KADAR WIJST TOELATING VAN VN-WAARNEMERS VAN DE HAND Eerste contingent internationale politiemacht vertrok naar Egypte WEERBERICHT Russische leiders en Kadar proberen Nagy over te halen in huidige regering zitting te nemen Koningin en Prins genoten van balletvoorstelling te Den Haag Nasser stelde zijn voorivaarden Zes doden hij autobotsing TJden 95ste Jaargang DINSDAG 13 NOVEMBER 1956 No. 28985 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. w Hermy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte smgel Leiaen auo 61055 Hoofdredacteur: J. Brouwer tl.- per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Boedapest, Moskou en de Ver. Naties De Hongaarse regering-Kadar heeft gisteren het verzoek van de Ver. Naties om waarnemers toe te laten voor het instellen van een onderzoek, van de hand gewezen. Kadar stelt zich op het standpunt, dat het gaat om kwesties, die uitslui tend binnenlandse aangelegenheden zijn, dan wel zaken, die met de Sovjet-Unie besproken dienen te worden, zoals het terugtrekken der troepen. Overigens is de regering bereid bij de hulpverle ning volledig samen te werken met de diensten van de Ver. Naties. Secretaris-generaal Ham- marskjöld zal, ondanks deze weigering der Hon gaarse regering, zijn pogingen om waarnemers in Hongarije toegelaten te krijgen, voortzetten. Naar het oordeel van bevoegde waarnemers is de inspectie door de V.N. waarschijnlijk op aandrang van de Sovjet-Unie van de hand gewe zen. Er bevindt zich namelijk een delegatie van niet minder dan twaalf Sovjetrussische leiders in Boedapest om met de regering-Kadar te spreken over de vraag hoe men een einde kan maken aan de anti-communistische opstand. De delegatie zou onder leiding staan van vice-premier Mikojan en mogelijk bevindt ook Kroesjtsjef zich in de Hon gaarse hoofdstad. De Russen en Kadar zouden, om enige steun van het volk te verwerven, trach ten de afgezette Titoïstische premier Nagy pro beren over te halen zitting te nemen in het huidige bewind. Maar Nagy heeft zijn toevlucht gezocht in de Joegoslavisch ambassade. Onvoorstelbare verwoesting in Boedapest Ondanks dreigementen van de Rassen en de regering-Kadar vechten geisoleerde groepen opstandelingen door. In Boedapest werden gisteren op straat pamfletten verspreid, waarin „de Hongaarse jeugd, die de strijd voortzet", terugtrekking eist van de Russische troepen en herstel van de regering-Nagy. „Werk niet voor de bezetters en de onwettige regering", aldus de pamfletten, „wij zullen onze voor raden rantsoeneren en elkaar helpen, maar wij zullen de staking voortzetten. Onze vrijheid en eer staan op het spel. De ogen van de gehele wereld zijn op ons gericht". Gisteren waren in Boedapest alleen de levensmiddelenwinkels open. Al leen de gelukkigen slaagden erin, na urenlang in de rij te hebben gestaan, een stuk vlees te bemachtigen. Het grootste deel van de bevolking voedt zich met brood, aardappelen en groente. De verwoesting van de stad is onvoorstelbaar. Boven verscheidene wijken van de stad hing gisteren een dikke stofwolk. Overal is het bovengronds net van de tram kapot. De draden hangen op het plaveisel. Kinderziekenhuis zou nog intact zijn Een Russische soldaat, die met kogel- wonden in een Hongaars ziekenhuis was opgenomen, heeft het verplegende per soneel medegedeeld dat hij de enige overlevende was van de bemanning van een Sovjetrussische tank, die geweigerd had op ongewapende burgers te schie ten. Na de weigering schoot de com mandant van de gevechtswagen al zijn onderhebbenden neer. De gewonde sol daat wist uit de vechtwagen te ontko men. Er bevinden zich vele gewonde Rus sische soldaten in ziekenhuizen van Boedapest. Het verplegend personeel meldt, dat velen hunner zich plat op de vloer werpen, wanneer zy 's nachts tanks horen naderen. Gevraagd, waarom zij dat deden, verklaarden zij dat de ge vechtswagens opdracht hadden op alle verlichte ramen te schieten. De correspondent van Reuter meldde maandag voorts, dat de Russen ten on rechte van de vernietiging van een kin derziekenhuis bij de Kiliankazerne be schuldigd zijn. Het ziekenhuis is nog intact, hoewel de muren sporen van ko gels en granaatscherven dragen. Geen der kinderen is tijdens de strijd om de kazerne om het leven gekomen. Minimum eisen van de Hongaarse intellectuelen De Federaties van schrijvers, toneel spelers, filmspelers, architecten, musici en kunstenaars, de revolutionaire comi- té's van studenten en intellectuelen, de employé's van de Hongaarse radio en de Hongaarse Academie van weten schappen hebben gisteren een gezamen- lyke resolutie aangenomen, waarin vol gende eisen gesteld worden: 1. Hongarije dient een neutraal land te zijn, vrij van iedere buitenlandse mo gendheden; eerste voorwaarde hiertoe is dat de Russische troepen het land ver laten. 2. Socialisme, gebouwd met democra tische methoden en rekening houdend met nationale tradities, dient het so ciaal en economisch systeem van Hon garije te zijn. Wij steunen de landher vorming van 1945 en de naasting van fa brieken, mynen en banken. In de resolutie wordt de eis voor meer partijen en vrije verkiezingen verworpen en gezegd wordt „in onze tegenwoordige historische situatie wordt de nationale eenheid, de grootste prestatie van onze vryheidstrijd, niet gediend door de be langen van politieke partijen". Er wordt in seprotesteerd tegen „alle soorten van terreur en willekeurig optreden en het herstel van de dictatoriale methoden van het verleden". De resolutie is aan de reering-Kad&r overhandigd, als zijnde de minimum eisen van deze groepen, die vrijwel de gehele intelligentia van Hongarije om vatten. Meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: j Overwegend zwaarbewolkt met later enige regen en aanvankelijk plaatselijk mist. Zwakke to» matige later aan de I kust krachtige wind. in hoofdzaak tus- i sen zuidwest en west. Iets hogere tem peraturen 'Opgemaakt te 11.15 uur). 14 NOVEMBER. Zon op: 8 00 uur; onder: 16.52 uur. 1 Maan op: 14.52 uur: onder: 3.26 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.02 en 12.25 uur. Laagwater te 8.01 en 20.14 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Nog veel vluchtelingen Er komen elke dag nog steeds een tweeduizendtal Hongaarse vluchtelingen Oostenrijk binnen. De meesten hunner steken in het duister de grens over, die zy langs eenzame landwegen of door ak kers bereiken. Volgens een officiële Weense schatting zijn tot nu toe waar schijnlijk bijna twintigduizend Hongaar se uitgewekenen Oostenrijk binnengeko men. Radio-Boedapest heeft omgeroepen, dat de Hongaarse grenspatrouilles, die thans niet by machte zyn de stroom van vluchtelingen naar Oostenrijk in te dammen, mogelijk zullen worden ver sterkt. Een Oostenrijkse socialistische afge vaardigde, Peter Strasser, die zondag j.l. uit Boedapest in Wenen is teruggekeerd, verklaarde tegenover journalisten, dat er een volslagen wanorde in de Hon gaarse hoofdstad heerst. „De Russen zijn niet in staat een re gering of een bestuur op touw te zetten. Z?ij kunnen slechts met hun tanks door de straten rijden en wegversperringen oprichten", verklaarde hij. Strasser zei, dat vele, tot oordelen bevoegde inwoners van Boedapest hem hadden medegedeeld dat de huidige pe riode van betrekkelijke rust in Hongarije slechts een tydelyk karakter draagt. „Zodra de mensen weer over levensmid delen en munitie beschikken, gaan de poppen weer aan het dansen. Men levert zjjn wapens niet in. Volgens sommigen kan over twee weken een nieuwe op stand worden verwacht", aldus Strasser over zyn in Boedapest verkregen inlich tingen. Intussen heeft de Hongaarse regering gisteren bekendgemaakt, dat er geen Alg. Vergadering in nieuwe zitting De Algemene Vergadering van de V.N. is maandag in nieuwe zitting bij eengekomen. Zij zal de kwesties-Hon- garije en het Midden-Oosten met voor rang behandelen. Van de 76 aangesloten landen zijn er bijna veertig vertegen woordigd door de minister van Buiten landse Zaken. Voor vele afgevaardigden is deze zitting een voortzetting van de spoedzitting, waarop de afgelopen twee weken gesproken is over Hongarije en het Midden-Oosten. Prins Wan van Siam is tot voorzitter van de Assemblee ge kozen. Soedan, Marokko en Tunesië zijn met algemene stemmen als nieuwe le den aanvaara waardoor het aantal aan gesloten landen op 79 komt. De Peruaan Victor Belaunde is tot voorzitter gekozen van de politieke commissie. Ook voor een aantal andere commissies zijn voorzitters gekozen. Deze foto laat zien hoe 2 Hon gaarse meisjes, van wie de ouders reeds enige jaren in Nederland ver blijven. de zevenjarige Theresia Nobizs uit Zaandam en de 13-ja rige Mathild Kaczander uit Amster dam bloemen aanbieden aan de Ko ningin terwijl Prins Bernhard toe keek. rantsoenering van levensmiddelen inge voerd behoeft te worden, maar dat Hon garije wel hulp van „Westelijke organi saties" zal aanvaarden, aldus meldt Ra dio-Boedapest. De voedselsituatie is de afgelopen paar dagen als gevolg van de getroffen maatregelen verbeterd, aldus de radio. Er zijn genoeg voorraden, doch de grote moeilijkheid vormt het vervoer, dat grotendeels gedesorganiseerd is. Hammarskjöld houdt toezicht De eerste groep van 45 man van de internationale politiemacht der Verenigde Naties is vanmorgen om 4 uur op het vliegveld van Aboe Soeweir in de Suezkanaalzone geland. Andere Zwitserse vliegtuigen met ongeveer 20 man worden in de loop van de dag in Egypte ver wacht. De secretaris-generaal der volkerenorganisatie, Dag Hammars kjöld, zal vandaag eerst naar Napels vliegen, waar hij de onderdelen van de politiemacht zal inspecteren en vervolgens met een der deta chementen naar Egypte zal meereizen „om erop toe te zien dat alles goed zou verlopen". Immers, voor de eerste maal in de geschiedenis is een werkelijk internationaal politieleger opgericht. in gedrang komt. Maar hij heeft ook andere voorivaarden gesteld: 1. terugtrekking van de Israëlische troepen uit Sinai tot achter de be- standsgrens van 1948; 2. het Suezkanaal behoort aan Egypte en moet door Egypte geëx ploiteerd worden 3. Egypte staat niet toe, dat het Suezkanaal vrijgemaakt en hersteld wordt, zolang „nog een buitenlandse soldaat op Egyptische bodem staat"; 4. wanneer de volledige terugtrek king van de Brits-Franse troepen is gewaarborgd, moet de internationale politiemacht van de zone van het Suezkanaal verplaatst worden naar de grens tussen Egypte en Israël. De Israëlische regering heeft hierop gereageerd met de verklaring „dat zij haar troepen uit Egypte zal terugtrek ken na het bereiken van een bevredi gende regeling met de Ver. Naties over de internationale politiemacht". In deze bekendmaking werd echter niet gezegd of deze terugtrekking ook geldt voor het gebied van Gaza. Hammarskjöld heeft in aansluiting daarop de Israëlische mi- minister van Buitenlandse Zaken, me- Geen land heeft bijdrage geweigerd Zoals bekend heeft Nasser erin toegestemd, dat dit leger der Ver. Naties in Egypte aan land gaat, mits de soevereiniteit van zijn land niet Een pauze in de gevechten om Port Said is voor de Britse solda ten aanleiding om zich te verfris sen in het kanaal onder het toe ziend oog van een gewapende sol daat. vrouw Meir, verzocht onmiddellijk mee te delen op welke voorwaarden Israël zijn troepen uit Egypte wil terugtrek ken. Ver gevorderd De secretaris-generaal heeft ook ver klaard, dat de besprekingen met de Egyptenaren over de plaats van legering van eenheden der internationale politie macht „zeer ver gevórderd" waren. Geen land had een bijdrage aan deze macht geweigerd. Twintig landen hadden zich tot. dusver bereid verklaard, maai- er zijn praktische overwegingen in het geding gekomen. De legermacht moet even wichtig worden samengesteld. De 155 officieren en manschappen van het internationale politieleger uit Co lumbia. Noorwegen en Denemarken, die in Napels op hun vertrek naar Egypte wachtten, kregen versterking van een voorhoede van 35 man van het Cana dese contingent. Zij zijn gisteren van het vliegveld van Montreal naar Italië vertrokken. De zware wapens voor deze V.N.- macht in Egypte, zoals jeeps, machine geweren, pantserafweermiddelen en der gelijke zullen per Zwitsers schip vanuit Genua naar Egypte worden getranspor teerd. De troepen, die per vliegtuig ver voerd worden namen alleen hun gewe ren, machinepistolen en lichte machine geweren mee. Een groep Noorse genie troepen zal naar Egypte worden over gevlogen om in het voormalig strijdge bied onderkomens voor de troepen in gereedheid te brengen. Men vermoedt, dat ook zij vandaag vertrekken. De bevelhebber van het V.N.-leger, generaal Burns, is na besprekingen met president Nasser in Egypte gisteren weer naar zijn hoofdkwartier te Jeruza- 1 lem teruggevlogen. Er werd geen verkla ring over de gevoerde besprekingen uit gegeven. Slot op pag. 2 Koningin Juliana en Prins Bernhard woonden gisteravond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag een uitvoering van het Nederlandse Ballet bij, dat gegeven werd ten bate van de Hongaarse slachtoffers. Het Koninklijk echtpaar werd ontvan gen door de voorzitter van de Stich ting „Het Nederlandse Blindenwezen" de heer W. C. A. Riem Vis en mevr. Riem Vis, alsmede door de bestuurs leden van de stichting en dc directeur, de heer F. G. Tingen. Het dochtertje van het echtpaar Tingen bood de Koningin bloemen aan. Toen het Koninklijk echtpaar de Koninklijke loge betrad speelde het Amsterdams Kunstmaandorkest. dat de balletvoorstellingen zou begeleiden, het Wilhelmus, dat uit volle borst werd meegezongen. Nadien hield de heer Tingen een toe spraak, waarin hij vertelde, waarom de Stichting Blindenwezen de baten van deze avond overdroeg aan het Nationaal Comité Hulpverlening. Immers, zo zeide hij, het Hongaarse volk dreigt te storten in een nacht van slavernij Daarom was hij blij. dat ook de blinden en hun in stellingen het hunne mogen bijdragen om het leed ietwat te verzachten. Spreker begroette de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. Klompé; de Staatssecretaris van ociale zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn. de am bassadeur van Zuid-Afrika en de deken van het corps diplomatiqué kolonel P. I. Hoogenhout en vertegenwoordigers van de Belgische ambassade. Met veel enthousiasme heeft het zeer talrijke publiek de première begroet van het nieuwe ballet Concerto Barocco, naar het concert voor twee violen van J. S Bach met choreografie van George Balanchine. Voordien gingen het Diver tissement uit Doornroosje en het Dessins pour les six van Tsjaikofski. De voor stelling werd besloten met het ballet „Tij en Ontij" op muziek van Lex van Delden en als „uitsmijter" de Polo- wetserdansen- uit de opera „Prins Igor" van Borodin. Twee wagens werden totaal vernield Vijf militairen en een burger zyn gisteren tengevolge van een botsing tussen een personenauto en een vrachtauto te Uden (N.-Br.) om het leven gekomen. Een zesde militair werd zwaar gewond en een zevende licht. Het ongeluk is 's middags kwart over twaalf gebeurd. Een als taxi ge bruikte vierpersoons auto, bestuurd door de heer Sleddens uit Gemert, waar mede zeven militairen naar de vliegbasis Volkel werden vervoerd, kwam in botsing met een militaire vrachtauto uit Harderwijk. De gevolgen waren verschrikkelijk: vijf militairen die zich in de personen auto hadden bevonden, waren gedood, evenals de chauffeur van deze auto. Deze wagen werd totaal vernield. Om het leven zijn gekomen: de 32- jarige. gehuwde, tijdelijk wachtmeester F. de Veth, uit Sittard, die dienst deed bij de 135ste afdeling lichte luchtdoel artillerie territoriaal wachtmeester De Veth was zondag 32 jaar geworden; de 21-jarige ongehuwde dienstplichtige soldaat N. H. Schillings uit Obbicht (L.), ook van de 135ste afdemg lichte luchtdoelartillerie: de eveneens 21-jarige ongehuwde dienstplichtige sol daat P. T. Smits uit Creijl 'gem. Heeze) IN.-Br.)de 20-jarige ongehuwde dienstplichtige soldaat M H. M. Bours uit Wessem (L.) en de 18-jarige onge huwde beroepskorporaal M. L. W. Felix uit Maastrich' Laatstgenoemde drie behoorden tot de Kon. Luchtmacht. De omgekomen burger, is de 28-jarige heer G. Steenbeek uit Vlaardingen. Zwaar gewond is de 20-jarige dienst plichtige korpooraal T. P. van Haaren uit Maastricht, van de Kon. Lucht macht; lichtgewond is de 21-jarige be roepskorporaal P. H. A Leunissen uit Maastricht, eveneens van de Kon. Luchtmacht. Korporaal Van Haaren is opgenomen in het ziekenhuis te Veghel; korporaal Leunissen is naar het hospitaal op de vliegbasis Volkel overgebracht Nog meer ongelukken Op de verkeersweg Beilen—Assen vond gistermiddag te Hooghalen een ernstig verkeersongeval plaats, waarbij de 17- jarige schildersknecht Lutte Epping uit Grolloo, gemeente Rolde, om het leven kwam. De jongeman die per fiets op weg was naar de Ambachtsschool te Assen, werd bij het oversteken van de autoweg geschept door een uit de rich ting Béilen komende personenauto. Hy kwam op de motorkap van de auto te recht en wera over een afstand van 20 meter meegesleurd. Het slachtoffer liep zeer ernstige verwondingen op en moest worden overgebracht naar het zieken huis te Assen, waar hij korte tijd later overleed. De 44-jarige B Koopmans uit Gorre- dyk, gehuwd en vader van drie klndpren, Burgemeester Van Walsum bedankt voor bezoek aan Riga ,Kan niet in overweging genomen worden" Speciale berichtgeving) Naar aanleiding van een uitnodiging van de burgemeester van Riga tot een bezoek aan diens stad. heeft de burge meester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum. hem het volgende antwoord verzonden: „Door bemiddeling van de chargé d'affaires van de ambassade van de Unie van socialistische sovjet Repu blieken te Den Haag bereikte mij uw uitnodiging tot een bezoek aan Riga. Kon misschien na de ontwikkeling van de laatste tijd hier en daar nog de gedachte postvatten dat dergelijke uitwisseiingsbezoeken in de toekomst weer mogelyk zouden worden, na de gebeurtenissen in Hongarije is het duidelijk, dat daarvan in het geheel geen sprake meer kan zijn. Verwacht mag worden, dat daarvoor met name in een land als het uwe begrip zal bestaan. Het is mij dan ook onmogelijk uw uitnodiging zelfs maar in overweging te nemen. De be\-oIking van Rotter dam zou het niet kunnen begrijpen als ik een ander standpunt zou innemen" aldus de brief van mr. G. E. van Wal sum. Is op slag gedood toen h\j met zijn mo tor slipte en tegen een boom reed. Teza men met hun echtgenotes hadden hij en zijn vriend Hettinga een bezoifc ge bracht aan Lange Zwaaa. Op wea naar huis troffen zy een auto. die pech had, langs de weg aan. Zij brachten eerst de dames naar huis en sleepten toen de gestrande wagen naar Jubbega. Op weg naar huis slipte Koopmans in de S- bocht van de nieuwe weg. Hij reed tegen een boom en werd tegen de weg ge smakt. Toen de vriend het achterlichtje zag verdwijnen, stopte hij en vond Koopmans levenloos op de weg liggen. Zyn motor lag 25 meter verder

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1