Gebruikte Rusland wrede Mongoolse troepen om liet verzet te breken? weet u WIE? weet u WAT? weet u WAAR? uuU? UiïMsïï 7 De radio van de opstandelingen smeekt nog steeds om wapenen Frans-Duits accoord over de plannen voor grotere eenheid Met een enkel woord (SINT NICOLAAS WEET HET) Agenda WOENSDAG 7 NOVEMBER 1956 Vervolg van pag. 1 Buiten Boedapest duurt strijd nog voort Van onze Weense correspondent.) Buiten Boedapest schijnt in Hongarije nog verwoed gevochten te worden. Op sommige punten kunnen de vrijheidsstrijders zich hand haven. Twee vrijheidszenders waren gistermiddag weer in de ether. Radio-Rakoczy heelt nogmaals een hartstochtelijk beroep gedaan op het Westen om hulp te verlenen. Gistermorgen zei de omroeper: ..Op dit ogenblik is Dunapentele. het vroegere Stalinvarosde enige Hongaarse plaatswaar zich geen Russische troepen bevinden. Het kan uit alle windstreken, over land en ,door de lucht worden bereikt. Laat aan val schermen wapens, munitie en levensmiddelen voor ons neer. Laat het internationale Rode Kruis deze plaats ais verdeelcentrum gebruiken. Wij hebben een Russische eis tot overgave afgewezen. Wij zullen, zo nodig tot de laatste bloeddruppel voor een vrij Hongarije strijden. De tijdslimiet door de Russen gesteld loopt spoedig afDan komt de aanvalWij zijn bereidwij wachten af. Laat wapens neer. munitie, medicijnen, verbandmiddelen en voedsel... Maar doe het nu... onmiddellijkdoe het nu. onmiddellijkDaarna stierf de stem van de omroeper weg. De Hoge Commissaris der V.N. voor het Vluchtelingen wezen, de Amerikaan James Read en dr. Maria Pfister van de Wereld Gezondheidsorganisatie zijn in Wenen aangekomen. Zij zullen met de vertegenwoordiger in Oostenrijk, de Nederlander dr. V. A. M. Beermahn, be sprekingen voeren over het onderbren gen van de vluchtelingen in verschei dene landen. Meer dan de helft'is door toezeggingen van landen in West- Europa al van onderdak verzekerd. Het Internationale Roode Kruis is volgens te Wenen ontvangen berichten in onderhandelingen getreden met de Russen over instelling van een „corri dor" naar Boedapest waardoor medische voorraden en levensmiddelen naar deze stad kunnen worden gebracht. Het vliegveld van Boedapest is sinds het einde van de vorige week gesloten en vervoer over land is evenmin mogelijk. De hulpvoorraden van het Roode Kruis stapelen zich In Oostenrijk op....*. Commissie Hongaarse vluchtelingen VOOR HUISVESTING MELDEN BINNENHOF 7 Naar aanleiding van de toelating door de regering van 1000 Hongaarse vluch telingen, waarvan dr. Drees gisteren in de Tweede Kamer mededeli ïg deed. is ingesteld een interdepartementale com missie Hongaarse vluchtelingen. Hierin zijn vertegenwoordigd de Departemen ten van Buitenlandse Zaken, Justitie, Maatschappelijk Werk en Sociale Zaken en Volksgezondheid. Ten behoeve van hen, die huisvesting willen verlenen aan Hongaarse vluchte lingen wordt medegedeeld, dat schrif telijke aanbiedingen daartoe kunnen worden gericht tot het Departement van Maatschappelijk Werk, Binnenhof 7, Den Haag. Prinses Wilhelmina heeft reeds een belangrijke gift doen overmaken aan het Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse volk. Rode Kruis-goederen stapelen zich op De communistische radio te Pees heeft daarentegen 'n beroep gedaan op de bevolking de overgebleven groepen op standelingen te vernietigen. Radio Vrij- Europa heeft berichten van Hongaarse communistische omroepstations ontvan gen. waarin mededeling werd gedaan van het instellen van bewapende politie- groepen in steden met districtsgerechts hoven. Deze politie-afdelingen zullen in opdracht van de minister van Buiten landse Zaken voorlopig arrestaties ver richten. Onder meer zullen worden ge arresteerd alle leiders van organisaties der sociaal-democraten, van de partij der kleine boeren en van andere bur gerlijke partijen en zij. die leden van de geheime staatspolitie hebben gedood of gewond. Deze politiegroepen zullen in hun taak worden bijgestaan door de Sovjetrussische militaire politie Geruchten doen in Wenen de ronde, dat in hoofdzaak Mongoolse troepen, die berucht zijn om hun onmenselijke wreedheden, in Boedapest door de Rus sen zijn ingezetOok zouden de Russen vliegtuigen en zwaar geschut gebruiken om het laatste restant verzet in Boedapest geheel te breken. Er lig gen honderden gewonden op straat en de Russen staan niet toe dat zü worden verzorgd of in veiligheid worden ge bracht. Nog in handen Het Hongaarse tolhuis bij het grens- plaatsje Nickelsdorf is nog steeds in handen van een vijftigtal opstandelin gen. evenals het tolhuis bij Hegwesha- lom. De Hongaarse bezetting werd daar door de Russen bevolen de wapens af te geven, daar het tolhuis anders binnen een uur in brand zou worden geschoten. De Hongaren weigerdenDe Russen trokken zich terug, maar dreigden even later per telefoon de stad zelf te be schieten als de ruim veertig opstande lingen him wapens zes machinegewe ren en enige machinepistolen niet zouden strekken. Aan de Oostenrijkse grens heeft men evenwel nog geen enkel schot gehoord. Later op de avond werd gisteren bekend gemaakt, dat de Russen zich lengs de gehele grens drie kilome ter hadden teruggetrokken In het buitenland circuleren berich ten. dat Imre Nagy, de door de Russen afgezette Hongaarse premier, via Wenen naar New York zou zijn gevlogen. Zij werden echter door functionarissen op het Weense vliegveld tegengesproken. Een Hongaarse vluchteling, die gister avond Wenen bereikte, zei, dat aange nomen wordt dat Nagy in het koninklijk paleis in Boedapest gevangen wordt ge houden. Radio-Oost-Berlijn meldde maandag reeds, dat hij beschuldigd zal worden van steun aan de „fascistische opstand'*. Opstandelingen eisen Ook zijn er berichten uit doorgaans betrouwbare bron, dat in Boedapest aanplakbiljetten zijn verschenen, uitge geven door de bevelhebber van de Hon gaarse strijdkrachten, de federatie van Hongaarse schrijvers en het revolutio naire comité van studenten, waarin onder meer zou worden geëist: 1. on middellijke terugtrekking van alle Sov jetrussische troepen uit Hongarije; 2. invrijheidstelling van Imre Nagy; 3. vrije verkiezingen waaraan door vele partijen kan worden deelgenomen en 4. een onafhankelijk en neutraal Hon garije. Inmiddels wordt in Oostenrijk In allerijl de hulp aan de Hongaarse vluch telingen georganiseerd De regering van de provincie-Neder-Oostenrijk heeft alle hotel- en pensionbezitters van deze provincie verzocht zoveel mogelijk ge1- vluchte Hongaarse vrouwen en kinde ren tegen een zo laag mogelijke prijs op te nemen. Enige kloosters hebben reeds ruimte voor de vluchtelingen be schikbaar gesteld. Velen zullen ook bij particulieren worden ondergebracht, dit alles om hun een leven in een kamp te besparen. Bijeenkomst Eerste Kamer Na opening van de vergadering der Eerste Kamer, voor het eerst bijeen in de nieuwe samenstelling van 75 leden, is gistermiddag het K.b. voorgelezen, waarbij mr. J. H. Jonkman is herbe noemd tot voorzitter van de Eerste Kamer. De voorzitter zeide in een rede o.a., dat in de huidige fel bewogen tyd de binnenlandse politieke geschillen zijn weggevallen tegen de gebeurtenissen in Hongarije. Ook op ander gebied is er een uitda ging aan onze tyd; moge het zyn ge geven deze uitdaging te verstaan, aldus mr.. Jonkman. Nadat de Kamer een aantal interne aangelegenheden had behandeld, sloot de voorzitter de vergadering. Volgende week dinsdag zal de Kamer weer bijeenkomen. Driemaal verwachting Nederlandse studenten hadden groot sueces met steunactie Bijna anderhalve ton voor de Hongaren De studentenactie voor hulp aan Hongarije is een enorm succes geworden. Men had bij het lanceren van deze „vijfdaagse veldtocht" de verwachting van een opbrengst van f. 50.000 uitgesproken, doch reeds nu is omstreeks 140.000 gulden bijeen gebracht, terwijl van enkele centra de opbrengsten nog niet bekend zijn. Onmiddellijk na de eerste berichten over de opstand in Hongarije werd door de Nederlandse Studentenraad in sa menwerking met het Roode Kruis deze actie op touw gezet. In de Nederlandse Studentenraad zijn alle Nederlandse studentenorganisaties opgenomen. On der de Nederlandse studenten werden via de plaatselijke organisaties kwitan- (Ingez. Med.-Adv.) een weldaad voor de keell „Euratom" en gemeenschappelijke markt maakten in Parijs goede vorderingen Frankrijk en West-Duitsland zijn het eens geworden over alle Europese kwesties, waarover zij nog geen overeenstemming hadden bereikt. Tijdens een bezoek van Bondskanselier Adenauer en de Duitse minister van Buitenlandse Zaken. Von Brentano. aan Parijs werd gisteren een oplossing gevonden voor alle vraagstukken, die tijdens de jongste conferentie te Parys van de landen der Europese Gemeenschap voor kolen en staal (K.S.G.) ovef de plannen voor een Europese atoomenergiegemcenschap en een gemeenschappelijke markt on opgelost waren gebleven. De andere landen der K.S.G., Italië. België, Luxem burg en Nederland, zullen van de bereikte overeenstemming op de hoogte wor den gesteld. Westelijke mogendheden moeten meer samenwerken Frankrijk en West-Duitsland hebben dinsdag officieel hun verontwaardiging geuit over de „brute onderdrukking" van het Hongaarse volk. In een communi qué, dat na de besprekingen tussen Adenauer en Mollet werd uitgegeven, wordt voorts gezegd, dat de staatslieden ernstig bezorgd zijn over het feit. dat de Westelijke mogendheden tot dusver niet met voldoende kracht van hun samenwerking getuigenis hebben afge legd. Adenauer en Mollet hebben ge sproken over de huidige wereldvraag stukken. Zij geven uiting aan hun ..dringende wens. dat in de toekomst blijk wordt gegeven van een solidariteit zonder zwakte, niet alleen Jussen de Europese mogendheden, maar ook tussen alle landen van het Atlantisch bondgenoot schap en die van de vrije wereld". „Beide regeringen zullen niets nalaten om tot dit resultaat, dat zij van vitaal belang achten, te komen. Zij stellen voor. dat tussen de belanghebbende mogendheden bijeenkomsten op minis terieel niveau worden, gehouden De staatslieden hadden ..zeer bevredigende besprekingen" gevoerd over het vraag stuk van de Europese atoomgemeen schap en de gemeenschappelijke markt. De besprekingen zouden aanvankelijk verscheidene dagen duren. maar Ade nauer is met het oog op de internatio- j nale toestand naar Bonn teruggekeerd. tieboekjes van het Roode Kruis ver spreid. waarmede de studenten bij ken nissen en relaties geld bijeenbrachten. In de meeste plaatsen is deze actie gis teravond besloten, doch in Nijmegen en Tilburg eindigt de actie eerst heden avond in verband met de Katholieke feestdagen, die tijdens de actieperiode vielen. Zonder de resultaten van Nijmegen en Tilburg was gisteren reeds een be drag van ongeveer f. 140.000 bijeenge bracht, waarvan ruim f. 16.200 door Leidse studenten. Bij het ontwerpen van de actie ging men van de gedachte uit, dat de gelden voor algemene leniging van de nood in Hongarije zelf besteed zouden worden. Het Roode Kruis beslist over de beste- dingswijze. De gebeurtenissen van de laatste dagen hebben het echter waar schijnlijk onmogelijk gemaakt hulp aan Hongarije zelf te bieden. Het ligt der halve in de verwachting, dat de gelden thans gebruikt zullen worden voor steun aan de vluchtelingen uit Hongarije, die dikwijls onder de moeilijkste omstandig heden leven en een nieuwe toekomst moeten opbouwen. (Ingez. Med.-Adv.) Alleen NIVEA bevat Euctrit het voedingsmiddel voor de huid Folk je en Tjitske de Vries, de Friese ..Sia mese" tweelingen uit Bergum. zijn morgen drie jaar oud. Ze maken liet uitstekend na de op zienbarende operatie, waarbij ze van elkaar waren gescheiden. Als vervroegd verjaarsge schenk hebben zij er op 29 oktober een zusje bij gekregen. De tweelingen met de jonggeborene, die Jitske werd gedoopt- Links Tjitske en rechts Folkje. BINNENLAND De Nederlandse pianist Cor de Groot ls gisteravond van Schiphol per vliegtuig naar de V. S. vertrokken, waar hij op 9 en 10 november met het Cincinnati Orchestre zal debuteren, dat hem terzijde zal staan bij de uitvoering van Beethovens vijfde pianoconcert Op 15 en 18 november zal Cor de Groot recitals geven in Knoxville en New York. De 62-jarige wielrijder A. H. Horte- rinik ls gisteren op het kruispunt Laander- straat-Looierstraat te Heerlen door een bestelauto uit Heerlen, gegrepen; hy was op slag dood. Ter hoogte van de Gereformeerde Kerk te Mussel (Gr.) is gistermiddag het driejarig dochtertje van de familie Brugge, toen zy onverhoeds de straat overstak, door een bestelauto overreden. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Winschoten ls zij overleden. Philips zal binnenkort met de Portu gese televisie-organisatie een contract tekenen voor de levering van televisie studio's en reportagewagens. Philips won het contract uit een groep van 18 in- sohrijvers, waarbij grote Amerikaanse en Engelse ondernemingen. Gistermiddag is het m.s. „Willem Ruys" uit Rotterdam naar Ceylon. Ma- lafcka en Indonesië vertrokken. Kapitein F. de Jonge heeft de instructie gekregen om de Kaap te varen, maar als de situatie tegen die tyd gewyzigd moöht zyn, vaart het «chip wel door het Sueefcanaal. Gisteravond is de 79-jarige voet ganger K A. Faantje te Den Haag. op de hoek van de Vaillantlaan en de Hoefkade. door een bus van de H.T.M aangereden. F. stond op een verkeersgeleider en stak plotseling vlak voor de naderende bus de ryweg over. Hij werd naar het zieken huis aan de Zuldwal vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Op vrydag 16 november brengt generaal A. M. Grünther. geallieerd opper bevelhebber in Europa, die 20 november zijn commando zal overdragen, een af scheidsbezoek aan Nederland. In Den Haag is gisteren onder grote belangstelling de derde provinciale dag voor de WD-vrouwen van Zuid-Holland gehouden, georganiseerd door de vrouwen groep van de afdeling 's-Gravenhage van de WD. (Ingez. Med.-Adv.) Golf van Akaba is vrij voor Israël Eilath weer voornaamste haven als tijdens Salomo Tiran, een strategisch eiland aan de mond van de Golf van Akaba, dat door de Israëliërs op Egypte is ver overd, zal zijn bijbelse naam Yot Chat herkrijgen en in Israël worden opgenomen. Dit is meegedeeld in een boodschap van premier Ben Goerion, aan de militairen, die het eiland hebben veroverd. De Egyptenaren op het eiland plachten Israëlische schepen te ver hinderen de haven Eilath aan de Golf van Akaba te bereiken. Eilath zal opnieuw Israels voornaamste ha ven worden, zoals in de dagen van Koning Salomo, aldus Ben Goerion. De premier verklaarde verder, dat de Israëlische verliezen by de campagne op het sohiereiland Sinai en in de strook van Gaza 150 doden en 700 gewonden bedroegen. Twintig militairen werden door de Egypienaren gevangen geno men. Naar schatting werden 2000 Egyp tenaren gedood Meer dan 5000 werden krijgsgevangen gemaakt, aldus de Israë lische premier Een Israëlische generaal deelde gis teravond mede. dat Israël slechts 150 doden en „minder dan 20 gevangenen" heeft verloren tijdens de geslaagde cam pagne in de Sinai-woestijn. Generaal- majoor Mosje Dayan, stafchef van het Israëlische leger, noemde deze getallen tijdens een herdenkingsplechtigheid ter ere van de gesneuvelden. Dayan zei. dat twee Egyptische pant ser-divisies en pantsereenheden bij de geveohten in de Sinai-woestijn waren „verpletterd'De Israëlische troepen namen meer dan 5000 Egyptische solda ten gevangen. WOENSDAG (HEDEN) Geref. Gemeente: Dankdag voor het gewas. Voorganger ds. C. Molenaar, 10 uur voorm., 3 en 7.30 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht): Inst. voor Arbeiders-ontwikkeling. Spr. mevr. J. P. W. Staal-Van Sandvliet over Engeland en Schotland. 8 uur namiddag. Wijkgebouw ..De Goede Herder" (Oude Vest): Zendingsbijeenkomst. Spr. ds. H. A. C. Hildering, 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Friese avond. Opvoering „Als men bloemen laat pra ten". 7 3/4 uur nam. Royal: Stud. Ver. Catena. 8 uur nam. Leiderdorp: Jeugdpebouw Ned. Herv. Gem. Bazar „Wil willen warmte". 2.306 en van 711 uur nam. In den Vergulden Turk: N.R.V. Dole- mietenavond, 8 uur nam. Chr. Geref. Kerk: Bidstond voor Hon garije en de vrede. 8 uur nam. Oegstgeest (Pauluskertc)Bid stond voor Hongarije. 8 uur nam Oegstgeest. (R.-K. Kerk)Ge bedsuur voor Hongarye. 8 uur nam. DONDERDAG Rapenburg 61Receptie zilveren Jubi leum W A. Schrandt. 2.305 uur nam. Levendaal 1: Cle. voor Huishoudelijke en Gezinsvoorllchting Lezing over voeding, 8 uur namiddag. Doelenkazerne (kantine)Mllva- en soldatenkoor Koksschool, 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Uitvoering Chr. Gem. Zangver. „Halleluja", 7.45 u. nam. Rehoboth: Veren, voor Experimenteel Radio-onderzoek. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Ned. Ver. van Huis vrouwen. Kookdemonstratie Hollandse rilsttafel. 2| uur nam. Wijkgebouw Staalwijk: Zendingsbijeen- komst. Spr. ds. Th. Gramberg, 8 uur nam. Leiderdorp: Dorpshuls. Feestavond Lelderdorpse Damclub verzorgd door en- baret „Florida" uit Den Haag. 8 uur nam. Oegstgeest. (Spaargarenstr. 29) Spoedvergadering Broederschap van oud padvinders. 8 uur nam. VRIJDAG Hogewoerd 87: Bazar .De Sleutelstad", 711 uur nam. Gerecht 10: Soefi-beweging. Spr. mevr. mr. J. M. Kunst, 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Jaarverg. AR. Kies vereniging wyk 4. Spr. A. Warnaar, 8 uur namiddag. Rapenburg 61: K. en O. cursus Rand stad Holland, 8 uur nam. Herengracht 34: Leidse Smalfilm Liga. Spr. de heer W. Gerdes (met films). 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed 7.157.45 uur namiddag. (Voorbede voor Hongarye.) Leiderdorp: Herv. Kerk: Voor drachtavond van de heer C. van Hoboken. „Judas Iskarloth". 8 uur nam. Warmond. ,,'t Trefpunt": Clske ds Rat, 8 uur nam. ('s Middags 4 uur kinder voorstelling) Warmond. Hotel „De Zon": Toneel stuk „Vrouweneiland" door r.-tk. Jeugd organisaties, 7.30 uur nam. ZATERDAG Boerhaavezaal (L. Vrouwenkerksteeg) Opening tentoonstelling vrye en toege paste kunst, 3 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Litteris Sacrum" „Een engel kwam voorby", 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Uitvoering Eer- Leldse Kluoht- en Revuegezelschap. ZONDAG ste N.Z.H., Kon. Ned. Natuurhistorische Ver., 10.30 u. voorm. MAANDAG R.-K. Lyceum: K. en O.-cursus Tekenen en Schilderen, 7 uur nam. Schouwburg: K. en O., Nederlands Ballet 8 uur namiddag. Ryksmuseum van Oudheden: Lezing dr. H. J. Franken over „Moderne Palestlna- archeologie en Jerloho", 8 uur nam. Den Burcht: Amusementsver. T.O.P. Op voering ten bate van actie „Goed-Zo", 8 uur nam. Het Gulden Vlies: R.-K. Middenstands bond. Spr. dr. Delfgaauw, 8 uur nam. wykgebouw Pnlël: Zendlngsbyeenkom6t. Spr. ds. H. L. Beok. 8 uur nam. BIOSCOPEN: Lldo: „Onsterfeiyke liefde", 14 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondagen 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon. „Ave Maria", 14 Jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondagen 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor. „Beklemmende uren", 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondagen 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino. „Herrie om Harry", 14 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondagen 2.301, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: ,,A place In the sun". Rex. „Moord op de voorpagina" 18 Jr., Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dagen 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. TENTOONSTELLING „VRIJE EN TOEGEPASTE KUNST". Zaterdag 10 dezer des middags te 3 uur zal de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schalk ln de Boerhaavezalen een onder auspiciën van het Lelds Kunst centrum Ingerichte tentoonstelling „Vrye en toegepaste Kunst" openen. TENTOONSTELLINGEN Oegstgeest (Boonstraat 13): Ten toonstelling Daan en Lenle de Vries. Werkd. 9 uur voorm.—6 uur nam.; dlnsd. 9 'jur voorm.7 uur nam De avond- en nachtdienst van de Apotheken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 10 november 8 uur waargenomen door Apotheek Herdlngh en Blanken, Hogewoerd 171, telefoon 20502; Apotheek Reyst, Steenstraat 35. tel. 20136; Apotheek Oegstgeest. Wllhelmlnapark 8. Oegstgeest. telefoon 26274. Bh geen gehoor b(J Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) bi 3 H dl 1" 6 ST Stockholm licht bew. nnw 2 -6 0 Oslo sneeuw zo 2 -1 1 Kopenhagen regen ozo 7 4 1 Aberdeen zwaar bew. windstil 2 0 Dublin zwaar bew. zzo 6 10 0 Londen mist windstil -1 0 Amsterdam nevel wzw 3 5 0 Brussel nevel wzw 4 6 0 Parijs mist windstil 2 0 Bordeaux mist ono 2 -2 0 Grenoble mist windstil -1 0 Nice half be at. nw 4 7 0 Berlyn Frankfurt regen nw 7 8 11 geh. be v. w 4 8 0.5 München geh. bew. w 7 6 Zürlch mist windstil -1 0 Genève mist windstil -1 0 Locarno half bew. ozo 2 7 0 Wenen regen mist w 12 7 11 Innsbruck windstil 2 l Roma navel 0 8

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2