BRYLCREEM BRYLCREEM Dr. J. J. M. Aler aanvaardde eerste Leids professoraat in het Duits F I L M Ambassadeur Bondsrepubliek was onder zijn gehoor Expositie vrije ee toegepaste kunst in de Boerhaavezalen II BRYLCREEM 95ste jaargang Zaterdag 10 november 1956 Vijfde blad no. 28983 Hulde voor liberaliteit BENNY VREDEN KOMT VOOR V.P.R.O. NAAR LEIDEN Het ensemble van Benny Vreden. dat hier ter stede reeds een opvoering ver zorgde van ..Post voor U", geeft donder dag in „Den Burcht" een uitvoering voor de V.P.R.O. Ditmaal onder het motto ..Seizoenopruiming". MEVR. J. M. VAN KINSCHOT- DORHOUT MEES VERKOOPT KINDERPOSTZEGELS Maandagmiddag begint in Leiden de verkoop van kinderpostzegels. Het Lelds Comité voor Kinderpostzegels verkoopt deze zegels in een kleine stand bij de ingang van de galerij van V. en D. aan de Breestraat. Mevr. J. M. van Kin schotDorhout Mees heeft zich bereid verklaard de eerste postzegels in deze stand te verkopen. De verkoop zal hier worden voortgezet tot en met woensdag middag De gebruikelijke Jaarlijkse verkoop in de hal van het postkantoor vangt woensdag 28 november des morgens om 10 uur aan. Lezers schrijven NEDERLAND EN DE OLYMPISCHE SPELEN In tegenstelling met de mening van de heer J. Breedeveld (zie LD. van woensdag J.l.) juich ik de houding van het N O.C. ten zeerste toe. Om deze be langrijke beslissing te laten nemen door de deelnemers(sters) is m.i. wel zeer on juist aangezien vanzelfsprekend het grootste deel van hen vóór deelname is. waaraan tevens vastzit, dat straks in Melbourne eerbetoon moet worden ge bracht aan een vlag. die doordrenkt is met het bloed van duizenden mannen, vrouwen en kinderen. Volgens mij on denkbaar. Wat het schrijven van de heer M. C. van Well betreft (zie L.D. van donder dag j.l.) krijg ik de indruk dat deze daarmede de heer Ir. H. F. Hopster. voorzitter van de Kon. Ned. Voetbal bond. citeert. (Zie L.D. van maandag jl) F. X. GODDIJN Door de benoeming van dr. J. J. M. Aler tot gewoon hoogleraar in de Duitse letterkunde aan de Leidse Universiteit, die hiermede als eerste de nieuwe leer stoel in deze taal zou bezetten, werd deLeidse studie in de Duitse letteren een mogelijkheid. Aan de Leidse Universiteit was studie in de andere moderne talen al lang voordien mogelijk, doch voor de Duitse letteren was men op andere Universiteiten aangewezen. Reeds geruime tijd geleden werd de behoefte gevoeld deze studierichting ook in Leiden mogelijk te maken. Dit geschiedde door het in het leven roepen van de leerstoel die dr. Aler gistermiddag als gewoon hoog leraar aanvaardde door in het Groot Auditorium een inaugurele oratie uit te spreken die verschillende actuele problemen van de Duitse taalwetenschap behandelde en bij de bespreking van enkele details dier problemen de grote Duitse literator Goethe in het centrum te stellen. held minder duidelijk aan den dag tre den. ook hier is zij voelbaar doordat de literaire wetenschapsbeoefenaar veel op het terrein van nevemvetenschappen komt en op eigen terrein veel beoefena ren van die aanverwante wetenschappen tegenkomt. Dit geldt neker op het terrein, waarop spreker zich deze middag voornamelijk begaf, namelijk de onderlinge afhanke lijkheid van literatuurgeschiedenis en literatuurtheorie. Deze afhankelijkheid is een vraagstuk betreffende de bete kenis der letterkunde. Prof. Aler ging dieper op dit gebied in door het werk en de opvattingen van Goethe aan een nader onderzoek te on derwerpen. Daarbij bleek duidelijk, dat de interpretatie van de geniale Duitse dichter, aan het begrip waarheid en aan de waarheid zelve gegeven, bepalend is voor zijn plaats in het probleem en zjjn oplossing. Ondanks zij niet meer op de actuali teit afgestemde opvatting over de waarde der metafisica en de metafisische in stelling kan men hem niet van opper- Goethe en probleem der afhankelijkheid Onder de aanwezigen bij deze oratie in het Groot Auditorium bevond zich onder meer de ambassadeur in ons land van de West-Duitse Bondsrepubliek, dr. H. Mühlenfeld. De reeds voortschrijdende specialisa tie in de wetenschap en haar Universi taire vormgeving bepaalde de inleiding van de oratie van prof. Aler. Zonder zijn ogen te sluiten voor de gevaren dier specialisatie vroeg hjj zich toch af waar om de bloei der wetenschappen, tevens I blijkend uit hun bereik van breder ter- rein, als iets vanzelfsprekends wordt aanvaard terwijl de noodzakelijke con sequentie als prijs te hoog wordt be vroed. Spreker wist voor dit probleem geen oplossing te geven maar stelde wel. dat het perfectionisme niet tot schade van de wetenschap in zichzelve ver strikt dient te raken. In de studie der letteren moge deze spanning tussen algemeen cultureel en meer gespecialiseerde wetenschappelijk- Getuigend van zich vernieuwende geest Het Lelds Kunst Centrum organiseert voor het eerst in de Boerhaavezalen een tentoonstelling van „vrfje en toegepaste kunst", waarop een uitgebreide inzen ding van vele leden, alsmede van de bekende kunstenaar H. Berserlk als gast, aanwezig Is. De schilder kan in het algemeen van de opbrengst van zijn schilderijen alléén niet leven. Hfj schept zich daarom een uitgebreider werkterrein, dat vele facetten biedt en mogelijkheden opent. Opdrachten op het terrein der z.g. „toegepaste kunst" vallen hem gelukkig toe: niet alleen van particulieren, maar meer en meer ook van de zfjde van het bedrijfsleven en openbare lichamen. Om er maar een paar te noemen: ont werpen voor stadhuizen, scholen, bank gebouwen. ziekenhuizen enz. De moge lijkheden zijn zonder tal! Het is verheugend, dat meer en meer liet besef doordringt, dat hiermee zowel de opdrachtgever als de kunst en de tunstenaar gediend worden, om maar liet te spreken van de gebouwen, waar- foor deze scheppingen bestemd zijn. Dat onze stad in ruime mate kunste laars herbergt, die in staat zijn. be- ingrijke opdrachten uit te voeren, be- fijst deze frisse, moderne tentoonstel- tag volop! Er Is een overvloed van originele leeën, ook op het gebied van reclame- iljetten. affiches, advertenties, boek- uustraties of boekomslagen enz. Het gebied van de „toegepaste kunst" (^oneindig groot en van sterk uiteenlo- tod karakter. Bovendien kunnen reeds jet geringe kosten geslaagde projecten producten tot stand komen, mits de unstenaar economisch met zijn gege- #ns weet om te gaan. Al te zamen factoren, welke een alge- kne verbreiding van het waarlijk „kun- tee" bevorderen en waarborgen, dat de pemer zich niet met kitsch behoeft wreden te stellen. pf kunstenaars zijn hier vertegen- Oordigd. Hj tonen, ieder op eigen terrein en met len persoonlijkheid, waardevol werk I kunnen afleveren. Men zal er goed to doen en vooral velen uit het be- llfsleven, die genegen zijn de kunste tor in te schakelen en daar het belang O inzien, teneinde de verkoopkracht stimuleren, komen er voor in aanmer- ||8! deze tentoonsteling te bezich- ton. teneinde zich ervan te overtuigen. goed kunst en zakelijkheid samen JJh. Doch ook overheidspersonen, die b opdracht te vergeven hebben, mogen inspiratie opdoen endan wel licht vinden, wat zij zoeken! Berserik is o.a. vertegenwoordigd met etsen, affiches en boekomslagen. Er is o.a. van hem een suggestieve plaat voor de opera ..Carmen" en de geestige affi ches. die hij voor de P T T. vervaardigde. Ook zijn boekomslagen bezitten uitste kende kwaliteiten. Van H. Bal (Noord- wijk) noemen wij diens kleurige wand schildering voor het politiebureau in Bergen op Zoom in Kafkasfeer. die voor de nieuwe Technische Hogeschool te Delft en de metaalplastiek voor de nieu we Chr. Mulo-school te Noordwijk, welke thans in uitvoering is. De jeug dige Rein Dool is vertegenwoordigd met suggestieve linosneden en tekeningen. D. Hubrecht zond silkscreendrukken en tekeningen in. H. Kutterink is een ex pert in het vervaardigen van ontwerpen voor medailles, er zijn van hem maquet tes voor stands, foto's van zilverwerk, alsmede ontwerpen voor advertenties en folders. Hans Melis zond plastieken en tekeningen in (en wie het werk van Melis kent. weet. dat hij ook ditmaal goed voor de dag komt), een wandkleed van mevrouw R van Oerle—Grop. be stemd voor de anti-chambre in het Stadhuis getuigt ook ditmaal van haar gespecialiseerd kunnen. Van Lucia Steinbach opmerkelijke boekillustraties, linosneden en affiches, van Will Twee- huysen grafische ontwerpen, linosneden en boekomslagen, ook nu weer van veel artistieke zin vervuld. Sterk de aan dacht trekt eveneens het werk van J. v. d. Veer (affiches, tekeningen en lino sneden) en tenslotte zijn er smaakvolle tegeltableaux van Meindert Zaalberg. Een fleurige en kleurige expositie, voornaam van inhoud en van samen stelling, welke veel bezoekers moge trekken, ook al omdat zij getuigt van de steeds vernieuwende geest, welke het L.K.C. bezielt. Zij is vanmiddag door wethouder J. C. van Schaik ge opend en dit blijft zgj tot 24 november. H. Prof. Aler (rechts) en zijn echt genote worden gelukgewenst door de ambassadeur van de Duitse Bondsrepubliek in ons land dr. A. Mühlenfeld. vlakkigheid beschuldigen wanneer men de wezenlijke waarde ziet van datgene, wat juist die oppervlakkigheid zou to nen. In de toespraken, waarmede prof. Aler zijn oratie besloot, herinnerde hij aan de smartelijke bezettingsjaren waarin de Leidse Universiteit door haar onwrik bare houding het nationaal verzet heeft geinspireerd. In het licht van deze ge beurtenissen achtte spreker de oprich ting van 'n nieuwe leerstoel in de Duitse letterkunde een daad van voorbeeldige liberaliteit. Na afloop van de oratie volgde de ge bruikelijke ontvangst in de receptie kamer van het Academiegebouw. Alleen de Brit begreep hoe hij zich te gedragen had De Amerikaanse en de Franse ambas sadeur te Moskou, Charles Bohlen en Maurice Dejean, hadden de Sovjetrus- sische minister van Buitenlandse Zaken Sjepilof schriftelijke gelukwensen ge zonden ter gelegenheid der herdenking van de Oktober-revolutle van 1917. Deze boodschappen zijn thans door Sjepilof teruggezonden met de aanteke ning, dat de „houding der ambassadeurs niet in overeenstemming is met de vriendschappelijke gevoelens, waaraan in hun gelukwensen uiting wordt gegeven". Beide ambassadeurs waren niet ver schenen op de ontvangsten, die de Sov- jetrussische regering bij deze gelegen heid had gehouden. De Britse ambassadeur was eveneens niet gegaan, doch hij had zich tevens onthouden van het aanbieden van schriftelijke gelukwensen. (Ingez. Med.-Adv.) Capv-'paw 'zaïui) De grootste Sinterklaasverrassing komt niet uit Spanjemaar uit Engeland l Geef hem dit TELEVISIEGESCHENK ...geef uzelf én hem de kans* op echte TELEVISIETOESTELLEN (Philips 17 TX 140 A waarde f 995.-) U/Uf de grote prijs in de TELEVISIEPRIJSVRAAG vJ.O»30|, Alle Sinterklazen geven dit jaar het BRYLCREEM televisiegeschenk. Allemachtig leuk om te geven - enig om te krijgen. Dit „cadeau-met-kans-op-meer" wordt het grootste succes van de Sinterklaasavond! DOE MEE! Koop zo'n aardige set van twee potten BRYLCREEM. Vul de prijsvraagkaart in. Wint u de hoofdprijs, dan gaat er een schitterend PHILIPS televisietoestel naar uzelf en naar degene, aan wie u de Brylcreem- set cadeau gegeven hebt. Voor f4,90 twee grote potten Brylcreem plus de kansen op extra cadeaux GRATIS op de koop toe. Haast u - de voorraad is beperkt! m u the perfect hairdressing Btecham (Ntdaland) Ji.V. - Engrtu: Jaeq. Mot Jf.V. Ami Ur dam „Russen riskeren geen wereldoorlog" Burgemeester A. Warnaar sprak voer A.R. Wijk vier van de A.R. Kiesvereniging Nederland en Oranje kwam gisteravond in „Het Gulden Vlies" in jaarvergade ring bijeen. De voorzitter, de heer C. v. d. Heuvel, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en heette in het bijzonder welkom de spreker van de avond, burgemeester A. Warnaar Jzn. van Waddinxveen. Hierna kreeg de secretaris gelegenheid een overzicht te geven van het wel en wee der vereniging in het afgelopen jaar. De penningmeester kon tot zijn voldoening mededelen, dat er geen „De wereld der stilte" Beklemmende schoonheid Trianon „De wereld der stilte", een unieke wereld op deze wereld van het lawaai, openbaart zich voor de toeschou wer, in de diepte der oceanen, waar het krioelt van de meest uitzonderlijke, fan tastische tropenvissen en -planten. De mannen van het schip de „Calypso" brengen er U heen. Zij voeren U om laag, niet alleen naar die vissen en planten, in duizenderlei vorm en kleur, maar ook naar de geheimzinnige wrak ken van zeeschepen, waar alles uitge storven lijkt, maar waar al evenzeer een totaal nieuwe wereld opdoemt. Hangend achter hun electrische zeescooters sche ren zij door het water en worden vrien den met de vissen, de schaapsvis aller eerst. Hij wordt hun trouwste vriend en is nauwelijks van hen af te slaan. Het zijn fantastische, fascinerende gezich ten daar ver onder het wateroppervlak! Maar met nog veel meer maakt U kennis: daar zijn de potvissen, zo groot als de bemanning ze nog nooit gezien heeft. Daar zyn de vervaarlijke haaien, die een zwaar door de schroef van het schip gemutileerde potvis verslinden, daar zijn de zeeschildpadden, die met honderdtallen op het onbewoonde eiland komen, om er met pijn en moeite haar eieren in het zand te leggen, waarna de kleine schildpadden na twee maanden uit het hete zand naar boven komen en onmiddellijk intuïtief naar zee racen. Zo biedt deze met de grote prijs van het Festival te Cannes bekroonde film nog ettelijke andere bijzonderheden, waar van U nooit het bestaan vermoed heeft. Een film. vervuld van natuurlijke wonderen als zelden tevoren. Niet alleen voor zoölogen, biologen en aquarium houders leerzaam, maar voor ieder, die zich voor de natuur en het wetenschap pelijk diepzee-onderzoek interesseert. Een even boeiende als merkwaardige film. Door de moderne mogelijkheden, welke tot haar vervaardiging konden leiden, van een overrompelende, wel haast beklemmende kleurenschittering. Een eresaluut aan hen, die zó Iets wis ten vast te leggen! Alibi Goede Duitse detectivefilm Luxor Het thema van een detecti vefilm is over het algemeen niet belang rijk. Het gaat er in een film als deze maar om, hoe de sfeer van gespannen strijd en stille worsteling tussen mis dadiger, speurhonden en getuigen of medebelanghebbenden wordt uitgebeeld. Het verhaal van de film „Alibi" moge wat gemaakt-ingewikkeld zijn, de re gisseur is er zeker in geslaagd, die span ning in de juiste dosis te bieden. Het gaat om een moord op de vrouw van een wereldberoemd Duits chemicus. De ogen waardoor die moord en de op lossing van die misdaad gezien worden VAIN DEZE WEEK: zijn die van twee journalisten: een journalist die zich met „grote" interna tionale zaken bezig houdt en die voor een dergelijk gevalletje nauwelijks be langstelling heeften een die in het begin van zijn loopbaan (nog) oog heeft voor 't menselijke, het kleinere leven dat voor de mensen zo belangrijk is en uiteinde lijk bepalend voor de mensheid en haar geluk. Op uitstekende wijze wordt weergege ven, hoe de „grote" man die noodge dwongen met dit „kleine" wordt gecon fronteerd van inzicht wijzigt en zich werpt op de oplossing van een eng- menselijk probleem in plaatsvan op vraagstukken over wereldpolitiek en atoombommen. Al met al: een uitstekende Duitse detectivefilm waarin de goed getroffen sfeer het wint van de zwakte van het verhaal. The man, who loved redheads Trage ondeugd Casino Zij telt zestien lentes, heeft vlammend rood haar en heldere blauwe ogenHij is graaf Mark St. Neots. een „knappe" jongeman van ongeveer dezelfde leeftijd. Een grote toekomst in de diplomatie is voor hem uitgestip peldZij ontmoeten elkaar op een feestje. „Liefde" op het eerste gezicht, een kus en een belofte van „eeuwige trouw". Jaren later trouwen zij. Maar niet met elkaar. Zij hebben elkaar niet meer gezien na dat vluchtige incident nu door beiden vergetenTot hij er opeens aan herinnerd wordt door een toevallige ontmoeting en van dat mo ment loopt zijn passie voor meisjes met rood haar als een rode draad door zijn leven. Voor het oog van de wereld een succesvol diplomaat, gelukkig getrouwd, maar in het geheim een ware Don Juan, waar het vrouwen met rood haar be treftDe vriendinnetjes volgen el kaar in snel tempo op. Een gegeven, dat in Franse handen wellicht een spran gelende. ondeugende komedie had kun nen worden. Maar de Engelsen missen het Franse meesterschap op dit terrein te enen male. Zeker, er zijn aardige vondsten en soms geestige dialogen, maar de uitwerking van het verhaal mist juist de vaart, de lichtheid en de soepelheid, die het tot een succes had den kunnen maken. Het meisje met het rode haar is steeds Moira Shearer, de balletster, en het is waarlijk kostelijk haar op een bepaald moment de char leston te zien dansen. Maar het blijft een flits, een eenzaam hoogtepunt in dit vrij trage verhaal. Overrompeling der Vuurduivels Aantrekkelijk verfilmd REX Het komt wel vaker voor dat twee broers een geheel verschillend karakter hebben, maar het verschil tus sen Bill en Sam Maijhew is wel zeer groot. Bill is een eerlijke knaap, die niet graag ruzie zoekt en als er ruzie is deze weer zo snel mogelijk tracht op te lossen. Sam daarentegen heeft altijd ruzie met iedereen, en maakt daarbij snel gebruik van zijn revolver. Bill pro beert Sam altijd weer uit de moeilijk heden te helpen, maar op een zeker ogenblik is het verschil van mening en inzicht wel zo groot geworden, dat bei den hun eigen weg gaan. Bill weet al spoedig een goede baan te krijgen en zich op te werken tot compagnon, ter wijl Sam in geheel andere delen van „het wilde westen" alles doet, waar goed geld mee te verdienen is. Toevallig ont moeten de broers elkaar weer en dan ls de verhouding nog uiterst slecht, mede doordat er een allerliefst meisje in het spel is. Sam beraamt met zijn baas en enkele vrienden een plan om Bill en zijn compagnon te ruïneren. Natuurlijk gaat het plan niet op. waarna Sam als de berouwvolle zondaar bij zijn broer in de zaak komt. Bill trouwt met de dochter van zijn compagnon en alles loopt dus goed af. Het bekende gegeven is op aantrekkelijke wijze verfilmd, en de nodige spanning ontbreekt niet. De kleuren zijn zeer goed en de opnamen van het landschap zijn indrukwekkend. Een film. waarnaar men met genoegen zal kijken. „Het Rijstmeisje" Niéuwe Italiaanse ster LIDO De Italiaanse filmindustrie heeft een nieuwe ster aan haar firma ment ontdekt, Elsa Martinelli. Zij ver tegenwoordigt een geheel ander genre dan een Sophia Loren of een Lolobri- gida, maar zij heeft wel met deze twee gemeen, dat zij voortreffelijk acteert. Het verhaal waarin zij zich presenteert is overigens nogal dramatisch, om niet te zeggen sentimenteel. Het speelt zich af in de moerassige gebieden van noord- Italië en vertoont direct overeenkomst met een ander bekend Italiaans film- produkt „Bittere Rijst". Onder de vele honderden vrouwen en meisjes, die hier, vaak door bittere armoede gedreven, een karige bijverdienste trachten te verwer ven. bevindt zich ook een zekere jonge dame Elena, onderwijzeres van profes sie (vader haar onbekend), die tegen over haar in zorgelijke omstandigheden verkerende moeder voorgeeft haar vakantie in deze contreien door te bren gen. doch in werkelijkheid aldus tracht het inkomen van haar moeder te ver groten. Het zeer bijzondere toeval wil. dat de eigenaar van deze rijstvelden haar vader blijkt te zijn, maar deze ont dekking openbaart zich aan haar eerst aan het einde van de film. Voor het evenwel zover is, bent U getuige geweest van tal van dramatische verwikkelingen en conflicten, maar ook van tal van prachtige opnamen in de Italiaanse „sawahs" De dramatiek ligt er naar onze smaak wel een beetje al te dik bovenop, maar het spel is van uitste kende kwaliteit en de cinematografische beelden zijn. zoals we van de Italianen over het algemeen gewend zijn, mees terlijk. schulden meer zijn. De kascommissie bracht een gunstig rapport uit. De heren J. Roorda en J. Ravestein. die periodiek aftredend waren, werden bij acclamatie herbenoemd. In de plaats van de heer Bink werd de heer J. Parmentier in het bestuur gekozen. Vervolgens werd het woord gegeven aan burgemeester Warnaar. die voorna melijk sprak over het communistisch gevaar en daarbij vanzelfsprekend de afschuwelijke gebeurtenissen in Honga rije memoreerde. Hij wees op een van de belangrijkste programmapunten van de A.R. Partij in de verkiezingsstrijd, n.l. de verdeling van de welvaart en vroeg zich in dit verband af of in de afgelopen jaren wel voldoende gedacht is aan de nood, die er in de onderdrukte landen achter het ijzeren gordijn heerst. Immers als men met lichte wapens of zelfs geheel ongewapend dwars tegen de stroom Sovjet-tanks inloopt, moet er toch wel heel wat gebeurd zijn. aldus spreker. Hij vestigde er voorts de aan dacht op. dat de Hongaren thans offers gebracht hebben en dat het Westen de winst incasseert. Het is ook de plicht van de A.R. Partij de balans te gaan maken, zo vervolgde de burgemeester. Duidelijk is in de afgelopen dagen gebleken, dat de vryheidsvlam niet gedoofd kan worden. Ook de Russen hebben dat volgens spreker goed be grepen. Juist door de ontwikkelingen in Hongarije is het gevaar voor West- Europa geringer geworden. Trouwens een wereldoorlog doen ontketenen is naar de mening van burgemeester Warnaar voor de Russen te riskant. Met nadruk wees hij er op. dat nu toch wel heel duidelijk is gebleken, dat een vreedzaam naast elkaar bestaan van communisten en niet-communisten on mogelijk is. Langs de weg van de good will hebben de Russen vooral de laatste tijd getracht hun communistische idea len verwezenlijkt te zien. Zij speelden echter een listig spelMen mag het communistisch gevaar nooit en te nim mer onderschatten, aldus spreker, die tot slot verklaarde de beslissing van het N O C. om Nederland niet op de Olym pische Spelen te Melbourne te doen vertegenwoordigen volkomen juist te achten. Na de pauze werd over het onderwerp onderling van gedachten gewisseld. Werkloosheid van zeer geringe omvang De standencijfers van het aanbod van werkkrachten wijzen uit. dat niettegen staande het feit. dat het najaar is aan gebroken. de werkloosheid van zeer ge ringe omvang is. Het aantal als geheel werkloos ingeschrevenen beliep op 3 november j.l. 175. Uit het verloop van het aanbod blijkt, dat seizoensinvloeden zich nauwelijks of in zeer beperkte mate doen gevoelen. De uit seizoen-gevoeligs bedrijfssectoren zo nu en dan vrijko mende arbeidskrachten, worden vrijwel terstond in andere sectoren geplaatst. In hoofdzaak komt slechts wrijvings werkloosheid voor (perioden van korte onderbrekingen), tengevolge van wisse ling van arbeidsplaats. De gewijzigde structuur van de arbeidsmarkt sinds 1952 treedt hieruit duidelijk naar voren. Immers in het verleden speelden sei zoensfactoren nog een rol van betekenis. De vraag naar arbeidskrachten bleef zich op gelijk niveau voortbewegen en bedroeg 470 geregistreerde aanvragen, waarvan er 185 betrekking hadden op jeugdigen (15 t.m. 18 jaar). Het aanbod uit deze categorie is van zeer beperkte omvang. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten, alsmede de vraag naar vrou welijk personeel, ondergingen geen wij ziging van enige betekenis. Het aanbod beliep op 3 november 75. terwijl de vraag 365 geregistreerde aanvragen om vatte.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7