€sso De S.E.R. verwacht een gestadige groei van liet kopen op afbetaling Verruiming binnenlandse markt en vergroting van de export Koblenz wil torengarage bouwen van circa zestig meter hoogte ACHTERSTAND NEDERLANDSE HARINGAANVOER INGELOPEN Nedersaksische ministers zijn geen „paradepaardjes ESSO EXTRA Loop der bevolking te Leiden Grote invloed van reclame en sociale zekerheid ZATERDAG 10 NOVEMBER 1956 (Speciale berichtgeving) Het gebruik van afbetalingskrediet is in ons land gedurende de laatste jaren sterk toegenomen en de procentuele stijging van de afbetalingsverko pen aan consumenten overtreft niet alleen verre die van de totale consumptieve bestedingen, maar ook die van de bestedingen voor duurzame gebruiksgoederen. Alhoewel een exacte beoorde ling van de huidige stand van zaken in deze sector van het economische leven en de ontwikke ling van het afbetalingswezen in ons land bemoei lijkt wordt door het ontbreken van voldoende sta tistische gegeven, is het Centraal Bureau voor de Statistiek er toch in geslaagd gegevens te verza melen over 1954, waaruit geconcludeerd kon worden, dat in dat jaar voor ongeveer f 239 mil joen aan consumptie-goederen (exlusief personen auto's en motoren) op afbetaling werd gekocht. Aldus het SER-rapport over een wettelijke rege ling van het afbetalingsbedrijf. Uit het feit, dat in 1954 deze f 239 miljoen 1,5 pet. uitmaakten van de waarde van het totale verbruik van de consumenten, blijkt dat in ons land naar verhouding minder op afbetaling werd gekocht dan in andere West-Europese landen, in het bij zonder in Groot-Brittannië en West-Duitsland. waarop medio dit jaar in ons blad reeds werd geattendeerd in de artikelen-serie de opmars van het afbetalingssysteem. standigheden te komen dat slechts met grote inspanning aan de verplichtingen zou kunnen worden voldaan, is voor hen gering. In hoofdzaak betreft de verkoop op afbetaling duurzame en semi-duurzame (textiel b.v.) gebruiksartikelen. De be hoefte hieraan wordt onder meer bein- vloed door structurele factoren. De SE.R. is van mening alhoewel een zeker deel van het publiek nog een zekere terughoudendheid in deze aan neemt dat rekening moet worden ge houden met de waarschijnlijkheid, dat omvangrijke groepen consumenten, die tot nu toe afwijzend hebben gestaan tegenover het systeem om door het ko pen op afbetaling hun onregelmatige uitgaven te financieren uit regelmatig ter beschikking komende delen van het inkomen, tot het gebruik van afbeta lingskrediet zullen overgaan. Voorts acht de S.E.R. het aannemelijk dat het steeds verder doordringen van het besef van vergrote „sociale zeker heid", in het bijzonder door de bescher ming, die de ziektewet, de ongevallen wetten en de werk loosheid wet bieden te gen sterke aantasting van het toekom stige inkomen, in een tijdvak van toene mende welvaart de bereidheid tot het aangaan van afbetalingsverplichtingen vergroot. Betere financiële verhoudingen Voor sommige consumenten aldus het rapport geldt voor het kopen van duurzame goederen op afbetaling overi gens een motief, dat op een geheel an der vlak dan het strikt economische ligt. De schuldverhouding tussen leveran- sier en koper brengt volgens deze opvat ting mede, dat de koper op afbetaling in veel groter mate op service van de ver koper aanspraak meent te kunnen ma ken dan by contante verkoop het geval is! Van groter betekenis dan de sprei ding van de financiële lasten wordt door de S.E.R. geacht, dat voor zover de levensduur van de goederen de afbeta- lingsduur aanmerkelijk overtreft het kopen op afbetaling een middel vormt 'en voor sommigen zelfs het enige mid del) om een bezit van duurzame ge bruiksgoederen op te bouwen. Indien afbetalingskrediet zo merkt men verder op in de plaats treedt van minder doelmatige vormen van consu menten krediet en in het bijzonder van het niet waarnemende boek-krediet, heeft dit onder meer tot gevolg dat de financiële verhoudingen tussen de be trokken consumenten en detailhande laren meer geordend geregeld worden. Voor zover deze substitutie gepaard gaat maatschappijen, zal er verder een ver met inschakeling van financierings- betering van de liquiditeitspositie van de detailhandelaren kunnen optreden. In dit licht bezien kan er van het goed ge organiseerde afbetalingskrediet een sa nerende invloed uitgaan op de financi ële verhoudingen van de detailhandel aan de ene zijde en de industrie en de groothandel aan de andere zijde. Tenslotte mag nog als één voor het be drijfsleven gunstige factor worden aan gemerkt, dat het afbetalingsstelsel er toe bijdraagt voor een bepaald aantal artikelen een ruime binnenlandse markt op te bouwen, welke een be langrijke voorwaarde kan zijn voor de verovering van nieuwe exportmarkten Sociale gevaren Het op grote 6chaal verlenen van afbe talingskrediet zo zegt men in het rapport brengt een wijziging in het uitgavenpatroon van de consumenten, waardoor de afzetmogelijkheden van be paalde goederen kunnen worden be perkt. Hierdoor kan zelfs bezuinigd wor den op goederen en diensten, welke niet als onmisbaar dienen te worden be schouwd. Bij een stijging van de reële inkomsten van de consument, zal het totale volume der verdrongen uitgaven daarentegen vaak geringer zijn dan de vermeerdering van de bestedmgen voor op afbetaling gekochte goederen. In een expansieve volkshuishouding behoeft het zelfs niet uitgesloten te worden geacht, dat in het geheel géén verdringing in absolute zin plaats vindt, doch dat een stijging van de totale bestedingen door de consumenten alleen gepaard gaat met een slechts relatieve achteruitgang van de bestedingen voor bepaalde goederen. Als basis-principe voor het kopen op afbetaling zouden dan ook kunnen gel den een goed financieel en huishoude lijk beheer en een zekere mate van voorzichtigheid. Het is echter buiten twijfel zo zegt de SER dat niet alle consumenten aan deze eisen vol doen en dit kan er toe leiden, dat con sumenten door het aanvaarden van de hoge afbetalingsverplichtingen, door overkreditering derhalve, in ernstige financiële moeilijkheden komen. Spe ciaal bij „moeilijke gezinnen' komt vaak overkreditering voor. Gegevens C.B.S. Volgens door het CBS verzamelde ge gevens, betrekking hebbende op 477 ver kopers op afbetaling en financierings maatschappijen, werd in 1954 in 1851 ge vallen tot terugvordering van in huur koop gekochte artikelen overgegaan en in 4386 gevallen tot gerechtelijke invor dering van achterstallige termijnen. In verhouding tot het totale aantal van bijna 676.000 kredieten, welke door deze 477 ondernemingen in genoemd jaar wer den verstrekt, kunnen deze aantallen gelukkig geenszins verontrustend wor den geacht. De SER vraagt zich in dit verband echter af. in verband met de verdere ontwikkeling van het afbeta lingssysteem, of deze gegevens nog wel maatgevend mogen worden geacht vpor de tegenwoordige en toekomstige gang van zaken. Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat bij het overwegen van de voor- en nadelen van het kopen op afbetaling, de SER tot de slotsom is gekomen, dat het afbeta lingsstelsel voor de consumenten een doelmatig middel kan zijn om onregel matige uitgaven regelmatig te financie ren. Een belangrijk deel van de kopers op afbetaling realiseert zich dan ook dui delijk de draagwijdte van de door hen aangegane verplichtingen en is zich be wust van de kosten, verbonden aan het krediet. Deze vrij omvangrijke groep kopers behoeft zich geen storende be perkingen op te leggen en de kans door tegenslagen financieel in zodanige om- Overwerkqeld voor Hongarije belastingvrij GEEN AFTREK VOOR NORMAAL LOON Het Ministerie van Financiën deelt mede. dat krachtens beslissing van de Minister van Financiën loon, dat door overwerk is verkregen en wordt afge staan in verband met de actie, welke ten behoeve van de slachtoffers van de Hongaarse opstand wordt gevoerd, voor de heffing van inkomstenbelasting, loonbelasting en vereveningsheffing bui ten aanmerking wordt gelaten, mits de werkgever zorg draagt voor de overma- kind van dit loon. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze faciliteit niet geldt, indien uit het normale loon dat is loon, hetwelk niet door overwerk is verkre gen een bedrag wordt afgestaan. C.P.N.-VOORZITTER (DEVENTER) UIT DE PARTIJ De voorzitter van de afdeling Deven ter van de Communistische Party Ne derland. de heer M. Ditzel tevens voor zitter van de door hem geleide gemeen teraadsfractie van de CPN, heeft zijn lidmaatschap van de CPN opgezegd, en zijn functie als gemeenteraadslid neer gelegd. De heer Ditzel was voor de CPN lid van de raad sedert de bevrijding; hij was tevens geruime tijd wethouder van Deventer. Hij weigerde omtrei.t een en ander nadere verklaringen te doen. Blijvende middelen De invloed, welke van het afbeta lingswezen op het conjunctuurverloop kan uitgaan zou indien deze geheel op zich zelf moest worden bezien voor het ogenblik niet van beslissende betekenis behoeven te worden geacht, In feite echter worden de omstandig heden voor een belangrijk deel uitge lokt en gedragen door de op- en neer gaande beweging van de algemene eco nomische act'vlteit. welke zij op hun beurt weer versterken. In het hele complex van factoren, die tot de ontwikkeling van het eco nomische leven bijdragen, vormt het afbetalingskrediet dan ook een ele ment, dat niet mag worden veront- achtzaomd. De SER is daarom van me ning, dat het gewenst is dat de over heid blyvend middelen ter beschik king worden gesteld, welke de mo gelijkheid openen de ontwikkeling van het afbetalingswezen te beinvloeden. Geheel boven komt een café met terrassen dat als een draaimolen in het rond gaat (Van onze correspondent in West-Duitsland) De plannen om reusachtige automobielgarages te bouwen, die ettelijke hon derden wagens onderdak kunnen bieden, blyken in verband met het zich in de meeste steden zich voordoende gebrek aan parkeer- en stallingsmogelijkheden, meer en meer om zich heen te grijpen. In de ongeveer 80.000 inwoners tellende, indertijd door de oude Romeinen aan de samenvloeiing van de Moezel en de Rijn gestichte stad Koblenz die daaraan haar naam „Confluentes", ontleent wil men nu een gigantische garagetoren laten verrijzen, die de respectabele hoogte van zestig meter moet krijgen. Als een bijzondere attractie wil men helemaal boven in deze toren een café (met terrassen) inrichten, dat langzaam als een carrousel in het rond zal draaien. De keuken, de voorraadskamer en an dere voor het interne zakelijke bedrijf noodzakelijke (en dus min of meer „pro- zaische") vertrekken zullen, vlak om de as worden aangebracht, zodat hier nog een zekere stabiliteit de overhand zal hebben. Het eromhecnliggende café en de terrassen zullen voortdurend in bewe ging zijn en van daarvandaan zal men kunnen genieten van de zich steeds afwisselende aspecten van het zich grillig kronkelende romantische dal van de Moezel, de brede Rjjn en de omliggende berglandschappen, bene vens van het panorama van de stad Koblenz met haar vele oude huizen, haar nauwe levendige straten en ker ken. Zonder twyfel zal dit unicum een sterke aantrekkingskracht op buiten landers en andere toeristen uitoefenen en het vreemdelingenverkeer doen toenemen. Beneden in de toren, die van beton wordt opgetrokken, zullen een restaurant en een Cineac worden ondergebracht en Duitsers minder succesvol op Doggersbauk Er is een opmerkelijk verschil tussen de resultaten van de treilervloten van Nederland en West-Duitsland wat be treft de visserij op verse haring in de maand oktober. De Hollanders, „ge tipt" door de Fransen, zijn op haring gaan vissen op 59 graden 30 minuten Noorderbreedte en hebben daar veel succes gehad. De Duitsers hielden het op de Doggersbank, maar de vangsten waren daar teleurstellend. Toen zy ook naar de Noord kwamen, waren de grootste vangsten daar al achter de rug. Dank zij de royale vangsten zyn de Nederlanders er in geslaagd de ach terstand in de aanvoer van verse haring door de treilers, die op 1 oktober nog 30% bedroeg in vergelijking met 1955, terug te brengen tot 7% bi) het afsluiten van deze maand. In oktober 1955 werd 2.821.860 kg verse haring aangevoerd; de afgelopen maand was dit 5.266.441 kg, bijna het dubbele. Tegenover een op brengst van f. 813.835.71 in oktober 1955 kwam nu een opbrengst te staan van f 1 904 422 37 De Duitsers spreken van een slecht Excelenties als reclame-object Geen tijd meer over voor normale zaken (Wan onze correspondent in West-Duitsland) De regering van het Westduitse Bandstand Nedersaksen (dat bijna zeven miljoen inwoners telt) heeft bezwaar gemaakt tegen het feit, dat ministers allerlei vergaderingen, congressen en andere bijeenkomsten, toneelvoorstel lingen en bioscoopvertoningen, openingen van nieuwe bedrijven enz. met hun aanwezigheid moeten opluisteren en daarbij nog vaak redevoeringen af moeten steken ookI! Nedersaksische ministers zullen daar om van nu af aan alleen nog in hun officiële hoedanigheid bij gebeurtenis sen aanwezig mogen zijn, die werkelijk (Ingez. Med.-Adv.) snellere start, sneller optrekken, meer kilometers per liter Met Esso bent U beter uit deze twee zullen, tezamen met het draai molenachtige koffiehuis, een deel van de enorme bouwkosten moeten goed maken. Onder de grond zal verder in de fun damenten een enormeschuilkelder worden' gebouwd. De uitvoering van het project zal natuurlijk miljoenen verslinden, menigeen vraagt zich met enige ver bazing af, waar dat vele geld vandaan moet komen. De gemeente Koblenz staat op het ogenblik nog voor te veel andere uit gaven om zulk een hoge „luchtsprong" te kunnen doen, maar in particuliere financiële kringen bestaat grote be langstelling voor de uitvoering van dit excentrieke plan. iets uit te staan hebben met het depar tement, waarvan zij het hoofd zijn. De regering wil daardoor voorkomen, dat om maar eens een paar voorbeel den te noemen een minister van Landbouw als eregast op de eerste rij van een mode-show moet zitten om naar kokette dameshoedjes en dure bontman tels te kijken, of dat een minister van Justitie als „paradepaard" moet dienen wanneer ergens een hoofdzakelijk voor de danslustige jeugd bestemde uitvoe ring van wilde „rock and roll"-muziek wordt gegeven. Bij gangsterfilm De steen is aan het rollen gebracht, doordat de minister-president van Ne dersaksen. Hellwege (die tot voor kort een ministerpost in Adenauers bonds- kabinet in Bonn bekleedde) een paar dagen geleden als ere-gast in een bio scoop in de Nedersaksische hoofdstad Hannover troonde, waar een Ameri kaanse gangsterfilm, waarin veel ge schoten werd, voor het eerst in die stad werd vertoond. Tot hun grote verbazing hoorden de premier-minister, enkele andere leden van zijn regering, de „oberbürgemeister en ettelijke buiten landse consuls hun namen opeens in een toespraak noemen, waarbij het publiek in de zaal op de grote betekenis van deze voorstelling werd attent ge maakt. Motivering Dit geschiedde natuurlijk alleen maar om reclame-redenen. Als motivering van het besluit van de regering wordt aangevoerd, dat men de laatste tijd herhaaldelijk heeft kunnen waarnemen, dat ministers zich nauwe lijks aan diverse uitnodigingen hebben kunnen onttrekken en daardoor zoveel verplichtingen op zich nemen, dat hun gewone ministeriële werk er onder moet lijden. Door dit nieuwe besluit overigens het eerste van deze aard in de West duitse bondsrepubliek wordt boven dien de bevoegdheid van de ministers beperkt om inleidende toespraken op vergaderingen te houden, een door hen zelf ondertekend voorwoord in boeken te publiceren, als beschermer van ver enigingen of byeenkomsten op te treden of ere-president of lid van het een of andere ere-comité te worden. haringjaar. Van juli tot oktober werd door de Duitse treilers rond 105.000 ton verse haring aangevoerd. In de over eenkomstige periode van 1955 was dit rond 145.000 ton. Dat betekent, dat de vangsten van de haringtreilers dit sei zoen in vergelijking met het vorig jaar rond 40.000 ton ofwel 27% teruggelopen zijn. OORZAKEN Verschillende oorzaken worden ge noemd, zoals de lage temperatuur van het water tengevolge van de abnormale zomer, ongunstige biologische omstan digheden, die de vorming van haring scholen nadelig beïnvloedden, en een onmiskenbare overbevissing van jonge haring voor fabrieksbewerking. Vooral de visverwerkende industrieën, zoals rokerijen en conservenfabrieken, die voor hun produktie uitsluitend op de haring als grondstof zijn aangewezen, hebben de nadelige invloed van het te ruglopen van de haringvangsten onder vonden. Het tekort is overigens niet ge lijk te stellen met de eerder genoemde 40.000 ton minder gevangen haring. Het vorig jaar werd namelijk 25.000 ton verse haring niet verkocht en nu bedroeg deze hoeveelheid slechts 9 ton. Dat wil dus zeggen, dat dit jaar rond 96.000 ton ver se haring verkocht werd tegen 120.000 ton in 1955. Het werkelijke tekort beloopt dus 24.000 ton. Niet alleen de Duitse treilers, ook de Duitse loggers hebben een teleurstellende balans van het haringseizoen 1956 moe ten opmaken. Tot eind oktober werden in 446 reizen 410.000 kantjes gezouten haring aangevoerd. In de overeenkom stige periode van het vorig jaar waren de resultaten van 491 reizen 498.000 kantjes. Een nadelig verschil dus van 88.000 kantjes, ofwel rond 18 procent. Het feit, dat dit jaar 45 reizen minder werden gemaakt dan vorig jaar, toont duidelijk aan, dat de vangsten in 1956 veel ongunstiger waren. (Ingez. Med.-Adv.) De grote drie Het heilzame Witte Kruis-ge- neesmiddel bestaat in poeder-, tablet- er» cachet-vorm. He» helpt-snel en afdoende tegen hoofd- en kiespijn, zerun^ol reumatische pijn. Aanzienlijke gift van Prinses Wilhelmina Prinses Wilhelmina heeft een aan zienlijke gift geschonken aan het Ned. Roode Kruis voor de uitrusting van de Rode Kruiscolonnes naar Boedapest. Engelsen betaalden met valse reischeques (Van onze Haagse redactie) Op aanwijzingen van de Rotterdamse politie hebben Haagse agenten in de Wagenstraat te Den Haag drie Engelsen aangehouden, die inkopen en verterin gen betaalden met valse reischèques. Zij waren, na in Rotterdam al enkele van deze chèques te hebben uitgegeven, per taxi naar Den Haag vertrokken, waar zij op het moment van hun aan houding ook reeds voor 50 Engelse pon den in valse chèques hadden uitge schreven. Zij kochten by diverse winke liers kleine voorwerpen en maakten hier en daar verteringen en betaalden dan steeds met een nieuwe chèque. Het wis selgeld liep op die manier hoog op, zo dat zij bij hun arrestatie f 450.op zak hadden. De drie mannen, twee sluiswachters en een kleermaker, allen uit Londen, zyn sloten. in het hoofdbureau van politie inge- In week van 25 t.m. 31 oktober 1956 GEVESTIGD. A. J. A. M. Warning en fam. adverten tie-opmaker, Nieuwe Rijn 80 a; S. de Rocfort Wall en fam., hoofd-asslstent, Nwe Rijn 12; C. W. Louisse en fam., opzichter PTT.. Muldersstr. 15; F .Vlnkestijn en fam., koopman, Moriaansteeg 10; F. W. Lipps en fam., fysicus. Rijns burger weg 153r J. C. Riemersma en fam.. wetensch. ambtenaar, Rapenburg 78; A. J. A. C. Kel- lerhuis en fam., leraar M.O., Druivenstr. li; P. Denijs en fam., arts Rynsburger- weg 20; M. Verhoef en fam.. metselaar, Lopsenstraat 20; V. Bell. werktuigkundige, Breestr. 16; E. G. M. Ronde. De Goeje- straat 50; J. A. van Campen. De M. v. Streefk.str. 34; F M. E. Gerritsen. Roo- denbstr. 51; L. M. H. Ammerlaan, hulp i/d. huish., Thorbeckestr. 74; C. R. Tay lor, Kanaalweg 98; C. Fransen. Kersen- straat 25; E. van Heijkoop. P. de la Court- straat 70: A. M. winkelmolen. Britse vlag op commando de marine-: >'s hijsen hun i Port Said, nadat deze in een felle ■gebouwen van I strfjd veroverd waren. Stadhoudersin 30; Jkvr. C. W. de Graefl Groenhovenstr. 11; G. J Thorbecke. arts. VV Singel 79; A. J. Koenen, W. Singel 64; S. JongewaardZandman, ambtenaar, W. Singel 99; C. J. Prinsen, chauffeur-mon teur, H. Morsweg 98; R. K. F. Planken- steiuer, Morsweg 7 a; B. Fols, granietwer ker, Calandstr. 34; D. R. M. Wllkison, leraar, Rijnsb.weg 50; R. R. C. Scharff. Rijnsburgerweg 10; E. M. L. J. Gerritsen. Rijnsburgerweg 165; J. T. M. van den Bosch, J. de Wittstr. 36; P. P. van Haa- sen. Korte Mare 22; F. R. Hohmann, Korte Mare 22; J. Hartevelt Langegracht 212; W. Hartevelt. Langegracht 212; D. Vijlbrlef, los werkman, Janvossensteeg 21; B. Salvador, afspuiter, Soembastraat 63; M. Nascivera, galvaniseer. Hansenstraat 95; M. v. d. Kamp, verpleger. Leeuwen hoekstraat 2; M J. Kollau, Sri. Hurgron- jestraat 10; G. F. de Frank, hoofd-pak- hulsmeester, BurgpTavenln 94; P. E. van de Laar. Schlmmelstr. 2; W. J. Schoema- ker. r.-k. priester. Lammenschansweg 32; F. Gomez Beltran. chemious. Zoeterw. Singel 39; P. C. T. van der Hoeven. W. Singel 29; G. D. RoogDerksen, Mei- doornstr. 23; D. M, Bakker, Merelstr. 39; M. L. A. Worotikan, verpleegster, Rijns burgerweg 10; J. J. H. storms, Lorentz- kade 1; D. J. Burkens W. Singel 8; T. J, I Hoppener, Kapteyn6tr. 46; G. Mulder, banketbakker, W. Singel 81; H. Verkerk, tulnderskneoht, Nic. Beetsstr. 40 a; S. O. Warnaar, Apoth.dijk 27; J. D. P. van der Linde, Rijnsburgerweg 145; A. Adriaanse, De Sitterlaan 12; W. M. Haasbroek. De L. de Kanterstr. 13; A. C. J. Emauens. 11. verpleegster. Rijnsburgerweg 10; A. H. Turk, hulp I'd. huish. Breestr. 78; M. Blok. strijkster Sophiastr 57; A. H. H. Blink, secretaresse. Papengrt 24; J. Hes- seling, mach. bankwerker. Langestr. 22; A. A. Wierenga. verpleeghulp, Hooigracht 38; P. H. Esseveld, Bakh. Roozenb.str. 22; G. Schram. Rijn- en Schiekade 111; A. Griep, Hoge Morsweg 118; W. van Looke- ren Campagne, arts. T. Siegenbeekstr. 21; C. P. L. Alders, radarmonteur. Amstel- straat 3. VERTROKKEN: G. J. E. v. d. Spek en fam., Bakh. Roo zenb.str. 3 naar Zuid-Afrika; D. H. van der Nat-Niemeijer en fam., Noordelnde 39 naar Geldrop. Ziggenstr. 59; T. J. Schrij ver en fam.. v. L. Stirumstr. 21 naar Voor burg. Pauwstr. 8; E. Plaatzer-Passchier en fam.. Breestr. 19 naar "s-Gravenhage. De Sav. Lohmanlaan 52; J. van Booren en fam., Apoth dijk 1 naar Katwijk. Tulp straat 7; J. Ouwerkerk en fam.. De Sitter laan 25 naar Oegstgeest, Marelaan 8; P. Stout en fam., Aloëlaan 27 naar Vlaar- dingen, Pr. Hendrlkstr. 14^; P. A, de Does en fam., O. Singel 214 naar Edam. Pr. Irenestr. 30; L. v. d. Mefj en fam., Atjeh- straat 95 naar Katwijk. Anjerstr. 5; A. C. Boogaarts en faip., Herenstr. 140 naar Doe- tinchem, v. Hogendorpplein 74; M. van Duinen en fam.. Surlngarstr. 36 naar Dordrecht. Singel 173; P. J. Twlss en fam., Sumatrastr. 22a naar Ver. Staten; H. J. van Noord en fam., Wolsteeg 4 naar Oegst geest, H. Morsweg 33; A. B. Slotemaker en fam., W. Singel 71 naar 's-Gravenhage, Sweelinokstr. 21; F. M. Elias, Rapen burg 57 naar Nijmegen, Drlehuizerweg 57; C. A. Suvaal, St.-Jorissteeg 26 naar Zeist. Torenlaan 20; P. M. van Fulpen. De Goeje- straat 50 naar Wassenaar. Schoolstr. 72; F. J. Greive, kindervereorgster. naar Voor schoten. Veurseweg 174; J. v. Rljkom. De Ridderstr. 14 naar Schoonhoven. Ie Ol. v. Noortstr. 10; J. v. d. Goot, De M. v. Streef- kerkstr. 54 naar Vlaardlngen, Hogelaan 15; C. F, W. Couvreur, Zeemanlaan 8a naar Rotterdam. Oostzeedijk 23b; J. G. van Woerden, Kapteynstr, 68 naar Zuid-Afrika; J. J. van Ojjen, P. de la Courtstr. 85 naar 's-Gravenhage. Steynstr. 55; A. Bavelaar, Leuvenstr. 25 naar Voorschoten. Leidse- weg 225; T. T. Visser, Rijn- en Schie kade 30 naar Amsterdam. Vechtstr. 176 hs; M. v. Wieringen, Rijnsb.weg 10 naar Ned. Nw-Gulnea; S. H. v. Straten, Houtlaan 52 naar Nieuwpoort, Buitenhaven 9; D. J. v. Leeuwen, O. Singel 50 naar Rotterdam, Voorsdhoterlaan 53; J. M. Pelgrim, Anna Paulownastr. 2G naar Lisse, Stations weg 54; A. P. van Seters. Groenhazengrt 5 naar Dordrecht, Bankastr 57; T. A. M. Pels-Jongmans, De M. v. Streefkerkstr. 43 naar Velsen, Burg. Weertsplantsoen 7; P. Chaudron-v. Nlerop, Vreewijkstr. 12a naar Leiderdorp, W. de Zwijgerlaan 6; L. H. Reijs, Witte $ingel 104a naar Duitsland; M. Stempher, P. Hulbertshof 1 naar Deventer, Spoorstr. 13; E. Chaudron. Mors- str. 36 naar Leiderdorp. W. de Zwijger laan 6; A. A. v. Daalen, Rijnsb.weg 124 naar Hilversum. Egelantlerstr. 124; C. Vogelenzang, Houtlaan 13 naar Utrecht, Kr. Nleuwegrt 88 bis; P. A. de Vries, Lijs- terstr. 7 naar Oegstgeest. Rljnzlchtweg 27; H. M. Blijenburg, Marlslaan 9 naar Rotter dam, Schtedamsedijk 69 E; W. Vochteloo, Pasteurstr. 5 naar Utrecht, Kr, Nleuwe- gracht 88 bis; F. D. Gunning. Breestr. 14 naar 's-Gravenhage. v. d. Aastr. 62; M. Hoogkamer. Groenhazengrt 23 naar Rijs wijk Z.H., Cromvlletkade 63; G. Saveur, Druivenstr. 21 naar Utrecht. Cathrijne- singel 101; G. Grlesesteyn, W. Singel 27 naar Alphen a. d. Rijn. Hooftstraat 76; J. Kleine Deters, Rijnsburgerweg 10 naar Tilburg, Hyacinthenstr. 14; J. F. M. Murls, Rijnsburgerweg 120a naar 's-Gravenhage, P. Heinstr. 93; L. C. V. v. d Griendt, Boerhaavelaan 7 naar Maastricht. Frede- rikbastlon 70; P W. J Th. J. Kortmann, Fagelstr. 30 naar Oegstgeest. Julianaln 3; J. Duijser, Mariënpoelstr. 21a naar Roer mond, Roerzicht 20; J. J. F. de Cler, Hout laan 1 naar Breukelen, Straatweg 9; H. Struart, Beschultstg 8a naar Voorschoten. Hyacinthenstr. 9; G. P. de Haas. L. Rijn dijk 10a naar Wassenaar, Korenlaan 5; S. Heemskerk. Nieuwsteeg 5 naar Warmond, a/b Haarl.trëkvrt; H. den Os, Gortestr 50 naar Haarlem, Verspronkweg 76; M. A. Plket-Schoonackers. L. Couperusstraat 10 naar Waddinxveen Noordeinde 93; C. J de Wolff, Fagelstr 2 naar Katwijk, Buiten- sluisstr 15; C. K. Zwart, Frulnlaan 11 naar Amsterdam. Vondelstr. 144; P T. v. d Vooren. Leuvenstr. 40 naar Canada; A. de Jong, Herengracht 58 naar Geleen, Mau ri tslaan 17; A. G. A. van den Broeke- Roeby, Oh. de Bourbonhof 33 naar Voor burg, 1, Zegwaardstr, 218.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9