Kroesjtsjef eist bestraffing van „schuldigen" van oorlog in Egypte Internationale politiemacht in allerijl op de heen gebracht TELEFUNKEN „Moskou is afschuwelijk hard jegens menselijk lijden 2kwies? frrfHhuid? Asenda Aspirine ZATERDAG 10 NOVEMBER 1956 WAARSCHIJNLIJK heeft de Israë lische premier Ben Goerion de wereld heel wat spanning be spaard door. hoewel onder zware Ame rikaanse druk. zich bereid te tonen het zopas veroverde schiereiland Sinai weer uit handen te geven. Het siert hem. dat hij niet gechicaneerd heeft, waartegen over Amerika en de Verenigde Naties de dure plicht hebben hun ergerlijke fouten uit het verleden nu voor eens en voorgoed te herstellen door de grenzen van Israël nadrukkelijk te garanderen, het stiekeme getreiter van de buren te beëindigen, de vrije vaart van schepen van en naar Israël te waarborgen en te verhinderen, dat Egypte de Israëlische scheepvaart in d,e Golf van Akaba on mogelijk maakt. Vermoedelijk zal Nas ser. die al weer begonnen is een grote mond op te zetten, zich niet tot het niveau van Ben Goerion kunnen op werken, omdat hij, inplaats van door Amerika gekalmeerd te worden, door het Kremlin opgehitst wordt. Maar dan zal hem toch duidelijk gemaakt moeten worden, dat hij, zelfs al zijn z'n land genoten dol op hem, de regels van een behoorlijke internationale samenleving niet langer dient te vertreden. MEN MAG benieuwd zijn hoe met name de Verenigde Staten in de toekomst zullen reageren op het nu wel overduidelijke feit, dat de Egyptische dictator zich als handlanger van Moskou heeft laten gebruiken, al heeft de man mogelijk in de veronder stelling geleefd, dat hij de Russen voor z ij n wagentje kon spannen. Zelfs als men een aantal dubieuze berichten ter zijde sohuift, is er voldoende aanwij zing, dat de Sovjet-Unie bezig was met- een grootscheepse penetratie in het Midden-Oosten. Engeland en Frankrijk, door hun geheime diensten hiervan ter dege op de hoogte, hebben nog te rech ter tijd kunnen ingrijpen en hun aanval vooral gericht op de vliegvelden, die als bases dienden voor een filiaal van de Russische luchtmacht. HïTT LIGT voor de hand, dat er thans hier en daar in de gelederen van allerlei goedbedoelende goedbloeden, zwevende intellectuelen, oppositionele socialisten, resoluties-verzamelende V.N. -diplomaten, ethische Aziaten (bij wie alleen Moskou geen kwaad kan doen) en tal van andere lieden, die moeite hebben met het uit elkaar houden van oorzaak en gevolg, geween weerklinkt over de verwoestingen, die blijkbaar in de om ge ring van enkele Egyptische vliegvelden zijn aangericht. Vanzelf sprekend zal niemand ontkennen, dat de Britten en Fransen een .dirty Job", een akelig karwei, moesten opknappen, maar al wéér. het gaat tenslotte om de oorzaak: rode infiltratie in een ge bied, dat met recht de levensader voor de gehele vrije wereld genoemd kan worden. Wie nuchter toeziet en zich niet laat afleiden door bewuste of on bewuste agitatie om de aandacht van „Boedapest" weg te trekken, zal moeten toegeven, dat Eden en Mollet de dank van het Westen verdienen doordat zij, voorlopig althans, een catastrofe kon den voorkomen. D\T EDEN zijn standpunt bijzonder gelukkig heeft verdedigd, kan moeilijk worden gezegd. Indien hij eerder argumenten in het. vuur had ge bracht, die tenslotte de ware aard van het gevaar onthulden, zou hem wellicht een groot deel van de verwijten, die hij nu te horen kreeg maar die overi gens van hetzelfde soort waren, als die hij omtrent 1937/*38 in zijn toenmalige functie van minister van Buitenlandse Zaken moest verwerken! bespaard zijn gebleven. Waarom kwam de Britse minister van Handel. Thorneycroft. zo laat met zijn onthullingen over de com munistische infiltratie in het Nabije Oosten en waarom sprak Eden die zelf niet uit? Eden schijnt „te vroeg gebo ren" te zijn. Ook het fascistische en na- tionaal-socialistische gevaar zag hij des tijds veel eerder dan velen van zijn tijd genoten en in elk geval durfde hij het aan te pakken. Het gevolg was. dat hij in februari 1936 het ministerie-Cham- berlain. dat niets anders deed dan met de dictatuur pacteren, verliet, zoals hij mogelijk ook nu zou hebben gedaan, indien bijv. Butler premier ware ge weest en niet hijzelf. ER IS DUS een „zucht van verlich ting" door de wereld gegaan, wat echter allerminst betekent, dat de zon volop schijnt. In de Arabische we reld is de haat tegen Israël zo mogelijk groter dan ooit, de olietoevoer naar het Westen ondervindt ernstige stagnatie en het agiteren van dezelfde schelmen, die de Hongaarse wandaden aandurf den, duurt in het Nabije Oosten on verminderd voort, al zal Moskou er re kening mee dienen te houden. Jat Ame rika er thans na de verkiezingen niet aan denkt zich neer te eggon hij het binnendringen van commuiistisriie invloeden in het Nabije Oosten. O" het voorts gemakkelijk zal zijn een betrek kelijk eenvoudig probleem als het vast stellen van grenzen tussen Israël en zijn Arabische buren uit de wereld te hel pen. moet op psychologische gronden betwijfeld worden. De orde in deze contreien is dus voorlopig nog niet her steld. DC VRAAG rijst tenslotte, waarom Amerika zo'n haast maakte met Israël te manen tot terugkeer bin nen de oude grenzen. Was dat wéér de ongelukkige politiek van voorheen, die wél de politie-agent een reprimande gaf, maar de overtreder vrij-uit liet gaan? Het komt ons voor. dat de Ver enigde Staten ditmaal andere bedoelin gen hebben en het Hongaarse schandaal uitvoerig aan de orde willen stellen, zo wel in de volkerenorganisatie als in de eigen propaganda. Maar daaraan dien de vrede in het Nabije Oosten vooraf te gaan. om de aanval op het Kremlin niet krachteloos te maken. Welnu, dat doel is bereikt en het ziet er naar uit. dat Washington met alle mogelijke (niet-militaire) middelen het wanbe drijf van het Kremlin aan de kaak zal stellen. Zó alleen is. dunkt ons, de wenk aan Engeland, Frankrijk en Israël te be grijpen, die. zij het zonder voldoening, daaraan gevolg hebben gegeven. WAT DE Hongaren op het ogenblik nodig hebben, is het gevoel, dat de Westelijke wereld, in het besef van haar overweldigende kracht, on verschrokken zal hameren op de ein deloze reeks misdragingen van het Sov jetrussische systeem, dat in eigen land en daarbuiten reeds tientallen miljoenen slachtoffers maakte en nu weer in het Nabije Oosten op nieuwe prooi jaaet. „Vreedzaam samenlevpn" met vonrbii- ga.an van de gruweliikheid der Siberi sche kampen en het uitbuiten der satel lieten is niet langer mogelijk. De vrije volkeren moeten spreken! 9 Vervolg van pag. 1 Ben Goerion wilde tweede Korea voorkomen De eerste secretaris van de Sovjetrussische communistische partij, Nikita Kroesjtsjef, heeft geëist, dat Engeland, Frankrijk en Israël de indringers en schuldigen aan de oorlog in Egypte" streng zouden worden gestraft. De communistische leider zei: „Wij moeten de macht van onze socialistische staat en die van het heldhaftige Sovjetrussische leger zonder ophouden ver sterken en de Sovjet-Unie moet haar steun aan Egypte niet verzwakken". De Chinese volksrepubliek zal de Egyptische republiek „zowel van mannen als materieel voor de strijd tegen de agressie" voorzien, aldus heeft het Chinese nationale comité voor hulp aan Egypte medegedeeld. In Nieuw Delhi en India heeft de „eerste socialistische brigade" bestaande uit 150 vrijwilligers haar diensten aan de Egyptische ambassadeur aangeboden. Afghanistan is bereid vrijwilligers te zenden „voor de strijd tegen de aanvallers van Egypte". Herstel Suezkanaal kan lang duren Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken maak te gisteren in Parijs bekend, dat zijn re gering inlichtingen had ontvangen over een groot aantal zeer moderne straal vliegtuigen in Syrië, die niet tot de Sy rische strijdkrachten .behoorden. Waar deze toestellen vandaan komen is een zaak van speculatie, doch „wy sluiten de mogelijkheid niet pit, dat Sovjetrus sische „vrijwilligers" naar Syrië zijn ge zonden". Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken wist met zekerheid te vertel len, dat er toestellen van Russische ma kelij in Syrië waren. Men gelooft echter eerder, dat deze vliegtuigen uit Egypte afkomstig zijn dan uit Rusland. Hetgeen zou overeenkomen met de berichten in de Franse pers, die melden, dat er en kele dagen geleden 17 vliegtuigen en 77 leden van de Egyptische luchtmacht in Saoedi-Arabië zijn gekomen, kennelijk om te ontkomen aan de Engels-Franse luchtaanvallen. Dat de toestand in het Midden- Oosten nog niet vreedzaam gestabili seerd is blijkt evenzeer uit het bericht door een militaire woordvoerder giste ren te Tel Aviv bekend gemaakt, dat zes Israëliërs gewond zjjn bij aanval len van Arabische commando-eenhe den, die vanuit Jordanië en Syrië ope reerden. Voorhoede-eenheden Inmiddels wordt de internationale po litiemacht van de Verenigde Naties voor het Midden-Oosten in allerijl op de been gebracht. De voorhoede van deze poli tiemacht zal „waarschijnlijk binnen 24 uur" in een tijdelijk verzamelingscen trum in Italië aankomen. Andere voor hoede-eenheden zullen „binnenkort, sommigen binnen 48 uur" naar het ver- zamelcentrum worden overgebracht. Met de Zwitserse luchtvaartmaatschappij worden momenteel onderhandelingen gevoerd over het vervoer van de troe pen van Italië naar Egypte. Men wil bij voorkeur, dat neutrale vliegtuigen de mannen in Egypte aan de grond zetten. Ook België en Zuid-Afrika hebben zich thans bereid verklaard hun aandeel in deze politiemacht te leveren. De Cana dese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, meende, dat de onge veer vijfduizend man, die de verschil lende landen voor deze politiemacht hebben, aangeboden „voor het eerste stadium" van de actie voldoende zal zijn. Volgens Eden in het Britse Lager huis zal de Verenigde Natiespolitie in Egypte toezicht houden op het gehele gebied van het Suezkanaal tot aan de bestandsgrens tussen Israël en Egyp te. Volgens het verslag van secretaris generaal Hammarskjöld, moet de po litiemacht de rust en orde bewaren tijdens en na het terugtrekken van de niet-Egyptische troepen en verzekeren, dat het staakt-het-vuren gehandhaafd blUft. Lange tijd (Ingez. Med.-Adv.) stijl en perfectie rinds 1 903 De Britse autoriteiten hebben gis teren in verband met het staken van het vuren in Egypte het vertrek van drie schepen met troepen uit Engeland naar het Midden-Oosten afgelast. Reuters speciale correspondent heeft uit Port-Said getelegrafeerd, dat de op ruimingswerkzaamheden in het Suez kanaal grote moeilijkheden dreigen op te leveren. Kikvorsmannen, die voor onderzoek in het kanaal hadden gedo ken, vertelden, dat 'er grote baggermo lens voorzien van ontplofbare stoffen op de bodem lagen. .Bovendien vreest men, dat er som mige vaartuigen met beton zjjn ge laden. En men kan geen springstof gebruiken, daar anders de kanaalmu ren beschadigd raken. Onder deze om standigheden kunnen de opruimings werkzaamheden in het kanaal een lange tijd vergen. Er wordt thans grote spoed betracht met de organisatie van de technische opruimingsgroep in het Suezkanaal. De Nederlandse regering heeft direct contact gezocht met Nederlandse onder nemingen en deze hebben reeds een com binatie gevormd met de Deense maat schappij Switzer om gezamenlijk een on derzoek in te stellen naar het uit te voe ren werk. Hammarskjöld is thans bezig de reis en de toelating van experts in Egypte te organiseren. Alvorens de maatschappijen namelijk tot een con crete offerte kunnen komen, moet de toestand eerst ter plaatse worden onder zocht. Ben Goerion, de Israëlische premier en minister van Defensie, heeft gisteren voor de commissie van Buitenlandse Za ken van het Israëlische parlement ver klaard, dat Israël heeft ingestemd met de terugtrekking van zijn troepen uit het gebied van Sinai om de Russen geen voorwendsel te geven om tussenbeide te komen. Er zouden Russische bommen werpers in Syrië gestationeerd zijn, ge reed om op bevel van Moskou in het Midden-Oost®n een soort Koreaanse oorlog te ontketenen, zo verklaarde Ben Goerion. sDe Israëlische autoriteiten hebben gisteren op verzoek van de V.N.-be- standscommissie voor Palestina toestem ming gegeven voor doortocht van tien V.N.-waarnemers, die zich op verzoek van generaal Burns, het hoofd van de bestandscommissie, naar het gebied van Sinai begeven. De Israëlische autoriteiten hebben voorts een groot konvooi levensmiddelen voor de Palestijnse vluchtelingen in het gebied van Gaza ongehinderd laten pas seren. Het konvooi kwam uit Beiroet. De overval op de Puntjak De Nederlandse diplomatieke verte genwoordiging in Djakarta heeft aan de Indonesische regering gezegd, dat „in dien de geruchten over Nederlanders, die zouden samenwerken met illegale Indo nesische benden bewezen zouden wor den, de activiteiten van deze Nederlan ders zeer betreurd en sterk afgekeurd zouden worden". Deze mededeling was vervat in een antwoord op de Indonesische nota be treffende een klacht van Nederlaüd, dat opstandelingen een bungalow van de Ne derlandse diplomatieke vertegenwoordi ging op 20 oktober op de Puntjak had den aangevallen. In de Indonesische nota werd de beschuldiging geuit, dat er onder de opstandelingen, die de veilig heid op de Puntjak hadden verstoord, Nederlanders waren. Vervolg van pag. 1 Cubaanse afgevaardigde noemde India „een moedig verdediger van Sovjet-Unie Alvorens zijn resolutie over Hongarije in de Algemene Vergadering in te dienen deed de Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge een rechtstreekse aanval op „de afschuwelijke hardheid van de Sovjet-Unie tegenover het menselijk lijden". Na gewezen te hebben op de demonstraties, die in de afgelopen dagen in verscheidene Europese landen gehouden zijn voor de hoofdkantoren van de communisten, zei de Amerikaanse afgevaardigde, dat het Hongaarse volk vraagt in tegenstelling tot „de jonge man die zegt dit volk hier te vertegen woordigen" (Cabot Lodge doelde hierbij op de Hongaarse gedelegeerde Siabo) wanneer de waarnemers van de Ver. Naties naar Hongarije komen. (Ingez. Med.-Adv.) *aOFDP,jM 1 Aziatische amendementen werden verworpen De Russische afgevaardigde. Koeznet- sof. verklaarde opnieuw dat het debat in de Ver. Naties inmenging betekent in de binnenlandse aangelegenheden van een onafhankelijke staat. Volgens hem hebben bepaalde groeperingen in de Ver. Staten. Groot-Brittannië en Frankrijk nooit hun plannen opgegeven het vroeger feodale regime in Hongarije te herstellen. Hij zei dat organisaties buiten Hongarije samengezworen heb ben de huidige regering omver te wer pen. Koeznetsof verklaarde, dat „de te gen het volk gerichte opmars in Honga rije volledig tot staan is gebracht". De Oostenrijkse afgevaardigde Franz Matsch deelde mede. dat de Hongaarse bevolking bedreigd wordt door hongers nood en epidemieën. Hij diende een resolutie in, waarin er op wordt aange drongen. dat de V.N.-leden onmiddellijk op grote schaal voedsel en medicamen ten ter beschikking van Hongarije zul len stellen. Deze motie werd met grote meerderheid aanvaard. Felle aanvallen van Nunez De Cubaan Nunez-Portuondo deed een felle aanval op vier Aziatische landen, die amendementen hadden ingediend, met de bedoeling om elke toespeling op de Russische agressie onder tafel te werken. Hij zei nooit te hebben verwacht zulk een moedige verdediger van de Sovjet-Unie" te vinden. Z.i. zou men uit de afgelegde verklaringen de indruk krijgen, dat niet de Sovjet-Unie maar de indieners van de Italiaanse resolutie (Italië. Cuba. Pakistan. Peru en Ier land) agressie tegen Hongarije hebben gepleegd. Een ieder kan de feiten zien. De Sovjetrussische strijdkrachten zijn verantwoordelijk voor meer dan 75.000 doden en meer dan 100.000 gewonden in Hongarije, aldus de Cubaanse afgevaar digde. Naar zijn mening schenen de Azi atische landen niet ten volle het ge wicht van de amendementen te begrij pen. „Deze amendementen schijnen te zijn opgesteld louter om aan de grillen van de Sovjet-Unie te voldoen", zo meende spreker De Amerikaan Cabot Lodge noemde het een fout om elke verwijzing naar de Sovjet-Unie uit de resolutie te schrap pen Z i. mocht er op het gebied van de moraal niet met twee maten worden gemeten. „Als wij in het ene gebied aan Met een enkel woord BINNENLAND In het O.L.V. Gasthuis ln Amster dam is een 52-jarige havenarbeider uit Amsterdam overleden, die bij het lossen van plekijzer uit een schip aan de Ooste lijke Handelskade een stuk ijzer, dat bij het overhijsen was losgeschoten, op het hoofd had gekregen. Hr. Ms. kustmijnenveger ..Goes" is j gistermorgen bij de N.V. Amsterdamse scheepswerf G. de Vries Lentsch jr. aan de Marine overgedragen en officieel in dienst gesteld. De Staatkundig Gereformeerde Partij zal op woensdag 20 februari '1957 in het gebouw „Tlvoli" te Utrecht de algemene vergadering houden. - De minister van Volkshuisvesting en bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte, heeft gistermiddag te Rotterdam de door het Nederlands Instituut voor Volkshuisves ting en Stedebouw in samenwerking met de Rijksdienst voor het Nationale Plan in het Bouwcentrum ingerichte tentoonstel ling „Tal en Last" geopend. Gistermiddag is een zesjarig jongetje in de Vecht-Terwolde (gem. Voorst) onder een landbouwtrekker geraakt en over reden en kort daarna overleden. - In de gisteren gehouden openbare vergadering van de S.E.R. werd met 51 tegen 8 stemmen besloten te adviseren tot de instelling bij wet van een bedrijfschap voor de detailhandel in alcoholhoudende dranken. - De minister van O. K. en W. heeft op voordracht van de jury „Prijsvraag Letter kunde 1956" aan de schrijvers Jean Dulleu te Soest en Cornelia A. Mees te Wassenaar prijzen toegekend, onderscheidelijk voor ..Francesco" en voor „Demeters dochter" De prijsvraag beoogde de totstandkoming van letterkundig werk. dat zal kunnen bij dragen tot de karaktervorming van ae Jeugd. - Op de Rijksweg Groningen-Assen vond gisteravond omstreeks negen uur bij de Punt een ernstig ongeval plaats, waar bij de 24-jarige militair Van Weenen, uit Groningen, om het leven kwam. Het slacht offer. dat per motor uit de richting Assen kwam. reed tegen een langs de weg ge parkeerde vraohtauto en was vrijwel op slag dood. De motor werd zwaar bescha digd. Gistermorgen werd de 73-jarige me vrouw Van Leeuwen bij het oversteken op het Koningin Emmapleln te Maastricht overreden door een gemeentebus. Zij over leed tijdens de overbrenging naar het ziekenhuis. Volgende week dinsdag, 16 november hoopt dr. ir. M. H. Damme te Wassenaar, oud-directeur-generaal van de P.T.T., 80 Jaar te worden. Vrijdagmorgen 16 november zal bij de N.V Scheepsbouwwerf vh. De Groot en Van Vliet te Slikkerveer Hr. Ms. mijnen veger Grijpsflcerk ln dienst worden gesteld door de commandant van deze bodem, luitenant-ter-zee-vlleger tweede klasse (oudste categorie) H. J. Haverman. BUITENLAND De stoorzender te Poznan wordt vol gens het Poolse blad „Gazeta Poznanska" afgebroken Enkele dagen geleden, aldus het blad, heeft de zender zijn actvlteit gestaakt. De Sovjetrussische minister van Bui tenlandse Zaken, Sjepilof. is vrydag uit Moskou naar New York vertrokken, waar hU vergaderingen van de Algemene Ver gadering der Ver. Naties zal bijwonen. In Peking is vrijdag een gemeen schappelijke Chlnees-Birmaanse bekend making uitgegeven, waarin verklaard wordt, dat de Chinese en Blrmaanse troe- gen zich voor het einde van het Jaar uit epaalde' posities langs de gemeenschap pelijke grens zullen terugtrekken. Er waren de laatste tyd meningsverschillen. De „Stockholm"het Zweedse schipdat de rampzalige botsing met de Andrea Dorid" overleefde, is na een kostbaar herstel weer in ae vaart gekomen. Het schip verlaat de werf in Brooklyn. De eerste karikaturist van het Engel se communistische blad „Daily Worker" heeft ontslag genomen wegens ..diepgaand meningsverschil" over de opvatting van het blad t.a v. gebeurtenissen in Hongarije. Koning Gustaaf van Zweden, die op het ogenblik met vakantie in Italië is. heeft zijn voorgenomen particulier bezoek aan Engeland afgezegd in verband met de internationale toestand. De Koning reist zondag uit Italië direct naar Zweden. De Westduitse Vrije Democratische Party zal het contact met de Oostduitse Liberaal-democratische Party verbreken, aldus heeft de vice-voorzitter van eerst genoemde partij, dr. Mende te Stuttgart meegedeeld. Volgens dr. Mende kan van de Vrye Democratische Partij niet ver wacht worden, dat zij aan een tafel gaat zitten met een partij, die de onderdruk king van de Hongaarse opstand heeft goedgepraat. onmenselijkheid weerstand bieden, dan moeten wij dat ook elders doen. Als wij ons tegen gewelddadige bezetting in het ene deel van de wereld verzetten, moe ten wij even standvastig in een ander deel van de wereld zijn", zo meende hij. De Indiase afgevaardigde Menon toonde zich zeer verbolgen over de uit lating van de Cubaanse afgevaardigde, dat de amendementen schenen te zijn opgesteld ten gerieve van de Sovjet- Unie. Hij zei, dat de Cubaan misschien uit eigen ervaring sprak, maar dat India aan niemand onderdanig behoeft te zijn en met niemand een militair bondgenootschap heeft gesloten. „Ik hoop. dat wij niet meer zullen behoeven te luisteren naar onverantwoorde op merkingen van mensen, die beter be hoorden te weten", aldus Menon. Hierop besloot de Vergadering tot stemming over te gaan met het op pag. 1 genoemde resultaat. De Aziatische amen dementen werden verworpen. (Ingez. Med.-Adv.) Badyderm-zeep Hogewoerd 87: Bazar ..De Sleutelstad". 26 en 711 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Lltterls Sacrum" ..Een engel kwam voorby", 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Uitvoering Eer ste Leidse Klucht- en Revuegezelschap. 8 uur nam. ZONDAG N.Z.H.. Stationsplein: Str andexcursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver., 10.30 u. voorm. MAANDAG De Doelen: Jaarvergadering Leidse Ama teur Fotografen Ver., 8 uur nam. R.-K. Lyceum: K. en O.-cursus Tekenen en Schilderen. 7 uur nam. Wassenaar. Dorpscentrum: A.R. Kiesver. Wassenaar-dorp. R. Gosker spreekt over Hongarije en het Midden-Oosten, 8 uur namiddag. DINSDAG Marekerk: Evangelisatiesamenkomst. Spr. d?. P. Lugtigheid van Den Haag. ds. C. Pieterskerk: Avondgebed, m.m.v. J. Stotyn, 7 157.45 uur namiddag. Herensingel 28: Ledenverg. Ver. voor Chr. Fröbelscholen. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O., Nederlands Ballet 8 uur namiddag. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. H. J. Franken over „Moderne Palestlna- aroheologle en Jericho", 8 uur nam. Den Burcht: Amusementsver. T.OP. Op voering ten bate van actie „Goed-Zo" 8 uur nam. Het Gulden Vlies: R.-K. Middenstands bond. Spr. dr. Delfgaauw, 8 uur nam. Wijkgebouw Pnlël: Zendlngsbyeenkomst. Spr. ds. H. L. Beek, 8 uur nam. Levendaal 1Cursus Cie voor Huishou delijke voorlichting St.-Nicolaasgeschen- ken, 2 uur nam. Levendaal 1: Cursus bloemschikken Cie. voor Hulshoudeiyke Voorliohting, 8 u. n.m. Stadszaal: Gymnastiekultvoering „Nleuw- Brunhilde", 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenvergadering „De Natuurvriend", 8 uur nam. WOENSDAG. Stadszaal (foyer): K. en O.-lezlng pa ter de Suasso di Lima de Prado over de Pygmeeën in Afrika. 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Litteris Sa crum". „Een engel kwam voorby". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Deelnemers avond 3 October Vereeniging, 8 uur nam. DONDERDAG Schouwburg: Kon. Ver. „Litteris Sacrum". „Een engel kwam voorbij",'8 uur nam. VRIJDAG In den Vergulden Turk: Ned. My. voor Nijverheid en Handel. Spr. prof. ir. F. M. Roeterink over samenwerking tussen on- derwys en industrie, 12.30 uur nam. Gerecht 10: K. en O.-cursus Randstad Holland, 8 uur nam. Gerecht 10: K. en O.-cursus bloemen- scihlklken. 7 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Ned. Ohr. Rels- vereniging. Spr. dr. P. H. Pott over .Kloos ters in Tibet", 8 uur nam. Volkshuis: Propaganda-avond Openbaar Montessori-onderwijs Spr. de heer H. J. Jordan, 8 uur nam. Rehoboth (Rapenburg): Geref. Gem. Spr. ds. J. A. Smlnk, 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed 7.15—7.34 uur namiddag. heeft een krachtige pijnstil lende werking, die blijkens recente onderzoekingen ook met door combinaties met andere stoffen kan worden verhoogd. Elk Aspirin*)-tablet is voorzien van het merk Gedeponeerd handelsmerk Labour protesteert bij Malik over Hongarije Een delegatie onder leiding van Hugh Gaitskell, leider van de Labouroppositie in het Britse Lagerhuis, heeft vrijdag een protest van de Britse Nationale Ar beidsraad tegen het Russische optreden in Hongarije aan de Sovjetrussische am bassadeur in Londen, Malik, overhan digd. In het protest wordt het Russische op treden veroordeeld als een „duidelijke terugkeer naar de ergste praktijken vam de Stalinistische periode". Wij zijn diep geschokt door de „buitengewoon wrede verplettering" van de vrijheid in Hon garije door de Russische troepen, aldus de verklaring van de Arbeidsraad. Het protest verwerpt de Sovjetrussi sche verklaring, dat een opstand van „fascisten en grootgrondbezitters" neer geslagen moest worden. Het wijst op de „leidende rol van studenten en arbeiders in de vrijheidsstrijd". Gaitskell verklaarde na overhandiging van het protest tegenover de pers, dat Malik een uiteenzetting had gegeven van het Russische optreden. De delegatie had echter duidelijk gemaakt, dat die verklaring onaanvaardbaar was. (Ingez. Med.-adv.) DE BIOSCOPEN Rex. „Overrompeling der Vuurduivels" (14 Jaar). Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; donderdag „Paris Canaille". Trianon. „De wereld der stilte" (alie leeftyden). Werkdagen 2.30. 7 en 9,15 u.; zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Casino. „De man die van rood haar hield" (18 Jaar). Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u.; donderdagavond Cefa. Lldo. „Het rijstmeisje" (18 Jaar). Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor. „Alibi" (18 Jaar). Werkdagen 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 7 en 9.15 uur. De zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Kors, Mastenbroek, Schaefer, Vcldihuyzen en Lahr. Te Oegstgeest door dokter v. Walchren, telefoon 220Q0. Zaterdag 10 november zyn des middags, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarmaken van spoed-reoeptenApotheek Van Driesum, Mare 110, telefoon 20406; Zuider-Apotheek, Lammensohansweg 4, telefoon 23553, Apotheek Oegstgeest, Wll- helmlnapark 8. telefoon 26274. Zondag 11 november is van 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend de Apotheek Van Driesum. De nachtdienst wordt vanaf 24 uur weer waargenomen door de Apotheek Van Drie sum. Zuider-Aipotheek en de Apotheek Oegstgeest. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) tg «u 1 <n S ■s 3 3 B E M *t« CM Stockholm zwaar bew. ozo 3 0 0 Oslo zwaar bew. ono 1 -2 0 Kopenhagen onbewolkt ozo 16 3 0 Aberdeen onbewolkt z 6 6 0 Dublin regenbui zzw 6 10 Londen zwaar bew. windstil 6 3 Amsterdam mist zw 6 8 1 Brussel geh. bew. wzw 5 8 0.1 Parys nevel z 1 9 2 Bordeaux zwaar bew. zw 2 10 0.2 Grenoble zwaar bew. windstil 0 0 Nice licht bew. nw 4 8 0 Berlijn nevel ozo 5 -3 0 Frankfort regen windstil 1 München zwaar bew. ozo 1 -2 0 Zürich motregen windstil 1 0.4 Genève nevel windstil 3 0 Locarno zwaar bew. zo 1 4 0 Wenen nevel zo 1 -0 0 Rome zwaar bew. O 4 10 0 Mallorca zwaar bew. n 2 12 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2