a^GRANT Vrijdag 9 november de gehele dag GESLOTEN MANUFACTURENHANDEL „LEITEX VOOR DE TWEEDE WEEK DER OPRUIMING Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Sterk spel van Van Dijk in zijn partij tegen Amzand naar Onderzoek aandoeningen in reumatische land ons Olympische Spelen Australië vroeg om herziening; NOC handhaaft echter hesluit DONDERDAG 8 NOVEMBER 1956 (Ingez. Med.-Adv.) Het organisatiecomité van de Olym pische Spelen heeft een telegram ge zonden aan het Nederlands Olympisch Comité, met het verzoek, het genomen besluit ten aanzien van de Nederlandse ploeg, te herzien. Indien dit onmoge lijk is, aldus het telegram, zal het or ganisatiecomité het op prijs stellen, wanneer men de atleten, die reeds in Melbourne verblijven, laat deelnemen en als gasten in het Olympische dorp laat wonen. Het organisatiecomité staat op het standpunt, dat Nederland niet gemist kan worden. ANTWOORD NOC Als antwoord op het telegram van het Australische organisatiecomité, heeft het NOC-bestuur telegrafisch een nadere verklaring van Den Haag naar Mel bourne geseind. Hierin wordt er nog maals op gewezen, dat het besluit, dat Nederland niet zal deelnemen aah de Olympische Spelen, zowel door het be stuur als de buitengewone algemene ver gadering unaniem werd genomen. Het NOC drukt nogmaals zijn diepe spijt uit tegenover het Australische organisatie comité, maar zegt, dat het hier gaat om een besluit van de hoogste principiële orde. „Wij kunnen nu eenmaal geen sport bedrijven tezamen met Sovjetrus- sische teams en menen, dat de Olym pische gedachte, welk ook ons ideaal is, niet in staat zal zijn, het gebeurde in Boedapest uit te wissen". De verklaring luidt verder: .,Het is daarom onmogelijk, dat enige Nederlandse atleet aan de Spelen deelneemt. Dit besluit is absoluut definitief en kan niet meer worden ver anderd. Wij herhalen ten overvloede onze respecten voor uw organisatiecomité". TELEGRAMMEN AAN PRINS BERNHARD EN DR. DREES De „Dutah Australian Association" van de staat Victoria zond een telegram aan Prins Bernhard, die beschermheer van het Olympisch Comité is, waarin diepe teleurstelling wordt uitgesproken over het NOC-besluit. In het telegram stond verder: „Dringend beroep op Ne derlandse plicht inzake sportverloede ring en samenwerking volkeren stop ver zoeken aanwenden invloed herroeping besluit Olympisch Comité". Eenzelfde telegram werd aan de minister-president, dr. W. Drees gezonden. ZWITSERSE DEELNEMING TWIJFELACHTIG Het Zwitserse Olympische Comité heeft gisteravond in principe besloten deel te nemen aan de Spelen te Mel bourne. Deze beslissing is evenwel niet ZWEMMEN Onderlinge wedstrijden L.Z.C. De onderlinge wedstrijden van LZO, gisteravond in „de Overdekte" gehouden, mochten zich in een flinke belangstel ling verheugen. D. Timmermans won de Köperbeker, terwijl de adspirantenbeker in het bezit kwam van Annie van Galen. S. Ouwer kerk was bij de jongens de beste (me- dialle). De uitslagen waren: 25 m rugslag jongens: 1. S. Ouwerkerk 16.9; 2. J. Timmermans 21.2. 100 m rugslag heren: 1. H. Schilder 1.20.5; 2. G. Kramer 1.20.6. 50 m rugslag heren: 1. H. Schilder 35.4. 50 m. rugslag dames: 1. L. Binsber- gen 38.1. 25 m vrije slag jongens: 1. H. Nievaart 15.9; 2. A. Timmermans 17.2; 3. J. Duivenstein 18.4. 25 m vrije slag meis jes: 1. A. van Galen 16.-; 2.L. van Vol lenhoven 26.-. 100 m vrije slag heren: 1. D. Timmermans 1.03.1; 2. H. v. d. Ploeg 1.12.4; 3. D. van Eek 1.13.4. 50 m vrije slag meisjes: 1. A. van Galen 35.4; .2 A. v. d. Sar 58.1. 50 m vrije slag jon gens: 1. H. Nievaart 37.2; 2. J. Fasseur 40.5; 3. A. Timmermans 41.5. 50 m vrije slag heren: 1. D. Timmermans 29.1; 2. L. Zitman 29.3; 3. G. Kramer 29.6. 25 m schoolslag meisjes: 1. N. Colpa 21.1; 2. A. de Mey 21.2. 50 m schoolslag jon gens: 1. R. Schmidt 53.4; 2. J. Coers 1.07.1. 50 m schoolslag dames: 1. N. Col- pa 43.7; 2. M. de Outer 47.6: 3. N. de Mey 47.8. 100 m schoolslag heren: 1. L. Zitman 1.22.4. 100 m vlinderslag heren: 1. C. Colpa 1.18.7. 25 m vlinderslag meis jes: 1. N. de Mey 22.8; 2. M. de Outer 23.4; 3. H. Ouwerkerk 25.5. 50 m. vlin derslag heren: 1. C. Colpa 34.7; 2. D. Timmermans 35.-; 3. J. Stam 37.5. 100 m rugslag dames 1. L. Binsbergen 1.31.1. Leidse Schaakbond In de eerste ronde van de eindstrijd afvalwedstrijd LSB heeft de favoriet Barkema in een sterk gespeelde partij van Van Wijnen gewonnen. Na de opening leek het dat Van Wijnen beter stond, maar dat was meer schijn dan werkelijkheid en Barkema veroverde, zonder een bepaalde incorrectheid van Van Wijnen een pion. Niet altijd is dat voldoende voor de winst, maar in dit geval, en in handen van Barkema. wel. Bij Modderman en Brunt verdwenen de dames en enkele officieren al gauw van het bord. Modderman behield daarna een licht initiatief, maar toen dit gelei delijk aan vervaagde bood hij terecht remise aan. Maar Brunt houdt niet van remise, hij speelt liever erop of er onder en weigerde dus. En hij kreeg nog gelijk ook. toen Modderman een goed geposteerde loper naar een slechter veld bracht en daarmede aan Brunt gelegen heid bood tot een, naar achteraf bleek, beslissende wending. Alzo hebben Barkema en Brunt samen de leiding met 1 punt. Van Wijnen en Modderman hebben 0 pnt. „Sportlezers schrijven" Onder het gisteren door de heer J. Breedeveld in gezonden stuk „Nederland en de Olym pische Spelen" is abusievelijk het adres weggevallen. De heer Breedeveld woont Haven 11. definitief aangezien de vertegenwoordi gers van de bonden overeenkwamen, dat alleen ingeval alle zeven bonden 'hun vertegenwoordigers naar Melbourne af vaardigden de deelneming doorgaat. Wanneer één of meer bonden daar niet toe besluiten, blijft de hele Zwitserse ploeg thuis. De deelneming van Zwit serland lijkt nu zeer twijfelachtig aan gezien in turnkringen niet veel animo meer voor een reis naar Australië be staat. De bekende turner Josef Stalder heeft woensdag in een te Luzern ver schijnend blad geschreven, dat hij defi nitief van deelneming afziet en dit schriftelijk aan het tumverbond heeft meegedeeld. EGYPTE WENDDE ZICH TOT IOC Otto Mayer, de kanselier van het In ternationaal Olympisch Comité heeft een telegram van het Egyptisch Olympisch Comité ontvangen, waarin het IOC wordt gevraagd de deelneming aan de Spelen van landen, die zich schuldig maken aan lafhartige agressie tegen Egypte, te beletten. Otto Mayer zei, dat hij er niets aan kon doen. Op elk doosje een mooi scheepsplaatje VOETBAL K.NV.B. beveelt collectes aan voor Hongarije Het bestuur van de KNVB heeft de clubs warm aanbevolen, bij alle thuis wedstrijden van a.s. zaterdag en zondag Rode Kruis-collectes te doen houden ten bate van de Hongaarse vluchtelin gen. Het heeft de clubs verzocht, daar toe contact op te nemen met de plaat selijke organisatie van het Nederland- sche Roode Kruis. De omroepverenigingen hebben be sloten geen radio-reportageploeg naar de Olympische Spelen te Melbourne te zenden. (Ingez. Med.-Adv.) Nieuwe heerlijke smaak! De verrukkelijke peper muntsmaak vinden ook de kinderen erg lekker. Nieuw actief schuim! Het zuivere, werkzame schuim houdt Uw mond fris en gezond. Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven.^ COLGATE DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD Om het wereldkampioenschap dammen (Van een speciale verslaggever) Het toernooi om het wereldkam pioenschap dammen werd gisteren te Leeuwarden voortgezet met de tweede ronde. Ondanks het vroege aanvangs- uur er werd om vyf uur begonnen was de zaal toch reeds uitstekend bezet. De meeste belangstelling bleek weer te bestaan voor de party van Piet Roozenburg. In dat opzicht is het publiek echter een slechte graadmeter. Het heeft nu eenmaal zijn favorieten. Voor ons was het veel interessanter te zien dat Van Dük. tegen de Surinamer Amzand, de zelfde opening koos als in de eerste partij tegen Deslauriers, alhoewel Van Dük toen zeer dicht by de nederlaag is geweest. Dat kenmerkt een goede moreel, en de Wageningse ingenieur werd beloond, doordat Amzand deze variant wel origineel, maar toch min der sterk tegen speelde dan de Cana dees had gedaan. Reeds bij de 22e zet wist Van Dijk door een niet diepe maar verrassende combinatie een stuk te winnen. Wel verdedigde Amzand zich daarna nog hardnekkig, doch Van Dijk liet niet meer los en wist beide punten binnen te houden. Ook Keiler speelde een fraaie partij tegen de Fransman Verse. In zijn bekende stijl van laveren, af stand houden en weer naderen zag het er geruime tijd naar uit, alsof ook dit keer het beoogde resultaat niet. bereikt zou worden. Nadat echter de stellingen in het ver gevorderde middenspel con tact hadden gekregen, bleek hoe juist de strategische opvattingen van onze landgenoot waren geweest. In een om mezien van tijd was de stelling van de Fransman dusdanig ondermijnd, dat hem niet anders overbleef, dan zijn ne derlaag te accepteren. De JongDionis was weer een stukje zwarte kunst van de ntionale kampioen. Alles bleek weer zoals ge woonlijk onsamenhangend, maar als de combinatie zich dan voltrekt voelt de tegenstander zich plotseling onder de bedreiging van diverse moeilijkhe den tegeiyk. Dionis wist er geen ant woord op te vinden. Hij zag één uit weg om uit de dreigende hekstelling te biyven, en dat was aanvallen. Hoe juist De Jong ook dit berekend had, bleek wel, nadat Dionis de aanval 20 tot 30% der bevolking heeft klachten Een reuma-team onder leiding van de reumatoloog dr. R. de Graaf is nu ruim 2V> jaar bezig met de uitvoering van een door de gezondheidsorgani satie T.N.O. gesteund onderzoek naar Courses Hilversum De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen luiden Haas-prijs: 1. Victor Alsvin (E. Freundt) (1.28.92. Ville France. 3. Vrijdag. Tot.: w. f2.20, pl. f 1.70, f6.40, f 1.70: gek. f39.60; COV. f32.60. Konijn-prijs. Eerste afdeling: 1. Uranus (W. H. Geersen) (1.30.3), 2. Urdy mars. 3. Thea Drabbe. Tot. w.: f 1.60; pl.: f 1.30, f 1.30, f 1.40; gek.: f3.50; cov. f3.40. Tweede afdeling1 .Slmone (A. R. Not- telman) (1.31.8). 2. Sijtje Osso. 3. Rose Bond. Tot. w.: f 1.90; pl.: f 1.20, f 1.80, f2.gek.: f3.90; cov. f6.30. Patrijs-prijs. Eerste afdeling: 1. Rudi William (T. Slikker) (1.27.6), 2. Promo tor O, 3. Umberto van Oranje. Tot. w.: f3.30; pl.: f 1.40, f 1.60, f3.50; gek.: f 10.50; COV. f4.80. Tweede afdeling: 1. Sagne d'Or (M. Vergaayi (1.30.0). 2.Roelina. 3.QuickHon- gershof. Tot.: w. f4.pl.: f3, f 12.20; gek. f 20.70; cov. f 8.50. Fazant-prijs. (Voor amateur-rijders). 1. Rebecca (J. Korver) (1.27.9), 2. Roland Spencer, 3. Querlaa Donum. Tot.: w.: f7.40; pl.: f4.70, f4.60; gek. f 17.50: cov. f3.90. Snip-prijs: 1. Tlra (W. H. Geersen) (1.28.8). 2. Peter Chestnut, 3. Peter Scott. Tot.: w.: f 1.70; pl.: f 1.60. f2.60; gek.: f7.80; cov. f6.70. Taling-prijs. 1. Martini Spencer (J. Hof) (1.25.5), 2. Our Monnl, 3. Raleigh Har vester. Tot.: w.: f26.60; pl.: f9.f 1.50, f7.10; gek.: f21.40; cov. f3.90. Een-prijs. 1. Our Volann (J. Hof) (1.24.8), 2. Peterhof, 3. Fanfan. Tot.: w.: f 1.50; pl.: f 1.10, f 1.20, f 1.90; gek.: f4.60; cov. f 4.30. Totalisator-omzet f 88.426. had ingezet, want deze kon spoedig ver lies van de schijf niet meer voorkomen door een dreigende tangcombinatie. Dionis onderging zijn lot en weldra kon hij inpakken. Het was een zeer fraaie prestatie van De Jong. De nieuwe kam pioen Hisard, die op dit moment 22 jaar oud is, liet vanavond zien dat hij heel wat in zijn mars heeft. De Zwitser For claz, ook een van de jongere meesters, speelde uitstekend. Hij wist geruime tijd het spel in handen te nemen, maar Hisard manoeuvreerde bekwaam, be zorgde de Zwitser een randschijf en ging daarop zitten combineren. De tel lingen werden buitengewoon ingewik keld en belde tegenstanders gebruikten dan ook vrij veel tijd. Het resultaat was, dat Forclaz op een gegeven ogen blik elf zetten moest doen in twee mi nuten, terwijl Hisard voor hetzelfde aantal zetten enkele minuten meer tijd had. Deze paar minuten voorsprong bleken beslissend te zijn, want in de korte tijd die hem restte wist de Zwit ser de juiste weg in het ontstane laby rint niet meer te vinden en moest hij zich tenslotte nadat Hisard op de dam- lyn was gekomen, gewonnen geven. UITSLAGEN De uitslagen van de tweede ronde luiden: E. Fanelli (It.)W. Huisman (Ned.) 1—1: R. C. Keller (Ned.)— A. Verse (Fr.) 2—0: W. de Jong <Ned.)— P. Dionis (Fr.) 2—0; M. Hisard (Fr.)— R. Forclaz (Zwits.) 20; M. Deslau riers (Can.)H. Verpoest (Belg.) 11; J. Amzand (Sur.)ir. G. E. van Dijk (Ned.) 02; M. Navarro (Alg.)C, Gournier (Fr.) 02; M. Navarro (Mar.) Verleene (Belg.) 0—2; J. M. Bom (Ned.)P. Roozenburg (Ned.) 11; Li Tchoan King (China) was vrij. Na de tweede ronde luidt de stand: 1. Gournier 4 punten; 2. t 'm 7. Bom, Hisard, Keiler, Van Dijk, Verleene en Roozenburg, allen 3 punten; 8/9. De Jong en Li Tshoan King beiden 2 punten uit één partij; 10. t/m 12. Deslauriers, Huisman en Verpoest, allen 2 punten: 13 t/m 16. Dionis, Fanelli, Navarro en Verse, allen 1 pnt.; 18. t/m 19. Amzand, Forclaz en Merono, allen 0 punten. Sportsplinters Op de Hoky te Den Haag werd gis teravond een ijshockey wedstrijd tussen Polen en „Europese" Canadezen ge speeld. De Polen wonnen deze eerste wedstrijd van een driedaags toernooi met 6—2. De Hongaarse ploeg Kispest. het vroegere Honved. heeft gisteravond on der aanvoering van Puskas te Essen ge lijk gespeeld (5—5) tegen een combina tie RotweissFortuna Düsseldorf. de frequentie van reumatische aan doeningen onder de Nederlandse be volking. een onderzoek waarbij onge veer 70 grote en kleinere gemeenten betrokken zyn. Dit onderzoek is uitsluitend gericht op het verkrijgen van een voorlopig in zicht in'de omvang, graad en versprei ding van de verschillende-reumatische aandoeningen zoals deze zich onder onze bevolking voordoen. Ook zal wor den nagegaan, welke weerslag deze aan doeningen eventueel hebben op het persoonlijke leven van betrokkenen in sociaal-economisch opzicht. Naar dr. De Graaf op een gistermor gen gehouden persconferentie mede deelde zijn tot nu toe 52 kleinere plaat sen afgewerkt en wordt thans een aan vang gemaakt met het onderzoek in de grote steden zoals Den Haag, Amster dam en Rotterdam. Ook hier zal de enquête zich uitstrekken over 10% van de inwoners. Dr. De Graaf legde er de nadruk op, dat het er bij dit onderzoek om gaat een zo zuiver mogelijk inzicht te krij gen in de soort en mate van reumati sche aandoeningen, zoals deze zich ver tonen in onder 'n willekeurige groep aan gezochte personen. Zeker zullen velen onder deze personen niet reumatisch zijn. doch voor het onderzoek zijn hun gegevens van eminent belang, omdat op grond daarvan later conclusies ge trokken kunnen worden t.a.v. de gege vens van die personen, die wel aan reuma lijden. Het onderzoek zal in oktober 1057 worden gesloten, waarna de gegevens verwerkt zullen worden, teneinde hier uit bepaalde conclusies te trekken. Dr. De Graaf deelde nog mede, dat uit een vroeger ingesteld onderzoek is Twee Nederlandse weekbladen in Indonesië verboden Het invoeren en verspreiden in In donesië van twee Nederlandse week bladen, de „Katholieke Illustratie" en de „Wereldkroniek", is verboden. Een desbetreffend besluit van minister president Ali Sastroamidjojo, is in het Indonesische Staatsblad afgekondigd. In de aankondiging wordt gezegd dat beide weekbladen „voortdurend trachten materiaal te verzamelen om de naam van Indonesië te besmeuren". Het werd nodig geoordeeld beide bladen in Indo nesië te verbieden „ter handhaving van orde en veiligheid". De nummers van 5 mei en 2 juni van de „Katholieke Illustratie" en van 17 maart van de „Wereldkroniek" wor den genoemd, waarin artikelen zijn voorgekomen, die Indonesië „belasteren". Van de redacties van belde weekbla den vernemen wij, dat deze artikelen tot onderwerp hadden het proces tegen wijlen Leon Jungschlager en de reis van Soekarno naar de V.S. Voor de Hongaarse slachtoffers GIRO-PERSONEEL BRACHT f 10.000 BIJEEN (Van onze Haagse redactie) Het personeel van de kantoren 's-Gra- venhage en Arnhem van de Postchèque- en Girodienst heeft ruim f 10.000 bijeen gebracht ter leniging van de nood der Hongaarse slachtoffers. De inzameling duurt nog voort. gebleken, dat 20% der bevolking reu matische klachten heeft. Op hogere leeftijd is dit percentage zelfs 30. Het is niet zo, dat mensen die aan de kust wonen meer last van reumatiek heb ben, dan die welke meer in het bin nenland gevestigd zyn. Gebleken is ook dat vocht lang niet altijd een van de oorzaken van reuma is, doch zeer vaak psychische achtergronden een rol spelen in deze volksziekte. (Ingez. Med.-Adv.) NOORDEINDE 42 LEIDEN Wegens voorbereidingswerkzaamheden welke weer begint OP ZATERDAG OM 9 UUR Vele courante artikelen met 20 korting, en bovendien: zeldzame koopjes Zeker 100.000 A.V.H.-agenten.... Hongaarse veiligheidspolitie wist alles van vreemdelingen Foto's werden van hen genomen met een in een dameshandtasje verborgen camera In het Olympisch dorp bij Mel-1 ploeg hel nieuws, dat Nederland bourne lezen reeds daar vertoe- dit keer niet aan de Spelen zal deel- vendc leden van de Nederlandse I nemen. Van links naar rechts Puck van Duvne-Brouwer. Diny Hobers. Henk Visser en de coach Groo- tewal. Iedere toerist en iedere diplomaat, die sinds 1945 Hongarye bezochten werden gefotografeerd door agenten van de ge vreesde Hongaarse geheime politie, de AVH. Alle gegevens over hen werden nauw keurig genoteerd en in de archieven weggeborgen, aldus een medewerker van de Tel. Deze en andere geheimen van de AVII kwamen aan het licht, toen vrijheids strijders vorige week het ministerie van Binnenlandse Zaken in handen kregen en de archieven doorzochten. In een van de archiefkasten vonden zij een enorme voorraad foto's van Westelijke diploma, ten, waaruit bleek, dat deze constant werden bewaakt. Vanavond zag ik deze documenten. Zij waren meegebracht door vluchtelingen, die naar Oostenrijk waren gekomen om het Russische bloedbad in hun vaderland te ontgaan. ZELFS TYPISTEN De foto's hadden zij gevonden in een stalen kluis. Op iedere foto stond de naam van de gefotografeerde, zijn werkzaamheden en de namen van de Hongaren, met wie hy bevriend was. Zelfs typistes en secretaressen van de legaties waren opgenomen in de AVH- archieven. De foto's waren voor het merendeel genomen met een, in een dameshandtas verborgen camera, enkele andere kenne lijk met telelenzen uit gebouwen tegen over de legaties. Van iedere bezoeker werd een dossier aangelegd. Er werd precies in aangete kend, waar hy of zij heenging, wie hij of zij ontmoette, en zelfs werden de na men genoteerd van de mensen, die de bezoekers heel toevallig ergens tégen het lijf liepen. De diplomaten hadden constant een agent van de AVH achter zich aan. Zij i konden zelfs niet van hun huis naar de legatie gaan. of zij werden gevolgd De Verzetsstrijders vonden in het ministe rie klerenkasten vol vermommingen voor de AVH-agenten. De Hongaren bleken evenmin aan de AVH te kunnen ontkomen. Van een jong chemicus b.v. waren alle bijzonderheden over zijn dagelijkse leven genoteerd, zijn politieke gezindheid zijn hobby's, de clubs, waar hij lid van was. en zelfs de restaurants, die hij bezocht. „Niemand was veilig voor de AVH", zei een van de jonge vryheidsstryders, die samen met mij de documenten be keek. „Er waren tenminste 100.000 AVH- agenten in het land. Zy kregen een zeer hoog salaris en genoten vele voorrech ten". Moord op Nederlandse onderwijzeres j Een Nederlandse onderwijzeres, me vrouw F. Kolmus, is zondagavond in haar huis in Pangkalpinang op Banka I vermoord. Mevrouw Kolmus. een we duwe van 59 jaar. werd in haar slaap kamer aangetroffen, zy was met mes steken om het leven gebracht. Mevrouw Kolmus was onderwijzeres op een Nederlandse particuliere school in Pangkalpinang. Volgens een particulier telegram uit Indonesië is mevrouw Kolmus om het leven gebracht, toen zij zich trachtte te verzetten tegen een inbreker. Dit jaar geen toekenning van de Nobel-vredesprijs De Nobel-vredesprys zal dit jaar niet worden toegekend, zo heeft de Nobel- commissie van het Noorse parlement gisteren in Oslo bekend gemaakt. Een derde van het geld. dat voor de vredesprijs van 1955 beschikbaar was. zal teruggestort worden in het Nobel- fends. Tweederde ervan gaat naar het speciale fonds voor humanitaire doelen. Het geld voor de prys van dit jaar zal tot volgend jaar blijven staan.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7