Boedapest wordt ernstig bedreigd door algehele uithongering Minister Hofstra acht een stevige bestedingsbeperking nodig Sint Nicolaas weet het! LEIDSCH DAGBLAD In Wenen stapelen de ontvangen op hulp. goederen zich Hij zal nog geen persoonlijke socialistische politiek voeren Wil tekort van 500 miljoen wegwerken Met een enkel woord Agenda DONDERDAG 8 NOVEMBER 1956 Vervolg van pag. 1 Hulp van het Westen geweigerd Hel is thans wel duidelijk, dat de strijd in Boedapest over het geheel genomen tot het verleden behoort. Hier en daar nog een alleenstaande actie, maar verder is het laatste verzet in de nauwe straten van de oude wijk van Boeda geheel gebroken. Volgens onbevestigde berichten, die gisteravond te Belgrado werden ontvangen, zijn van zondag af in Boedapest zevenduizend mensen om het leven gekomen en ongeveer drieduizend gewond. Andere geruchten spreken over getallen tot zelfs 20.000 toe Sinds het - nu vier dagen geleden - afkondigen van het uitgaans verbod in de hoofdstad, zijn de winkels gesloten. De stad wordt door algehele uithongering bedreigd. Reeds voor het uitbreken van de opstand I onderhandden over terurtrekking van lias de toestand van de levensmiddelenvoorziening zeer kritiek. De [sïdd^.'^weer'tó'^vage belofte. bevolking zit bijeen in de huizen, zonder eten en vaak zonder brand stoffen de vliegtuigen, treinen en vrachtauto's met hulpgoederen voor Hongarije in Oostenrijk aan. Maar de Hongaarse grens blijft hermetisch gesloten. Het Internationale Rode Kruis heeft besloten een maand lang in Oostenrijk voor de vluchtelingen te zorgen. Giste ren is reeds het eerste konvooi vluchte lingen uit Oostenrijk naar Frankrijk vertrokken. En overal uit de vrije we reld stromen de aanbiedingen toe om vluchtelingen op te nemen. Engeland zal er 2500 opnemen en West-Duitsland verklaarde zich bereid drieduizend van deze van huis en haard verjaagden toe te laten Wanneer zullen zij ooit naar hun va derland kunnen terugkeren? Boelganin heeft aan Nehroe verzekerd, dat de Rus sische regering met de Hongaarse zal Hongaarse grens blijft gesloten De door de Russen gecontroleerde Ra dio-Boedapest heeft een beroep gedaan op de mijnwerkers in het zuiden om het werk te hervatten. Rond Pees ligt het voornaamste kolengebied van Hongarije, alsmede een omvangrijke uranium-in- dustrie. De arbeiders zijn daar in alge mene staking, vermoedelijk strijdt een groot deel aan de zijde der opstande lingen. Radio-Boedapest zond ook een beroep uit van de minister van Indus trie. Antal Apro, op de arbeiders om het werk te hervatten ..teneinde de economisohe situatie te verlichten, zodat kinderen weer melk kunnen krijgen..." Apro gaf hiermede te kennen, dat door gebrek aan steenkolen de treinen niet kunnen rijden, waardoor het voedsel- transport door het gehele land stag neert Overigens is dit een van de weinige dingen, die men hoort van de nieuwe regering onder Janos Kadar. Het is niet bekend, waar deze regering precies zetelt. Ei- doen zelfs geruchten de ronde, als zou deze „Judas" Kadar inmiddels alweer weggezuiverd zijn, doch er kon geen enkele bevestiging van deze door vluchtelingen geuite vermoedens worden verkregen. Bezwaar tegen bespreking Deze geruchten worden bovendien ge logenstraft door het telegram, dat de nieuwe regering gisteravond aan de se cretaris-generaal der Ver. Naties heeft verstuurd en waarin bezwaar wordt ge maakt tegen de bespreking van de Hon gaarse kwestie door de Algemene Ver gadering. De behandeling van deze zaak zal vanmiddag plaats hebben. De nieuwe Hongaarse regering stelt zich op het standpunt, dat deze kwestie „uitslui tend binnen de jurisdictie van de Hon gaarse volksrepubliek valt." Radio-Boedapest heeft gisteren de hulp van het Westen afgewezen, het zei de So/jetijUnie echter dank voor haar belofte tot steun. „Onze trots verbiedt ons enige hulp van de kapitalistische landen te aanvaarden", aldus de radio. Ook Communistisch-China heeft het land materiële en financiële hulp ten bedrage van 30 miljoen roebel aangebo- ln nietszeggende notaEngeland zal de resolutie van Pakistan steunen, die zal worden ingediend b|j de Algemeene Ver gadering der Verenigde Naties om een internationale politiemacht naar Hon garije te sturen. Momenteel echter is de Goederen Stapelen zich op Srens P°"ich,t- En wanneer deze troe- pen van de Ver. Naties zullen komen, En inmiddels stapelen de Rode-Kruis- I zal dat nog wel zo zjjnNeen, die goederen in Wenen zich meer en meer vluchtelingen zullen wellicht voor zeer op. Uit alle delen van de wereld komen lange tjjd moeten worden opgenomen. den. Het aanbod was vervat brief aan Janos Kadar. Vertegenwoordigers V. N .-vergadering Het Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de samenstelling der Ne derlandse delegatie naar de elfde alge mene vergadering van de V.N. te New York. bekend gemaakt. Vertegenwoordigers zijn: mr. J. M. A. H. Luns. minister van Buitenlandse Zaken, hoofd der delegatie; mr. C. W. A. Schiinnann, buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur; permanent ver tegenwoordiger van Nederland bij de V.N. te New York; plaatsvervangend hoofd van de delegatie; prof. mr. dr. L. J. C. Beaufort O.F.M., buitengewoon hoogleraar aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen, lid van de Eerste Kamer; prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, hoog leraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam; dr. H. R. van Houten, bui tengewoon en gevolmachtigd ambassa deur te Mexico. Waarschuwing tegen „meer dan normale aankopen" Het College van Handel en Industrie in Levensmiddelenbranche meent in het belang van het Nederlandse volk namens de branchegenoten industrie, groot- en kleinhandel in de levensmiddelen branche het publiek erop te moeten wijzen, dat door de meer dan normale aankopen van de laatste dagen hier en daar de voorraden in de winkels sneller zijn geslonken dan normaal. De indus trie en de handel kunnen deze voorra den niet zo snel aanvullen als zij wel zouden willen, omdat er over de gehele linie personeelsschaarste bestaat. Indien het publiek zich beperkt tot normale aankopen, hetgeen in zijn eigen belang dringend wordt aanbevo len. zullen de voorraden binnen enkele dagen weer zijn aangevuld, aldus voor noemd college. (Ingez. Med.-Adv.) Beroep op bedrijfsleven (Van onze parlementaire redacteur) Over de eerste maanden van 1956 bedraagt het tekort op de beta lingsbalans 400 miljoen gulden, doordat de invoer steeds meer de uit voer overtreft. Onze deviezenreserves lopen achteruit. Het kastekort van het Rijk zal over 1957 naar schatting 900 miljoen bedragen, j Nationaal-economisch acht de nieuwe Minister van Financiën, de heer Hofstra, daarom krachtige maatregelen noodzakelijk. Dat verklaarde I hij gistermiddag in de Tweede Kamer in antwoord op de algemene financiële beschouwingen. Bromfietsers: pos op DRIE ONGEVALLEN TE AMSTERDAM In Amsterdam hebben zich drie on gevallen voorgedaan waarbij bromfiet sers het slachtoffer werden. Een 43- jarige man kwam bij een inhaalmanoeu vre van een andere bromfietser te vallen en met zijn hoofd onder het achterwiel van een hem passerende aanhangwagen terecht. Hij overleed ter plaatse. Een 32-jarige dame kwam met haar brom fiets ten val toen een „klaarover" op de rijweg zich plotseling omdraaide en terugliep naar het trottoir. Een perso nenauto. waarvan de bestuurder de dame niet zag liggen, reed met voor- en achterwiel over haar heen. Met een vermoedelijke bekkenfractuur werd zij in het W.G. opgenomen. Een 17-jarige bromfietser, die in aanrijding kwam met een militaire vrachtauto, moest met een hoofdwond in een ziekenhuis worden opgenomen. Geringe belangstelling voor Russische receptie De receptie, welke de ambassadeur van de Sovjet-Unie gisteren te Den Haag hield ter gelegenheid van de 39ste verjaardag van de oktoberrevolutie vond gistermorgen van elf tot één (een onge woon uur!) plaats in de Russische am bassade. nu de directie van het Scheve- ningse Kurhaus de poorten voor de Russen en hun satellieten gesloten hield. De belangstelling was gering. De ontvangst is slechts bezocht door de ambassadeur van India, de ambassa deur van Egypte en de gezanten van Po len, Iran. Tsjechoslowakije, Zuid-Slavië en Hongarije, alsmede de zaakgelastig den van Indonesië, China en enkele an deren o.w. het communistische Kamerlid, de heer Wagenaar. Twee gedeserteerde soldaten in arrest In samenwerking met de gemeente politie heeft de Alkmaarse mare chaussee gisteren twee uit arrest in Oirschot gedeserteerde militairen gear resteerd. Zij zijn twee 19-jarige solda ten, een uit Alkmaar en een uit Eind hoven. Op een gestolen fiets zijn ze van Oir schot naar Tilburg gereden, waar ze een auto hebben weggenomen en naar Am sterdam zijn gereden. Toen daar de benzine op was, hebben ze een andere auto gestolen en zijn verder naar Alk maar gegaan. Zij hebben daar de auto op de Oude Gracht geparkeerd en zijn naar familie gegaan, in de hoop geld los te krijgen om naar Duitsland te kun nen gaan. De familie heeft de politie ge waarschuwd. Een der militairen is op straat gegrepen, de ander heeft men in het kolenhok van een bakker gevonden. I Voor de ontwikkeling van ons land op allerlei gebied is er in de komende jaren een enorme behoefte aan kapitaal. Maar het geld is schaars in verhouding tot de grote vraag. Daarom is te voor zien dat ook het Rijk onmogelijk voor al zijn kapitaalbehoeften zal kunnen lenen. Ter dekking van het kastetekort ten bedrage van 900 miljoen, zal waar schijnlijk wel voor een bedrag van 400 miljoen kunnen worden geleend van pensioenfondsen en dergelijke institu tionele beleggers, maar voor de reste rende 500 miljoen bestaat die zekerheid niet. Alleen al om deze praktische reden zal het nodig zijn het tekort op de Rijksbegroting voor 1957 met ongeveer 500 miljoen te verminderen, enerzijds door vermindering van uitgaven en anderzijds door verhoging van inkom sten. De verhoging van belasting op ben zine en gedistilleerd zal per jaar f. 115 miljoen opbrengen, maar de handhaving van de vrijstelling van textiel voor de omzetbelasting, kost het Rijk f. 70 mil- joen, zodat slechts een voordelig verschil I overblijft van f. 45 miljoen. Met de heer Van Leeuwen (V.V.D.) was minister Hofstra het eens, dat als door dik en 1 dun op het regeringsapparaat wordt be zuinigd. een bedrag van f. 100 miljoen een geweldig succes zou zijn; dat boven dien pas na verloop van tijd kan wor den bereikt. Het is nu eenmaal gemak kelijker belastingen te verhogen dan te bezuinigen. De overheid zal dus ook haar investeringen moeten beperken en dat heeft minister Hofstra zijn ambtgenoten reeds op het hart gedrukt. Maar zij hebben hem er attent op gemaakt, dat de Kamer vorig jaar in een motie reeds had aangedrongen op beperking van de investeringen en dat daarom de investe ringsuitgaven reeds zoveel mogelijk zijn beperkt. „Dat zeggen ze altijd", waarschuwde de ervaren minister-president dr. Drees met een interruptie. Zelfbeperking Minister Hofstra kwam tot de conclu sie. dat na bezuiniging en beperking van investeringen enige belastingver hoging bepaald onvermijdelijk zal zijn. Het zal ook beslist noodzakelijk zijn in het algemeen de overbestedingen, die de betalingsbalans scheef trekken af te remmen. Omdat dit zou kunnen leiden tot harde en hinderlijke maat regelen. deed de minister een beroep op de gemeenten en het particuliere bedrijfsleven een wijze zelfbeperking in acht te nemen. Het afremmen van de overbesteding kan gebeuren door verhoging van de rente, want dan wordt lenen duurder en sparen wordt aantrekkelijker. Maar de sterkste instanties kunnen een hogere rente wel lijden en de zwakste worden dan de dupe. Het resultaat zou zijn dat het gevecht om het schaarse beschik bare kapitaal zich gaat afspelen op een hoger niveau, waar de zwakkeren niet meer mee spelen. En tot de zwakke sectoren behoort de woningbouw, want stijging van de rente met een half pro cent betekent een huurverhoging van ruim een gulden per week voor arbei derswoningen. Daarom is een verdere stijging van de rente ongewenst. De oplossing van de financiële moei lijkheden zoekt minister Hofstra in zijn begrotingspolitiek door het tekort van 500 miljoen te trachten weg te werken, zodat bet Rijk de particulie ren op de kapitaalmarkt niet in de weg zit. Een afgerond plan van maat regelen kon de minister tot zijn spijt nog niet aan de Kamer voorleggen, omdat hjj het rapport moet afwach ten van de S.E.R. over de bestedings beperking. Dan kan worden geconclu deerd in hoeverre het Rijk zijn beste dingen moet beperken en welke verdere maatregelen moeten worden genomen, waarvan belastingverhoging pas het sluitstuk zal zijn. Hij verze kerde dat daarbij kabinetspoütiek zal worden gevoerd en dat hij dus geen persoonlijke (socialistische) financiële politiek zal voeren. Persoonlijk is hij voorstander van vermogensvorming door de Staat, niaar in afzienbare tijd kan daar toch geen sprake van zijn. Men kan wel betogen, zoals de heer Lucas (K.V.P.dat het verantwoord is voor kapitaalsuitgaven te lenen, maar we staan voor de naakte wer kelijkheid dat door de schaarste op de kapitaalsmarkt het niet mogelijk is het tekort van 500 miljoen te dekken .door leningen. (Ingez. Med.-Adv.) DE NIEUWSTE, MODERNSTE. STOFZUIGER jtlJTON-RX* van van18 gemakken voorzien véél beter - véél goedkoper V BINNENLAND. Op 29 november zal het Centraal orgaan voor de economische betrekkingen met het buitenland zijn 10-Jarlg bestaan gedenken in een buitengewone vergade ring ln Den Haag. Op deze bijeenkomst zal gesproken worden o.m. door de minis ter van Economische Zaken, prof. dr. J. Zljlstra, die het vraagstuk van de han dels- en betalingsbalans zal belichten. Verschenen is de uitvoering memo rie van antwoord op het voorlopige ver slag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de Rijksbegroting 1957 voor het Departement van Maat schappelijk W rk. Op de Vaillantlaan in Den Haag, nabij het kruispunt met de Hoefkade, Ls een oude man. die voor een bus van de H.T.M. de rijweg overstak, door de bus gegrepen. Het 79-jarlge slachtoffer ls kort na aankomst ln het ziekenhuis aan de Zuldwal overleden. De directeur van het planbureau Suriname de heer H. Theunlsse. heeft de regering meegedeeld, dat hij na het ver strijken van zijn lopend verband, zijn ver bintenis niet zal verlengen; dit Ls vol gend jaar mei. Het planbureau ls belast met de uitvoering van het tienjarenplan. De door het protest-comité June- schlager georganiseerde nationale mani festatie voor het recht voor Schmidt c.s„ die zaterdag a.s. in Den Haag zou worden gehouden, ls wegens de internationale toestand tot nader order uitgesteld. Het ligt in het voornemen, Com mandeur L. Brouwer than6 commandant van het smaldeel V, medio april 1957 te belasten met de functie van vlagofficier Bersoneel als opvolger van Schout-bij- acht H. Bos, die, zoals bekend, kort ge leden werd benoemd tot bevelhebber van de zeestrijdkrachten van de Noordatlan- tisohe verdragsorganisatie ln Centraal- Europa. Than9 wordt de functie van vlagofficier personeel waargenomen door de plaats vervangend vlagofficier personeel, kapi tein ter zee G. Kruys. Nederland heeft van Januari tot en met oktober 1956 voor bijna 357 miljoen gulden aan plulveehouderJJprodiukten ge ëxporteerd. West-Dultsland was dit jaar, evenals voorgaande Jaren, de grootste af nemer. Bijna 70% van de plulmveehoude- rijprodukten werden naar dit land ge ëxporteerd. BUITENLAND. In een ziekenhuis te Parijs ls giste ren de 29-jarlge fotograaf Jean Pierre Pedrazzlnl overleden, die voor „Paris Match" ln Boedapest de opstand had ver slagen en daarbij door een Russische tank beschoten werd. Pedrazzlnl kreeg een ml- trallleursalvo ln borst, bulk en benen. Hij werd per vliegtuig naar Parijs vervoerd, maar men kon zijn leven niet meer red den. Pedrazzlnl was een van de vooraan staande Franse foto-journalisten, en heeft voor „Paris Match" over heel de wereld opdrachten uitgevoerd. De nog bestaande tenlasteleggingen ln verband met de ongeregeldheden te Poznan ln juni jl. zijn ingetrokken. Alle gevallen zullen worden herzien. De Hertog van Edinburgh heeft in overleg met Koningin Elizabeth en de Britse regering besloten zijn wereldreis voort te zetten, aldus is woensdag te Londen vernomen. HIJ bevindt zich thans met het koninklijke jacht ..Britannia" aan de zuidkust van Nieuw-Gulnea op weg naar Port Moresby. Het comité van ministers van de Raad van Europa heeft woensdag met al gemene stemmen een resolutie aangeno men waarin het zijn verontwaardiging uitspreekt tegen „de onderdrukking waar aan het Hongaarse volk is onderworpen" en aandringt op „het herstel van de rech ten van de mens en de fundamentele vrij heden ln Hongarije". Het Tunesische ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft woensdag het Franse passagiersschip „Ville de Tunis" dat 500 Franse militairen aan boord heeft, verboden de haven van Tunis bin nen te varen. Het schip zou woensdag ochtend de haven binnenlopen om ae troepen te ontschepen, die met verlof zijn geweest. Het ministerie maakte bekend, dat er voorlopig geen Franse militairen ln Tunesië worden binnengelaten. Er lig gen ongeveer 50.000 Franse troepen ln net land. De Westduitse Bondsrepubliek zal eind 1957 over drie Infanteriedivisies, twee pantserdivisies, een divisie Alpenjagers en een divisie parachutisten beschikken, zo heeft de Westduitse minister van De- fensle, Strauss, woensdag bekendgemaakt. Hij verklaard; .dat de divisies infanterie en pantsertroepen twaalf- tot dertiendui zend man zullen omvatten, terwijl de sterkte van de andere divisies acht tot negenduizend zal bedragen. BINNENKORT VERSCHIJNT zijn beste geschenk voor jong en oud: JAARBOEK 1957 WIE WAT WAAR? 288 BLADZIJDEN met 1001 wetenswaardige zaken, talrijke illustraties 4 KLEURENPAGINA'S kleurige geplasliceerde sterke band, met meer voor f3.A0 maar v^or EEN KLEINE GREEP UIT DE INHOUD: Jaaroverzicht van binnen- en buitenlandse gebeurtenissen De mode van de oudheid tot heden Vorstenhuizen en troonpre tendenten Godsdiensten in de wereld en in ons land De Ouderdomswet Uitvin dingen, ontdekkingen en toepassingen Tijdaanwijzing in de wereld Gevleugelde woorden Nieuwe films in 1957 Gebruik en misbruik van verdovende middelen De regels van het voetbalspel In- en uit- voercijfers Monumenten en gedenk tekens in ons land Kalenders en post- tarieven Maten en gewichten Predi katen en aanspreektitels EN NOG HEEL VEEL MEERI Uitsluitend Verkrijgbaar bij het Nationaal Fonds voor de bouwnijverheid Op een gisteren te Den Haag ge houden bijeenkomst van T.N.O.-di- recteuren met vertegenwoordigers van de overheid, de Technische Hoge school, het bouwbedrijf en organisa ties op het gebied van de bouwnijver heid, heeft dr. L. Neher de wense lijkheid bepleit van de vorming van een nationaal fonds voor de bouwnij verheid. Dit fonds zou. o.a'. door het stimule ren van speurwerk, een essentiële bij drage kunnen leveren tot oplossing van het woningvraagstuk, dat voor de orga nisatie voor toegepast natuurweten schappelijk onderzoek aanleiding is ge weest tot het beleggen van deze verga dering. Uitgangspunt was een toespraak van dr. Neher over de vraag: „Is speurwerk voor de bouwnijverheid gewenst en mo gelijk?" Toestemming winsttransfer uit Indonesië Naar wij uit betrouwbare bron verne men hebben verschillende cultuuron dernemingen bericht ontvangen, dat winsttransfer uit Indonesië over 1955 zal worden toegestaan. Deze transfer zal geschieden op dezelfde basis als de winsttransfer over 1954. DONDERDAG Doopsgezinde Kerk: Spr. K. C. van Oossanen over „Kunnen de levenden met de doden verkeren?", 8 uur nam. Levendaal 1Cie. voor Huishoudelijke en Gezinsvoorllchtlng. Lezing over voeding, 8 uur namiddag. Doelenkazerne (kantine): Mllva- en soldatenkoor Kokssehool, 8 uur nam, Stadszaal (kleine zaal)Uitvoering Chr. Gem. Zangver. „Halleluja", 7.45 u. nam. Rehoboth: Veren, voor Experimenteel Radio-onderzoek. 8 uur nam. Antoniusclubhuls: Balletuitvoering o. 1. v. Toos Zandvliet. 8 uur nam. Wijkgebouw Staalwijk: Zendingsbyeen- komst. Spr. ds. Th. Gramberg, 8 uur nam. Leiderdorp: Dorpshuls. Feestavond Lelderdorpse Damclub verzorgd door ca baret ..Florida" uit Den Haag. 8 uur nam. Oegstgeest. (Spaargarenstr. 29) Spoedvergadering Broederschap van oud- padvinders, 8 uur nam. VRIJDAG Hogewoerd 87: Bazar „De Sleutelstad", 711 uur nam. Gereoht 10: Soefl-beweging. Spr. mevr. mr. J. M Kunst, 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Jaarverg. A.R. Kies vereniging wyk 4 Spr A. Warnaar. 8 uur namiddag. Rapenburg 61: K. en O. cursus Rand stad Holland. 8 uur nam. Herengracht 34: Leldse Smalfilm Liga. Spr. de heer W. Gerdes (met films). 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed 7.157.45 uur namiddag. (Voorbede voor Hongarije.) Leiderdorp: Herv. Kerk: Voor drachtavond van de heer C. van Hoboken. „Judas Iskarioth", 8 uur nam. Warmond, ,,'t Trefpunt": Clske de Rat, 8 uur nam. ('s Middags 4 uur kinder voorstelling). Warmond. Hotel „De Zon": Toneel stuk „Vrouwenelland" door r.-k. jeugd organisaties. 7.30 uur nam. ZATERDAG Boerhaavezaal (L. Vrouwenikerksteeg) Opening tentoonstelling vrye en toege paste kunst, 3 uur nam. Hogewoerd 87: Bazar „De Sleutelstad". 26 en 711 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver ..Lltteris Sacrum" Een engel kwam voorbij", 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Uitvoering Eer ste Leldse Klucht- en Revuegezelschap. 8 uur nam. I N.Z.H., Stationsplein: Strandexcur6le Kon. Ned. Natuurhistorische Ver., 10.30 u. De Doelen: Jaarvergadering Leldse Ama teur Fotografen Ver., 8 uur nam. DINSDAG Herensingel 28: Ledenverg. Ver. voor Chr. Fröbelscholen. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O., Nederlands Ballet 8 uur namiddag. Ryksmuseum van Oudheden: Lezing dr. H. J. Franken over „Moderne Palestina- aroheologie en Jerioho", 8 uur nam. Den Burcht: Amusementsver. T.O.P. Op voering ten bate van actie „Goed-Zo". 8 uur nam. Het Gulden Vlies: R.-K. Middenstands bond. Spr. dr. Delfgaauw, 8 uur nam. Wykgebouw Pniël: Zendlngsbyeenkomst. Spr. ds. H. L. Beek, 8 uur nam. Levendaal 1: Cursus Cle voor Huishou delijke Voorlichting St.-Nicolaasgeschen- ken, 2 uur nam. Levendaal 1: Cursus bloemschikken Cie. voor Huishoudelijke Voorlichting, 8 u. n.m. Steenschuur 6: Filmavond Kon. Ned. Natuurhistorische Ver., 8 uur nam. WOENSDAG. Stadszaal (foyer): K. en O.-lezing pa ter de Saasso <ii Lima de Prado over de Pygmeeën ln Afrika. 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Lltteris Sa crum". „Een engel kwam voorby". 8 uur nam. BIOSCOPEN: Lldo: „Onsterfeiyke liefde", 14 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondagen 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon. „Ave Maria", 14 Jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondagen 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor. „Beklemmende uren", 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondagen 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino. „Herrie om Harry", 14 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondagen 2.30„ 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „A place In the sun". Rex. „Moord op de voorpagina", 18 Jr.. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dagen 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. TENTOONSTELLING „VRIJE EN TOEGEPASTE KUNST". Zaterdag 10 dezer des middags te 3 uur zal de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schalk ln de Boerhaavezalen een onder auspiciën van het Leids Kunst centrum ingerichte tentoonstelling „Vrye en toegepaste Kunst" openen. TENTOONSTELLINGEN Oegstgeest (Boonstraat 13): Ten toonstelling Daan en Lenle de Vries. Werkd 9 uur voorm.6 uur nam.: dlnsd. 9 uur voorm.7 uur nam De avond- en nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 10 november 8 uur waargenomen door Apotheek Herdlngh en Blanken. Hogewoerd 171, telefoon 20502; Apotheek Reyst. Steenstraat 35, tel. 20136; Apotheek Oegstgeest. Wllhelmlnapark 8. Oegstgeest telefoon 26274. BH geen gehoor by Uw hutsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) c. tii ac v ■o d 4) j-j 3 1 a el cS Stockholm zwaar bew. windstil -3 0 Oslo motregen ono 2 1 3 Kopenhagen geh. bew. 200 9 5 1 Aberdeen zwaar bew. z 13 8 0 Dublin geh. bew. zzo 14 12 0 Londen onbewolkt zzo 6 4 0 Amsterdam mist zo 7 2 0 Brussel onbewolkt zzo 4 4 0 Parijs mist windstil 1 0 Bordeaux onbewolkt ozo 2 3 0 Grenoble nevel windstil -2 0 Nice zwaar bew. nw 4 6 0 Berlijn mist zo 3 3 7 Frankfort mist ono 2 -1 0 München mist z 1 -1 0 Zürich motregen O 1 0 0 Genève nevel windstil -3 0 Locarno onbewolkt o 2 -2 0 Wenen motregen nno 1 0 3 Innsbruck mist zw 2 -1 0 Rome nevel ono 2 6 0 Malloroa onbewolkt nnw 4 T 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2