigers kunnen erkennen, waarvan de com munistische raadsfractie dus de terug slag zal moeten ondervinden, aldus de heer Hagens. Ook K.V.P. breekt met communisten De heer Ten Broek, die een verkla ring namens de KVP-fractie aflegde, zegde dat zijn fractie pijnlijk was ge troffen door het feit, dat in ons vrij heidslievend Nederland, heden ten dage nog mensen zijn, die de moed of het in zicht ontbreken om deze afschuwelijke gebeurtenissen zo scherp mogelijk te ver oordelen. De voorzitter van de commu nistische Tweede Kamerfractie ging zelfs zover, het wreedaardig optreden van de Russen in Hongarije goed te keuren. Teleurstellend was het voor de KVP- fractie dat de heer Van Weizen niet be reid bleek te zijn de verklaring van 4 november te ondertekenen. Ondanks onze principiële verschillen hebben de leden van onze fractie, aldus de heer Ten Broek, tot nu toe, bij de be sprekingen in de raad, ook contact met de leden van de com. fractie onderhou den. Uit naam van de KVP-fractie deelde spreker mede, dat dit van nu af niet meer het geval kan zijn en de fractie zich geheel van de leden van de com munistische raadsfractie zal distan tiëren. C.P.N. nog geen verklaring De heer Van Weizen (CPN), die op deze felle aanklacht antwoordde, zeide, dat de gebeurtenissen in Hongarije ge bruikt worden om de aandacht af te leiden van andere vraagstukken in ons land. Deze worden nu op de achtergrond geschoven teneinde de communisten te kunnen treffen. Wij zijn, aldus spreker, niet minder dan welke Nederlander ook getroffin door de tragedie van het Hon gaarse volk. Aan de andere kant was spreker van mening, dat het hem thans Leidse begroting onder de loep „Niet capituleren voor: er is geen geld" Hoewel het nog te vroeg is een oordeel te vormen over de nieuwe wyze van behandeling van de begroting (hoofdstuksgewRze), hebben wy na de eerste middag- en avondzitting wel de indruk, dat een dergelijke behandeling de over zichtelijkheid ten goede komt. Of dit ook tot beperking van de tijdsduur zal leiden, moeten wij nog afwachten. De eerste dag waren het uitsluitend de hoofdstukken I en II, welke aan de orde werden gesteld. Hierby werden de financiële beschouwingen gehouden en gesproken over het personeelsbeleid en de ruimtelijke ordening. Andere vraag stukken bleven rusten. p' 4 #*- W^JWÊL H. VAN WELZEN nog geen overzicht van ge beurtenissen niet mogelyk is een zodanig overzicht van de gebeurtenissen te krijgen, waar uit een conclusie zou kunnen worden getrokken, dit optreden goed, dan wel openlijk af te keuren. Zo lang wij als communisten dit overzicht niet hebben, wijzen wij elke poging of om ons nu te dwingen tot een verklaring, waarbij wij zouden zeggen te breken met de CPN. Op het ogenblik, aldus spreker, zijn wij U geen verantwoording schuldig. Wenst men ons thans op een manier te behandelen, zoals uit de diverse verkla ringen blijkt, dan zullen wij dit voor lopig gaarne aanvaarden. Burgemeester Van Kinschot: Echter een moeilijke kwestie, waarover drie departementen de beslissing hebben De burgemeester, die als eerste spreker de raad in de avondzitting van repliek diende, sprak er zijn voldoening overuit, dat de raad zoveel belangstelling aan de dag legt voor de verwijdering van de kazernes uit de binnenstad. Inderdaad heeft de Universiteit zeer veel belang bij de ontruiming van de Doelenkazerne. Het is echter niet zulk een eenvoudige zaak. tomdat dit een rijkskwestie is, waarmede drie departementen (Oorlog. O.K. en W. en Financiën) te maken hebben. Wegenschema staat uitbreidingsplan in de weg Het Doelenterrein is eigendom van de gemeente, dat vóór circa 100 jaar is af gestaan aan het rijk. echter onder die voorwaarde, dat indien de kazerne niet meer zou worden gebruikt, het terrein terugvalt aan de gemeente. Zou dit ge beuren. dan is er ongetwijfeld van B. en W. een principe-voorstel te verwachten, dat gaat in de universitaire richting. Bij een realisering hiervan komen echter nog tal van stedebouwkundige kwesties om de hoek kijken, welke de gemeente voor grote financiële offers plaatst. Hoewel het nog verre toekomstmuziek is de burgemeester zou het al prachtig vinden als een en ander bij het 400-jarig bestaan van de academie (1975) was gerealiseerd gaf spreker reeds thans een inzicht van de ver moedelijke universitaire bestemming van het terrein. Zo denkt men niet direct aan de inrichting van labora toria en college-zalen, doch veeleer aan een ruime aula, studentenhuizen etc. Onder de huidige omstandigheden is het echter zeer de vraag of, indien Oorlog met verplaatsing akkoord zou gaan, O. K. en W. en Financiën hier voor miljoenen zouden voteren. Voor de suggestie om de kazernes naar elders te verplaatsen, kan spreker wei nig voelen. Leiden zag hij gaarne als garnizoensstad behouden. Evenmin kan spreker veel voelen voor een gesprek op hoog niveau. Het is alles een rijksbelang, dat op departementaal vlak moet wor den uitgezocht. Wethouder Menken, die in eerste in stantie slechts maar een paar vragen van ondergeschikt belang had te beant woorden. deed de raad de toezegging, dat de aanstelling van een maatschap pelijk werkster en de instelling van een sociaal voorzieningsfonds voor gemeente- personeel binnenkort in de Commissie van de Personeelszaken en het Georga niseerd Overleg aan de orde zullen wor den gesteld. Over de ideeënbus en de naambordjes van gemeente-ambtenaren zal advies aan de daarvoor in aanmer king komende hoofden van dienst wor den gevraagd. Met een eenvoudige methodiek is reeds veel bereikt t.a.v. de menselijke verhoudingen onder het per soneel. UITBREIDINGSPLANNEN Wethouder Jongeleen. die eerst op enkele vragen antwoord zal geven hij de behandeling van hoofdstuk VI (Openbare Werken) ging thans uitvoe rig in op de planologische ontwikke ling van Zuid-Holland en de Leidse agglomeratie. Hoewel spreker dit ook zelf betreurt heeft het provinciale wegenschema de voortgang met de uitbreidingsplannen afgeremd. In vele gevallen moet een dergelijk plan weer gewyzigd worden. Spgcker, die hier van enkele voorbeelden gaf, maakte de raad o.m. duidelijk, dat er plan nen in voorbereiding zyn om een z.g. forensenweg aan te leggen langs de spoorbaan Den Haag Leiden en een weg van de Vcenstreek naar het Noordzeestrand. Wethouder Jongeleen. die eveneens nog even het licht liet vallen op de kwestie van de verplaatsing van de kazernes, zegt dat dit bij een realisering grote offers zal vergen van Leiden en Oegstgeest. Beide gemeenten zullen dan een groot aantal hectaren grond moeten afstaan. SANERINGSPLAN GORTESTRAAT Bij het projecteren van het sanerings plan Gortestraat en omgeving zal reke ning worden gehouden met de gedachte van het creëren van parkeerruimte, de bouw van een garage en een eventuele vestiging van kleine bedrijven. Het komt de wethouder niet gewenst voor. dat de gemeente zich mengt in het omhoogbrengen van de spoorbaan nabij de Vink. Tussen de provincie en de Ned. Spoorwegen is het overleg gaande. De afbraak van het hoekpand Bree- straat/Diefsteeg is buiten de Commissie van O.W. gebleven, omdat het hier een normale aanvraag van een bouwvergun ning betrof, welke tot de competentie van het College behoort. Rijksmonumen tenzorg ging akkoord met de afbraak. De Commissie van O.W. is niet opzet telijk gepasseerd. Een tweede oproep van kandidaten voor de functie van directeur van de Gem. Reinigingsdienst bleek noodzake lijk. B. en W. hopen binnenkort met een voordracht te komen. De ontruiming van het gebouw van de G.G. en G D. aan de Mare wacht op het beschikbaar zijn van het voormalig weeshuis aan de Roodenburgerstraat. Ruimtelijke ordening vraagt aandacht van raad Behalve de vier fractie-voorzitters de voorzitter van de K.V.P was door ziekte verhinderd voerden negen raadsleden het woord. In tegenstelling met voorgaande jaren, toen eerst de ge hele raad in de gelegenheid werd ge steld het woord te voeren, antwoordt het College nu direct op de gestelde vra gen of gemaakte opmerkingen. Gisteren waren dat de burgemeester en de wet houders Jongeleen en Menken. Heden middag kwam als eerste spreker wet houder Van der Kwaak aan het woord. De fractievoorzitter van de V.V.D., de heer Hagens, die gistermiddag nog zijn algemene beschouwingen hield, ver diepte zich uitvoerig in de financiële vraagstukken. Dat de geleidebrief in mineur gehouden is, heeft spreker niet verbaasd. Bij steeds stijgende uitgaven en niet evenredig daarmee stijgende in komsten moest wel het stadium worden bereikt, waarbij het moeilijk valt de eindjes aan elkaar te knopen. ERGENS EEN GRENS TREKKEN Als men zo jaarlijks, aldus spreker, by de begrotingsbehandeling alle wensen, die in deze vergadering op tafel worden gelegd, aanhoort, dan moet toch inder daad wel worden aangenomen, dat de behoeften der gemeenten onbegrensd zijn, waaruit volgt, dat er in verband met de uitvoerbaarheid toch wel ergens een grens getrokken zal moeten worden. En bij het trekken van die grens komt natuurlijk altyd het „redelijke veraor- gingspeil" weer naar voren en daarmee de moeilyke vraag: Wat is redelijk te achten. In ieder geval is het zo. dat. hoe men ook over deze redelijkheid denkt, toch wel altdjd zal gelden het in al zijn een voud duidelijke woord uit de geleide brief, dat de grens toch wel ddar ligt, waar de financiën ophouden aanwezig te zijn. STERKE REM Hoewel op een verhoging van de al gemene uiktering met f 660.000 mag worden gerekend, waardoor het onge dekte saldo van 1956 terugloopt tot circa f 565.000, blijkt hier toch ook uit, dat de landsregering niet bereid is het gehele begrotingstekort te dekken. Voor spreker een bewijs, dat de rege ring een sterke rem wenst aan te leg gen op de steeds stijgende behoeften- bevrediging van de gemeenten. Met het College is spreker het eens, dat niet alleen aan het voorkomen van verdere uitbreiding der voorzieningen de grootst mogelijke aandacht moet wor den besteed, doch dat toch zeker ook zal moeten worden omgezien naar ver hoging van inkomsten. Dat dit een moeilijke aangelegenheid zal zijn, is niet twijfelachtig. De moge lijkheden tot verhoging van inkomsten, nu de gemeenten in feite niet beschik ken over een eigen belastinggebied en daarover althans voorlopig ook wel niet zullen beschikken, zijn natuur lijk in aantal beperkt. Hoewel onze principes, aldus spreker, het niet zo fraai vinden, als begrotings tekorten worden opgevangen door win sten van de nutsbedrijven, meent onze fractie te dien aanzien tooh duidelijk te moeten verklaren, dat zij zeker niet zon der meer, maatregelen, op dit gebied door het College voor te stellen, zal af wijzen. Nadat de heer Hagens er op gewezen had, dat men op het terrein van de sub sidies zeer voorzichtig te werk moet gaan, gaf hy als zijn mening te kennen, dat het College er goed aan zou hebben gedaan uit. het voorlopig werkplan een urgentieprogramma samen te stellen. WIJZE ZELFBEPERKING MOET STREVEN ZIJN De heer Kortmann (K.V.P.), die vervolgens de financiën onder de loep nam. merkte o.m. op, dat de geleide brief ons met de realiteit in al haar hardheid doet kennis maken. Bij het financieel beheer zal een wijze zelfbe perking het streven moeten zijn. Nieuwe voorzieningen, welke het bud get zouden belasten, moeten worden voorkomen. Volgens spreker zal wel niet aan een verhoging van de tarieve- der nutsbe drijven te ontkomen zijn. Is een efficiën ter werken van sommige gemeentedien sten niet mogelyk? Met het College, dat blijk geeft een groot verantwoordelijkheidsgevoel te be zitten. is de heer Knoi (Prot.-Chr.) het eens, dat het uiteindelijke doel moet zijn een sluitende begroting. De liquiditeits positie moet voortdurend in het oog worden gehouden. De behoeften van de gemeente, welke ongetwijfeld zeer groot zijn. dienen uit de beschikbare midde len te worden gehonoreerd De gemeente zal zich ernstig hebben te bezinnen over een eventuele verhoging van die inkom sten, waarover zij nog de vrije beschik king heeft. De heer Van Iterson (Prot.-Chr.), die als laatste spreker in de middagverga dering nog aan het woord kwam, vraagt waarom sommige ingrijpende verande ringen in het stadsbeeld soms niet wor den voorgelegd aan de Commissie van Openbare Werken. In dit geval had spreker het oog op de toekomstige af braak van het oude geveltje aan de Breestraat. hoek Diefsteeg. Vele ingeze tenen begrijpen niets van deze afbraak. Terwyl dit wordt toegestaan, mogen weer anderen zelfs geen raampartij ver anderen. BENOEMING DIRECTEUR G.R.D. Weinig werken heeft spreker op de investeringslijst aangetroffen, welke een directe bijdrage leveren om de verkeers situatie in Leiden op te lossen. In hoge mate heeft het spreker be vreemd, dat de benoeming van een di recteur van de Gemeentelijke Reini gingsdienst zo lang op zich laat wach ten. Waarom moet een vacature-tijd vermoedelijk zelfs tien maanden zo lang duren? VIADUCT LAMMENSCHANSWEG Voorts wenste spreker te weten hoe of het nu staat met het viaduct aan de Lammenschansweg. De heer Van Iter son hoopt, dat in de toekomst in uit breidingsplannen slechts minimale ver anderingen worden aangebracht. Een ruime parkeergelegenheid zou worden spreker een oplossing zijn voor het sane ringsplan Gorestraat, Haverstraat. Ge- regracht. Over de door de heer Meester gedane suggestie van een auto-silo zou te praten zijn. Met de gedachte om de kazernes uit de binnenstad te verwijde ren, kan spreker zich verenigen. De universiteit schreeuwt om uitbreiding. Is de grond eigendom van de gemeente of niet? UNIVERSITEIT HEEFT GROTE BEHOEFTE AAN RUIMTE. Eerste spreker in de avondzitting was de heer Drijber (VVD), die allereerst sprak over de ruimtelijke ordening. He laas moeten wij nog wachten op het structuur, en wegenplan. Om het Leid se agglomeraat op te bouwen spreken de financiën een belangrijk woordje mee. Waar moeten wy de financiën vandaan halen. Volgens spreker zal de regering hier een duidelijke lijn (b.v. subsidie regeling» moeten trekken. Is het tracé van de oost-west- en noord-zuidverbinding reeds vastgelegd? Zijn er reeds voldoende huizen voor aan gekocht. Voorts wenst spreker te weten wanneer of het gebouw van de G.G. en G.D. verdwynt. Dat er nog geen onderdoorgang in de spoorbaan bij de Vink is, betreurt spre ker in hoge mate. Zijn er voor de naaste toekomst nog kansen, dat een dergelijke onderdoorgang verwezenlijkt wordt? Een ligplaats voor woonschepen blijft de heer Drijber gewenst voorkomen De suggestie van het projecteren van par keerruimte in het saneringsplan Gorte- straat en omgeving wenst spreker te ondersteunen. Ook spreker wenst de kazernes, met name de Doelenkazerne, buiten de stad te brengen. De Universiteit heeft grote behoefte aan deze ruimte. Laat de gemeente eens een gesprek op hoog niveau organiseren. TERING NAAR DE NERING ZETTEN. De heer Stolp (Prot. Chr.) legde er in het bijzonder de nadruk op, dat men bij het opstellen van een begroting de te ring naar de nering moet zetten, hetgeen niet mag inhouden, dat men de activi teiten maar stop zet. Opnieuw pleitte spreker voor een extra uitkering uit het Gemeentefonds. Hoe deenkt het Col lege over een verhoging van de tarieven van gas en elektriciteit? Volgens spreker geeft de begroting nog een te optimistisch beeld als hy denkt aan nog komende loonronden en de huurverhoging. Wordt een sty- ging van de rentevoet in 1957 reeds verwacht? En zal dit nog invloed heb ben op de begroting? Ernstig bezwaar heeft de heer Stolp tegen het automatisch continueren van subsidies. Door welke kerkgenootschap pen is gevraagd om grond tegen een goedkope prijs te kopen? Spreker, die een voorstander is van het verstrekken van een subsidie voor kerkbouw, gaf een overzicht van de gemeenten, die deze bouw reeds subsidiëren. NIET TE SPOEDIG CAPITULEREN De heer Xunderman (PvdA) betreurt het, dat B. en W. nog niet kunnen be sluiten tot het uitgeven van een popu laire uitgave van de begroting. Een begroting moet volgens spreker een duidelijk beeld geven van de plan nen, die een gemeente denkt te verwe zenlijken. Er zijn nog vele behoeften, waarvan spr. o.a. noemde een nieuwe zweminrichting, schouwburg, bouwter reinen. Wij moeten niet bij voorbaat ca pituleren voor de gedachte: er is geen geld. Wij moeten de rijksoverheid ter dege van onze dringende behoeften doordringen Ook spreker is van mening, dat de verhoging van o.a. de kolenprijs tot ge volg zal hebben, dat de tarieven van de nutsbedrijven moeten worden herzien. Is het niet mogelijk deze meerdere op brengst aan het bedrijf ten goede te la ten komen. De heer Portheine (VVD) liet aller eerst het licht vallen op het belane van de menselijke verhouding in het perso neelsbeleid. Tegen het instellen van een ideeënbus ziet spreker geen enkel be zwaar. Een naambordje van de ambte naar. die veel met het publiek in aan raking komt, kan een vertrouwelijke sfeer scheppen. HOE ZIT HET MET VEEMARKTPLAN. De heer Huurman (Prot. Ohr.) ont wikkelde alleerst enkele gedachte over een investeringsplan. Is zulk een plan een verlanglijstje of meer een schema, waaruit men wenst te werken? Wanneer komt nu de uitwerking van het veemarktplan aan de orde? Reeds in 1955 zagen B. en W. de urgentie van dit plan in. Waarom wordt er geen spoed mee betracht? Een nieuwe vee markt is toch buitengewoon noodzake lijk? Spreker bekruipt een angstig ge voel, dat het met dit plan niet goed zit! Tenslotte maakte de heer Huurman nog enkele opmerkingen over de ruim telijke ordening. Kan er in dit opzicht niet meer overleg met de Leiden om ringende gemeenten plaats vinden. VERBETERING HOOIGRACHT De heer Questroo (Prot. Chr.) weidde eveneens in het kort uit over het inves teringsplan. in welk verband hy nog eens aandrong op verbetering van het wegdek van de Hooigracht, een gracht, welke straks in de verbinding noord zuid zo belangrijk wordt. Het systeem van de suppletoire begro tingen achtte spreker ongewenst. 'Dit moet een hoge uitzondering blijven.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3