Israël: slaap, trots en opluchting na de „tweede bevrijdingsoorlog" Kinderen, in lompen gehuld, vochten als leeuwen tegen Russische tanks Dertig jongensoudste 15 jaar hielden 3 dagen een huis bezet De Belgische arbeiders zullen welvaartspremie moeten sparen Beroep op Ver. Naties voor Hongarije 95ste jaargang Donderdag 8 november 1956 Derde blad no. 28981 Eén week bliksemactie (Van onze reisredacieur in Tel Aviv) Een zware „El-Al" Constellation, die met gedoofde lichten over de Middellandse Zee kruist, waar, in de donkere cabine, thuiskerende Israëliërs Haganah-liede- ren zingen, blauw-geverfde koplampen van auto's, die 's nachts de donkere wegen aftasten, met modder gecamoufleerde autobussen, die troepen vervoeren, dat zijn de eerste nachtelijke beelden van Israël in wat hier al de „tweede bevrijdingsoorlog" heet. Maar de volgende dag, in de warme zomerse zon van Israëls herfst, lijkt het leven alweer gewoon zijn gang te gaan. Alleen drommen voor de winkels, waar buiten gehangen luidsprekers om het uur het laatste nieuws geven, de mensen samen, mannen met de vinger de namen in de Sinai aanwijzend, lachend omdat het nieuws, dat haast niet beter kon, ieder uur nóg gunstiger wordt, vrouwen een tikje strakker omdat ergens in de woestijnen van de Sinai, geschroeid bij dag, door een ijzige kou gesto ken bij nacht, een zoon of een man gevochten kan heb ben. In El Arisj of in Abu Gateifa of in Khan Tunis, waar de beslissende slagen vielen in de bliksem-actie, waarin de Israëlische David de Arabische Goliath ver sloeg. En al zegt de radio, dat de Israëlische verliezen gering zijn, één naam, één Moshe, één Yehuda op de verliest/ijst kan degene zijn, die al het andere verduis tert. En toch, ondanks de ernst van het ogenblik hangt er nu een diepe voldoening en een opgeluchte zorge loosheid over Israël. Dit kleine land, acht jaar geleden in bloed en tranen geboren, heeft zich al die acht jaar geprovoceerd gevoeld, in de steek gelaten door de Ver. Naties, als spion gebruikt door het Westen. Omringd door de hese dreigementen van de Arabi sche naburen, dagelijks geprikt door de Fedayeen infiltranten, die kwamen als dieven in de nacht om te stelen en te moorden, heeft het een paar keer terugge slagen en is daarvoor publiekelijk op de vingers getikt. Nu heeft het op zichzelf vertrouwd, toegeslagen en gewonnen. Na acht jaar provocatie en intimidatie heeft de jonge staat zichzelf geholpen Het moment had moeilijk beter geko zen kunnen zijn. Het kleine, orthodoxe meisje met wie ik in een taxi zat en dat ernstig haar gebed had gezegd, zei in haast bijbelse trant: ..De Hongaren hebben zich opgeheven tegen Rusland. Engeland en Frankrijk zijn teruggekeerd van de dwalingen huns weegs. Het machtige Amerika twijfelt. Dat zijn vingerwijzigingen Gods aan Israël. Israël moet optrekken en de vijand slaan'.' Of Engeland en Frankrijk werkelijk van de „dwalingen huns weegs" zijn teruggekeerd of er slechts een nieuwe aan hebben toegevoegd, daarover kan en zal men voorlopig nog wel discus siëren. Het Midden-Oosten is een wes pennest. waar stokslagen soms averecht se effecten sorteren, maar nu alle spe lingen van het lot plotseling Israël gunstig waren, nu Engeland drie weken geleden nog Israël met represail les dreigde wanneer het een vinger uit stak naar Jordanië ineens tot een ander spel bereid bleek, nu het weife lende Frankrijk zich nog een keer heeft op willen trekken aan de droom een grote mogendheid te zijn, ie kan nu Israël kwalijk nemen, dat het da&rvan heeft geprofiteerd? Tel Aviv is momenteel een journalistieke heksenketel. Zes tig internationale corresponden ten trachten iedere dag weer met taxi's het Sinai-gebied te bereiken, maar onveranderlijk worden zij weer teruggestuurd. Onze reisredacteur, de heer W. L. Brugsma, die enkele dagen geleden voor een speciale repor tage Tel Aviv heeft bereikt, geeft in nevenstaande beschou wing zijn eerste indrukken weer. Geslagen „De vijand slaanwelnu, dat ls gebeurd, de Russische steun aan Egypte, de reorganisatie van het Egyptische leger, de „geest van de revolutie" en de blah-blah van Gamal Abdel Nasser zelve, ten spijt. Het is niet zo erg geweest als ten tijde van Faroek. De Egyptische troepen hebben de eerste twee dagen als man nen gevochten, maar toen kwam de doorbraak en daarmee de chaos. Het gebrek aan leiders, dat alle Arabische landen kenmerkt, weerspiegel de zich ook in het Egyptische officiers korps. De terugtocht werd een „redden wat er te redden valtSoldaten rukten zich de uniformen van het lijf om met de witte kleur van hun onder goed de overgave te onderstrepen of trokken de schoenen uit om harder te kunnen lopen. Wapens werden wegge smeten. artillerie met stapels munitie bleef ongebruikt, konvooien, voertuigen werden in de steek gelaten, spiksplin ternieuwe T-34 en Stalintanks bleven ongebruikt in hun hangars staan, andere bleven achter door bertzinegebrek. Het ergste waren de Russische In structeurs er aan toe, die een aantal van de tanks bestuurden. Hun Egypti sche schutters sprongen uit de geschuts torens en de Russen konden mooi „Nitsjevo" zeggen. Een aardige troefkaart in Israëls handen, als het nog eens op onderhan delen aankomt ANe hens Zelfs, wanneer men in aanmerking neemt dat de Israëlische troepen reeds de eerste dag ondersteuning van eigen luchtstrijdkrachten kregen, omdat de Frans-Britse actie de taak van het vleugellam schieten der Egyptische luchtmacht voor haar rekening nam, kan men veilig aannemen dat de Israë lische opmars de annalen van de mili taire historie in zal gaan als een voor beeld van feilloze voorbereiding, uiterst gebruik van een beperkt potentieel, bril jante „planning" en bovenal van het geen het moreel van een leger en een volk vermag. De Israëlische soldaten, jongens af komstig uit 65 verschillende landen, schoten ten aanval als bliksems uit de hemel en iedere reservist of onmisbare civiel stond aan de teugels te trekken om er bij te kunnen zijn. Wat nu Maar wat nu? Het is een vraag die de Israëliërs zich voorlopig nauwelijks stel len. Zoals ieder volk in oorlogstijd leven zij bij de dag. of drinken zij zich nu zat aan de overwinning, want de Sinai- campagne is op een zuiveren van het terrein na, afgelopen. Israël is door de Egyptische oorlogsbuit plotseling veruit het sterkste land in het Midden-Oosten geworden, het heeft de Gaza-strook, doorn in de zij, uitgerukt en zal die er nooit meer vrijwillig in laten prikken. De Sinai is geneutraliseerd tot nader order. De andere Arabische landen weten dat zij op ieder gewenst moment van Israël een pak slaag op maat kun nen krijgen. Israël heeft zijn onderhan delingspositie enorm versterkt. Alles wrok tegen Israël, nu misschien tijdelijk gedoofd, zal straks weer oplaaien. Een Syriër zei mij eens: „Onze geheu gens zjjn net zo lang als die van onze kamelen". Ook als Nasser valt, zal het met de met horten en stoten groeiende. Arabische solidariteit, de onderstroom van het Arabisch nationalisme, niet zijn gedaan. Misrekening Ik kan mij niet onttrekken aan de vrees, dat de Frans-Britse actie geba seerd was op de gedachte, dat alles in kannen en kruiken zou zijn. wanneer eenmaal met Nasser was afgerekend. Als die vrees gegrond blijkt, hebben de Fransen en Britten een onnozele misrekening gemaakt. Niet genoeg kan worden onderstreept, dat Nasser niet de aanstoker maar het produkt is van het Arabisch nationa lisme. dat gevoed wordt door jaloezie en schaamte over eigen achterstand, door, zij het dan een opgerichte, vernieu wingsdrang. En de ironische factor ls dat Frankrijk en Engeland, die jaren lang hebben nagelaten op een sterk moreel en legaal punt. de bescherming van Israël, weerstand te bieden aan Nassers chantage, hem thans attaqueren op een manier, die in de ogen niet alleen van de Arabieren maar ook op vele (Ingez. Med.-Adv.) plaatsen elders een verkrachting van ieder internationaal rechtsbeginsel ls. Ik voorspelde in april van dit jaar in dit blad Nassers nationalisatie van het Suezkanaal, wanneer het westen inzake Israël het been niet stijf zou houden. Dat het twee zwakke regeringen zijn, die thans te laat met deze gevaar lijke actie zijn begonnen, geeft weinig reden tot hoop in de toekomst. Andere zaken Ik zei het al. dit zijn dingen waarmee de Israëliërs zich momenteel niet bezig houden. Voor hen gelden nu andere zaken: de De kleine heldenvan Boedapest (Van een speciale medewerker) Aan de grens bij Szopron Men staat aan de rood-wit-rode slag boom tussen door slaap gekwelde douane-beambten, jonge koeriers van het Oostenrijkse leger en gendarmes, wier ogen vochtig worden, wan neer zij al deze ellende zien, die uit het oosten naderbij stroomt. Daar komen ze: grijsaards, kleine kinderen, vrouwen en soldaten. Alleen half-volwassenen komen niet, geen enkele jongen of meisje tussen 13 en 23 jaar overschrijdt de grens. Maar ik weet waar ze zijn Ik heb in Szobron met studenten gesproken, die korte tijd daarna de Russische opmars 10 uur lang opgehouden hebben en nu gevallen zijn. Ik heb in Györ jonge vrouwen gezien, studentes, kantoorbedien den, leraressen, steno-typistes, die het nu kapot-geschoten raadhuis bewaakten, waarin het Nationale Comité heeft vergaderd. Ik heb de kinderen van Boedapest, die kleine helden, gezien en ik zal dat nooit vergeten pistolen in de arm, in lompen of Rus sische gewatteerde jacks gekleed, ston den zy daar. Door middel van een tolk knoopte is met hun commandant een gesprek aan. Hy was veertien, zei hij my. Toen ik hem schertsend uitdagend toevoegde, zoals men wel tegen een leer ling was de tweede klas zegt: „Je kunt nog niet eens schrijven",: „Je kunt nog niet eens schieten", riep hij iets in het Hongaars, een hele groep van gewa pende dwergen stortte zich op mij, pakte mij aan de arm en sleepte mij voort opgewonden op de geblakerde ruïne wij zend en als een papegaaientroep kwet terend. De tolk verklaarde mij: „Zy to nen u het huis, waarin 30 jongens, de oudste pas 15 jaar, rich drie dagen lang tegen de veiligheidspolitie verdedigd „Ik zag ze ik zal het nooit vergeten'" Het hoofdkwartier van het revolutie- commando in Boedapest bevond zich in een kleine zü straat tegenover de zwart geblakerde Corvin-bioscoop. Jonge par- tisanen hadden zich hier tegen de vei ligheidspolitie verdedigd, het huis was büna uitgebrand, ervoor stond een om geworpen stuk geschut. Een spotvogel had er een bioscoopplakkaat aan gehan gen: „Wegens enorm succes geprolon geerd". Voor de ingang van het commando gebouw stonden kinderen op wacht. Met handgranaten in hun gordel, machine- Van onze correspondent in Wenen, prof. dr. N. Greitemann, die zoals bekend in Boedapest vertoefde, ontbreekt tot nu toe elk bericht. Daar gisteren echter door het ministerie van Buiten landse Zaken werd bekend ge maakt dat alle Nederlanders in de Hongaarse hoofdstad het goed maken, kan worden aange nomen, dat ook de heer Greite mann in veiligheid is. Een vriend van hem, een Oostenrijks journalist, die tot kort voor de komst der Russen in Boedapest verbleef, schreef voor ons blad bijgaand artikel over „de klei ne helden" van deze stad. Het werd vertaald door onze huidi ge medewerker in Wenen. Canada verwezenlijkt een groot project: een olieleiding dwars door het land van oost naar west. Daar bij wordt van de nieuwste techni sche middelen gebruik gemaakt. Enorme tractors leggen geweldige secties van de gelaste stalen buis leiding naast een tevoren gegraven leiiiiKopusiue exxuxxxx vcxölcxm-. axics i akkoord, maar dan.De Arabische Sleuf. Daarna komen andere ma- hebben". Toen ik 15 was, speelde nog met tinnen soldaten Niet te geloven Ik hoorde en zag in Boedapest dingen, die ik niet geloven zou, als een ander me het zou vertellen. Ik zag straten, die door kinderen dik met zeep was besmeerd, zodat de Russische tanks aan het glyden raakten en niet verder konden. Uit de huisdeuren stormden de kleine helden op de pantsers af en wierpen handgra naten door de kykspleten. Ik zag een dreumes op een straathoek zitten en flesjes en benzineblikken hanteren. Of ik wel wist wat een Molotof-cocktail was? vroeg hij my, zoals een kind an ders een volwassene vraagt. „Weet je wel waar Amerika ligt?" Toen myn auto over de ring reed voorby autowrakken, opgeworpen bar ricades en omgegooide tanks, begon plotseling enige honderden meters voor mij een schietpartij. Als geschoolde in fanteristen wierpen de jongens zich op de grond, een dwergje verwees onmid dellijk mün auto naar een zystraatje en voorbygangers naar de huisdeuren: een nest van de veiligheidspolitie was ont dekt en ieder van deze jongens wist zyn taak. Er is een foto, een Duitse collega heeft hem gemaakt, die een paar van deze kinderen toont. Daar sta ik, voor mij een jongen, die het geweer geschou derd heeft en met de loop tegen het topje van myn neus stoot. Zo opgewon den verzekerde hij my „al dertien" te zijn, dat ik er van overtuigd ben, dat hij nauwelijks meer dan 11 jaren oud is ge weest. Helden of kinderen Zyn dit helden of kinderen? Voor hel den had ik sigaretten by mij, voor kin deren chocolade. Toen ik de chocolade voor de dag haalde, vroeg een jongen my „Sweis"? (Zwitsers). Toen ik hem verzekerde „Ja, Schweiz", toen lachte deze held, zoals alleen een kind zich over chocolade verheugen kan Geen van hen heeft de grens over schreden. Terwyl de Oostenrijkse neu traliteit door beide strijdende partijen streng gerespecteerd wordt en er aan de grens slechts op verre afstand stryd- rumoer te horen is, meldt de vrijheids zender Rakoczy, die met tussenpozen weer te horen is. verwoede gevechten in verscheidene delen van het land De Boedapester Baross-kliniek ligt onder zwaar Russisch vuur, artsen, verpleeg sters en patiënten zijn gewond, genade loos wordt om de achtste wijk van Boe dapest gestreden. Ik weet evenwel dat deze dreumessen, die met de Zwitserse chocolade zo ge lukkig waren, in de voorste linies staan. Onbegrijpelijk is het, dat zij het zijn die in lompen op de barricaden voor Europa sterven, terwyl Europa's groet door de radio van een zoon in de Sinai en het aan de gang houden van de economie van het land. En dat laat ste lukt, al lopen de meeste mannen en vrouwen nu rond met vertrokken gezich ten van de slaap omdat zij overuren maken tot zij niet meer kunnen. Men ontkomt niet aan éen diepe be wondering haast een zekere afgunst voor dit oude volk in dit kleine land dat ook nu zyn traditie van menselyk- heid bewaart. Ik at met vrienden in het huis van de jonge vrouw van een van Israëls officieren. Toen. onverwachts, knerpte het grint op het tuinpad, de bel ging en in de deur stond haar man, een boom van een gebruinde kerel, die later met enige gerechtvaardigde zelfverze kerdheid het weinige vertelde dat hij vertellen mocht. Eén verhaal gold een gehele Egyptische compagnie, die de zee in was gevlucht en met het hoofd onder water had geprobeerd te wachten tot de Israëlische tankcolonne voorbij was. Iedereen grinnikte, want het móet een gek gezicht geweest zijn. Toen viel er het eerst bij de vrouw en de officier zelf een licht beschaamde stilte in het gezelschap. Men had zich herinnerd dat zelfs zulke aspecten van een oorlog in feite niet erg leuk zijn De sympathie tussen Nederlanders en Israëliërs is overigens wederzijds. Een kruier die mijn zware bagage had ver sleept. weigerde een cent aan te nemen, toen hij hoorde dat ik Nederlander was. „Jullie hebben zoveel voor ons gedaan," zei hij. „In de Ver. Naties en nu nemen jullie de zorg voor onze krijgsgevange nen in Egypte weer op je. Van zulke mensen kan ik geen fooi aannemen...!!" Een appeltje voor cle dorst Om inflatoire invloeden tegen te gaan De Belgische regering, de vakbonden en de werkgevers schijnen het deze week eens geworden te zijn over een welvaartspremie van duizend frank of te wel 76 gulden Maar de werknemers kun nen over dit geld niet beschikken, het zal voorlopig worden geblok keerd om te voorkomen, dat deze premie inflatoir gaat werken. Iedere nieuwe koopkracht van de verbruikers zal immers onmiddellijk de prij zen doen stijgen. Dus krijgen de arbeiders deze premie in de vorm van een spaarbonWanneer de zaken in België eens minder goed zullen gaan, kunnen deze bonnen worden omgezet in bankbiljetten. Een appeltje voor de dorst dus Stakingen afgelast De sociaal-economische conferentie, welke door de Belgische regering was bijeengeroepen om de vakbonden, het Verbond der Belgische Nijverheid, de boeren en de middenstanders de gelegen heid te geven kritiek en suggesties te ge ven over de anti-inflatoire maatregelen van de regering, behoort tot het verle den. De vakbonden en de werkgevers zouden hun besprekingen hervatten en trachten een formule te vinden om de arbeiders een welvaartspremie te betalen uit de winsten van de hoogconjunctuur. Bovengenoemde oplossing kwam uit de bus. De regering deed concessies aan de ko lenhandel, welke onmiddellijk de leve ringen aan de bevolking heeft hervat. Ook de slagers, die ontevreden waren over de maximum-prijzen van het vlees kregen een soepelere werking van het ministeriële besluit toegezegd. De vak bonden zouden zich beijveren de drei gende stakingen in de gas- en elektrici teitssectoren tegen te houden, terwijl een verzoeningscommissie een einde moest gaan maken aan de staking van ongeveer 15.000 metaalarbeiders in Vlaanderen. De regering heeft dus op het gebied van de arbeidsvrede een groot succes geboekt, maar het kabinet zal aan de andere kant waarschijnlijk de heffing op de winsten moeten laten vallen. Tijdens de conferentie hebben de werkgevers zich namelyk categorisch verzet tegen een 10 heffing op de winsten der vennootschappen. Zij be schouwen deze verplichte heffing na melyk als een soort collectivisme en een anti-economische maatregel. NEDERLANDSE DESKUNDIGEN IN MIDDEN—OOSTEN IN GOEDE WELSTAND. Van het bureau voor internationale technische hulp van het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt vernomen, dat de deskundigen van de V.N. en an dere gespecialiseerde organisaties, werk zaam in Egypte, Israël, Syrië en Jorda nië, met hun familieleden naar Rome ge- evacueerd worden. Het V.N.-personeel uit Egypte is per schip in Napels gearriveerd. Voor zover bekend bevinden alle Nederlanders on der hen zich in goede welstand. chines langs rijden om de buis vol ledig schoon te maken en te bespui ten met een zwaar vochtwerend lok middel. Tenslotte worden de secties in de sleuf neergelaten, waarna deze I diplomaten in geklede jassen over nota's machinaal wordt gedicht. Een beeld "«raadslagen. Wanneer eens de tijd ge- van deze zeer snel verlopende arbeid. j[llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het bestuur van de Nederlandse Studentenvereniging voor Wereld- 1 rechtsorde heeft het initiatief genomen tot het inzamelen van 1 handtekeningen ter ondersteuning van onderstaand telegram, dat I verzonden zal worden aan de secretaris-generaal van de Verenigde 1 Naties. Het bestuur verzoekt elke Nederlander door het onder- 1 tekenen van dit telegram uiting te geven van zijn gevoelens van 1 medeleven met het Hongaarse volk. De vijf grote democratische 1 partijen, de P. v. d. A., K.V.P., C.H.U., A.R.P. en WD staan 1 achter deze actie. (Verzenden als drukwerk in open enveloppe aan: Actiecomité Hongarije N.S.W., Tilburg) Ondergetekende(n), kennis genomen hebbende van de ontstellende gebeurtenissen in Hongarije verzoekt (en) de Verenigde Naties met al haar organen en instellingen alle middelen die haar volgens het Handvest ten dienste staan, voorzover deze noodzakelijk zijn, te gebruiken met het doel de vrijheid van het Hongaarse volk te herkrijgen en te verzekeren, en de ontstane nood te lenigen. Naam (namen en adres(sen)i Handtekening (en) komen zal zyn om ter nagedachtenis van de Hongaarse helden gedenktekens op te richten, dan mag een monument voor het onbekende Hongaarse kind niet I ontbreken. NllllllllllllllllllllllllllllllllUUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllliliiiiiiiiiiiiiiiïilij

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5