HET WESTEN STAAKT DE GEVECHTEN EISENHOWER WEER AMERIKA'S LEIDER Hongaarse veiligheidspolitie neemt thans op beestachtige wijze wraak Egypte schijnt strijd echter nog te willen voortzetten WEERBERICHT NIEUWE ONTWIKKELING IN NABIJE OOSTEN MINDER GERUSTSTELLENDE FACTOREN Vaderlijke generaalkreeg n grote meerderheid op Stevenson Hoofdkwartier van Rode Kruis door pantserwagens beschoten 95ste jaargang WOENSDAG 7 NOVEMBER 1956 No. 28980 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.65 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Het is nog te vroeg om de eindbalans op te maken van de Brits-Franse militaire actie in Egypte, welke officieel gisteravond om 10 uur Ned. tijd (middernacht in Egypte) ten einde is gekomen. Het gebied van het Suezkanaal schijnt voor het grootste deel in handen van de Brits-Franse strijd krachten te zijn, voor het ogenblik zijn de gevech ten gestaakt, maar niettemin zijn er enige factoren, die minder geruststellend genoemd moeten worden: 1. Egypte schijnt te willen doorvechten tot alle „aanvallers" van zijn grondgebied zijn verdreven; 2. In de ogen van de Arabische en Aziatische wereld is Nasser waarschijnlijk nog altijd de held, die voor de Brits-Franse overmacht moest wijken, een opinie, die de bedoeling heeft te verbergen. dat Egypte het tegen Israël op overduidelijke wijze heeft moeten afleggen. Er is dus kans, dat ondanks alles. Nassers aanzien in de Arabische wereld onbeschadigd blijft; 3. De Russen zullen zonder twijfel proberen de geschiedenis propagandistisch te vervalsen door het voor te stellen alsof zij - door de dreigementen van Boelganin - de vrede hebben gered; 4. Boelganins persoonlijke tussenkomst in de crisis in het Midden-Oosten kan er, naar het oor deel van waarnemers te Londen, toe leiden, dat de Sovjet-Unie wellicht Groot-Brittannië als bond genoot van de Arabische staten zal vervangen bij een vergeldingsaanval op Israël. Het gaat er ten slotte om. wie de meeste invloed zal hebben in deze contreien. Nassers strijdkrachten niets waard Intussen is er, dit aan de andere zqde, in het Hogerhuis een opmerking ge maakt - aldus telefoneerde onze Londense correspondent hedenochtend - die van het hoogste belang is, namelijk dat de holle pretenties van Nasser aan de kaak gesteld zijn en dat de goedwillende Egyptenaren tot de erkenning zullen moeten komen, dat Engeland en Frankrqk voor hun bestwil hebben ingegrepen. In feite lopen de Britse en Egyptische belangen parallel. Dank ztf Nassers propaganda is Egyptes militaire en politieke positie in hoge mate overschat. Het verbazingwek kende in de hele campagne is wel geweest, dat de Egyptische strijdmacht zowel tegenover Israël als tegenover de invasiemacht niets waard bleek te zijn. De Egyptische luchtmacht, ofschoon voorzien van de modernste Russische toestellen, deed geen poging om de geallieerde aanval af te slaan en in de Sinai, waar zij wel in actie kwam, schoot zq ondanks de moderne uitrusting in ernstige mate te kort. Ook faalde de samenwerking met de grondstrijdkrachten volkomen. Frankrijk en Engeland hebben, anders gezegd, dus maar een gedeel telijke overwinning geboekt, al zul len zij dan ook zeker zoel alles doen om hun nieuwe positie ook politiek te consolideren. De internationalisatie van het ka naal is nu in elk geval veel dichter benaderd dan na alle internationale conferenties van de laatste maan den, die zich met dit onderwerp heb ben bezig gehouden. Om de wapenstilstand in een wer kelijke vrede in het Midden-Oosten om te zetten, zal er van de diploma ten in de komende wéken nog bij zonder veel wijsheid, geduld en koel bloedigheid ivorden vereist. De Egyptische regering heeft vandaag nog geen officieel commentaar gegeven op de staking van het vuren door de Britten en Fransen. Sinds dinsdagavond is geen legerbericht meer uitgegeven. Radio-Cairo, die door de staat gecon troleerd wordt, riep vanochtend de vol gende boodschap om voor „de zonen van Port Said": ..Het besluit om het vuren te staken betekent, dat de vijand moet Y.N.- garantie voor de vrije vaart? Onze correspondent in New York te legrafeerde ons hedenochtend: Indien de internationale politiemacht, waaraan op het ogenblik gewerkt wordt, inderdaad tot stand komt, dan kan de veiligheid van de bewoners van Israël aanmerkelijk groter worden. Zou deze politiemacht ook het verkeer in het kanaal te regelen krijgen (zeker is dit allerminst) dan zouden de Is raëliërs in de toekomst weer het kanaal kunnen gebruiken. De Ver. Naties zullen misschien de belangrijke taak krijgen de vrije vaart op belangrijke waterwegen als deze te garanderen. Ziehier enkele goede resul taten waartoe de huidige crisis zou kun nen leiden. De weg tot een redelijk suc ces zal moeilijk zijn, temeer daar de Afro-Aziaten, natuurlijk met de commu nisten, met veel lawaai zullen gaan ei sen dat de Engelsen en Fransen zich onmiddellijk terugtrekken uit Egypte. Van veel belang is daarbij dat een'vol doende meerderheid in de Algemene Vergadering de idee van een interna tionale politiemacht blijft steunen. Al leen dan zal het immers mogelijk zijn voor goedwillenden om van de Suez- nood alsnog een deugd te maken. Bredere kloof Onze Parijse correspondent telefo neerde hedenochtend: De betrekkelijk bemoedigende bij-ver schijnselen kunnen de aandacht niet af leiden van de hoofdzaak: het feit, dat de kloof tussen West en Oost de laatste dagen sedert de Hongaarse tragedie en de Russische diplomatieke initiatieven onvergelijkelijker veel dieper en breder worden. In officiële kringen in Parijs merkt men op, dat met de verovering van Port Foead en Port Said de geallieerde doel stellingen grotendeels waren verwezen lijkt, zodat Engeland en Frankrijk er geen bezwaar meer tegen konden heb ben de wapens te strekken, nadat Israël bovendien het goede voorbeeld al gege ven had. Gedurfd partijtje poker Maar deze voorstelling van zaken lijkt toch niet geheel aan de waarheid te be antwoorden. Want de politieke opzet van de operatie is vandaag zeker nog niet bereikt. Nasser zit nog recht overeind op zijn stoel, trots de verpletterende ne derlaag, die zijn leger heeft geleden en ondanks ook het feit, dat de andere Arabische landen weinig hebben gedaan om hem in zijn nood te hulp te komen. Het ziet er dus wel naar uit, dat de Russen de Egyptische dictator met alle middelen hebben willen redden en dat zij dankzij hun bijzonder gedurfd en cynisch partijtje poker daarin ook zijn is geworden. Ook zonneschijn De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met in de nacht en och tend plaatselijk mist of veel bewolking, maar in de middag op de meeste plaat sen zonnig weer. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Tot matig of krachtig toenemende wind uit zuidelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 8 november Zon op: 7.49 uur; onder: 17.02 uur. Maan op: 12.42 uur; onder: 21.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.30 en 18.45 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Brood 1 cent duurder (Van onze Haagse redactie) De prijzen voor alle soorien brood kunnen niet ingang van vandaag met een cent worden verhoogd. De minis ter van Economische Zaken heeft, na overleg met het bestuur van de Ne derlandse Bakkerqstichting hiertoe besloten. Deze verhoging is nodig wegens de stijging van de meelprijzen op de wereldmarkt. Van de prijsver hoging zijn uitgesloten die bakkers, die enige tijd geleden hun prijzen reeds hebben verhoogd. blqven waar hij is. Als hq ook maar één stap voorwaarts doet, bent U niet ver plicht de staking van het vuren in acht te nemen". Kanaalzone voor liet grootste deel in Brits-Franse lianden De Franse en Britse strijdkrachten zijn er voor 't begi.i van het „staakt het vuren" in geslaagd het grootste deel van de Suezkanaal-zone te bezetten. De Egyptische landstrijdkrachten, die aan de oevers van het kanaal gestationeerd waren, zijn vernietigd of verspreid, al dus een woordvoerder van het Franse ministerie van Defensie. Het schijnt, dat. behalve Port Said en Port Foead. ook Ismailia door de Britten en Fransen is bezet. Sedert het begin van de Frans- Britse militaire actie is 95 pet. van de Egyptische luchtmacht vernietigd, de vloot ernstig beschadigd en voor een andere deel tot zinken gebracht en het leger langs de kanaaloevers uiteenge jaagd. aldus een Franse mededeling. Britse rederijen zqn er officieel van in kennis gesteld, dat het wel drie maanden kan duren eer het Suezkanaal weer bevaarbaar zal zijn, aldus werd woensdag in Londen vernomen. In scheepvaartkringen zei men. dat het ruimen van negen schepen, die door de Egyptenaren in het kanaal tot zin ken zqn gebracht, de moeilijkste ber gingsoperatie in de geschiedenis zal kunnen worden. De snelste methoden zullen waarschijnlijk vermeden worden wegens de beperkte ruimte en het gevaar dat aan de kanaalbodem schade zou worden aangericht. (Van onze correspondent in Washington) In deze periode van grote spanning voor de wereld heeft Amerika zich opnieuw voor vier jaar gesteld onder leiderschap van de vader figuur Eisenhower. Ook indien de spanning minder groot was geweest, zou Eisenhower zeer waarschijnlijk herkozen zijn, doch thans was de neiging der Amerikanen om zich onder de hoede te'stellen van de vaderlijke generaal des te sterker. Zijn zege is dan ook indrukwekkend. Hedenochtend om 8 uur (Ned. tijd) gaf Stevenson zijn tweede neder laag toe. Toen Eisenhowers overwinning vanochtend bekend werd was ongeveer de helft der stemmen geteld. Eisenhower had op dat moment reeds de overwinning behaald of de leiding in 42 staten, die tezamen 470 stemmen' in het college van kiesmannen opleveren. De overige zes staten Alabama, Arkansas, Georgia, Mis sissippi, Noord-Carolina en Zuid-Carolina waar tSevenson de overhand had, leveren slechts 61 van de in totaal 531 .kiesstemmen" op. Democratisch falen op twee punten De opkomst voor de verkiezingen is zeer groot geweest. Men schreef dit toe aan de crisis in de internationale be trekkingen. Uit verklaringen van kie zers bleek, dat de gebeurtenissen in Hongarije en Egypte alle andere kwes ties op de achtergrond hadden gescho ven. Het weer was in het grootste deel van het land goed. Men achtte dit in het algemeen gunstig voor de Republi keinen, wier aanhang in de plattelands districten, waar de kiezers dikwijls enige afstand naar de stembureaus moeten reizen, groter is. De grote Republikeinse overwinning kan slechts ten dele door de gespannen internationale toestand worden verklaard. De Democratische strategie lqkt op twee terreinen te hebben gefaald: de plaatselijke werkloosheid heeft hun geen winst opgeleverd en een aantal negers is overgegaan naar de Republikeinse party. Dit laatste is begrüpeiyk want voor de rechten van de negers zou een Republikeinse president meer kunnen doen dan een Democratische. Een Dmocratische president heeft n.l. altqd de handicap dat hij de eigen partij, die in het zuiden veel aanhang heeft, in tweeën breekt, wanneer hy krachtig optreedt ten bate van de negers. Daar mede is niet gezegd, dat de Republikei nen veel vaart zullen zetten achter de emancipatie der negers, maar er moet wel worden gezegd, dat het Opperste Gerechtshof gedurende het jongste Re publikeinse bewind belangrqke besluiten heeft genomen voor de opheffing van Vlam der vrijheid in Boedapest gedoofd De laatste kort opflikkerende vlam van de vrijheid schijnt thans in Boedapast te zijn uitgedoofd De schaarse berichten van vluch telingen en diplomaten wijzen er op, dat de wrede Russische troepen waarschijnlijk alle voornaamste verzetshaarden van de vrijheidshelden hebben opgeruimd Maar nog steeds zijn er onverzettelijke scherp schutters, die zich niet willen overgeven en het verzet tot hun laatste ademtocht volhouden En die enkele berichten vertellen ook van de bloedige wraak, welke de Hongaarse communistische veiligheidspolitie thans neemt. „Zij hangen de mensen aan de dichtst bijzijnde lantaarnpaal op", verklaarde een vluchteling. De Hongaarse militairen, die de strijd tegen de over weldiger hebben moeten staken, worden zonder vorm van proces dood geschoten Vluchtelingen uit Kaposvar zeggen ook nog, dat de Veiligheids politie iedereen, die ook maar in het minst verdacht wordt, gevangen wordt genomen en dat ieder, die in de huidige vloed van beschuldi gingen „contra-revolutionair" wordt genoemd, dadelijk wordt opge hangen Verpleegsters en artsen onder vuur Een arts, die zojuist uit Hongarije is gevlucht, heeft gisteren verteld, dat vele Hongaarse Rode Kruis- werkers door de Russische troepen werden vermoord bij twee aanval len op zondag j.l. Een bus - dui delijk met de merktekens van het Rode Kruis voorzien - werd door de Russen beschoten, waarbij zeven personen werden gedood. Bij een aanval op het hoofdkwartier van het Rode Kruis in Boedapest werden nog velen gedood. Deze laatste aanval geschiedde met twee Rus sische pantserwagens, die kort voor zondagmiddag op het gebouw in reden. De Russen richtten hun machinegeweren op het gebouw en op ambulance-wagens en vracht- Een triest beeld aan de Hongaars- Oostenrijkse grens. Zo is het lot van Europese kinderen in 1956: angstig, uitgeteerd en eenzaam vluchtend in een harde wereld de rassen-scheiding op de scholen. De negers zqn dit kennelyk niet vergeten. Het is voor het eerst sedert 1900, toen McKiniey herkozen werd, dat weer een Republikeinse president een tweede ambtstermijn gaat aanvaarden. De nieuwe ambtstermqn begint in januari aanstaande. Eisenhowers over winning lijkt veel groter te zullen zijn dan 1952, toen hij eveneens Stevenson versloeg. In 1952 was het ongeveer een half uur later dan deze keer, dat Ste venson zijn nederlaag erkende 1© 999 of 777 Allerwegen wordt de behoefte ge voeld om naar vermogen bq te dragen tot leniging van de nood onder het Hongaarse volk. In ons land worden alle krach ten. die bereid zijn de helpende hand te bieden, gebundeld in het Nationale Comité voor hulp aan het Hongaarse volk, dat er in hechte samenwerking met het Ne- derlandsche Roode Kruis en de \ed. Federatie voor Vluchtelingen hulp naar streven zal om zoveel mogelqk Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk te helpen en zoveel mogelijk Hongaarse vluchtelingen in Nederland aan een tehuis en aan een passende werkkring te hel pen, in afwachting van het tqd- stip, waarop zij naar hun vrqe vaderland zullen kunnen terug keren. Wq zqn ervan overtuigd, dat Ne derland temidden van alle andere landen der vrije wereld, waar der gelijke hulpacties worden onderno men, een goed figuur zal maken. Helpt het zo zwaar beproefde Hongaarse volk! Stort nog heden Uw bijdrage op giro 999 ten name van het Nationale Comité voor hulp aan het Hongaarse volk te Amsterdam, of op giro 777 ten name van het Ned. Roode Kruis te 's-Gravenhage. Maar vooral: doet het nü! Stevenson stuurde Eisenhower uit Chicago een telegram waarin hij zqn tegenstander gelukwenst. „Wq zqn niet Republikeinen of Democraten, maar Amerikanen", aldus Stevenson. „Wq ge ven ons volledig rekenschap van de grote moeilijkheden waarmee uw rege ring te kampen heeft en als Amerikanen verenig enwq ons om U het grootst mo gelijke succes in de komende jaren toe te wensen". Alle Nederlanders maken liet goed! Van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag vernemen wij. dat alle Nederlanders in Boedapest het goed maken. auto's, die buiten geparkeerd ston den. Onder de slachtoffers bevon- aen zich artsen, verpleegsters en vrijwilligers Slot op pag2 Nederland niet naar Olympische Spelen Tijdens een buitengewone algemene ledenvergadering in het KLM-gebouw te Den Haag heeft het Nederlands Olympisch Comité unaniem het be sluit genomen geen Nederlandse ploeg af te vaardigen naar de Olympische Spelen. Tevens werd besloten een bedrag van f. 100.000 beschikbaar te stellen voor het lenigen der nood van de Hongaarse vluchtelingen. Voor een verslag van deze bijeen komst Vte men elders in dit Blad. Amerikaanse schepen verlaten Norfolk Om de Amerikaanse atlantische vloot ,in staat van permanente voorbereiding" te honden, zijn de vliegdekschepen „Forrestal" en .Franklin Roosevelt", de kruiser „Des Moines" en twaalf torpe doboot jagers vandaag uit de haven van Norfolk (V.S.) vertrokken. Zij zullen deelnemen aan belangrijke manoeuvres. De oppervelhebber van de Amerikaan - Atlantische vloot, admiraal Wright, heeft op een persconferentie verklaard, dat geen enkele verplaatsing van Ame rikaanse eenheden verband houdt met de gebeurtenissen in het Midden-Oos ten. Men spreekt van „een nonnale verplaatsing.*'

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1