NOG HARDE STRIJD IN HONGARIJE De toestand rond het Suezkanaa! neg steeds uitermate explosief RARARA Guerilla - taktiek boekt goede resultaten Sterk verzet in westen des lands houdt aan WEERBERICHT UITHONGERING EN CHAOS DREIGEN Wctren Engeland en Frankrijk niet tussenbeide gekomendan brandde nu het Midden-Oosten Wie Wat Waar 95ste jaargang ZATERDAG 10 NOVEMBER 1956 No. 28983 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel l' Lgsam Glro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwei t7._ per |jwartaai: f2.35 per maand; 10.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze medewerker in Wenen „Nog nooit heeft een regering zich in zulk een moei lijke situatie bevonden. Fabrieken en verkeer liggen stil. Gewapende benden schieten, de bevolking van de hoofdstad wordt door hongersnood bedreigd". Dit was een van de vele vertwijfelde noodkreten, die het com munistische radio-station van Boedapest gisteren uitzond. Inplaats van zwakker lijkt het verzet tegen de Russische bezetting met de dag sterker te worden. In verscheidene stadswijken van Boedapest wordt verwoed gevochten, enkele grote hotels staan in brand, het vuur grijpt om zich heen. Ook het oude kasteel van Boeda, aan de wes telijke oever van de Donau, zou in handen van de ver zetsstrijders zijn. De opstandelingen hebben zich in kleine groepen gesplitst, die zich voortdurend verplaat sen en afzonderlijk opererende Russische tanks aanvallen en vernietigen. Deze guerilla-tactiek heeft ook in de provincie veel succes. Als de Russen er zich over verheugen in een bepaald district de tegenstand te hebben gebroken, laait die prompt elders weer op. In west-Hongarije houden de gevechten onverminderd aan. Sovjetrussi- sche tanks en artillerie zijn de Marghit-brug in Boedapest overgestoken en de voornaamste weg naar de westelijke provincies opgereden. In de provincie Boedapest is het sterkste verzet geconcentreerd op het eiland Czepel in de Donau, waar zich veel fabrieken bevinden, alsmede in de ,,model"-communistische staalstad van Dunapen- tele. .Hieruit blijkt", aldus is in Wenen van een radio station van de opstandelingen vernomen, „dat het de „werkende klasse" is en met name de jeugdige arbei ders, die de ruggegraat vormen van de Hongaarse opstand tegen de Russische indringers". „Revolutie komt inderdaad uit het volk Zelts de Russische agressors schijnen open oog te hebben voor de werkelijke verhoudingen in Hongarije. Volgens een te Wenen opgevangen radiobericht van een geheime zender (die zijn dus weer in de lucht!) heeft de bevelhebber van een Russische eenheid vechtwagens zich donderdag met al de onder zijn commando staande tanks aan de opstandelingen overgegeven. Dit geschiedde, nadat kleine Hongaarse jongens erin geslaagd waren drie Sovjetrussische tanks met zelf-ver- vaardigde benzinebommen buiten gevecht te stellen. Helaas werden deze dappere jongens door de Russen neergeschoten. De Russische commandant verklaarde, dat deze gebeurtenis hem en zijn mensen ervan had overtuigd, dat de Hongaarse revolutie inderdaad uit het volk voortkomt en dat het geen opstand van fascisten is, zoals hun was wijsgemaakt. Hij en zijn mannen weigerden verder tegen de opstandelingen te strijden. mijnen in Zuid-Hongarije de grootste uraniummijnen van Europa zijn. Om de mijnen is deze week hard gevochten tussen Sovjetrussische troepen en ver zetsstrijders. Radio-Boedapest meldt het instellen van een nieuwe politie-macht. samen gesteld uit leden der oude politie-een- heden en ..arbeiderswachten". die tot taak krijgt de orde te herstellen en „fascistische plunderaars" te ontwape nen en te arresteren. De bevolking is verzocht deze nieuwe politie te helpen en zich van „elk misdadig optreden" te onthouden. Uraniummij nen werden onklaar gemaakt Volgens de jongste, te Wenen via de radio en van vluchtelingen ontvangen berichten, is uithongering het ergste gevaar, dat Boedapest thans bedreigt. Sovjetrussische patrouilles verhinderen, ;dat levensmiddelen naar de stad wor den gebracht. Ook zouden zij geschoten hebben op vrouwen en kinderen, die in rijen voor bakkerswinkels stonden... Het voor Boedapest afgekondigde uit gaansverbod is voor de uren tussen zeven uur 's morgens en zeven uur 's avonds opgeheven. Vele winkels hebben niets meer om te 'verkopen en zij blijven leeg. daar nieuwe voorraden de Hongaarse hoofdstad, als igevolg van de Russische blokkade, niet kunnen bereiken. Hongaarse vluchtelingen, die donder dag in het Oostenrijkse plaatsje Eisen- stadt aankwamen, hebben meegedeeld, dat verzetsstrijders de uraniummijnen in IVIecsek hebben opgeblazen om te beletten dat ze in handen van de Rus sen vallen. Dit opblazen is zo grondig geschied, dat in geen jaren meer uranium ge dolven kan worden. Men gelooft dat deze (Ingez. Me<L-Adv.) IVind wind u nu 's op voor het béste van 't bestewaarom zou zich de allerlekkerste worst ont zeggen Proef nou toch 's hoe sappig.- hoe mals... hoe smeuïg! Dat wordt smullen - als u maar goed kijkt of de naam Anton Hunink op het loodje staat Hoe verser - hoe lekkerder ANTON HUNINK HOFLEVERANCIER - DEVENTER Onbestendig weer De Bilt venvacht tot morgenavond: Het ziet er naar uit, dat een zwakke storing, die vanmorgen de Ierse kust be reikte, gepaard met enige regen, ons land zal passeren. Het weer houdt daar door een tamelijk onbestendig karakter. In het temperatuurverloop komt niet Veel verandering. (Opgemaakt te 10 uur). 11 NOVEMBER Zon op: 7.55 uur; onder: 16.57 uur. Maan op: 13.53 uur: onder: 0.05 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.54 uur en 21.27 uur. (12/11 te 10.05 en 22.45 uur. Doodtij). Dit nummer bestaat alt 16 pagina's en een Bijvoegsel En maar oproepen. De gehele dag door zond de zender Boedapest gisteren oproepen uit. De huurders werd bevolen de huizen naar verborgen wapens en opstandelingen te doorzoeken. Zware straffen wachten hen, die geen aangifte van dergelijke vondsten zouden doen. Ook de arbeiders er wordt nog steeds gestaakt wer den met straffen bedreigd, voor het geval zij niet op hun werk zouden ver schijnen. De oproepen golden in het bijzonder de arbeiders in de levensmid delen-industrie en de spoorwegarbei ders. De radio deelde mede. dat „dui zenden treinen met hulpzendingen uit de Sovjet-Unie en de satellieten aan de grenzen staan". De termijn, binnen welke alle wapens ingeleverd moesten zijn, werd van woensdagmiddag tot vrijdagmiddag 5 uur verlengd. Het verbod van 7 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens werd ge handhaafd. alleen voor levensmiddelen transporten zou een uitzondering wor den gemaakt. Radio-Boedapest deelde vrijdagmiddag mee, dat de geruchten, als zou de voor malige Hongaarse premier Imre Nagy zich in de gevangenis bevinden, onjuist zijn. Nagy is uit eigen beweging uit de regering getreden, aldus Radio-Boeda pest. In Wenen werd gisteravond officieel medegedeeld, dat- in de afgelopen 24 uur 1.828 Hongaarse vluchtelingen Oosten rijk waren binnengekomen. Er bestaat thans weer een mogelijk heid, dat de in Wenen opgeslagen goe deren voor het Hongaarse volk toch nog hun bestemming zullen bereiken. De regering-Kadar heeft zich namelijk be reid verklaard, zendingen van het Inter nationale Roode Kruis toe te laten, mits zij over Joego-Slavië geleid worden en aan de grens door Joego-SIavische auto riteiten op „wapens en Westelijke agen ten" worden onderzocht. Het Interna tionale Roode Kruis heeft deze voor waarden belachelijk genoemd, maar is bereid aan de eisen tegemoet te komen opdat de zendingen in ieder geval de geteisterde Hongaarse bevolking be reiken. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hulp voor Hongarije Weliswaar blijven de Hongaarse grenzen totdusverre gesloten voor de Rode Kruis-zendingen, welke nu nog in Wenen liggen opgestapeld, maar wanneer hopelijk binnen kort! de grenzen opengaan, is er ontzaglijk veel nodig om zelfs maar de eerste nood te lenigen. Stelt het Nationaal Comité voor hulp aan het Hongaarse volk te Amsterdam of het Ned. Roode Kruis te 's-Gravenhage daartoe in staat door uw bijdrage nog heden te storten op giro 999 (Nat. Co mité) of 777 (Rode Kruis). Illllll!lllill!!llllll!l!lllllllllll!l!lllllllllllll!!!l!llllllllll!lllllllll!!! De Alg. Vergadering en Hongarije „Trek dadelijk troepen terug", eisen V.N. van Sovjet-Rusland Ook aangedrongen op vrije verkiezingen en het toelaten van medicamenten De Algemene Vergadering der Ver. Naties heeft gisteravond een resolutie aanvaard, waarin wordt aangedrongen op onmiddellijke terugtrekking van de Sovjetrussische troepen uit Hongarije en het houden van vrije verkiezingen onder toezicht van de V.N. zodra recht en orde in dat land zijn hersteld. De stemver houding was 48 tegen 11 stemmen, bij 16 onthoudingen. De communistische lan den en India stemden tegen, terwijl een deel van de Aziatisch-Afrikaanse groep zich van stemming onthield. De Algemene Vergadering nam ook een Amerikaanse resolutie aan. waarin er op wordt aangedrongen, dat de Russen ophouden het vervoer en de distributie van levensmiddelen en medicamenten voor het Hongaarse volk belemmeringen in de weg te leggen. Voorts wordt er in de Amerikaanse resolutie op aangedrongen, dat er een gezamenlijk plan van de V.N. voor hulp aan Hongaarse vluchtelingen wordt opgesteld. De stemverhouding inzake de Amerikaanse resolutie was 53 tegen 9 stemmen, bij 13 onthoudingen. Voordat er over de Amerikaanse resolutie werd gestemd, had de Algemene Vergadering een reeks amendementen, ingediend door India, Ceylon, Birma en Indonesië, verworpen. Deze amendementen, die ten doel hadden alle verwijzingen naar het Sovjetrussische optreden in Hongarije te schrappen, werden met 45 tegen achttien stemmen, bij 12 onthoudingen afgewezen. 9 Slot op pag. 2 Minister Luns te New York: „Hongarije is een afschuwelijke les Minister Luns heeft gisteren bij zijn aankomst te New York, waar hij de leiding van de Nederlandse delegatie in de algemene vergadering der V.N. Eden ivil overal heen om oplossing te vinden Met het staken van het vuren is allerminst ook de rust in het Midden-Oosten teruggekeerd. Integendeel, er zijn vele berichten, die er op wijzen, dat de toestand daar tot het uiterste gespannen is en uitermate explosief. De felle beschuldigingen van president Nasser, de ondubbelzinnige woorden van de eerste secretaris van de Sovjetrussische communistische partij Nikita Kroesj- tsjef, de talrijke geruchten over Russische vliegtuigen in het gebied van het Midden-Oosten, de toegezegde hulp van de Chinese volksrepubliek aan Egypte en de activiteiten in de Arabische landen, het zijn evenzovele tekenen van de gevaarlijke situatie in deze contreien. „Maar", zo zei Sir Anthony Eden gisteravond: „Waren Engeland en Frankrijk niet tussenbeide gekomen in het Israëlisch-Egyptische conflict, het gehele Midden-Oosten zou thans in brand staan Nasser uitte felle beschuldiging C* c5 Eden zei dit op een banket, dat ter gelegenheid van de opening van de zitting van het parlement werd aangeboden door de nieuwe Lord Mayor van Londen, Sir George Cul- lum Welch. De premier herinnerde er aan, dat hij op het banket van vorig jaar had gewaarschuwd voor „de nieuwe ge varen van de toevloed van wapens van achter het ijzeren gordijn". „Deze ivoorden waren toen waar. Hoeveel meer betekenis hebben zij sindsdien gekregen". Na uitvoerig te zijn ingegaan op de redenen, welke de Britse regering hadden bewogen tot haar optreden in Egypte, tezamen met Frankrijk, Een deel van de Arabische wijk te Port Said, die zwaar te lijden heeft gehad tijdens de strijd tussen Brits-Franse en Egyptische troepen. zei Eden: „Als de grote mogendhe den niet bereid of in staat zijn de vrede te bewaren, dan moeten de V.N. hun plaats innemen. Zij moe ten tenminste de macht hebben om de vrede te bewaren en het recht te handhaven. Als het resultaat van onze actie in het Midden-Oosten is, dat de wereld met deze realiteit is geconfronteerd, dan zullen wij niet vergeefs hebben gehandeld" Over het Zwitserse voorstel om een bijeenkomst van de regerings leiders van de V.S., de Sovjet-Unie, Engeland, Frankrijk en India te be leggen, zei de premier, dat hij hier niet alleen over kon beslissen. „Wat mij betreft, ik ben bereid waar dan ook heen te gaan of wie dan ook te ontmoeten teneinde te helpen bij het vinden van een oplossing voor zulke gevaarlijke problemen, als er thans in Europa en het Midden- Oosten bestaan. Hoeveel anders blonken de woorden van de Egyptische president Nasser gis teravond voor Radio-Cairo. Hij beschul digde in felle bewoordingen Engeland en Frankrijk ervan, dat zij. na geheim overleg met Israël, besloten hadden „Is raël te steunen bij de aanval op Egypte. Nasser verklaarde voorts, dat „Egypte niet zal toestaan, dat er opruimings- en herstelwerkzaamheden in het Suezka- naal worden verricht zolang zich ook maar één buitenlands soldaat op Egyp tische bodem bevindt„Egypte wil de vrede, maar zal zich niet overgeven", zo zei de president, die wist te vertel len, dat het geweten van de wereld En geland, Frankrijk en Israël heeft ver oordeeld voor hun aanval 9 Slot op pag. 2 Moskou trekt tegen Oostenrijk van leer (Van een medewerker in Wenen) Radio-Moskou is weer eens tegen Oostenrijk van leer getrokken. De zen der beweerde, dat in Salzburg fascisti sche officieren en soldaten zijn opgeleid en vervolgens via Oostenrijks gebied Hongarije zijn binnengedrongen. Boven- zouden Westelijke landen ner vlieg tuig wapens naar Wenen hebben vei voerd, die daarna in auto's, die „met synische brutaliteit" het Rode-Kruis teken voerden, over de Oostenrijks-Hon gaarse grens werden gebracht. Tenslotte meent Radio-Moskou te we ten, dat het in Wenen algemeen bekend is, dat 's nachts het geluid van talrijke vliegtuigen te horen /alt, die „Horthy- benden en fascistische elementen" uit West-Duitsland naar Hongaarse grens steden brachten. Amerika biedt Salk-vaccin aan De Amerikaanse regering heeft het exportverbod van Salk-Vaccin, dat aan de farmaceutische industrie was opgelegd, gematigd, zodat de regerin gen van daarvoor in aanmerking ko mende landen, thans in de gelegenheid worden gesteld, dit polio-vaccin te be trekken. Ook aan de Nederlandse regering is een aanbieding gedaan, maar zij heeft nog geen beslissing over dit aanbod ge nomen. Het is echter niet waarschijn lijk, dat de regering zelve toé aankoop zal overgaan. op zich zal nemen, verklaard dat Ne derland de vorming van een interna tionale politiemacht voor het Midden. Oosten toejuicht. „Wij zijn zeer bezorgd over de toe stand in het Midden-Oosten, aangezien wij op drie landen na de grootste ge bruiker van het Suez-kanaal zijn, maar wfj zijn ook van gevoelen, dat Honga rije thans op de eerste plaats komt." „Hongarije vormt een afschuwelijke les voor hen, die geloof hebben gehecht aan de Sovjet-leuze over vreedzame coëxistentie. Het blijkt, dat de Sovjet leiding oppervlakkig bezien misschien haar methoden heeft gewijzigd, maar dat haar gronddoel een zucht naar macht niet is veranderd. Het Sta- linregime bestaat nog steeds", aldus minister Luns. (Ingez. Med.-Adv.) EEN SINTERKLAASCADEAU, 43 goedkoper dan vorig jaar is het Zie advertentie naast de familieberichten. Verkoeling in Iraks houding jegens Londen en Parijs Irak heeft besloten de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk te verbre ken. Dit besluit zal echter geen invloed hebben op de culturele en economische betrekkingen, zo deelde de minister van Buitenlandse Zaken aan de Franse am. bassadeur mede. De Iraakse regering heeft voorts be sloten geen bijeenkomster van de raad van het Verdrag van Bagdad bij te wo nen waar ook Engeland aan deelneemt (behalve Irak en ingeland zijn ook Turkfje, Perzië en Pakistan van deze belangrijke organisatie lid. Irak heeft verder besloten, dat haar strijdkrachten in geval van een dreiging van agressie onmiddellijk met Syrië en Jordanië zullen samenwerken. Aan deze samenwerking et het Jordaanse leger zouden geen voorwaarden zijn verbon den. De Iraakse regering heeft vrijdag een beroep gedaan op alle Arabische rege ringen en volkeren om eensgezind te zijn. In een officieel communiqué zegt de regering de gevaren en bedreigingen te onderkennen, die de Arabieren „op dit beslissende ogenblik omringen nu de Arabische wereld bezig is het Palestijnse vraagstuk op te lossen op een wijze die voor de Arabieren aanvaardbaar is en hun belangen beveiligt". „Daarom heeft de Iraakse regering al haar strijdkrachten er voor gereedge maakt zich te voegen bij de strijdmacht van Arabische zusterstaten om gemeen schappelijk het gevaar onder de ogen te zien en de onafhankelijkheid van de Arabische landen te verdedigen", aldus het Iraakse regeringscommuniqué. Voedseltekort in Polen De Poolse pers meldde gisteren, dat er een reorganisatie in de regering aanstaande is. Twee ministers zullen aftreden en acht ministeries zullen tot vier worden samengevoegd, aldus deze berichten. Volgens het blad „Zycie Warszawy" zijn de minister van Bouwnijverheid, Pietruszewicz. en de minister van Scheepvaart. Popiel, van plan af te tre den. Het blad „Trybuna Ludu" meldt, dat er te weinig voorraden aardappelen en graan voor de winter zijn, omdat de boeren een grote achterstand hebben met hun gedwongen leveranties aan de regering. In oktober is slechts zestig procent van de verwachte hoeveelheid graan geleverd.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1