EAU DE COLOGNES „God beware ons voor heldhaftig gepraat maar make ons tot mens, warm en waardig" Is liet eigen huis voldoende in orde om tehuis voor vluchtelingen te zijn 95ste jaargang Donderdag 8 november 1956 Tweede blad no. 28981 Leidse Academie bezint zich (Ingez. Med.-Adv.) Wapenrusting van vijand past ons niet.... „God beware ons voor heldhaftig gepraat. Hij make ons allen bereid, mens te zijn, warm en waardig." Dit waren de woorden die als begin en einde de plechtigheid om sloten die gistermiddag plaats vond in de Pieterskerk te Leiden, door de Universitaire gemeenschap belegd met het doel zich te bezinnen op het waarom en het hoe van de hulpverlening aan de in nood verkerende Hongaren, noodgedwongen dus de Hongaarse vluchtelingen in de eerste plaats. In alle Universiteitssteden des lands en de plaatsen waar hogescholen geves tigd zijn werden bijeenkomsten van deze aard gehouden. In Leiden geschiedde dit uiteraard in de Pieterskerk, het centrum van de Leidse vrijheidsgedachte waarop die van de academie historisch is geënt. Een bijeenkomst die door duizenden uit de Universitaire wereld werd bijge woond. zowel uit de kringen van senaat en curatorium als uit die der studenten en wetenschappelijke en technische staf. Het middenschip van de Pieterskerk was bij deze korte plechtigheid tijdens welke de rector magnificus, een Leids student en een Hongaars lid van de Leidse wetenschappelijke staf het woord voerden, meer dan overbezet. gen hebben, of ons „eigen nest" in orde is. Staan de studentenverenigingen ook in de geest en in realiteit open, zijn zij Welke wapenen? Eerste spreker in deze bijeenkomst was de rector magnificus prof. dr. P. A. H. de Boer. .die met de in de aanhef ge citeerde woorden er voor waarschuwde, niet in leeg heldhaftig gepraat te ver vallen onder de ernstige omstandighe den van thans. De oudere generatie die I zich bezint op wat er in dè wereld ge beurt vraagt zich af. wat er in deze eeuw nog van werken terecht komt. in een onrust en onzekerheid die de ge dachten van de arbeid doen afleiden. Zo ook nu. Woorden zijn er niet voor nodig om ons allen één te doen zijn in de aller gedachten beheersende afschuw èn woede over machteloosheid. Een eer ste opwelling zou zijn, geef ons wape nen om te helpen; maar die wapenen zijn er niet Dertig jaar geleden heeft Van Vol lenhoven een internationaal politiele- ger bepleit om recht, vrijheid en vrede te verzekeren. Eerst na enkele decennia van grof onrecht en weergaloze ver drukking schijnt het thans tot een ver wezenlijking van die gedachte te komen; helaas wellicht te laat en op een bui tengewoon ongunstig ogenblik. Het leek spreker dat op dit moment voor de Nederlandse juristen een be langrijke taak is weggelegd, juist omdat wij een klein land zijn. En het is aan de Universiteiten om deze juristen daar bij steun te bieden. Dat is een nuchter idee, een praktisch denkbeeld, dat echter gepaard gaat met een gevaar. Het grote gevaar Nadat wij gehoopt hebben dat er een kentering was ontstaan in Rusland ten gunste van erkenning van de menselijke waarden is daarna de ware aard van het communisme weer op de voorgrond ge treden en hebben de realisten weer ge lijk gekregen. Dit roept het gevaar op. dat het Westen alles zou gaan goedvin den. wat de westelijke machtspositie versterkt onder het motto ..right or wrong, my country". Maar dan trekken wij de wapenrusting aan van de tegen stander en verliezen wij bij voorbaat datgene, waarvoor wij heten te strij den. Het moet in de komende weken nog maar blijken of de drie landen, die el ders meenden met harde slagen de taak van de Ver. Naties te moeten overnemen daarmede het recht dienden of als agressoren gebrandmerkt zullen worden. Menselijkheid begint bij ons zelf Wij kunnen pas weten wat goed is en hoe te moeten handelen wanneer wij beseffen wat er op het spel staat. Dat lis in de eerste plaats de wording van de wereld tot een mensheid, tot menselijk heid; en dat is iets anders dan de ge leide massa die profiteert van natuur en techniek. De Universiteiten moeten in die wor- dingsstrijd een bolwerk van menselijk heid zijn. Ons land heeft een faam als asiel voor gewetensvervolgden. In ons land hebben de Universiteiten de taak de studie te leren zien als een persoonlijkheidsvor ming. Eerst dan kan ons volk in staat zijn om te helpen, ook al blijft die hulp ook in die omstandigheden noodgedwon gen zo gering. Die vorming moet er vooral op ge richt zijn dat men zich gaat afvragen, of wjj wel een tehuis voor vlucbtelin- Onder de talloze studenten, die in de Pieterskerk van hun solidari' teit met de Hongaren getuigden, be vond zich ook Prinses Beatrix tus sen haar jaargenoten. een heilzame omgeving voor anderen? Zijn de verhoudingen in senaat en we tenschappelijke staf zo harmonieus, zo open en eerlijk dat de buitenstaander er in kan worden opgenomen? Dit is meer dan een kwestie van geld en materiële steun; het gaat er om of de menselijke waardigheid en de warm te van het hart er zijn. Materieel en geestelijk asiel De voorzitter van de Leidse Studen ten Contactcommissie en praeses van het LSC de heer K. van den Berg stel de op de voorgrond dat de studentenwe reld „iets wil doen". Diep onder de in druk van het gebeurde in Hongarije hebben de studenten gemeend in de eer ste plaats daadwerkelijk steun te moe ten bieden, op humanitair niveau van medeleven blijk te moeten geven. Spre ker noemde het reeds vermelde resul taat van de vijfdaagse geldinzamelings actie door de Nederlandse studenten, na melijk de opbrengst van f. 140.000 die via het Rode Kruis aan de Hongaarse vluchtelingen ten goede zullen komen. De studenten willen verder helpen, de Hongaarse vrijheid en de Hongaarse toekomst te herbouwen en verzekeren. Dat kunnen zij door via het Universitair Asyl Fonds de studie der vluchtelingen mogelijk te maken en aldus mee te hel pen aan de vorming van een kern waar uit de vrijheid en zelfstandigheid van dit volk herleven kunnen. Hiervoor zijn geld en huisvesting nodig, maar in de aller eerste plaats vertrouwen in de toekomst. „Men verwacht veel van ons. omdat wij veel kunnen doen. Laten wij die ver wachting niet beschamen Fase in ontwikkeling Voorts werd het woord gevoerd door dr. Z. Szirmai. een Hongaars lid van de wetenschappelijke staf. die. zich afvra gende of op dit moment de laatste vrij heidsfakkels in de Hongaarse strijd zou den vallen of gevallen waren, er op wees dat de gebeurtenissen van deze weken slechts een bedrijf zijn in een geschie denis van eeuwen. Dit volk. overtuigd van een eigen le ven in de toekomst, ziet in diepste nood naar zijn vrienden. Nederland hoort tot die vrienden en heeft getoond het do delijk gevaar voor de vrijheid en het recht te onderkennen, voor anderen en zichzelf. Het is niet voor de eerste maal. dat Nederland anderen de hand toe steekt in de strijd om de vrijheid, dat hebben ook de Hongaren ondervonden. Namens velen uitte spreker diepe dankbaarheid voor wat Nederland in zovele eeuwen ook voor Hongarije heeft gedaan. Spreker herinnerde aan de academi sche hulp uit Franeker, Utrecht en Lei den die van eeuwen her dateert, aan de Nederlandse Universitaire steun na 1848 en de gastvrijheid van Nederland in en na de eerste wereldoorlog. Deze acties en him oorzaak vonden hun oorsprong in de studentenwereld onder leiding van schrijvers en weten schapsbeoefenaren. Zij toonden zich de vertegenwoordi gers van een geestesgesteldheid die uit eindelijk de overwinning zal moeten be halen op bruut geweld. Met de wens dat thans een stap nader tot die overwin ning gezet zou kunnen worden besloot deze „Leidse Hongaar" zijn bijdrage tot deze korte doch indrukwekkende plech tigheid. Een plechtigheid die besloten werd met een herhaling van de kern van het betoog van prof. De Boer: „God beware ons voor heldhaftig gepraat. Hij make ons allen bereid mens te zijn, waardig en warm". Het zesde couplet van het Wilhel mus werd na deze woorden niet in houdsloos, integendeel met diep be sef van tekst en betekenis door de duizenden aanwezigen gezongen. "4711" Steeds present Iedere droppel ademt frisheid! Iedere droppel - kwaliteit! (Ingez. Med.-Adv.) Avontuur in Abessijnse leeuwekuil Bij een bezoek dat de leeuwentemmer Seeth bracht aan Ethiopië, had men juist in de hoofdstad Addis Abeba een vijfentwintigtal levend gevangen Abes sijnse leeuwen in een diepe kuil bijeen gebracht. Keizer Menelik vroeg aan Seeth of hij dacht er in te zullen slagen een van de gevangen inheemse dieren te temmen. Seeth meende van wel en in tegenwoordigheid van de keizer en zijn gevolg begaf hij zich naar de leeuwe kuil en daalde er onmiddellijk in af. Ieder verwachtte niet anders, of de wilde dieren, die nog nooit een blanke hadden gezien, zouden zich op hem werpen en hem verscheuren, maar Ongelofelijk maar waar, is dit verhaal dat u kunt lezen in het circusalbum ,.De bonte droom van het circus". Een boeien de en afwisselende geschiedenis met talloze pentekeningen, vele prachtige kleurenplaten en -plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. van Doveren en Fred Thomas. Voor slechts f 2,50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of rechtstreeks bestellen per brief of brief kaart bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duide lijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag Dolomieten-avond van de N. R. V. Gisteravond hield de afdeling Leiden van do N.R.V. in café-restauran ,In den Vergulden Turk" een Dolomieten avond. Spreker was de heer Franco Dezu- lian. Met de Dolomieten, aldus spreker, bedoelt men de weinig begroeide woeste en steile uit dolomiet bestaande mas sieven van de Zuid-Tiroler Alpen. Deze massieven zijn eigenlijk fossiel gesteenten, die ontstaan zijn uit kora len. Hun oorsprong ligt in het trius- tijdperk en bevindt zich voornamelijk aan de rand van een continentaal plat, dat zich tot aan de zuidzijde van Mid den-Europa uitstrekte. Hevige vulkani sche werkingen brachten hier tal van graniet-intrusies aan de oppervlakte. De door de Avisiorivier doorsneden rotsblokken bereiken hun grootste hoog ten in de Latemar (2846 m) en de Marmoluta (3344 m). Deze toppen noemt men de z.g. .Fassaner Dolomieten". Over het geheel zijn er weinig uitgebreide vergletsjerde gebieden. De meeste zijn kort en behoren tot het Kar-type. De geweldige tegenstellingen van vormen, zowel van de levende als in de dode na tuur maken op de tourist diepe indruk. De met grote krachtsinspanning aange legde autowegen hebben tal van schit terende punten voor velen bereikbaar gemaakt. Vele hotels en alpenhutten bieden de touristen gelegenheid tot een geriefelijk verblijf. De heer Dezulian vertelde, dat het een en ander tot ge volg heeft gehad, dat de. op het vreem delingenverkeer gerichte bedrijven in deze streken op de eerste plaats staan, daarna volgen pas de aloude alpenvee teelt en wat akkerbouw en mijnbouw. Ook de huisnijverheid, w.o. de houtnij verheid is in vele dalen, vooral het Grödnerdal van belang. De heer Dezulian liet de aanwezigen met behulp van zijn kleurendia's volop genieten van het prachtige landschap der Dolomieten Van Canterbury tot Inverness INTERESSANTE TOCHT MET TAL VAN BIJZONDERHEDEN. Voor het Instituut voor Arbeidersont wikkeling hield mevr. J. P. W. Staal— v. Sandvliet uit Oegstgeest gisteravond een lezing met lichtbeelden in „Ons Centrum" aan de Hooigracht over een interessante reis door Engeland en Schotland. De reis ving aan in het schilderach tige Canterbury in het graafschap Kent, waar de zetel van de primaat der An glicaanse Kerk gevestigd is. Spreekster gaf een korte uiteenzetting van het we zen der Engelse staatskerk, ontstaan in 1535 na de weigering van de Paus om het huwelijk van Hendrik VIII met Ca- tharina van Aragon ongeldig te verkla ren. Over de gehele wereld telt deze kerk 18.000 geestelijken, onder wie 400 bisschoppen. Ook van het inwendige der geweldige kathedraal toonde mevr. Staal tal van bijzonderheden, o.a. de tombe van de zwarte prins, een legen darische figuur uit de honderdjarige oorlog. Vervolgens kwamen opnamen op het doek van de bekende badplaats Brighton, die zomers druk bezocht wordt en beelden van de heidense zonnetem pels in Stone Henge. Ook de geboorte plaats van William Shakespeare, Strat ford on Avon met het grote gedenkte ken voor deze grote toneeldichter werd bezocht en vervolgens ging de reis via het merendistrict naar Gretna Green met de smidse, vermaard door zijn spoedhuwelijken. Inverness in de nabij heid van het bekende Loch Ness was het einddoel van de reis. Spreekster zet te daarna uiteen, hoe in Schotland elk geslacht of clan zijn eigen soort en kleur geruite kleding heeft, gebonden aan tradities. Het mooie Edinburgh met z'n fraaie winkelcentra, York met z'n indrukwekkende Minster en de middel eeuwse wallen, de Fingalsgrot op Staffa en de universiteitssteden Cambridge en Oxford ontbraken in de serie lichtbeel- Vanuit zijn woonplaats Canazei wer- den vanzelfsprekend niet. In Cambridge den allerlei tochten gemaakt. Op zeer trok vooral de aandacht de „brug der uitvoerige wijze vertelde spreker over zuchten", te vergelijken met het Leidse zijn grote bergbeklimmingen. zweetkamertje voor de studenten en de De lezing werd in de Duitse taal ge- eigenaardig aandoende bouwstijl, die houder., maar op zo'n eenvoudige wijze, men ook aantrof in de opnamen van de dat niemand iets behoefde te missen, i rooms katholieke kathedraal in Londen, De N.R.V kan dan ook op een zeer gebouwd in de no-byzantijnse stijl der geslaagde avond terugzien! I vroeg christelijke kerken. De lezing werd Het LSC wil een politieleger voor Hongarije Aan de minister-president, dr. Drees, aan de Ministerraad en aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal is hedenmorgen door het Leidsche Stu dentencorps het onderstaande telegram verzonden „Leden van het Leidsche Studenten corps, verontwaardigd over de gebeur tenissen in Hongarije, zich beschaamd voelend over de onmacht van de vrije landen Hongarije te hulp te komen, zien het als een plicht van de Neder landse regering elk voorstel tot het zenden van een politieleger onder auspiciën van de Ver. Naties naar Hongarije om aldaar volk en individu in hun rechten te herstellen, bij de V. N. in te dienen, c.q. te steunen." LEIDS JEUGDPARLEMENT Het nieuwe parlementaire jaar zal door het Leids Jeugdparlement op 23 november worden geopend. De komende zittingsperiode zal geheel gewijd zijn aan het „interieur", m.a.w. men wil zich bezinnen op de werkprogramma's, zoals die door de partijen voor de Kamerver kiezingen zijn opgesteld. Het werkschema 1956/1957 is als volgt opgesteld: Grondslag. Binnenlandse Politiek, Nieuw-Guinea en Bijzondere Gezichtspunten. Het lustrumcongres van de Zuid-Hol landse Jeugdparlementen zal plaatsvin den op zaterdag 24 november te Krim pen a.d. IJssel. Tevens zullen in de komende maan den bijeenkomsten van de Politieke Jongeren Contact Raad Leiden en activi teiten van de Leidse Commissie voor Internationale Samenwerking en de Leidse Jeugdactie worden gehouden. Sportlezers schrijven NEDERLAND EN OLYMPISCHE SPELEN. Aansluitend op het schrijven van de heer J. Breedeveld van woensdag 7 nov. j.l., waarmee ik het volkomen eens ben, zou ik het volgende nog even onder de aandacht van de lezers willen brengen. Is het N.O.C. niet te hard van stapel gelopen? De kwestie op zichzelf, terugtrekking van onze vertegenwoordigers bij de Olympisohe Spelen, uit sympathie voor het zo diep getroffen Hongaarse volk, is prijzenswaardig, doch had het N.O.C. niet eerst contact moeten opnemen met de overige vrije landen die op de Spelen zullen uitkomen? M. C. v. WELL. Temminckstraat 34. Edel en beschaafd van geur f 1.15-f26.- Altijd lente-fris f t.60-422.75 Pittig en opwekkend f 2.40* f14.25 A.s. zaterdag Klaprooscollect e Communistische legeiulemonstratie De Franse communistische partij heeft door middel van vlugschriften opgeroe pen tot een tegendemonstratie in Parijs, hedenavond. Zoals bekend, is woensdag, avond het communistische hoofdbureau in Parijs door betogers in brand gesto ken. „Versper het fascisme de weg", staat er in de communistische oproep. Zaterdag is het weer Klaproosdag. Dan doet het Nederlands Oorlogsgraven- comité wederom een beroep op de of fervaardigheid van het Nederlandse volk, dat ook in de afgelopen dagen zo spontaan en gul heeft bijgedragen voor de leniging van de nood, waaronder Hongarije en de vele Hongaarse vluch telingen gebukt gaan. Ook de klaproos- collecte van as. zaterdag roept ons veel oorlogsleed in de herinnering terug: 30.000 geallieerde strijders, die zich me de inzetten voor de bevrijding van Ne derland. lieten in de jaren 19401945 in ons land het leven. In Nederland werd j voor hen een graf gedolven Door de bemiddeling van het Ned. Oorlogsgravencomité werden deze graven door Nederlanders geadopteerd. Door de brieven en de foto's, die de adoptanten I stuurden, hebben de nabestaanden in Engeland en Amerika, in Australië en Nieuw Zeeland, in Zuid-Afrika en Ca nada en waar ook ter wereld, contact met dat voor hen zo dierbare plekje in ons land. Het Oorlogsgravencomité doet echter nog meer. In samenwerking met het British Legion 'de Britse Organisa tie van Oud-strijders en Nabestaanden) verschaft het comité de middelen voor de overkomst van nabestaanden naar ons land. In de tien jaar, dat dit Comité bestaat hebben reeds meer dan 14.000 nabestaanden een bezoek aan een graf van vader of zoon gebraoht. Er wachten nog tienduizenden anderen... Zij wach ten op Klaproosdag 1956. want door het geld, dat dan, op 10 november, wordt ingezameld, zullen ook zij kunnen komen. Zii wachtenop U. Op Uw gift in de collectebus en op de paar uur van de vrije tijd. die U geeft om op 10 novem ber te collecteren. Zij. die hiertoe bereid zijn, kunnen zich zaterdag de gehele dag melden in de bovenzaal van ..In den Vergulden Turk". Op uitnodiging van .The British Legion" zullen 22 col lectanten, die bij loting worden aange wezen. volgend jaar zomer een vakan tiereisje naar Engeland mogen maken. BEGROTINGSZITTINGEN LEIDSE RAAD. De begrotingszittingen van de Leidse raad worden op de volgende dagen en uren gehouden: Woensdag, 14 november 's avonds om 8 uur; donderdag. 15 november 2 uur; vrijdag, 16 november 2 uur; maandag. 19 november 2 uur en 8 uur; dinsdag 20 november 7.30 uur; woensdag. 21 no vember 2 uur en 8 uur; alsmede zonodig op volgende nader te bepalen tijdstippen. meermalen geïllustreerd met toepasse lijke muziek, waarbij zangnummers van Kathleen Ferrier en doedelzakmuziek van Schotten. Met een dankwoord van de voorzitter aan de spreekster voor haar leerzame lezing werd de bijeenkomst besloten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Marten. zn. van J. M. de Bruin en G. de Haan; Adriaan. zn. van C. Ottenhof en M. J. Petit; Cornells Jan. zn. van J. Korpershoek en J. G. S Willemse: Fran- clscus Rene. zn. van J. T. L. Zonneveld en H. M. J. Lenselink. OVERLEDEN. J. J. M. Olsthoorn. dr., 3 mnd.; B. J. Kal ter, huisvr. v. Goo6en, 68 Jr.; J. de Kieviet, man, 72 Ji\ Record - opbrengst Rode Kruis-collecte Ruim f 20.000 voor Hongarije De gisteren hier ter stede door het Ned. Rode Kruis georganiseerde inza meling ten bate van het zo zwaar be proefde Hongaarse volk. heeft niet alleen een prachtig resultaat, maar vergis sen we ons niet ook een record opge leverd. Naar alle waarschijnlijkheid zelfs twee records, zij het dan dat het ene record ten nauwste samenhangt met het andere. Stellen zich namelijk voor de meest „populaire" collectes, zoals de Emma- bloem-collecte ten bate der t.b.c.-be- strijding, gemiddeld maximaal 150 col lectanten en collectrices beschikbaar (de laatsten hebben verre de over hand!), gisteren meldden zich liefst tegen de 700 gegadigden, zodat men in de binnenstad nauwelijks twee passen ken verzetten zonder een collectebus te horen rammelen. Het gevolg van deze intensieve aandrang was. dat men in de namiddaguren bijna niemand meer tegen kwam. die op de revers van zijn of haar jas niet het bekende Rode Kruis-speldje droeg. En het gevolg was óók. dat hoewel he denmorgen de inhoud van nog een honderdtal bussen moest worden geteld, toen al wel kon worden gezegd, dat de opbrengst in ieder geval de som van f. 20.000 te boven zou gaan, een resul taat dat volgens onze herinnering voor enig doel nooit eerder werd bereikt. Hulde aan allen, die dit record hiel pen vestigen. Het getuigt van een waar lijk medeleven met de slachtoffers van de recente rampspoedige gebeurtenissen in Hongarije. Remonstrantse studenten werken voor Hongarije De theologische studenten aan de Leidse Universiteit, die behoren tot de Remonstrantse Broederschap hebben be sloten hedenavond enige uren te gaan werken in fabrieken en hun loon be schikbaar te stellen voor de hulpactie aan Hongarije. De wekelijkse semina rium-avond. die altijd op donderdag wordt gehouden, kan deze week niet doorgaan, en in plaats daarvan zullen de damesstudenten van 5 tot 10 uur gaan werken bij Sanders' zeepfabrieken en de herenstudenten bij de Meelfabriek. De vijftien remonstrantse theoloeen hebben uitgerekend dat zij»— dankzii de eun- stige lonen in vyf uur tijd ruim f. 100 bjjeen zullen brengen voor de hulpactie aan Hongarije!

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3