't Is gauw weer 5 december D Een Zoeklicht ZATERDAG 10 NOVEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Tref tijdig uw voorbereidingen! ONS MENU VAN DE WEEK v OP DE BOEKENMARKT Bewijzen, geen sensatie ...hoogachtend (Ingez. Med.-Adv.) Ja, vlugger dan U denkt trekt ge het vierde decemberblaadje van de kalender en staart een grote, zwarte vijf - de laatste van dit jaar - U aan. Vijf december - Sinterklaas - surpriseavond! Bent U al begonnen? Of denkt U dat dat nog wel even wachten kan? Zodat... straks alles weer op het laatste nippertje moet worden gedaan, zodat ge niet kunt krijgen wat U wilt hebben, niet vindt wat U nodig heeft, niet klaar komt en doodmoe bent van het vele werk ineens, van het winkelen in de drukke straten en overvolle warenhuizen Begin nu. Verdeel èn het werk èn de uitgaven over enkele weken. Werk op Uw gemak, inplaats van in overijlde haast. Kiest met overleg, neem de tijd om iets te bedenken en met iets passends, dat even nuttig als aardig is, voor de dag te komen. Er zijn talloze werkjes waarmee ge nu al kunt beginnen, nee, waarmee ge al veel eerder een begin had kunnen maken. gebleekte katoen haakt maar van zacht gele (een intussen veel moder nere kleur). En is er een Jonge moeder in de familie of onder uw kennissen, danmaar nee, uit het baby- of kinderbreiboek hebt u natuurlijk al lang een modelletje gezocht. U naait? Wat een rijkdommen kunt ge dan niet zelf maken, en hoeveel van het Sinterklaasbudget kunt ge dan niet besparen door niet, klaar te kopen"! De dochter of de zoon die op kamers is gaan wonen, kan op het divanbed zeker wel een aardig kussen gebruiken, zo'n kussen van moderne (hand)bedrukte katoen. Maak er een overtrek van, waar het bedkussen over- haar wier maten ge wel kent), een meisjesjurkje, een jongensblouse? Denk eens even na, en tien tegen een dat ge door zelf te naaien heel wat nuttige en waardevolle cadeaux kunt wegschenken en glundere gezichten kunt maken. Ge knutselt? Waarom aarzelt ge dan nog? Ge hebt de rijkdommen in uw vingers, en uit betrekkelijk weinig kunt ge de aardigste dingen toveren. Na tuurlijk zijn de winkels er niet om ideeën te stelen, maar als ge toch eta lages kijkt doet ge vanzelf genoeg in spiratie op. Menig eenvoudige, en voor al menig modern ding kunt ge zelf zonder al te veel moeite, en voor de helft van de prijs, in elkaar zetten. Daar is bijvoorbeeld de jongens- of meisjeskamer, die net geïnstalleerd is of het huis van het jonggetrouwde stel. Hoeveel dingen zijn daar niet nog te gebruiken! Misschien is er een lamp nodig, en een mooie lamp is duur. Waarom dus niet zelf aan de slag ge togen. Een mooie fles (4). een aardige kruik (5), een moderne voet van drie simpele ijzeren staven in een houten blok gemonteerd (6), en een geraamte dat ge zelf overtrekt met stof, met touw (4), met geweven raffia (5), met geolied papier (6). Misschien ook is er plaats voor een papiermand; uit stevig golfkarton en plakband bouwt ge die in enkele uren zelf, en of ge nu een klassieke vierkante vorm of een modern ongelijke afgesneden model hebt ge wrocht (7), in beide gevallen krijgt ge een alleraardigst resultaat door het geheel te overtrekken met raffia mat, stof of modern reliëfpapier. Durft ge zo'n werkje aan, bouw dan zélf die mo derne koffietafel (8), die kant en klaar zo kostbaar is. Vijf zwarte tegels en vijf witte, een stuk tripex of hard Uno. Lahnemann LAMEVO. Postb. 18. LAREN board daaronder, een lattenrandje dat ge zwart verft, en vier moderne stalen poten zijn uw uitgangspunt. Of voelt ge misschien meer voor een modern wandrekje, dat voor boeken, een plan tje, of, in de keuken, voor potten en kookboek te gebruiken is? Twee vier kante latjes van 18 centimeter, vijf zwarte of gekleurde staven van onge veer zestig centimeter en koord, dat door de latjes wordt gehaald en waar aan het geheel wordt opgehangen (9) zijn uw ingrediënten. De ideetjes, die we hier de breiende, naaiende en knutselende Sint aan de hand deden, zijn op zichzelf misschien niet nieuw, maar en daarom hebben we ze hier gememoreerd zijn zeker even aardig als nuttig en ongetwijfeld een welkom Sinterklaascadeau. En terwijl ze u een heleboel geld be sparen, zult ge genoegen beleven van het werk dat ge er aan besteedt, want het zelf maken van Sinterklaascadeautjes is een dankbaar tijdverdrijf. j.v. Ge breit? Dan is er heus wel iemand die ge op vijf december blij kunt maken met een trui (1), een das, een muts, een vestje, een paar (heren- of sport)- sokken of wanten, of die de koning te rijk zal zijn met een paar van die aar dige „après-ski sokken" uit breiwerk en vilt gemaakt (2). Prozaisch, maar in een jong huishouden (en zelfs een oud) zeker welkom is een half dozijn pan nelappen. die ge nu eens niet van on- ■I WW (Foto Will Eiselin, Rijswijk) dag in past. En is er onder uw vrouwe lijke beschermelingen niet iemand die u een plezier kunt doen met een aardig schortje, zo'n vlot niemendalletje uit tweeërlei stof bijvoorbeeld (3), waarin de jonge kamerbewoonster best haar gasten tegemoet kan treden? Of een schoenenzak, een theemuts, een kap- capetje een nylon nachthemd (waar voor ge geen al te preciese maten hoeft te weten), een aardige blouse (voor De waarde van dit boek zit in zijn onomstotelijke bewijskracht. Met deze verzameling voor ogen kan niemand die daar de lust toe mocht hebben, een vergoelijkend geluid laten horen of volhouden dat er wel veel overdreven zal zijn, daar men hier, ik zei het reeds, geen verhalen van slachtoffers vindt, maar de uitspraken van Göring, Hitier, Heidrich en andere leden van deze bende morele krankzinnigen. Want hier staat niet anders afgedrukt dan de bevelen, instructies en getuigen verklaringen van de leden van de Nazi-regering zelf. Een van de eerste stalen van schur- kenmentaliteit, die men aantreft is een verslag van de bespreking van het jo denvraagstuk onder voorzitterschap van Göring in 1938. Van een zo schaamteloos plan tot roof zal men in de wereldgeschiedenis de weerga niet spoedig vinden, tenzij men het qua mentaliteit legt naast de verklaringen van Alfried Krupp. Als het buiten weer kil en guur wordt is het begrijpelijk dat binnenshuis de warmte wordt opgezocht. Velen zoeken hun heil dan bij de kachel om op tem peratuur te komen, maar ook goed warm opgediende maaltijden, warme hapjes bij de broodmaaltijd, hete dranken als anijs- of chocolademelk, kunnen ons een behaaglijk warm gevoel geven. En veel tijd behoeft men daar werkelijk niet voor uit te trekken. Meestal zijn er van de vorige dag voldoende resten over die, laag om laag in een vuurvaste schotel gelegd, met paneermeel afgedekt en in de oven heet gemaakt, onze behoefte aan extra warmte volkomen bevredigen. En 's avonds voor het naar bed gaan? Zo'n warme melkdrank is in een wip ge maakt, is niet alleen verwarmend, maar verhoogt bovendien nog de gezelligheid, die we in dit jaargetijde toch vooral thuis zoeken. ZONDAG t Vermlcellisoep (van poelet), zwezerik, schorseneren, aard appelen en open vruchtentaart. MAANDAG t Hachee (van poelet), rode kool, aardappelpuree, fruit. DINSDAG t Kaaskroketten, gestoofde prei, aardappelen, yoghurt- pudding. WOENSDAG i Irish stew, vanillerijst. DONDERDAG J Hard gekookte eieren, brusselslof met kaassaus, gevulde pannekoekjes. VRUDAG i Gebakken vis, sla van bleten en ramenas, aardappelen, warme griesmeelschotel. ZATERDAG i Macaroni met uiensaus, sla, appelmoes. Recept: Zwezerik met schorseneren: 1 kg schorseneren. 2 halszweze- rikken. 50 gr. boter, zout, ci troensap, 2 Va dl kookroom, 3 eierdooiers. De schorseneren en de zwezerik apart gaar koken. De zwezerik van de velletjes ontdoen. De boter romig roe ren. de eierdooiers er stuk voor stuk aan toevoegen en daarna met de room op stoom onder voortdurend roeren verwarmen tot de saus gebonden is. De saus afmaken met zout en citroen sap. De in plakjes gesneden zwezerik op een verwarmde schotel leggen, de schorseneren er omheen 'schikken en de saus erover gieten. Recept: Macaroni met uiensaus: 150 gr. macaroni. 1 liter water, zout, 20 gr. bloem, 20 gr. boter. De macaroni gaar koken. De ui fijn snipperen en in de boter gaar fruiten. De bloem erdoor roeren en er met het macaroni-nat een saus van maken. De macaroni erdoor doen en het ge heel even zachtjes laten stoven. (Ingez. Med.-Adv.) Leon Poliakow en Joseph Wulf. «/Het derde rijk en de joden". Scheltema en Holkema, Amsterdam 1956. De Nederlandse uitgave van „Das Dritte Reich und die Juden", een zesdelige verzameling documenten en getuigenissen, verschenen in Berlijn in 1955 onder redactie van Leon Poliakow en Joseph Wulf, bevat in vertaling een keuze uit dit huiveringwekkende materiaal dat zonder enige sensatie het onomstotelijke bewijs vastlegt van de vlaag van ontaarding en krankzinnigheid, die Duitsland over Europa heeft laten woeden. Beter dan voorbeelden van gevallen, sterker dan dag boeken van slachtoffers spreken deze brieven, verordeningen, ver zoeken en bevelen van de tussen 1933 en 1945 regerende Duitsers, een voor ieder verstaanbare taal. Alle documenten en verslagen dragen een archiefnummer en een ieder, die mocht twijfelen, kan de authen ticiteit van het hier afgedrukte gaan onderzoeken in het Centre de Documentation Juive Contemporaine in Parijs, in het archief van het 'Uw KIEMZLE-wekker wordt "mar maat" «oor U gemaakt, In vele harde ot aachto wektoner» en...altijd de hoogate betrouwbaarheid! BIJ ALLE GOEDE VAKZAKENI Verder vindt men de getuigenis onder ede van Wilhelm Hoetl. majoor der SS. Een klein citaat hieruit: Eind augustus 1944 had ik (Hoetl) een be spreking met SS Obersturmbann- ftihrer Adolf Eichmann, die ik sinds 1938 ken. De bespreking had in mijn woning in Boedapest plaatsHij wist dat de Verenigde Naties hem als een der grootste oorlogsmisdadigers be schouwden, daar hij de dood van mil joenen Joden op zijn geweten had. Ik vroeg hem hoeveel het er precies wa ren, waarbij ten antwoord gaf dat het cijfer weliswaar een groot staatsgeheim was. maar dat hij het mij wel wilde zeggen omdat ik als historicus er na tuurlijk belang in steldeKort te voren had hij een verslag voor Himmler gemaakt, daar deze het juiste aantal gedode Joden wilde weten. Op grond van inlichtingen die hem ten dienste stonden was hij tot de volgende con clusie gekomen: In de diverse vernie tigingskampen waren circa vier mil joen Joden omgekomen. Twee mil joen hadden op andere wijze de dood gevondenHimmler was met dit verslag niet tevreden geweest, daar er volgens hem meer dan zes miljoen ge dood moesten zijn." Ir. Kurt Gerstein, lid van de SS- Sanitatsabteilung legt ooggetuigenver klaringen af van de massale vergassin gen. „Op 17 augustus 1942 zijn er drie inrichtingen in bedrijf met resp. een capaciteit van 15.000, 25.000 en 200.000 personen per dag. Gerstein had op dracht de kleren van de slachtoffers de voorraad was intussen opgelopen tot circa 40.000 ton. zegt hij te des infecteren en vervolgens als „offer gave" te sturen naar de arbeiders in het oosten van het land. Zijn tweede opdracht luidde: „De tweede en nog veel belangrijkere taak die u zal worden opgedragen is de reorganisatie van onze gaskamers, die op het ogenblik met uitlaatgassen van dieselmotoren werken. Wij moeten een beter en snel ler middel hebben. Ik geloof dat wij beter blauwzuur kunnen gebruiken. Eergisteren waren de Führer en Hiihmler hier. Zij hebben gezegd dat ik u zelf er heen moet brengen. Ik mag niemand een schriftelijk stuk of een toegangsbewijs meegeven. Gerstein heeft de rekeningen voor het blauw- zuurgas op zijn naam laten zetten. De commandant van Auschwitz, Höss, verklaarde o.a. het volgende: „Ik voerde in Auschwitz het bevel tot 1 december 1943 en in die tijd zijn daar naar schatting op zijn minst twee en een half miljoen mensen door vergas sing en verbranding geëxecuteerd en uitgeroeid". En om een einde te maken aan het sprookje van „Wir haben es nicht gewusst" „Wij moesten deze terechtstellingen in het geheim uit voeren, maar de misselijk makende stank van bederf die van de ononder broken lijkverbranding opsteeg, ver pestte de gehele omgeving en alle mensen, die in de omliggende gemeen ten woonden, wisten dat er in Ausch witz mensenvernietigingen aan de gang waren." Op de pag. 128—139 kan men enige brieven, deels ook in facsimilé, vinden van en aan Himmler betreffende me dische proefnemingen op levende men sen met bevriezing, castratie e.d. en als macabere grap vindt men daartussen een publikatie van een verordening uit de Tegelnseeër Zeitung van 1935 ..Koeien en runderen, die direct of in direct door Joden gekocht werden, mo gen niet door de gemeentestier wor den gedekt." Ziehier een kleine greep uit het ver zamelde materiaal. Waarom dit boek belangrijk is? Omdat de lezer er niet anders onder ogen krijgt dan de waar heid van feiten en documenten. Een waarheid dus, ontdaan van ieder sen timent, van iedere gissing en iedere veronderstelling. Dit boek maakt er de lezer van bewust dat er in deze eeuw, zijn eeuw, een gruwel heeft plaats ge vonden, zoals nog niet gekend is. Hij ziet daarin waartoe zijn beschaafde medemens instaat is en zal waakzaam worden, indien hij ergens sporen van een dergelijke verwording meent te ontdekken. Want slechts door erken nen van het kwaad kan het kwaad uit geroeid worden. OLARA EGGINK DE vele wereldse conflicten zijn met één vermeerderd, sinds Kaasjagers histori sche woorden: „Gooi dicht die grachten!" Er is het conflict tussen de Dempomanen en de niet-Dem- pomanen. Ik weet er van mee te praten, want in mijn onmiddellijke om geving zijn beide categorieën in het strijdperk getreden. Zij la ten niet na, mij iedere dag hun visie bekend te maken. Er is een verschrikkelijk ge vecht aan de gang! Telkens worden me nieuwe grachten voor de voeten gewor pen. die voor demping in aan merking komen. Als ik die agressieve Dempo manen hun gang laat gaan. ligt héél Leiden binnenkort dicht: Rapenburg, Levendaal, alle sin gels, zodat er geen schip meer door de stad kan en de auto's ruim baan hebben. Daartegenover de niet- Dempomanen. Zij zijn bezadiger, ze lo pen niet zo hard van stapel, om dat ze weten, dat „cultuur" iets voor de eeuwigheid is. Ze beseffen héél goed, in een verdedigingspositie te staan, luis teren bedachtzaam naar de schrille progressieve kreten van hun tegenstanders, maar over leggen tevens met héél hun hart, of ze er niet een pakkende slo gan tegenover kunnen stellen. Zo zitten zij stil en treurend in hun hoekje, tot het er op óankomt en het gevaarlijk wordt: dan schieten zij naar voren en slaan toe. Zij scheuren de simpele kreett „Dempen" in diggelen en weten van géén wijken DAAR staan dus de twee partijen. En als ge nu dit beeld ziet van het „moderne" Amsterdam, waarmee, zij het in het klein, het Leidse Rapenburg zich ver gelijken mag, dan is er voor beide meningen véél te zeggen. Ik zit tussen de twee partijen in en bekijk de foto. De romantiek van eertijds wordt bedreigd door de uitstal kasten van" de hedendaagse autofabrieken. Kaasjager, zo denkt ge, heeft gelijk. De binnenstad groeit uit tot een volgepropte vesting; er is geen wrikken en wegen meer aan. Maar ook de anti-Kaasjager man heeft gelijk: welk een wan staltig gezicht, al deze fraaie carosserieën, die de blik op de stad grondig vernielen. En dat is nog maar niets, als we profetisch in de toekomst kijken: in 1970 zo om en bij een dubbel aantal! Waar moet dat heen? Angstvallig houd ik me, vooralsnog, er buiten. Maar er móet gekozen, daaraan ontkomt niemand. óf de auto's niet meer in de binnenstad hóórt U de auto mobilisten gillen? óf de grachten dicht en geen schilder achtige plekjes, geen kwalijke geuren, geen rondvaarten meer We staan klaar onze keus te doen en méé in het gevecht te gaan. Aan wélke kant? Het hart schreeuwt „Niet doen", het verstand weet het niet. Wie achter Kaasjager staat, jaagt de artistieke afgrond te- gembet. Wie de Dempomanen toejuicht kan ervan verzekerd zijn. dat de automobilist binnenkort met nóg groter zelfverzekerheid door de straten jaagt en de bedaarde wandelaar de genadestoot geeft. Als U meedoet, bedenk dan dat U zich in een verschrikke lijk probleem stort, al is het kinderspel in vergelijking tot het wereldgebeuren. Pas op, dat U tijdens uw over peinzingen niet overreden wordt. FANTASIO

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 15