Ontspanning doet beurs herademen met melk meer mans Dr. Korteehorst maandag 70 jaar Eisenhowers herkiezing wordt als een haussemotief beschouwd Maandag begint liet proces-John 9Sste jaargang Zaterdag 10 november 1956 Derde blad no. 28983 NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Betere kamervoorzitter is ondenkbaar En uwrd dit voor on&aifen. aan (droevvj symbool... (Ingez. Med.-Adv.) (Van onze parlementaire redacteur) Dr. L. G. Kortenhorst, sinds 1948 de joviale voorzitter van de Tweede Kame. wordt maandag a.s. 70 jaar. Dat onthult althans de burgerlijke stand, want hij ziet er veel jonger uit! In zijn hart is hij beslist nog een jongeling, want mr zijn tintelend gevoel voor humor kost het dikwijls merkbaar moeite - de on deugende vonkjes in zijn ogen verraden het - grapjes te bedwingen bij hr leiden der vergaderingen. Fonkelende stil Belastingdruk bedrijfsleven opnieuw verzwaard ondanks investeringsaftrek (Van onze financiële medewerker) De normale vraagstukken van financiën en economie, door de oorlogspsychose naar dc achtergrond gedrongen, zullen - naar wij hopen - allengs weer in ster kere mate de beurzen bezig houden. Deze vraagstukken zijn er door de jongste gebeurtenissen zeker niet ge makkelijker op geworden. Zo zal, ook als de vrije doorvaart door het Suezkanaal kan worden verzekerd, de olievoorzie ning van West-Europa nog geruime tijd moeilijkheden opleveren, omdat met de opruiming van de thans in het kanaal aanwezige versperringen zeker enige maanden gemoeid zijn. De definitieve stremming van het Suezkanaal zal ca. 40 meer tonnage nodig maken, maar ook een tijdelijke vaart om de Kaap vraagt belangrijk meer sGheepsruimte en de vrachten zijn dan ook reeds 15 verhoogd, vermoedelijk nog niet eens voldoende om de voor de scheepvaart maatschappijen hogere kosten te dek ken. Voorts is van groot belang of de pijpleidingen, welke de olie uit het Mid den-Oosten naar de Middellandse Zee havens Jaffa en Haifa voeren, intact zullen blijven, omdat 40 van de olie langs die weg haar bestemming moet bereiken. Uit een oogpunt van voorzorg worden nu reeds grotere schepen in aanbouw gegeven, hetgeen met giganti sche kapitaalsuitgaven gepaard gaat in een tijd van kapitaalnood. Wat de herverkiezing van Eisenhower als president van de V.S. betreft, mag worden verwacht dat zij de continuiteit van het Amerikaanse regeringsbeleid zal bevorderen en aan de ontwikkeling van het bedrijfsleven ten goede zal komen. Het verschil tussen de Democraten en de Republikeinen is wel niet zo groot, maar Stevenson zou ongetwijfeld de staatsinvloed op het bedrijfsleven heb ben vergroot. Ontwikkelt de wereldsituatie zich zoda nig dat nationale vraagstukken weer de aandacht trekken, dan zal het beleid van de nieuwe minister van Financiën in ons land vooreerst op de voorgrond staan. Evenals in andere landen zal hij strijd moeten voeren tegen het door de jongste gebeurtenissen nog vergrote gevaar der inflatie. De OEEC heeft zelfs als haar mening uitgesproken dat het bestaande toezicht op prijzen en lonen in ons land niet voldoende is. als de vraag ernstige druk begint uit te oefenen op de be schikbare hulpbronnen. Feitelijk is dit reeds het geval en ook minister Hofstra is hiervan blijkens zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over tuigd. Teneinde de verplichtingen we gens aflossing van buitenlandse schuld e.d. te kunnen voldoen, moet de Neder landse betalingsbalans een jaarlijks overschot van ca. f. V2 miljard op de lo pende rekening opleveren, terwijl het eerste halfjaar van 1956 een tekort van f. 200 miljoen heeft gelaten. Stelt men het tekort voor het tweede halfjaar op eenzelfde bedrag, dan zal er dus een bedrag van weinig minder dan f. 1 miljard moeten worden overbrugd. Dat Nederland in september en oktober bij de E.B.U. weer een overschot van resp. f. 16.3 en f. 15.8 miljoen had. is in dit verband verheugend, maar maakt ingrijpende maatregelen zeker niet over bodig. Het feit is er dat de staatsuitga ven in 1957 weer met f. 800 miljoen zul len stijgen, althans volgens de begroting en de minister is dan ook van mening, dat het tekort op de begroting met f 400 a f. 500 miljoen zal moeten worden ver minderd. Jlet gaat er nu maar om op welke wijze dit zal geschieden. Minister Hof stra geeft toe. dat ook de staatsuitga ven zullen moeten worden verminderd, maar de aangekondigde maatregelen zijn er allerminst op gericht de staatsin komsten te verhogen. Het verlies van f. 65 miljoen wegens de permanente vrijstelling van de omzetbelasting voor textiel en suiker zal worden gedekt door een verhoogd invoerrecht op benzine en een hoger accijns op gedistilleerd, maar voorts overweegt de minister als bekend een vermogensvermeerderingsbclasting, terwijl deze week een inperking van de investeringsaftrek voor de verwerving of verbetering van bedrijfsmiddelen in het vooruitzicht is gesteld. Het bedrijfsleven moet het dus in de eerste plaats weer ontgelden. Een jaar geleden werden reeds maat regelen getroffen tot versnelde inning van de vennootschapsbelasting, welke de liquiditeitsmoeilijkheden van de onder nemingen hebben vergroot, terwijl de vervroegde afschrijving van 33 1/3 tot 10 werd teruggebracht. Thans zal ook de investeringsaftrek worden ver minderd. Het is vermoedelijk niet ondienstig het verschil tussen deze beide - de vervroeg de afschrijving en de investeringsaftrek - duidelijk te maken.. De vervroegde af schrijving was en is een fiscale faciliteit, welke de bedrijven slechts tijdelijk sou laas bood (biedt) en de schatkist per saldo geen geld kost. Want wat men in het ene jaar meer afschrijft, moet in volgende jaren minder worden afge schreven. Als er in een bedrijf voor zeg f. 12.000 verbeteringen worden aange bracht. mocht men daarvan destijds een derde, dat is f. 4000 vervroegd afschrij ven. maar aangenomen dat de jaarlijkse afschrijvingen 10 bedragen, mocht van de resterende f. 8.000 jaarlijks niet meer dan f. 800 worden afgeschreven, terwijl zonder de vervroegde afschrijving het bedrag der afschrijving jaarlijks f. 1200 mocht zijn. Na tien jaar was dus het resultaat gelijk, de fiscale last werd alleen naar latere jaren verschoven. Anders is het met de investeringsaf trek. Deze bedraagt thans 20 te ver delen over 5 jaar., zodat 5 jaar lang 4 van het investeringsbedrag op de winst in mindering mag worden gebracht, on geacht de afschrijvingen. Een textielweekblad heeft hiervan destijds het volgende voorbeeld gegeven. Een ondernemer verbouwt of moder niseert zijn bedrijf ten kosten van tien duizend gulden. Bij een afschrijvingster mijn van 10 jaar mag hij dus f. 1000 per jaar afschrijven, of, bij vervroegde afschrijving de eerste jaren meer. de latere jaren minder. Of al dan niet van de vervroegde afschrijving wordt ge bruik gemaakt, maakt op het totale be drag der afschrijvingen dus geen ver schil. De verbouwing kost f. 10.000 en de onderneming mag ook f. 10.000 afschrij ven. Deze ondernemer heeft echter ook recht op de investeringsaftrek. In dit geval komt deze er op neer dat de winst over een vijftal jaren mag worden ver minderd met f. 400 per jaar en in totaal worden de winsten van de ondernemer als gevolg van deze verbouwing, dus ver minderd met f. 2000. zoals uit de vol gende opstelling blijkt: Afgeschreven mag worden f. 10.000 Investeringsaftrek f. 2,000 Verbouwingskos t en f. 12.000 f. 10.000 f. 2.000 De investeringsaftrek betekent der halve dat over een deel van de winst geen belasting wordt geheven, een voor deel dat voor de particuliere ondernemer te groter is, omdat door de progressie van de Inkomstenbelasting dat deel het zwaarst wordt belast. Voor de vennoot schappen welke een vast percentage van de winst verschuldigd zijn, geldt dit na tuurlijk niet. Maar het gaat bij de laat- sten veelal om grotere bedragen. Maakt men van de duizendtallen in boven staand voorbeeld miljoenen, dan blijkt dat bij een kapitaalsuitgaaf van f. 10 miljoen over een bedrag van f. 2 miljoen op grond van de investeringsaftrek geen belasting is verschuldigd, een voordeel van ruim f. 800.000. Opheffing of ver mindering van de investeringsaftrek be tekent dus voor het bedrijfsleven een belastingverzwaring, nadat de belasting inning is vervroegd en de vervroegde af schrijving van 33 1/3 tot 10 is ver laagd. Het gaat er weliswaar niet in de eer ste plaats om de ficale lasten van de be drijven te verzwaren, maar om de inves teringen te beperken teneinde op die wjjze de vraag naar nieuw kapitaal te doen afnemen, het resultaat is niettemin dat de belastingdruk op het bedrijfsle ven wordt verzwaard. Hoewel moet worden toegegeven dat, als het om beperking van de bestedingen gaat, de drie categorieën - overheid, be drijfsleven en particuliere consumptie - daartoe het hunne zullen moeten bijdra gen, is het teleurstellend dat wederom met het bedrijfsleven wordt begonnen, terwijl concrete voorstellen tot bespa ring op de overheidsuitgaven en beper king van het particuliere verbruik uit blijven. Minister Drees heeft er onlangs in zijn nota terecht op gewezen dat in verhouding tot het nationaal inkomen de investeringen veel minder belang rijk zijn dan het particulier verbruik, dat op 60 a 65 daarvan kan worden aangenomen. Vooral nu nieuwe loonsverhogingen in het verschiet zijn. zal de noodzaak van een beperking der consumptie een der moeilijkste vraagstukken zijn, waarmee regering en Kamer zich zullen moeten bezighouden. Dr. L. G. KORTENHORST Spionage - chef toch geen verrader? Er worden honderd getuigen gehoord, o.w. tal van bekende persoonlijkheden (Van onze correspondent in West-Duitsland) A.s. maandag begint te Karlsruhe voor de derde senaat van het Constitu tionele Gerechtshof het proces tegen dr. Otto John, het gewezen hoofd van de Westduitse contra-spionagedienst, die op 20 juli 1954 naar het communistische oosten is gegaan en op 12 december 1955 terugkeerde. Aanvankelijk geloofde vrijwel iedereen, dat John vrijwillig naar de commu nisten was overgelopen, maar het is merkwaardig, dat zijn twee verdedigers en het openbaar ministerie het er nu over eens zijn, dat hij niet met ver raderlijke bedoelingen naar het oosten is gegaan. Wel staat het openbaar mi nisterie op het standpunt, dat John vrijwillig heeft gehandeld. De verdedigers zullen echter pogen te bewijzen, dat hij onder invloed van bedwelmende mid delen was, toen dr. Wohlgemuth hem in zijn auto meenam. Pas een dag later zou John in het oosten wakker geworden zijn! Opzettelijk in kleine zaal Ongeveer honderd getuigen zullen in dit proces, dat vermoedelijk vier of vijf weken zal duren, voor de balie moeten verschijnen. Tot de belangrijkste beho ren de staatssecretaris in Adenauers Bondskanselarij, dr. Globke, de Duitse troonpretendent Prins Louis Ferdinand van Pruisen (het hoofd van het Hohen- zollernse huis), met wie dr. John per soonlijk zeer bevriend is geweest, me vrouw Lotte Mülthaupt (een dochter van Adenauer), de thans vermoedelijk in Hongarije vertoevende Engelse dag bladcorrespondent Sefton Delmer, die ook tot Johns vrienden behoort, en de Deense corrspondent Bonde-Hendriksen. Ook dr. Wohlgemuth, die in Oost- Berlyn gebleven is, werd als getuige ge dagvaard. Indertijd is er in dit verband een bevel tot inhechtenisneming tegen deze uitgevaardigd, maar tharis heeft men hem vrijgeleide beloofd, als hij naar Karlsruhe wil komen. Vermoedelijk zal hij daar echter geen gebruik van maken. De mogelijkheid bestaat trou wens ook. dat de rode bewindhebbers van de Oostzone hem geen reisvergun ning willen geven. Het gaat er in het proces hoofdzake lijk om, of John, die nü elf maanden in voorarrest zit, uit eigen beweging voor het communistische regiem heeft ge werkt en of hij staatsgeheimen uit West- Duitsland heeft verraden. Bovendien wordt hij ervan beticht drie medewer kers van zijn contra-spionagedienst ver raden te hebben Het Gerechtshof in Karlsruhe wil vermijden, dat het proces tot een grote sensationele gebeurtenis wordt opge blazen en daarom wordt het opzettelijk in een vr'J kleine zaal gevoerd, waarin slechts zeventig toeschouwers kunnen worden ondergebracht. Fotograferen en het maken van radio- en televisie-op namen is verboden. In honden werd dit standbeeld van generaal Smuts, vervaardigd door Epstein, door Morrison ont huld, Oorspronkelijk zou Churchill de onthulling verrichten, maar een lichte ziekte maakte hem dit on mogelijk. Dierenbeulen Zoals gemeld is onlangs ingebroken in een kippenhok aan de Kijfcduinsestraat te Den Haag, waarbij 54 kippen werden gestolen. De dief beging de wreedheid de dieren te doden door her. de kop af *e rukken, die hij in hc hok achterliet. Dezer dagen kreeg de politie een tele foontje van iemand, die vermoedde, dat hij een kip in huis had afkomstig van deze diefstal De man had deze kip op zijn beurt gekocht van een 33-jarige metselaar. Men ginc bij h^m een kijkje nemen en vond in de achterkamer van diens woning vier met bloed en kippe- veren besmeurde zakken De man is aan gehouden. eveneens een ander, die hem bij de verkoop der kippen had geholpen. Droppings boven Hongarije? INITIATIEF VAN OUD-ENGELANDVAARDERS (Van onze Haagse redactie) Tijdens een te Den Haag ge houden bijeenkomst van oud-Enge landvaarders is het initiatief genomen om boven Hongarije levensmiddelen medicamenten en kleding te droppen. Men heeft zich in verband met dit plan in een uitvoerig schrijven tot alle democratische politieke partijen gewend. ..Bezwaren en beweringen van de on wettige Hongaarse regering en van de Russische bezetters mogen niet bepalend zijn. Hongarije dient als een vrij land tegemoet getreden te worden. De te ver wachten tegenwerking, gevaren en ver wikkelingen bij de uitvoering mogen ons niet weerhouden. Alleen de nood telt", aldus het schrijven. Dr. Kortenhorst beschouwt het al ijn voorname taak de waardigheid vai de volksvertegenwoordiging hoog te hou den. Daarom ook hecht hij aan eer :raaie inrichting van het gebouw dei- Tweede Kamer. Onder zijn leiding is deze reeds veel mooier geworden. Als eerste vertegenwoordiger van de door het volk gekozen Tweede Kamer, valt in dr. Kortenhorst vooral te waar deren de eerbiedwaardige, fonkelende stijl, waarmee hij zijn functie vervult, een stijl die is gegrondvest op een enor me belezenheid, een veelzijdige ontwik keling en cultuur-historische belang stelling. zoals die in de moderne tijd. met zijn vele specialisten, schaars begint te worden. Als kunstzinnig mens hecht hij op alle gebied aan goede en schone vormen. Dat geldt ook voor een politieke rede voering. voor een radiopraatje, voor een herdenking, voor het onderstrepen van een historisch moment in de Kamer, voor het joviaal-uitnodigende gebaar waarmee hij gasten van de Kamer ont vangt. Steeds groter waardering De popularisering van het Parlement betreurt dr. Kortenhorst. omdat daar door minder wordt gehecht aan de scho- net vorm. maar hij aanvaardt het pro ces zonder tegenstribbelen en zijn jonge hart werkt er zelfs graag aan mee. De waardering voor zijn leiding is in de loop der jaren steeds meer gegroeid, naarmate men hem beter heeft leren kennen. En de Kamer weet vooral, dat de representatie van de volksvertegen woordiging hij hem in goede handen is. Hij is eigenlijk een aristocratische-de- mocraat. Een betere Kamervoorzitter kan men moeilijk verlangen. Klachten van „Horeca" TEGEN ACCIJNSVERHOGING (Van onze Haagse redactie Als gevolg van de accijnsverhoging zullen gedistilleerde dranken op con sumptie-sterkte ongeveer 85 cent per liter duurder worden, nog afgezien van eventuele afrondingen in de tussen- marges. Uit de aard der zaak zal deze prijsverhoging gevolgen hebben voor de prijzen in de Horeca-bedrijven, zo werd gisteren in de bestuursvergade ring van het bedrijfschap Horeca meegedeeld. „Het doet onaangenaam aan, dat het Horeca-bedrijf bij de eerste tekenen van financiële moeilijkheden, de klap moet opvangen", zo werd ter vergadering vastgesteld. Het is niet uitgesloten, dat de accijnsverhoging repercussies zal hebben voor de export en voor het her leven van de clandestiene stokerij. Het bestuur van het bedrijfschap be sloot, adhaesie te betuigen met stappen bij de overheid, waarover het Produkt- schap voor Gedistilleerd zich op het ogenblik beraadt. Naar aanleiding van geruchten over een eventuele benzine-distributie of een zondagsrijverbod, sprak het bestuur als zijn mening uit, dat een dergelijke maat regel ernstige gevolgen zal hebben voor de Horeca-bedrijven. Wanneer er een keuze zal moeten worden gemaakt tus sen benzine-distributie of het afkondi gen van een zondagsrijverbod, is het voor het Horeca-bedrijf van het groot ste belang, dat de eerste van deze twee mogelijkheden wordt verwezenlijkt. Opvallende auto's voor Rijkspolitie De eerste drie van een reeks opval lende surveilance-auto's van de Rijks politie waren gisteren te Scheveningen te bezichtigen. Deze met mobilofoons uitgeruste wagens zijn in donkerblauw en wit gelakt. De kap en motorkap zijn blank, alsook het achterdeel. Voor en achter op deze wagens staat in grote letters het woord „Rijkspolitie". Van deze surveillancewagens zullen er over enige tijd een paar dozijn op de grote buitenwegen dienst doen. Ze zijn uitgevoerd met een speciaal verlicht stopbord voor de achterruit. De beman ning heeft een camera bij zich om onge vallen-situaties vast te leggen. Voorts ligt het in de bedoeling om niet gekern- merkte auto's van de Rijkspolitie, die stille surveillancediensten zullen doen, uit te rusten met speciale camera's en multiblitzlichten, terwijl op een band apparaat meteen details van gefotogra feerde verkeersovertredingen kunnen worden vastgesteld ten behoeve van een op te maken proces-verbaal. Frauderende assuradeur VERHUURDER ZAG EIGENDOM TE KOOP (Van onze Haagse redactie) Een 40-jarige Haagse assuradeur, is onlangs aangehouden, verdacht van twee keer gepleegde valsheid in geschrifte en van verduistering van twee auto's. De man bemiddelde bij het afsluiten van contracten voor auto-financiering. Na dat hij voor een Haagse architect een dergelijk contract had opgemaakt en dus over de gegevens van deze cliënt en van diens auto beschikte, sloot hij met gebruikmaking van deze gegevens bij een ander financieringsinstituut op nieuw een contract op dezelfde niet aan hem toebehorende auto af. Het financieringsinstituut verstrekte hem f. 6000.Bij een derde instituut haalde hij dezelfde manipulatie uit en kreeg daar nog eens f. 4000. De zaak kwam aan het licht toen het instituut, zoals gebruikelijk, een duplicaat van het contract roezond aan de architect, die uiteraard van niets wist. De financiers gaven de zaak echter niet bij de politie aan in de hoop nog iets terug te zien van hun geld. waarmee de assuradeur inmiddels oude schulden had afgelost. Zij kregen nog iets terug, namelijk f. 6000.—, maar dit had de assuradeur verkregen door twee auto's te huren en deze te verkopen. Ook dit geval kwam echter al weer spoedig uit. want een van de kopers van deze auto's moest het vervoermiddel weer kwijt en plaatste een advertentie. Een der autoverhuur ders zocht juist een nieuwe wagen en ging eens kijken, maar groot was zijn verbazing, toen hij daar zijn eigen wagen te koop zag staan! Hij deed wel aangifte bij de politie, zodat deze nu kon ingrijpen. 3n Leiden wecdemlSpta- quatlas+214 ywuwnofui aaxLóonaw, uü<ja*alfct -- (TK wee ed nu hesi CEE n Zin itt; Et werden baal wat en vrolijk*, avon den atoelaAt fts. Deze. week werd over docc medeleven, mat oen cfocü (eed. o Cv» jzjj3&n krijgt op aan&oi kioCspaMm nteuive gvv .1 - Hek spookte weer danig in dz. Lald&e. raad. woningzoekenden)

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11